Nieuwe Langedijkei' Courant", van Zondag 16 Juli 1893. TE KOOP: deteveldstaandeHaver, Alkmaarsche Bazar. VOGELKOOIEY in alle soorten. Sportkarren te koop on te huur. Joh. Lauwers, Hontlil. ALKMAAR. Te koop aangeboden: Een flinke Kapberg. FABRIEK Gü MAGAZIJN VAN MEÜBBLEN MEUBELEN, M. SAAGER, Zaatiniarkl C 67, AHIA4R. Juli 11e bladz.). Der vereeniging tegen mishan delingen van dieren, heeft het tot heden aan geen steun en medewerking ontbroken, en hier, waar een zoodanig genootschap, als in Engeland, nog ontbreekt, treedt er één op, die alleen bijna zoovele gevallen van mishandeling aanklaagt, als dat Genootschap voor eene maand in geheel Engeland en hij wordt nagenoeg alleen gelaten. Het heeft wel eenigszins den schijn, dat althans vele mijner landgenooten er koud onderblijven, of 1100 kinderen te N. worden mishandeld of niet. Alleen de redactiën van vele bladen en de justitie toonen zich lang niet onverschillig en daarom, al moet het ook nog eenigen tijd duren, zal er licht in die zaak komen. Het zal bewezen worden of mijne brochure niets dan lage leugen en laster bevat, zooals Het Nieuivsblad voor Ne derland maar houtweg van af den len dag ver klaarde, of dat er niets dan waarheid in gevon den wordt. De welgezinden dienen mij dus eenigszins be hulpzaam te zijn, wanneer ook zjj er belang in stellen, hoe er met hen geleefd wordt, die allen steun van ouders en familie missende, aan van 't L. alleen worden toevertrouwd. Want hier moet eene zaak onderzocht worden, waarvan de gevolgen ook voor zoovele gestichten in ons Ne derland, nog niet te berekenen zijn. U dankende mijnheer de redacteur voor de verleende plaats ruimte, enz. Aan de harddraverij, den 11 dezer aan de Hengstman te Heer-Hugowaard gehouden, na men 11 paarden deel. Den prijs won het paard van den heer K. Kruijer, Heerhugowaard, de le premie dat van den heer Jasper Smit, Opmeer, de 2e premie dat van den heer J. C. Hofdijk, Heerhugowaard. Simon Groot was bij die gele genheid voor de vijftigste maal als bode daarbij werkzaam, zonder een enkele maal in die lange jaren op zijn post te hebben ontbroken. Wegens het heerschen der mazelen is de openbare school te Koedijk gesloten. Reclame van een loteling. Heeft men wel eens gehoord, dat een loteling voor de nationale militie als reclame opgaf „te genzin in den dienst", nog mooier moet het deze week een aspirant-schutter te Bergen-op-Zoom hebben gemaakt. Als reden voor vrijstelling gaf hij op „mottig" (pokdalig)! De man is toch goedgekeurd en zal waar schijnlijk geplaatst worden in. het tweede gelid. De stucadoor S., te Amsterdam, had voor zijn ziek kindje de hulp ingeroepen van doctor B. te Nieuwer-Amstel, die poeders voorschreef, te gebruiken vier maal daags één. Dit geschiedde Maandag. Na het gebruik van eenige poeders is het kindje Dinsdag-ochtend vroeg overleden. De vader heeft zich bij de politie beklaagd wil niet, dat de dood door doctor B. geconsta teerd wordt, maar verzoekt onderzoek der poe ders en eene gerechtelijke schouwing. Het lijkje is door de politie in beslag genomen, om aan het verzoek van S. te voldoen en de zaak te onder zoeken. (V. v. N.) Ecu drama? Naar aanleiding der vondst van zilveren mun ten in Dekkersduinen, onder 's-Gravenhage, vraagt de heer J. H. Coronel in een ingezonden stuk in de Haagsche bladen „Kan hier in dat sombere duinoord in het ge zicht der stad 's-Gravenhage, een drama afge speeld zijn tusschen de Spaansche benden van den bevelhebber Yaldez, wiens troepen, na Lei den's beleg verstrooid, door het niet betalen der soldij aan het muiten zijn geslagen, of stelt men zich een andere gebeurtenis uit dien tijd voor den geest?". Deze vraag is gewichtig. Als de heer Coronel een prijsvraag uitschrijft, komen er waarschijn lijk andere fantastische mogelijkheden voor den dag. Misschien hebben we hier wel te doen met de verloren spaarpenningen van een dronken Spanjaard, met den schat van een Haagsch edel man, met den diefstal van een raaf, met een gat in 't vestjeszak van een Grande. Misschien is hier een roerend liefdesduo afgespeeld tusschen een Spanjaard met 38 munten op z'n zak en een schatrijke Haagsche schoone. Misschien is 't het bloedgeld van een spion, die, in de sombere duinen tc t berouw gekomen, op z'n kieën neer zonk en 't geld wegwierp. Misschien Lacy, wie zal 't schrikkelijk geheim oplossen Buitenland. Nu het hooi zoo schaarsch is, wordt de aandacht gevestigd op allerlei andere, vooral licht verkrijgbare soorten van voeder. De heer Girard wijst in een fransch landbouwblad vooral op boombladeren als geschikt voeder. De voe dingswaarde is vooral gelegen in de bladschijf; de steel bevat meer water en cellulosen. Een ontleding leert, dat de voedende bestanddeelen in gelijke hoeveelheden boombladeren hooger zijn dan in ander voeder. In 12 soorten die onderzocht zijn, vond men bij gras op 100 dee- len 0.8 vetten, 3.5 stikstof houdende stoffen, 9.2 stikstofvrije extractstoffen (suiker, zetmeel enz.) 4.5 cellulosen; en bij boombladeren gemiddeld 1.7 pCt. vet, 5.4 stikstofh., 21.8 stikstofvrije, en 5.1 cellulosen. Het rijkst aan stikstofhou- dende doelen zijnwilgen, olmen, moerbeziën, eisen, populieren en linden. De verteerbaarheid was ook voldoende; de melk kreeg enkel een eigenaardigen smaak. Cornelius Herz, wiens dood onlangs zeer aanstaande werd geacht en wiens overlijden zelf reeds aan anderen een lijkrede in de pen had gegeven, schijnt tegen alle verwachting aan de beterhand te zijn. Naar de Figaro weet mee te deelen, kan Herz reeds alle dagen eenige uren het ziekbed verlaten, is de werking der longen weder veel levendiger en nemen de verschijn selen der suikerziekte een gunstiger karakter aan. De langdurige droogte heeft in de zan dige vlakten van Brandenburg zulk een nadee- ligen invloed geoefend, dat de bevolking, gewoon reeds aan een leven vol ontbering, nu een tijd tegemoet gaat, waarin de honger van alle zijden dreigt. Het voornaamste, bijna het eenige, land- bouw-product is de aardappel, daar door Frede- rik den Groote ingevoerd. De hooge temperatuur en het gebrek aan water hebben den oogst van dit levensmiddel dit jaar voor het grootste ge deelte doen mislukkenop sommige plaatsen wordt niet meer dan één twintigste voortge bracht van wat er anders gemaakt werd. Bij een bicycle-wedstrijd, die te Buffalo tusschen twee dames, mejuffrouwen de Saint- Sauveur en Debatz, is gehouden, werden de eerste 24 kilometers zeer mooi gereden. Onge lukkig kwam door een misverstand bij de laatste ronde het rad van de eerste tegen dat van haar mededingster aan. Het gevolg hiervan was, dat mej. de Saint-Sauveur met haar rijwiel viel en buiten kennis uit het perk werd gedragen. Het ongeval heeft geen ernstige gevolgen gehad, en zonder dit bewees reeds het maken van 25 kilo meters in 55 minuten, dat de beide dames een goede plaats in de sportwereld innemen. Een huwelijk in de lucht. Het volksblad van Cincinnati bevatte onlangs de volgende advertentie: Hoog in de lucht! Een huwelijk boven de wolkenDe reizigers zijn Miss C. Walch, bruid, Mr. Ch. Calton, bruidegom, Miss Yates, bruidzuster, rev. Jeffries predikant en Donaldson luchtreiziger. De aangekondigde plechtigheid heeft werkelijk plaats gehad en wel in den gebruikelijken vorm. De korf van den ballon was met bloemen en vlaggen versierd en een kostbaar tapijt bedekte de bodem. De predikant, die de jongelui inze gende, is leeraar bij de Swedenburgsche gemeente te Pittsburg. De ceremonie was geëindigd op een hoogte van 6000 voet en rev. Jeffries wenschte, dat de jonggetrouwden altijd zoover boven de aardsche ellende mochten verheven blijven. Te Monte Carlo heeft eene Fransche dame van 29 jaar, na 265 000 fres. aan de speeltafel verloren te hebben, hare twee kinderen van vier en vijf jaar geworgd en vervolgens zichzelve van het leven beroofd. Te Pisa is Zondag een bom gesprongen in de poort van het bisschoppelijk paleis. Een zuil werd verbrijzeld, maar niemand ondervond letsel. De droogte in Duitschland. Men spreekt in Duitschland in de laatste da gen natuurlijk veel over de nieuwe legerplan- nen, maar meer nog overde droogte. Deze is ontzettend en heeft in de meeste landstreken des rijks groot gebrek aan veevoe der teweeggebracht. Al is er op dit oogenblik nog in vele plaatsen oude voorraad voorhanden, zoo ontbreekt toch de versche aanvoer en ziet men de komende maanden angstig tegemoet. Juist de landstreken, die anders het meest er van opleveren, zijn vreeselijk door de droogte getroffen. In het westen en noordwesten wordt bitter geklaagd, in het oosten en noordoosten ziet het er erbarmelijk uit. Velden en weiden liggen geheel verschroeid. „Onlangs zoo schrijft de Berlijnsche corr. der N. Rt. Ct. kwam ik door een der vet ste Duitsche landstreken, de „goldene Aue," de vruchtbaarste, best gecultiveerde vlakte tus schen het Thuringer woud en den Harz. Waar lijk, het maakt een allertreurigsten indruk wanneer men daar mijlen en mijlen ver den verzengden bodem aanschouwt. Waar anders het dichte graangewas op manshoogte golft, staan nu nauwelijks een voet hoog in groote tusschen- ruimten en nederhangende de enkele halmen. Verder, hoog in het voorgebergte, liggen de weiden bruingeel, slechts weinige en dan nog verdorde dotten gras vertoonende. Het aardap pelgewas komt nauwelijks eene hand hoog uit den grond te voorschijn. Onder de landlieden heerscht dan ook aller- wege een stille vertwijfeling, en evenzoo ver toont zich eene algemeene bedruktheid bij de talrijke bewoners der kleinere steden, die met hun handel en bedrijf afhangen van het plat teland. Merkwaardig is het, dat bij de droogte dit maal de altoos dorre zand-provincie Branden burg tot nog toe tamelijk goed er is afgekomen. Hier ziet men nog eene menigte sappige weiden, terwijl graan- en aardappelvelden er niet schra ler uitzien dan gewoonlijk. Men heeft er het geluk gehad, dat er in tijds eenige krachtige regenbuien zijn gevallen, die men echter te Berlijn nog niet heeft gehad. Nog dagelijks zien wij hier groote witte wolken samentrekken, maar tegen den avond staat telkens de lucht weder even helder, zonder dat er inmiddels een droppel is nedergekomen." Allerlei middelen worden aangewend of voor gesteld, om de geteisterde landbouwer en vee houders te hulp te komen. De uitvoer van veevoeder naar het buiten land is verboden, de houtvesters geven zooveel mogelijk strooisel uit de wouden af, in overwe ging wordt gegeven de troepen-manoeuvres dit jaar niet te houden in de streken, die het meest van de droogte te lijden hebben gehad, terwijl de Landbouwersbond voorstelt, de vrachtprijzen op de spoorwegen voor vee en voeder tot op de eigen kostende prijzen te verlagen, opdat de boeren in de noodlijdende districten hun vee niet voor spotprijzen behoeven te verkoopen. Anderen weer willen de groote militaire fabrie ken van verduurzaamde levensmiddelen, die anders slechts in het winterhalfjaar werken, reeds nu met slachten doen beginnen, ten einde er een behoorlijke afzet voor overblijvend vee kan worden verkregen. Nog anderen wijzen er op, welk gevaar er voor den geheelen landbouw in ligt, dat ten gevolge van de groote vermindering in den vee stapel ook de noodige mest voor den behoeftigen grond zal verminderen. Ook zijn er, die tijdelijke opheffing eischen van alle invoerrecht op voedermiddelen. De veehouders zijn hier natuurlijk sterk voor, de landbouwers daarentegen zijn er even sterk tegen. Laatstgenoemden hopen, dat de langge- wachte regen toch wel eenmaal en misschien wel spoedig verkwikkend zal nedervallen, in welk geval nog veel van het gewas terecht kan komen, doch was dan het invoerrecht op de voedermiddelen opgeheven, zoo zouden de prijzen aanmerkelijk dalen en zouden zij dus niet alleen met een gedeeltelijk misgewas maar bovendien nog met lage prijzen te kampen hebben. 't Is moeilijk in dergelijke omstandigheden het ieder naar den zin te maken. Iloe men te Chicago slacht. Chicago, dit jaar de stad der groote tentoon stelling, heeft een wereldwijden naam als de stad der varkens en groote slachterijen, 't Is verbazend, welk een vaardigheid in het slach tersvak men daar verkregen heeft. Hoe men er slacht? Het werk geschiedt in reusachtige slacht-kazernes. Een kudde zwijnen komt van de hoeve en wordt op de derde ver dieping geheschen; daar zijn ze in een omme zien aan de pooten opgehangen en loopen langs een rail over een rad naar den stekerdie geeft den por en verder rollen zij naar den schrabber, dan naar den afhouwer en zoo verder. Het spek wordt in ijs of in koude lucht ge koeld en wandelt dan zijn verderen weg, naar den inzouter, den worstmaker, den pakker, tel kens in een aparte zaal. De arbeid gaat zoo snel, dat een varken binnen tien minuten zijn geheele toilet heeft gemaakt en als ham, worst, enz., ter verzending gereed ligt. De afval komt in een rij geweldig groote ketels, die naast elkaar staande, door twee ver diepingen van het gebouw reiken. In die ketels wordt het vet gekookt. Een lijmkokerij en been zwart-fabriek behandelen de rest, zoodat niets ongebruikt blijft. Om een denkbeeld te geven van den omvang dezer industrie, kan men volstaan door te ver melden, dat Chicago klagen zou over slapte in werk, als het een winter niet meer varkens slachtte dan de geheele gezamenlijke varkens stapel Yan Pruisen bedraagt. Een Amerikaan, Armour geheeten, bekend als de zwijnenkoning, verwerkt in zijne fabrieken jaarlijks meer dan een millioen dier knorrende dieren. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 16 Juli namiddags 1.30 uur Ds. Ludwig. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 16 Juli voormiddags 9.30 uur, geen dienst. GER. GEMEENTE. Zondag 16 Juli voorm. 9 uur, nm. 2 uur J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 16 Juli voorm. 9.30 u.-Ds. Ludwig. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 16 Juli voorm. 9 nam. 2 uur, Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 16 Juli vm. 9.30 uur nam. 2.30 Ds. Gideonse. GEREF. KERK B. Zondag 16 Juli voorm. 9 uur, nam. 2 uur Ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 16 Juli voorm. 9.30, Ds. Vrijer. Marktberichten. Broek op Langcdijk. Maandag 10 Juli. Aardappelen p. mand fl.10 af Bloemk. f4.— a f7.50 (lichte) fl.60 a f3.— Roode kool f Wortelen f2.80 a f3.50 p. 100 bos. Dinsdag 11 Juli. Aardappelen p. mandfl.— a f 1.10 Bloemk. f6.— a f9.50 (lichte) fl.60 a f3.— Wortelen f2.80 a f3.30 p. honderd bos. Woensdag 12 Juli. Aardappelen p. mand f 0.90 afl.Bloemk. f6.a f 13.(lichte) 12.80 a f4.Wortelen f2.90 a f4.10 p. honderd bos. Donderdag 13 Juli. Aardappelen p. mand f0.90afl.10. Bloemk. f4.— a f9.- (lichte) f2.50 a f3.25 Worte len f af p. honderd bos. Vrijdag 14 Juli. Aardappelen p. mand f 0.80 a f 1.—- Bloemk. f4.50 a f7.50 (lichte) f2.80 a f3.25 Wortelen f2.90 a f3.70. Zaterdag 15 Juli. Aardappelen p. mand f 0.90 a fl.Bloemk. f6.50 a f 11.75 (lichte) T 2.80 a f4.Wortelen f2.50 a f BOVENKARSPEL (STATION) 13 Juli. Heden besteedde men voorMeirapen f2,— a f2,50 Wortelen fl,— a f 1,10 per 1000 stuks. Streeker Muizen f 1,20 a f 1,25 kleine f0,35 a f 0.50 ronde f 1,— a f 1,10 per halve H.L. Bloem kool fijne f2.— a f3,— Grove f4.75 a 7.— Witte kool f5.50 a 8.50 Roode f9.a f 12. per 100 stuks. Peren f2.50 a 13.per halve H. L. SCHAGEN, 13 Juli 8 Paarden f 20 a f 100.—, 24 Geldekoeie 1 160, a 1 240, 10 Kalf- koeien f 80 a 150, Vaarzen f a f 14 Nuchtere Kalveren 14 a 12.—, 114 Schapen f 14. a f20,26 Lammeren f6,af 10,9 magere Varkens f 14 af 16,Biggen f6.a 1 9,Boter per kop f 0,55 a f 0,65 Kipeieren f2,75, a f 3.— per 100. ALKMAAR, 14 Juli. Aangevoerd: 519 stapels Kaas, wegende 153391 Kg. Kleine 1 29.— Commissie f26.— Middelbare 127.50 ALKMAAR 15 Juli 1893. Aangevoerd9 Paarden f80.— a f240.—6 Koeien f120.— a f160.—12 Nuchtere kalveren f4.a f8. 28 Schapen f 10.a f14.34 Lammeren f4. a f8.— 34 Magere varkens f14.— a f17.—173 Biggen f6.a f 10.50; 5 Bokken en Geiten f3. a f7.2 kleine id. f0.50 a f 0.80Aardappelen I.50 cents per zak:p. mand f2.Wortelen p. 100 bos f 4.—; Kippen f 0.10 a f 1.30 Konijnen 10.15 a f0.75 Kipeieren f3.a f3.75 per lOOstuks; Eendeieren f3.75 per 100 stuks; Boter per kop f0.60 a f 0.70 Bloemkool f8.per 100. Peren per mand f3.75 Aalbessen f4,perm. Klapbessen f 0.10 per kilo. Advertentiën. Geboren: HERMANUS ANDREAS, zoon van H. A. Liiidwig- en VI. VI. J. Ludwig-Koper. Pastorie, Zuidscharwoude, 15 Juli 1893. «t rooi 1 bunder, ook bij isc- deelten verkrijgbaar. Te bevragen bij .Tb. KRAMER, W A A R D D IJ K, gemeente Zuidschar woude. Groote voorraad Huishoudelijke artikelen en Kinderspeelgoederen, als: Potten, Pannen, Emmers, Petroleum-machines, Koffiekannen, Koffiemolens, Waschtijlen, Vorken, Lepels, Messen, enz. Foppen en Poppenwagens, en alle mogelijke Kinderspeelgoederen, vanaf 5 cents. Alle reparation van lijmen en krammen aan Riiiderspeclgoeilcren en Huishoudelijke artikelen, worden aangenomen. Onbreekbaar porcelein lijmen. Groote sorteering voor schoolfeesten, verhuren van Costuums. Vlaggen, enz. Geeft voorstellingen met poppenkast en tooverlantaarn, op schoolfeesten eu kinderpartijen. ONTVANGEN: Zaclierliii Insectenpoeder. Te bevragen bij V. VIN, te Dudkarspcï. levert alle soorten tegen concurreerende prijzen. Voor solied werk wordt ingestaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 3