P f I r o I c u hi - G it s k a c li e I Ms ie M- ei Baüiorten, FORNUIZEN. Cylinder-Mangels. Brandkasten. Lage prijzen. Bijvoegsel van de „Nieuwe Langedijker Courant" van Zondag 3 December 1893. Brood-, Koek-, en Banketbakkerij, Fnidsen 66, Alkmaar. H. B. GRANSJEAN, - Schapensteeg, - ALKMAAR. Het goedkoopste en meest gesorteerde Magazijn PRACHTIG! cS ZEER FIJN! TURF- 611 KOLENBAKKEN. HAARDSTELLEN. Soliede Goederen. ZINKEN- EN TEGELPLATEN. Huishoudelijke AH TIKELEN. enz. enz. I ervolg Nieuwstijdingen. Ontrouwe rustbewaarders. Onlangs werd medegedeeld, dat in Emraen voor de wintermaanden rustbewaarders waren in dienst gesteld, die per nacht en per hoofd 27^ ets. konden verdienen. Ten bewijze, dat goedkoope politie niet altijd de beste is, meldt men het volgende Dinsdagnacht, werd een der ingezetenen ge wekt door een der nachtwachts, die hem mede deelde, dat de wasch van de bleek was gestolen. Volgens 't verhaal van den klepperman waren 3 personen daarmede aan. den haal gegaan. Een onderzoek, den volgenden morgen door de politie op het terrein ingesteld, bracht aan het licht, dat nergens andere voetstappen waren te bespeu ren dan die van den nachtwacht. Deze omstandigheid leidde er toe bij dezen eene huiszoeking te doen, waarbij alle gestolen voorwerpen werden gevonden. Het spreekt van zelf, dat tegen dezen ontrouwen rustbewaarder proces-verbaal is opgemaakt en hij in zijne be trekking is geschorst. Een ander der nachtwachts paste dien nacht evenmin op zijn plicht. In plaats der burgerij uur op uur te verkondigen „hoe laat de klok het heit" zat hij dien nacht in de keuken van een der ingezetenen, rustig een deuntje te vrijen met de dienstmeid. Ook dit jongmensch is voor- loopig in zijne betrekking geschorst. Door een geacht ingezetene te Oldcnzaal den heer Krukziener, was, naar het „Tw. Zbld." mededeelt, een advertentie geplaatst in het „Oldenzaalsch Weekblad" om een dienstbode. En reeds een vorigen keer bij een dergelijke advertentie had het diens verwondering gewekt, dat er geen enkele brief op de geplaatste adver tentie kwam. Ook ditmaal scheen er geen ant woord op te komen. Althans, telkens als iemand van wege den heer Krukziener bij den uitgever ging vernemen of er nog geen antwoord inge komen was, luidde het berichtniets. Dat wekte de achterdocht van den inzender zoodanig op, dat hij besloot een paar brieven aan zichzelf te schrijven en te adresseeren, den eenen bij Brug- geman in de bus te werpen en den ander aan hem ter hand te doen stellen. Een paar dagen later, nadat dit gebeurd was, werd er weer ge zonden naar Bruggeman of er antwoord gekomen was. Weer 't zelfde antwoord niets. Toen was de grap uit. De heer Krukziener ging zelf naar den uitgever, betaalde de adver tentie, informeerde of er nog niets gekomen was en begaf zich daarna naar den kommandant der marchaussée en liet proces-verbaal opmaken. Nu werd het blaadje omgekeerd. Door Brug geman werd een knieval gedaan voor den hr. Krukziener om hem te verbidden het proces verbaal weer terug te nemen. En de heer Krukziener liet zich verbidden. Maar de kom mandant der inarechaussée niet. En zoo staat men hier over het veelbesproken geval, dat men besmet wordt waar men mee omgaat. En als men wind zaait, men storm oogst. Maar éen ding is te betreuren, zegt het T. Z., dat de eigenlijke schuldige (de redacteur) buiten spel blijft en de verdoolde (de uitgever) boeten zal. Als een bewijs hoe de liefhebberij in het verzamelen van postzegels toeneemt, kan dienen dat te Amsterdam een tweede vereeniging is opgericht, onder den naam van Nederlandsche Philatelisten-Glub Deze club stelt zich ten doel, het bevorderen der Postzegelkunde en het sa&mbrengen van Lief hebbers-verzamelaars. De bedoeling van de oprichters van deze club is tevens, om bij voldoende deelneming, te trach ten een vast vereenigingslokaal te verkrijgen, dat voor leden dagelijks geopend is, en ook gelegenheid geeft tot het houden van kleine tentoonstellingen enz. Het Secretariaat is voorloopig gevestigd ten huize van den heer JOH. K. KONING, O. Z. Achterburgwal 221 Amsterdam, die tevens als Technisch Adviseur aan deze club verbon den is. Bij een paar zeer bejaarde menschen te De Wilp werd Maandagavond tegen 10 uur een kindje van enkele dagen oud vóór in de gang gevonden. Er zat niets anders op dan het op te nemen en het voorloopig te verzorgen, tot er door het bestuur der gemeente orde op die zaak zal zijn gesteld. Men meldt aan de „N. R. Ct." De sociaal-democraten hebben dezen winter met voorliefde het oostelijk gedeelte van West- Friesland als tooneel voor hunne propaganda verkozen. Verschillende woordvoerders der partij: Polak, Helsdingen, Fortuin, Cornelissen en Ger hard, treden in vergaderingen op om dat deel van Noord-Holland te bewerken. Na Hoorn, Enkhuizen en Andijk zullen zij eerstdaags op treden te Schellinkhout en te Bo venkarspel. Donderdagochtend begaven te Ileerenveen zich vijftig werkloozen naar den burgemeester van Schoterland. Deze kon echter geen werk verschaffen en heeft hen verwezen naar het arm bestuur. De „Borgumer Ct. wil ook meedoen aan het prijsraadsel-opgeven. Hoe het blad denkt over de hedendaagsche prijsraadselmanie in de courant, karakteriseert vrij duidelijk de oplossing van zijn eigen raadsel opgaat. „Zonder mijn eerste zoudt ge niet kunnen koopen, zonder mijn tweede en derde niet loo- pen, zonder mijn laatste geen licht, liefde, leven. Wie ons een baas kool brengt, savoye, roode of witte om 't even, zullen we beschouwen het raadsel te hebben opgelost. Die de grootste kool franco zendt -of brengt, ontvangt een fraaien scheurkalender voor 1894. Naar keuze ernstig of contrairie." Als 't een beetje raden wil, krijgt de redac teur voor zijn scheurkalender den kelder vol dikke winter kolen. Voor de zooveelste maal is dezer dagen weder eens bewezen, dat barbiers niet te voor zichtig kunnen zijn met het schoon en zuiver houden van scheermessen. Een reeds bejaard man liet zich acht dagen geleden te Haarlem 's avonds zooals gewoon lijk scheren waarbij de barbier het ongeluk had een klein open wondje te veroorzaken. Spoedig reeds deed het eerst niet getelde onge val zich ernstiger aanzien het gezicht begon op te zwellen en de te hulp geroepen genees kundige constateerde bloedvergiftiging. Na een paar dagen lijdens is de man onder vreeselijke pijnen bezweken. Hoe komt het, dat de opbrengst van de vermogensbelasting zoo tegenvalt? vraagt de „N. IJselb." Aan ontduiking mag evenmin ge dacht worden als aan vergissing van den minis ter in zijn berekeningen. „Zou het internationaal kapitaal" vraa»t het blad „het kapitaal, dat geen vaste woon plaats op aarde kent, maar, als de Joden in de woestijn, onder tenten woont, aan de grabbel- zuchtige vingers van den minister ontsnapt zijn Mysterie!" Men zou het hopen. Immers dit ver mogen heeft opgehouden mee te tellen onder het nationale. Eer dient het om meer en meer door zijn zwaren druk de beurzen der ingezete nen plat en platter te maken. Mocht echter besluit het blad de ge ringere opbrengst niet te wijten aan de ontsnap ping in het groot van het internationaal vermo gen van de groote geldmannen, dan zou men moeten besluiten tot eene betreurenswaardige vermindering van het eigenlijk gezegde nationaal vermogen. Ergerlijke toestanden. Naar „Het Vad." verneemt, zullen weldra 2 onderofficieren en 3 mindere militairen uit de Oranje-kazerne te 's-Gravenhage zich voor den krijgsraad hebben te verantwoorden wegen erger lijke onzedelijkheid (crimen nefandum). Verschil lende anderen zijn van 't zelfde misdrijf ver dacht, dat in vereeniging met leden der burger maatschappij wordt gepleegd. De auditeur-militair moet zich met de burgerlijke justitie hebben verstaan, om deze zich meer en meer uitbrei dende schandelijkheden zooveel mogelijk te ver volgen. De beide bedoelde sergeanten, jhr. v. d. S. en baron T. v. A., zijn naar 't huis van bewa ring overgebracht. Eene uitgebreide en zeer compromitteerende briefwisseling moet zich in handen bevinden van den auditeur-militair. De vervolgtng geschiedt op grond van art. 249, sub. 3, Wetb. van Strafrecht. De medeplichtigen moeten voorloopig als getuigen dienst doen. Buitenland. Van alles wat. Wanneer de tegenwoordige aanwas van be volking in de Vereenigde Staten aanhoudt, zal Amerika over vijftig jaren 190 millioen zielen tellen. Een zekere boschplant in Japan groeit tot eene hoogte van ongeveer zes voet in drie weken. Het tijdperk van rouw voor een ouder in Engeland is twaalf maanden en voor een broe der of zuster zes maanden. De grootste muur in de wereld is de Chi- neesche muur, 1250 mijlen lang, 25 voet dik aan den bodem en 20 voet hoog. De grootste spelonk is de Mammoth Cave in Kentucky. Men is daar in doorgedrongen tot een diepte van meer dan tien mijlen. Het grootste dier is een walvisch. Een wal- visch, 176 voet lang en 120 voet in omtrek, werd in 1847 in de Zuidelijke Poolzee ge vangen. De kleinste republiek in de wereld is Fran- ceville, een van de eilanden van de Nieuwe Hebriden. De bewoners bestaan uit veertig Eu ropeanen vijfhonderd zwarte werklieden, door eene Fransche onderneming geëmploieerd. Er heeft in Japan eene wet bestaan, bepa lende dat als eene vrouw op een zekeren leef tijd niet gehuwd was, de overheid een man uit koos en hem dwong haar te huwen. De tegen woordige Mikado heeft de wet afgeschaft. Engelsch wordt gesproken door 90,000,000 menschen Russisch door 75,000,000 Duitsch door 56,000,000; Fransch door 40,000,000; Spaansch door 38,000,000; Italiaansch door 20,000,000. Het hoogste gebouw in evenredigheid met de grootte van den bouwmeester, is de heuvel van de Termitte of witte mier. Als de woonhuizen der menschen evenredig groot werden opgericht dan zou het huis van den behoeftigsten mensch eene mijl hoog zijn. De grootste bel in de wereld bevindt zich in het Kremlin te Moskou, wegende 432,000 pond. Een stalen staaf, ter waarde van een gulden, krijgt, als zij verwerkt wordt tot horlogeveeren, een waarde van f250,000. Goedkoopste Adres voor Wasch-Artikelen. Groene Zeep 8 ct., bij 10 pd. 7% ct., g Geele Zeep 9 ct., bij 5 pd. 8V2 ct., per 15 kgr. Groene f.2.12y2, Geele 15 kgr. f2.371/,, grootere hoeveelheid lager. Zeep van Sinclaër per pak 27y2 ct., bij 5 pak 25 ct., bij 10 -S pak 24 ct., Sunlicht Zeep 1 pak 38 ct., bij 2 pak 36 ct., bij 5 pak 35 ct., bij 10 pak 34 ct., bij 25 pak 33 ct., bij 125 pak 32 ct., N Scheerzeep No. 1 40 ct., No. 2 30 ct., Zeep- hout fijn gemalen 40 ct. per pd., Dekker's Zeep 7 ct. per stuk, fijne Patent Soda 3 ct., Kristal Soda, merk Solvay Cie 2]/2 ct., bij 5 pd. 11 ct., per 50 kgr. f 1.80, grootere hoeveelheid lager, Pakjes Bleeksoda 4 ct., q Waschkristal 7 ct. per pd., bij 5 pond 6 ct., „g Geparfumeerde Ivristalzeep per pak 6 ct., bij :_g 10 pak 5 ct., grootere hoeveelheid lager, Bleek- a water 12 ct. per kruik, bij 10 kruiken veel lager, Bleekpoeder 10 ct., bij 5 pd. 8 ct. Verder 5 blokken Ku'ous-Blauwsel a 10 ct., gewone Blauwsel van af 5 ct. per pd., Prin- sesseblauwsel van af 20 ct., Cobalt Blauwsel o van af 30 ct., Duijvis Patent Stijfsel 17 et. per pak, bij 5 pak 16 ct., bij 25 pak 15 ct., '3 Tarwe Stijfsel 15 ct., bij 5 pd. 13 ct., gewone |-Stijfsel 12 ct., bij 10 pd. 10 ct., Rijst Stijfsel Hofman en Dgijvis 14 ct., halve doozen 7 js ct., Brillant Glansstijfsel doozen inhoud 4 g kleine zakjes, 1 doos 10 ct., bij 5 doozen 8 3 ct., bij 20 doozen 7 ct., Brillant Glansstijfsel, a merk Fritz Schulz Jun., Leipzig, 10 ct., bij 5 pak 8'/2 ct. 3 Aanbevelend, Wed. J. «AAA, Zaadmarkt, hoek Kooltuin ALKMAAR. Steeds voorhanden: Eerste kwaliteit Speculaas, 35 ct. de 5 ons. Koek-Taaitaai 20 ct. de 5 ons. tegen concurreerende prijzen. Voor den verkoop van reeds genoemde arti kelen en krentebollen, worden soliede slijters gevraagd. Onder beleefde aanbeveling, A.VAN DIEPEN van alle mogelijke modellen en soorten M

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 5