Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 51. Zondag 17 December 1893. 2e Jaargang. J. EL KEIZER. Zij die zich met 1 Januari wenschen te abonneeren op dit blad ontvangen de tot dien datum verschijnende nrs. GRATIS. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. NIEUW E UIGEDUKEI COIIRAHT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. 1B0NSEM1 NTSPKIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., franco p. post <30 ct. UITGEVER: BUREEL: Hoordscliar wonde. PKIJS DEK ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. MENSTIIEGEHLING OP DE.V HOLLAID§€HElT SPOORWEG. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. ("Win ter dienst.) RICHTING HELDER. - regeld te GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) 6.374) 9.53... AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.06J) 11.432) 3.263) 6.574) 10.13...; Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Holder. De met stopt des Donderd.met 2) Maand. Donderd.met 3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. RICHTING ARS T E R D A M. GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Aan den avond van den 12 dezer had bij den heer G. Slotemaker Jz. de aangekondigde Bui tengewone Vergadering plaats van de rederijkers kamer „Eensgezindheid" te Oudkarspel, waarin het drama „Het Geheim der Geboorte" in vier bedrijven, naar het Fransch door Simon J. N. Stevens, gevolgd door het blijspel „Chassepot of Zundnaald", in één bedrijf, naar het Hoogduitsch van A. Reich door A. C., werd gegeven. 't Zou mij te ver voeren, al was'took in korte trekken, de inhoud van het drama, dat nog al ingewikkeld is, mede te deelen. Waarom ook. Het werd door de kamer reeds voor de tweede maal gegeven en ik mag dus veronderstellen, dat het stuk bekend genoeg is. Het was echter jammer dat jl. Dinsdagavond zoo weinigen genoten van het spel der leden van „Eensgezindheid". Zij hadden wat beter omkomst verdiend. In „Het Geheim der Geboorte" komen zeer ingrijpende passages voor, doch 't is de kunst ze „ingrijpend" weer te geven. Hierin slaagde m. i. „Eensgezindheid" naar het grootste gedeelte, 't Spreekt van zelf dat ook enkele vlekjes wa ren te bespeuren, doch waar treft men die niet aan 't Meeste succès verwierf zeer zeker „Beaujo- lais", de goochelaar. In het eerste bedrijf, waar Beaujolais op de kermis te Montmorency eenige goocheltoeren verricht, konden we reeds zijn vrijheid op de planken bespeuren en verrichtte hij niet onaardig, met eene vlugheid schier als Bamberg, eenige toeren. Deze veeleischende rol, waarvan men eene uit stekende opvatting moet hebben, werd bij uit nemendheid vertolkt, en in de heftigste toonee- len acteerde de heer Jb. Deutekom met een kracht en gevoel, aan dilettanten zeldzaam eigen in dergelijke rollen. Raoul Darmentièrés, neef van Graaf De Varen nes, die zijn vermogen verkwist heeft en nu jacht maakt op het fortuin van zijne nicht Hélène, aangenomen dochter van den Graaf, beviel ons niet altijd. Zijn spel was te eentoonig niet af wisselend genoeg. Zijn kalmte, die hij overal be waarde, was niet valsch, zijn lach niet honend. Doch er is maar één Veldman, laten wij dit niet vergeten, en voor dilettanten mag men zijn eischen niet te hoog stellen. Zijn spel was over z'n geheel genomen wat dor; als Darmentières wat meer schurk had getoond te zijn dan was hij op zijn plaats geweest. Hélène was wel lief en zij gaf onwillekeurig heel goed de vertroetelde dochter weer van Graaf de Varennes. In haar samenzijn met haar minnaar Lucien de Mérens echter, waren beiden wat koel. Hélène had eene beste moeder en zij acteerde niet onverdienstelijk, maar zij vertolkte haar rol wat zwakjes. De overigen, Graaf de Varennes en de knecht van den Goochelaar, wa ren, voorzoover hun werkzaam aandeel in dit drama betrof, goed op hun plaats. Het nastukje beviel, zoo 't scheen, ook allen heel goed, en liet de vertolking niet zoo heel veel te wenschen over, wij vonden het onder scheid in ouderdom tusschen den rentenier en zijne vrouw en de jongelui te weinig uitkomend. Moeder en dochter schenen blijkbaar even oud. Men houde hiermede wel degelijk rekening in het vervolg. Over 't algemeen echter was 't ensemble heel goed, en wij hebben allen een avond van genot gesmaakt. Onder de zinspreuk „Wel te spreken, wel te lezen, zal ons doel en streven wezen," ga' deze kamer voort met de beoefening van wat edel is en wat der ontwikkeling naderbij komt. Te Noordscharwoude zijn Herbenoemd tot Ouderling de heer J. Gouds blom. Benoemd tot Diaken de heer Jb. Sijpheer. Herbenoemd tot Kerkvoogd de heer P. de Geus Hz. Aan den cursus voor hoefbeslag te Haar lem wordt door 20 personen deelgenomen, waar onder ook de heer J. Visser Jz. te Oudkarspel. Rinnenland. Roet-diefstal. Van alles wordt er gestolen. Thans wordt melding gemaakt van een dief stal van roet te Utrecht. De politie heeft de hand gelegd op iemand, verdacht eenige hecto liters ten nadeele van een schoorsteenveger te hebben verduisterd. Een treurig geval. Men deelt het volgende treurige geval mede. In de Staalstraat no. 6 te Amsterdam, woonde een gezin op een kamer ten huize van mejuf frouw N. Door armoede was de vader niet in staat gedurende vijf weken de huishuur te beta len. En wat deed nu de eigenares om de familie, die nergens heen kon, tot vertrekken te dwin gen Eerst liet zij de deur wegnemen, en ver volgens de vensters, onder voorwendsel, dat ze geschilderd moesten worden, en toen de men- schen door het dichtspijkeren van die openingen met stukken doek het nog uithielden op de kamer, werd hun dezer dagen de toegang geheel Mej. N. zal zich voor deze daad moeten ver antwoorden voor het le kantongerecht. Gestikt. Dezer dagen waren een paar sjouwers te Amsterdam aan het zaad lossen uit een schip in het Westerdok. Een hunner, Anton Bakker, kreeg van den stuurman een stuk vleesch, dat hij juist wilde opeten, toen hij den kapitein zag aankomen. Meenende, dat hij iets ongeoorloofds deed of om welke andere reden ook, Bakker wilde het vrij groote stuk haastig doorslikken, misschien om een mogelijk verwijt te ontgaan, helaas, met het noodlottig gevolg, dat hij stikte. De ongelukkige laat een weduwe met zes kinderen na. Socialisten te 's Graveiihage. In een dezer dagen in het vergaderlokaal der socialisten „Walhalla" gehouden bijeenkomst voor werkloozen, waarin H. van Kol van Brussel der vraag behandelde „Wat moeten wij doen tot bestrijding van de werkloosheid werd als ant woord op die vraag een motie aangenomen, om in de volgende maand gezamenlijk naar de zit ting van de Tweede Kamer te gaan, met op dracht aan twee afgevaardigden der werkloozen, bij die gelegenheid aan de vertegenwoordiging om brood te vragen. De vergadering was door ongeveer 300 perso nen, het meerendeel niet uit werkloozen bestaande bezocht. Neerbosch. De rechtor-commissaris voor strafzaken te Arnhem verzoekt oproeping van een 5-tal oud- verpleegden in de weesinrichting te Neerbosch, alle welke personen als getuigen in de bekende strafzaak moeten gehoord worden. Men schrijft aan „De Amst. Door mej. P. Kipperman—Rieuwers te den Helder is een aanklacht ingediend tegen den hr. A. P. Staalman wegens laster in zijn blad de „Extra Tijding." Mej. M. R. (zie 2e brochure Van Deth) en hare zuster Chr. Berh. R. hebben evens eene klacht bij den off. van just, te Alkmaar inge diend wegens smaad. Eveneens zal eene klacht wegens later inge diend worden tegen bovengenoemden heer Staal man door den heer Lorgion Stellingwerff. Waar moet het heen. Zooals reeds werd medegedeeld, is door den officier van justitie te Leeuwarden een som van Als ik het niet zelf ten mijnen koste had onder vonden, zou ik het niet zoo stoutweg beweren, maar nu houd ik vol, dat de phonograaf, hoeveel nut zij misschien kan stichten, in sommige omstan digheden een gevaarlijk werktuig kan worden en in weerwil van haar stemvermogen totaal onge schikt is, om als koppelaarster op te treden. Mijn aangebedene, Isabella Goudberg, verklaarde op zekeren middag, dat zij brandde van verlangen om eens een phonograaf te zien en te hooren. Dit was mij genoeg. Ik schreef onmiddellijk aan een kennis in New-York, mij voor geld of goede woor den (bij voorkeur het laatste) zulk een instrument te willen verschaffen en op een goeden morgen arriveerde het, met een rekening voor f150. Nu ben ik, om de waarheid te zeggen, niet rijk, integendeeljuist andersom, en vooral in den laat- sten tijd schrikbarend hard. Dank zij een zekere genialiteit in het overkomen van kleine moeielijk- heden echter, en de hulp van een welwillenden kleermaker, die crediet geeft, ben ik tot nog toe altijd in staat geweest het meisje mijner keuze mijn hulde te bieden, zonder voor mijn uiterlijk te behoeven te blozen. Tegenover haar heb ik mij, om het eerlijk te bekennen, eenige dichterlijke vrijheden ten opzichte mijner middelen veroorloofd, eensdeels om het lieve kind voor alle zorg en ver driet bij de gedachte aan mijn armoede te vrijwa ren, anderdeels omdat ik voorzag dat haar vader die zelf bulkt van het geld, financieele hinderpalen zou oprichten tusschen twee minnende harten, in dien hij de teringachtige toestand van inijn beurs gewaar werd. Zoodra de phonograaf aankwam, snelde ik er mede naar Goudberg's woning en doorleefde een zalig uur, met Isabella den toestel haarfijn te ver klaren. De meeste lezers dezer treurige geschiedenis zul len ongetwijfeld met de werking dezer spreekma chine voldoende bekend zijn. Voor hen echter, die het niet zijn, wil ik even aanstippen dat de ge luidsgolvingen,die door de stem worden voortgebracht, door middel van een zeer gevoelige trilplaat, ver bonden met een stalen naald, op een langzaam omwentelende cilinder van bladtin worden overge bracht, terwijl de beweegkracht, volgens de nieuwste constructie, door een kleine galvanische batterij geleverd wordt. Door dan later het proces om te keeren worden de op den cilinder gegraveerde ge luidsgolvingen weder in luchttrillingen omgezet en de phonograaf praat alles wat de spreker gezegd heeft op denzelfden toon getrouw na. De tamilie Goudberg stelde veel belang in de nieuwe uitvinding. De oude Goudberg vroeg mij ten eten en daarna moest ik mijn phonograaf nog aan verscheidene kennissen vertoonen, die geen woorden genoeg hadden om hun verbazing over het »spreekding« uit te drukken. In één woord, ik was de held van den avond en toen ik, opgewon den door mijn geluk en Goudberg's tafelwijn, huis waarts keerde, gevoelde ik, dat ik nooit gunstiger tijdstip kon kiezen, om de aangebedene mijner ziel mijn hart en hand aan te bieden, dan het tegen woordige. Ik lag het grootste gedeelte van dien nacht wak ker in bed, de woorden te wegen, die mij door de aanstaande crisis moesten heen helpen en een ge schikte gelegenheid te bedenken, om ongestoord mijn liefdesbekentenis te uiten. Plotseling schoot het mij bliksemsnel door de gedachte»Waarom het haar niet phonografisch medegedeeld? In de eenzaamheid harer eigene kamer kunt gij haar uw smeekingen in het oor laten ruischen in uw eigen woorden, met uw eigen stem, precies op denzelfden toon, met hetzelfde vuur als ze over uw lippen stroomden, zonder dat de venijnigste, kwaadsprekendste tong kan beweren, dat gij tegen de heiligheid van een jonge dames boudoir gezondigd hebt, want wat daar van u bin nen komt is uw stem, meer niet.« Hoe langer ik over dat plan nadacht, hoe meer het mij begon toe te lachen, en toen ik den volgenden morgen, op een (voor mij) buitensporig vroeg uur opstond, was ik vast besloten het zoo spoedig mogelijk ten uitvoer te brengen. Uiterst zorgvuldig prepareerde ik mijn speech, zette de phonograaf in beweging en vertrouwde haar mijn liefde toe. Engelachtige Isabella!® begon ik. »Wees niet verstoord, dat ik zoo vermetel ben u met dien naam aan te spreken. Maanden lang reeds noemde mijn hart u zóó, ofschoon mijn lippen tot heden die woorden niet in uw bijzijn durfden uitspreken. Maar in mijn oogen hebt gij het kunnen zien gloeien, het niet te dooven, verzengende liefdevuur, dat weldra moest opflikkeren en alle slagboomen van maatschappelijke conventie en koele berekening verteren. Dat oogenblik is nu gekomen. Mijn geluk ot rampzaligheid liggen in uwe handen. Mijzelf en al mijn bezittingen bied ik u aan. Aanvaard ze, en zaligheid, zooals geen sterfelijk mensch ooit smaakte wordt mijn deelverwerp ze en het leven zal mij een ondragelijke last worden. Antwoord antwoord spoedig. Elke minuut, die voorbijgaat, vóór mijn lot beslist wordt, is een eeuw van pijnlijke kwel ling. Antwoord, achen laat het antwoord gunstig zijn. Uw slaaf Adriaan Beuzelman. Ten teeken mijner onvergankelijke genegenheid druk ik u in mijne verbeelding deze drie kussen op de lieve blanke hand.« (Hier gaf ik drie harde smakken met mijn lippen, die trouw door het instrument werden opgenomen.) Deze ontboezeming afgeloopen, restte mij niets anders dan mejuffrouw Goudberg een klein briefje te schrijven, om haar te verzoeken de phonograaf

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 1