Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 3 September 1893. Aan de Maandag jl. ter viering van Gro- ningen's ontzet te Groningen gehouden Hard draverij werd door 17 paarden deelgenomen. De prijs van f 400 werd behaald door „Sador" van den heer Florijn te Rotterdam de premie van f200 door „Fanny" van jhr. De Marees van Swinderen te Paterswoldede tweede premie van f100 drol- „Jonge Tabor II" van den heer J. Roele te Buiksloot. Het jaar zal vroeg oud worden. Er komt laat ons het dankbaar voor het genotene aanvaardennaar de profeten zeggen een vroege herfst na onzen vroegen en langen zomer. Er zweven al herfstdraden in de lucht en op vele plaatsen maken de zwaluwen reeds aan stalten voor de reis naar het zoelere Zuiden. Zoo zal dan ook aan deze inderdaad nogal ver- dragelijke „reeks van schoone dagen" een einde komen. Een grachtwandelaar schrijft aan het „Hbld." „Wie tegenwoordig zonder zakdoek voor zijn neus langs de grachten durft gaan, Heeft zeker hier of daar een verkoudheid opge daan, Zoodat hij denkthet komt er toch minder op aan, Er valt niets tegen te zeggen, of de heeren, Die met den zomer buiten gingen logeeren Zijn met hun slimme vlucht hartelijk te felici- teeren. Maar uit naam van vele soms ook wel gevoe lige luien, Yraag ik aan de heeren van de stad wat ze nu schijnen te verbruien, Alsjeblieft eens een klein beetje te willen spuien." Yolgens de nieuwste berekening wordt er op de geheele wereld jaarlijks negen honderd millioen KG. papier gemaakt. Daarvan wordt de helft, 450.000.000, kilogr. gebruikt voor drukken, V6 voor schrijven en het overige voor andere doeleinden. De regeeringen gebruiken 100 milli oen en de handel gebruikt 120 millioen, voor particuliere brieven wordt 50 millioen, en voor in dustrie doeleinden 90 millioen kilogram papier gebruikt. Er zijn 3900 papierfabrieken, waarin 90.000 mannen en 180.000 vrouwen werken. Daaren boven vinden 100.000 menschen hun bestaan in het verzamelen van lompen. N.v. d. D.) Middel tegen onkruid. Een goedkoop middel om tuinpaden van onkruid te zuiveren is het gaswater, dat in iedere gasfabriek te krij gen is. Een petroleumvat gaswater kost 60 80 cents. Het beste doet men, als men het gaswater door middel van een gieter met fijne gaatjes verdeelt. Bij de voorstelling, Dinsdagavond in den circus Carré te 's Ilagc gegeven, werd op bevel van den hoofdcommissaris van politie aldaar, daar toevallig aanwezig, een einde gemaakt aan de gymnastische toeren van het gezelschap Alexandre, waarin een kleine jongen medewerkte. Krachtens de Arbeidswet toch kan de politie verbieden, dat kinderen beneden de 16 jaar voor hen gevaarlijken arbeid verrichten. Hiervan werd ditmaal gebruik gemaakt. Dat de hoofdcommissaris in den geest van het publiek handelde, bleek uit het applaudisseeren, dat op de inmenging der politie volgde. Weer een nieuwe ziekte als men den Intern, pharmaceutischen General-Ameiger mag gelooven. Dit blad spreekt in het nommer van 10 Augustus (bijvoegsel) van een huiduitslag, ontstaan door het gebruik van Doering-zeep met den uil. Onder de patiënten van Dr. Lassar, te Berlijn, zou zoo iets reeds herhaaldelijk voorge komen zijn. Waarschijnlijk jaloersch door de vele be richten van boomen die dit jaar tweemaal bloeien, heeft een appelboom te Loon-op-Zaml driemaal gebloeid en draagt van eiken bloei vele vruchten. Die van den len bloesem zijn bijna rijp, die van den 2en zoo groot als een groote knikker en die van den 3en zijn reeds flink geschapen en hebben de grootte van een heel kleinen knik ker. Hiermede is nu voorgoed het belangrijke van het tweemaal bloeien verdwenen, zoodat ook die aan het tafeltje terug. «Dit is mijnheer Dribbes, Angelika, van wien je ons zoo dikwijls hebt gesproken,begon Beertema. «Ik ken hem al,zuchtte Angelika. «Uw zielvol spel, mejuffrouw, heeft onbeschrijfe lijke gevoelens in mij opgewekt,® zeide Dribbes op hoogdravenden toon. «Ik ben kenner en tevens vir tuoos op de mondharmonica. Vergun mij, u mu zikaal mijn compliment te maken. Hij nam de beroemde mondharmonica uit zijn vestzakje en blies daarop lustig de bekende wijs van«Jan kom kiedel me,« tot groot vermaak van alle aanwezigen, die zich om de bespottelijke ver tooning slap lachten. »Wat een man,« dacht de grauwe tante. «"Wat een grappig en toch au fond goedhartig mensch Zij overlegde in stilte, dat hij misschien de laatste was, wien zij in de gelegenheid zou zijn,, een blauwtje te laten loopen, en dat ze misschien ver standig deed, hem toch maar te nemen. Ik vind het eenvoudig belachelijk, mijnheer Drib bes," klonk weer haar stopwoordje, maar ik krijg nu toch een veel beteren indruk van u, dan van morgen. Dribbes wierp Arthur een zegevierenden blik toe, die duidelijk zeide: «Nu, ben ik niet onweerstaan baar?® en antwoordde sentimenteel: »Ach! Ange lika, moet ons verbond, waarnaar ik met smachtend verlangen reikhalsde, dan in de kiem worden ver stikt?® »Ik ben met dat verbond niet zoo bizonder inge nomen, mijnheer Dribbes," zeide Beertema mis- stof voor de bladen is uitgeput. Gelukkig zal het einde van den komkommertijd dat gemis minder smartelijk doen vallen. De lange lijst van onderscheidingen, waar mede een aantal verdienstelijke mannen in den lande, bij gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, zijn begiftigd ge worden, waardoor er misschien een nog grooter aantal zijn teleurgesteld geworden, het spreek woord zegt, dat iedere decoratie één ondankbare en tien wangunstigen maakt, geeft ons aan leiding tot twee opmerkingen. In de eerste plaats verdient het naar onze bescheiden meening groote toejuiching, dat de regeering in de gegeven omstandigheden geen Kamerleden gedecoreerd heeft. Het decoreeren van Kamerleden is een misstand, die bij de sta tuten der nationale ridderorden verboden moest zijn, omdat hij aanleiding kan geven tot onder stellingen en uitleggingen, die noch voor de regeering, noch voor de Kamer aangenaam kun nen zijn. In de tweede plaats trekt het de aandacht, dat er niet ééne vrouw is onder degenen, die een onderscheiding gekregen hebben. De voor beelden van belangelooze toewijding en zelfop offering zijn veelvuldig bij de Nederlandsche vrouwen, en er is geen enkele reden, wanneer men de verdiensten der mannen openlijk erkent en huldigt, zulks stelselmatig achterwege te laten ten opzichte van het schoone geslacht. (Tel.) Een slecht voorbeeld. In een vorig nummer wees men er op, dat eenige militairen bij het eindigen van het laatste feest van den „Militairen Bond" achter de ka zerne „Oranje-Nassau, met hoorngeschal en trom geroffel en onder het zingen van allerlei liede ren tot lang na middernacht door de stad trok ken, tot groote ergernis van allen, die hun nacht rust lief hadden. Naar aanleiding van dit feit heeft het bestuur van den „Militairen Bond" de volgende „procla matie" uitgevaardigd „Het bestuur van den Militairen Bond „Yoor Koningin en Vaderland" heeft met verontwaar diging vernomen, dat zeer vele militairen van zee- en landmacht de eervolle uniform hebben besmet door na afloop van het laatste Koning- innefeest zich in de stad hoogst losbandig te gedragen, door in navolging van het laagste gepeupel op den openbaren weg liederen te gal men, die anders denkenden grieven en kwetsen en dus als handhavers der openbare orde, de orde in hooge mate te verstoren. De Militaire Bond is o.a. opgericht met het doel bij u mili taire deugden op te wekken. Onder die militaire deugden bekleeden orde en tucht een voorname plaats; velen uwer hebben die met voeten ge treden, en daarom besluit het bestuur de eerst volgende maanden geen feestelijkheden te orga- niseeren. Slagers en boekhandelaars gebruiken reeds eenigen tijd het rijwiel in hun zakeniedereen zal zeker wel eens hun sierlijke karretjes in de straten hebben gezien. Iets nieuws is het ech* ter, tenminste wij hadden er nog niet van ge hoord, dat ook de kinderjuffrouwen van het voortduwen genoeg krijgen en nu haar vak per rijwiel gaan uitoefenen. Maandagmiddag aldus verhaalt de „Amst. Ct." zagen wij zoo'n gemakzuchtige, sport- lievende kinderjuffrouw, een Engelsche, op haar vijfwieler langs den Haarlemmerdijk vliegen. De inrichting van het voertuig is niet geheel gelijk aan die van onze gewone rijwielen. Het voorste gedeelte is een gewone kinder wagen op vier wielen. Met een vernikkelde ge bogen stang is daaraan van achteren een vijfde wiel verbonden, grooter dan de andere en dat, evenals dit bij de dames-veiligheidswielers met ijzerdraad bedekt is. Boven dit wiel bevindt zich een met rood peluche bekleed bankje, dat als zitplaats voor de sport-kinderjuffrouwen dient. Tusschen het achterwiel en het wagentje einde lijk bevinden zich nu de trappers. In die trappers nu is juist het verschil met de gewone rijwielen gelegen. Deze zijn name lijk ingericht als dat bij de trap-naaimachines noegd. U steekt diep in de schulden, zooals uit de tabellen over den staat van uw vermogen, al zijn ze riog zoo knaphandig samengesteld, duidelijk blijkt.ee «Ik vind het eenvoudig belachelijk, broeder, dat je mij de vrije vervoeging over mijn eigendom wilt ontzeggen,mompelde Angelika vinnig. «Je geld steekt in mijn zaak, Angelikaals je het eruit neemt en mijnheer Dribbes zal het natuurlijk moeten opvorderen breng je mij in groote verlegenheid." sik bezorg u een compagnon, die op stel en sprong twintigduizend gulden kan stortenriep Dribbes. sHierzoo, mijnheer Hagers! kom eens even met uw twintigduizend gulden voor den dag «Mijnheer Hagers uit Rotterdam,® zeide de oude heer, hem aan zijn dochter voorstellend, »de zoon van mijn overleden vriend Andries Hagers, waar van nog een portret op 't kantoor hangt, Bertha. «Ik heb mijnheer al gezien, papa," lispelde Ber tha blozend. «Wij hebben samen in één coupé ge reisd." ))U waart de magneet, die mij naar Borne trok, mejuffrouw," fluisterde Arthur haar lachend toe. «Eigenlijk ben ik op weg naar Amerika, maar waar achtig ik blijf veel liever in Borne, als «Dan moest u maar blijven, als u het liever doetzei Bertha zonder hem te laten uitspreken. «Hoor dat is een regelrechte liefdesverkla ring, mijnheer Beertema I" verzekerde Dribbes. «Nu hebt u een zwager en een schoonzoon tegelijk en ik hoop dat u nu tevreden zijt." «Maar mijnheer Dribbesriep Bertha verlegen. het geval isdoor er beurtelings van voren met de teenen en van achteren met de hielen op te drukken, worden twee krukken in beweging ge bracht. Deze krukken zijn aan de voorste as van het wagentje (een dubbele krukas) verbon den en brengen zoodoende het geheel in bewe ging. Dat deze kinderjuffrouw in alles even prak tisch is, bleek nog uit een ander toestelletje dat aan den wagen was aangebracht. Eenige straat jongens wierpen nl. met bloemkoolstruiken naar het voertuigje ten gevolge waarvan het kind begon te schreeuwen. De juffrouw drukte op een knopje en terstond begon een achter een geslepen glazen spiegel verborgen speeldoos eenige wiegeliedjes ten gehoore te brengen. Was de doos afgeloopen, dan was een tweede druk op het knopje voldoende om weer een ander liedje te voorschijn te roepen en dit ging zoo eenige malen door totdat de kleine heerlijk sliep. Dat het kinderwagen-rijwiel-orgel veel bekijks had, spreekt wel vanzelfeenige heeren moesten ruimte maken opdat de juffrouw zou kunnen doorrijden. Velen liepen het rijtuigje na, doch moesten dit spoedig opgevenin een oogenblik was het uit het gezicht. De geheele wagen is vernikkeld en ziet er zeer fraai uit. Aan de jl. Woensdag te Alkmaar ge houden harddraverij, namen 9 paarden deel. De prijs f250 werd behaald door Sadorvan den heer D. J. Florijn, te Rotterdam, bereden door den heer J. Koster; de le premie f100 door Krylatyvan den Heer J. de Mol, te 's Gravenhage, bereden door den heer P. van Santen, en de 2e premie f 50 door Bonnie L., van den heer A. van der Lee, te Koudekerk, bereden door den heer M. J. Oppelaar. De Taptoe. In den Parktuin te Amsterdam had Donder dagavond een eigenaardige feestelijkheid plaats. Nadat het concert afgeloopen was, dat de bijzon dere aantrekkelijkheid had van gegeven te wor den door het orkest van den heer Dominik Ertl èn door dat van het 7de reg. infanterie onder leiding van den heer Johan Zaagmans, had „op slag" van middernacht een taptoe plaats, ter eere van den geboortedag van H. M. de Koningin. Een schot gaf het sein, Bengaalsch vuur werd op verschillende punten van den tuin ontstoken en onmiddellijk hief de militaire kapel het oude Wilhelmus aan, begeleid door de tamboers, hoorn blazers en pijpers van het garnizoen. Óm de muziektent verdrong zich een groote schare dames en heeren, die elk onderdeel der uitvoering warm toejuichten, terwijl buiten het hek een groote menigte luisterde. Een politiemacht van 50 man was op de been, die de open ruimte voor den ingang afgezet hield. Tot slot werd het „Wien Neerlandsch" gegeven. De agenten hadden veel bekijks, vooral toen zij bij het in rukken de militaire evolutiën van „nummeren" en „met verdubbelde rotten" vrij gelukkig uit voerden. Door horzels doodgestoken. Vier kinderen van 12, 6, 3 en l1/2 jaar oud, te Voerendaal (Limb.) speelden samen in de weide van een buurman. Daar deed een hunner de ontdekking, dat er hazelnoten groeiden. Fluks werd klein broertje op korten afstand van een boom neergezet en de ouderen gingen aan het plukken. Toen 't kindje daar zat, kwamen een paar horzels, die in den boom hun nest hadden, om zijn hoofdje rondvliegen. Het kind sloeg arge loos naar de brommende dieren. Als op een sein viel toen de geheele zwerm horzels op den klei nen stumperd aan. In een oogwenk was hij bedekt door het bruine ongedierte en wel 200 scherpe, giftige angels deden hun moordend werk in de bloote lichaamsdeelen van 't hulpelooze wicht. Beentjes, armpjes, ooren, neus, mond, heel 't hoofdje toonde wond bij wond. Vreeselijke pijnen moet 't arme kind hebben uitgestaan. Schreeuwend en kermend trachtte het de leelijke dieren van zich af te weren. De andere kinderen waren intusschen ter hulp ge sneld Het oudste, een knaapje, zag 't hachelijke «Ik zie nu tenminste geen reden meer,« ver volgde Dribbes onverstoorbaar, «waarom u mij en mijne geliefde Angelika nog moeilijkheden in den weg zoudt leggen. Geld is er, bij hoopen A pro pos, hoe heet u toch van uw voornaam, mijnheer Hagers?® «Arthur." «Nu weet u het, juffrouw Bertha; de rest volgt vanzelf. Verschijnt hier een krant «Jawel," antwoordde Bertha's vader, die van pure verbazing geen woord tegen de beschikkingen van den doortastenden katoenspinner had kunnen inbrengen. «We hebben hier het Weeknieuws van Borne, 't Komt morgen uit.« «Dat treft, dan sturen wij nog van avond de ad vertenties in, nietwaar, mijnheer Arthur... waar is hij Odaar zitten zij al in den tuin in het priëel- tje dat zaakje marcheert Angelikaen het onze «Ik vind het eenvoudig belachelijk,® antwoordde Bertha's tante, haren aanstaande met onverholen bewondering aanziende. „Ik ook 1" besloot de katoenspinner, terwijl hij heenliep, om dadelijk daarna met de vluchtelingen terug te komen, en zoodra het gezelschap voltallig was: „Hé heidaar, Jan, aannemen Champagne mijnheer Beertema zal betalen EINDE. van den toestand in en spoedde zich naar huis om de hulp des vaders in te roepen. De beide anderen meisjes kleedden zich vlugbera- den en cordaat tot op 't hemdje uit en wierpen haar broertje de kleedjes en schortjes toe. Ook zij werden daarbij op deerlijke wijze gestoken. Toen eindelijk de vader kwam, moest hij zijn kindje met een mesthaak wegrollen uit de macht der vreeselijke dieren. Redding kon hij 't arme wicht echter niet meer brengen. Onder onbe schrijfelijke pijn bezweek het kind aan de ge volgen van bloedvergiftiging, door de vele ste ken veroorzaakt. Zijn afscheid. Sequah heeft in den tuin van „Buitenlust" van de goede stad Utrecht want zij is waarlijk goed voor hem geweest afscheid genomen, met het tentoonstellen van eenige genezen patiënten en 't wrijven van een persoon met stijve armen. Deze laatste was ge huld in een berenvel, zoodat alleen zijn hoofd, schouders en armen onbekt waren. Deze lichaamsdeelen, 't hoofd uitgezonderd natuurlijk, werden door Sequah goed ingeolied, zoodat de man letterlijk het „glanspunt" van dien avond was. De patient werd genezen, althans voor 't oogenblik. Een der tentoongestelden was zelfs door Sequah van zijn ruggemergslijden verlost. En toch gaat hit „Mbl. t. d. Kwakz." voort dezen grooten man een kwakzalver te noemen. Is het niet schandelijk? Sequah vindt zelf van wel. Immers hij ge neest de armen voor niets, ja hij wil hen zelfs ook op andere wijze helpen. „Ben ik dan een zwendelaar? vroeg hij zijn goedgeloovig en toegenegen publiek. „Neen, neen!" was het luid en eenparig ant woord. Aldus blijft hij de groote en men mag wel vragen, of juist het Mbl. hem niet grooter maakt dan hij is of verdient. De buitenlanden in Friesland leveren zoo veel hooi, dat vele boeren berouw hebben, tegen ongehoorde prijzen maden gehuurd te hebben, daar ook de tweede snede op de binnenlanden de verwachting ver overtreft. Een gevolg van een en ander is, dat de prijzen van 't hooi be langrijk dalen. Woensdagmorgen is Hoogeveen in op schudding geweest. Aldaar passeerden namelijk een 300 infanteristen. De hoogst geplaatsten (de raadsleden) zoowel als de toekomstige niet-kiezers liepen uit, om hen te zien voorbij wandelenalle scholen waren leegde vroomste anti-revolution- nair stond te kijken naast den vurigsten sociaal democraat. Wel een bewijs dat onze bevolking in hart en nieren strijdlustig is. Alleen een en kele kapitalist mopperde over het geld, dat met het krijgspel vermorst wordt, zegt de Hg. Crt. De minister van koloniën heeft een wets ontwerp ingediend, strekkende om het lste hoofd stuk der Indische begrooting voor 1893 te ver- hoogen met f85,400 ter bestrijding van de uit gaven, verbonden aan de uitzending van den benoemden Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië en aan den terugkeer naar Nederland van den tegenwoordigen Landvoogd. Wat den benoemden Gouverneur-Generaal be treft, wordt als naar gewoonte gerekend op f 60,000 wegens kosten van uitrusting en op f 20,000 voor reiskosten naar Indië en traktement gedurende het tijdvak tusschen zijn vertrek uit Nederland en zijne aankomst in Indië, terwijl ten behoeve van den aftredenden Landvoogd wordt geraamd f4500 voor pensioen en vergoe ding der kosten van overtocht naar Nederland. De kwade praktijk van goederen te koopen en indien ze aan huis zijn bezorgd, niet te be talen, neemt te Amsterdam zoozeer toe, en de magazijnhouders schijnen zich in deze zoo ge makkelijk te laten verschalken, dat voor huizen waarvan de bewoners zich op dit punt berucht heid hebben verworven, van overheidswege po- litie-agenten worden geposteerd, die de winkel knechts waarschuwen, de hun ter bezorging ge geven goederen niet af te geven. Zóó brutaal en gevaarlijk zijn deze klanten, dat toen deze week de heer F., stoffeerder, met zijnen knecht zich aan de woning van een dezer niet-betalers vervoegde, om betaling van f800 voor een ge leverd ameublement enz., hij van de bewoonster de besliste verzekering verkreeg, dat zij volstrekt het plan niet had te betalen. Het ameublement was trouwens niet meer in huis. Alleen her kende de leverancier het karpet op den vloer als zijn eigendom. Zijnen knecht last gevende het karpet weder mede te nemen en zelf ook bukkende om het op te nemen, sloeg de bewoon ster hem met een hard voorwerp zoo op het hoofd, dat de man, na een oogenblik van bewus teloosheid, naar zijne woning moest worden ver voerd. Een aanklacht is ingediend, doch alleen met het oog op de mishandeling. Ten opzichte van de betaling der geleverde goederen staat de justitie machteloos. Een unicum. In enkele bladen leest men de volgende zon derlinge advertentie, onderteekend door een dr. en arts De ondergeteekende verklaart hier openlijk, dat hij de eenigste is van de geheele wereld, die weet wat de besmettelijke ziekte was, hoe ze ontstond en hoe dezelve te vernietigen en tot staan te brengen is, welk herstelsel gevolgd is door den Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. Tak van Poortvliet in 1822 en thans.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2