.Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 5 November 1893. heer J. M. Otto, directeur van het Alkmaarsche Muziekcorps. Dit concert zal plaats hebben op Dinsdag 14 November a.s. Over andere vereenigingen kunnen wij nog niet spreken, maar we zijn ook nog wel wat al te vroeg in den tijd. Of de moeite zal beloond, de kosten zullen gedekt worden, met de ondernemingen op touw gezet door verschillende corporatiën, we kunnen 't wel niet bevestigen, maar we willen het hopen. Dit hangt natuurlijk geheel af van de stemming die er heerscht. 't Is een oorzaak met gevolg. Gaat 't den landbouw goed, dan vloeit er van zelf een ruimere geest uit voort en daaruit natuurlijk weer meer ambitie, gevoel en liefhebberij voor de wereldlijke genoegens, ons verschaft door jongelui of ouderen, 't doet er niet toe, die toonen een hart en blik te hebben voor wat goed is, opwekt en veredelt. Afgaande op de betrekkelijk hooge prijzen, die er dezen zomer voor de groenten aan de La 11- gedijk besteed zijn, verkeeren velen in de mee ning, dat het voor de landbouwers aldaar een zeer gunstig jaar is geweest. Dit is echter niet zoo. Er is veel te weinig groente geteeld, ge schikt voor buitenlandsche verzending. Was er in den beginne nog al vraag naar goede waar, allengs nam dit af en tegenwoordig wordt er zeer weinig van de hand gedaan. Als de win- terkool in het volgende voorjaar niet duur is, ziet het er voor vele huurbouwers treurig uit. Jl. Woensdag had bij den heer A. Kist te Zuidscharwoude, een kolf- en biljartwed strijd plaats Yoor hen die al reeds een prijs hadden gewonnen en voor lien die nog nimmer dat geluk gehad hadden. Voor het kolven in den eersten wedstrijd had den zich aangemeld 22 liefhebbers. De uitslag van dezen wedstrijd was Prijs W. Kraakman, te Zuidscharwoude, met 129 p.1ste premie H. Ton, te Oudkarspel, met 119 p.; 2de premie P. Kraakman, te Zuid scharwoude, met 112 p. Serieprijs J. Slot, te Zuidscharwoude, met 44 p. In den tweeden wedstrijd waaraan 15 lief hebbers deelnamen, waren voor het eerst over winnaars Prijs J. Langedijk te Hoogwoud, met 116 p.; lste premie P. Bekker te Zuidscharwoude, met 101 p.2de premie D. de Geus, te Zuidschar woude, met 95 p. Serieprijs J. Harp te Alkmaar, met 41 punten. Aan den wedstrijd op het biljart-voor hen die al eens overwinnaars waren geweest, namen 24 personen deel. De uitslag was Prijs P. Houtkooper te Alkmaar; lste premie J. Harp te Alkmaar; 2de premie A. J. Bruin, te Schagerbrug. Aan den tweeden wedstrijd werd door 16 spelers deelgenomen, en verwierven prijzen Prijs en lste premie Jb. Wilkens te Nieuwe Niedorp2de premie A. J. Bruin te Schagerbrug. Prijzen en premiën bestonden in contanten. Binnenland. Den 26n October is nabij den Hasselaars- weg in de gemeente Ileerluigowaard een ijzeren staaf op de rails gelegd, om eens te zien of de aankomende trein dit sterke voorwerp zou bre ken. Gelukkig brak de staaf en reed de trein ongehinderd door. Weinig vermoedden de bengels, dat hun werk een groot ongeluk tengevolge had kunnen hebben. De politie heeft zich met het geval bemoeid en spoort de daders op. Welk een advertentie 1 In het socialis tische hoofdblad „Recht voor allen" komt de volgende advertentie voor: „Socialistische meis jes! koopt voor uw vrijer als Sint-Nicolaascadeau een revolver met 80 patronen, van f 5,15 te ver krijgen aan het bureau van Recht voor Allen, van Voorwaarts en van Volkstribuun". Wat dunkt u! Niemand behoeft langer te twijfelen, hoe de heeren van R. v. A. het met de revolutie, die zij prediken, in werkelijkheid meenen. En wat een opvoeding voor het aankomende vrouwelijk geslacht! De liefde moet uit de harten weg, en de haat er in. De vrouwenhand moet moordtui gen aanreiken, in plaats van wonden te heelen. Afschuwelijke leer! Maar dat is geen socialisme meer; dat is tot het kookpunt opgejaagde haat, die bezig is tot krankzinnigheid over te slaan. Dat komt er vau, als men de hartstochten niet onder den teugel houdt. Memo Leven.) Aan den avond van den 31 October trad in eene samenkomst, belegd door het Departe ment Enkhuizen—Bovenkarspel der Evangelische Maatschappij, de WelEerw. Heer H. A. Ludwig, predikant te Zuidscharwoude op tot herdenking van de Kerkhervorming. Hoe de Hervormers beoogden de kerk terug te brengen tot de vrij heid en de vroomheid, die ook Jezus en de Apostelen bedoelden, en hoe hun arbeid opwek kende en ernstige woorden spreekt ook nog tot onzen tijd, stelde de spreker met grooten nadruk in het licht. De samenkomst werd door de ver dienstelijke wijze, waarop het zangkoor van den Protestantenbond aldaar onder leiding van den heer Hajenius zich herhaaldelijk deed hooren, werkelijk opgeluisterd. Uit Nieuw-IJuiiieii wordt gemeld: Een jaar geleden werd door een patroon alhier aan den voerman S., die in zijnen dienst is, een premie van f2.50 toegekend, zoo hij één jaar lang geheel het drinken naliet. Een vriend te Borger kende op gelijke voorwaarde f 1 als premie toe. Thans heeft S., die nu een geheel jaar het drinken naliet, beide premiën ontvangen. Een oplichter. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft te recht gestaan W. H. P., 29 jaren, geboren te Vlachtwedde, zonder beroep of vaste woonplaats, thans in hechtenis. Den 21 Sept. 11. heeft hij, zich uitgevende voor opzichter van den water staat, onder den naam van Bosboom Toussaint intrek genomen in het logement der wed. Terpstra, te Dronrijp. Hij moest peilingen doen in de Harlingervaart, huurde een arbeider voor fl.25 daags zond de zen herhaaldelijk naar het station om te hooren, of zijn koffer uit Utrecht al gekomen was, kocht papier- en teekenbehoeften voor f 3.52, ging da gelijks met den arbeider uit peilen en zat daarna in liet logement te teekenen, schreef in het album der dochter van de logementhoudster een vers, kocht sporthemden, boorden, manchetten enz. voor f 14 omdat zijn koffer er nog niet was, en toen de wed. Terpstra zijne rekening opmaakte ad f 30.85, nadat hij er een week geweest was, zei hij, dat ze die maar quitteeren moest. Hij ging nog even uit, maar kwam niet terug en is toen een paar dagen later gearresteerd. Het O. M. requireerde zijne veroordeeling tot 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. v. Leeuwen, bestreed de qualifientie van oplichting, omdat de getuigen, begaafd met gewone omzichtigheid, deze niet gebruikt hadden, en daardoor de dupe waren geworden. Tafelpartij. Een inwoner van het N. Brab. dorp Schijn- del wordt ten laste gelegd een meisje te Boxtel woonachtig, te hebben bedrogen. Van een huwe lijk wil hij echter niet weten en nu wordt op Schijndelschen trant „tafelpartij" gehoudend. i. men gooit in zijne woning de ruiten in, ver ontreinigt den naasten omtrek er van en maakt het hem op allerlei manieren lastig. Woensdagnacht is, in verband hiermede, de luitenant der maréchaussée te 's Hertogenbosch met vijf manschappen naar Schijndel geweest, nu juist niet om de „gezelligheid" te verhoogen. „Een lijst tegen de socialisten." Naar wij vernemen zal hier ter stede spoedig een lijst ter teekening circuleeren, om te pro testeeren „tegen het al te pootig optreden van de socialisten." Hierdoor zal men tevens trach ten te loochenen het beweren, dat het socialisme hier ter stede sterk veld wint. De motieven voor deze wonderlijke beweging zijn ons niet bekend. Tel. Emigratie naar Zuid-Afrika. Er is onlangs in de bladen strijd gevoerd, of landverhuizing naar Transvaal of naar Zuid- Afrika over 't geheel is aan te raden. Een ingezetene van Groningen, bekend met den heer Reitz, president van den Oranje-Vrij staat, heeft zich met de vraag tot dezen gericht en het ant woord deelt hij aan de „N. Gron. Ct." mede. Het luidt letterlijk aldus „Gaarne zou ik in staat willen zijn aan u en andere jonge Hollanders te kunnen zeggen „komt hier heen," maar dat durf ik niet doen, want mijne verantwoordelijkheid zou daardoor te groot worden. Naar een vreemd land te gaan, waar men, zonder kapitaal te bezitten, een nieuwe loopbaan moet beginnen, is altijd een waagstuk, want (zooals u weet) „onbekend maakt onbemind" en wij hebben hier zulk een klein land, wat bevolking betreft, dat het bijna onmo gelijk is om in 't begin werk van eenige soort te krijgen. „Wat landbouwers betreft, indien Hollandsche boeren genoeg geld zouden hebben om eene plaats (zeg van 1000) morgen gronds te koopen en die dan te bebouwen, dan zou ik beschouwen, dat zij betere kansen zouden hebben om hier vooruit te komen dan en Europa doch ontbreekt het kapitaal tot aankoopen van zulke plaats, en moet men bij- woner worden op de plaats van een ander, dan blijft hij zijn leven lang een soort van slaaf van den grondeigenaar. „Ik ben dus niet ten gunste van immigratie, tenzij zulks ondernomen wordt door een gezel schap van zeg 10 of 12 huisgezinnen, die met elkaar goed overweg kunnen komen (en daar zit één der gevaren) en die onder hen voldoende geld bezitten, om eene plaats in het Veroverd Grondgebied (of graan-produceerend gedeelte van den staat) te koopen en die aldaar als één man voor eenige jaren samen zouden werken, zonder twist te krijgen, of zonder dat sommigen hunner aan den drank zich zouden te buiten gaan. De vraag zou echter altijd zijn óf indien men iets (hoe weinig ook) bezit, men niet even goed kans heeft om in zijn vaderland vooruit te komen, als in een vreemd land. Armenzorg. In den voorzomer bij het begin van de vette maanden, die zich toen trouwens niet erg vet lieten aanzien, heeft De Amsterdammer al ge waarschuwd toch wat te doen in dien tusschen- tijd, dat men toegerust zou zijn bij de komst van de magere. Nu is November weer in het land, geen won der dat zij het haar plicht rekent, nog eens een artikel aan Armenzorg te wijden. „De dagen worden korter en korter, de werkzaamheden in veel takken van bedrijf minder, de verdiensten geringer en de ar moede wordt grooter. Zoo is het elk jaar. Zoo was het ook ver leden jaar, men weet met welke bittere ge volgen En nog altijd ontbreekt een wet, die de gemeenten verplicht voor de nooddruftigen op menschelijke wijze te zorgen." Wel vol vertrouwen dat wat onmisbaar is ook komen zal, maar met een zekere gedrukt heid toch, en geen wonderbesluit zij „Natuurlijk het is slechts een quaestie van tijd. Een betere regeling der armenzorg kan niet uitblijven. Zij is hoogstens nog éen of enkele dagen uit te stellen komen moet zij toch. Waarom zullen dan zij, die eenigen invloed in deze kunnen uitoefenen, „Liefda digheid naar Vermogen" in de eerste plaats, en voorts allen die in en buiten de Kamer iets op de Regeering vermogen, zwijgend dul den, dat de Nederlandsche Staat zijn plicht verzuimt, en tal van ongelukkigen buiten hun schuld, nameloos gebrek lijden. Wij hebben het reeds zoo dikwijls gezegd dit mag niet." Appelen in zand veranderd. Een boer uit Hees wijk haalde met zijn paard en kar van eene door hem verhuurde boerderij den appeloogst naar huis. Hij laadde de appelen in zakken op zijne kar en „legde" verschillende malen „aan" onderweg. Met een zwaar hoofd reed hij, nadat er heel wat tijd met borrelen was heengegaan, verder en dommelde onderweg in. Thuis gekomen moesten allen zijn appelen helpen afladen, maaro, wonder! de appelen waren in zand veranderd. Kwcckcliiigcustclsel. In de gemeente Achtkarspelén, waar men, in weerwil van herhaalde oproepingen toch geen sollicitanten voor opengevallen onderwijzersbe trekkingen kan krijgen, is men, door den nood gedrongen, tot het kweekelingen-stelsel terugge keerd. Reeds zijn twee kweekelingen van de rijksnormaallessen te Buitenpost aangesteld en wel te Harkema-Opeinde en te Augustinusga, ieder op eene bezoldiging berekend naar f 250 's jaars. In een der Ilaarlemsche bladen komt de vol gende bijzondere advertentie voor. „Mej. R.Burgwal no. geeft opheldering in het dagelijksch leven, en hetzelfde adres dage lijks versche oliebollen verkrijgbaar." Uit den gemeenteraad van Hoeiishrock (L.) Aan de orde is de benoeming van een wet houder. Worden uitgebracht op den heer Florakx 3 stemmen en op den heer Willems eveneens 3 stemmen. 't Zevende lid, de heer C., treedt de verga derzaal binnen. De voorzitter stelt nn voor eene nieuwe kie zing te houden. Dit wordt met algemeene stem men aangenomen. De beide kandidaten zullen zich onthouden van stemming. Uitslag: Florakx 3 en Willems 1 stemmen. De heer Florakx wordt als gekozen geprocla meerd. Eenige oogenblikken later zegt de voorzitten „Mijne Heeren, ik zie daar een art. in 't Wet boek, dat deze laatste stemming ongeldig is,*de beide kandidaten moeten loten." De heei Florakx„Ik lach (de uitdrukking was veel prastischer, maar wij vertalen haar doorik lach) met uw loten, ik ben gekozen en loot niet; adieu." (Hij verlaat de zaal). De voorzitter gaat nu tot de loting over en 't lot beslist ten gunste van den heer Willems. Buitenland. Eenenvijftig dagen onder de sneeuw. Een Russisch geneeskundig tijdschrift vertelt een merkwaardige geschiedenis. Een 19-jarig meisje werd nabij Ruzino, gouvernement Moskou, tegen den nacht door een sneeuwstorm overvallen. Zij vluchtte in een rieten tentjeden volgenden dag was zij ingesneeuwd en kon zich niet uit den tent redden. "Vijf broodjes, die zij bij zich had, at zij den eersten dag op en toen begon een hongerkuur in de sneeuw. Eerst na 51 dagen werd zij ontdekt en onder een sneeuwlaag van 3y2 voet weggehaald. Zij was niet in staat ook maar een vinger te bewegen en viel telkens in onmacht, maar kon toch nog fluisteren. Na 8 dagen in een gasthuis te zijn geweest was zij geheel genezen. Eenige Amerikaansche oplichters hebben een bekende aardigheid beproefd, om goedge- loovige beetwortelplanters af te zetten. Na ont vangst van 1 dollar in postzegels, maakten zij in de bladen bekend, zouden zij een middel mededeelen om suikerbieten te oogsten. Yelen liepen in de val en ontvingen ten antwoord Grijp de bieten van boven met de hand vasten trek. Weer komt er eene droeve mare uit Monte Carlo. Een Fransche dame, eene barones, der waarts vertrokken om aan den speelduivel te of feren, heeft drie uren aaneen aan de roulette tafel doorgebracht en 200,000 fr. verloren. Zij wist toén niets beter te doen dan door kolen damp een einde aan haar leven te maken. Hare dochter, vijftien jaar oud, bevond zich in dezelfde kamer en heeft hetzelfde lot gedeeld. ontnemen. Op Dora en haar model-echtgenoot lang mogen zij leven «Hiephiephoerahklonk het uit de vijf meisjeskelen, zoo helder en zoo vroolijk, dat de joligste student het haar niet verbeterd zou hebben. »'t Is toch wel een beetje min, op Dora's wel zijn met afgeschonken koffie te drinkenriep Flora, terwijl ze met een komisch verachtelijk ge baar het kopje van zich afschoof, dat het rinkelde. Laat ons dit onverwacht bezoek op waardige wijze vieren j>JajaFloor Champagne bruischende Cham pagne »'n Kostelijk ideemaar wie zal dat betalen Onze portemonnaies «Ik, natuurlijkriep Theodora een muntje op tafel leggend. In een ommezien was het papier verdwenen en een der jonge dames jubelend daarmede de trap af, terwijl de vier overgeblevenen in de handen klap ten en Dora schier in haar omhelzingen verstikten. «Nog vloeit haar 't oude bloed door d' aderen declameerde Flora deftig, terwijl zij hare vriendin een nagemaakten lauwerkrans op het hoofd zette en de anderen haar schertsend een reusachtig bouquet van kunstbloemen aanboden. «Onze bloemenkoninginleve onze bloemenko- ninginZeg, Doorweet je nog, op het bal masqué, voorverleden jaarhoe ze je als bloe menkoningin door de zaal droegen? ja, je bent het nog niet vergeten kom kom «Jawat zag je er keurig uit, toen hé «En wat een hoofden bracht ze op hol »Vooral dien knappen, blonden luitenant. .Zijn hart bonsde zóó, dat hij zijn uniform moest los- knoopen ha ha ha «En de dikke spoorwegdirecteur dan, die van louter verrukking liep te blazen en te zuchten, dat ik elk oogenblik verwachtte hem te hooren fluiten en als een locomotief hijgend en stampend te zien wegstuiven «Ja 't' was dol «Ach dat waren kostelijke tijden Nu kwam de champagne drie llesschen. De kurken knalden, de dames werden hoe langer hoe vroolijker en er kwam bijna geen einde aan het lachen. Eindelijk werd de oude piano geopend de helft der snaren was reeds lang gesprongen of verroest, maar dat hinderde niet en danste het troepje uitgelaten door de kamer rond, niet het minst van alle Theodora, die eensklaps weder de overmoedige wildzang van vroeger scheen geworden. Het was een onschuldige, jolige avond, zooals Dora er sedert lang geen genoten had, maar einde lijk sloeg de klok negen en werd het voor de vier jonge dames tijd naar hare respectieve moeders ot tantes terug te keeren. Fluks waren doeken en regenmantels omgeworpen, de hoeden opgezet en stormden de meisjes nog lachend en zingend de trap af. Zoodra het viertal vertrokken was, gingen de twee achtergebleven vriendinnen naast elkander op de sofa zitten. De plotseling ingetreden stilte werkte beklemmend op Theodora's gemoed en haar verdriet, dat in de laatste uren geheel naar den achtergroud was verdrongen, keerde met vernieuwde hevigheid terug. Haar heldpre kijkers stonden droe vig en zij loosde een diepen zucht. Verwonderd en medelijdend zag Flora haar aan. »Wat scheelt er aan, Doravroeg zij. Als eenig antwoord wierp deze zich in haar armen en barstte in tranen uit. »Kom, kom, DoortjeWat beteekent dat nu Hebt je iets op het hart?« vroeg Flora zacht, terwijl zij de schreiende vriendin aan haar borst drukte. «Ach, Floor 1 ik ben niet zoo gelukkig... als ik wel zijn moeststamelde zij eindelijk. »Niet, arm kind kom zeide Flora vertrou welijk, terwijl zij haar de lokken van het voorhoofd streek, «kom, stort je hart maar eens voor mij uit.« «Och, Floor,begon Theodora hare biecht. «Je weet, ik heb een goede partij gedaan en dus wat geld betreft, geen klagen ook houden wij, mijn man en ik, zielsveel van elkaar... maar »Maar?spreek maar vrij uit, beste «Maar ja om kortweg te zeggen, wat mij nu eerst recht duidelijk is geworden ik kan mij niet in mijn tegenwoordige levenswijze schikken 't verschil tusschen mijn vroolijk, luchthartig, onbe dwongen leven van vroeger en de stille huiselijk heid en afzondering van nu, is al te groot Dat begrijp ik heel goed, maar dat hangt van jezelf afwaarom leef jelui zoo afgetrokken «Daar zit het hem juist! Wortelstam is absoluut geen man voor de wereldZijn boeken en zijn manuscripten zijn zijn wereld en ik dwaal daar tusschen rond als een afgezonderde geest »Maar je man is jong, knap zelfs, hij heeft vurige, oogen, hij is geestig't Zou toch zonderling zijn, als iemand met zulke oogen niet bekeerd kan worden «Hoe meen je dat?« «Ik bedoel, dat je probeeren moet wat lust voor gezelligheid en vroolijkheid in hem op te wekken.<c »Hoe moet ik dat aanleggen? Hij is in dat opzicht even onvermurwbaar als een steen. »HohoDoralief! Zulke steenen, die nog met geen dikke moslaag van ouderdom of ongevoelig heid zijn overtogen, zijn kneedbaar als de weekste grasboter! Daar zou ik je prachtige staaltjes van kunnen opnoemen 1« «Ochwat zou dat heerlijk zijn, als hij »lust" kreeg ik zou tienmaal meer van hem houden «Mag ik je eens komen opzoeken «Jawel, Laurens ziet niet graag, dat ik bezoeken ontvang, maar ééne vriendin mag en zal hij mij toch wel toestaan. «Goed dan kom ik en ik zal intusschen wat zien te bedenken 1" Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2