TE KOOP. Nieuwe Langedijkei' Courant", van Zondag 18 Juni 1893. SCHAGER KERMIS. Groot Café-Goncert, onfler flirectie van flon leer G. STROOBER. VOORSTELLING. Tableau de la Troupe. a ƒ0.49. W Instintn, Firma J. NETTEN, Langeslraat (hoek Boterstr.) Alkmaar. HOUT UIT DE HAND TE I00PEN. KUNSTHAAR WERK. door de bekroonde vereenigingen, van 472 gymnastiek-uitvoering welwillend aangeboden door de vereenigingen Sparta te Winkel, Lycur- gus te Schagen en Olympia te Wieringerwaard daarna Kermesse d'Eté en Bal Champêtre. Een standbeeld voorKoningWillemlII. In bet „Yad." lezen wij het volgende: Met instemming nemen wij het volgende inge zonden stuk over, dat onder bovenstaand op schrift in de „Zwolsche Ct." voorkomt: Mijnheer de Redacteur! Laat ons toch pogen verstandig te zijn. Ko ning Willem III was een welmeenend en rond borstig man, die recht heeft op een waardeerend oordeel, omdat hij, opgegroeid in de traditiën van vóór 1848, zich als regeerend vorst eerlijk heeft geschikt in de omstandigheden, door dat merkwaardig jaar in 't leven geroepen. Als een zijner beste eigenschappen mag ook van hem getuigd wordon, dat hij wars was van vleierij. Het zou vleierij en zijn nagedachtenis dus onwaardig wezen, als men werkelijk wist door te drijven, dat hem een standbeeld werd opge richt. Naar de mate zijner gaven heeft hij niet zonder verdienste de hooge plaats, hem door zijn geboorte aangewezen, bekleed. Maar hij behoort niet tot onze groote mannen en de redenaar, die bij de onthulling zijner beeltenis 't woord voeren moest, zou met die taak verlegen zijn, als hij, zooals betamen zou, zich van vleierij wilde onthouden. Zijn standbeelden inderdaad wenschelijk, welnu, dan is op velerlei gebied Oud-Nederland rijk genoeg aan groote histori sche figuren, om een passende keus te doen. Wil men de zonen van het Oranjehuis eeren, ook dan is de keuze niet moeilijk. De zonen van den grooten Zwijger zouden inderdaad wel waardig zijn in brons te worden vereeuwigd, maar bovenal zou de Koning-Stadhouder, aan wien met Nederland een groot deel van Europa dure verplichtingen heeft, verdienen, dat hem een werkelijk grootsch gedenkteeken werd ge sticht. Moge dit woord bij de verstandige vrienden van ons stamhuis weerklank vinden en ook door andere bladen worden verspreid! Heb dank voor de mij verleende plaatsruimte. A. C. Dit is zeer verstandig en bezadigd gerede neerd. Wij waren van plan iets dergelijks te zeggen, maar weten het niet beter te doen dan met het woord van dezen schrijver. Dat kal meerend woordje komt, meenen wij, goed van pas, nu men van zekere zijde met veel rumoer een beweging tracht in het leven te roepen vtor het denkbeeld en zwakke gemoederen be werkt door de kinderachtige voorstelling, dat al of niet-instemming daarmede een toetssteen is voor ware Oranje-lievendheid. Het zijn de trouw ste vrienden van ons stamhuis niet, die zich dus het monopolie dier liefde toekennen en haar in onze dagen het best meenen te toonen door geld te vragen voor een standbeeld van dezen pas overleden vorst. Buitenland. Kort nadat een trein uit Calais Zondag ochtend uit het zuiderstation te Brussel naar het noorderstation vertrokken was, werd plotseling het alarmsein gegeven. Het bleek dat een rijtuig met afdeeling le en 2e klasse in brand stond. De verschrikte reizigers hadden vergeefs gepoogd, door de vlammen heen de portieren te openen. Toen eerst dachten zij aan het noodsein en in een oogwenk stond de trein stiil. Eenige minuten nadat de reizigers waren uitgestapt, was het geheele rijtuig in de asch gelegd. In Milaan treedt tegenwoordig een gezel schap op dat verschillende muziekstukken al fluitend ten gehoore brengt. De troep moet het hierin werkelijk ver hebben gebracht en het pu bliek was bij de eerste uitvoering zeer voldaan. Telkens wanneer een nummer „uitgefloten" was, volgde een luid applaus. Bij de cholera-epidemie, die nu in het zui den van Frankrijk heerscht, wordt weer, evenals bij vroegere epidemieën, waargenomen dat de ziekte bij voorkeur personen aantast, die aan den drank verslaafd of door een andere ziekte verzwakt zijn. Overigens schijnt de ziekte wei nig besmettelijk te zijn, want in geen enkel huis zijn twee sterfgevallen voorgekomen. De lord mayor van Londen gaf Woensdag in Mansion House een lunch ter eere der bui- tenlandsche brandweermannen; onder de 150 gasten waren ook eenige Nederlanders en Bel gen. De straten waarlangs men Mansion House bereikt, stonden vol toeschouwers, die de brand weermannen, welke op spuiten kwamen aanrij den, met geestdrift begroetten. De gasten werden door den lord mayor en de lady mayoress ont vangen. Te Parijs zijn twee mannen, ten gevolge van de hitte, dood neergevallen op straat. Ook in het zuiden van Frankrijk is de hitte buitengewoon. Een merkwaardige ontdekking is bij Llangollen in Wales gedaan. In de bedding van de Dee zijn, nu de rivier zeer laag is, overblijf selen gevonden van een oude stad, die voor drie eeuwen door een geweldigen watervloed werd verwoest. Er zijn reeds zware eiken bal ken en verschillende belangrijke overblijfselen gevonden. Staatsinmenging in verliefdlieid. Heel Baltimore en een groot deel van de andere Ainerikaansche groote steden sprekon over een besluit, onlangs uitgevaardigd, waarbij ten streng ste verboden wordt om in het Park te Baltimore te kussen of elkaar het hof te maken. Twee schuldigen, die op heeterdaad waren betrapt, werden beboet, hij met 20 dollars, zij met 5, zoodat blijkbaar volgens de Yankees de kus van een man viermaal meer waard of gevaarlij ker? is dan van eene vrouw! Naar aanleiding van dit verbod is de vrijende jongelingschap te New-York in hevige beroering geraakt en de bladen worden overstelpt met brie ven, waarin gepleit wordt voor de vrijheid van vrijen (hetgeen men misschien de vrijheid zou kunnen noemen). De bestuurders van het „Cen tral Park" aldaar schijnen namelijk wel eenigs- zins tot navolging van het voorbeeld der Balti- moorsche puriteinen over te hellen. Tot nu toe is het wel is waar ook in het „Central Park" niet geoorloofd, elkaar het hof te maken op een „shocking" wijze, maar de grens van het „shocking" wordt ter bepaling overgelaten aan de politie agenten. Deze nu zijn daar natuurlijk in den re gel even lankmoedig voor vrijende paartjes als onze agenten voor kleeden kloppen de dienstmeisjes. Op de Autwerpsche tentoonstelling in 1894 zal men in een echt luchtkasteel kunnen plaats nemen, een gebouw van 30 bij 5 meter met ruimte voor 150 personen, en dat zes ballons onder één zijden hulsel tot eene hoogte van 500 meter zullen opheffen. Bedoeld hulsel zal van 82000 el zij gemaakt worden. Het „kasteel" wordt vastgehouden door stalen kabels ter geza menlijke lengte van 15000 meter. Het horloge als kompas. Een eenvoudig middel om op eene vreemde plaats met behulp van een horloge de juiste plaats der windstreken te vinden, als namelijk de zon schijnt, is het volgende: Houd het horloge zóó, dat de uurwijzer naar de zon gericht is; dan wijst het punt midden tusschen dien wijzer en het cijfer XII juist het zuiden aan. Om 4 uur b. v. zal het cijfer II naar het zuiden gericht zijn, om 8 uur 's morgens het cijfer X, om 8 uur 's avonds evenwel het cijfer IV, enz. Een voor de medische- en chirurgische wetenschap belangrijk feit, heeft volgens de „Frankforter Zeitung" onlangs plaats gehad. Eene krankzinnige, die sinds vijf jaren in een gesticht had doorgebracht, werd plotseling van het gezicht beroofd. De operatie, welke men haar liet ondergaan, gaf de dame niet alleen het gezicht weer, maar tevens ook haar gezond verstand, zoodat zij weder in den familiekring kon terugkeeren. De inzameling voor een kerk ter nage dachtenis van keizer Wilhelm I is geëindigd. Zij heeft 620.000 Mrk. opgebracht, waarvan de koninklijke familie 196,000 M. bijgedragen heeft. Bovendien hebben enkele personen voorwerpen voor de inwendige inrichting der kerk geschon ken, die een waarde van 87,000 Mrk. vertegen woordigen. Op het vrouwencongres te Chicago zijn naast de elegantste toiletten de zonderlingste kleederdrachten te aanschouwen van dames, die de vrouwenkleeding willen hervormen. Zekere mw. Ada Tharrien is in een kleederdracht ver schenen, welke zij assyrisch noemt: een breed gerande hoed, een lang wit nachthemd met groe nen gordel. Mw. Rachel Avery, de presidente der Liga tot hervorming der vrouwenkleeding, draagt een schotsche blouse, een blauwen korten rok tot aan de knie en gele slobkousen. De leden eener andere vereeniging dragen in plaats van den korten rok een wijden blauwen broek, die aan de knie met een gesp wordt gesloten, lange zwarte kousen en geregen schoenen uit geel leder. Bij slecht weer worden slobkousen uit zwart leer of laken over de kousen geknoopt. Deze kleeding moet er volstrekt niet slecht uitzien en in het geheel geen „onvrouwelijken" indruk maken. Sommige dames hebben korte metten gemaakt en zijn eenvoudig inheerenkleeding verschenen. De opvallendste verschijning onder deze laatsten is een oude dame, met kortgeknipt wit haar en gouden lorgnet; zij draagt een don ker heeren costuum, een roode das met brillan- ten speldeen ronden vilten hoed en een wan delslok volmaken haar toilet. Yolgens de eenen is zij predikant in het Westen, volgens anderen geeft zij daar een courant uit. Haar man is eigenaar van een fabriek en niet weinig trotsch op de rol welke zijn vrouw speelt. Een familiedrama. Een ontzettend drama werd te Schoen heide in Saksen afge speeld. Een fabrieksarbeider, Fuchs geheeten, heeft twee zijner kinderen vermoord, een derde trachtten te vermoorden, en daarna zelfmoord willen plegen. Tijdens afwezigheid van zijne vrouw, zond hij zijn twaalf-jarig zoontje uit om in een naburigen vijver te visschen. Alleen ach tergebleven met twee kinderen, een van 7 jaar en een van 9 maanden, wurgde hij hot eene en sneed het ander den hals af. Daarna begaf hij zich naar den vijver en wieip er zijn zoon in, waarna hij ook zichzelf door verdrinking van het leven wilde berooven. Het kind wist echter tegen den oever op te klauteren en vluchtte luid schreeuwend, door zijn vader achtervolgend, die echter door eenige voor bijgangers werd aangehouden. Uit de instructie zal blijken of de vader krankzinnig is, dan of hij door gebrek tot deze daad is overgegaan. Et Kt a» ivr h W. Z. te O. Uw stuk hebben wij ontvan gen en niet zonder eenige belangstelling gelezen. Dat gij u niet kunt vereenigen met hetgeen Ds. H. A. Ludwig schreef, vinden wij een natuur lijke zaak, evenals dat er ook weer velen zullen zijn die het volkomen met hem eens zijn. Zoo heeft ieder zijne meening. Wij willen echter op nieuw geen pennetwist uitlokken. Wat H. A. Ludwig schreef, was, o. i. een repliek op de stellingen van Aric Hart. Persoonlijk toch vernam ik van den schrijver van „een protest" dat hij daarin niet optreedt tegen de stellingen van de sociaal-democraten in 't algemeen, maar tegen de beweringen van één, die zich wel soc.-dem. noemt, maar het eigenlijk niet is. Ook durven wij met volle overtuiging neer te schrij ven, dat de eerste zin van „een protest" ironie is, daar wij de zekerheid hebben, dat ds. H. A. Ludwig wel degelijk weet, wat de soc.-democr. willen. Zoo hij daartegen ging schrijven, zou hij het zeker niet doen in onze courant, maar een brochure daarover het licht doen zien. Eveneens om de volgende redenen meenen wij uw ingezonden stuk te moeten refuseeren. Arie Bart zou satisfactie hebben wanneer wij het opnamen, en dit mag in geen geval. Doch zoudt gij nu willen, dat uit zijn schrijven aan ons, een pennetwist zou voortvloeien, waarmede hij zich nog zou vermaken en inwendig zou lachen bij het denkbeeld dat hij (Arie Bart) toch nog iets had teweeggebracht Immers neen. Daarom, èn om voorgoed hem van het tooneel te doen verdwijnen, daar hij reeds bij zijn eer ste optreden fiasco heeft gemaakt zullen wij ver der over de zaak zwijgen. Yoor stukken, die werkelijk nuttig zouden kunnen werken, waarin iets ligt wat tot bevordering van het algemeen welzijn kan strekken, waardoor wij zouden kun nen geraken tot betere toestanden, houden wij ons ten zeerste aanbevolen. De Red.-Uitg. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 18 Juni voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 18 Juni voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 18 Juni voorm. 9 uur, nm. 2 uur J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 18 Juni voorm. 9.30 u. Ds. Ludwig. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 18 Juni vm. 9 uur, nam. 2 uur, Ds. Gemser. SCHAGEN, 15 Juni 3 Paarden f 75 a flOO.—33 Geldekoeie f 80, a f 235, 25 Kalf- koeien f 130 a 180, 4 Vaarzen f 40 a f80 26 Nuchtere Kalveren f 3 a 8.-266 Schapen f 7. a f20,50 375 Lammeren f3,a f7,24 magere Varkens f 16 a f26,Biggen f 10.a 1 12,Boter per kop f 0,50 af 0,55 Kipeieren f3,—, a f 3.50 per 100. PURMEREND, 13 Juni Aangevoerd 410 stapels kaas. Kleine f30.50. Commissie f Middelbare f 25.Kipeieren per 100 stuks 3.— a f3.50. HOORN, 15 Juni Kleine Kaas f30,50 Commissie f27,—. ALKMAAR, 16 Juni. Aangevoerd: 539 stapels Kaas, wegende 165669 Kg. Kleine t 30. Commissie f28.Middelbare f27.50 56 HL. Granen, als: 17 Tarwe f6.25 a 7.25; Rogge f af Gerst f a Chev. f5.50f 15 Haver f 4.f4.50 a f 3.50 af.; Boonen, Paardeb. f a f 9 Bruineb. f5.a f 11.—Citroenb. f9.— a f—Duivenb. f af. Witteb. f10.a fKanariezaad f a f2 Rood Mosterdz. f24.—af Geel mosterdz. f a f 1 Kool zaad f a f Lijnzaad f—a Karweizaad ta f Blauw Maanz. fa f3 Erwten Groene, f12.— a f groote f Grauwe f 12.— af—.Vale f Witte fa f ALKMAAR 17 Juni 1893. Aangevoerd 8 Paarden f60.— a f'250.—10 Koeien f40.— a f170.28 Nuchtere kalveren f6.a flO. 46 Schapen f 10.a f16.138 Lammeren f 4. a f8.— 74 Magere varkens f16.a f19.282 Biggen f8.a f12.5 Bokken en Geiten f3. a f7.2 kleine id. f0.40 a f 0.75 Aardappelen a 55 cents per zak ;p. mand f 1.50 Wortelen p. 100 bos f3.20; Kippen f 0.15 a f0.90 Konijnen f 0.15 a f0.90; Kipeieren f3.50 a f4.per 100stuks; Eendeieren f4.per 100 stuks; Boter perkopf0.525 a f0.625 Ad ver tentiën. in het Koffiehuis „de Beurs" van W. ROGGEVEEN Cz., op Xonilau 35 Juni 1893. BUITENGEWONE Fraulein DUTSIA., Walzer Sangerin. De Heer W. DE FANKE, Hollandsche komiek en coupletzanger. Mej. JOHANNA, Internationale costuum Soubrette. Air. PIÈRE, Exentriciteit. Specialiteit le rang. Mejuffrouw MADIA, Hollandsche chansonnette. De Deer VAN DINTEBEN, Pianist, en meerdere artisten van den eersten rang. MATINEE: Entree f 25 ct. Aanvang 5 ure. SOIREE: -49 «5 Doorloopenile kaarten, geldig voor Matinee en Soiree: Het eenige en soliedste "adres voor Alk maar en omstreken, voor alle soorten van is bij F. M. AGHINA, Vl.hlIWIS. Langeslraal A IJ. In voorraad een mooie partij oude en nieuwe Bloedkoralen Kettingen. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 18 Juni vm. 9.30 uur nam. 2.30 u. preeklezen. GEREF. KERK B. Zondag 18 Juni voorm. 9 uur, nam. 2 uur preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 18 Juni voorm. 9.30, Ds. Vrijer. Marktberichten. Broek op Langedijk. Maandag 12 Juni. Aardappelen p. mud fl.— a f 1.40. Wortelen f2.— a f2.40. Dinsdag 13 Juni. Aardappelen p. mud fl.25. Wortelen f2.10 a f2.30. Woensdag 14 Juni. Aardappelen p. mud fl.— a f 1.30. Wortelen f2.10 a f2.30. Donderdag 15 Juni. Aardappelen p. mud fl.a f 1.20. Wortelen f 1.80 a f2.30. Vrijdag 16 Juni. Aardappelen p. mud f0.90 a f 1.15. Zaterdag 17 Juni. Wortelen fl.80 a f2.40. Voor waterdicht Gedurende de slooperij van. „de Amstelstroom", is er grele- gfenlieid om Te vervoegen aan de slooperij te ALKMAAR. C. CO

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 3