Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 42. Zondag 15 October 1893. 2e Jaargang. J. H. KEIZER. FEUILLETON. ELSA'S IDEAAL. NIEUWE LAMUEI1JKEK (DUIMT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMi NTS PR IJS voor Noordscharwoude, Ocdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post 60 ct. UITGEVER: BUREEL Noordscliarwoude. PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. l>lEY$TIU<:fiiELIYf.i OP IMA IIOLLAYDM IIIIY §PdUltWK(;. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. (Winterdienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) 6.374) 9.53... AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.06 0 11.432) 3.263) 6.574) 10.13...: e Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Helder. De metstopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met 3) des Maand., Vnjd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. RICHTING AMSTERDAM. GREENWICH TIJD. AM8TERDAMSCHE TIJD. 7.30* 9.37 12.04f 7.50* 9.57 12.24f 1.38 3.55 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. 8.36 Wij vestigen de aandacht onzer geachte lezers op het hetgeen wij op de 4e pag. onderaan plaatsen, nl.: het begin eener beschrijving over den Sterrenhemel. Wij ontleenen deze mededeelingen aan een duitsch werk, getiteld: „Het Evangelie der Natuur van Heribert Rau. De wijze waarop een en an der tot klaarheid gebracht, ons duidelijk wordt gemaakt, zoowel als de verrassende mededeelin gen die in deze beschrijving voorkomen, deed ons besluiten „DER STERNENHIMMEL" ook onder de oogen van onze lezers te bren gen en hopen dan ook hiermede onzen abbonné's een dienst te bewjjzen. Gedurende eenige weken zullen wij er eene kleine plaatsruimte voor afstaan, terwijl wij ons bij voortduring beleefd in uwe welwillende protectie aanbevelen. DE UITGEVER. Binnenland. De heer D. v. d. Sluis te Oosterzee, ge meente Lemsterland (Friesland) is benoemd tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager on derwijs te Oudkarspcl. Met hem stonden op het drietal de heeren C. Faas te IJsbrechtum en F. Nooitgedacht te Delden. Woensdag 11 October had de gewone jaar- lijksche kolf- en biljartwedstrijd plaats, bij Mej. de Wed. C. A. de Wit, te 't Zand. Aan het kolven namen 19 liefhebbers deel. De prijs werd gewonnen door A. Kist te Zuidscharwoude met 135 punten; de le premie door Jb. Slotemaker, te Oudkarspel met 128 punten; de 2e premie door P. de Wit, te Zijpe met 121 punten; de serieprijs won J. de Wit, te 't Zand. Aan den wedstrijd voor liefhebbers op 't biljart, namen 24 personen deel, waarvan de uitslag was G. Slijkerman, te 't Zand, prijs; K. Bos, Burger- brug, le premie; Jb. Slotemaker, te Oudkarspel, 2e premie. Prijzen en premiën bestonden uit contanten. In de gemeenteraadsvergadering van den 10 dezer te lleerliiigowaarri is met eenparige stemmen den heer K. Boot, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger, in te gaan 1 Januari 1894, met toekenning van een pensioen van f 100 'sjaars. Door het groote aantal vrijstellingen onder de lotelingen der gemeente Oude Niedorp, moet ook degene die het hoogste nummer heeft ge trokken, onder de wapenen komen. Oiiniciischelijk Men meldt uit LeiderdorpEenige jongens tusschen de 9 en 11 jaren, berucht om hunne verregaande baldadigheid, hebben de snoodheid begaan een hunner schoolmakkers op zulk eene onmenschelijke en onkiesche wijze te verminken, dat waarschijnlijk het knaapje, dat inmiddels in het academisch ziekenhuis te Leiden ter verple ging is opgenomen, het leven er bij zal verlie zen. Tot schande der stiefmoeder, die niet al te goed voor dit knaapje schijnt te zijn, dient, dat er circa vijf dagen zijn verloopen, vóór genees kundige hulp is ingeroepen. Tegen de jeugdige misdadigers is proces-ver baal opgemaakt. Reuter seint uit Saragossa, dat daar voor geschreven is om al wat uit Rotterdam komt te doen ontsmetten, en wat uit Maassluis komt tot het vrije verkeer toe te laten. De ware geschiedenis van de gelaarsde kip. Men schrijft aan de „Haarl. Courant" uit Slikkerveer Twee winters geleden werd een kip door een hond zoo gebeten, dat zij dien nacht niet in haar hok kon komen. Het vroor dien nacht dat het kraakte. Den volgenden ochtend werd het arme dier bewusteloos op de sneeuw gevonden door de eigenares, mevr. P. Zij zette de kip in een pot met warm stroo op het vuur en koes terde haar zoolang, tot zij bijkwam. Het dier heeft daarna drie maanden in een stoof gelegen, binnenshuis, zonder haast te eten of te drinken. Met het begin der lente nam de kip flink in beterschap toe en kon zij zich weder verplaat sen maar helaashare pooten waren afgevro ren. Mevr. P. bestelde nu bij den schoenmaker een paar schoenen in den vorm van een eenden poot met vilt van onderen. Toen deze schoenen thuis kwamen en werden toegepast, bleek niet te zijn gerekend op de overgebleven spoor, die zich juist sterk ontwikkeld had. Daarvoor werd van achteren in de laarzen een gat gesneden en nu ging het goed. De rijglaarzen bevielen zoozeer, dat de kip er twee paar heeft versleten. Dit jaar zal worden aangevangen met den aanmaak van een millioen muntbiljetten van f10.van een nieuw model, in hoofdzaak gelijk aan Hat der tegenwoordige muntbiljetten van f 50. Wei-kstnkemle Raadsleden. Uit Tegelen meldt men De toestand dezer gemeente wordt steeds on houdbaarder. De gemeenteraadsleden blijven bij hun eenmaal genomen besluit om niet meer met den tegen woordigen burgemeester te vergaderen, en er heerscht dientengevolge sedert een half jaar eene geheele werkloosheid in de gemeente zaken. Zoo zijn bv. de nieuw-gekozen raadsleden nog niet geïnstalleerd en evenmin nieuwe wet houders benoemdde publieke wegen en straten worden des avonds niet meer verlicht; van de openbare school zijn, uit gebrek aan de noodige ruimte, 50 kinderen naar huis gezondenhet ont brekende schoolmaterieel blijft onaangevuld. De hoofdelijke omslag voor dit weldra ten einde loopende dienstjaar is nog niet eens uitgeschre ven enz. enz. Een nieuwe Staalwaterbroii. Te Zaandam is vóór eenige maanden op het terrein aan de Zaanl. Stoom-, Wascb- en Bleek- inrichting en Machinale Tapijtreiniging van de heeren Latenstein en Yan de Stadt, op eene groote diepte eene staalbron ontdekt, die volgens de analyse, uitgevoerd door de heeren Dr. van Ha mel Roos en Harmsen d.d. 6 Juli 1893, met uit zondering van de Prouhon-bron te Spa, alle be kende staalbronnen in de schaduw stelt, daar, waar het water van de Wilhelmina-Bron bevat 0.1112 grammen per liter Bicarbonus Ferrosus, dit van deze bron 0.1729 grammen, alzoo 551/., pCt. meer bedraagt. De geneesheeren te Zaandam, de heeren drs. Van Rooijen, Kronenberg, Rebel en Sasse, heb ben dit staal water reeds eenigen tijd bij hun pa tiënten toegepast met het verrassend recultaat, dat zij dit allen verreweg verkiezen boven het Wilhelmina-water en alle andere staalwateren en staalpreparaten en wel volgens de door hen toegezonden attesten, omdat dit water bij de zeer groote hoeveelheid staal, daarin aanwezig, zóó danig van afvoerende zouten is voorzien, dat bij niemand hunner patiënten eenige verstopping plaats had. Deze verrassende resultaten hebben genoemde firma aanleiding gegeven tot bestelling van ma chinerieën in het buitenland, om weldra tot ex ploitatie te kunnen overgaan. De staalwaterbron zal geëxploiteerd worden onder voortdurende controle van de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmsen en wel hoogstwaarschijnlijk onder de benaming van de „Czaar Peterbron". „Bominelsclie Ka". De groentenverkoopster C. Eist te Haarlem mermeer, bij groot en klein niet anders bekend dan onder den naam van „Bommelsche Ka", heeft eene aardige methode om haar geld binnen te krijgen. Wordt aan de aanmaning tot betalen niet vol daan, dan wordt de naam van den schuldenaar gepubliceerd. Zoo stond dezer dagen aan ver schillende zijden op de woning van Ka (zijnde een ark op het land gehaald „Een afzetter vrouw Bwil niet betalen 5 guide aan Bommelsche ka". Eenigszins gewijzigd stond ditzelfde op verschil lende andere plaatsen te lezen. Drommelsche Ka De Amst. heeft een aardig reclameplaatje verspreid, geteekend door den welbekenden tee kenaar Joh. Brakensiek. 't Is een reproductie Thans trad hare liefde een nieuwe phase in. Zij kon het portret alleen in onbewaakte oogenblikken bekijken en de koene gedachte kwam in haar op, om hem zijne handteekening te vragen. Honderd malen schrikte zij terug voor deze vermetele daad, maar in een slapeloozen nacht ontwaakte al de heldenmoed van hare liefde. Zij zou het wagen en zij waagde het. Zij schreef hem eenen langen brief, natuurlijk geen woord over hare liefde alleen verrukking over zijnen Lohengrin. Aan het slót verzocht zij, hem het portret te mogen zenden, opdat hij het door zijne handteekening zou wijden. Zij onderteekende«Elsa, poste restante.« Wel durfde zij zelve niet naar het postkantoor gaan, maar de dienstmaagd harer tante, bij wie zij lo geerde, werd gedeeltelijk in vertrouwen genomen en den volgenden dag bracht deze haar een cou vert, waarin een groot-formaat visitekaartje met Lohengrin's burgerlijken naam en titelshij was niet alleen hofopera-zanger maar ook kamerzanger en bezat meer dan eene ridderorde. Aan de ach terzijde stond met onduidelijke letters »Lieve onbe kende ontvang mijnen besten dank voor uwe vrien delijke gezindheid; met genoegen wil ik aan uw verzoek voldoen. Misschien wilt gij mij in mijn spreekuur met een bezoek vereerendat zou het eenvoudigste zijn. Uw u toegenegen, enz«. Straat en huisnummer benevens het spreekuur waren onderaan vermeld. Elsa zag hare stoutste verwach tingen overtroiTenzij meende te droomen. Wel benauwde haar het denkbeeld om alleen, zonder hare moeder naar zijne woning te gaan, maar waar het zulk eenen beroemden kunstenaar gold, zou daar geen kwaad in steken. Hoe zou hij, de edele, haar een dergelijk voorstel hebben kunnen doen, indien het niet'de onschuldigste zaak ter wereld was? O, zij zou hem zien, hem sprekenwelk een heer lijk oogenblik Zou zij hare gevoelens niet verraden? Wat beteekende dat nog tegenover hem, Lohengrin tegenover eenen beroemden kunstenaar. Zij was nog slechts een uur in het bezit van zijn briefje en reeds had zij zich met de gedachte vereenzelvigd, dat hij alles zou raden. Reeds stelde zij zich het tooneel voor, dat dan volgen moest. Waarom zou zij niet aan zijne voeten neerzinken, evenals Elsa van Brabant? Voelde zij niet hetzelfde als Elsa? Was hij niet Lohengrin Reeds den volgenden dag, terwijl hare moeder een middagslaapje deed, gelukte het haar onopge merkt het huis uit te sluipen. Het gewichtig oogen blik van het spreekuur was aangebroken. Niettegen staande haar hart hevig klopte, voelde zij zich sterk genoeg om dit gewichtige uur te doorleven. Zij had den moed der liefde. Al de heldenmoed van haar jonge hart was ontwaakt. Hij, de door alle dames aangebeden en vergode man, had zeker eene schoone fiere bruidmaar hij zou toch zeker een oogenblik vriendelijk op haar, Elsa, neerzien en glimlachend het wierookoffer van hare liefde aannemen. Nu stond zij voor de deur zijner woning duidelijk stond daar zijn naam Adolf Becker. Een meisje, geen knecht in liverei, zooals zij verwacht had, geleidde haar naar het salon. Een salon, zooals vele andere maar neeneen aantal verwelkte lauwerkransen hingen langs de muren. En daar ginds zag zij een groot portret van een bekoorlijk jong meisje in kostuum en daaronder den naam Elsa. Zeker, dat moest zij zijn, dat moest zijne bruid zijn 1 De deur werd geopend. Zij verzamelde al haren moed maar het was nog niet noodigwant niet »hij« trad binnen, maar een oude heer. Vermoe delijk zijn vader maar neen, hij geleek niets op Lohengrin. Maar hoe? Hij noemde haar Elsa? Hij bedankte haar voor haren brief? Het was een vriendelijk, gemoedelijk oud man, met aanleg tot zwaarlijvigheid, met kalen schedel, kleurloozen baard en knevel. Hij sprak met een Weener dialect. »Waar komt gij vandaan, lieve kind vroeg hij. »Van Pilsen,« stamelde zij. «Dus Elsa von Pilsen,« en hij voegde er de zou- telooze opmerking bij«Het kunnen ook niet allen Elsa's von Brabant zijn. Ja, de Lohengrin Een van mijn meest geliefkoosde rollenZing haar zeer gaarne, heb er furore mede gemaakt.« Hij nam een aanteekenboekje uit den zak en zocht even na Laatstleden Vrijdag, lieve dame, heb ik haar voor de 117de maal gezongen. Bij de 425ste maal geef ik een klein feestje aan mijne vrienden." Elsa zat, als uit steen gehouwen, naar hem te luisteren. Dat was dus »hij« Zij kon het niet gelooven. Hij geleek niets op den zwanenridder en reeds 417 malen had hij Elsa von Brabant dienzelf den majestueusen blik toegeworpen Hij scheen hare verbazing niet op te merken en ging op den gemoedelijken toon voortJa, een prachtige opera, de Lohengrin Nu vatte zij moed en bracht stotterend uit«Zoo- als u die rol opvat, mijnheer Becker, verschaft zij waar kunstgenot.« Hij maakte eene beleefde buiging, bijna tot aan het voetlicht en ging voort«Ja, dat moeten ze mij nog nadoen. Daar hebt ge Eckemann, b. v. geen zweem van de oude echte zangkunst; dramatisch gekrijsch, Lohengrin kan ik alleen voorstellen. En nog altijd brengt hij de jonge harten in verruk kingHij glimlachte vergenoegd en zag het jonge meisje aan, dat onafgebroken op Elsa's portret zat te staren. «Mijne oudste dochter, een bekoorlijk persoontje, niet waar Elsa is hare meest geliefde rol. Geen krachtige stem, maar kunst, louter kunst, zeg ik uNu ontdekte hij de photographie van Lohengrin, die Elsa in de hand had. »A, zoo, ja, dat zou ik bijna vergeten! Maar het zou toch eene dwaasheid zijn, indien ik mijnen naam zette onder een gekocht portret! Laat eens zien 't is niet eens het beste kom ik zal u een ander geven werp dat prul maar weg.«

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1