H. BosmtI zoon, 2.50 ImFSJ o DE FIBMA de Wed. Jobs. Denijs, Hoogzijde E No. 11, te SCHAGEN. Halt! Werda! Niet verder! OPRUIMING. HuigUrouwersteegv hoek Laat, ALKMAAS, bericht bij deze de opening van haar maga zijn in Vernikkelde, Vergulde en Verzilverde Artikelen, uit de fabriek der firma MIELE Co. en beveelt zich. beleefd aan. BON voor onze lezers. BON voor de lezers van dit Blad. DAMES- en KINDERMANTELS. WINTERJASSEN voorkinderen vanl tot 16 j. Heeren-Winterjassen en Demi-Saisons. N.-Scharwoude. J. \V. Amelsbeek. f 2.50 NIKKEL WERKMANS-HORLOGES worden onder garantie voor O 0> en hooger, verkocht in het Horloge-, Goud- en Zilvermagazijn van bi O De Sterrenhemel. Bc vrouw Biiet de liai'boiiketeteeiicii. Met circa 100 platen. In plaats yan f2.50 voor 50 cent. Een der beste werken van MARLITT. I)e vrouw met de Karbonkelsteenen met circa 100 platen, voor den ongeloofelijken prijs voor onze lezers, voor 50 cent als premie op ons blad. Wil men een boek hebben, dat interessant mooi, dat prachtvol boeiend is, dan zal zeker de keuze op dit belangwekkend werk„De vrouw met de Karbonkelsteenen" vallen. Het is met zeer duidelijke letter op best papier gedrukt en vol fraaie platen. Vroeger kostte dat werk zonder platen f2,50 en thans als premie voor onze lezers slechts 50 cent. Met steeds klimmende belangstelling zal men dit werk lezen en niet rusten, voor dat men het ten einde heeft, om dan weer opnieuw te beginnen. Of! TrPV7 Q i Q V 's men zulke lektuur. Het is een kunstjuweel v^Il V Cl ZjCaU.10 Uddl van <ien eersten rang, terwijl het de goede eigen schap bezit, dat men het aan ieder, meisje, vrouw, jongeling of man in handen kan geven. Pier en krachtig weet zij verongelijkten in de maatschappij te verheffen, terwijl de geeselroede door haar toegepast op die lage karakters, die in de maatschappij, zoo vaak ongekend rondsluipen, met meesterhand gebruikt wordt. Deze fraaie groote geïllustreerde ronian van .11 a r 1 i 11, voor 50 cent mag geen enkel lezer zich voorbij laten gaan. Alleen verkrijgbaar aan ons bureau tegen inlevering van onder staande bon. G-ouden en Bronzen Kruis, Utrecht 1876. Eervolle Vermelding, Arnhem 1868. Handelsmerk weltia;- grcdcpoiiecrd. Door verschillende I A O IJ T \M A "F R Door duizenden al jaren doctoren aanbevolen. J O li i WW A SL.il gebruikt. ONSCHADELIJK VOOK KINDEREN. Met dit JACIITWATER eens per maand het hoofdhaar gewasschen, doodt men het levend onrein en de larven, zonder schade aan haar of huid. Het doet de roos verdwijnen, geeft een sterke haarbos en men behoeft nooit een fijne kam te gebruiken. Prijs per flacon f 1.—per halve flacon -"»< cent. Verkrijgbaar bij H. STöVE, Oudkarspel; P. DE WIT, Noordschar- woude; R. LUIT ING, ZuidscharwoudePLOEGER, Broek op Langedijk; D. STöVE, Dirks- horn; J. RANKE, Behagen. J. A. BASIE, ALKMAAR, Noord-Holland. De ondergeteekende wenscht als abonné van dit blad te ontvangen: De vroinv niet de Karbonkelsteenen, van E. MARLITT, fraai geïllustreerd op best papier. Prijs 50 Cent af gehaald of 60 Cent franco per post. WOONPLAATS: NAAM: Aanbevelend, UEd. Dw. Dr., (it K UI T O I It) Neen, maar dat is wat moois, dat kan iedereen gebruiken, en haast voor niets. Luister wat onderge- teekende voor TACHTIG CENTEN aanbiedt: 4. Een Horlogehanger. 2. Een prachtige Muziektol. 3. Een prachtig mooie brievenhanger. 4. Een hamer met steel. 5. Een nijptang. 6. Een lucifershanger. 7. Zes mooie geïllustreerde Nieuwjaars- en Feli- citatiekaarten. 8. Een prachtige humoristische Scheurkalender voor het jaar 1894. Wanneer men al deze artikelen afzonderlijk zou willen koopen, kan men gerust een rijksdaalder neer leggen. Doch door uitbreiding van mijn zaak ruim ik dat alles voor den spotprijs van tachtig cents op. Zend dus spoedig een postwissel van Tachtig cents aan den Boekhandelaar W. M. HEIJL, Hambur gerstraat te Utrecht, doch vergeet niet op het postwisselstrookje te zetten: Halt Werda! Door uitbreiding mijner zaak was het mij onmogelijk dit jaar zoo spoedig met mijne gewone jaarlijk- sche aanbieding voor den dag te komen als anders. Nu ik alles zoowat kan overzien, bemerk ik dat de onderstaande artikelen mij nog in den weg liggen die ik voor weinig geld, ja bijna voor spotprijs van de hand wil doen. Voor Een gulden en dertig centen kan men alom bij den Boekhandelaar W. M. HEIJL, Hamburgerstraat te Utrecht, bestellen, het pakket OPRUIMING inhoudende: 4. Voordrachten. De geschiedenis van Simson. 2. De geschiedenis van Elia. 3. Samenspraak tusschen vier jonge dochters over Rom 43: 4a. 4. Samenspraak tusschen twee jonge dochters over «Heeft niet de mensch een strijd op aarde." 5. Samenspraak tusschen drie personen over «Onderzoek de Schriften." 6. Samenspraak tusschen drie personen over »Van 't Kruis tot de Kroon." 7. Een Horlogehanger. 8. Een prachtige muziektol. 9. Een prachtig mooie brievenhanger. 40. Een hamer met steel. 41. Een nijptang. 42. Een lucifershanger. 43. Twee prachtig geïllustreerde muurteksten. 44. 6 Geïllustreerde Nieuwjaars- en Felicitatie- kaarten. 45. Paul Rabout de Prediker der woestein, een verhaal uit het leven der Waldenzen, groot 479 blz., gebonden in linnen prachtband. 46. Een prachtige Christelijke Scheurkalender voor het jaar 4894. Veel tot aanprijzing van dit pakket te zeggen is bepaald overbodig. De inhoud zal voor zich zelf spre ken. Bij ontvangst van postwissel van Een gulden dertig cents waarop vermeld staat OP RUIMING wordt dit pakket franco toegezonden door den Boekhandelaar W. M. HEIJL Hamburgerstraat Utrecht. Uit „het Evangelie der Natuur", VAN HERIBERT RAU. (Uit het Duitsch vertaald.) 6.) Hij zweeg eu allen liepen eenigen tijd stil en in ernstige gedachten verzonken, op en neer. Eindelijk ving de meester weder aan„Ziet vrienden, wat gaat de zon daar weer heerlijk onder." Is het niet, alsof men haar aan kan zien dat zij ook thans weder met blij bewustzijn op haar volbracht dagwerk terugziet Zalig de mensch, die aan den avond van zijn leven, evenals zij, zijn hoofd met stille vreugde neer legt, omdat zijn hart hem zegt„Gij hebt uw plicht gedaan." En hoe dikwijls is ze reeds zoo ondergegaan voegde Clemon er bij, en heeft den mensch deze ernstige gedachte in de ziel doen opkomen; maar hebben zij dan tot heden ge leerd, evenals de zon, door licht en warmte zoo door verstand en liefde te werken Ach neenDe minsten verstaan immers de taal der natuur en zagen in de zon en zien nog in haar niets dan een vuurbol die komt en gaat om hun den dag te brengen opdat zij winnen en genie ten en den nacht achterlaat om hen te ster ken tot nieuw oppervlakkig drijven. „Wees niet onrechtvaardig mijn vriend" antwoordde de meester er waren steeds edele menschen die de taal der natuur verstonden. Het is onze plicht deze taal ook begrijpelijk en toegankelijk te maken voor hen, die er tot heden nog geen gevoel voor hadden." „Dat zal moeilijk gaan meende Clemon. „'t Kan zijn" antwoordde de onbekende. Maar hoe heerlijk zal de uitslag onze moeite loonen. Voorwaar, voorwaar ik zeg u: Wanneer de men schen eenmaal met helderen blik lezen kunnen in het groote evangelie der natuur, dan is voor hen de morgen van een gelukkiger toekomst aangebroken. „Meester" viel hier Karei, eeu der jonge ambachtslieden iu is de zon dan geen vuur bol „Neen, mijn zoon," antwoordde de onbe kende, zij is een wereldbol, evenals onze aarde, bevindt zich echter in een gloeienden toestand en is door gasmassa's omringd evenals onze aarde bij betrokken weer door wolken omringd is. Intus8chen is de zon niet overal even helder, zij toont van tijd tot tijd donkere vlekken. „Vlekken „Ja, donkere vlekken." „En wat zijn die vlekken?" Velen houden deze vlekken voor wolken van dampen, welke uit de gloeiende zonnemassa op stijgen, anderen voor massa's schuim 't welk op de vloeibare oppervlakte drijftdoch tot het rechte inzicht is men nog niet gekomen. Ook breken soms uit de zonnemassa brandbare gas sen uit welke vele mijlen hoog opstijgen en de zoogenaamde verhevenheden, Protuberanzen, vor men. Nevens de zonnevlekken merkt men dikwerf zeer heldere plekken op, welke zonnefakkels heeten. „En de zon zelf is de groote fakkel" riep Johannes vol geestdrift uit die aan de aarde en haren bewoners den dag en met dezen het leven geeft. Wat zou er van mijne zaad korrels terechtkomen zonder hare warme heldere uitstraling „Vraag liever" zei de meester wat ware onze gansche aarde met alle planeten zonder de zon Wat anders, dan een buitengemeene, reusachtige maar doode massa„O God viel hier Herman, de jonge fabrikant in hoe geheel anders, hoe veel hooger en intéres santer komen ons de dingen om ons heen voor, als wij van een oppervlakkige beschouwing tot een meer ernstige en diepere beschouwing over gaan. Tot mijn schande moet ook ik het beken nen ik ben reeds 26 jaar oud geworden, heb de lieve zon reeds duizend en nog maals dui zend maal zien op- en nedergaan, en heb er nooit over nagedacht wat zij toch eigenlijk is. Heden eerst weet ik hetmaar zij is mij nu ook dubbel zoo lief geworden, terwijl ik met zekeren edelen trots gevoel, hoe ik mij door dit te weten en te kennen boven de dieren verhef, die slechts, gelijk ik vroeger, zon, maan en ster ren ongevoelig aanschouwen. „Het gaat mij ook zoo zei Johannes en het komt mij voor, als of ik thans dubbel leef en dubbel zoo veel vreugde hebwant de zon geeft mij nu niet alleen maar licht en warmte, neen haar aanblik wekt thans een geheel nieuwe wereld van gedachten in mij. Ja sedert de meester ons met de sterrekunde vertrouwd gemaakt heeft, ben ik niet meer alleen. Ik heb dag en nacht bekende wezens om mij heen, die mij in elke vrije minuut, in ieder vrij uur rijke stof tot denken geven." De meester gaf vriendelijk lachend zijnen Jo hannes de handtoen zeide hij ga slechts voortmijn zoon, in het grootein het eeuwige evangelie der natuur te lezenen dit hoogere geestelijke leven't welk thans bij u gewekt is zal u meer en meer innemen en gelukkig maken duizende vooroordeelen zullen voor u ver dwijnengij zult een steeds beter en edeler mensch worden en in uw warm hart en rijke ren geest spoedig die stille zaligheiddien hoo- gen zielevrede vindendie de kroon van dit leven is. Er ontstond een pauze. Ieder voelde te diep welke groote waarheid in de woorden des mees ters lag, dan dat de indruk daarvan niet langer zou hebben nagewerkt. De zon was inmiddels ondergegaan, en slechts de toppen der hoogere bergen gloeiden in haar scheidend licht. „Haar licht houdt op te gloeienzei de meester eindelijk maar weet gij wel, mijne vrienden, op welke vleugelen dit licht tot ons ijlt?" „Nu vroegen allen. „Op de vleugelen der gedachten, zou men kunnen zeggen ging de meester voort. „Want weet: het licht der zon legt zijnen weg tot ons, alzoo een afstand van ongeveer 20 millioen mijlen in 8 minuten 20 seconden af." „Is het mogelijk?" riepen de vrienden. „Jazei de meester. „Het is niet maar mogelijk, maar het is zoo goed als zeker bewe zen." „Nu" riep Johannes van zulk een snelheid kan ik mij geen begrip vormen. Wordt vervolgd. Snelpersdruk van J. H. Keizer, Noordscharwoude.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 4