Nieuwe Langedijkei' Courant", van Zondag 11 Juni 1893. verteerd zakje gevonden met dertig zilveren mun ten, zoo groot als een gulden, maar lialf zoo zwaar, sommige aan de eene zijde met een dub belen arend en het jaartal 1686, andere met een leeuw en in 't Latijn de opschriften: „Deventer munt" en: „Eendracht maakt macht. De keer zijde toont bij sommigen een geharnasten, bij de andere een gewonen ruiter, terwijl alle als munt waarde 6 S (6 stuiver) melden. In vroegere jaren was op ditzelfde erf eeii dergelijke vondst gedaan, en daarom had de eige naar nu met de bouwlieden vooraf de' noodige afspraak gemaakt. De heer P. en zijne echtgenoote te Arn hem werden Woensdag in hunne woning in de Hoflaan doodgeschoten gevonden. De vrouw is vermoedelijk, eerst door den man gedood. De waarschijnlijke beweegreden tot de daad van wan hoop was geldelijke moeielijkheid tengevolge van ongelukkige speculatie. Zooals te begrijpen is, vervult het droevige drama, een ieder te Arnhem met groot afgrijzen. Ziehier, volgens van welingelichte zijde gedane mededeeling, in hoofdzaak de juiste toedracht der zaak: De heer C. E. P., oud omstreeks 45 jaar, vroeger burgemeester te A.-P. en lid der Prov. Staten van Noord-Holland, woont hier sedert eenigen tijd aan den Yelperweg, hoek Hoflaan, met zijne 33-jarige echtgenoote freule S. v. L. Hun huwelijk was met éen kind (zoon) gezegend, dat omstreeks 7 jaar oud is. De echtgenooten leefden op vrij ruimen voet. Zij soupeerden Dinsdagavond nog rustig te zamen en gingen daarna naar bed met het voor nemen om Woensdagmorgen naar Hilversum te reizen. Toen nu de knecht hen wilde roepen, vond hij de deur der slaapkamer aan de binnen zijde gesloten, wat hem noopte de kamer van de buitenzijde, over een balkon, met verbreking eener glasruit, te betreden. Vreeselijk was het schouwspel dat zich thans in de kamer voordeed. Man en vrouw lagen daar zielloos op hun bed, terwijl in de nabijheid een pistool en een geweer gevonden werden. Een door den heer P. achtergelaten brief deelt mede, dat hij het voornemen tot zelfmoord had, doch dat hij eerst zijne vrouw zou vermoorden. Medelijdende buren hebben zich voorloopig over het lot van het ongelukkige achtergebleven kind ontfermd. I>e vermogensbelasting'. Daar het invullen der biljetten voor de ver mogensbelasting hier en daar nog al bezwaarlijk schijnt te gaan, meen en wij goed te doen met het volgende overtenemen uit het N. v. d. D. van 5 dezer: „De inspecteurs van de registratie hebben, zoo als wij aankondigden, deze week zitting gehou den in het O.-I. Huis te Amsterdam, om inlich tingen te geven aan ieder, die het wenschte. De zitdagen duren trouwens nog deze geheele maand. Het publiek heeft van deze gelegenheid tot dusver reeds druk gebruik gemaakt. Bij deze bezoeken is het gebleken, dat er vooral omtrent drie belangrijke punten nog mis vatting bestaat. Hoewel er nu verschillende hand leidingen bestaan en de nieuwe belasting van alle kanten is toegelicht, achten we het toch niet ondienstig de aandacht van het publiek op deze onjuiste opvattingen te vestigen. Wellicht bespaart menigeen zich daardoor een visite bij de inspecteurs, die het publiek gaarne te woord staan, maar waar men toch, wegens het drukke bezoek, soms lang moet wachten. De bedoelde drie punten zijn de volgende le. De aftrek der f 10,000. Yolgens art. 10 der wet bedraagt de belasting f 1.25 voor elke f 1000, waarmede het vermogen f 10,000 te boven gaat. Die f 10,000 blijven dus onbelast. Daaruit leiden sommigen af, dat zij van hun vermogen f 10,000 mogen aftrekken en dus alleen het resteerende behoeven aan te ge ven. Dit is onjuist. Het geheele vermogen moet in de aangifte opgenomen worden. De aftrek der f 10,000 geschiedt door den inspecteur bij de vaststelling van den aanslag. 2e. De waardeberekening van het onroerend goed. Men heeft de keus om of zelf de waarde te schatten en die schatting in de aangifte op te nemen, of wel de waarde naar de kadastrale huurwaarde te bepalen. In het eerste geval kan de administratie, als zij de waarde te laag vindt, haar hooger stellen; in het tweede geval moet zij er genoegen mede nemen, ook al is de wer kelijke waarde hooger. De berekening naar de kadastrale huurwaarde geschiedt als volgt (wij nemen hier het te Am sterdam meest voorkomende geval, dat men een of meer huizen heeft, met of zonder tuin) Men neemt het aanslagbiljet voor de grondbe lasting over 1893. Daaruit ziet men, dat het huis is aangeslagen naar eene belastbare opbrengst, wegens gebouwde eigendommen, van bijv. ƒ1000, waarvan de belasting bedraagt bijv. 90, en we gens en gebouwde eigendommen van f 4.50, waar van de belasting bedraagt f.80. Nu berekent men als volgt: Gebouwd ƒ1000. af Grondbel. 90. rest f 910 ml. 15 a ƒ13,650. Ongebouwd 4.50 af Grondbel. 0.80 rest 3.70 ml. 20 a 74. Samen ƒ13,724. Die som van ƒ13,724 kan men in de aangifte als de waarde vermelden. Acht men intusschen de werkelijke waarde lager, dan kan men deze opgeven zooals hierboven gezegd is. Indien men deze becijfering zelf niet kan doen, dan wendde men zich tot den inspecteur, maar vergete dan niet, zijn aanslagbiljetten voor de grondbelasting over 1893 ,mede te brengen. 3e. De aftrek icegens kosten van onderhoud. Art. 8 No. 2 der wet spreekt van een aftrek van „het 20-voudig jaarlijksch bedrag der uit gaven van den belastingplichtige voor verschul digde verstrekkingen van levensonderhoud, huis vesting of andere zaken". Door deze, voor een leek niet zeer heldere zinsnede is men tot de meening gekomen, dat men iets mocht aftrekken voor kosten van huis houding. Dit is echter niet de bedoeling van het wetsontwerp, dat alleen het oog heeft op geval len, dat de belastingplichtige ingevolge de wet ef krachtens een testament of een contract ver plicht is tot het doen eener vaste uitkeering aan een derde voor diens levensonderhoud, bijv. een kind aan zijn behoeftige ouders, huishuur of kost en inwoning aan een vroegere dienstbode en dergelijke. Yoor eigen levensonderhoud mag men nrets aftrekken. Dit volgt trouwens vanzelf uit het stelsel der wet, die een belasting heft van iemands vermogen op 1 Mei, van hetgeen men op dien dag bezat. Dit is geheel iets anders dan de plaat selijke belasting, die iemands inkomsten tot grond slag heeft. Buitenland. Te Alnis is een dynamietpatroon tegen een koffiehuis geworpen. Er ontstond een gewel dige ontploffiing en twee personen werden ge kwetst, één vrij ernstig. De schuldige is in hech tenis. De heer Logartijo, „de grootste stierenbe- vechter der wereld", heeft afscheid genomen van het publiek te Madrid. Bij zijne afscheidsvoor- stellingen te Saragossa, Bilbao, Barcelona en Valencia had hij als zijn aandeel telkens gemid deld f21 600 opgestreken. Te Madrid verdiende hij f24 000 benevens de helft der ontvangsten, welke helft op f 36 000 kan worden gesteld. Er waren 14000 toeschouwers, die voor hunne plaat sen buitensporige prijzen hadden betaald. Het publiek was letterlijk dol van opgewondenheid toen de groote man niet minder dan zes stieren uit de fokkerij van den Hertog De Varagua, wiens dieren als de woestaardigste des lands be rucht zijn, achtereenvolgens afmaakte. Bij een halfparticuliere voorstelling voor zijne vrienden zal Logartijo zijn „coleta" worden af geknipt, d. i. de haarlok aan het achterhoofd die sedert de vorige eeuw het kenteeken der „toreros" is. Yolgens sommigen is deze kostelijke reliquie bestemd tot hoogste prijs in de loterij. Ondanks zijne weelderige levenswijze en goed- geefschheid is Logartijo een zeer rijk man. Hij stelt zich voor zijne verdere levensdagen te slij ten op zijn landgoed te Cordova en zich te ver maken met het fokken en africhten van stieren voor het strijdperk. Het vaak geprezen maar weinig toegepast middel, oproermakers, in plaats van met kogels, met brandspuiten te keer te gaan, is bij de reeds vermelde ongeregeldheden te Saint-Iniier in de Berner Jura met uitstekend gevolg door den prefect toegepast. Als hazen stoven de rustver- storende werkstakers uiteen; zelfs de belhamel, zekere Dubois, die nog wel op een zoo heldhaf- tigen voornaam als Achilles bogen mocht, weer stond deze douche van twaalf atmosfeeren niet, welke, juist op het oogenblik, dat hij den mond opende om den prefect toe te spreken, hem nood zaakte de vlucht te kiezen. Tien der voornaamste schuldigen werden vervolgens uit hunne bedden gehaald, waar zij klappertandend onder de dekens waren gekropen, en naar het politiebureau over gebracht. De telegrammen uit Chicago luiden niet opwekkend. Het geringe succes der wereldten toonstelling tot dusver berokkent algemeen ver liezen, vooral onder de houders van logementen, schouwburgen enz. Er heerscht algemeen wantrouwen, hetwelk zijne uitdrukking vindt in het terugnemen van bij de banken en spaarkassen gedeponeerde gel den, tengevolge waarvan eene instelling, de „Meadowrafts Bank" bezweek. In China oefenen sommige vrouwen een eigenaardig beroep uit. Gewoonlijk zijn het ou dere dames, die zich daarmede bezig houden. Zij gaan van huis tot huis, waarin gefortuneerde familiën wonen, hare komst door het slaan op trommels aankondigende. Zij wenden zich tot de vrouw des huizes of deze ook door haar wenscht „geamuseerd" te worden. Indien het aanbod aan genomen wordt, dan zetten zij zich bij de dame om haar de laatste schandalen, de nieuwtjes en de „on dits" te vertellen. Zij ontvangen f 2. honorarium per uur en soms nog meer, als zij iets bizonder belangrijks weten mede te deelen. Dit meldt de „Amst. Ct." Ook hier te lande bestaat iets dergelijks, maar het geschiedt zonder honorarium. Een Stooin-inensch. In Canada heeft iemand een „stoom-mensch" uitgevonden. Deze persoon bestaat uit ijzer en ziet er uit als een ridder uit de middeleeuwen in volle wapenrusting. Inwendig is een stoom ketel aangebracht en een machine die de beenen in beweging brengt. De ijzeren man heeft aan zijne voeten omgebogen sporen, die in den grond grijpen. Hij kan vrachten vervoeren met een snelheid van 6 a 7 kilometer per uur. Intusschen schijnt men hier meer een vermakelijke curio siteit op het oog gehad te hebben, daar deze automaat betrekkelijk weinig prachtische waarde heeft, en de beroemde eend van Yaucanson in herinnering brengt. Een dagblad te Bucharest verspreidde het bericht, dat de kroonprins een der soldaten van zijn bateljon een oorveeg had gegeven. De officieren eischten, dat het blad deze bewering zou verbeteren en toen dit niet naar hun wensch geschiedde, drongen zij de redactiekamers binnen en mishandelden de daar aanwezige personen. Er zal een gerechtelijk onderzoek ingesteld worden. Frankrijk heeft geweigerd deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Antwerpen en Rusland zal waarschijnlijk dit voorbeeld volgen. Aan de 1889 te Parijs gehouden tentoonstelling nam België niet deel. Zola heeft een tweewieler gekocht en neemt lessen in het wielrijden. Hij hoopt spoe dig in staat te zijn op denzelfden dag van Parijs naar Medan en terug te rijden. In het officieele blad te Weenen is een ministerieel besluit opgenomen, waarbij het ver bod van invoer en doorvoer van zekere handels waren, afkomstig uit België, Nederland, enz., ingetrokken wordt. Tijdens het verblijf van den czaar te Moskou is in het Chudowklooster aldaar een diefstal gepleegd voor een waarde van twee mil- lioen roebels. De dieven zijn door het dak in gebroken en hebben, behalve een groote som geld, een aantal kerksieraden, die pas gebruikt waren bij de viering van den verjaardag der kroning, medegenomen. De czaar heeft den Sultan van Turkije een mooi album gezonden, dat photografische af beeldingen van alle schepen der Russische Zwarte- Zee-vloot bevat. Zoo schonk men in den tijd der groote om wenteling in Frankrijk aan kinderen guilloti- netjes van suikergoed. De bekroningen-kwestie op de tentoonstel ling te Chicago is nu in dier voege opgelost, dat er voor elk der dertien hoofdafdeelingen een jury zal zijn. In ieder der jury's zal een des kundige zitting hebben, die de inzendingen on derzoekt. Bij verzet van den inzender tegen de uitspraak van dezen deskundige, zal deze door een speciale commissie worden bijgestaan. De Fransche inzenders schijnen zich het meest te beklagen te hebben. Volgens hen zijn de moei lijkheden, die zich van verschillende zijden, zoo wel op de tentoonstelling als bij aankomst van wege de douane-beambten en die der spoorweg maatschappijen voordoen, oorzaak dat zich belangrijke vertragingen in de uitstallingen voor doen. Burgerlijke Stand. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1 31 Mei 1893. Geboren: Jantje, dochter van Pieter Wit en Neeltje Pool. Marcus, zoon van Cornelis van der Klooster en Geertje Buis. OndertrouwdPieter Doves, jm. 24 jaar en Trijntje Heijmans, jd. 28 jr. Cornelis Langedijk jm. 24 jr. en Maartje Kramer, jd. 23 jr. Getrouwd: Dirk Jongejan, jm. 26 jr. en Cor nelia Karmelk, jd. 27 jr. Willem Ruig, jm. 20 jr. en Maartje Korver, jd. 20 jr. Jacob Tim merman, jm. 21 jr. en Trijntje Broekhuizen, jd. 21 jr. Dirk Blaauwboer, jm. 24 jr. en Trijntje den Adel, jd. 20 jr. Pieter Doves, jm. 24 jr. en Trijntje Heijmans, jd. 28 jr. Cornelis Lan gedijk, jm. 24 jr. en Maartje Kramer, jd. 23 j. Overleden: Geene. Gemeente Haringkarspel. Ingeschreven van 1 31 Mei 1893. Geboren Cornelis, zoon van Jacob Stoop en Jannetje Tin. Trijntje, dochter van Klaas Man- neveld en Immetje Doorn. Johannes, zoon van Arie van Ophem en Neeltje Bijwaard. Maria, dochter van Jan Broersen en Catharina Schilder. OndertrouwdGeene. Gehuwd: Gerrit Stoop en Maartje Bleeker. Reijer Borst en Antje Swart. Hendrik Kapitein en Trijntje Tentij. Jan Levendig en Geertje Thomas. Cornelis Dam en Maartje Jongejan. Pieter Kistemaker en Bregje Boon. Jan Burger weduwnaar van Jacoba Maria Glas en Jantje van Duin. Jan Strooper en Agatha Somerdijk. Overleden Jacob Schoorl, oud ruim 1 jaar. Jantje Koorn, oud 47 jr. ongehuwd. Johan Broersen, oud 3 maanden. Andries Wink, oud 14 weken. Jan Tesselaar, oud 77 jaar, weduw naar van Grietje Kruijer. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1 31 Mei 1893. Geboren: Cornelis, zoon van Gerrit Yeldman en Geertruida Bruin. Henricus, z. van Cornelis Groot en Aaltje Goedmaat. Klaas, zoon van Jan Ursem en Jantje Jongkind. Tjade, zoon van Cornelis Groot en Cornelisje Druif. Elizabeth, dochter van Jan Zwien en Aafje Dekker. Trijn tje, dochter van Meijert Simon Wijn en Aagje Koelemeij. OndertrouwdGeene. GehuwdTheunis van der Molen en Dieuwer- tje Bakker. Jan de Jong en Helena Meiten. Maarten Brink en Trijntje Molenaar. OverledenRens Pool, echtgen. v. Antje Stapel 54 jaar. Gemeente Oude Aiedorp. Ingeschreven van 1 31 Mei 1893. Geboren: Trijntje, d. v. Pieter Pancras en Aagje Klaver. Antje, d. v. Simon Stam en Grietje Overman. Cornelis, z. v. Cornelis Stoop Wilhelmina Klaver. Marijtje, d. v. Jan Ursem en Trijntje Beerpoot. Agnes Cornelia, d. v. Lou wrens Liefhebber en Catharina Slijkerman. Ondertrouwd: Jan Zutt en Aafje Dekker. Jan de Geus en Antje Kroon. Gehuwd: Jan Zutt en Aafje Dekker. Overleden: Anna Stoop, d. v. Cornelis Stoop en Jansje Droog, 12 jaar. Aafje Mul, d. v. Cornelis Mul en Grietje Koemeester, 19 jaar. Arnoldus Joan van Hoolwerf, echtgen. van Dirkje Gorter, 35 jaar. Cornelis en Pieter de Jong, zoons van Jacob de Jong en Marijtje Noord- strand, 13 weken. Gemeente Sint Maarten. Ingeschreven van 1 31 Mei 1893. Geboren Grietje, d. v. Jan Bleeker en Guur- tje Sluis. Neeltje, d. v. Tijs Jonker en Guurtje Rus. Maria, d. v. Cornelis Grin en Jannetje Kok. Maria Johanna, d. v. Jacob Schollee en Trijntje Bakker. Ondertrouwd: Pieter Siewertsen, jm. oud 27 jr. wonende te Warmenhuizen en Pietertje Ren tenaar, jd. oud 23 jaren, wonende alhier. Gehuwd: Pieter Smit, jm. oud 31 jr. wonen de alhier en Pietertje Kok, oud 27 jr. wonende te Zijpe. OverledenGerard Cornelis Peetoom, oud 27 jr. ongehuwd, z. v. Pieter Peetoom en Neeltje van Os. Aan Arie Bart, Veenhuizen. De vorige week ontvingen wij uw, tot de Red. gerichten brief, onder het afdrukken, terwijl uw ingezon den stuk ons heden morgen gewerd. Beide kee- ren dus te laat ontvangen voor plaatsing. Gij kent toch zeker wel het spreekwoord„Wie kaatsen wil moet een bal verwachten" P Goed. Dan kan ik kort zijn. Toen ge naar aanleiding van den noot van den zetter ons uw eerste stukje toezond, waaronder de bedreiging dat ge ons zoudt benadeelen in het lezen van ons blad, meenden we niet beter te kunnen doen, dan het publiek er even op voor te bereiden, waar om we uw brief letterlijk opnamen. We ver beiden dus met veel spanning den 1 Juli en nu zoudt ge meenen, dat we op uwe bedrei ging nog een plaatsje afstonden voor uw tegen- schrift? Neen. De bal, die u is toegeworpen door Ds. H. A. Ludwig en de Soc. Dem. Bond, afd. Oudkarspel, is misschien afgestuit op uw drij vers geest, niettemin ontzeggen wij u de gelegenheid hem terug te werpen door middel van dit blad, terwijl ge ook hebt kunnen lezen onder uw eersten brief, dien wij om bovengenoemde reden opnamen: Dat aan dergelijk individuën voor altijd de gelegenheid moet worden ontzegd hun misselijke stellingen te verkondigen. Misschien zijn er wel bladen waar ge beter terecht kunt, wij echter willen ons blad met uw stukjes niet meer ontsieren. De Red-Uitg. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 11 Juni voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 11 Juni voormiddags 9.3Ö uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 11 Juni voorm. 9 uur, nm. 2 uur J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 11 Juni voorm. 9.30 u. geen dienst. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK;. Zondag 11 Juni vm. 9 uur, nam. 2 uur, geen dienst. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 11 Juni vm. 9.30 uur nam. 2.30 u. Ds. Gideonse. GEREF. KERK B. Zondag 11 Juni voorm. 9 uur, nam. 2 uur G. van SettenCand. Y. u. v. s. te Amsterdam. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 11 Juni voorm. 9.30, Ds. Vrijer

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 3