Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 44. Zondag 29 October 1893. 2e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. HEIMWE E. NIEUWE üigihjkii mum. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEM NTS PRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden GO ct., franco p. post 0O ct. UITGEVER: J. ET. KEIZER. BUREEL: Noordscliarwoude. PRIJS 1)ER AI) VERTE NT IËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer G ct. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Ol» BH:* HOLIDAY UM'IBK.Y SI'OOItWKft. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. Winterdienst.) DICHTING II E L D E R. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) 6.374) 9.53. AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.061) 11.432) 3.263)* 6.57") 10.13. - regeld te Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Helder. De metstopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met 3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. GREENWICH TIJD. RICHTING AIISTERD A M. 6.18 7.30* 9.37 j 12.04+ 1.38 3.55 AMSTERDAMSCHE TIJD. 7.50* 9.57 12.24+ 1.58 j 4.15 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Noordscharwoude en Oudkarspel maakt bekend: dat naar aanleiding van een circulaire d.d. 9 October jl. van het bestuur der vereeniging „Trouw aan Koniflg en Vaderland" tot het vormen van een ondersteunings fonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-Medaille, op Dinsdag, den 31 October aanstaande in bovengenmelde gemeen ten een collecte aan de huizen voor gemeld fonds zal worden gehouden, waartoe machtiging is verkregen by koninklijk besluit van 7 September jl. no. 19. Hy noodigt dientengevolge de ingezetenen uit in evenredigheid van hunne gegoedheid en hulpvaardig heid het hunne by te dragen ter ondersteuning van bovengenoemde behoeftigen. Noordscharwoude en Oudkaispel, den 21 October 1893. De Burgemeester dier gemeenten, C. KROON Mz. In de op 25 October jl. gehoudene verga dering van den polder Geestnier-Ambacht (Oos- terdijk en Molengeersen) is door het bedanken van den voorzitter den heer C. Bos in diens plaats gekozen de heer D. de Geus Dz. te Noordschar woude. Tot molenmeester is herbenoemd de heer D. de Geus Dz. en met algemeene stemmen zijn herbenoemd tot Secretaris de heer M. Kroon Cz. te Oudkarspel, en tot Penningmeester de heer K. Over te Haarlem. Lazen we voor eenige dagen een bericht over liooge prijzen, gegeven voor weiland in Hollands Noorderkwartier, aan den Langedijk wordt niet minder voor bouwland besteed. Den 26n werden er p. m. 6 bunders bouwland ver kocht, waarvan ]/3 water voor de belangrijke som van 23952, sommige perceelen brachten ver boven de ƒ100 per „snees", d. i. ljk2 bun der op, één perceel zelfs ƒ140 per „snees". Rinnenland. Den 25 October jl. had in het lokaal van den heer T. Harp te Alkmaar een kolf- en biljartwedstrijd plaats. Aan het kolven namen deel 36 liefhebbers. Ie prijs N. Pronk, Oudkarspel met 130 p.; 2e prijs K. de Vries, Alkmaar met 118 p. en de 3e prijs A. Kist, Zuidscharwoude met 116 p. Laatsgenoemde heeft moeten over kolven met den heer C. Zomer, daar zij beiden een gelijk aantal punten behaalden. Aan den wedstrijd op het biljart namen 24 liefhebbers deel. De prijs verwierf de heer A. Kist, te Zuid scharwoude; de le premie de heer N. Pronk, te Oudkarspelde 2e premie de heer Joh. Go vers Mz., te Alkmaar. Mr. C. H. Beels, burgemeester te Schagcn, is benoemd tot commies ter Provinciale griffie te Arnhem. Bij koninklijk besluit zijn benoemdtot griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel, mr. J. A. G. baron de Vos van Steen wijk, thans griffier bij het kantongerecht te Schagentot griffier bij het kantongerecht te Schagen, mr. H. L. Asser, advocaat te Amsterdam. De gevolgen van de ongunstige hooiteelt en het weinige grasgewas na dien tijd komen in het Noorderkwartier meer en meer aan den dag. Sommige boeren maken nu reeds hunne koeien „droog," opdat ze minder voedsel zullen gebruiken en toch goed in het vleesch blijven. Andere zijn verplicht hun vee te verkoopen, daar zij niet meer hooi hebben geteeld dan ze voor hunne paarden noodig hebben. Op het beste land komt tegenwoordig zoo weinig gras, dat van de melk van 20 koeien niet meer dan 5 kazen per dag kunnen gemaakt worden. Er zijn zelfs weiden, die van het begin der maand Juni zonder vee zijn geweest en waar nu nog zoo weinig gegroeid is, dat men er geen vee op kan houden. In een stoomkorenmolen te Stolwijk werd door den knecht tusschen de steenkolen een patroon gevonden, gewikkeld in vloeipapier. Geen kennis van zoodanig voorwerp hebbende, wilde hij het in het vuur werpen, hetgeen ge lukkig door de tijdige komst van den heer K., die dadelijk zag, dat het een dynamietpatroon was, werd verijdeld, waardoor groote onheilen voorkomen zijn. Fluiten een deugd. Een oude landbouwer zeide eens, dat hij geen andere knechts wilde hebben dan die de gewoonte hadden van te fluiten. Altijd huurde hij er een die floot. Hij zeide, dat een fluitende arbeider nooit aanmerkingen maakt op zijn voedsel of zijn hed en nooit klaagde als er extra werk van hem verlangd werd. Zulk een man was door gaans goed voor kinderen en voor dieren, die aan zijn zorg waren toevertrouwd. Fluitend wist hij in een verkleumd lam, leven en warmte terug te brengen, haalde hij een hoed vol eieren uit de schuur, zonder er eeu van te breken. Hij had bij ondervinding, dat zulk een man altijd zorgvuldig de hekken sloot, de grendels op deu ren schoof en altijd de schroeven vast aandraaide eer hij in 't veld ging. Nooit had hij gezien, dat een man, die floot een koe schopte, sloeg, of op een drafje naar den stal joeg. Hij had opgemerkt, dat de schapen, die hij in de schuur voeder kwam brengen, zonder vrees zich om hem Aieen verzamelden, als hij floot. Nooit had hij een fluiter in zijn dienst gehad, die niet oplet tend was en alles met overleg deed. Vermogensbelasting. Zooals bekend is, kunnen belastingschuldigen, die wonen in eene gemeente, waar geen ontvang kantoor is gevestigd, hunne vermogensbelasting zonder kosten voor hen per postwissel aan den ontvanger overmaken. Het verschuldigde post wisselrecht wordt dan van het bedrag der belasting afgetrokken. De belastingschuldigen of hunne gemachtigden kunnen dien postwissel thans aan alle post- of hulpkantoren aanbieden, doch wanneer in de woonplaats van den belastingschuldige een ont vangkantoor is gevestigd, komt het postwissel- recht voor zijne rekening. Om de ambtenaren in staat te stelleh, dit te weten, zullen aan de post- en hulpkantoren lijs ten worden verstrekt van de gemeenten, waar ontvangers zijn gevestigd. Mazelen. Als in eene gemeente de mazelen zoo heerschen, dat er op de school nog slechts wei nige kinderen over zijn, dan gaat het gemeente bestuur er wel eens toe over de school te sluiten. Men kan dezen maatregel beoordeelen van het standpunt van den onderwijzer en dat van den geneesheer. Van de sanitaire zijde bezien is de volgende mededeeling niet van belang ontbloot. Op een der openbare scholen van eene ge meente, waar de mazelen heerschen, werden in 't begin van October 26 nieuwe leerlingen toe gelaten, doch wegens de mazelen bleven er 12 weg, zoodat er slechts 14 verschenen. Maar ook deze 14 kregen achtereenvolgens allen op 3 na deze ziekte. Dat dit geschiedde, nadat zij op school geko men waren, is juist wat de aandacht verdient. Het is moeielijk: aan te nemen, dat geen enkele van die 11 met kinderen uit besmette gezinnen in aanraking is geweestde ziekte heerscht reeds verscheidene weken en zij wonen ten deele in het tot heden meest besmette gedeelte der ge meente. Ook waren alle 11 de eersten, die in hunne respectieve woningen aangetast werden. Dit alles wijst er op, dat deze kinderen de ziek tekiemen in de school opdeden. Als dit mag aangenomen worden, dan blijkt daaruit, dat de scholen, niettegenstaande de stipte naleving der wettelijke voorschriften, broedplaat sen der ziektekiemen zijn, dat de besmetting begint, voordat de mazelenziekte zich als zooda nig heeft geopenbaard, en dat ons die genees- heeren, welke tot sluiting der scholen advisee- ren, het bij het rechte eind hebben. Nu is het sluiten eener school, zoolang er nog een eenigszins beduidend getal kinderen opge komen zijn, geen zaak, waar men zoo los weg toe overgaat, maar de kinderen meer dan noodig is, aan ziektegevaar bloot te stellen, is ook niet onverschillig. Mazelen zijn gewoonlijk, schijnbaar althans, tamelijk onschuldig, maar men verbeelde zich, dat de pokken eens even erg heerschten Dan zou de verantwoordelijkheid heel wat zwaar der wegen. Maar als mag aangenomen worden, dat de scholen de verspreiding eener epidemie in de hand werken, dan zou met de sluiting, als zij doel wil treffen, niet gewacht moeten worden tot ongeveer alle gezinnen aangetast zijn. Tot zulk een krachtig optreden, als nog weinig kin deren op de school ontbreken, komt men natuur lijk niet gemakkelijk, maar toch ware het wen- schelijk door proeven beter achter de waarheid te komen. (G. Crt.) I)e achturige werkdag. Aan de Nederlandsche Oliefabriek te Hof van Delft is deze week de achturige werkdag inge voerd. Een Russisch verhaal. De eigenaardige trekken van zijn natie waren door eene vreemde samenstelling in zijn persoon vereenigd. Hij had een sterk gebogen neus, schit terende zwarte oogen gelijk aan die van een valk, een eenigszins rooden baard en dik krullend haar. Maar, wat mij trof, was de oprechte uitdrukking van dat bleeke, door zorg verteerde gelaat, onwillekeurig gevoelde ik mij tot dien man aange trokken. Begin met mij uw naam te zeggen, voorts .wensclite ik van u te weten wat gij hier doet en waarover gij mij wilt ondervragen. Ik heet Sroul, mijnheer en ben uit Lubartow geboortig. Gij weet wellicht mijnheer, dat Lubartow een kleine stad is in de nabijheid van Lublin. Ik zeg in de-nabijheid, hoewel men er bij ons anders over denkt en het zelfs ver van elkander verwijderd vindt; voorheen meende ik dat ook; maar nu weet ik eerst, wat groote afstanden zijn en noem in vergelijk daarvan, Lubartow om zoo te zeggen naast Lublin. Woont gij hier reeds lang? O ja, zéér langBijkans drie jaar Drie jaar slechts lmaar dat is kort. Er zijn bannelingen, welke hier reeds twintig jaar zijn en ik heb er zelfs één ontmoet, uit Wilna, die reeds vijftig jaar in Siberië is. Die kan over een lange ballingschap spreken. Dat is wel mogelijk, maar niettegenstaande dat, zeg ik, dat ik hier reeds lang, zéér lang vertoef. Leeft gij dan geheel alleen, dat de tijd u zoo lang valt? Neen, ik ben hier met mijne vrouw en een dochtertje. Ik had vier kinderen toen ik hier naar toe kwam; maar zulk een reis God beware er mijn groot sten vijand voor. Een jaar lang hebben wij moeten loopen O mijnheer, gij weet niet wat het zeg gen wil nergens te mogen rusten en steeds, steeds voort te moeten. Onderweg zijn drie mijner kinde ren overleden, twee zelfs in een week En niet ie weten waar men hen begraven zou nergens toch was een israëlitisch kerkhof. Ik ben chasyd, mijnheer en hij voegde er fluisterend bij Gij weet toch zeker wat dit zeggen wil ik boud mij aan mijn godsdienst en geboden en niettgen- staande datheeft God mij gestraft. Hevig aangedaan boog hij het hoofd en bleef zwijgend als der wanhoop ter prooi voor zich uit staren. Kom, vriend, houd moed. Wat doet het er toe waar uwe kinderen begraven liggen, de geheele aarde behoort toch aan God. Als een getergde leeuw sprong de jood van zijn zetel op. Wat zegt gij daar, riep hij woest. Hoe? gij durft beweren, dat deze plek gronds aan den he- melschen Vader toebehoort? Maar dit kan u geen ernst zijn. Dit gansche land is vervloektTfu tfuVan God?Schaam u mijnheer zoo iets te durven zeggen Dit land zou God toebehooren maar dat is onmogelijk, een land waar nimmer zon of vreugde is Hier is alles vervloekt, ik herhaal het u. God wil niet, dat hier menschelijke wezens wonen; zoo dit zijn wil was, zou het hier anders wezenHier is het een hel Tfu tfu Hij spuwde overal om zich henen en liep stamp voetende door de kamer, zijne opeengeklemde lip pen stieten de verschrikkelijkste vloeken uit en zijne gebalde vuisten waren dreigend naar de onschul dige aarde gericht. Eindelijk liet hij zich, door aandoening over meesterd op een stoel neervallen. Alle bannelingen, zonder onderscheid van natio naliteit of godsdienst, hebben een afschuw van Siberië maar deze chasyd, dweeper, haatte het met al de kracht, die in hem was. Ik wachtte dus tot hij tot bedaren was gekomen, hetgeen spoedig het geval was, daar hij een harde school doorloopen had en zich zelden zooals nu aan zijne droefheid overgaf. Toen ik bemerkte, dat hij weer volkomen kalm was, keek ik hem ondervragende aan. Vergeef mij, zeide hij snelgewoonlijk spreek ik niet over deze zaken met anderen, want met wie zou ik hierover kunnen spreken Er zijn hier toch israëlieten genoeg. O, jamijnheerMaar die zijn evenals de israëlieten uit dit land Zij houden hun gods dienst niet en Uit vrees een nieuwe uitbarsting uit te lokken, viel ik hem haastig in de rede en vroeg hem waar over hij mij wenschte te spreken. Och ziet gij, ik wilde slechts weten, wat daar gebeurde. In al de jaren, dat ik hier ben, heb ik nog geen enkele gelegenheid gehad met iemand over mijn land te spreken. - Goed. Maar gij richt uwe vraag wel eenigs zins vreemd in. Ik kan u toch moeielijk in enkele woorden alles meë deelen hetgeen daar gebeurt. Zeg mij dus, waar gij het meest belang in stelt? Is het de politiek De jood bleef zwijgen. Denkende, dat hij de beteekenis van het woord politiek niet goed begreep, zette ik hem haarfijn den toestand van Europa en van ons land in het bijzonder uiteenreeds zoo dikwijls had ik dit verhaald, dat ik het als eene van buiten geleerde les kon op zeggen. Ongeduldig schudde mijn toehoorder het hoofd. Maar stelt gij daar dan geen belang in Eerlijk gezegd neen. Dan wilt gij zeker weten of uwe broeders daar ginds goede zaken maken niet waar? Hunne zaken gaan ontegenzeggelijk beter dan de mijne Dat is helaas zekerWilt gij dan wellicht weten of het leven sinds uw vertrek duurder is geworden en of men tegenwoordig beter prijzen

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1