Petrolenm-Gaskacliel ÜOSMTl AZOOII, B. C. BERGMANN, DE FIRMA PRACHTIG! A JL. ZEER FIJN! FORNUIZEN. Cylinder-Mangels. Brandkasten. TURF- en KOLENBAKKEN. Soliede Goederen. Lage prijzen. GROOTE UITVERKOOP Mantels en Japon stoften De Hoofd Eau de Cologne ALKMAAR, Vernikkelde, Vergulde en Verzilverde Artikelen, De Sterrenhemel. H. B. GRANSJEAM, - Schapensteeg, - ALKMAAR. Het goedkoopste en meest gesorteerde Magazijn I"Ö HAARDSTELLEN. ZINKEN- EN TEGELPLATEN. Huishoudelijke AR TIKELEK enz. enz. van alle nog* voorhanden zijnde tot spotprijzen. Fnidsen, ALKMAAR. J. BIJLOOS, BON voor de lezers van dit Blad. Huig-brouwer steeg*, boek Laat, bericht bij deze de opening van baar maga zijn in uit de fabriek der firma MIELE Co. en beveelt zich beleefd aan. van alle 11103-ciijke modellen en soorten VAN Fabrikant te Alkmaar. vernietigt onmiddellijk alle levend hoofdonrein, ia geheel onschadelijk en bevorderlijk aan den groei van het haar, ia on misbaar voor schoolgaande kinderen. Prijs 35 en 50 Cent per flacon. Deze Hoofd-Eau de Cologne, sedert 15 jaar in den handel gebracht met steeds toenemend debiet, is het zekerste bewijs van hare deugde lijkheid. Gelieve te letten op den naam JT. Bijloos, al het andere is namaak. Attesten voorhanden. Goedkoopste Adres voor Wasch- Artikelen. Groene Zeep 8 ct., bij 10 pd. 7 i/i ct., g Geele Zeep 9 ct., bij 5 pd. 872 c^> Per 15 kgr. Groene f2.!2i/i, Geele 15 kgr. f2.37y2, m grootere hoeveelheid lager. Zeep van Sinclaer -«J per pak 27 V2 ct., bij 5 pak 25 ct., bij 10 .2 pak 24 ct., Sunlicht Zeep 1 pak 38 ct., bij 2 pak 36 ct., bij 5 pak 35 ct., bij 10 pak 34 ct., bij 25 pak 33 ct., bij 125 pak 32 ct., N Scheerzeep No. 1 40 ct., No. 2 30 ct., Zeep- hout fijn gemalen 40 ct. per pd., Dekker's Zeep 7 ct. per stuk, fijne Patent Soda 3 ct., jz; Kristal Soda, merk Solvay Cie 2l/2 ct., bij 5 pd. 11 ct., per 50 kgr. f 1.80, grootere hoeveelheid lager, Pakjes Bleeksoda 4 ct., q Waschkristal 7 ct. per pd., bij 5 pond 6 ct., Geparfumeerde Kristalzeep per pak 6 ct., bij i-i 10 pak 5 ct., grootere hoeveelheid lager, Bleek- h water 12 ct. per kruik, bij 10 kruiken veel lager, Bleekpoeder 10 ct., bij 5 pd. 8 ct. jj> Verder 5 blokken Kubus-Blauwsel k 10 ct., jij gewone Blauwsel van af 5 ct. per pd., Prin- sesseblauwsel van af 20 ct., Cobalt Blauwsel van af 30 ct., Duijvis Patent Stijfsel 17 ct. per pak, bij 5 pak 16 ct., bij 25 pak 15 ct., '3 Tarwe Stijfsel 15 ct., bij 5 pd. 13 ct., gewone Stijfsel 12 ct., bij 10 pd. 10 ct., Rijst Stijfsel Hofman en Duijvis 14 ct., halve doozen 7 s ct., Brillant Glansstij fsel doozen inhoud 4 g kleine zakjes, 1 doos 10 ct., bij 5 doozen 8 V ct., bij 20 doozen 7 ct., Brillant Glansstij fsel, merk Fritz Schulz Jun., Leipzig, 10 ct., bij 5 pak 872 ct. Aanbevelend, Wed. J. 1IAAV. Zaadmarkt, hoek Kooltuin ALKMAAR. De ondergeteekende wenscht als abonné van dit blad te ontvangen: De vrouw met de Karboiikelsteeneii, van E. MARLITT, fraai geïllustreerd op best papier. Prijs 50 Cent af gehaald of 60 Cent franco per post. WOONPLAATSNAAM Uit „het Evangelie der Natuur", VAN HERIBERT RAU. (TJit het Duitsch vertaald.) 7.) „Dan zal ik u daarvan een denkbeeld geven" antwoordde de meester. Als een spoorwagen 7 mijlen in een uur aflegt, en men kon met zulk een de reis van dc zon naar de aarde maken, zoo zou men bij die snelheid niet min der dan 350 jaren noodig hebben om dezen weg af te leggen 350 jarenwaartoe de lichtstralen 8 minuten en 20 seconden behoeven. De vrienden waren één en al verbazing, en daar de meester zag, dat zij nog geen goed begrip van de zaak hadden, zoo beproefde hij nog een andere verklaring, door te zeggen „gij herinnert u, dat onlangs bij een groot feest, daarboven op de bergen kanonnen geplaatst waren die op bepaalde tijden gelost werden. Gij zult u verder herinneren, dat wij bij het afschie ten er van hier stonden. „Welke opmerking maakten wij toen „Wij bevonden dat het geluid zich langzamer voortplant dan het licht," antwoordde Jonas. „Waaruit maakten wij dat op „Hieruit riep Johannes „dat wij,, zoo dikwerf een kanon afgeschoten werd, den knal eerst eenige seconden later hoorden dan wij het licht zagen terwijl toch bij het afvuren op de plaats zelve, flikkering en knal tegelijk waarge nomen werden." „Dit gaf ons alzoo terecht het bewijs, dat het geluid zich langzamer voortplant, dan het licht. En toch mocht ook de voortplanting van het geluid een ongemeen snelle genoemd worden daar zij van gindsche bergen tot ons slechts enkele seconden noodig had. Nu dan, ging de meester voort als men een kanon op de zon kon afschieten en den knal op onze aarde hoo- ren, zoo zou het, nauwkeurig berekend, 15 jaren duren voor het geluid tot ons gekomen was." „En het licht heeft maar 8 minuten 20 se conden noodighernam Johannes nog geheel verbaasd. „En legt in dien tijd 20 millioen mijlen af!" zei Clemon. „Zeker een gansch buitengewone snelheid besloot de meester. En toch zullen wij, als wij gelegenheid hebben den sterrenhemel nog verder te beschouwen, ons er van overtuigen dat daar boven bij de wereldlichamen ruimte afstanden zijn die zoo buitengewoon zijndat zelfs de, als een gedachte snelle lichtstralen duizende jaren noodig hebbenom ze te doorloopen. „O God!" zei Clemon benauwd, „wat is de mensch toch een worm, een stofje, een niets tegenover die grootte van het onmetelijk Heelal." „Wel is hij bij haar vergeleken, een niets antwoordde de meester met zachten ernst, terwijl hij zijn hand vertrouwlijk op Clemon's schouder legde. „Maar, lieve vriend, laat ons niet vergetengindsche buitengewoon groote wereldlichamen zijn toch slechts doode massa's, den kleinen mensch echter gaf God een geest gaf Hij verstand en redeopdat hij denke, onderzoèke, beproeve en zich daardoor boven de doode massa ver heffe, tot de zaligheid van het zelfstandig en vrij handelen en werken En met deze woorden gaf de meester den jongeren een teeken hem in huis te volgen, 't Was nacht geworden en hij had immers be loofd hen door zijn verrekijker eenige blikken in de diepte van den nachtelijken hemel te laten werpen. De teleskoop werd spoedig opgesteld, en het eerste voorwerp waarop de meester haar richtte, was de maan. Clemon was de eerste die er door zag. Nauwelijks had hij er het oog voor, of hij riep vol verbazing uit: „O! God! hoe heerlijk hoe wondervol „Wat ziet gij vroeg Johannes. „Ik zie de maan" antwoordde Clemon, zonder zijn oog van de teleskoop te wenden „als een groote, reusachtige schijf als een buitengewoon groote gipsafdruk en de vlek ken, die wij in haar plegen te zien met het bloote oog zijn wonderschoone landschappen met tallooze bergen en dalen, diepe afgronden en lichtgevende zonderlinge lijnen, en wat een kleurenafwisseling, van het helderste wit tot het donkerste staalgraauw en groenachtig graauw Clemon de anders zoo stille, ernstige man, was gansch verrukt. Hij kon er niet genoeg naar kijken, en het viel den andren moeilijk, hem van de teleskoop te verwijderen. Maar ging het bij de anderen beter neen, waarlijk nietZij waren allen verbaasd over het prachtig gezicht, dat zoo nieuw, zoo groot, zoo verheven was. „Dat had ik nooit gedachtriep thans Jo hannes, die reeds ten tweedemale achter den kijker zat „dat men ook maar een enkel van de hemellichamen zoo nauwkeurig beschouwen konLieve Hemelwie dat eenmaal gezien heeft, die kan er niet meer aan twijfelen dat de hemellichamen werelden zijn, als onze aarde. Daar zie ik immers de bergen en dalen alsof ik ze met de handen kon grijpen. Maar toch hebben die bergen daar een zonderlingen vorm, bijna allen als ringen." „Daarom noemt men ze ook ringgebergten antwoordde de meester. Ik zie echter ook lange rijen van zulke ber gen die er als reusachtige wallen uitzien en een platte vlakte insluiten." „Men noemt die dan ook walvlakten. „En ziet gij niet iets bizonders in 't midden dier vlakten vroeg de onbekende. Johannes beschouwde enkelen er van wat nauwkeuriger, en riep toen plotseling Jain ieder dezer vlakten liggen geïsoleerde kegelvor mige heuvelen. „Die daarom centraalbergen heeten." „En bijna al deze bergen" ging Johannes voort toonen witte kraters als een keelgat of afgrond." „Wat is dat: een krater?" vroeg Yalentijn. „Kraters noemt men de openingen van vuur spuwende bergen, waaruit zij vuur, asch, stee- nen en lava slingeren antwoordde Herman. „Nu" zei Johannes dan moeten er op de inaan tallooze vuurspuwende bergen zijn, want ik zie den éénen kolk naast den anderen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 4