Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 12 November 1893. Vroege vorst. Te Sneek heeft 't tusschen Dinsdag en Woens dag zoo gevroren, dat de jeugd aldaar zich 's ochtends reeds op 't ijs der landslooten ver maakte. Zusters of dienstboden? De administratie van 's rijks belastingen, oor- deelende dat het geestelijk zusterpersoneel, aan wezig in het St. Élisabethgesticht te Grave, ter bestiering van de huishouding in dat gesticht, was aan te merken als dienstbodenpersoneel, had overeenkomstig den 5den grondslag der wet op de personeele belasting het bestuur der stichting deswege aangeslagen voor een bedrag van f415 in hoofdsom. Begenten van het gesticht reclameerden tem pore utili bij Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant, welk college den aanslag heeft vernie tigd, daar z. i. niet die rechtsbetrekking aanwezig is, welke den grondslag van regeling tusschen meester en dienstbode uitmaakt. Een zachte winter. "Welk weer kan dezen winter verwacht wor den? Op deze vraag geeft de heer Olland, ad junct-secretaris van het Mateorol. Instituut te Utrecht het volgende antwoord in het Zondags blad van het K v. d. D.: De koude, die van Augustus 1885 bijna onaf gebroken boven Nederland en Europa heerschte, heeft in het begin van het jaar plaats gemaakt voor eene periode van warm weder. In het Zondagsblad van 31 Mei 1891 werd door mij op deze koude periode de aandacht ge vestigd en de opmerking gemaakt, dat zij nog wel eenige jaren kon aanhouden. Zij gaf ons de winters, aan wier strengheid zelfs het nageslacht nog met huivering zal denken. In Februari van dit jaar viel de warmte in, vergezeld van overvloedigen regen. DezeFebru- ari-maand gaf bijna 40 mM. regen meer dan er ooit in deze maand opgevangen is, zoolang er waarnemingen aan het Kon. Ned. Met. Instituut te Utrecht verricht zijn. De warme periode, die ons eene warme lente, zomer en ten deele herfst bracht, zal, daar wij weten dat zulk een periode lang kan aanhou den, ons vermoedelijk ook een zachten winter geven. Maar er is meer, dat ons aanleiding geeft te vermoeden, dat een zachte winter in aantocht is. Uit de lange reeks regenwaarnemingen, aan het instituut te Utrecht verricht, blijkt, dat de Septembermaanden, die eene regenhoeveelheid opleveren van 15 of meer mM. boven de nor male regenhoeveelheid, gevolgd worden door natte winters. Natte winters zijn zachte winters. Van de twaalf malen, dat de Septembermaan den zulk eene afwijking vertoonden, kwam het negenmaal voor, dat de daarop volgende vijf maanden te groote regenhoeveelheid opleverden. Daar ook dit jaar September meer dan 12 mM. hare normale regenhoeveelheid overtrof, is ook hierdoor de kans op een zachten winter aanzien lijk. Men zal allicht vragen, waarom juist Septem ber zulk een rol speelt. Op deze vraag is nog geen beslist antwoord te geven. Het is echter zeker, dat September eene karakteristieke maand is in de meteorologie. Het schijnt, dat het in deze maand tot eene verklaring en vestiging komt van het weder voor de volgende maanden. Reeds door den beroemden meteoroloog Ad. Quetelet is daarop gewezen in zijne Recherches sur l climat de la Belgique. Onthullingen Neerbosch. Er is weer een lijvige brochure van den heer Van Deth verschenen over de Weesinrichting te Neerboscb. Zij bevat al wat er sedert de verschijning van de vorige, den schrijver nog ter oore is gekomenmen vindt er dus veel in wat reeds uit dagbladartikelen en ingezonden stukken is publiek geworden, maar ook veel andere nieuwe getuigenissen van oud-leerlingen en gewezen onderwijzers der inrichting. Belangrijk zijn vooral een brief van mej. Van der Graaff te Rotterdam, oud-onderwijzeres op Neerbosch, en een van den heer G. van den Bergh te Rotterdam, omdat daarin verklaringen lust opgewekt worden, wanneer hij den zoeten beker niet even aan de lippen mag brengen Wees niet dwaas; de geheele proefneming vindt om zoo te zeggen onder onze oogen plaats.» »Het is uit den aard der zaak altijd min of meer een gevaarlijk spel, wat je voor hebtmaar die kokette Francina, met haar lange blonde krullen, is me toch een beetje te gevaarlijk MalligheidMaar enfin, dan zal ik die rol over nemen.» »Jij Beste Flora Je weet, hoeveel ik van je houd, hoe ik je vertrouw, maar... op dit oogenblik voel ik ik zou er om kunnen grienen van spijt,dat ik vreeseiijk jaloersch ben »Arme DoraDan blijft er nog één middel over »En dat is.« »üat je zelt dien rol op je neemt »Ik »Ja, jijJe moet op het bal van masker ver wisselen, en dan palm je hem in, je intrigeert hem, je zet hem in vuur, je wekt den lust voor de genie tingen des levens in hem op iets zal er toch wel van blijven hangen »'t Idéé is fameus dat zal me een grap geven ïAfgesproken dus! Jij verleidt je man Vroolijk lachend vielen de vriendinnen in elkan ders armen. Hoewel Flora op zich had genomen, de zaak in orde te brengen, was zij inwendig toch niet zoo voorkomen omtrent ongepaste en onzedelijke handelingen van den directeur tegenover zijne vrouwelijke pupillen, waarnaar het wel de moeite is, dat onderzoek worde gedaan. Want indien ze waarheid bevatten, dan kan al het andere daargelaten, de heer van 't Lin- denhout geen geschikte opvoeder der jeugd wor den geacht. De schrijver deelt, in verband hiermee, het gerucht mede, dat de heer van 't' Lindenhout in 1856 als kanonnier wegens zeer onzedelijke handelingen uit den dienst zou zjjn verwijderd. Hij kan er niet voor instaan, maar spreekt den wensch uit, de minister van oorlog daarnaar in oude conduite-staten een onderzoek zal doen in stellen. Ook van mishandeling der weezen somt deze brochure weer talrijke staaltjes op. Het is te hopen, dat de commissie nu wel haast ook omtrent haar bevindingen iets zal bekend maken, opdat het publiek zekerheid krijge, wat het van deze zaak toch denken moet. Geven op straat. De winter staat weer voor de deur en met dezen koude en armoe. Boven allen twijfel verheven is, dat er weer veel zal worden gegeven; een bespreking niet onwaard echter is de vraag of de giften doel matig zullen worden uitgereikt. Ik heb hier in het bijzonder het oog op het „geven op straat en aau de deur." Paulian heeft ons iu zijn „Paris quimendie" zoo duidelijk geschilderd alle de wijzen, waarop geveinsde armoede haar strikken spant aan arge loos medelijden en ons in al zijn vormen en nuances het bedelen leeren kennen Een man op krukken vraagt een aalmoes Men geeft. Een vrouw in lompen bedelt schreiend Men geelt. Havelooze kinderen bieden lucifers ten ver koop Men geeft. Een blinde, men geefteen stomme, men geeft Altijd en altijd geeft men, gedreven door een plotseling opwellend gevoel van medelijden, niet vragend naar het doeltreffende van de gift. Men ziet ellende, men maakt een vergelijking tusschen den arme en zichzelven en men tast in den zak. De heer Emile Denekamp, die het „geven op straat" in het „Hbld." bespreekt, betreurt dat met Paulian, vragende„Kan er dan geen mid del gevonden worden, tegelijkertijd bestrijdend dit goedgemeend-verkeerde geven en aanwak kerend den lust tot waarlijk weldoen?" En hij beantwoordt die vraag als volgt „Ik zou wenschen dat een groote vereeniging (zooals b.v. „Liefdadigheid naar Vermogen") penningen liet slaan van koper en nikkel en deze voor een ieder ter verkrijging stelde van respectievelijk één en tien cent per stuk. Deze penningen, dienend om ze op straat of aau de deur weg te schenken, zouden door de vereeniging tegen de bepaalde waarde moeten worden ingewisseld, zoo na voorafgaand onder zoek bleek, dat de aanbied(st)er het verwekte medeljjden verdiende. In het tegenovergestelde geval zou de inwisseling moeten worden gewei gerd. Dit is in ruwe trekken mijn plan. {Tel.) Ook een progressieve belasting. Er bestaat in Zeeland, met name op hel eiland Walcheren, onder de landbouwers een eigenaar dig onderling fonds. Wanneer een koe tengevolge een er beenbreuk, ziekte of iets dergelijks moet worden afgemaakt en de veearts of keurmeester verklaart het vleesch bruikbaar voor de consumtie, dan zijn alle leden van het fonds verplicht, zooveel kilo gram vleesch te koopen als zij koeien in hun bezit hebben, tegen den prjjs van 50 cent per kilogram. Is het dier voor de consumtie onge schikt, dan is ieder lid verplicht zoo dikwijls 20 cent te betalen aan den landbouwer, wiens koe stierf, als hij koeien in zijn bezit heeft. De leden betalen geen contributie maar zijn dus aan een progressieve belasting onderworpen, welke stijgt naarmate men meer bezittingen van het welslagen harer onderneming overtuigd, als zij het deed voorkomen. Een geleerde, die van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met den neus in boeken en manuscripten zat, naar een bal masqué te troonen en nog wel in gezelschap van twee ge maskerde dames, scheen een onuitvoerbaar waag stuk. Maar zooals het vaak in het leven gebeurt, dat op de schijnbaar onoverkomelijkste berg van bezwaren bij nadere beschouwing gewoonlijk eenige paadjes zijn te ontdekken, die zij het ook kron kelend gemakkelijk naar den top voeren, zoo ging het ook hier. Men moet er echter eerst goed voor staan, om ze te vinden. Op een der laatste avonden van zijn verblijf in Parijs, hadden een paar jonge collegaas Laurens verzocht, hen naar het bal masqué in de opera te vergezellen, en hij was meegegaan, zonder zich ech ter daarvan veel genot voor te stellen. Maar zoo onverschillig als hij de zaal betrad, zoo overweldi gend trof hem den aanblik van de woelige karne- valsvreugde, die hem daar tegenbruischte en eens klaps voelde hij zich door dien stroom aangegrepen en medegesleurd. Geestige, levenslustige Parisiennes in de bekoor lijkste costumes maakten zich van hem meester hij kon niet meer terug eerst maakte hij bonne mine a mauvais jeu,« van lieverlede begon hij het j> interessant zelfs» te vinden en de Champagne deed de rest. Hij kwam geheel uit zijn deftige dlooi, de vreemde beer« werd per slot van reke ning eenstemmig utoch een fideele vent« gevonden. heeft, uitgedrukt in het aantal stuks vee en waardoor de schade minder zwaar is voor hem wien het ongeluk treft. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft aan de departementen bekend gemaakt, lo. dat sedert 15 October als zijn voorzitter is opgetreden mr. J. A. Levy; 2o. dat tot leden van de commissie, welke zich bezig houdt met het onderzoek naar de armver zorging, nevens de 3 vroeger reeds aangewezen leden, alsnog zijn benoemd de heeren J. F. L. Blankenberg te Amsterdam en H. J. de Dom- pierre de Chaufepié te 's-Gravenhage. Yoorts bericht het hoofdbestuur, dat het tot zijn leedwezen teleurgesteld is in zijne verwach ting omtrent de verschijning van het rapport van de commissie in zake ziekenfondsen, aan gezien dit rapport niet, zooals het hoofdbestuur blijkens zijn laatste jaarverslag hoopte, dezer dagen, doch eerst later gereed komt. Yoorts dat, als antwoord op circulaire no. 1159, zijn ingekomen 48 aanvragen om eene propaganda- voordracht, waarvan door den algemeenen secre taris aan ruim 80 wordt voldaan, terwijl de heer mr. II. Smeenge, lid van het hoofdbestuur, zich bereid verklaard heeft, in de overige departe menten op te treden. De omstandigheid, dat nog af en toe een verzoek om zulk eene voordracht bij het hoofdbestuur inkomt, geeft hem aanlei ding te berichten, dat de beide sprekers zich voor meer voordrachten niet beschikbaar kunnen stellen, zoodat de lijst voor aanvragen met 1 October gesloten is, gelijk in circulaire no. 1159 werd medegedeeld. Yan de uitgezonden vragenlijsten „werkloos heid" zijn een 85tal nog niet terugontvangen. Het vermoeden rijst bij het hoofdbestuur, dat de departementen, welke geene antwoorden hebben gevonden, geen waarde hebbende mededeelingen te dezer zake hebben te doen, doch aangezien van tijd tot tijd nog' rapporten waaronder niet onbelangrijke van sommige departemen ten inkomen, acht het hoofdbestuur het niet over bodig, nogmaals te herinneren aan hetgeen in eene vorige circulaire werd bericht en op de daar aangevoerde gronden te verzoeken, dat die departementen, welke zich alsnog met het onder zoek bezig houden, zoo spoedig mogelijk hunne antwoorden inzenden. Buitenland. De bewoners van IJsland. IJsland, het eiland in den Atlantischen Oce aan op ongeveer 65 0 breedte, ligt aan de grens der bewoonde aarde. Hoewel het reeds lang be kend was, werd het toch nog weinig onderzocht, hetwelk een gevolg is van de afgelegenheid en "de moeilijkheid van het reizen in dit land. De heer Th. Thoroddsen heeft gedurende tien ach tereenvolgende zomers IJsland bezocht en door reisd en gaf eenige zijner resultaten in een voordracht van het aardrijksk. genootsch. te Berlijn. Het tijdschrift „Yragen van den Dag" ont leent daaraan het volgende De bewoners van IJsland zijn afkomstig uit Noorwegen. De eerste kolonisatie ving, aan in 874 en in 930 was ongeveer hetzelfde gedeelte van IJsland bewoond als thans. De meeste kolo nisten behoorden tot de aristocratische familiën uit Noorwegen, welke met de regeering van Harold Haarfager ontevreden waren. Er werd een aristocratische republiek op IJsland geves tigd, welke bestaan bleef tot in 1262, waarna IJsland door een personeele unie met Denemar ken vereenigd werd, en in 1389 ging het aan Denemarken over. In den oudsten tijd dreven de IJslanders zelf standig handel, in de 15de eeuw was de handel Engelsch, in de 16de eeuw Duitsch, in 1602 werd het Deensche monopolie voor den handel ingevoerd, die dat land ruiïneerde, en in 1854 werden alle natiën vrij toegelaten tot den han del. In 1874 verkregen de IJslanders een eigen, vrije grondwet. Het Athing in Reykjavik heeft met den koning van Denemarken de wetgevende macht, In Kopenhagen is een minister voor IJs land, en (op dit eiland is de hoogste macht bij den gouverneur-generaal. In den laatsten tijd gaat IJsland weder voor- uit. De IJslanders zijn een taaie natie en heb ben ztch niet laten onderdrukken door de treu rige omstandigheden. Hoewel het .volk onder on gunstige economische omstandigheden verkeert, is de ontwikkeling toch zeer groot. Zeker wor den nauwelijks in geen land van Europa, in be trekking tot het aantal bewoners, zooveel boeken gedrukt en verkocht als hier. De bevolking be draagt thans 70000 zielen en men vindt er 5 boekdrukkerijen, welke 10 couranten en 8 tijd schriften drukken. In 1530 werd de boekdrukskunst hier inge voerd en sedert hebben de persen niet gerust. Kortom, Laurens moest ten slotte inwendig erken nen, dat zulk een gemaskerd bal in de Fransche Opera toch iets »bizonder merkwaardigs« was. Wel is waar vertelde hij zijn vrouw van dat alles geen woord, omdat hij daardoor zijn waardig heid in gevaar vreesde te brengen, maar toch dacht hij met genoegen aan dien avond in Parijs terug en dit was het paadje, dat zoo snel langs alle moeielijkheden heenvoerde en aan het eind waar van de val stond, waar zijn vrouw en Flora beslo ten waren hem in te lokken. Slot volgt. In deze eeuw heeft IJsland onderscheiden be roemde dichters en geleerden gehad; vooral taal en historie werden hier beoefend. Van de 70.000 bewoners op IJsland leven er p. m. 60.000 van de veeteelt, vooral schapen teelt. Men bezit er ongeveer 1 mill, schapen en 20.000 koeien. In den laatsten tijd is er veel verricht om den landbouw en de veeteelt te be vorderen. De eigenlijke landbouw beteelcent er weinig; daar de granen wegéns het klimaat niet alle jaren rijp worden, heeft men den landbouw laten varen. De tuinbouw maakt er echter veel vooruitgang. Aardappelen, kool en rhabarber groeien er voortreffelijk. Ook bessen groeien er goed. Eigenlijke wouden bestaan er nietde berk heeft zelden meer dan een manshoogte. Burgerlijke Stand. Gemeente Koedijk. Ingeschreven van 1 31 October 1893. Geboren Elizabeth Maria, dochter van Jan Beeldman en Aaltje Veldhuis. Grietje, dochter van Jacob Visser en Aafje Haringhuizen. Eliza beth, dochter van Dirk Snip en Jansje Bos kamp. Ovei'leden Cornelis Groenewoud, wednr. van Trijntje Lammersehaag, 88 jaar. Gemeente Heer Slugowaaid. Ingeschreven van 1 31 October 1893. Geboren Wantje, d. v. J. Troostheide en M. Gutter. Willem, z. v. A. de Groot en A. Booij. Dirk, z. v. F. Dekker en A. Konijn. Anna Cornelia, d. v. P. Vlug en E. Oostmeijer. Jo hanna, d. v. K. Kruijer en A. Boots. Petrus Johannes, z. v. J. Zijp en C. Koning. Overleden Arie Groot, echtgen. van M. Wa- gemaker oud 61 jr. Jacob, z. v. A. Koppes en wijlen J. Schrama, oud 6 jr. Maria, d. v. K. Laan en M. Groot, oud 3 jr. Aaltje, d. v. C. de Boer en G. Purmer, oud 13 weken. Dirk Goed, echtgen. van A. Boot, oud 76 jr. Klaartje d. v. J. Pascha en A. Bommer, oud 5 jr. Gemeente Oude Niedorp. Ingeschreven van 1 31 October 1893. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Johannes Rigter en Sara Schut, wed. van Simon Winder. Overleden Levenloos geboren, een kind van het mannelijk geslacht van Jan Winnips en Maartje Snukes. Joseph Prins, 11 maanden, z. v. Johannes Herman Prins en Chatharina Zo merdijk. Levenloos geboren een kind van het vrouwelijk geslacht van Arie Bakkeren Neeltje Zutt. Geboren Trijntje, dochter van Cornelis Kol lenberg en Antje de Geus. Gemeente Hariugcnrspel. Ingeschreven van 1 31 October 1893. GeborenCornelis, z. v. Jacob Blokker en Trijntje Kramer. Pieter, z. v. Pieter Hoedjes en Elizabeth Raatgers. Aagje, d. v. Nicolaas Stepha- nus Tesselaar en Geertje van Leeuwen. Arie Jan, z. v. Jan Veter en Trijntje Schrijver. Maria, d. v. Dirk Bruin en Neeltje Bruin. Ondertrouwd en Gehuwd Geene. Overleden Jacob Swart, oud 75 jr. ongeh. Arie Spaans, oud 26 jr. echtgen. van Jannetje Droog. Margaretha Trompetter, oud bijna 11 maanden. Arie Zeeman, oud 57 jr. weduwnaar van Grietje Stam, eerder van Ariaantje Floor. Gemeente Nieuwe Niedorp. Ingeschreven van 1 31 October 1893. GeborenAnna Chatharina, d. v. Cornelis Wilker en Maaike van der Wulp. Trijntje, d. v. Aris Groot en Antje Verver. Cornelis, z. v. Dirk Maars en Maartje Winkel. Trijntje, d. v. Pieter Appelboom en Antje Hovenier. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Overleden Maarten Nieuweboer, z. v. Simon Nieuweboer en Bregje Spoelder, 7 jr. Marijtje Ruurda, ongeh. d. v. Klaas Ruurda en van Dieuwertje Veerman, 47 jr. Gemeente Winkel. Ingeschreven van 1 31 October 1893. Geboren Trijntje, d. v. Klaas Pijl en Aaltje Vel. Aagje, d. v. Abraham Jes en Grietje Kos ter. Geertje, d. v. Klaas Slooves en Trijntje Spaans. Ondertrouwd: J. Middelbeek, jm. 19 jaar en T. Slotemaker, jd. 20 jr. J. S. Swart, jm. 32 jr. en B. Bakker, jd. 22 jr. Gehuwd: Jan Middelbeek en Trijntje Slote maker. Jacob Simon Swart en Belia Bakker. Overleden Jannetje Kuiper, oud 9 maanden, d. v. Jan Kuiper en Aagje Bood. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 12 Nov. voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 12 Nov. voormiddags 9.30 uur, geen dienst. GER. GEMEENTE. Zondag 12 Nov. voorm. 9 uur, nm. 2 uur J. Boeijenga. Woensdag 15 November 's avonds 6.30 uur, J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 12 Nov. voorm. 9.30 ds. Habbema.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2