Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. DeontaaiiraMmiscMilpsMt N°. 33. Zondag 13 Augustus 1893. 2e Jaargang. 1 9-51 1 1 1MI 1 Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. NIEUWE 1 LilCMEl CODRiNT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Noordscharwoude. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIENSTREGELING OP DEN IIOLLANDSCIIEN SPOORWEG. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. (Zomerdienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.46 11.23 3.06 6.37 GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.06 11.43 3.26 6.57 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Den Helder. RICHTING AMSTERDAM Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. 1843 1893. Na v ij f t i g jaren. De burgemeester van Noordscharwoude en Oudkarspel, de heer C. Kroon, vierde Donder dag zijn 50-jarige ambtsvervulling als secretaris der eerstgenoemde gemeente. Geen wonder dus, dat dit heugelijk en zeldzaam jubileum onver getelijk herdacht werd in onze gemeente. Uit alle huizen wapperde zij, ontplooide zij zich, de nationale driekleur, wat aan de gemeente een recht feestelijk aanzien gaf, en gaarne ge loof ik, dat allen in dien dag opgingen en recht feestelijk gestemd waren. Van vele zijden ontving de jubilaris harte lijke felicitatiën, waaronder ook van hoogere au toriteiten, terwijl hem door den raad der gemeente en den gemeente-ontvanger een gouden lorgnet in etui werd geschonken met onderstaande in scriptie HULDEBLIJK AAN DEN Edel Achtb. Heer C. Kroon Mz., BIJ GELEGENHEID ZIJNER 50-jarige ambtsvervulling als secretaris DER GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE, hem overgereikt bij monde van den oudsten wet houder, den heer K. Slotemaker. Van zijne gemeente ontving de jubilaris een bureau-ministre, welk cadeau hem met een zeer hartelijke toespraak werd overhandigd door den WelEerw. Heer Ds. Habbema. Gisteren, Vrijdag, werd door den jubilaris den kinderen der O. L. School een feest bereid in het lokaal van den heer D. Stam. Met vlaggen in de hand, gingen zij in op tocht naar den tuin van ZEd. Achtb., waar eenige liederen gezongen en waar zij goed onthaald werden. Van daar ging het in optocht door het dorp, terwijl zij bij het verlaten van den tuin den jubilaris de hand gaven. Teruggekeerd in voornoemd lo kaal ontbrak het hun natuurlijk niet aan ver snaperingen, terwijl des namiddags ten 2 ure het genot nog werd verhoogd door de goochel toeren van den hofmechanicus Bamberg, die voor deze gelegenheid was overgekomen. Deze voor stelling werd ook door de familie Kroon bijge woond, die in vier versierde rijtuigen daar heen werd geleid. Ten 5 ure keerde men weer huis waarts, voldaan en tevreden over den goeden afloop van dit zoo schoone feest. 't Is dan ook een feest, dat gevierd kan wor den, als men vijftig jaren werkzaam is geweest in één gemeente, in eene betrekking, die met zoo veel toewijding en onverdroten ijver is waarge nomen. 't Laatste wil ik even met feiten aantoonen. Den 10 Augustus 1843 werd onze jubilaris als secretaris beëedigd en den 13en Augustus 1856, dus 13 jaar later, opgeroepen om als burgem. het bestuur der gemeente op zich te nemen. Kon men toen nog niet oordeelen of het onder zijn be stuur der gemeente zou wèlgaan, 't is ons geble ken,dat jeugdige krachten zich hebben ingespannen en gearbeid om den bloei van de aan zijn zorg toevertrouwde gemeente te bevorderen. Door zijn krachtig optreden toch werd de spoorlijn AlkmaarHelder langs Noordschar woude gelegd, die anders misschien eeue andere richting had verkregenonder zijn bestuur ver kregen wij een nieuwen waterweg, een nieuwe sluis en eene goede straatverlichting. Hem werd voor het uit den weg ruimen der Tiendenkwestie uit dankbaarheid een blijvend aandenken ge schonken door den raad zijner gemeente en hoe wel door velen misschien nog niet het belang werd ingezienvan eene verbinding met onze gemeente en de hoofdlijn, wat waarschijn lijk toch tot bevordering van de algemeene wel vaart zou kunnen leiden, daar heeft de heer Kroon voor gewerkt met een ijver, die nog jeugdige krach ten zou beschamen. Lateu we niet meer noemen. Als eene gemeente zich mag verheugen in 't bezit te zijn van vele goede zaken, die de welvaart bevorderen, het geluk der burgerij verhoogen, dan is liet in de eerste plaats te danken aan het hoofd der ge meente, aan den burgemeester, en komt hem als zoodanig aller achting en sympathie toe. Nog vele jaren zij het hem gegeven zyn ambt als Burgemeester en Secretaris der gemeente te vervullen; want meer dan ooit geldt hier het woord Hij is de rechte man op de rechte plaats. De uitslag der kolf- en biljartwedstrijd, op Woensdag j.l. bij den heer A. Kist, te Zuid scharwoude, gehouden, is als volgt: Voor het kolven waren 26 deelnemers. Ie prjjs P. Kraakman, met 124 punten; 2e prijs W. Kraakman Pz. met 122 punten en 3e prijs K. van Kleef, met 118 punten, allen wonende te Zuidscharwoude. Voor den biljartwedstrijd waren 14 deelnemers. Ie en 2e prijs N. Pronk, te Oudkarspel en 3e prijs P. Kooij Pz. te Zuidscharwoude. Voor het kolven en biljarten bestonden de prij zen in contanten. Na een warmen strijd werden de prijzen den overwinnaars overhandigd. Den 9 dezer is te 's-Gravenhage voor de fransche taal 1. o. onder meer geslaagd de on derwijzer S. Booden te Oudkarspel. Den 7 dezer slaagde voor acte Fransch (L. O.) de heer S. Rodenhuis te Zuidschar woude. Binnenland. In het zuidwestelijk deel van Friesland zal voor de arbeiders werk komen. Door baron Van der Feltz en jhr. Van Swinderen zal een groot deel van de Morra ruim 50 pondemaat drooggemaakt en ingepolderd worden. In verschillende landbouw-vergaderingen in het Noorden van Noord-Holland gaan stemmen op om in den aanstaanden winter niet met de machine, maar met de hand te laten dorschen, met het oog op het groote gebrek aan werk, of tot verschaffing van ander werk aan boeren arbeiders. Ecu overtuigd socialist. Korts te Stadskanaal was socialist en wel de leider. Onverwacht zei hij zijn lidmaatschap op en sloot zich aan bij den Bmd van Orde. Toen hij daar te vergeefs aanklopte om „handelsgeld," sloot hij zich opnieuw bij de socialisten aan. Een vreemd verschijnsel. Een vreemd verschijnsel doet zich te Reuver voor. Bij den bierbrouwer v. d. V. ontstond den 4den dezer plotseling brand op den zolder gedu rende een licht onweder, maar zonder dat het inslaan van den bliksem gekenmerkt was ge worden door het gewoon geratel van den donder slag. Men maakte zich meester van het vuur, maar sinds dien tijd vertoont het zich 10 a 20 maal per dag opnieuw in dezelfde woning, en daar, waar dikwijls onmogelijk van smeulen of anderszins sprake kan zijn. Zoo vliegt bijv. in eens een lias met rekenin gen, of een gordijn, of een kleed op tafel in brand, in een kamer waar geen vuur is geweest, of de planken van een gesloten kast, waar geen vnur door heeft kunnen dringen. Met een zacht gesis begint het; alleen 's nachts doet zich het verschijnsel niet voor. Yelen in het dorp gelooven natuurlijk aan hekserij, maar al kan men zeggen, dat het dit niet is, zegt „Het Centrum," wie zal zeggen wat het wel is en welke natuurkrachten hier in 't werk zijn? „Men zou geneigd zijn een opeen- hooping van electrische stroomen aan te nemen, die geen afleiding vinden, en die door broeiing of zonnehiite ontvlammen. Het verschijnsel is de aandacht der wetenschap dubbel waard." Gedurende de maand Juli werden 153 manschappen bij het Kol. Werfdepot aangeno men, ul. 113 Nederlanders en 40 vreemdelingen. Aan handgelden werd de som uitbetaald van f 49,330. Naar Oost-Indië vertrok 1 detachement, sterk 2 officieren, 2 onderoff. en 30 minderen. ii. Waarom barstte de schoone Flora, zoodra zij alleen op haar kamertje was en de deur achter zich gesloten had, eensklaps in een onbedwingbaar snikken uit? Helaas! het kind weende over een vervlogen bekoorlijken droom Sedert een drietal jaren toch, bezat de firma Withont Co. de pronk der reizigers. Beleefd tegenover de klanten, eerlijk als goud, was Frans Verspoor gaandeweg des patroons Benjamin gewor den. Zonder genoegzaam op de hoogte te zijn om zijn uitstekende koopmanshoedanigheden te kunnen waardeeren, had Flora zeer goed opgemerkt, dat haar papa's bediende een knap figuur had, waaraan de elegante kleeding als gegoten zat; dat zich op zijn bovenlip een allergeestigst opgedraaid bruin kneveltje vertoonde, verleidelijk om te stelen, en op zekeren lentedag, toen de zon door de neerge laten gordijnen kiekeboe speelde op de uitgestalde flanellen en op Frans Verspoor's bruinen knevel en krullebol, had zij eensklaps een bescheiden »tik-tik" aan haar hartje voelen kloppen. Het was jongeheer Cupido, die met zijn rose vingertopje om toegang verzocht en ze had hem zoowaar binnengelaten. Zoo kwam het dat Flora en Frans opeen mooien Aprilmorgen, achter de toonbank tusschen een rol flanel en een coupon voeringkatoen, elkander eeuwige trouw zwoeren en van dat oogenblik af in het paradijs woonden, dat «heimelijke verloving" heet. Hun liefde scheen hun veel te heilig, om door medeweten van anderen ontheiligd te worden; daarom hadden zij hun zoet geheim angstvallig voor het oog der wereld achter stapels witte en wollen goederen verborgen gehouden; dus ook voor den eigenaar dier artikelen, en daar zij zich hierbij volkomen gelukkig gevoelden werd het kritiek oogenblik, waarop zij Flora's vaders toestemming en zegen zouden afsmeeken, als bij stilzwijgende overeen komst tot dien onbepaald toekomenden tijd »later« verschoven. Daar was eensklaps Witbont's stokpaardje brie- schend voor den dag gekomen en dreigde in zijn dollen galop hun geluk te vertrappen. Een reus! Neen, dat was Frans in geen geval. Hij was knap van uiterlijk, welgemaakt, lenig en vlug, maar op den naam van een rijzigjongmensch, kon hij geen aanspraak maken. Hij had juist even de middelbare lengte, meer niet. Wat te doen? Flora dacht er wel over, haren vader te voet te vallen en hem door hare smee kingen van zijn plan af te brengen, maar zij wist dat hij op het punt van zijn eigen, vastgestelde ideeën zoo koppig was, als drie ezels en daarom schreide zij zoo bitter, met het hoofd in de kussens van haar maagdelijk ledikant. Daarom ook vergoot Frans Verspoor den volgenden morgen tranen met tuiten achter de toonbank tusschen de rol flanel en de coupon voering, op dezelfde plek, waar slechts enkele maanden geleden een onuitsprekelijk zalige glimlach om zijn lippen had gespeeld. III. Zoodra de eerste uitbarsting van droefheid voor bij was, kwam Frans uit zijn schuilhoek en liep koorstig opgewonden den langen winkel op en neer. Plotseling bleef hij staan, schopte een doos met onschuldige kluwentjes haakgaren op zijde, zoodat de inhoud naar alle kanten heen rolde, en riep, tot groote verbazing der twee winkelbedienden: «Haar opgeven nooit !c Dat scheen hem te hebben opgelucht; hij raapte de verspreide kluwens van achter de stapels win kelgoederen en onder de toonbank op, en ging daarna merkbaar gekalmeerd de deur uit, onder het mompelen van»'n goed idee we zullen zien Hij richtte zijn schreden naar de Molenstraat, waar een zijner vrienden woonde, een beeldhouwer van Herculische gestalte en buitengewone lichaams kracht, en toen hij een kwartier later diens woning weer verliet, straalden zijn oogen van blijde hoop en een zegevierend glimlachje zetelde op zijn lippen. «Dus dat is afgesproken, niet waar? Vergeet het niet had hij den beeldhouwer met een krachtigen handdruk ten afscheid toegevoegd. »Ja, dat blijft zoo wees gerust,had de kolos geantwoord. Toen de heer Witbont dien morgen in zijn win kel verscheen, gereed om uit te gaan, met zijn maatstok onder den arm, trad Frans hem op zijde, met de woorden: «Mijnheer, ik heb u wat te zeggen." «ZooEn dat is Frans hemde even, draaide zijn knevel op en vervolgde toen, plotseling moed scheppend «Ik heb gehoord dat u in den laatsten tijd be langrijke nasporingen hebt gedaan, met het doel om de toenemende ontaarding van het menschelijk geslacht paal en perk te stellen en het tot zijn oor- spronkelijken staat terug te brengen." «Dat is juisten «Ik kan u misschien daarbij helpen." «Hoe zoo? «Door u met een mijner vrienden in kennis te brengen het verbazingwekkendste specimen van lichaamsgrootte en spierkracht, dat mij ooit onder de oogen is gekomen en daarbij een heele nette jongen Van Bijtelen heet hij «Zoo van Bijtelen naam meer gehoord anders onbekend hm Hoe lang is hij «Eén meter, acht en negentig." «Hoe oud?« «Vijf en twintig jaar.« «Hm En sterk zeg je?« «O, heer! hij neemt met gemak den rhinoceros uit Artis op zijn rug! cc «SakkerlootWeet je wat ik vraag jou en je vriend van middag allebei te dineeren. Je zorgt, dat hij meekomt, hoorhc riep Witbont opge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1