Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 50. Zondag 10 December 1893. 2e Jaargang. II. KEIZER. Zij die zich met 1 Januari wenschen te abonneeren op dit blad ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. GRATIS Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. VERGIST. 3-> NIEUWE LAIGEDUKEI MM Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. AB0NNEM1 NTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk: per drie maanden 50 ct„ franco p. post 0O ct. UITGEVER: BUREEL: Yoordscharwoude. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 55 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIEIITBEOÜLIMG OP DEI IIOI ^AYOSCHEY SPOORWECI. (Oreenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Seharwoude. (Winterdienst.) RICHTING HELDER. 9.53.. - regeld te GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) 6.37") 9.53... AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.061) 11.432) 3.263) 6.57") 10.13...! Deze trein rn at aneen aesjjonaeraagsiomeujiuiuci. wmw Donderd.; met 3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.metgeteekenden trein des Maand, te Zijdewind. RICHTING AMSTERDAM. GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1-38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Aan onze abonné's en medelezers berichten we dat nog een klein aantal boeken in voorraad is van „De vrouw met d.c kar- toonkelsteenen", en dat nog deze week exemplaren worden afgegeven a f 0.50 afgehaald of 0.60 fr. per post. De Uitgever. Op den 2n Kerstdag zal in de Herv. Kerk te Zuidscharwoude door den Heer J. Wage- man, organist te Amsterdam, eene Zanguitvoe ring, met begeleiding van orgel gegeven worden. Voor dit concert zal eene lijst den ingezetenen worden aangeboden. De entrée, gesteld op f 0.25 de persoon, kan o. i. niemand weerhouden van deze gelegenheid te profiteeren. Des namiddags 1% ure zal dit concert aanvangen, terwijl kaar ten zijn te bekomen bij den heer Slesker aldaar. Over het algemeen zijn de prijzen der Langcdijker groenten den laatsten tijd laag en het is niet waarschijnlijk, dat daarin spoedig verbetering zal komen. De oorzaak van dezen toestand zit grootendeels in de hoeveelheid ge teelde groenten. Ieder landbouwer wil gaarne een deel van de hand doen, waardoor de aan bieding de vraag overtreft en dientengevolge de prijzen laag blijven. Voor uitstekende kwaliteit wordt tegenwoordig wel veel geld geboden, maar onder voorwaarde, dat de verkooper zijne kool tot Maart '94 in zijne bergplaats moet bewaren en onderhouden. Dit is echter voor velen eene baast onaannemelijke voorwaarde, want het on derhouden der kool in den winter kost veel aan arbeidsloon. Op het veld is geen roode kool meer aanwezig, alles is in de schuren gebracht, die door stroo of houtbeschieting voor de koude ge vrijwaard zijn. Bij zeer strenge koude moet men de kool met kleeden of stroo dekken. De hoe veelheid witte kool, die nog op het veld staat, is voor het grootste deel in rottenden toestand en heeft derhalve voor den handel geen waarde. Ze wordt dan ook alleen voor mest gebruikt. De gele kool, die beter tegen de koude bestand is dan de roode, bewaart men bij de huizen. De meeste bouwers laten ze dan den geheelen win ter daar liggen en~bedekken ze alleen by zeer strenge koude met wat stroo, kleeden of sneeuw. Een ander soort gele kool, de zoogenaamde taaie gele, blijft den geheelen winter op het veld staan. Van de hevigste vorst heeft deze kool hoege naamd niet te lijden mits ze maar droog blijft. Dag aan dag ziet men den Langedijker bouwer tegenwoordig met paard, ploeg en spade naar zijne akkers gaan om die voor het volgende voorjaar in gereedheid te brengen. Overgebleven struiken, koolbladeren en achtergebleven kool worden onder geploegd om als mest te dienen. Als de vorst geen ijsbanen maakt en dus het water om de akkers open blijft, heeft de Lange- ker arbeider van nu af den geheelen winter werk met modder op de akkers te brengen, enz. Hij heeft dus niet te klagen, want het loon is g0e(j zeiden we reeds voor een paar weken en de werktijd niet te lang. Onderstaande circulaire is vrij algemeen ver zonden aan belanghebbenden, en wij meenen door deze in haar geheel op te nemen, mede te werken tot de bestrijding van een kwaad, waar van de ernstige gevolgen niet zouden uitblijven, 't Is dan ook te hopen dat de Afd. Langedijk" der Holl. Mij. v. Landbouw, die zich deze zaak heeft aangetrokken, de gewenschte medewerking en steun mag ondervinden. Noordscharwoude, December '93. Onder het motto „Ergerlijke toestanden" zouden wij U het volgende kunnen mededee- len, waarvoor wij een oogenblik uwe welwil lende aandacht vragen. Uit naam der „Afdeeling Langedijkv. d. Hollandsche Maatschappij van Landbouw, is het ons vergund U te mogen wijzen op grie ven, die moeten, worden uit den weer geruimd. Wij spreken van grieven zoo niet erger, 't Is ons gebleken dat bet hatelijke en bedervende fooienstelsel diep wor tel heeft geschoten in de gemoederen van op winst jachtmakende personen, die aan de stations Noordscharwoude en Heer Hugowaard behulpzaam zijn aan de laadplaatsen van de groenten. Dit stelsel werkt als volgt: Moet door den bouwer de aan den koopman verkochte kool geleverd worden aan de stations N.-Schar- woude of Heer Hugowaard, dan doet men verstandig een kwartje mee te nemen voor de knechts van den koopman, wanneer men tenminste z'n halve voorraad weder niet terug wilt hebben als uitschoten bleef het bij deze kleine vergoeding, hoewel streng af te keu ren, daar wij gerustelijk durven beweren, dat die kwartjes als drinkpenning worden gebruikt, nog erger is 't wanneer dezelfde uitschot wordt toegelaten en geladen, wanneer men die kwartjeslui een fooi van een gulden of iets minder heeft gegeven, met het verzoek ze nu toch aan te nemen. Heeft men een partij slechte kool, geen noodmen gooit ze door de goede, men geeft den knechts klinkende munt en de rest volgt. Hiertegen moet o. i. gewaakt, streng gewaakt worden. Wij willen de gevolgen niet opsommen die ontstaan uit dergelijke schreeuwende mis bruiken, maar wij willen U dringend verzoe ken dit kwaad tegen te gaan, door streng te letten op dergelijke toestanden, daar bij voort during dezer handelingen de gedwongen gift een loon zou worden dat dermate zou stijgen naar gelang de eischen der knechts zijn; de handel zou z'n gezonde kern verliezen en wij zouden in de hand werken een kwaad dat een van onze groote kankers is in de Maat schappij nl. het drankmisbruik. Wij roepen allen op mede te werken tot het bestrijden van deze ongepaste handelingen en onthoude ons in de eerste plaats van het geven van fooien. Wij twijfelen geenszins of wij zullen voor het belang der goede zaak niet te vergeefsch uw steun in deze hebben ingeroepen. Namens de Afdeeling Langedijk der Holl. W. v. Landbouw D. POOL, Yoorz. W. B. RIESZ, Secr. Binnenland. In eene woning in de Anjelierstraat te Amsterdam had men Woensdag eene wieg, waarin een klein kind, te dicht bij de kachel geplaatst, zoodat het beddegoed in brand geraakte, doordien het kind, toen het wakker werd, de wieg aan het schommelen bracht. Door het schreeuwen van het kind opmerkzaam gemaakt, kwamen eenige buurvrouwen nog bijtijds om het kind uit de wieg te nemeu en het vuur met dekens te verstikken. Het kleintje had echter reeds brandwonden bekomen en moest naar het kinderziekenhuis worden gebracht. Woensdag was het juist eene halve eeuw geleden dat de spoorweg van Amsterdam naar Utrecht feestelijk werd geopend. De datum van 6 December 1843 is nog in een ander opzicht een gewichtige dag in de ge schiedenis van het Nederlandsche spoorwegwezen, want ook de Hollandsche spoorweg, die in den loop van dat jaar tot Den Haag gevorderd was, werd op dien dag voor het eerst bereden van Amsterdam tot 's-Gravenhage. (U. D.) Het Sint Nicolaasfeest is ook voor de grijs aards die de Prins Hendrik-stichting te Egniond Mr. Hendrik Struis voelt een koude rilling langs zijn rug loopen en zijn geheele systeem doordringen. »Als dit weer een van je flauwe grappen is,« voegt hij, met een laatste wanhopige poging om zich te herstellen, zijn vriend gramstorig toe, moet ik je zeggen, dat ik deze tamelijk ongepast yind.« «Ditmaal, mijn beste kerel, is de grap bij uit zondering geheel aan jou kant,« antwoordt zijn vriend, met wat den heer Struis als duivelsch leed vermaak voorkomt. «Ik verzeker je op mijn eer, dat ze even goed bij 't hoofd is, als jij en als ze niet sedert gisterenavond getrouwd is, heet ze nog altijd Weerdan. «Wilders, breng me wegNeem me mee, ergens, waar je wilt, maar hier vandaan," stamelt Struis op zwakken toon, terwijl hij zijn metgezel kramp achtig bij den arm grijpt. «Niets beters dan de ververschingszaal voor zoo'n geval,zegt Wilders terwijl hij aanstalten maakt hem daarheen te geleiden. Intusschen is juffrouw Weerdan, zooals reeds vermeld werd, veilig bij haren broeder aangeland en zegt fluisterend, met nog trillende lippen: «O, Georgeik ben zoo blij, dat ik weer bij je benIn weerwil van al mijn pogingen om niet bang te zijn, moet ik eerlijk bekennen, dat al die arme schepsels me een geweldige vrees aanjagen." «Kom, kom je bent een zottinnetje, Nelzegt haren broeder, terwijl hij haar liefkoozend over de welige, zwarte lokken strijkt, 't Spijt me geducht. Ik meende nogal, dat je het dol pleizierig zoudt vinden. «Dat doe ik ook, George. Ik heb zoo even een heel prettig halfuurtje gehad. Een jongmensch een heel knappe patiënt is zoo beleefd geweest wat bij mij te komen zitten praten en beeft mij al dien tijd duchtig het hof gemaakt." «Ik had je gezicht wel eens willen zien," merkt George aan. «Wie was het?" «Ik weet het niet. Dat was juist het grappigste van 't geval. Ik dacht dat ik al de verpleegden kende, maar ik vermoed, dat hij pas is aangeko men. Hij is jong, ongeveer zeven of acht en twin tig, met een heel knap voorkomen." «Ik ben nieuwsgierig, wien je bedoelt," zegt George nadenkend. »Hij noemde zich den koning der Kannibaal eilanden," verklaart Nelly. «Zoo! dat maakt me nog nieuwsgieriger. Ik weet niet dat zich één koning in mijn gesticht op houdt." «Hij is groot, welopgevoed, en zooals ik zei, erg knap. Ik had bepaald schik in zijn praten. Eén oogenblik werd hij werkelijk een beetje al te vurig en toen kreeg ik angst, maar over bet algemeen gedroeg hij zich buitengewoon goed. Hij heeft ten minste een zeer gunstigen indruk op mij gemaakt cn ik was wat met hem begaan arme jongen «Ik kan mij met geen mogelijkheid voorstellen, wien je bedoelt," zegt George, door deze vleiende beschrijving geheel van de wijs gebracht. «Hij Heer!kijk daar is hij," roept Nelly opgewonden. «Die daarjuist met mijnheer Wilders de zaal uitgaat. Zie je hem niet? Kijk «Hê zegt George verbaasd en vervalt plotse ling in een onheilspellend zwijgen. George's lippen ontspannen zich, ze worden breeder, trillen, en eens klaps bemerkt Nelly Weerdan, dat haar broeder staat te schudden van het lachen. «Wat is er?« vraagt ze, eenigszins scherp. Nie mand wordt graag uitgelachen. «Waar heb je zoo'n pret over?® «Over jou,« antwoordt George nog inwendig schaterend «en je nieuwen patiënt «Hoe zoo? Is hij dan soms niet gek?" onge duldig. «Hoor eens Nel, dat zijn we allemaal, de eene meer, de andere minder, maar tot nog toe mag het jonge mensch, dat je mij hebt aangewezen, overal vrij rondloopen.« «George, wat bedoel je?« vraagt juffrouw "Weer dan, verschrikt. «Wie is hij dan toch «Een veelbelovend advokaat van goeden huize, met mooie vooruitzichten en veel geld en zijn naam is Mr. Hendrik Struis,® antwoordt George, met on verholen vreugde. «OGeorge toe zeg dat je 't niet meent,® smeekt zijn zuster, bijna in tranen. «Ik heb de zotste dingen tegen hem gezegdIk heb me aller- bespottelijkst aangesteld! 'k Heb hem wijsgemaakt, dat ik de Hartenkoningin was.« Bij deze woorden begint de wreedaard nog uit bundiger te lachen. «Wat moet ik beginnen roept de arme Nelly. «Och toe, beste George« vleiend «ik zou wel graag naar mijn kamer willen. «Malligheid, zuskom ga liever meê en drink een glas champagne. Wat heeft het ook eigenlijk te beteekenen? Ik zal Struis opzoeken, en hem aan je voorstellen, dan kun jelui het in vijf minuten uit de wereld lachen. «Voorstellenverontwaardigd «ik begrijp niet hoe je het in je hoofd haalt. Ik durf hem na tuurlijk nooit weer aankijken! Mijn eenige hoop is maar, dat hij en ik elkaar van avond voor 't laatst hebben gezien.ee «Kom in elk geval mee en drink een glas cham pagne,ee houdt George aan, en Nelly, nog te zeer verward, om goed te kunnen begrijpen wat er met haar gebeurt, laat zich gewillig meetroonen naar de ververschingszaal, waar ze zich tot haar onuitspre kelijke ergernis, plotseling neus aan neus bevindt met.... den Koning der Kannibaal-eilanden. Nelly blijft als aan den grond genageld staan, en Struis zet het glas onaangeroerd van zijn lippen. Zwijgend staren zij elkander aan, en een donkere blos kleurt beider wangen. Juffrouw Weerdan staat deze kleurverhooging allerbekoorlijkst, Struis

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1