Te koop Nieuwe Langedijkar Courant", van Zondag 29 October 1893. up Woensdag l!i November 1893, WEILAND, A TT EN TIE. Speculaas en Taai, 2 CENTS SIGAAR, bij D. DIRKMAAT. S. EVER S, OuikargpeL Flink rabat voor H. H. winkeliers. Zeeuwsche Aardappelen bij J. DE )VIT, te Noordscharwoude. vleesch of soep voor den prijs van tien centimes per stuk. De bedelaar, die zulke bons heeft ver kregen, begeeft zich daarmee naar het aange wezen bureau, waar zich een vast beambte der vereeniging bevindt; hij krijgt een bewijs, om bij den bakker of den restaurateur brood of soep te kunnen halen, dat op staanden voet genuttigd moet worden. De beambte der vereeniging kent na verloop van een paar dagen alle vaste klanten en komt een bedelaar met te veel bons aandragen, meer dan hij noodig kan hebben, dan ziet de beambte, dat hij met een beroepsbedelaar te doen heeft, wien hij het gevraagde bewijs kan weigeren. De beroepsbedelaars laten Pussy dan ook links liggen. De schrijver beveelt het voorbeeld van Passy als navolgenswaardig aan. De „N. Ass. Ct." weet uit eigon omgeving te vertellen van een bedelaar, die in verschillende dorpen in de buurt van Groningen zijn vaste huizen heeft, waar hij om geregelde tijden de giften komt ophalen en die reeds genoeg bjjeen- gebedeld heeft, om eigenaar te kunnen worden van een betrekkelijk groot aantal arbeiderswo ningen, welke hij voor een goede som verhuurd. Zulke lieden, zegt het blad, zijn de dievcii der armen en het ware te wenschen, dat er op deze dieven wat meer werd gelet. Een boer was onlangs op. een verkooping en wilde op een vat bieden. Door zijn parapluie in het spongat te steken wilde hij meten hoe diep het vat wasmaar ongelukkig had hij de paraplui niet goed dicht gemaakt en gingen de baleinen open staan, toen hij haar terug wilde halen. Hij deed wat hij kon om de parapluie weer naar buiten te krijgen, maar 't gelukte niet. Eindelijk was het vat aan de beurt om verkocht te worden „met alles wat er in is," gelijk de afslager tot groot vermaak van het publiek uitgilde. Om zijn eigen parapluie te be houden, moest de boer meebieden tot ver boven de waarde van het vat. nog geen tijd. Onder die brieven zijn meer dan j 10,000 afkomstig van vrouwen, die een autograaf of een klein souvenir verzoeken. Als de admiraal al de haarlokken schonk die hem gevraagd wor den, zouden zijne vijftig officieren geheel kaal naar hun vaderland terugkeeren. Dat moet in veel meer huizen hangen In de eetzaal van zijn prachtig ingericht huis heeft de oudste baron Rothschild kleine borden hangen, waarop de volgende spreuken staan „Beproef steeds verder te komen." „Wees nimmer ontmoedigd."„Wees vriendelijk tegen- over een ieder." „Yertel in zaken nooit leu gens." „Betaal uwe schulden prompt." „Verdraag alles met geduld." „Reken niet op geluk." „Maak geen onnoodige kenissen." „Schijn niet meer dan gij zijt." „Ga uw 1 arbeid in al zijne onderdeelen zorgvuldig na." „Werk hard, en gij moet slagen." De baardigste man van de wereld is, zegt men, oen dorpspriester te Bandoegli (Bulgarije). Hij heeft een baard die 186 centimeter lang is en daar hij zelf kleiner is, moet hij zich den baard om den hals slaan, want knippen wil hij hem niet. Buitenland. Het bezoek der Russen in Frankrijk. Aan een zijner bezoekers vertelde admiraal Avellan, dat onder de vele geschenken, hem ge zonden, een hem bizonder getroffen had. Het was een som gelds van 3 frs. 75, vergezeld van het volgende niet onderteekende briefje „Admiraal „Wij zijn slechts kleine, zeer arme jongens. Toch willen wij u, evenals iedereen doet, een geschenk aanbieden. Wij hebben onzen spaarpot geopend. Zij bevatte geen groote som, maar er zijn in Rusland ook armen, evenals in Frankrijk. „Hier zijn onze ongelukkige 3 frs. 75. „Wij smeeken u ons niet te verwijten, dat het zoo heel weinig is, en het aan de armen van uw land te geven ter herinnering aan hun fransche broertjes." De kamers van den admiraal waren in Parijs van kostbare meubelen, meest uit den tijd van Lodewijk XV en XVI, voorzien, die evenwel bedekt waren door geschenken en bloemon. Met de bloemen wist de admiraal geen raad. De fraaiste zond hij aan de vrouwen der Fransche officieren, de anderen strooiden de officieren on der de jubelende menigte. De geschenken zijn zoovele en zoo verschillende, dat men deuken zou dat de admiraal Avellan ten behoeve van Russische dames, die een weldadigheidsbazaar willen opzetten, een beroep heeft gedaan op den Fransche fabrikanten en winkeliers, zijden zak doeken, operakijkers, bronzen en terra-cotta kunst- PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 29 Oct. voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 29 Oct. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 29 Oct. voorm. 9 uur, Ds. Gideonse, van Broek op Langedijk, Bediening van den H. Doop. nm. 2 uur J. Boeijenga. Woensdag 1 November 's avonds 6.30 uur, Dankzegging voor het gewas, J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 29 Oct. voorm. 9.30 ds. Ludwig. Doopsbediening en Openschaal-Collecte ten be hoeve der Jv. Maatsch. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 29 Oct. vm. 9 nam. 2 uur Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 29 Oct. vm. 9.30 uur, J. Boeijenga nam. 2.30 uur, Ds. J. Gideonse. GEREF. KERK B. Zondag 29 Oct. voorm. 9 uur, nam. 2 uur Ds. Bakker. Woensdag 1 Nov. 's avonds 6.30 uur, Noor- derkerk, Ds. GideonseDankstond voor 't gewas. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 29 Oct. voorm. 9.30, Ds. Vrijer. Avond maal. Marktberichten. Broek op Langedijk. Maandag 23 Oct. Aardappelen p. mand f 0.afO.Bloemk. f 1.— a 12.50 (lichte) f0.a f0.Reuzen f4 f7.— Roodekool f3.a f4.— Witte 12.— a f4.Geele f2.a f3.50 Wortelen f a f Uien f3.50 p. mud. Nep f0.a f 0. Bieten f 9.— a f 12 per duizend. Rapen f 2.f 3. Deze prijzen gelden ook voor de overige dagen. PIaatsg-ebrek noodzaakt on§ «Ie overige markten uit te stel len. Ad ver tentiën j o De schrijver beveelt het voorbeeld van Passy als navolgenswaardig aan. De „N. Ass. Ct." weet uit eigon omgeving te vertellen van een bedelaar, die in verschillende dorpen in de buurt van Groningen zijn vaste huizen heeft, waar hij om geregelde tijden de giften komt ophalen en die reeds genoeg bijeen- gebedeld heeft, om eigenaar te kunnen worden van een betrekkelijk groot aantal arbeiderswo ningen, welke hij voor een goede som verhuurd. Zulke lieden, zegt het blad, zijn de dieven der armen en het ware te wenschen, dat er op deze dieven wat meer werd gelet. Een boer was onlangs op. een verkooping en wilde op een vat bieden. Door zijn parapluie in het spongat te steken wilde hij meten hoe diep het vat wasmaar ongelukkig had hij de paraplui niet goed dicht gemaakt en gingen de baleinen open staan, toen hij haar terug wilde halen. Hij deed wat hij kon om de parapluie weer naar buiten te krijgen, maar 't gelukte niet. Eindelijk was het vat aan de beurt om verkocht te worden „met alles wat er in is," gelijk de afslager tot groot vermaak van het publiek uitgilde. Om zijn eigen parapluie te be houden, moest de boer meebieden tot ver boven de waarde van het vat. op geluk." „Maak geen onnoodige kenissen." „Schijn niet meer dan gij zijt." „Ga uw 1 arbeid in al zijne onderdeelen zorgvuldig na." „Werk hard, en gij moet slagen." De baardigste man van de wereld is, zegt men, oen dorpspriester te Baadoegli (Bulgarije). Hij heeft een baard die 186 centimeter lang is en daar hij zelf kleiner is, moet hij zich den baard om den hals slaan, want knippen wil hij hem niet. Buitenland. Het bezoek der Russen in Frankrijk. Aan een zijner bezoekers vertelde admiraal Avellan, dat onder de vele geschenken, hem ge zonden, een hem bizonder getroffen had. Het was een som gelds van 3 frs. 75, vergezeld van het volgende niet onder teekende briefje „Admiraal „Wij zijn slechts kleine, zeer arme jongens. Toch willen wij u, evenals iedereen doet, een geschenk aanbieden. Wij hebben onzen spaarpot geopend. Zij bevatte geen groote som, maar er zijn in Rusland ook armen, evenals in Frankrijk. „Hier zijn onze ongelukkige 3 frs. 75. „Wij smeeken u ons niet te verwijten, dat het zoo heel weinig is, en het aan de armen van uw land te geven ter herinnering aan hun fransche broertjes." De kamers van den admiraal waren in Parijs van kostbare meubelen, meest uit den tijd van Lodewijk XV en XVI, voorzien, die evenwel bedekt waren door geschenken en bloemon. Met de bloemen wist de admiraal geen raad. De fraaiste zond hij aan de vrouwen der Fransche officieren, de anderen strooiden de officieren on der de jubelende menigte. De geschenken zijn zoovele en zoo verschillende, dat men deuken zou dat de admiraal Avellan ten behoeve van Russische dames, die een weldadigheidsbazaar willen opzetten, een beroep heeft gedaan op den Fransche fabrikanten en winkeliers, zijden zak doeken, operakijkers, bronzen en terra-cotta kunst voorwerpen, zonneschermen, albums, zilveren schotels en wie weet wat al niet meer gezonden hebben. Ook voor den czaar en czarina heeft de admiraal vele geschenken ontvangeno. a. zond Montbéliard een gouden chronometer voor den czaar en een horloge met de keizerlijke kroon en de letters M. F. in briljanten. De admiraal heeft, gedurende de acht dagen die hij te Parijs heeft doorgebracht, niet minder dan 19,000 brieven ontvangen. Vier officieren van het eskader waren aangewezen om deze reusachtige correspondentie te openen en te clas- sificeeren; voor het beantwoorden was natuurlijk PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 29 Oct. voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 29 Oct. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 29 Oct. voorm. 9 uur, Ds. Gideonse van Broek op Langedijk, Bediening van den H. Doop. nm. 2 uur J. Boeijenga. Woensdag 1 November 's avonds 6.30 uur, Dankzegging voor het gewas, J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 29 Oct. voorm. 9.30 ds. Ludwig. Doopsbediening en Openschaal-Collecte ten be hoeve der Jv. Maatsch. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 29 Oct. vm. 9 nam. 2 uur Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 29 Oct. vm. 9.30 uur, J. Boeijenga nam. 2.30 uur, Ds. J. Gideonse. GEREF. KERK B. Zondag 29 Oct. voorm. 9 uur, nam. 2 uur Ds. Bakker. Woensdag 1 Nov. 's avonds 6.30 uur, Noor- derkerk, Ds. GideonseDankstond voor 't gewas. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 29 Oct. voorm. 9.30, Ds. Vrijer. Avond maal. Marktbericïi ten. Broek op Langedijk. Maandag 23 Oct. Aardappelen p. mand f0.afO.Bloemk. f 1.— a 12.50 (lichte) f0.a f0.Reuzen f4 f7.— Roodekool f3.a f4.— Witte 12.— a f4.Geele f2.a f3.50 Wortelen f a f Uien f3.50 p. mud. Nep f0.a f 0. Bieten f 9.— a f 12 per duizend. Rapen f 2.f 3. Deze prijzen gelden ook voor de overige dagen. PIaatsgebrek noodzaakt on§ «Ie overige markten uit te stel len. De Notaris DUKLEB, gevestigd te Znidseharwoiide, is voornemens des voorm. te 10 ure, in de herberg van SIMON LEK, te SSIÏNT PANCRAS, BHihSiek te verkoopen: Eenige aan elkaar gelegene perceelen onder de gemeente «int Pan- cras, Sectie A. N°. 596, 597, 1024, 1027, 1028,1029 en 1030, te zamen groot 5 Hectaren, aren, H3 centiaren. Aanvaarding KERSTMIS 1893; tot dien tijd verhuurd voor /"390.— Behoorende tot de nalatenschap van GEERTJE VISSER. Breeder bij biljetten omschreven. Bie omlergeteekende k' maakt hekend. «lat liij wéder ruim voorzien is k van de heerlijkste alles samengesteld uit de A tijnste ingrediënten. r Concurreerende prijzen. Uw Dienaar, M. BOGKING, is het merk „F i s i c o." Uitsluitend verkrijgbaar te Noord- scharwoude, Speculaas 2 ct. Prima Taai 22l/z v Lekkere diltke brokken 3Sy2 Alle dagen versch bij Ken jjMiike partij voor tl.de zak, Te Joure is dezer dagen bij eene draverij een maatregel toegepast, die zeer in den smaak van het publiek is gevallen en wellicht navolging vinden zal. Want geklaagd is er vaak en door velen, dat onze harddraverijen meestal veel te lang duren. Van 1 uur tot soms half acht op het land te staan en om het kwartier eenen rit te zien, dit is te veel zelfs voor het taaie geduld van de echte liefhebbers. Het gebeurt meermalen dat door pikeurmanoeuvres vier-, vijfmaal opnieuw moet worden afgegaan want aan de bepaling driemaal mis, stilstaande van meet, wordt op vele plaatsen niet de hand gehouden. Door de bank blijft het bij eeue waar schuwing aan de pikeurs. Te Joure nu heeft men den knoop doorgehakt en gezegd de paarden worden dadelijk op de meet geplaatst en vertrekken op een bepaald sein. Deze regeling biedt inderdaad een groot voordeelde harddraverij loopt vlug en regel matig van stapel. Ter wille der paarden kan natuurlijk nu en dan worden gepauzeerd, maaF het publiek kan dit weten en in dien tijd eens rondwandelen, zonder gevaar te loopen, eenen rit to zullen missen. En voor de paarden mag het plotseling aanzetten misschien een weinig minder goed zijn dan het geleidelijk in vollen draf overgaan, hiertegen weegt zeker dubbel liet voordeel op, dat zij van het herhaalde starten en wenden verschoond blijven. Oogenblikkelijk hebben de paarden natuurlijk niet de volle vaart, doch door de baan een weinig langer te nemen dan nu regel is, kan men over gelijke lengte als nu de harddravers in topsnelheid zien kampen. Sommige pikeurs alleen zouden waarschijnlijk bij eene algemeene invoering van deze regeling een beetje pruttelen. DIEVEN DER ARMEN. Wie zjjn dat? Dat zijn de bedelaars, te zeggen de bedelaars van beroep. Een parijzenaar, de heer Louis Paulian, heeft daar eene interessante beschrijving van gegeven. Hij heeft niet geschroomd, zelf het bedelaarspak aan te trekken en aldus vermomd maanden lang als een echte bedelaar met alle mogelijke lichaams gebreken en treurige wederwaardigheden door de steden van Parijs te zwerven. Zoo heeft hij het bedelaarsvak afgezien en be studeerd. En wat is nu zijne conclusie? Dat de milddadige Parijzenaars 's jaars minstens 10 millioen francs aan de deur weggeven aan dergelijke bedelaars, die een woeker zijn voor de maatschappij en een oorzaak, dat de werke lijk arme vaak gebrek moet lijden. Onder meer is hem voornamelijk één ding ge bleken. De beroepsbedelaar heeft van allen arbeid een gruwel. Hij verhaalt van eenige winkeliers, die aan werkloozen arbeid wilden verschaffen tegen 4 fres. per dag. Van de 727, die zich als werkloozen aanmeldden, waren slechts 174 tot werken be reid, 37 hielden het een halve dag vol en vroe gen daarop hun 2 franc loon, om te gaan schaf ten, maar kwamen niet terug. 68 arbeidden één dag, 51 hielden het twee dagen vol en slechts 18 zijn geregeld aan den arbeid gebleven. Bedelen is dan ook veel winstgevender dan arbeid, vooral als men er de loopjes van weet. De schrijver weet tal van voorbeelden te noe men van bedelaars, die veel geld nalieten of bij hunne arrestatie aanzienlijke sommen bleken te bezitten. Maar die allen hadden een zekeren „leer tijd" doorloopen. Want ook het bedelen is een vak en niet iedereen brengt het er even ver in. Voor de minder „begaafden" is echter een boek uitgegeven, waarin een „vakgenoot" in ruste hun zijne rijke ervaringen ten beste geeft, hoe men de beste huizen vindt en 't gemakkelijkst de beurzen geopend krijgt. Van werken, zeiden we, heeft de beroepsbede laar een gruwel. Om den echten bedelaar te ver drijven, behoeft men slechts tot werken te ver plichten geen geld, geen brood zonder verrich ten arbeid. Maar men kan soms niet aanstonds werk geven en het kan noodig zijn, onverwijld hulp te ver schaffen. Welnu, geef dan een bon, maar een personeele bon, die niet verkocht kan worden en slechts voor dien dag geldig is. Dit middel wordt o. a. toegepast te Passy. Allen die daar gewoon zijn aalmoezen te geven, koopen van eene vereeniging bons voor brood, voor meel en vleesch maakt? Och, dat is mij alles onverschillig, mijnheer. Als men hier niets kan koopen, geeft het, niet veel al was daar alles voor half geld te krijgen. Gij hebt gelijkmaar wat moet ik u dan in 's hemelsnaam vertellen? Och, ziet gij mijnheer, ik weet zelf niet hoe ik u dat zal verklaren. Dikwijls ben ik zoo in ge peins verzonken, dat Rifka, mijne vrouw mij wakker moet schudden. Op haar vraag wat mij scheelt en waaraan ik denk moet ik haar het antwoord schul dig blijven daar ik het zelf niet weetAls de nienschen mij hoorden, zouden zij mij voor den gek houden. Dit zeggende keek hij mij van terzijde aan, om te zien of ook ik hem uitlachte. Maar ik lachte volstrekt niet. Deze man boe zemde mij belang in. Ik begreep, dat hij ondereen last gebukt ging, welken hij zelf niet begreep. Om zijn taak te verlichten, verzocht ik hem vrijuit te spreken en alles te vragen wat hij weten wilde, daar mijn werk geen haast had en ik wel een uurtje den tijd had om met hem te babbelen. Hij wierp mij een dankbaren blik toe, dacht een oogenblik na en begon schuchter het gesprek met deze woorden Wanneer hebt gij Warschau verlaten, mijn heer Einde April, naar de berekening van den Griekschen almanak. Was het daar toen koud of warm. Zeer warm, ik reisde zonder overjas. Ach en hier vroor het. Maar mijn vriend, gij vergeet, dat bij ons de boomen groen zijn in April en dat iedereen aan het zaaien is. De boomen groen De oogen van Sroul schitterden ongewoon. Och, zuchtte Tiij, en hier vriest het steeds Nu was het mij duidelijk, hetgeen hij verlangde; maar om mij te overtuigen, zweeg ik. De jood werd steeds levendiger. Och zeg mij mijnheer of men bij ons nog van dieZie hoe dwaas, nu kan ik niet op den naam te komen verlegen zweeg hij stil en ver klaarde het vroeger wel geweten te hebben. Het is iets en gelijkt op eene erwtmaar liet zijn geen erwten, 's zomers ziet men in de moestuinen groote stokken geplant, waar het zich dan als een groenen slinger omwindt. O gij meent boonen. Ja, ja, boonen zijn hethernam hij verschei dene keeren, alsof hij zich het woord goed in het geheugen wilde prenten. Maar zeer zeker, zijn die er nog. Zaait men ze hier niet? Hierin de drie jaar, dat ik hier ben heb ik er niet één gezien. Het is al mooi zoo men hier een paar ellendige erwten kan bekomen, die men bij ons aan de varkens zou geven niet waar? Ja, en men verkoopt ze nog wel per pond en moet ze schandelijk duur betalen. Gij houdt dus veel van boonen Ik in het geheel niet. Maar hoe zal ik u Tot onze diepe droefheid overleed den 16 October 1.1. te Chicago, onze innig geliefde Broeder Albert «mit. in den leeftijd van ruim 29 jaar. Uit aller naam, N.-Scharwoude, Oct. '93. Jb. SMIT. Eenige en algemeene kennisgeving. dit verklaren Van tijd tot tijd denk ik er aan en verbeeld mij, dat het zoo mooi moet wezen die groene slingers te zien groeien. Hier, is niets van dat alles. En dan mijnheer zeg mij of men er 's winters nog van die kleine vogeltjes ziet, niet veel grooter als zoo en hij wees mij zijn pink een soort, van kleine grijsbruine vogeltjes Hun naam ben ik ook vergeten, maar voorheen waren er veel, als ik voor het geopende venster stond te bidden, vlogen zij bij tientallen om mij henen. Maar, toen lette ik er niet op Neen, mijnheer, ik dacht niet, dat er ooit een dag zou komen, dat ik met weemoed aan die kleine beestjes zou denken. Hier kan zelfs geen kraai het 's win ters uithouden maar bij ons vindt men die zeker ook nog, niet waar mijnheer? Deze keer antwoordde ik hem niet, daar ik nu volkomen overtuigd was, dat die oude jood, die chasyd femelaar, evenals ik, door een afschuwelijk heimwee gekweld werd en dat ons beider kwaal dezelfde was. Deze onverwachte deelgenoot in het leed dat mij verteerde ontroerde mij zoo, dat ik aan de inspraak van mijn hart gevolg gaf en hem beide handen toestak. Zoodaar zult ge dus over spreken Gij denkt dus nog, aan hetgeen gij achterliet?.... Gij vindt uw lot hard en snak naar zachter lucht en warme zonnestralen. Gij droomt van bosch en veld en van alle mogelijke kleinigheden, welke gij in uw leven niet den tijd hebt gehad te leeren ken nen. En heden dreigen die zoete herinneringen uit Heden overleed zacht en kalm, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Kiitabélli B4«Tkin«uT. weduwe D. DE BOER, vroeger wed. F. Hopman, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Uit aller naam, F. DE BOER Pz. A. DE BOER-Hopman. Oudkarspel, 23 Oct. '93. uw geheugen gevvischt te worden, gij wilt ze ech ter tot eiken prijs behouden, daar gij de leegte vreest die er in uw' hart zal komen, als zij ver dwenen zullen zijn. Zeg, wil ik uwe herinneringen nog eens verlevendigen en u eens een en ander over ons dierbaar moederland verhalen O mijnheer, welk een weldaad bewijst gij mij. Reeds zoolang hunkerde ik er naar en daarom kwam ik bij u Verheugd drukte hij mij de hand en lachte als een kind. Welnu luister, broeder Sroul luisterde zóó aandachtig, dat het scheen alsof al zijne zintuigen zich tot één hadden ver- eenigd, het gehoor. Zijn gloeiende blik vuurde mij aan en maakte mij welbespraakt; hij ving mijne woorden op om ze in de binnenste schuilhoeken van zijn hart te te bewaren Toen ik eindigde riep hij smar telijk Wee mij, wee mij Zijne rosachtige baard beefde en dikke tranen liepen langs zijne vermagerde wangen; de arme oude snikte luid en ik weende met hem. Sinds dien tijd is er menig traan vergoten en heeft de koude Lena menige ijsschots voortgestuwd en toch zie ik dikwijls in een slapelooze nacht nog het gebeeldhouwde gelaat van Baldyga voor mij, met het teeken der smart op zijn voorhoofd gebrand. Altijd zie ik naast dezen, het gele vermagerde ge-

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2