"Nieuwe Langedijk.31' Courant", van Zondag 19 November 1893. vangen van de prinses en na dien tijd gelukkig en blijde was geweest. Men nam hem gevangen en bracht hem voor den koning die hem ter dood veroordeelde. De prinses echter, vol mede lijden voor den armen jongen dat hij onschuldig zou moeten sterven, bewoog haar vader hem met haar te doen trouwen, daar zij dan beide deelgenoot zouden zijn van den ring en dus ook haar verdriet zou zijn geweken.De koning stemde einde lijk toe, daar hij ook zij ne dochter gaarne gelukkig zag en er kwam een olifant met een langen snuit en Wij zouden misschien aan dit sprookje geen plaats verleend hebben wanneer wij, en zoo 't bleek allen, niet innig veel genoten hadden bij de opvoering van de naar dit sprookje bewerkte Operette. Allerliefste en aardige passages kwa men er in voor. Zulk kinderspel is geen kinder spel. Lief en degelijk is de operette en onwille keurig moeten de kleinen daar indrukken van opvangen. Den directeur onzen lof voor den tact waarmede hij zich met de kinderen weet bezig te houden, die tevens toont hun te begrijpen in hun kleine luimen en grillen. De ondernemer den hr. Nap, doet er goed aan ons in de gelegenheid te stellen van een dergelijke uitvoering te kun nen genieten. Na afloop kregen wij nog een paar nummer tjes van het fanfarecorps van Broek op Lange- dijk ten gehoore, dat mede onder directie staat van den heer J. M. Otto. Binnenland. Te Muideu heeft Dinsdagmorgen om half elf door onbekende oorzaak in een sorteer- en korrelhuis der kruitfabriek een ontploffing plaats gehad. Dank zij den stevigen bouw van dit huis is het ongeluk tot dit gebouw beperkt ge bleven. Er was ongeveer 125 kilo kruit nr. 3 aanwezig, dat de sterkste ontploffingskracht heeft. Bij deze ramp zijn twee der arbeiders omge komen, vaders van talrijke gezinnen. Hun lijken waren niet erg verminkt. Te Muiden zelf is geen schade van eenige beteekenis aangericht door de ontploffing. Wel schrikte men hevig van den slag, die zelfs te Bussum werd vernomen. Het „interessantste cijfer" op den staat der middelen noemt „Het Vad." terecht dat der vermogensbelasting. Inderdaad het valt niet mee. Als men nagaat, dat vóór 1 Nov. de helft der aanslagen moet betaald zijn, dan is f3,451,696 een teleurstellend cijfer. Men zal in aanmerking mogen nemen, dat velen te laat betalen, dat misschien over vele aanslagen nog quaesties han gende zijn, er staat tegenover, dat er zeker ook zijn, die onverschuldigd reeds meer dan de helft hebben betaalt en dan is f 875.000 minder dan de raming zeker een niet bemoedigend resul taat. Mag men het „Friesch Volksblad," een der organen der volkspartij, gelooven, dat neemt de anarchistische strooming onder de arbeiders in Het Bildt sterk toe, en geven revolver en patro nen onder hen stof tot dagelijksche gesprekken. Het blad oordeelt evenwel, dat tusschen het bezit en het gebruik van de revolver eene groote schrede ligt en dat zij, die het luidst schreeuwen gewoonlijk het eerst zwijgen, als de nood aan de man komt. Op eene vraag aan een vredelievend vrouwtje of haar man ook eene revolver bezat, luidde het antwoord „Dog niet, want mijn man en ik, we zijn eigenlijk bang voor zoo'n ding, maar toch hopen we er voor den winter nog een te krijgen, want men zegt dat de voogden beter geven als ze weten dat we zoo'n ding in huis hebben." In dit geval moest dus het moordtuig dienst doen, als een soort amulet tegen de vermeende karigheid of onbillijkheid van het armbestuur, doch het bezit van het vuurwapen doet lang zamerhand de vrees er voor verdwijnen, en dat het dan gevaarlijk wordt in de eerste plaats voor den bezitter zelf, heeft dit jaar de onder vinding reeds geleerd. „N. R. Ct." Een koetsier v. G. te Loosdrecht, heeft een kip die kraait als een haan en om den anderen dag een ei legt. Op een salaris van f575 heeft zich geen enkele sollicitant aangeboden voor onderwijzer aan de R. C. school te Westwoud. Thans wor den sollicitanten opgeroepen tegen f 625. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp, inhoudende bepalingen tot bevei liging van arbeiders in fabrieken tegen ziekte of ongeval. Onder do vreemdelingen, die laatstelijk uit het land verwijderd zijn, bevat het „Rjjks-Poli- tieblad" e!en eigenaardigen naam. De manui, die uit Oudenbosch naar België is uitgeleid heet „Créateur de l'Automne." De „herfst" is dus nu reeds, medio November, over de grenzen gezet. Omstreeks 10 November jl. is uit een doos, verzonden uit Leeuwarden per Van Gend Loos, aan het adres van mevr. K., te 's Gra- venhage, vermist een juweelen broche, bestaande uit verscheiden juweelen, gevat in goud en met gouden speld; een gouden zegel ring met grooten vierkanten rooden steen. De commissaris van politie der centrale afdee- ling te 's Gravenhage verzoekt opsporing en be richt. Een dichterlijk oudje. Een vijfentachtigjarig oud moedertje te Hoo- gezand kondigt in „Oost-Goorecht" haren ver jaardag aldus aan „Met leedwezen in 't jaar 8 geboren in (Sappemeer, Oud en arm en kan niet meer. Een meisje, behoorende tot het Leger des Heils te Amsterdam heeft thans aan de jus titie medegedeeld dat zij in het begin van Au gustus in het boschrijke gedeelte tusschen Arn hem en Heelsum bebloede mannen- en vrouwen kleederen heeft aangetroffen. Het is niet recht duidelijk waarom de maagd eerst heden met deze mededeeling voor den dag is gekomen. Een bewoner van de Keizersgracht te Amsterdam, werd onaangenaam verrast door de ontvangst van een brandbrief, inhoudende de bedreiging op een aangegeven plaats f 50 te deponeeren, of anders zou zijn huis door dynamiet in de lucht "Vliegen. De bedreigde was vergezeld van politie ter bepaalde plaatse aan wezig, maar de dynamiet-man liet zich wachten. Dat de pogingen ter bevordering van de ontginning van heideveld voor de boschcultuur niet altijd de gewenschte resultaten opleveren, blijkt o. a. te Gasselte, waar voor eenige jaren de grootste boschkamp in Drenthe, nl. 100 H. A., werd aangelegd. De daarin aanwezige den nen tieren zoo slecht dat men van de verdere voornemens ter ontginning heeft afgezien. Vreemde dingen zijn te Utrecht reeds voorgekomen en heb ik al vaak het genoegen gehad wereldkundig te maken. Maar wat van daag in onzen gemeenteraad is voorgevallen, is, ik durf het wedden, onbekend in de annalen der kleine gemeente, zelfs van het platste platte land. Verbeeldt u dat de burgemeester, zoo tegen half zes, bij een gewichtig besluit dat de Raad nemen moest, moest voorstellen een oogenblikje te wachten, omdat de zitting langzamerhand ver- loopen was, maar toch nog juist voltallig genoeg om te stemmen als dat eene lid terugkwam, dat even naar de antichambre was. Het kleinste raadslidje, dat we bezitten en dat ons dezen poets speelde, bleef tot verbazing van al zijne collega's onrustbarend lang weg, zóó lang, dat zelfs de secretaris wegsnelde om te zien of er ook „iets gebeurd" was. Maar het geduld van den burgemeester kon deze proef niet door staan, en hij sloot de vergadering juist even voordat de heer Laseur, den strik in zijn dasje nog eens fatsoeneerende, de zaal weer binnen trad. N. R. Ct. Ter navolging. Een aanzienlijk ingezetene van Nieuw-Loos- drecht heeft aan de aldaar schoolgaande kinde ren van on- en minvermogende ouders voorden aanstaanden winter school-pantoffels ten geschenke gegeven. De flinke daad van den Scheveniugschen knaap Jacob Tuijt heeft bij het publiek veel waardeering gevondende jongen ontving daar van meer stoffelijke bewijzen dan hij en ook wij verwachten. Dientengevolge is het mogelijk geworden voor eerst Jacob goed in de kleeren te steken, aan enkele van zijne billijke wenschen te voldoen en bovendien op de rijkspostspaarbank op zijnen naam vust te zetten eene som van /"104. (Vad.) Den 16den is tot onderwijzer der 3de klasse aan de 2de burgerschool te BSaarlcm, hoofd de heer W. Kloeke, benoemd de heer T. Bouma, onderwijzer aan de O. L. S. te Schageu. Een buitenkansje. De gehuwde inwonende kantoorlooper van een Haagsche bankinstelling heeft dezer dagen op een Antwerpsch lot den prijs van f150,000 frs. gewonnen. Te Rotterdam gaan volgens de laatste opgave ter school 22729 kinderen, terwijl op de scholen officieel eigenlijk slechts plaats is voor 21994 kinderen. Daarenboven zijn wegens plaatsgebrek nog 1871 kinderen van onderwijs verstoken. Dit gaf iemand aanleiding het denkbeeld te opperen om het onderwijs op verschillende uren te doen plaats hebben, bij v. de eene partij des morgens van 79^ en des middags van l1^— 4 en de andere parcij van 1012Y2 en van 41/27 uur. De onderwijzers zouden dan wel wat meer werk krijgen, waardoor men hun dan desnoods wat meer kon betalen maar dat zou z. i. geen bezwaar opleveren, daar de onderwijzers thans toch slechts 5 uur per dag werken, ter wijl de gewone werktijd voor een burger gemid deld 11 uur per dag bedraagt. Twee vrouwen die dezer dagen des mor gens omstreeks 4 uur bezig waren een ijzeren praam door Oude Pekela te trekken, werden eensklaps opmerkzaam gemaakt op een klagend geluid, dat blijkbaar uit een nabij de vaart staande woning tot haar kwam. Zij klopten aan; eene vrouw opende de huisdeur en vertelde schreiende, dat haar 70-jarige tante, erg aan den drank, des nachts plotseling verdwenen was. Een der vrouwen had toevallig lucifers in den zak. Een lantaarn werd aangestoken en toen aan het zoeken. Bij den regenbak stond een uit- gebluscht lampje; het deksel stond opgelicht en toen men omlaag keek, stond daar het besje tot aan de armen in het water. Natuurlijk werd ze spoedig uit haar onaangenamen toestand ge holpen en vertelde toen „Och, ik wol mie ver drinken, maor de dood is zoo benauwd en 't woater was zoo kold." Woensdagavond, bij aankomst te Rozen- daal, ten 7.42 van den trein van Breda, kwam men tot de ontdekking dat zich een reiziger der le klasse door een pistoolschot van het leven had beroofd. Het wapen waarvan hij zich be diend had, lag met nog eenige kogels geladen naast hem. Naar men vermoedt, is de ongeluk kige uit Antwerpen afkomstig. Nader meldt men nog, dat op het lijk nog 26,000 francs zijn gevonden, benevens een plaats- kaart le klasse van Breda naar Brussel. De politie had juist kennis gekregen van het signa lement van den vermoedelijken dief, die de Bank te Antwerpen voor fr. 50,000 had bestolen. Het gerucht loopt, dat de dood van dezen reiziger hiermede in verband moet stqan. Buitenland. Een uitvinding, die misschien een groote toekomst kan hebben, wordt door het Engelsche vakblad Ironmonger vermeld. Men heeft nl. een paar schaatsen geconstrueerd, die van onderen van kleine wieltjes met pneumatic banden (even als die der tegenwoordige rijwielen) voorzien zijn, en in Birmingham en omstreken grooten opgang maken. Wellicht zullen deze instrumenten op den duur kwade concurrenten voor de rijwielen blijken. Een jonge dame te Berlijn die 's avonds 11a tien uur piano gespeeld had, werd door den politierechter op klacht van den onder haar wo nenden huisheer veroordeeld tot een boete van 5 Mark. De rechtbank heeft haar in appèl vrij gesproken van het burengerucht dat zij zoo ge maakt hebben. Zij had niet met opzet leven ge maakt en haar pianospel was zoo geweest dat het dienstmeisje er bij in slaap was gevallen. Een Tranvaalsch matroos over een spoor trein. Daar's niks mannelyks in die ding nie. 'n Schip heft haar hoofd omhoog, en stapt, als het ware, over de wateren. Maar '11 trein, bahdie ding kom daar kruipende, sluipende en snuivende aan, al op zyn buik als 'n lange slang met 'n pyp in zyn bek. Een kinder-duelTe Gent hebben twee schooljongens van 14 jaar, Vermeesch en Tim mermans, overeenkomstig alle vormen, geduel leerd. De eerste schoot Timmermans dood. Ver meesch en de jongens-getuigen zijn gearresteerd. Een interessante liefdesgeschiedenis heeft zich in de hofkringen voorgedaan. De Beiersche prinses Elisabeth, geboren 8 Jan. 1874, is name lijk verloofd met een garde luitenant, baron Lufried, die natuurlijk in stand verre beneden haar staat. De prinses is eene dochter van prins Leopold en prinses Gisela van Beieren, en der halve een kleindochter van den keizer van Oostenrijk en den Beierschen prins regent. Hare familie wilde eerst hoegenaamd niets van het plan weten en dwarsboomde het op alle moge lijke wijzen. De luitenant werd naar Metzover- geplaatst, er werden onderhandelingen geopend over een huwelijk van de prinses met een ver moedelijken troonopvolger, doch de gelieven bleven elkander trouw. Eindelijk riep de prinses de tusschenkomst van haren grootvader keizer Franz Jozef in en deze wist eindelijk de familie gunstig voor de jongelui te stemmen. De officier zal nu tot graaf verheven worden en in het Oostenrij ksche leger worden overgeplaatst, ten einde deze mesaillance zoo aannemelijk mogelijk te maken. 344ste Staatsloterij. le KLASSE le lyst. Maandag 13 Nov. 1893. No. 8375 en 19269 ieder f1000. No. 5345 en 15050 ieder f400. No. 6192 f 200. No. 7431, 16104, 17597 en 18587 ieder f100. 2e lijst. Dinsdag 14 Nov. 1893. No. 2755 f 20,000. No. 13825 en 14728 f1500. No. 13745 en 14233 ieder f1000. No. 8621 f400. Na .8149 en 14616 ieder f200. No. 416, 7305, 7498, 10704,15490 en 18836 ieder f100. 3e lijst. Woensdag 15 Nov. 1893. No. 20484 f 5000. No. 15083 f2000. No. 18289 f 1000. No. 4452 f 400. No. 6541 f200. No. 8351, 8441, 14723 en 15315 ieder f100. 4e fljst. Donderdag 16 Nov. 1893. No. 11296 f 400. No. 4824 f 200. No. 12304 f100. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 19 Nov. voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 19 Nov. voormiddags 9.30 uur, ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 19 Nov. voorm. 9 uur, nm. 2 uur J. Boeijenga. Woensdag 22 November 's avonds 6.30 uur, J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 19 Nov. nam. 1.30 ds. Calkoen. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 19 Nov. vm.9nam. 2 uur ds. Woensdag 15Nov.'s avonds 6.30 u. hare vriendin en trachtte met haar het kabinet te verlatenmaar Laurens was haar gevolgd. »Kent gij dat mas"ker fluisterde hij Flora toe. Deze knipte toestemmend met de oogen. »Wie is deze dame dan ?<i vroeg hij verderwel zacht, maar toch luid genoeg om ook door Theo dora verstaan te worden, die krampachtig haren arm drukte. »Een nichtje van mij,« zeide Flora hardop tot Laurens. «Wees dan zoo goed mij aan uw beminnens waardige nicht voor te stellen,antwoordde hij schielijk. »Ik laat mij van hem scheidenfluisterde Dora met trillende stem hare vriendin in het oor, en deze ontdekte, met de haar aangeboren scherpzin nigheid terstond, in welk een fatalen toestand het jonge echtpaar was geraakt. Zij hield veel van Dora, maar ook den jongen geleerde had zij leeren hoog achten en het snelgevatte meisje nam dadelijk haar besluit. «Blijf bij onsfluisterde zij den jongen man toe, die haar terzijde was getreden. »Och, ik smeek je,4 zeide Theodora zacht, »zie dat we hem kwijt raken! Ik wil geen woord met dien huichelaar spreken Breng me naar huis ik zal mij in mijn kamer opsluiten en overleggen wat mij te doen staat Ik zal mij zoo meteen in het gedrang uit de voe ten maken,fluisterde Flora weer in Laurens oor «en, luister eens goed in dien rooden domino zit uw vrouw Wortelstam keek alsof hij 't plotseling hoorde donderen. «Op mijn woord van eerbevestigde Flora, ter wijl zij onder de menigte verdween. Theodora, van hare vriendin gescheiden, trachtte nu alleen den uitgang der zaal te bereiken, maar Laurens, die scherpzinniger was dan men allicht gedacht zou hebben, voelde een donker vermoeden in zich opkomen en week niet van hare zijde, hoe wel hij de geheele zaak eigenlijk meer voor een verongelukte maskeradegrap hield, die hij niet wilde bederven. «Waarheen, schoon masker vroeg hij zoo galant mogelijk. «Naar huisklonk het lakonische antwoord. «Schoon masker, dan zal ik u geleiden.« Het masker zweeg. Het rijtuig kwam voorTheodora steeg in, en Laurens, na den koetsier het adres te hebben op gegeven, ook. De arme vrouw was over deze voort durende trouweloosheid van haren echtgenoot ten hoogste verbolgen. Pruilend had zij zich in een hoek van het rijtuig geworpen en wist niet meer, wat ze beginnen zou maar wat haar geheel onbegrij pelijk voorkwam, ook Laurens was eensklaps ver stomd en bleef roerloos tegenover haar zitten. «Hij krijgt berouwjuichte de verbitterende jonge vrouw in stilte. Haar woning was dichtbij, dus duurde de rit gelukkig niet lang. Doch nu eerst, bij het uitstap pen, bemerkte zij, dat Laurens haar naar zijne wo ning had laten brengen, die toch, wat zij op dat oogenblik echter geheel vergat, ook de hare was. «Hij is schaamteloos genoeg, om zijn nieuwe kennis in ons eigen huis te brengenmompelde zij ver slagen. Intusschen had Laurens aangescheld en de meid deed open. «Goeddacht Theodora. «De zaak wordt tot het uiterste gedreven Het zij zoo Zij nam den arm van haren geleider en trad, bevende van woede, in hare woning, waar Laurens bedaard het licht aanstak. En daar stond zij, nog altijd gemaskerd, terwijl hij voorzichtig zijn costuum aflegde. «En u, mevrouw vroeg hij schertsend. «Wilt ge u ook niet ontmaskeren Theodora zag hem doordringend aan. «Nu zal ik je een verrassing bereiden,dacht zij, eindelijk een besluit nemend, «en je laten zien, welk vogeltje je in de kooi hebt gelokt.« Schielijk rukte zij zich het masker van het gelaat en staarde hem. met een uitdrukking der diepste verachting op haar toornig gloeiend gelaat, en wraakzuchtig fonkelende oogen vernietigend aan. Maar de ver wachte verpletterende uitwerking bleef achter. Kal in en vriendelijk zag hij haar in de oogen, terwijl hij op den natuurlijksten toon ter wereld vroeg«Zal ik je dat ding even helpen afdoen Theodora was totaal verward. «Wist je dat ik onder dien rooden domino zat?« stamelde zij. «Zeker, vrouwtjelief «Dus heb je al dien tijd komedie met me ge speeld «Ik kon je de pret toch niet bederven klonk de wedervraag. En de roode domino viel berouwvol in Lauren's armen, maar ook hij drukte zijn vrouw niet zonder wroeging aan 't hart wij en juffrouw Flora weten wel waarom. Moraal. 1. «De trouwste echtgenoot is, wanneer hij bui tendien een pikante kennismaking aanknoopt, als een leeuw, die bloed heeft geproetd« en 2. «Een vrouw moet nooit probeeren haren man levendiger te maken dan hij isDe Amsterd. EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2