Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 29. Zondag 16 Juli 1893. 2e Jaargang. I n-43 1 FEUILLETON. lea govoeiigs asasrbag. MEI WE LAHGEDUKER CMAIT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Züidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct., franco p. post ÖO ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: IVoorüscliarwoiide. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. »IÜ1§TKEC;KLI1C; «P DEI IiaLEAliMilEV NPOOKWEO. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. (Zomerdienst.) RICHTING IIE L I) E R. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.46 11.23 3.06 6.37 9.51 1" AHSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.06 3.26 6.57 10.11 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Den Helder. RICH T I N G A M STER 1) A M. GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AHSTERDAMSCHE TIJD. Deze trein rijdt alleen naar f Deze trein rijdt alleen des 6.38 Amsterdam. Donderdags i 7.50* 9.57 tot Uitgeest. 12.24f 1.58 4.15 8.36 Binnenland. Te Oudkarspel treden als raadsleden af de heeren: C. Eecen Pz. en F. de Boer; te Noordscharwoude de heeren K. Slotemaker en C. Opperdoes; te Zuidseharwoude de heeren P. Berkhouwer, K. Zeeman en J. Boon. Waarom Uit Amsterdam wordt aan de Haagsche Crt. van betrouwde zijde, gemeld, dat op het telegraaf kantoor aldaar twee klerken, die tot de laatsten van hun examen behoorden en ongeveer Vj2 maand later werden aangesteld dan degenen, die de eerste nummers van het examen behaal den, dezer dagen een tractementsverhooging kre gen van f 100, met voorbijgaan van hunne col lega's, boven wie ze ook in dienst in geen enkel opzicht uitblonken. Onze zegsman vraagt, zegt het Haagsche blad, of dit niet in hooge mate onrechtvaardig en na- deelig voor den dienst is. Voor de anderen is zulk een handelwijze een slag in het aangezicht. Zoo iets moest in onze administratie niet kunnen gebeuren, schrijft hij. Valsche postzegels. Bij een drukker te Amsterdam is op last van den officier van justitie huiszoeking gedaan. De heer S. uit Zutfen, te Amsterdam kantoor hou dende, had nl. herhaaldelijk brieven gepost, die met valsche postzegels waren gefrankeerd. Op zijne mededeeling, dat hij de zegels van voor noemden drukker had gekocht, zonder te weten, of zij valsch waren of niet, heeft de huiszoeking plaats gehadmet welk resultaat is ons voorals nog onbekend. Nader verneemt Het Centrumdat de bedoelde drukker wederom een effectenmakelaar heeft aangewezen als den man van wien hij de post zegels gekocht heeft. (Tel.) Niet de rechte mail op de rechte plaats. In een zoölogischen tuin viel het volgende opmerkelijke geval voor. Een man, bekend om zijn dierenliefde, werd aldaar als oppasser aan gesteld, doch vreemd genoeg, werden weldra de dieren, die tot zijne oppassing behoorden, zoo verwoed op hem, dat hij zijn arbeid moest Hen veronderstelde, dat hij ze niet goed ver zorgde, en dus werd hij in zijn verdere werk zaamheden bespied. Na verloop van 14 dagen kwam de spion tot de wetenschap, dat de die ren zoo kwaad waren, „omdat de man nooit een woord tegen hen sprak!" Aldus verklaart „De Ned. Sport." Ieder jager doet op zijn beurt wel eens een mooi schot. De een schiet bijv. twee hazen in éen schot, de ander drie patrijzen, doch wat den jager De Vries op het landgoed „Keuken hof", bij Lisse, is overkomen, mag een groytè bizonderheid genoemd wordenhij schoot name lijk vijf volwassen hermelijnen uit één schot. De Beverwijksche politie had Dinsdag morgen een goede vangst. Het graan pak huis van den heer Hootjer werd^ naar zijn vermoeden, sedert eenigen tijd herhaaldelijk beroofd en daar om had hij aan iemand last gegeven eens een oogje in het zeil te houden. Dinsdagmorgen nu kreeg de heer H. bericht, dat het was reeds 9 uren een drietal verdachte lieden bezig waren zakken met graan te vullen, die op een gereedstaanden hondenwagen zouden vervoerd worden. In vereeniging met de politie werd aan die personen een bezoek gebracht, doch toen zij den eigenaar van het graan en de politieman nen in het oog kregen, stoof het drietal uiteen. Zij werden echter herkend en nog geen half uur daarna ingerekend. Twee er van zijn naar Haarlem overgebracht. Bij vonnis van de Haagsche rechtbank werd Dinsdag veroordeeld L. K., een 13-jarig meisje, dat te Leiden een klein kind de oor knopjes ontstal, die verkocht en de opbrengst versnoepte, tot opzending naar een rijks-opvoe dingsgesticht tot haar 18e levensjaar. Naar aanleiding van een artikel van den heer van Houten in de Vragen des Tijdswaarin bij de uitvoerbaarheid der Grondwet ten aanzien van de kieswet-regeling bespreekt, zegt de Sfom- daard o.a. „En nu is hij de oude van Houten weer. Ge heel dezelfde. Alleen zijn kleur is wat ver anderddoor de jaren. Vroeger radicaal, thans conservatief. Haar dat is minder. Het is bij hem om oppositie te doen, om leven, rumoer en verdeeldheid te maken. Dat is hoofdzaak. „En wat wil hij nu? Ja wat wil hij! „Een lastige vraag. „Hen fluistert, dat de heer van Houten minister wil worden, dat hij verleden week een vergade ring heeft geleid van Rotterdamsche en Amster- dainsche afgevaardigden, nl. de heeren Beaufort, Rutgers, (Gleichman was op reis), Hees, Hintzen, van Karnebeek, Plate en den Deventer afgevaar digde, mr. van Delden. „Een vergadering om de kieswet en vooral om Tak te treffen. „Of die vergadering geslaagd is? We weten het niet, zelfs is het volstrekt niet zeker of do vergadering wel gehouden is. Haar dit is zeker, nu de heer Yan Houten weer in zijn oude woning verblijf heeft gezocht in de Vragen des Tijds zijn groote dingen te wachten. „Want de heer van Houten, men moge hem dan ook zonderling noemen, is en blijft een man van buitengewone beteekenis. Al wat hij doet zoo gek kan het zelfs niet zijn oefent invloed uit. „Zoo gek kan het niet zijn, zeiden we. Inder daad wie had ooit kunnen denken, dat de heer van Houten nog zou komen met den census en dat de kieswet-Tak door hem wordt afge keurd, omdat de census er in ontbreekt?" Jacht op hazen en fazanten. Door de Ned. Jachtvereeniging „Nimrod" is tot Gedeput. Staten in de verschillende provin ciën een verzoek gericht om de jacht op hazen en fazanten op den eersten October te openen. Aanleiding tot dit request is het feit, dat bij de opening der jacht in het begin van Septem ber, niet alleen steeds veel te jong wild wordt geschoten, maar ook dat zij, die geen onvol wassen hazen of fazanten willen schieten, hunne jachten bedorven zien, zoowel door aangrenzen- den, die gebruik maken van hunne bevoegdheid om dat wild reeds bij de opening der jacht te schieten en te vervoeren, als door de daartoe niet bevoegde stroopers. Toevlucht voor Onbehuisden. Sinds de vorige week is te Amsterdam de directeur van het „Toevlucht voor Onbehuisden", de heer K. H. Wegkamp, als zoodanig ontsla gen en sinds dien tijd zijn de logés aldaar erg woelig. Al een paar avonden waren er vechtpartijen ontstaan, en Dinsdagavond werd het zoo erg, dat de hulp der politie moest worden ingeroe pen. Er waren dien avond 76 logés, d. z. beta lende gasten, en 43 onbehuisden. Yoor de derde verdieping, waar 57 vrouwelijke gasten voor een dubbeltje een nachtverblijf vinden, waren er ook een paar toegelaten, die zich in min of meer beschonken toestand bevonden. Aan het kleine controle-kantoortje is het namelijk zeer moeielijk, om in het korte oogenblikje, dat er een kaartje genomen wordt, na te gaan, of de personen ge heel nuchter zijn. Die aangeschoten gasten dan gingen 't was tegen tienen eerst naar de gaarkeuken en kregen daar ruzie met de buffetjuffrouw. Zij weigerde namelijk op crediet bier te verkoopen, wat bij te goeden naam bekende personen wel gebeurt. Toen kwamen de poppen aan 't dansen. „De directeur is er uit en nu moet jij ook weg," werd er geroepen en eenige kerels probeerden haar over de toonbank te trekken. De administrateur, de heer Da Costa, en de portier schoten op haar geroep spoedig te hulp, de rumoermakers trokken naar de slaapzaal en weigerden te vertrekken. Toen werd de politie geroepen. Eerst verschenen 3 man, die echter niets konden uitrichtenlater kwamen er twaalf aanzetten, die echter zooveel verzet vonden, dat zij van den wapenstok moesten gebruik maken. Het veel moeite werd een vijftal van de leven makers in arrest gebracht, waarvan er drie ge boeid werden weggevoerd. 3. »U zijt vroeg bij de hand, juffrouw,begonq ij, om iets te zeggen. »Ja, ik sta des zomers altijd vroeg op,« ant woordde zij heel vriendelijkhet kwam niet in haar op Johan's onbeleefd gedrag van den vorigen dag kwalijk te nemen; waarschijnlijk had zij er later niet eens meer aan gedacht. «Het is zoo aangenaam 's morgens een poosje ongestoord te zitten lezen «Houdt u veel van lezen, juffrouw?" vervolgde Johan zijn galant gesprek. «Zeker, heel veel.« «Het is wel vreemd, hernam Johan met een wijs- geerig gebaar, «het is wel vreemd, dat u, wier dage- lijksche bezigheden zich in den kring van boeken bewegen, den smaak daarvoor nog niet hebt verlo ren. kent zeker het sprookje van het bedelkind en het broodje «De gelijkenis is niet geheel juist,antwoordde juffrouw Linder eenigszins spotachtig. «Ik verzeker u dat lessen overhooren en dicteeren iemand den lust volstrekt niet ontneemt Ibsen's gedichten te lezen." «Neen, zeker niet, zeker niet,« stemde Johan beleefd toe. «Zoo, leest u Ibsen, juffrouw ver volgde hij, terwijl hij bukte om op het titelblad te lezen wat de jonge dame onder handen had. «Een talentvol schrijver! Intusschen kan men zich onmo gelijk den rechten indruk voorstellen, die zijne werken maken, wanneer men die niet in scène heett gezien; door het dramatisch kunstenaarsge zelschap in den grooten schouwburg, bij voorbeeld, daar moet men die stukken op het tooneel hebben gezien «Dat zal wel zoo wezen,antwoordde juffrouw Linder, die al Ibsen's drama's, voor zoover die ge geven waren, had gezien. «Maar ik geloof niet dat »Brand« tot nog toe ergens is opgevoerd, is het wel «Neen, dat geloof ik ook niet. Dat is echter ook het minst dramatische en het minst degelijke zijner werken. «Het minst degelijke?« herhaalde juffrouw Lin der. «Hebt ge het wel goed gelezen?" voegde zij er weifelende bij. Het geval wilde dat Johan »Brand« niet had ge lezen en wat nog veel erger was, er nooit over had hooren spreken. Maar hij hield zich groot. «O, zeer zeker,antwoordde hij brutaal. Intus schen heeft van al Ibsen's drama's geen enkel zoo veel opzien gebaard als «Een poppenkaste Ge kunt er u geen voorstelling van maken hoe daarover gepraat en getwist is te Stockholm.? «Ja, het is wel vreemd dat men over iets heeft kunnen twisten dat zoo wel doordacht ontwikkeld is en zulk eene natuurlijke oplossing vindt «Zoo U oordeelt dan zeker dat Nora goed han delde, toen zij haren man en hare kinderen ver liet?» viel Johan haar met een strijdlustigen blik in de rede. «Goed handelde Zij handelde in overeen stemming met haar karakter, zij handelde, zoo als eene vrouw als zij was, handelen moest, toen zij de waarheid ontdekte.» «Dat is te zeggen, juffrouw, u houdt het er voor dat eene vrouw het recht heeft bij nacht en ontijd huis en hof te verlaten? Ja, dat dacht ik wel!« riep Johan met een hatelijk triomfeerend lachje er bij. «Ik had er gerust op durven wedden, dat ge tot de dames behoorde die voor Nora partij trek ken. Ik geloof vast dat gij, als ge getrouwd waart, den regel zoudt willen invoeren, dat de vrouw het bestuur in handen behoort te hebben en Juffrouw Linder begon dat Stockholmsch jong- mensch tamelijk belachelijk en vrij onbeschaamd ook te vinden. Zij had even lust hem een scherp antwoord te geven, maar zij beheerschte zich in het volgend oogenblik en zeide zeer bedaard «Ik merk, dat ge geen groot menschenkenner zijt, mijnheer Holm. Dat zal waarschijnlijk de reden zijn waarom ge u moeilijk in Ibsen's scheppingen kunt indenken. Volg nu mijn raad en lees «Een poppenkast" een paar malen oplettend door, denk er vervolgens nog eens goed over na en dan zult ge misschien op de hoogte zijn om degelijke twist vragen te behandelen. Tot zoolang raad ik u, in uw eigen belang, die gesprekken te laten rusten." Bij de laatste woorden maakte zij eene lichte buiging, zeide hem vriendelijk «goeden morgen? en ging in huis. Johan was niet in staat een enkel woord te antwoorden, maar zijn bloed kookte. Hij dacht, dat nog nooit iemand hem zoo had geërgerd als die juffrouw Linder en hij nam zich voor, zich op de ontzettendste wijze te wreken. Hij zag het reeds in zijne verbeelding, hoe zij overinogen op het bal den wand zou versieren en hoe hij telkens en telkens weder langs haar heen zou wandelen zonder haar ten dans te vragen, al zag zij hem nog zoo smeekend aan; ja, hij zou geen enkelen toer in den cotillon met haar dansen. Het zou kostelijk zijn, haar dus te vernederen, die gouver nante met haren Ibsen en haar menschenkennis! De nichtjes hadden het geducht druk met voor bereidingen tot het aanstaande feest en hunne hoofden waren in deze dagen geheel vervuld van bal-illusies. Zij zaten den ganschen dag boven strookjes te plooien, te lachen en te praten, zoodat men hunne stemmen op de straat kon hooren en juffrouw Linder, die aan de kleintjes in de kamer daarnaast les gaf, hen herhaaldelijk moest komen vragen, wat minder luidruchtig te zijn. Elsa vooral was erg overmoedig; op eens sprong zij op, hup pelde als een vogeltje de kamer rond, wierp hare strooken tegen het plafond en ging daarna achter over in haar stoel liggen, terwijl zij het uitscha terde over neef Johan's ooren. Zij had nooit in haar leven zoo iets kluchtigs gezien, dacht zij.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1