Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 14 Mei 1893. In de „Prov. N.-Br." en ,,'s Bossche Ct." van Dinsdag vinden wij de volgende adver tentie O, vader Jacob, wie had ooit gedacht dat uw kind zóó zou ontaarden. Yan het eiland Texel zijn dit jaar, naar matige berekening, ruim 10,000 kievitseieren uitgevoerd. Den 7 dezer eindigde de begin Maart be gonnen biljartwedstrijd met 6 ballen in het lokaal van den heer P. Claij te Alkmaar. Duizend partijen gespeeld. De prijzen werden achtereen volgens gewonnen door de heeren D. Nierop, Nieuwe Niedorp, met 685, A. Pijper, Alkmaar, met 599, T. Zomerdjjk, Beemster, met 449 en J. P. Wagenaar, Schagen, met 419 punten. De heeren D. Nierop en A. Pijper, moesten aan al de vorige spelers 75 punten voorgeven. In de Streek doen zich hier en daar eenige gevallen voor van hevige buikloop. Zeer waar schijnlijk een gevolg van het gebruik van scha- delij k drinkwater, waarvoor thans slootwater zeer dikwijls dienst doet. Bij een paar Haagsche wielrijders bestaat het plan in eene der aanstaande zomermaanden eene 14 daagsche wielerrondreis te organiseeren langs Rijn, Lahn en Moezel, geheel ingericht overeenkomstig de Lissonne-reizen Het punt van vertrek en terugkeer is 's-Gra- venhage en de verste plaats, welke het gezelschap zal aandoen, is Frankfort a/M. Aangezien het aantal deelnemers slechts 20 zal bedragen, kan dit reisje een waar succes voor de samenstellers worden en een aangename zo- merontspanning voor de beoefenaars der wieler sport en beminnaars van natuurschoon. Men meldt uit Enkhiiizeii aan De Stan daard: Ter laatste instantie is thans uitspraak gedaan in zake de erflating Snouck van Loosen, die over ettelijke millioenen loopt, ten gunste van de hee ren Lakenman en Wendelaar. De aanzienlijke Snouck van Loosstichting hier ter stede, deftig en prachtvol ingericht, blijft dus, en zal binnenkort door de rechthebbenden be trokken worden. Een groot deel van het kapitaal blijft hier; naar men ons verzekert, zal ook een gedeelte worden besteed voor den aanbouw van 50 werkmanswoningen. Yele familieleden, die zich in deze kwestie arm hebben gepleit, ont vingen niets. Een banketbakker in Den Ilaag kreeg dezer dagen personen in zijnen winkel, die voor eenen rijksdaalder a contant iets kochten en daarna twee taarten bestelden mooie natuur lijk. De winkelier kreeg, om naam en woonplaats, welke opgegeven werden, achterdocht, informeerde bij de politie en vernam daar dat het inderdaad niet te vertrouwen was. Hij zond evenwel toch zijnen knecht naar het aangeduide adres met groote doozen, bezwaard met steenen. De knecht schelde en terstond werd de bestelling in ontvangst genomen. Toen hij echter om betaling vroeg, werd hem vrij onvriendelijk de deur ge wezen. Dat de „flesschentrekkers" op hunnen neus gekeken hebben, laat zich begrijpen. Doch zij hielden zich goed, want toen den volgenden dag de knecht de leege doozen terugvroeg, kreeg hij ze alsof er niets gebeurd was. (D.) Dalziel verspreidt het bericht, dat de meeste Hollandsche bij de hier te lande hangende kies recht-kwestie het stelsel-Nijssens (meervoudig stemrecht) op den voorgrond stellen! Wij hebben daar tot dusver gelukkig! weinig van bespeurd, en aan Dalziel's bericht schijnt dan ook alleen in zoover waarde te mo- Het ijs is gebroken. Gelukkig dat ik er den moed toe had. Ze is een verstandige meid. Ze heeftopen- hartig toegestemd, dat ze dóór en dóór verkleumd was en is zonder complimenten naast mij komen zitten. Zij heeft haar voetjes op de heetwaterstoof gezet en de helft van mijn plaid bedekt haar knieën. Zij zit nu zoo dicht naast mij dat haar kleêren, arm en schouder de mijnen raken dat komt door de plaid. Ik moest mijn hoekje uit en kan nu niet anders dan stijf rechtop zitten. Lezen kan ik ook niet zóó. Ik zal dus maar wat zeggen. »Moet u ver?" vraag ik. »Jaeen heel eind.« »Lang in Amsterdam geweest? Bij familie gelo geerd misschien?" »Neenik ben er heen gegaan om een betrek king te zoekenmaar ik heb er geen kunnen krij gen, dat wil zeggen® een pijnlijke, donkere schaduw trekt over haar gelaat »geen die ik kon aannemen en nu ga ik weer naar huis terug." Geen vroolijke glans verheldert haar gelaat, als dat van een gelukkig kind, bij de gedachte aan het »te huis." Integendeelzij smoort een zucht en klemt de lippen opeen, terwijl ze de donkere wenkbrauwen fronst, als vast besloten om elk gevoel van spijt over de eens gedane keuze te onderdrukken. Ik wil dat onderwerp niet meer aanroeren. Ik kan mij alles voorstellen wat ongezegd is gebleven den harden strijd in Amsterdam, de nederlaag en de noodzakelijkheid om terug te keeren naar een tehuis, dat haar door onvriendelijke, misschien zelfs ruwe behandeling, hatelijk is geworden. Het taschje, haar nog op het laatste oogenblik door den conducteur achterna geworpen, bevat naar alle waarschijnlijkheid alles wat zij op de wereld bezit. Arme ziel 1 Ze ziet er wonderlijk lief uit, nu ik haar meer van nabij opneem. Op het tooneel zou ze haar fortuin gemaakt hebben. Ik verbeeld mij het middel van bestaan te kunnen raden, wat haar is aangeboden en waar zij voor is terugge deinsd. Slot volgt. gen worden gehecht, dat het een merkwaardig staaltje oplevert van de betrouwbaarheid dei- bron, waaruit het afkomstig is, merkt „de Amst." op. In een der jongste nummers van „De Nieuwe Tijd," onafhankelijk sociaal-democratisch weekblad, onder redactie van mr. P. J. Troelstra en F. van der Goes, komt een hoofdartikel voor onder den titel „Haat en Socialisme," ondertee kend T., waarin letterlijk het volgende staat te lezen „Als de overwinning van het socialisme zou moeten en kunnen worden behaald, door de helft van het menschdom van het leven te berooven, zou deze prijs niet te duur zijn voor het geluk, dat er voor werd gekocht. De tegenwoordige maatschappij vermoordt dag aan dag zedelijken lichamelijk zoovele menschen, het leven in eene kapitalistische wereld is zóó eene aaneenschake ling van lage zorgen en beslommeringen, begee- renswaard geluk wordt daarin zóó weinig gevon den, dat men zeer vele menschen, zelfs tegen hun zin, eenen dienst zou bewijzen, door hun een pil van cyankali toe te dienen. Maar ook het leven van den gelukkigste beteekent niets, als 't het geluk vau velen in den weg staat." „Het Centrum" teekent hierbij aan: „De heeren schijnen er niet aan te denken, dat zelfs na den dood van de helft des mensch- doms er nog wel eens heel weinig „begeerens- waard geluk" op dit ondermaansche kon worden gevonden, tenzij De Nieuwe Tijd in deze „halve wereld" op het denkbeeld kwam, de menschen wederom te halveeren! „En dan? Als men zoo eens voortging, zou den ten slotte de heeren Troelstra en Van der Goes overblijven, vechtende om de laatste cyan- kali-pil, waarmede ieder voor zich het volkomen „geluk" van zijn evennaaste zou willen bewer ken." Dat men, als men in het huwelijksbootje stapt, zich de weelde veroorlooft per vigelante naar het raadhuis te rijden, is begrijpelijk, doch te trouwen, voorzien van bewijs van onvermo gen tot betaling der stukken, 'oenoodigd tot aan gaan van een huwelijk, en dan met vijf rijtui gen te komen, is wel wat kras. Het laatste is evenwel deze week in een groot Zuid-Hollandsch dorp gebeurd. („Dagbl.") Het volgende bericht komt voor in de „N. R. Courant." „Een vrij uitgebreid plan tot emigratie is in „Friesland op het touw gezet. Een vijftigtal „boeren hebben zich vereenigd en uit hun mid- „den een commissie benoemd, die een grondig „onderzoek zal instellen naar den toestand en „de vooruitzichten van het boerenbedrijf in „Noord-Amerika. Leidt dit tot gunstige resulta nten, en slaagt de commissie er in eene genoegd „zame uitgestrekt gronds aan te koopen, dan zijn „genoemde boeren van plan den oceaan over te „steken, met een voldoend aantal Friesche ar beiders." Zulke berichten zijn welsprekend. De bekrompenheid van inzicht, de keuteligheid van ons kapitalistisch, administratief bestuur, dat voor zich kapitaal vormt, jaagt blijkbaar de voortbrengende krachten het land uit, omdat ze hier geen brood meer kunnen vinden. Zelfs de boeren, die nog zooveel bezitten, om in Amerika land te kunnen koopen, wagen het niet langer om in Friesland te blijven, waarschijnlijk omdat zij begrijpen, dat zij hier geene andere toekomst dan armoede hebben. Arm vaderland! Goud hebt ge genoeg, om allen aan arbeid en welvaart te helpen, maar u ontbreekt eene ware levensbeschouwing, u ont breekt juistheid van inzicht, naastenliefde, zoo als Jezus die wilde en daarom ontbreekt u ook eene zuivere opvatting van het gemeenschaps leven en van de plichten, welke dit oplegt. Ge meent blijkbaar, dat ge gelukkig en sterk zijt, als betrekkelijk enkelen rijkdom bezitten en wel vaart genieten, terwijl de meesten tobben moeten om hun brood of geheel arm worden. Ge meent blijkbaar, dat ge u dan gelukkig kunt noemen, maar weet, dat het leven van den gelukkigste niets beteekent als hij het geluk van anderen niet helpt bevorderen, als hij er niet aan mede werkt om aan allen welvaart te verzekeren, door zijn goud, zijn rijkdom te gebruiken om de armoede door arbeid voor allen, weg te ne men. Raadpleeg uwe vrees in dezen tijd van ont roering en vraag daarbij u zelf af, of ge ge lukkig zijt en of uwe handelingen overeenstem men met de leer, welke het evangelie dermen- schenliefde predikt. Leer uzelf kennen en inzien, dat het indivi dualiteitsbegrip niet maar alleen doelt op het voldoen aan eigen egoisme, doch ook een moreele zijde heeft. Dan zult ge u op gaan werken tot moraliteit en mede gaan arbeiden aan het vervormen van een onderling leven in verdeeldheid, tot een zui ver gemeenschapsleven, waarin allen tot welvaart zullen komen en waarbij niemand het oude, lieve vaderland voor een nieuw, vreemd land zal behoeven te verwisselen. Toon uwe zedelijke kracht, opdat het gemis er van niet nogmaals daaruit blijke, dat de beste, de produceerende krachten het land ver laten. Te Vierlingsbeck (N.-Br.) heeft zich een geval van nona voorgedaan bij een dienstmeisje, dat reeds sinds 4 dagen en nachten onafgebro ken doorslaapt, zonder dat het door aanwending der kunst mogelijk is haar wakker te krijgen. I Men vreest voor een ongunstigen afloop. Te Wauiieperveea is een werkstaking uitgebroken onder de metselaarsknechts, die bezig zijn met het bouwen van een nieuwe school. Zij eischen.hooger loon misschien? Volstrekt nietMinder werkuren dan Evenmin Zij ver langen eenvoudig eenen borrel. Het gemeente bestuur namelijk heeft bepaald, dat er geen sterke drank op het werk mag worden gebruikt, en aan deze bepaling verkiezen de arbeiders zich niet te onderwerpen. Tot dusver wil geen van beide partijen toegeven. Vroege bloei. Omtrent de vroege ontwikkeling in het plan tenrijk in dit voorjaar deelt men ons de vol gende bijzonderheden mede, opgemaakt naar persoonlijke waarnemingen. Viooltje bloeit: 1892 14 April1893 31 Maart. Rhododendron bloeit: 1891 8 Mei; 1892 4 Mei; 1893 8 April. Pereboom bloeit: 1890 27 April; 1891 10 Mei; 1892 8 Mei; 1893 15 April. Als eene zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat in eene plattelandsgemeente in het hartje van Noord-Holland de burgemeester dier ge meente tevens het ambt vervult van voorzanger bij de Ned. Herv. gemeente. (N. v. d. D.) Verscheidene personen hebben in den na middag van Hemelvaartsdag een zeldzaam na tuurverschijnsel waargenomen. Rechts van de zon n.l. merkten zij een tweede zon op, die aan den van de eigenlijke zon afgekeerden rand met verschillende kleuren prijkte. Dit verschijnsel heeft veel overeenkomst met de zoogenaamde bijzonnen, welke dikwijls met groote pracht in de poolstreken worden waargenomen. In onze streken beschouwt men het algemeen als een voorteeken van regen. Buitenland. Dat gestadig druppelen een steen uitholt, is een bekend spreekwoord. Waar de hardheid van een steen niet bestand is tegen de gestadig neervallende waterdruppels, daar is dit zeker veel minder de hand eens menschen, als is het zelfs die van een forsch gespierden athleet. In een uitspanningsoord te Weenen had dezer dagen een weddenschap plaats tusschen een Ameri- kaansch artist en een athleet uit Weenen. De Amerikaan wedde om een aanzienlijke sóm gelds dat de athleet niet in staat zou zijn een liter water, druppelsgewijs een hoogte van drie voet op zijn vlakke hand te doen vallen. Lachend nam de Hercules, die heusch geen dameshand jes had, de weddenschap aan en alle aanwezigen hielden de weddenschap voor den Amerikaan reeds verloren. De hoeveelheid water werd afge meten en in een blikken bus gedaan, waaraan een dun afvoerbuisje was verbonden. Toen werd het geplaatst op den overeengekomen afstand van drie voet hooger dan de hand en daarna begon het geduldspel. Onder doodsche stilte had men reeds tot 300 druppels geteld en even zooveel druppels waren op do palm van den athleet nedergevallen. Hij werd ai rooder en rooder in 't gelaat, doch ver beet aanvankelijk de pijn, die hij ondervond. Toen ongeveer 420 druppels op zijn hand geval len waren kon hij het echter niet meer uit houden. De palm zijner hand was ontstoken en op een plaats was de huid gesprongen en lag het vleesch bloot. En toch was nog maar zeer wei nig water uit de bus De aanwezigen waren uitermate verbaasd, maar het meest verwonderd keek de athleet zelf, toen de pijn hem zijn hand deed terug trekken. Wij kennen een anecdote, die het karakter van paus Pius IX alle eer aandoet en die, hoe wel historisch, misschien weinig bekend is. Op zekeren morgen liep de Paus door een van de tien duizend kamers van het Vaticaan; Pius IX was alleen. Hij zag een jongmensch, die voor een prachtig fresco van den onsterfe- lijken Raphael stond te mijmeren en geheel weg gesleept scheen door dat meesterwerkten minste hij zag den Paus niet en Pius IX wilde den bezoeker niet uit zijn bewondering wekken, maar toen deze het hoofd omkeerde, zag hij den eer- waardigen grijsaard in zijn wit kleed, die hem vriendelijk toelachte. De Paus had een kunste naar ontdekt. Gij zijt schilder, niet waar, mijn zoon? Ja, Uwe Heiligheid. En gij zijt te Rome gekomen om te studeeren. Ja, Uwe Heiligheid. Gij zijt zonder twijfel kweekeling aan de Aca demie van Schilderkunst? Helaas, neen Dus hebt gij een leermeester? Neen, Uwe Heiligheid, ik ben te arm. Ik studeer alleen, en Raphaël is mijn meester. Welnu, mijn kind, ga naar de Academie, als gij wilt, en ik zal alles betalen. Oh Uwe Heiligheid. Bedank mij niet. Uwe Heiigheid weet nietdat ik Zeg oprecht wat u op het hart ligt. Ik ben protestant. Ha ha zei de Paus lachend dat gaat de Academie niet aan. Sedert dien tijd had George Johnston vrijen toegang tot de Academie, en betaalde Pius IX al wat hij noodig had om zich te bekwamen. („Sumatra Courant.") Keizer Wilhelm heeft weer eens gesproken. Het was te voorzien, dat hij moeielijk zou kun nen zwijgen over de verwerping van iets wat hem zoo na aan het hart ligt als de legerwet. Dinsdag, na de troepen-inspectie dus be richt de Norddeutsche Allg. Zeitung heeft de Keizer de officieren van den Staf om zich verzameld en toen ongeveer het volgende ge sproken „Tot mijn leedwezen heb ik mij bedrogen gevonden in mijne verwachting, dat de Rijksdag de legerwet zou goedkeuren. Nu hoop ik, dat de nieuwe Rijksdag zulks doen zal. Maar mocht ik mij ook in die verwachting zien teleurgesteld, dan ben ik voornemens alles wat ik vermag aan te wenden tot de bereiking van dit doel, zoozeer ben ik overtuigd van de noodzake lijkheid der legerwet tot het behoud des vredes." En als volgt moet de Keizer toen besloten hebben „Ik geloof niet, dat het volk zich in deze door onbevoegden zal laten opruien. Integendeel. Op het stuk dezer legerwet weet ik mij éen met de Bonds-Vorsten, met het volk en met het leger!" Drie Engelsche wielrijders hebben op een waterrijwiel het roeirecord tusschen Oxford en Putney geslagen. Het record was voor dezen af stand (163 KM.) 22 uur en 28 minuten. De waterwielers deden het in 19 u. 27 m. 50 seo. Op aardige wijze had in den Indischen gang Kemaijoran onlangs een verzoening plaats tusschen man en vrouw. De vrouw, die sinds lang met haar man in onmin leefde, had zich voorgenomen geen enkel woord meer met hem te spreken. Al zijne pogingen om zijne vrouw te paaien bleven vruchteloos; zij ontweek hem overal. Wat hij ook beproefde om een enkel woord uit haar te krijgen alles mislukte. Eindelijk kwam de wanhopige echtgenoot verleden Zondag op den inval om op klaarlich ten dag met een brandende kaaiö het huis te doorsnuffelen. Zoo liep hij van de voor- naar de achtergalerij en omgekeerd van de keuken naar de badkamer, alle kasten openende, totdat zijne vrouw, die al nieuwsgieriger werd naar de reden van zijn zoeken, het op het laatst niet langer kon uithouden en uitriep: „Maar om 's Hemels naam, man, wat zoek je dan?" „Goddank, ik heb het gevonden! ant woordde de gelukkige eindelijk hoor ik uwe stem weder." De huiselijke vrede was spoedig hersteld. Deze idyllische verzoening heeft te grooter indruk gemaakt in een gang, waar men vrou wen op andere wijze tot rede pleegt te brengen. Burgerlijke Stand. Gemeente Ileer-IIugowaard. Ingeschreven van 130 April 1893. Ondertrouwd: Jan Groen en Bregje Vlaar. Joris Koning en Aagje Jongerling. Getrouwd: Jacob Stam en Geertje de Graaf. Jan Pankras en Gerritje Bleeker. Jan Gootjes en Trijntje Swager. Johannes Antonius Aloysius van Mill en Jannetje van der Oord. Dirk Pijper, en Marijtje Helder. Jan Does en Anna Zijp. Cornelis Appelman en Bragitta Hooiboer. Willem Dekker en Sabilla Klaver. Rijndert van Lieshout en Maria Anua Theodora Debije. Ondertrouwd en GetrouwdJacob Ursem en Catharina Klijn, wed. Nicolaas Oudeman. Johan nes Blokker en Trijntje Dirkmaat. Klaas Mekken en Trijntje Tamis. Jacob Termaat en Geertje Brouwer. Hedde Hartog en Antje Boon. Geboren: Theodorus, z. v. Cornelis Groot en Maartje Nanne. Hendrik, z. v. Frans den Engel sen en Grietje de Ruiter. Johannes Petrus, z. v. Jacob Zuurbier en Guurtje Trompetter. Cornelis Nicolaas, z. v. Jan Venneker en Aagje Ophem. Bragitta, d. v. Bernardus Kamp en Grietje Schou ten. Pieter, z. v. Pieter Beers en Trijntje Stam mes. Jozeph Franciscus, z. v. Pieter Rood en Maria Francisca Humeijer. Simon, z. v. Jan Meereboer en Maartje Duinmeijer. OverledenPieter Mol, wednr. van Jantje Hovenier, 64 jaar. Antje, d. v. Rens Zwart en Neeltje Mulder, 14 jaar. Jan Brouwer, wednr. van Geertje Bij waart, 73 jaar. Gemeente St. Pankras, Ingeschreven van 1—30 April 1893. OndertrouwdJan Goet en Antje Leegwater. Jan Veldhuis, te Alkmaar, en Tjietske Gerritsen. Geboren: Anthonie Frederik, z. v. Roelof Blok en Geertje van Leijen. Dirk, z. v. Jan Mulder en Aafje Prins. Jan, z. v. Cornelis Kloosterboer en Baafje Visser. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1—30 April 1893. Getrouwd: Johan Pool en Grietje de Wit. Geboren Gerrit, z. v. Klaas Ruiter en Jantje van der Neer. Jacob, z. v. Johannes Meijering Trijntje Stroomer. Overleden: Gerrit, z. v. Jan Kaag en Trijntje Louter, 1 dag. Gemeente IVieuwe Niedorp. Ingeschreven van 130 April 1893. OndertrouwdTheunis van der Molen en Dieuwertje Bakker. Jan de Jong en Helena Meiten. Maarten Brink en Trijntje Molenaar. Ondertrouwd en GetrouwdPieter Bakker en Grietje Kooij. Arie Rentenaar en Aafje Pool. GeborenJohannes, z. v. Simon Tesselaar en Aaltje Bijl. Adriaantje, d. v. Gerrit Wit en Guurtje Krap.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2