Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 47. Zondag 19 November 1893. 2e Jaargang. 1 4-18 1 Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Een geivaagde proef. NIEUWE m (III 111 VI Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEM. NTS PRIJS voor Noordsciiarwoudf., Ocdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO et., franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. JA. KEIZER. BUREEL: loordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTESTIËS: Yan 15 regels 30 ct., elke regel meer f> ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruiinte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. SBHS<:.\STBtEI,ISO OP UE.¥ NPOORWEO. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. Wintei-dienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) j 6.374) 9.53... stopt ge- GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERD AMSCHE TIJD. 6.56* 8.061) 11.432) 3.263) 6.574) regeld te 10.13... Zijdewind - AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 8.36 Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Helder. De met stopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.metgeteekenden trein des Maand, te Zijdewind. R I C II T I N G AMSTERD A M. Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Aan onze Lezers! Het groote succes dat wij hadden bij de aan bieding van Groud. LGlsje van E. Marlit, doet ons besluiten onze lezers nu aan te bieden DE VROUW MET DE KARBONKELSTEENEN, eveneens van Marlit, voor slechts v ij f t i er cc rit (ƒ0.50). Daar St. Nicolaas op handen is en dit boek misschien als eene verrassing velen niet onwelkom zou zijn, achten wij 't nu de beste gelegenheid tot deze tweede aanbieding te besluiten. (Zie verder achterstaande bon.) De Uitgever. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Noord- SCHARWOUDE Gelet op art. 86 tot en met 92 der wet van 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen ter kennis van Belanghebbenden; Dat de eerste zitting van den Militieraad, bestemd voor Vrijwilligers en Lotelingen, wordt geopend op den tweeden Maandag in deze maand en dat de zitting voor het 3e militie-district, waartoe deze gemeente behoort, zal worden gehouden te Alk maar. Ieder vrijwilliger of de loteling, die vermeent we gens lichaamsgebreken of wegens te kleine gestalte voor den dienst der Nationale Militie ongeschikt te zijn, moet zich ter genoemder plaatse bevinden, ten einde het door hem verlangde onderzoek te ondergaan, welk onderzoek voor deze gemeente aldaar zal plaats hebben op Maandag, den Elfden December aan staande, des morgens ten 10 ure. Noordscharwoude, den 18 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. KROON. Idem Idem Idem. Oudkarspel, den 18 November 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KROON. De Secretaris, P. EECEN Pz. Den 15 Nov. 's avonds ten 6 ure, verga derde de Raad der gemeente Zuidscharwoude, waarin de nieuw benoemde burgemeester, den heer J. W. C. Kroon, bij monde van den heer Jb. Greidanus, uit naam van den eersten Wet houder, den heer Boon, werd geïnstalleerd. Hij sprak daarbij den wensch uit, dat het nieuwe bestuur mocht zijn een toenemen der welvaart der gemeente Zuidscharwoude. De burgemeester antwoordde hierop met een kort doch zakelijk woord, waarin hij den steun verzocht zijner raadsleden in het bearbeiden van het nieuwe veld, dat voor hem lag, en aanvaardde hiermede het presideum. In dezelfde vergadering werd ZEd. Achtb. met algeineene stemmen tot Secre taris der gemeente en Ambtenaar v/d Burger lijken Stand benoemd. De Heeren Ham en Dr. C. ten Bosch waren ter vergadering gekomen om het Hoofd der ge meente, uit naam der vereeniging „Nut en Ge noegen" te complimenteeren, waarop ZEd. Achtb. zijn dank betuigde en tevens te kennen gaf, dat 't hem aangenaam zou zijn als lid der vereeni ging te worden ingeschreven. Langedijk. Meiddén we voor eenigen tijd, dat het er bij dezen voortgang voor veel Lan- gedijker huurbouwers niet rooskleurig uitziet, de arbeiders hebben hier in dezen tijd geen reden tot klagen. Er komen haast handen te kort om de groenten voor den winter binnens huis te halen eu het veld voor het volgende voorjaar gereed te maken. Het loon is vrij goed en de werktijd van 's morgens half zeven tot 's middags vijf uur. Deze toestand zal nog ge- ruimen tijd voortduren als de vorst niet te streng invalt. Een weinig vriezend weer is voor het land eer voor- dan nadeelig. Sommige arbeiders hebben het druk met de verkochte kool naar de stations Noordscharwoude en Heer Hugowaard te brengen eu daar in de waggous te lossen. Het vervoer van groenten per schuit naar het eerstgenoemde station geschiedt 'door de sluizen, die ter weerszjjden van de ringvaart om den polder Heer Hugowaard in de dijken zijn gele gen. Het is daar somtijds zoo druk met schutten, dat ledige vaartuigen, die in den regel het laatst aan de beurt komen, uren moeten wachten, eer zij kunnen worden doorgelaten. Met het weg brengen van een praam kool gaat dan ook onge veer een halve dag heen. Op de zuurkoolfabrie- ken alhier werken voornamelijk arbeiders uit omliggende plaatsen. De Langedjjkers zelve wer ken liever buiten op het veld. Jl. Dinsdagavond had de aangekondigde uitvoering plaats van eenige leerlingen der zang en Muziekschool, onder leiding van den heer J. M. Otto, te Alkmaar, in het lokaal van den heer C. Nap te Oudkarspel. Spraken we 't vorige jaar met veel lof over de vertolking der verschillende muziekstukkenbewonderden we de solo's voor viool, cornet a piston, picolo enz.; volgde er toen een welverdiend daverend applaus op de uitvoering vau „De Bergfee" vonden we het optreden der kleinen uitstekend, waren zij vrij en ongekunsteld op „de planken" wij zeg gen van deze uitvoering hetzelfde. Wij bewon deren de muzikale kennis niet alleen maar de wijze waarop ook nu weer de verschillende solo's werden vertolkt door jongelui, waarbij enkelen nog niet eens over hun lessenaar konden heen zien is bewonderenswaardig. No. 5 van het programma, „Grosstandschen", Idylle voor 2 violen met begeleiding van strijkinstrumenten, was voorzeker wel '-t neusje van den zalm, althans wat de muziek betreft, en wij willen 't zeggen omdat wij 't kunnen zeggen Koster en Arbous zijn op de viool „kranige jongens." Behalve muziek kregen we ook nog een kin deroperette in 6 tafereelen door H. Prijs, ten gehoore van eenige leerlingen der zangschool. Deze operette, „Ongeluksvogel en Gelukskind" geheeten, is in 't kort van den volgenden inhoud en bewerkt naar een sprookje. Er was eens een koningsfeest en de gasten en feestvierende, bezoekers van een zekeren herbergier waren vol vreugde toen zij iemand ontdekten die zich ook in de herberg bevond, die droevig gestemd was. Op de vraag waarom hij niet deelnam aan de feestvreugde, ontvingen zij ten antwoord dat hij van zijn geboorte af tot heden toe, altijd ongelukkig was geweest. Men vroeg naar zjju naam en toen ze hoorden dat hij „Ongeluksvogel" heette, proestten allen het uit van lachen. Ongeluksvogel vertelde dat hij van zijn tante eenig geld had geërfd en daar mede op reis was gegaan, maar dat men 't hem ontstolen had, waarom hij nu zoo droevig gestemd was. Toen de kastelein nu inzag dat er niets van hem te halen was terwijl „Ongeluks vogel" evengoed maar had laten opdisschen, be sloot hij, op raad zijner dochter, hem maar in dienst te nemen om zoodoende het verteerde geld in te winnen. Maar 't gebeurde op een morgen dat „Ongeluksvogel" als gewoonlijk ziju werk deed en bij ongeluk tegen eeu tafel aan stootte, zoodat deze omviel. De herbergier en de logeergasten kwamen allen op dat leven af en ontdekten het ongeluk van „Ongeluksvogel." Dien morgen was hij zoo ongelukkig dat hij uit zijne betrekking werd weggejaagd en een zwer vend leven begon te lijden. Doch het toeval wilde dat hij in het park van prinses Gelukskind kwam. De prinses ontmoette „Ongeluksvogel" en ver telde hem dat zij, doordat een goede fee haar een ring had gegeven, altijd even blijde en gelukkig was. „Ongeluksvogel" wekte bij haar medelijden op en terwijl zij probeerde of ook dien ring aau zijn vinger paste met het doel hem dien ring te schenken, dan werd hij misschien ook eens blijde, verliet zij hem en bleef de ring aan den vinger van „Ongeluksvogel." Doch daarmede werden ook de bordjes verhangen. Ongeluksvogel werd blijde en vroolijk, de Prinses daarentegen stil en verdrietig. Men giste naar de oorzaak van het verdriet van de prinses, die eindelijk vertelde dat zij haar eens geschonken ring had wegge geven aan een armen jongen. De koning vaar digde een bevel uit dat Ongeluksvogel moest worden opgespoord en gevangen genomen. Dra vond men hem in dezelfde herberg waar hij eens zoo ongelukkig was. Niemand herkende hem echter maar hij zelf zei dat hij den ring had ont- 3.) Nauwelijks gooide Flora een appeltje van het bal masqué op, of, uit eigen beweging noodigde hij haar en Dora uit. hem te vergezellen, als zij lust hadden het bij te wonen. Ja, het scheelde weinig, of hij was zelf gemaskerd, en wel als »Mephistophe- les, gegaan wanneer niet de loffelijke gedachte, dat zijn vrouw daardoor misschien in haar vertrouwen op zijn soliditeit geschokt kon worden, hem daar van had teruggehouden en het meer bescheiden costuum van een eerzaam poorter deed kiezen. Die goede LaurensHij vermoedde niet, dat Flora den rol van Mephisto reeds op zich had ge nomen, en dat het geheele duivelsche plan slechts ten doel had, het »al te soliede« in zijn karakter aan het wankelen te brengen. Zoo verschenen dan Laurens, zijn vrouw en Flora op het gemaskerd bal. Dora zag er als bloemen meisje zoo verrukkelijk uit, dat haar man in stilte moest toegeven, dat zij zich gerust met de beval- ligste Parisiene kon meten, en ook Flora, als waar zegster, bracht hem door haar geestige antwoorden en betooverende coketterie geheel in verrukking. ïZooveel »chik« en sesprit® zou ik waarlijk niet achter onze vrouwen gezocht hebben,dacht hij en voelde zich tusschen zijn beide dames, die rechts en links een onafgebroken raketvuur van fijne en puntige gezegden onderhielden, weldra even prettig en jolig, als toen op dien avond in Parijs. Óp een gegeven oogenblik geraakte ons drietal in het gedrang, en beproefde Laurens er zich door heen te werken, maar eer hij er op verdacht was, werd hij van zijn dames gescheiden en....zij wa ren eensklaps verdwenen. Terwijl hij zoekend heen en weêr liep om de verlorenen op te sporen, slopen Flora en haar vrien din in de garderobe, waaruit zij echter spoedig weder te voorschijn kwamen, de eerste nog altijd in hetzelfde costuum, maar Dora onder een rooden domino. Juist had Laurens, vermoeid van het vruchteloos zoeken, op een bank plaats genomen, toen een vrouwelijke roode domino zich naast hem neder zette. Het was zijn vrouw, die hem met veranderde stem vroeg»Zijt gij hier alleen ,»Op het oogenblik ja »Het verbaast me u hier te zien. Ge zijt anders nooit te bewegen uw boeken te veriaten »Ahschoon masker! Ge kent me dus?« »Schoon maskermompelde Theodora »kijk kijk! hij is verduiveld toeschietelijk!! Of ik u ken,« vervolgde zij luid, »0 reeds langIk heb altijd veel belang in u gesteld, want ik dweep met het zachte, het rustige en koester een bizondere voorliefde voor schrijvers en geleerden. »Dat doet mij waarlijk veel genoegen,ant woordde Laurens, terwijl hij Dora's hand greep en in één adem vervolgde »Wat een lief, klein poezelig handje hebt uDaarbij zag hij snel voor zichtig rond, voerde de kleine hand naar zijn lippen en drukte er heel galant een kus op. »Hij is afschuwelijk!® dacht Theodora en wilde de hand t'erug trekken, maar Laurens liet haar niet meer los. »Ga niet heen,« vleide hij teeder. sverlaat mij tenminste niet zoo snel. Ik weet niet, hoe het komt, maar het is mij zoo wel in uw bijzijn. Blijf, schoon masker »0, die snoodaardriep Dora in stilte »en wat was ik toch domvoegde zij er in gedachten bij. »Ik wil dien slapenden leeuw wekken en zijn oogen zijn al meer dan eigenlijk goed is geopend In haar verontwaardiging wilde Dora hare hand met geweld losrukken, maar Laurens hield haar zacht, doch stevig gevangen. »Wat ben ik ook dwaas,stelde zij zich gerust. »Hij kan immers niet anders, tenzij hij zich wil blameeren, en ik wed dat hij er al lang spijt van heeftMaar ik wil deze gelegenheid niet laten voorbijgaan en het ijzer smeden, zoolang het heet is.« Zij liet hem niet alleen hare hand, maar beant woordde zelfs veelbelovend den zachten druk der zijne. En toen hij haar voorstelde met hem door de zaal te wandelen, greep zij zonder tegenstreven den aangeboden arm en drukte zij zich innig, ver trouwelijk tegen hem aan. »Ik beken, dat gij voor de rust van mijn hart gevaarlijk zijtfluisterde zij hem toe. »Maar het noodlot voert ons te samen laat ons dus één uur althans samen gelukkig ?ijn »Mag ik u na dezen avond dan nooit meer ont moeten vroeg Laurens terneder geslagen. »Hij is toch een ellendelingjammerde Dora in stilte»of zou hij het alleen voor de grap doen 't Is om dol te worden Intusschen waren zij een der openstaande, maar toch stille nevenkabinetjes genaderd en voerde Lau rens zijn dame er binnen, waarna hij met haar aan een tafeltje ging zitten en ververschingen be stelde. Terwijl Dora orangeade door een strootje slurpte, dronk Laurens eenige glazen Champagne op het welzijn zijner onbekende en werd gaande weg hoe langer hoe vuriger en welsprekender, tot dat hij eindelijk zijn arm om haar leest sloeg en haar onstuimig aan zijn borst drukte. Theodora vergat eenige oogenblikken, dat zij voor Laurens een vreemde was en vond dat alles heel aardig en natuurlij^, totdat zij zich plotseling bezon. »Hij weet immers niet dat ik het ben riep zij in zich zelve)>0 wie had ooit gedacht, dat hij zoo'n Turk wasMaar ik zal mij van hem laten scheidenEn zich meer en meer opwindend, stiet zij hem met de grootst mogelijke veront waardiging van zicheen ommekeer, die hem niet weinig verbaasde. In dat zelfde oogenblik trad Flora binnen en snelde Theodora haar tegemoet. «Hij is een monster, een ellendelingzeide zij met een door toorn en tranen verstikte stem tot

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1