Nieuwe Langedijksr Courant", van Zondag 8 October 1893. Binnenland. De stemming voor twee notabelen van de hervormde gemeente te Zuidscharwoude, zal de volgende week plaats hebben. Gelieve vooral te letten op de aanmerking voorkomende op de biljetten Met het oog op gelijkheid van namen bij ver schillende personen, wordt eene duidelijke aan wijzing van den bedoelden persoon aanbevolen. De gewone jaarlij ksche verkiezing van een ouderling en een diaken in den kerkeraad van de hervormde gemeente te Zuidscharwoude, zal niet plaats hebben wegens het vertrek van den pred. aldaar. Aan den heer W. F. Sickmann, gewezen onderwijzer, ii f295 pensioen verleend. Den 2 October werd tot Hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland genaamd Geestmer-Ambacht en voor het polderdistrict Noonlscharwoude, herkozen den heer K. Slo- temaker aldaar. Vanwege de Sociaal-Democratischen Bond zullen in de maand December op vier achter eenvolgende Zaterdagen de bekendste sprekers der partij in het lokaal Blauw te Schagen op treden. Voor den wielerwedstrijd, Zondag a. s. te Schagen te houden, hebben zich reeds p. m. 40 wielrijders aangegeven. De gymnastiekver- eeniging „Lycurgus" te Schagen zal de wielrij dersclub bij het uitzetten van posten behulp zaam zijn. De mededinging is vrij. YationaEe 38i2itie. Een klein gerucht in den beginne, maar al lengs luider wordende, is onze leusde plaats vervangers de wereld uit! En nu, met het oog op de loting, die alweer voor de deur staat, la ten wij opnieuw die leuze hooren, vast vertrou wende, steun te zullen vinden bij Neerlands jon gelingen, wier hart sneller klopt met het hooren van den naam Oranje en wier vurige wensch het zou zijn als de nood eens aan den man kwam zich te scharen om onze jonge Ko ningin en het Vaderland persoonlijk te verdedi- gen. Wie herinnert zich niet reeds als kind geroerd te zijn bij het zingen van vaderlandsche liede ren, wie kent het niet nog: Wij heffen uw wit uit de schuimende zee En voeren naar 't blauw van den Hemel U mee, Al kleurt zich uw rood met ons bloed. En voelt gij u niet nog heerlijk opgewekt, wanneer soldaten met muziek voorbij trekken? Wij wenden ons tot alle vaders, wien de op voeding hunner zonen ter harte gaat: Welkeen gelegenheid biedt het kort verblijf in het leger om die opvoeding, bijna voltooid, volledig te ma ken door lichaamsoefening van het nobelste ge halte en wennen aan tucht. Wij wenden ons tot alle jonge mannen, bij wie het hart op de rechte plaats zit. De vrees voor ruwe bejegening, van welke zijde ook, die zoovelen terug houdt van het persoonlijk in dienst gaan, is thans ongegrond, nu het beschaafd ele ment in de gelederen al meer en meer is toege nomen. Wij verzoeken allen, die het voornemen koes teren aan onzen oproep gehoor te geven en zelf te gaan dienen, per briefkaart daarvan kennis te geven aan H. C. Redeke, Singel 46, secretaris. Het Bestuur van den Dienstplichtbond. Kwartjesvinders. Tot dusver bleef 's Hertogenbosch verschoond van door „kwartjesvinders" de eer van een be zoek te worden waardig gekeurd; Woensdag morgen echter deden zich ook daar, naar men meldt, in de herberg van P. D. zoo'n paar sujet ten voor en, jammer genoeg, was spoedig een boer dupe van hunne streken. Met hen binnen gekomen om het gevonden kwartje te verteren, wisten zij zich spoedig meester te maken van een gedeelte van den inhoud van zijn porte- monnaie, die zij al kaartspelende wisten te lichten. De Wageiiingschc quaestie. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de bekende proceduren tusschen mr. G. W. baron van Dedem, eischer, contra J. R. M. M. L. van Dam van Brakel, gedaagde, eisch tot betaling van eene schadevergoeding van f 25,000en mr. G. W. baron van Dedem, eischer. contra H. van Gortel, uitgever vande „Nieuwe Wageningsche Courant," gedaagde, eisch tot beta ling van een schadevergoeding van f25,000. In de eerste zaak heeft de rechtbank, onbe wezen achtende den laster waarop eischer zich beriep, alleen de beleediging als vaststaande aangenomen en den gedaagde, wegens schade aan eer en goeden naam van eischer toegebracht, veroordeeld tot betaling van eene schadevergoe ding van f 100 aan eischer, met bevel, dat op kosten van gedaagde afschriften van het vonnis zullen worden aangeplakt aan het gebouw van de rechtb. te Arnhem, en aan het Stadhuis en het gebouw van het kantongerecht te Wage- ningen. In de tweede zaak achtte de rechtbank noch laster, noch beleediging aanwezig en ontzegde den eischer zijnen eisch. Als advocaten waren opgetreden voor den eischer mr. Heemskerk en voor den gedaagde uitgever mr. Hazelhoff, beiden te Amsterdam. Aangevallen. De postbode D., wonende te Delwijnen, is na het verlaten der Bommelsche kermis 's nachts ten ongeveer twee uur, op den straatweg door een tot nogtoe onbekend persoon aangevallen, die hem vier diepe meswonden toebracht. Twee wonden (één aan het hootd en één in de zijde) zijn levensgevaarlijk. De gewonde kon zich voort slepen tot bij een boerenwoning, waar hij be wusteloos werd opgenomen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Atjeh. In de troonrede werd niet gesproken over de toestanden in Atjeh. Yele bladen gaven daarover hun verwondering of spijt te kennen. 't Weekblad Nederland vindt 't evenwel zeer natuurlijk. De verschijnselen zijn van dien aard, dat men zich er niet met zekerheid over uitlaten kan. Neem b.v. de onderwerping van het Atjehsche hoofd Toekoe Oemar aan ons gezag. Is dit een gunstig verschijnsel? Een verande ring ten goede? Wie weet, wat voor een man die Toekoe Oemar is, durft geen ja te zeggen. Hij is ja een energiek man, die grooten j invloed heeft en vele Atjehsche hoofden onder j zijn gezag heeft doen bukken maar tevens j een laaghartig roover en moordenaar. In 1883 schond hij zijn belofte van onder- i werping, toen hij de hulp van 't gouvernement niet meer noodig had; in 1884 doodde hij de roeiers van een sloep, waarmee hij en zijn go- volg van 't oorlogstoomschip Benkoelen aan land waren gezet, in 1886 overviel hij verraderlijk de bemanning van een stoomschip, vermoordde twee personen der bemanning, roofde geld en goed en nam den gezagvoerder en diens echtge- noote gevangen. Nu weet men schrijft Nederland wie de man is, die in den laatsten tijd partij heeft gekozen voor 't Nederlandsch gezag en ons dien sten heeft bewezen. Wat heeft men van hem te wachten Nieuw verraad? Nieuwe moorden bij gunstige gelegen heid? Wie zal het zeggen? Dubbele waakzaamheid en de uiterste voor zichtigheid tegenover zulk een man zijn in elk geval plicht. Bij den jaarljjkschen kolfwedstrijd te krommenie gehouden, waren 26 deelnemers. De prijs werd behaald, met 139 punten, door den Heer J. Yis Wz., van Zaandijk; de premiën door de heeren C. Zomer en A. Kist, van Zuid-Scharwoude, en A. de Boer, van Koog aan de Zaan met een gelijk aantal, 137 p. Aan den gelijktijdig gehouden biljartwedstrijd werd deelgenomen door 12 personen. De Heer L. van Calcar, van Koog aan de Zaan, verwierf den prijsde Heer W. Schotte, van Krom menie, de le premie de Heer J. B. Bon- gers, van Haarlem, de 2e premie. angstzweet op het voorhoofd. Nu heeft Elsa het vernomen »Nie solist du mich befragen, Noch Wissens Sorge tragen Woher ich kam der Fahrt!« En in deemoedige houding doet zij de belofte nimmer te zullen vragen van waar de ridder komt. En Elsa, die daar beneden tusschen het publiek zit, heeft geheel en al vergeten, dat zij zich in het theater bevindt. Haar geheele hart leeft mede. Zij twijfelt ook volstrekt niet meer, dat Elsa van Bra bant gered zal worden, want de zwanenridder zal voorzeker Telramund met éénen zwaardslag in het stof doen bijten. En zoo geschiedde het ook. Telramund was wel is waar een schoon man, met donkere, hartstochtelijk flikkerende oogen en een prachtige stem, maar de verrader,de met smaad bedekte tegenstander van den zwanenridder kan haar geen belang meer inboezemen. Het scherm was gevallen. Mijnheer Gürtler begon weder met zijne uitleggingen, vertelde wie de schrijver was van de opera, legde de mise en scène uit, noemde de verschillende personen, die in de hofloge zaten en bij al die verhalen had hij het zoo warm, dat hij zich het zweet van het voorhoofd wischte. Mijn GodHoe is het mogelijkdacht Elsa, »om bij zulk eene voorstelling ook nog te transpireeren Zij bedankte zelfs voor het gebak, dat mijnheer Gürtler haar liet aanbieden, hoe veel zij anders ook van eene zoetigheid hield. Haar hart was te vol. Zij vroeg en kreeg een glas water. Het scherm ging weer op. Elsa en de zwanen ridder waren verloofd. Hoe ontzaglijk gelukkig moest de vrouw zijnZou Elsa naar zijne herkomst vra gen, zooals die afschuwelijke Ortrud, de vrouw van Telramund, haar had aangeraden? De Elsa die in het parket zat, was in de grootste spanning. Zij zat te beven op haar stoel. Zij wist, dat hare zenuw achtige aandoening kinderachtig was, maar zij kon niet anders. En Elsa zij deed de vraag de rampzaligeHaar lot was beslist. De zwaan ver scheen met de boot. De zwanenridder noemde zijn naam, zijne afkomst, betrad de boot en was verdwenen. In een onbeschrijfelijken, overspannen toestand volgde Elsa na afloop hare moeder en den heer Gürtler. Zij was geheel onder de betoovering van die hartstochtelijke, opwindende muziek; zij leefde, als het ware, met de personen mede, zij had een gevoel, alsof zij dat alles zelve had ondervonden, alsof zij het geweest was, die daar in ootmoed was neergezonken voor den »Lohengrin Nimmer, voor alles ter wereld niet, zou zij hare belofte hebben verbroken, den geliefden man zou zij nimmer heb ben mistrouwd O, in werkelijkheid, zóó lief te hebben, eenen man zoo te aanbidden en onbegrensd vertrouwen te kunnen schenkenHoe doodsch, hoe arm moet het leven zijn, als men die roeping niet mag vervullenZij verstond hare mama maar half, toen deze haar een verwijt maakte over hare stil zwijgendheid en haar tegenover mijnheer Gürtler verontschuldigde. En die goedige man zeiJuffrouw Elsa is wat opgewondende opera heeft indruk op haar gemaaktEn voor dat zij naar bed gin- In het jongste nummer van de Heldring Bodehet bekende orgaan van de Heldringge stichten te Zetten, leest men „De zwaarste last is op het oogenblik welde Vermogensbelasting. Het is waarlijk belang wekkend na te gaan wie die eigenlijk wel be taalt. Zij is voor de rijken bedoeld, zooveel is zeker. Maar die rijken houden er doorgaans niet van, zich ontberingen op te leggen. Zij zoeken dan allereerst bezuiniging door de overtollige uit gaven af te schaffen. En wat is overtolliger dan philanthropic Zoo gebeurde het, dat na het in voeren van de Vermogensbelasting het Kinder huis in ééne week bij de honderd gulden aan jaarlijksche bijdragen verloor. Door de tijdsom standigheden was men genoodzaakt zich te be krimpen Het geld kan maar ééns worden uit gegeven Het is zeer waar, maar wie betaalt dan ten slotte deze belasting? Voor een groot deel „Talitha," „Bethel," „Steenbeek" en andere liefdadige instellingen, voor een groot deel de diaconieën en andere inrichtingen van armenzorg, die zeer goed voelen, dat zij minder krijgen dan vroeger en dit met den naderenden winter maar al te zeer ondervinden zullen." De armen hebben niet, de middelklassen kla gen reeds over te drukkende belasting en nu mogen, altijd volgens de Heldringbode, ook de rijken niet meer belast worden!! Waar zal men dan toch wel de staatsinkom sten vandaan halen Het zout als huismiddel. Gewoon keukenzout is in vele gevallen een nuttig huismiddel. In spiritus, brandewijn of geest van salmiak opgelost, verwijdert het vetvlekken. Wil men aarden of glazen vaten snel afkoelen, dan zette men ze in koud zoutwater. Een thee lepel vol zout in de peer van een petroleumlamp gestrooid, verhoogt de lichtkracht der petroleum. Om voorwerpen van messing te poetsen, be dient men zich van met azijn bevochtigd zout. Zwart laken blijft zijn kleur behouden en krimpt niet, wanneer het in zoutwater gewasschen wordt. Stroomatten en korven, ook gevlochten stoel zittingen, zien er als nieuw uit, nadat ze met zoutwater afgeborsteld zijn. 'Om roest- en inkt vlekken weg te krijgen, laat men zout in citroen sap onder de inwerking Yan de zonnewarmte op lossen en wrijft daarmee de vlekken weg. Tapijten blijven hunne frissche kleur behou den, wanneer men ze vóór het vegen met voch tig zout bestrooit, of ze, na het kloppen met lappen afwischt, die in zout water vochtig ge maakt zijn. Hieruit ziet men, dat het zout in het huis houden volstrekt niet alleen dient, om spijzen smakelijk te maken. De burgemeester eener nabij Amsterdam gelegen gemeente gaf dezer dagen den ingeze tenen op de gebruikelijke wijze kennis, dat door hem de biljetten Winterdiénst-spoorwegen waren ontvangen, die ter secretarie ter inzage waren nedergelegd. Anierikaansch. Een echt Amerikaansche reclame werd dezer dagen op 't Rokin gemaakt, zoo sehrijft men thans aan „De Amst." Een als heer gekleed persoon sprong plotseling met een parapluie onder den arm van de brug bij de Langebrug- steeg te water, bleef een minuut onder en kwam daarna boven met de parapluie opgestoken, waarop met duidelijke letters een reclame voor een cacao-firina te Nieuwer-Amstel was geschil derd. De reclame-maker bleef zes a zeven minuten rondzwemmen in het vieze Rokin-water, klom daarna op den wal en stapte in een gereed staand rijtuig, waarmee hij wegreed, door een groot aantal verbaasde toeschouwers nagekeken. Znak-De Jong. Naar de „Arnh. Ct." uit Londen verneemt, is de politie daar druk in de weer om na te gaan, wat De Jong, toen hij met juffrouw Schmitz drie dagen te Londen is geweest, al zoo heeft uitgevoerd. „Eén ding staat vast, zegt de schrij ver, en dit werd mij heden door den waarnemenden com- missaris der City-politie bevestigd, aan wien het j gen, sprak hare moeder nogsmaar Elsa, ik ken u niet meer, gij zijt veranderd, gij zijt mijne oude Elsa niet meer.« Elsa kon dien nacht niet slapen; dat was welde eerste maal in haar jonge leven. Een onbeschrijflijk verlangen naar zulk eene machtige, ideale liefde vervulde haar geheele hart. Zij wist het, die zwa nenridder was eene fictie, een dichterlijk beeld, maar de kunstenaar, die leven gaf aan dat beeld, was een rnensch van vleesch en bloed. Die blik vol majesteit, die innemende lach, die heerlijke stem, die overweldigende schoonheid dat alles was van hem. En voordat zij, lang na middernacht, eindelijk insliep, was het haar duidelijk, waarin hare mama haar veranderd vond. Zij beminde, beminde even als Elsa van Brabant Lohengrin, die op dit onder- maansche Adolf Becker heette. Hij was ook haar redder haar redder uit een ledige, nuchtere wereld. Zij zou hem niet verraden, niet wantrou wen; zij volgde hem vrijwillig naar het heerlijke, zonnige rijk der idealen Elsa was een verstandig meisje. Zij wist zeer goed, dat Adolf Becker in het gewone leven geen zilveren rusting droeg, zonder zwaan verscheen, zijn baard en zijn haar waarschijnlijk geheel anders droeg dan in zijne rol, maar was Lohengrin niet bezield door zijn kunstenaarsnatuur. Had hij hem niet zijne stem, zijne heerlijke gestalte gegeven Ja, hij was het waard door haar bemind te wor den Zij was niet alleen, zij stond den volgenden moi- gen op als een ander wezen zij beminde onderzoek in die zaak opgedragen is, nl., dat De Jong Londen beter kent, dan men maar eenigszins vermoeden durft. Om te beginnen, heeft hij in gezelschap van juffrouw Schmitz in Wheeler's-hotel op het Devonshire Square zijn intrek genomen, waar niemand ter wereld, die Londen niet door en door kent, er in 't minst aan zou denken om te gaan logeeren en dat een dokter, met zijne vrouw op een huwelijks reis zijnde, zeker niet betrekken zou. Het hotel ziet er uitwendig zeer onooglijk uit en is op een zeer stil binnenpleintje gelegen, dat door een zeer nauw straatje tot Bishopsgate-Street toegang geeft. In een tegenovergestelden hoek van het pleintje, dat door zeer hooge huizen begrensd wordt, vindt men een warnet van steegjes en gangetjes, die gedeeltelijk in Whitechapel, gedeeltelijk in Petti coat lane uitloopen. Wat de eerste buurt betreft hierover behoef ik slechts weinig te schrijven: wat de Petticoat Lane betreft, mag ik gerust zeggen, dat deze naast Whitechapel een der vuilste en onaanzienlijkste gedeelten van Londen uitmaakt. Hier is de wijkplaats van buitenland- sche vluchtelingen, smokkelaars, bookmakers en dergelijk slag lieden, die allen van de uitoefe ning vanroneerlijke praktijken leven. Hier ver meent men, dat De Jong zijne sigaren van de hand gezet heeft, waarvan hij, volgens de eige nares van Wheeler's hotel, een grooten voorraad in zijn bezit had en die hij reeds binnen een half uur kwijt was. Toch weigeren de meeste lieden in deze buurt de politie iets omtrent De Jong mede te deelen, hoewel het zeker is, dat hij hier een gedeelte van zijne 5 dagen heeft doorgebracht. Doch niet alleen hier, ook in Sil- vertown, een dokbuurt, in Oost-Londen, waar armoede en ellende, naast misdaden heerschen, is De Jong bekend en de politip heeft reeds inlichtingen ingewonnen omtrent den houder van een slaapstee in deze buurt, waar De Jong, eenigen tijd geleden, gewoon was zijn logies te nemen. Mijn zegsman, zoo vervolgt de correspondent van de „Arnh. Ct.," die op het gebied van op sporen van misdadigers reeds zijn sporen verdiend heeft, gaf mij de verzekering, dat binnen enkele dagen zeer gewichtige mededeelingen door hier vertoevende personen zullen gedaan worden, wier namen ik op 't oogenblik geheim moet houden, doch die weldra een zoogenaamd sub poena van het rechtscollege zullen ontvangen, waardoor zij verplicht zullen zijn om getuigenis omtrent De Jong en juffrouw Schmitz af te leggen. Zoowel te Maidenhead, de woonplaats van de familie Juett, als te Reading, een stad, waar miss Juett en De Jong inkoopen deden en de eerste haar uitzet bestelde, gaat de politie een ijverig en systematisch onderzoek instellen. liet Conflict te UollAiidschevcId. De predikant der Herv. gemeente te Holland- seheveld, de heer J. I., heeft voor de rechtbank te Assen Woensdag terecht gestaan, wegens het uiten van de woorden, van den kansel„De kerkvoogden en notabelen hebben hun ontslag genomen, zij kiezen dus het hazenpad, dat is laag, lafhartig, flauw." De eisch is 10 gulden boete of 5 dagen hech tenis. Het is een feit zegt het „Friesch Vbl." dat de boerenstand voor 't grootste deel van landbouwwetenschap niet wil weten. De meesten werken steeds in den ouden Bleur voort. En daar ook in de hoogere kringen steeds de mee ning heeft geheerscht, dat iemand, die nu eigen lijk geen verstand genoeg had om aan de hoo- geschool met vrucht te studeeren, toch nog heel goed deugde voor leerling aan een landbouw school, zoo kregen de boeren van die gewezen akkerstudenten ook al heel zonderlinge modellen van wetenschappelijk opgeleide boeren te zien. Hunne dwaasheden wekten den lachlust en ver sterkten den afkeer van wetenschappelijke be oefening van den-landbouw. En de regeering? Zij begreep ook niet van hoeveel belang kennis ook voor den boer is, nl. kennis van de natuur, niet van wat Fransch of Duitsch. Ach, alle bezienswaardigheden in de residentie lieten haar koud. Zij moest zich inspannen om uit beleefdheid jegens mijnheer Gürtler, die de beide dames overal heensleepte, eenige belangstelling voor de dingen te toonen. Mama dacht al lang niet meer aan Lohengrin. Zij- dweepte met Sonnenthal en mijnheer Gürtler al sedert langj met Sweihofer. Prozaische menschen Zij durfde haar geheim aan geen van beide toe vertrouwen al hare belangstelling was gewijd aan de affiche van de opera, waar zijn naam opstond, aan de dagbladen, die hem wellicht roemden, aan de platenwinkels, waar wellicht zijn portret voor de ramen hing. En werkelijk, daar ontdekte zij op zekeren dag een prachtig kabinetportret van hem, als Lohen grin, met dien blik vol majesteit en dienzelfde inne- menden lach. Hare moeder stond haar toe die pho tographic te koopen. Slot volgt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2