Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 46. Zondag 12 November 1893. 2e Jaargang. FEUILLETON. Een gewaagde proef. NIEUWE LA1GIIIJKER (llllllT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. UITGE/ER: PRIJS DER ADVERTENTIËN: J. H. KEIZER. Yan 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. ABONNEM; NTS PRIJS BUREEL: Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. voor Noordsciiarwoude, Oudkarsrel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct., franco p. post OO ct. Aoordsciiarwoiide. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. UIEllTfitEGELIlCi OP MM HOLLAIIOSCIIKN SPOORWEG. (Greenvt ic3i tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. (Winterdienst.) RICHTING HE L I) E R. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) 6.37») 9.53... stopt ge- GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot en Donderd.met3) des Maand., Vrijd. en Zate: 8.0611.432) Den Helder. De me rd.met4) geteeker TGgöld t-0 3.263) J 6.57") 10.13... Zijdewind itstopt des Donderd.met 2) Maand, iden trein des Maand, te Zijdewind. AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam f Deze trein rijdt alleen des Donderdags 7.50* en stopt tot Uitge 9.57 12.24f niet te Heiloo ei est. 1.58 4.15 8.36 i Castricum. RICHTING AMSTERDAM. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Kon. Besluit van den 8 dezer is onze plaatsgenoot, de^ heer J. W. C. Kroon Cz., benoemd tot burgemeester der gemeente Zuid scharwoude. Alzoo is er weder voorzien in eene leemte, die ontstond door de benoeming van den Ijeer J. R. Kist tot burgemeester der gemeente Op- hemert. Wij willen hopen dat het der gemeente Zuidscharwoude onder het bestuur van den nieuwbenoemden burgemeester wèl moge gaan, met den wensch dat hij zijn jonge krachten zal inspannen om voor den bloei van zijne gemeente te arbeiden, trouw bijgestaan door zijne raads leden. Wij twijfelen echter geenszins aaa de verwe zenlijking van die hoop. Wij kunnen immers wijzen op het feit dat reeds twee gemeenten, Noordscharwoude en Oudkarspel, het te danken hebben aan het bestuur van mannen, die zich de eer van hoogere autoriteiten waardig maak ten, dat zij geworden zijn die zij zijn, nl. welvarende en in hoogst gunstige conditie verkeerende gemeenten. Nu de kleinzoon, de^ heer J. W. C. Kroon, is opgeroepen om voor de belangen van de gemeente Zuidschar woude te wakénis geplaatst in een werk kring die ook zeer zeker haar schaduwzijde heeft, maar toch tevens eene dankbare werk kring kan heeten, kan de gemeente Zuidschar woude met het oog op de bewijzen die voor haar liggen, o. i. met vertrouwen een nieuwe toekomst tegengaan. Dat men eenmaal dankbaar zal kunnen terug- ien op het hooge besluit, heden genomen. MsiH$tlliCHWS. 't Was een avond vol genot en afwisseling op den 9en dezer. De zangvereeniging „Cres cendo" gaf hare eerste uitvoering in dit seizoen, in het lokaal van den heer D. Stam Kz. alhier. Met een overvol programma trad zij op dit keer. Schreven we eens in ons verslag over eene uitvoering, denkt er aan gij leden van „Cres cendo" dat gij den naam uwer vereeniging hoog houdtop den avond dezer uitvoering hebben zij de leden bewezen dat zij wel kunnen. Bij den aanhef van het eerste nummer ontdek ten we reeds een vrijmoediger optreden en zagen we en nu voor het eerst de monden flink geopend. (Jammer alleen, dat de tekst Duitsch was.) De eerste indruk van dezen avond was dus goed en 't doet ons genoegen te kunnen zeggen dat die indruk bleef tot aan het laatste nr. toe. Spraken we van een overvol programma, dan hebben we tevens willen te kennen geven dat 't ons te ver zou voeren indien we elk nr. op zich zelf gingen critiseeren. 't Zou ook trou wens ondoenlijk zijn en tevens blijken van te veel ijver aan den dag te willen leggen. Als eene uitvoering goed geslaagd kan heeten, men verbeteringen heeft ontdekt, men kan zeggen dat de vereeniging met eere haar naam draagt, dan heeft men reeds veel gezegd. Doch over enkele nummers onzen bizonderen lof, nl. die voor Piano en Viool. De lieeren Hopman en Opperdoes gaven ons weer veel te genieten en oogstten voor hun kranig spel veel succès. 't Allermeest wel met de „Champagner galop" van Lumbye. Dit nr. verwierf zooveel applaus dat het moest worden gebiseerd. „Serenata" van Braga, Tenor solo, vertolkt door den directeur, verwierf mede veel bijval en wij getuigen gaarne dat die solo met warmte en gevoel werd voorgedragen. Tot het welslagen der uitvoering werkte mede veel toe bij de solo-violoncellist den heer Joh. Snoer. Wat men noemt zijn instrument beheer- schen, macht er over hebben, is ten volle ge bleken met de nrs. die wij ten gehoore kregen van dezen solist. Gemakkelijk en los was zijn zoo in hooge mate boeiend spel, en wij brengen aan den directeur die ons de gelegenheid schonk van deze heerlijke muziek te genieten, onzen hartelijken dank. Het accompagnement met piano kon evenzeer op onzen lof aanspraak maken, daar allen voor hunne taak berekend waren. Kortom, het was een avond die wij ons nog lang zullen herinneren. Wij durven bij dezen voortgang gerustelijk beweren dat de vereeniging onder leiding van haren zeer verdienstelijken directeur een goede toekomst te wachten staat. Met een hartelijk woord van dank aan den directeur voor het vele goede en aangename ons verschaft, aan den solo-violoncellist Joh. Snoer, voor het rein genot wat hij ons had doen smaken, door zijn kunstig snarenspel; aan de leden der zangvereeniging, die ons hadden ver gast op zooveel lieve zangstukken, besloot Ds. B. H. Habbema, den avond van den 9en dezer tpen de alhier bestaande zangvereeniging „Cres cendo,", onder dir. van den Heer W. Dorsman, haar eerste uitvoering gaf in dit seizoen. Niet, onidat het zoo hoorde dat er na afloop nog een Woord van dank volgde, zei genoemde heer, maar omdat die dank z. i. werkelijk ten volle ver diend was. Een luid applaus volgde er dan ook als rgehéele instemming opHiéharteljke wóórden. Binnenland. Gevonden voorwerpen. Als een bewijs, dat ondanks de z.g. slechte tjjden toch nog vele menschen zeer nonchalant zijn in het bewaren van hunne eigendommen, blijkt uit de opgave der Staatsspoorwegen van de alleen op het Middennet gedurende liet tijd vak van Januari 1892 tot December van dat zelfde jaar gevonden goederen, zooale 2 gouden broches, 2 medaillons, 3 ringen, 1 oorbel, 2 hor loges, 1 ketting, 1 koraalsnoer met gouden slot, 2 zilveren broches, 2 voeten van glaasjes, 1 doosje en 1 pijpenporder. Voorts 279, zegge 279 parapluies, 146 wandelstokken, 104 koffers, be nevens nog verschillende andere zaken. Deze voorwerpen worden 15 December a. s. te Utrecht publiek verkocht. In de op 8 November 1893 te Alkmaar gehouden vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden van het Ambacht van West- friesland genaamd Geestmer-Ambacht, werd be-, sloten een stoomgemaal te Aartswoud te plaatsen ter bevordering van de waterlozing van den Raaxmaat boezem. Terecht wordt er door velen geklaagd over het jaar 1893, maar eenig is dit jaar niet in zijne ongunstige toestanden; het jaar 1841 was niet minder ongunstig voor de boeren en land bouwers. Den lOen Augustus begon het toen te regenen en geen dag was het droog tot het in vallen van de vorst toe. De Heer-Hugowaard o. a. stond blank van het water, het öude land, dat voor de bedijking reeds droog lag, alleen uitgezonderd. Sommige boeren moesten tot wering van het vochtige element kaaien om hunne wei den leggen. Het hooi werd grootendeels door het water bedorven, ook de granen, die voor een gedeelte zelfs niet thuis gehaald konden worden, omdat de akkers onbegaanbaar waren. Zwanen, eenden en ganzen aten de te veld staande paardeboonen op en tot overmaat van ramp volgde een zeer strenge winter. De geheele Heer-Hugowaard was ééne groote ijsvlakte eu meu kon dwars over het land van den Huigen- dijk tot Rustenburg schaatsen rijden. Het jaar 1842 kenmerkte zich door eene. langdurige droogte, van einde April tot midden Augustus, waardoor ook dit jaar de hooiteelt vrij gering was. Iu het midden der maand Augustus begon het weer te veranderen, zoodat gelukkig nog een vrij goed gewas volgde. De veeprijzen waren als nu vrij goed. Mogen we ouden van dagen gelooven eene ondervinding van jaren maakt hunne voorspellingen wel eenigszins betrouwbaar dan staat ons ook dit jaar een strengen win ter te wachten. Voor de rechtbank te 's-Gravcnhage werd in 't belang der openbare zedelijkheid met gesloten deuren behandeld de zaak van dr. D. C. Th., pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaar, beklaagd dat hij in het tijdsverloop van 1885 tot 1891 herhaaldelijk feiten heeft gepleegd straf baar gesteld bij art. 249 le lid wetboek van strafrecht en wel met vijf meisjes, die aan zijne zorgen als godsdienstleeraar waren toevertrouwd en die destijds den leeftijd van veertien tot zes tien jaren hadden bereikt, terwijl hij buiten vervolging werd gesteld van een feit, hem mede ten laste gelegd en na 18 2.) »Dus kan ik je morgen verwachten »Neen, niets achter zijn rugZoodra je man terug is, kom ik bij je, en dan zullen wij rnet ons beiden den wildeman tot een beschaafd en galant ridder vormen. »Ik hoop het. Er moet wat leven in huis komen. Zoo knies ik me dood.« Wacht maar bedaard af. 't Zal jolig genoeg worden De twee vriendinnen namen afscheid. Ruim vijf weken later, eenïge dagen vroeger dan het plan was geweest, kwam Laurens plotseling met pak en zak thuis, en de vreugde over het wederzien was van weerskanten even innig en on geveinsd. Na zich echter aan de omhelzingen zijner vrouw onttrokken te hebben, richtte de jonge ge leerde het allereerst zijn schreden naar zijn schrijf tafel, om zich te vergewissen dat daarop', vólgens zijn herhaald uitdrukkelijk bevél, niets was verlegd of overhoop gehaald. Het onderzoek scheen bevre digend uit te vallenalleen bij de ontdekking dat de inktkoker open stond en een der pennehouders op een verkeerde plaats lag, trok er een wolk over zijn voorhoofd. »Wie heeft hier geschreven vroeg hij kortaf. »Ik, mannetje hindert dat?« »Wat had je te schrijven »'k Heb het huishoudboek opgeteld.® »Dat had je met potlood kunnen doen.« Dit klonk zoo scherp, dat het de jonge vrouw door de ziel sneed. »Hij is en blijft een pedantklaagde zij in stilte. »Geen tien minuten is hij in huis, pas heb ik hem na zulk een lange scheiding in mijn armen gedrukt, of hij heeft weer nergens anders oog voor, dan voor zijn papieren en valt over zulke beuzelingen. Ach, Florahoe zal zoo iemand ooit lust in het heer lijke, vroolijke leven krijgen Intusschen was Laurens begonnen zijn koffer uit te pakken. Linnengoed en kleederen wierp hij slor dig op een hoop naast zich neer, eenige stapels oude boeken daarentegen werden netjes in de boekenkast gezet, nadat hij eerst zorgvuldig' een plank daarvoor leeggemaakt en afgestoft had. Vooral een lijvig manuscript, klaarblijkelijk de vrucht zijner Parijsche studiën, werd zoo voorzichtig behandeld en op de schrijftafel neergelegd, alsof de bladen niet van papier, maar van glas waren geweest en Dora kon een bitteren glimlach niet weerhouden. Daarna keerde de jonge geleerde naar den koffer terug, begon driftig in den rommel vuil goed, pan toffels, scheer- en toiletbenoodigdheden te woelen en mompelde ongeduldig»Nouwaar zit dat prul tochEindelijk scheen hij het gezochte gevonden te hebben, want hij trok een dikke, donkere prop te voorschijn, 't Was onmogelijk te zeggen, want die geheimzinnige bal eigenlijk was, maar Laurens sjorde en trok er net zoo lang aan, totdat de prop zich tot een mantelachtig vrouwenkleedingstuk ont vouwde. Kijk dat's voor jou, Doortje riep hij tri omfantelijk, de Parijsche nouvauté tusschen vinger en duim aan een tip omhoog houdend, als een doode rat bij den staart. »Zoo geknoeid zei Theodora verwijtend. »Hrn Er zijn een paar kreukeltjes ingekomen, stemde Laurens toe »maar dat is zoo slim niet 't is alleen maar om je te laten zien, hoe ik midden in mijn werk nog aan jou heb gedacht.® Theodora kreeg tranen in de oogeri. »0f het ding mij bevalt, of het mij goed past,« klaagde zij in stilte, »kan hem niet schelen 't is hem alleen te doen om mij den mond te snoeren. Zoo veigingen eenige dagen, en de min of meer gespannen verhouding had wellicht een ernstiger karakter kunnen aannemen, zoo niet Flora's bezoek daarin een gelukkige wending had gebracht. Deze vriendin zijner vroaw deed zich reeds dade lijk bij haar eerste bezoek zoo geestig en aardig voor, daferLaurens na haar vertrek zeide »Een allergezelligste vrouw daarbij hoogst be scheiden en toch bepaald verstandig. Het zal mij genoegep doen, Doralief, deze vriendin dikwijls bij je te zien. Zoo'n bezoek nu en dan geeft toch altijd eenige vertroosting, die ik je van harte gun.® »Het kan waarlijk niet beter gaan,« vond Theo dora. »Het is althans een groote stap voorwaarts. Flora kwam van nu aan dikwijls in Wortelstam's huis, en Laurens werd hoe langer hoe vertrouwe lijker met haar, vooral van het oogenblik af, waarop zij haar verlangen te kennen gaf, zoover het ging, met de wetenschappelijke werken van zijn hand kennis te maken 11... Het duurde dan ook niet lang, of Flora kon op zekeren dag tot hare vriendin zeggen.: »Ik vlei mij, dat wij de saaiheid er wel uit zullen krijgen en den geleerden heer wat levendiger maken. De vatbaar heid is er voor. Luister nu eens goed naar mijn plan. Ons doel is dus, den sluimerenden lust voor de genietingen des levens in je man op te wek ken, niet waar? Welnu, zooals ik hem nu reeds ken, geloof ik niet dat het mij zwaar zal vallen, hem te overreden ons óp het aanstaande bal-mas- qué te begeleiden. »0, Floor! dat zou heerlijk zijn.« »En op dat bal,® vervolgde Flora, »moet je man de kuur ondergaan, die hem totaal zal genezen.« »Hé 1 Hoezoo ik begrijp niét goed »Heel eenvoudig. Zijn we eenmaal in de zaal, dan laten wij hem een poosje geheel aan zichzelf over, terwijl ik zal bewerken, dat mijn vriendin Francina -ook gemaskerd natuurlijk - hem in beslag neemt en met haar mooie, guitige oogen betoovert en je weet, ze heeft er slag van een jongmensch gaande te maken »Maar Floor; waar wil je heen ïWel Doralief denk eens na, hoe zal zijn

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1