(lie In*, van Yiiiiit. D HAARDEN, KACHELS Soliede Goederen. lil.l ALKMAA11, Heeren- en Jongeheeren-Winterjassen Lissone's Kindermeel, ONTVANGEN: De nieuwste modellen WINTERMANTELS, Grootste sorteering en aanverwante ARTIKELEN. LAGE PRUZEN. Nieuwe Regen- en Wintermantels M. MEIJER ZOON, DE GUNST, Schapensteeg, B10. B14. DE ALLE1 HuigbrouwersUeg A 13. grootste, goedkoopste en meest gesorteerde Magazijnen van Manufacturen, Garen, Band, Naaisters- en Kleedermakers-Garnituren, bericht aan zijne geachte clientèle dat eene enorme voorraad voorhanden is. HEEREN-WINTERJ ASSEN vanaf 3.50, 5, 6, 8, 12 gulden en hooger, afkomstig uit een magazijn in Liquidatie. Groote voorraad WIN TER-ARTIKELEN, als: KAPMUTSEN en KAPKANTEN voor de halve waarde E VROOLIJKE GUIT De Sterrenhemel. wordt als het heste voedsel voor kinderen aanbevolen, daar 't na het gebruik nimmer tot verzuring over gaat. Te verkrijgen bij J.GreidanuSjZuidscharwoude. J. Ploeg, Broek oj) Langedijk. A. Kronenburg, St. Pancras. H. van Ree, Oudkarspel. P. de Wit, Noordscharwoude. POEDER-CHOCOLADE en CACAO-POEDER, waarvan de prijzen onveranderd blijven. Cacao (extra fijne) 24 ct. met fanille 25 et. Cacao (prima) 20 ct., met fanille 22 ct. Poeder-chocolade (extra) 18 ct. met fanille 20 ct. Poeder-chocolade (zeer goed) 15 ct. met fanille 16 ct. Alles per ons gerekend. Bussen van 5 en 2 '/2 Kg. met gewoon rabat. Aanbevelend, Wed. J. BAAN, Zaadmarkt, hoek Kooltuin. ALKMAAR. MANTELS. MANTELS. voor Dames en Kindei Hekelstraat, C 7, Alkmaar. ■en. JOH. MARJOT. Gfeheel ingericht voor het maken van .Mantels naar maat. in ruime keuze tegen concurreerende prijzen voorhanden bij Alkmaar, Houttil 24. St. Maartensbrug. Meer Hun 500 wollen-, siteen- en molton-dekens, welke voor de halve waarde uitverkocht zullen worden. zwarte en gekleurde Fichus, Kapers, Kapi^ons, Dassen, wollen Jurkjes, Rokken, Mutsen, Chachenés, Heeren- en Jongekeeren-Bontmutsen, Krollen, Barets, enz. enz. IPP*» Een ieder wordt in zijn eigen belang ten sterkste aangeradenvóór dat men zijne inkoopen doeteerst een bezoek te brengen in Englanders goedkoopste magazijnen. ""I111" m Meer dan. 1500 Killen met bijpassende echte Brabantsche Kantjes, ia voorraad. droog en goed belegen, is te vinden bij de Wed. .1. A A N. Ordinaire soorten f7.—, f8.—, f9.—, flO.—alle goed; zeer goede soorten f 11.f 12.f 12.50; fijne f 14,50, f 15.— en f 18.— per 1000 of 10/10 kistjes. Ieder die sigaren verkoopt moet in zijn eigen belang de kwaliteit bij ieder ander verge lijken en bet resultaat zal zijn nergens goed- kooper als Zaadmarkt, hoek Kool tuin, Alkmaar. Per kistje van 100 stuks f 0.80, f 0.90, f 1.—, f 1.25, f 1.40, f 1.75, f2.10 en f2.50, en bizon der aanbevolen het merk 1492 a fl.25, Jan, Piet en Klaas t 1.40, deze ook verkrijgbaar in kistjes van 50 stuks a 75 ct. en mijn Rookertje fl.75. Albums met sigaren, gevuld fl.en en f 1.25, een altijddurende kalender en tafel koker 80 ct. Nieuw grappig- v o o r- drachtenboek, bevattende 24 splin ternieuwe voordrachten, komieke scènes, couplet ten, berijmde annecdoten enz. alsmede eene verzameling liederen. Prijs 50 cent. Inhoud: Nieuwe vroolijke Poutpourri. - Hans Wispelturig. - De gefopte agent. - Die vindt men niet. De rustbewaarder. Het oog wil ook Wat hebben. - Doof is lastig. - Het allernieuwste Ta-ra- ra-boem-diee. De wondermensch. Joost de schat- tenzoeker. - Nathan Pen. - Als ik eens burgemeester was. - Mijn oude hoed. - Jan Altfid-dorst. Het betooverde varken. - .Dat is niet verboden. - De eerste kus. - Twee minnende harten. - Dorus On geluk. - De korporaal. - Ik begrijp er niets van. - O! was ik toch zoo'n dier. - De aap als rustverstoor der. - Dat moet zoo vlug niet gaan. 24 splinternieuwe voordrachten met en zonder zangen bovendien nog 9 vroolijke liederen. Het geheele boek wordt, na ontvangst van postwis sel 'groot 50 cent of van 11 blauwe postzegels franco per post toegezonden door J. D. DIJK, Boekhandelaar Grachtstraat, Groningen. Uit „het Evangelie der Natuur", VAN HERIBERT RAU. (Uit het Duitsch vertaald.) 3.) De zon was intusschen ondergegaan. In sche merlicht lag de aarde daar, en gaf slechts don kere massa's te zien; daarboven echter schitter den de sterren en vonkelden met zoo oneindige vriendelijkheid, dat ze onwillekeurig de blikken der huiswaarts keerenden tot zich trokken. De jongste der vrienden riep dan ook uit: „wat is dat toch een prachtige sterrenhemelHij was de zoon van den eenvoudigen landman, die zich sinds geruimen tijd op een naburige hoeve op hield om zich voor de landhuishoudkunde te bekwamen. De meester had bij zijne wande lingen door het veld kennis met hem gemaakt, en daar hij in hem een vooruitstrevenden jongen man gevonden had, die zijn taak niet als een handwerksman opvatte, maar daarbij ook dacht en voedsel voor zijn geest zocht, had hij moeite gedaan den jongeling nader aan zich te verbin den. De ander aanvaardde met dank de schoone gelegenheid die hem hier geboden werd voor zijn verdere geestesontwikkeling en sloot zich ook spoedig aan aan den vriendenkring, die zich om den „onbekende" gevormd had. Zoo nam hij ook heden deel aan de avondwandeling en had zijn verbazing bij het aanschouwen van den nachtelijken hemel te kennen gegeven door den uitroep„wat is dat toch een prachtige sterrenhemel Ja dat is zeker een prachtig gezichtant woordde de meester, „maar liet wordt meer dan prachtig, het wordt verheffend voor ons, wanneer wij ons niet maar bepalen bij het aan schouwen van deze pracht alleen, maar er ook het nadenken aan verbinden. Slechts dan erlangt de natuur die hoogere, eeuwige schoonheid, die onvergankelijke bekoorlijkheid, die haar voor ons tot een bron der reinste vreugde, tot een zaligend Evangelie maakt. Welk een onderscheid is er toch tusschen het gedachteloos beschouwen van den nachtelijken hemel, hetwelk in de millioenen sterren slechts lichtgevende vonkjes ziet en de met nadenken gepaard gaande be schouwing er van, als men weet, dat ieder van die vonken een wereldlichaam is, en in grootte, rijkdom van voortbrengselen en menigvuldigheid van vorming de aarde niet nabij komt, maar haar meestal nog overtreft." „Dus zijn alle sterren werkelijk hemellicha men vroeg de jonge landhuishoudkundige. Ik heb er wel eens van gehoord, maar kon het niet begrijpen, wijl zij ons toch maar als kleine lichtvonken voorkomen „Zoo zien zij er ook uit, als men ze met het bloote oog be schouwt," hernam de meester, zien wij ech ter door een verrekijker, dan doen zich eenige voor in aanzienlijken omvang. Dat zijn de pla neten. „Wat zijn dat planeten vroeg de jongste der vrienden. „Planeten" zei de meester heeten die sterren of werelden, die even als onze aarde, zich om de zon bewegen. „Hoevele planeten zijn er dan Men kent thans over de 200; er worden ech ter in onze dagen telkens nieuwe ontdekt, zoodat men het getal niet precies kon aangeven. Die welke bekend zijn heeten: Mercurius, Yenus, Aarde, Mars, Flora, Clio, Vesta, Iris, Metis, Ilebe, Parthénopé, Thetis, Artrea, Irene, Egeria, Eunomia, Juno, Ceres, Pallas, Hygica, Psyche, Melpomene, Fortuna, Massilia, Lutetia, Thalia, Calliope, Themis, Phociia, Proserpina, Euterpe, Bellona, Amphitrite, Urania, Euphrosyne, Po mona, Pholyhymuia, Leukothea, enz., Jupiter, Satnrnus, Uranus en Neptunus. Aan de ouden waren slechts die planeten bekend welke voor het bloote oog zichtbaar zijn Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter en Saturnus. Omdat gelijk ik zoo even gezegd heb, al die wereldlichamen met hare manen zich even als onze aarde om onze zon bewegen, noemt men datons zonne stelsel. „Maar" bracht de jonge man in 't midden „dat zjjn toch nog lang niet alle sterren, die wij daarboven zien." „Neensprak de meester „het is maar een klein deel er .van. Daar echter de overige sterren zoo oneindig verre van ons verwijderd zijn dat wij hare beweging om elkander bijna niet meer vermogen te kennen, zoo heeft men deze „vaste sterren" genaamd. Alle vaste sterren11 echter zijn zonnenalsde onze, waarom zich mogelijk weêr hemellichamen wentelen. Wat wij alzoo aan den nachtelijken hemel als sterren zien schitteren al die millioe nen en millioenen vonken, zijn niets anders als zonnen en sterren, die naar de eeuwige wetten der natuurzwijgend hare banen afleggen." De meester bleef staan. Ook de vrienden hielden op. Allen staarden naar het sterrenheir, en het werd ieder wonder te moede bij de gedachte hoe klein en onbeduidend eigentlijk onze aarde onder deze tallooze menigte van werelden en zonnen is. Eindelijk gaf een der vrienden uit drukking aan zijn gevoel door te zeggen „waar lijk wanneer men aan deze onmetelijkheid der schepping denkt, dan begint het een mensch te duizelen. Onze aarde, waarvan zoo velen meenen dat zij slechts het éénige wereldlichaam is, is dan maar een zandkorreltje in de woestijn ee nwaterdruppel in de oneindige zee „Zoo is het ook," antwoordde de meester op zijn zachten, innemenden toon „en hoe klein wordt onze aarde, wanneer wij eenige van deze lichamen en hun afstanden van ons nader beschouwen. Zoo is onze zon, die wij slechts als een ronde schijf van matige grootte en afstand zien één millioen tweehonderd negen en zeven tig duizend, driehonderd maal zoo groot als onze aardbolof met andere woorden om een kogel te bekomen zoo groot als de zon, moest men 1.279300 kogels als onze aarde te zdmen nemen Wordt vervolgd. Snelpersdruk van J. H. Keizer, Noordscharwoude.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 4