Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N.° 35. Zondag 27 Augustus 1893. 2e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. m StrWEUJKSCAHDIDAAT, NIEUWE L4IGIIIJKE1 HI R UT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMENTSPRIJS voor Noordsciiarwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Noordscharwoude. PRIJS DER AD VERTENTIÊN: Van 15 regels 30 et., elke regel meer 5 et. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIENSTREGELING op DEN IIOLLANDSEHEN SPOORWEG. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van at station Noord-Seharwoude. (Zomerdienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.46 11.23 3.06 6.37 9.51 GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* j 8.06 11.43 3.26 6.57 10.11 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen de s Donderdags tot Den Helder. Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam, f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. RICHTING AMSTERDAM. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Noordscharwoude en Oudkarspel brengt bij deze ter kennisse van belang hebbenden, het bij hem ontvangen schrijven van den navolgenden inhoud: HAARLEM, 10 Augustus 1893. Ie Afdeeling. Volgens een bij mij ingekomen schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft de Pruissische Regeering toegestaan dat aan de Pruissische landbouwvereenigingen en genoot schappen wederom vergunning zal worden ver leend tot invoer van fokvee (rundvee) uit Ne derland, onder gestrenge voorzorgen tegen over brengen van besmetting. Een der voorwaarden luidt als volgt: „Bij den invoer der fokdieren moet worden overgelegd eene verklaring van het gemeentebestuur van de plaats van her komst, vermeldende den leeftijd en het signale ment der dieren, en waaruit blijkt, dat op de plaats van herkomst en in de aangrenzende gemeenten, gedurende de laatste 40 dagen vóór de verzending der dieren, geene besmettelijke veeziekten zijn voorgekomen. De geldingsduur dezer verklaringen is acht dagen." De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, (get.) SCHORER. Ten einde te voorkomen dat de Pruissische Regee ring aanleiding moge vinden om den invoer van fok vee uit Nederland op nieuw te verbieden, zal door mij zoo nauwlettend mogelijk worden toegezien bij het afgeven van bovenbedoelde herkomstbewijzen. Noordscharwoude, den 21 Augustus 1893. De Burgemeester van voornoemde gemeenten, C. KROON. Door de Afdeeling „Langedijk" der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, zijn tot afgevaardigden ter Algemeene vergadering, te houden op den 15 September e.k. te Amsterdam, benoemd de heeren C. de Boer Cz., te Zuid scharwoude en W. B. Riesz, te Oudkarspel. Bij de gehouden kolf wedstrijd op Woens dag den 23 Aug. jl., bij den heer G. Slotema- ker Cz. te Oudkai-spel gehouden, hebben 30 personen deelgenomen, waarvan de le prijs is toegekend aan A. Kist te Zuidscharwoude, met 136 p. 1ste premie N. Pronk te Oudkarspel, met 130 p. 2e premie P. Kraakman te Zuid scharwoude, met 128 p. en de serieprijs werd aan C. Zomer te Zuidscharwoude, toegekend. Door den Minister van Koloniën is de hr. G. Booden, te Ourikarspel, ter beschikking ge steld van den Gouv.-generaal van Nederl.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. bij het openbaar lager onderwijs voor Europe anen aldaar. Binnenland. Werd er dit jaar van bijna alle kanten geklaagd over de slechte hooiteelt, te Schagcii is het er niet beter mee gesteld. We kennen o. a. een boer, die gemiddeld per jaar 60 wagens hooi van zijn land haalt; dit jaar moest hij er met 8 tevreden zijn. Ook bestaat er geen kans, dat er te Schagen wat nahooi zal geteeld wor den, want, waar er ook voldoende regen viel, hier niet. Het land is dan ook zoo hard en droog, dat het om het groenvoeder systeem van Berteld toe te passen met geen drie paarden te ploegen is. Uit een correspondentie van een letter kundig tijdschrift: „Het spijt ons, dat wij uw gedicht „De Oce aan" niet kunnen plaatsen. Het is al te veel water Een verpleegde in het Oude Mannenhuis te Breda, zekere De H., kreeg dezer dagen ka merarrest, omdat hij dronken in het huis was gekomen. Deze straf beviel den ouden man niet zeer, waarom hij naar Antwerpen trok en op een boot naar Amerika is gegaan. Tienden in Noord-Brabant. In eene Maandagavond te Breda gehouden druk bezochte vergadering van landbouwers en hoveniers uit Breda en omstreken is besloten tot het oprichten van eene vereeniging tot af schaffing van de tienden. Ongeveer 40 land bouwers hebben zich als leden aangesloten. Het hoofddoel is elkander in zake de tienden te steunen en eenzelfde gedragslijn te volgen, na ingewonnen rechtskundig advies. Op het eiland Tolen heeft zich de aard appelziekte over alle velden verspreid en wel in zoo hevige mate, dat de struiken geen groene bladeren meer vertoonen. Door een 80tal timmerlieden en beoefena ren van het bouwvak te Leeuwarden is aan den raad der gemeente ingediend een adres, in houdende het verzoek om in de bestekken van gemeentewerken een minimum loon en maximum werktijd te bepalen. Volgens kennisgeving van den burgemees ter te Rotterdam, zijn Dinsdag en Woensdag aangegevenéén persoon als overleden aan Azi atische cholera en drie personen als daaïaan lijdende, zoodat drie lijders in behandeling zijn. Een advertentie. Een jong man vraagt eene betrekking als schoonzoon in een stil en rijk huis. In de huishoudelijke vergadering van de „Vrije Vrouwen-vereeniging jl. Dinsdag gehou den, hield mevr. Beyllonse een lezing, waarin zij vooral te velde trok tegen de vroege huwe lijken, voornamelijk met het oog op de vrouw. Het meisje toch, ternauwernood op den zooge naamd huwbaren leeftijd gekomen, ziet zich ge streeld door het eerste het beste aanzoek, en vraagt zich slechts hoogst zelden af, of de ware voorwaarden voor een goed huwelijk wel aan wezig zijn. Het gevolg daarvan is, dat er al spoedig ontnuchtering volgtzij wordt het huis slaafje, die schrobt, wascht en plast en voor de kinderen en het eten zorgt, en hij waardeert haar wel daarvoor, maar praat liefst over al wat bij hem omgaat met vrienden, want, zij is te dom. Vooral wekte zij de ouders op om hunne dochters beter op te voeden en laakte zij, wat zoo vaak gebeurt, dat de ouders in het bijzijn van hunne kinderen elkander met harts tochtelijkheid liefkoozen. Ook moesten de ouders niet zoo'n grooten ophef maken van eene reeds zoo jong geëngageerde dochter, omdat zij daarin gewoonlijk een bewijs ziet dat zij knap en mooi is. Deze lezing gaf nog al aanleiding tot eenige discussie. Dezer dagen vertoonden zich in de Joden Breestraat te Amsterdam twee wielrijders, waar schijnlijk vreemdelingen, waarvan de een een houten been had, dat naast het wiel hing. Met éen been trappend kwam hij even snel en zeker vooruit als zijn reisgenoot. De bekende Amsterdamsche nieuwsgierigheid noodzaakte den man van zijn wiel te gaan en te loopen, wat hem blijkbaar zeer moeielijk viel. Voor zoover wij weten, werd door dergelijke gebrekkigen van het rijwiel nog geen gebruik gemaakt en blijkt het toch voor hen een ver voermiddel bij uitnemendheid. {Tel.) Ooms in Amerika. Volgens ontvangen telegrafisch bericht roeit onze landgenoot Ooms heden (Zaterdag) tegen den amateur Hedley. Met belangstelling wordt de uitslag van dezen strijd door de Nederland- sche sportwereld tegemoet gezien. Voor de betrekking van Hoofd der Open bare Lagere School te Scliageu, hebben zich in het geheel 33 sollicitanten aangemeld. De luchtreiziger Léon Mary, die Dinsdag met zijn ballon „Koningin Wilhelmina" op de plaats van de sociëteit „Harmonie" (Doele) te Rotterdam opsteeg, heeft eene fraaie reis ge maakt. De ballon ging te 5y2 uur op en bereikte boven de stad eene hoogte van 2500 meter. Hij zette koers naar Gouda en trok over Oudewater en Woerden langs den Leidschen Rijn naar 2.) Dat was haar laatste woord. Zij verwaardigde den benepen katoenspinner verder met geen enkelen blik, maar draaide hem verachtelijk den rug toe. Arthur stak zijn hoofd uit het raampje om niet van het ingehouden lachen te stikken en Bertha beet op haar zakdoekje, om het niet uit te scha teren. De arme dikzak was eensklaps verstomd en zag er zoo diep rampzalig uit, als een minnaar maar kan, die plotseling uit den zevenden hemel in de achtste hel is geduikeld. Het traject is echter niet lang en gelukkig voor hem was het doel der reis weldra bereikt. Allen stegen schielijk uit en Arthur zag dat de beide dames op het perron door een bejaarden heer, Ber tha's vader waarschijnlijk, werden opgewacht. Een oogenblik later ging het drietal heen en nam de be klagenswaardige Dribbes zijn aandacht in beslag. De afgewezen minnaar had zich echter weer eenigszins van zijn ramp hersteld; hij scheen nogal erg luchthartig uitgevallen. «Ik ben hier vreemd in Borne,vroeg hij, »kunt u mij wellicht een hotel aanbevelen «Ik ben hier ook vreemd,gaf Arthur ten ant woord, maar overal waar men komt is tegenwoor dig wel een hotel te vinden. Willen wij samen gaan mijn naam is Hagers.d «Gaarne, mijnheer HagersWelwat zegt u van mijn bruidje. Ze ziet er wel is waar niet zoo lief uit, als op haar portret, dat ettelijke jaren ge leden gemaakt schijnt te wezen en mij onlangs onder de strengste geheimhouding werd toegezon den, maar dat is mind§r, zij bevalt mij wat een vrouw, mijnheer Hagers «GrandioosPrecies wijlen mevrouw Kleine als Medeak zeide Arthur lachend. «En ze heeft het benoodigde kapitaal! O, zij moet de mijne wordenIk ben een man van daden ik pak altijd de koe bij de horens, mijnheer Hagers; u zult zien, ik breng alles weer terecht.« «Als ik u in eenig opzicht kan helpen, ben ik tot uw dienst, mijnheer Dribbes. Ik heb hier vol strekt niets te doen. Onder ons gezegddat blonde krulkopje was de eenige magneet, die mij hierheen trok.« «Dat vei-moedde ik al! Zij is zeker Beertema's dochter en de nicht van mijn geliefde Angelika. Dat weet ik allemaal uit haar brieven, want gezien heb ik de dame vandaag pas voor het eerst. U zult haar hebben, mijnheer Hagers, dat wil zeggen het nichtje. Mij zijn nichtjes een gruwel!" Aldus gezellig voortpratend gingen zij naar het logement. Het was intusschen namiddag geworden. Zij bestelden daarom een biefstuk en een paar flesschen wijn, om moed en sterkte op te doen voor het waagstuk, dat zij zouden ondernemen. III. Na vrij lang getafeld en een kort middagslaapje te hebben gehouden, deed Dribbels tegen een uur of vier den voorslag: een weinig door Borne te kuieren om het terrein te verkennen. «Mijn geliefde Angelika woont namelijk in huis bij haar broeder Beertema, die hier ergens een ma gazijn van ijzerwaren, machinerieën en landbouw gereedschappen heeft. We zullen zijn woning eens van buiten bekijken en dan dadelijk de vesting bestormen of tot morgen wachten, al naar het uit valt." «Als de strijdbare amazone Angelika maar geen uitval waagt en u verslaat," zeide Arthur schert send. «Geen nood, ik zal haar voor mijn macht weten te doen bukken. Luister, ik heb Shakspeare gele zen, en met succes durf ik zeggen. «Ik voel zoo iets van Petrucchio in mij. Hoe zou 't zijn als ik zoo eens kwam: Angelika, ik beveel u, mij onmid dellijk te trouwen «Ja, mijnheer Dribbes, als u zoo optreedt, moet zij zich wel gewonnen geven. Ik vind alles goed en hen geheel tot uw dienst. Eigenlijk wilde ik naar Amerika maar dat heeft zoo'n haast niet.cc «Ik verwed al wat mijn aanstaande mee ten hu welijk brengt, dat de blonde krullekop u voorgoed hier vasthoudt Tamelijk opgewonden ging het tweetal op ver kenning uit. Het was mooi weer en de straten waren zoo leeg en verlaten, als men het in een klein provinciestadje op een heeten zomerachter- middag maar kan verlangen. Zonder iets te vragen doorliepen zij eenige straten en ontdekten na een marsch van vijf minuten een groot huis, welks be nedengedeelte tot magazijn van machinerieën en ijzerwaren was ingericht, terwijl het bovengedeelte tot woning diende. Boven de breede winkeldeur stond de firma Beertema Co. Dribbes en Hagers bekeken het huis van onder tot boven met een zeer begrijpelijke belangstelling, al vielen zij er ook niet voor op de knieën, als wijlen de kruisvaarders bij den aanblik der heilige stad. Door het uitstalraam glurend bemerkten zij een slaperigen loopjongen, die geroeste stijgbeugels stond op te poetsen en onder die belangrijke bezig heid aanhoudend gaapte. «Willen wij binnengaan en iets koopen?« vroeg Dribbes. »Wat?« «Och, de eene ot andere kleinigheid, bijvoorbeeld een snuiter, een pook, een dorschmachine of iets van dien aard. We kunnen ook een ham vragen, dan is er geen risico aan verbonden. Ik wed dat dit vlugge jonge mensch dan met den meesten ernst zegt: 't spijt me dat ik u niet kan helpen, heeren, maar hammen verkoopen wij niet «Ik zou het doelmatiger vinden, als wij eerst de bovenverdieping eens inspecteerden, mijnheer Drib bes. »U hebt gelijk. Wat dunkt u, mijnheer Hagers,

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1