Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 17 December 1898. honderd gulden uitgeloofd voor dengeen, die vol doende aanwijzing kan geven omtrent de perso nen, die de laatste branden te St. Anna-Parochie hebben gesticht. Het is te begrijpen dat ieder persoonlijk en de politie voor allen waakzaam is. Het licht, dat men een geheel en nacht door op vele boer derijen ziet schijnen, bewijst, dat er voldoende wordt gewaakt. Een landbouwer zelfs er wordt beweerd, zegt de corrospondent der N. R. Ct., dat er meer zullen zijn past den prac- tischen maatregel toe, zijn volk bij nacht te laten dorschen en overdag te laten rusten. An dere landbouwers schaffen zich buldoggen aan. De rijkspolitie is versterkt, de kring der te St. Anna-Parochie gestationeerde brigade marechaus see, die zich ook uitstrekt over de gemeente Perwerderadeel, tijdelijk ingetrokken tot de dor pen St. Anna- en St. Jacobi-Parochie. De geheele rijkspolitie is ter beschikking gesteld aan den burgemeester, en met dezen aan het hoofd bij nacht buitengewoon werkzaam. Ook de ge- meente-politie heeft eene zware taak, terwijl bovendien nog nachtwachters zijn aangesteld. Het dorp blijft den geheelen nacht door ver licht, terwijl ieder verplicht is 's avonds na half twaalf op aanvrage der politie zich voor deze te verklaren. Natuurlijk zijn al deze maatregelen eene groote geruststelling voor de ingezetenenhet is er echter nog verre af, dat de algemeene gejaagd heid en zenuwachtigheid voorbij is. Door mevrouw Collot d'Essury te Den Haag is dit jaar aan hare pachters in het Noorderkwartier 25% korting op de pachtsom toegestaan; den graaf d'Oultremont in België 20%. Om in de gevangenis te komen. Met moedwil sloeg Woensdagavond in Den Haag een persoon van ongeveer 30 jaren in de Spuistraat 2 spiegelruiten van zeer groote afme ting met een hamer stuk. Reeds des ochtends had hij aan een agent van politie gezegd 's avonds iets te znllen doen om voor eenigen tijd onder dak te komen. Het inslaan der ruiten was oorzaak van een groot volksoploop. De dader wilde zich reeds uit eigen beweging naar het politie-commissari- aat begeven, toen hij door agenten werd gear resteerd. De heer Domela Nieuwenhuis zeide on langs in een zijner redevoeringen „Luther heeft eens gezegd: „die brood steelt en hij heeft geen honger, is een diefmaar een mensch, die brood steelt en wel honger heeft, is geen dief." Het Hand., dat deze woorden van Luther niet kende, vroeg dr. van Gorkom en prof. Loman of zij wisten waar Luther die woorden geschreven had. Beide geleerden verklaarden, „zich die woor den niet te herinneren." Maar beiden merkten tevens op, dat als men in Luther's werken ging zoeken, men nog wel krasser paradoxen zou vinden. Dr. van Gorkom drukte daarbij den wensch uit, dat de heer Domela Nieuwenhuis steeds zou meedeelen waar dergelijke woorden te vinden zijn. Prof. Loman voegde er aan toe, dat Luther met zijne begrippen over regeeringsau- toriteit, met zijn afkeer van alles wat naar anarchie zweemde, met zij n meedoogenlooze ver oordeeling van de geplaagde en tot oproer ge tergde boeren, al een zeer ongeschikt patroon voor het socialisme van den heer Domela Nieu wenhuis mocht heeten. Intusschen blijkt dat de ex-predikant, de heer Domela Nieuwenhuis, juist heeft geciteerd. Hij heeft thans aan 't Hand, een schrijven gericht, waarin hij wijst op Luther's Sammtliche Schrif ten dl. X, waar men in den grooten catechismus bij de behandeling van het zooveelste gebod leest „Anders weet ik wel welke scherpe rechten men kan invoeren maar nood breekt ijzer, kan ook wel een recht breken; daar nood en geen nood zeer scherp te onderscheiden zijn,ook ongelijke tijden en personen maken. Wat buiten den nood recht is, dat is in den nood onrecht. En weder om, wie bij den bakker een brood uit den win kel neemt zonder hongersnood, die is een dief naar hare eigen vertrek te brengen en te hooren wat zij haar te zeggen had en te smeeken het ant woord per omgaande op den zelfden cilinder te willen zenden. Eer ik echter den tijd had, mijn schrijfgereedschap voor den dag te halen, verscheen mijn hospita met de boodschap, »dat de wasch- vrouw beneden stond en niet van zins was het huis te verlaten voor en aleer zij geld van mij had gezien.« Ik vernederde mij voor mijn hospita; ootmoedig bad ik haar voor ditmaal het lastige wijf nog tot uitstel te willen bewegen en toen mijn smeekingen juist van pas ondersteund werden door een driftig gelui aan de huisschel, dat mijn hospita elders riep, liet zij mij eindelijk met vrede. Zoodra zij vertrokken was, haastte ik mij, uit vrees voor verdere stoornis, het briefje te schrijven. Daarna liet ik de phonograaf mijn speech herhalen voor de aardigheid om te hooren hoe het klonk. Ik was er nogal mee ingenomen korte kernach tige, zinnen, met iets onmiskenbaar hartstochtelijks, dat niet nalaten kon Isabella's hart te roeren. Ten minste, zoo scheen het mij, terwijl ik den galva- nischen stroom, die den cilinder deed draaien, af sloot en de machine inpakte, om haar naar Goud- berg's woning te brengen. Ik leverde haar, met het briefje, persoonlijk af en na van den weldoorvoeden heereknecht, die opendeed, vernomen te hebben dat juffrouw Isa bella tehuis was, keerde ik op mijn schreden terug om koortsig opgewonden op straat voor mijn woning heen en weer te draaien. Eindelijk, na een uur van pijnlijk wachten en angstig ongeduld, zag ik een kruier aankomen, met het instrument, waarop mijn lot gegrift stond, in voor het oog onleesbare ka rakters, die zich echter na enkele korte minuten doet hij het in hongersnood, dan doet hij recht, want men is verschuldigd het hem te geven." Dat de ex-predikant zich intusschen met vol doening de handen wrijft, nu hij twee theologen uit de practijk een vlieg heeft afgevangen, is te begrijpen. Bij de opening van de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer heeft de voorzitter, wijzende op den laaghartigen aanslag, waaraan in Frankrijk de vertegenwoordiging eener be vriende natie blootstond, voorgesteld aan de Fransche Kamer de sympathie en deelneming dezer Kamer te vertolken. (Daverend applaus.) Namens de regeering verklaarde de minister van justitie, mede onder toejuiching, zich hierbij aan te sluiten. Van de kwakzalversmarkt. Onlangs meldde de schrijver der „Brieven uit de Hofstadin de Arnh. Crt., dat een Duitsch „reiziger in gezondheid" gedurende een kort verblijf in Den Haag aldaar zulke goede zaken had gemaakt. Tegen dien man wordt thans in het Mbl. t. d. Kwakz. gewaarschuwd. Hij heet Lous Kühne, woont te Leipzig en beweert allerlei kwalen, ook ziekten aan de oogen door een waterkuur te kunnen genezen. Hij heeft zijn methode geschreven in een boek: „De Nieuwe Geneeskunde", waarvan in ons land de tweede druk reeds is verschenen, terwijl het meest beroemde werk van den grootsten oogheelkundige ter wereld,prof. Donders, het niet verder kon brengen dan tot den eersten druk. Welk een tegenstelling Maar de wereld wil bedrogen zijn Daarom gaat men Donders en alle andere beroemde deskundigen een slag in 't aangezicht geven door den raad in te winnen van een afgedankt groenteninlegger, die nu a la fin de siècle reclame maakt voor badkuipen en bad- handschoenen. Ja, vooruit maar Naar Leipzig Daar woont je man. Heb je hinder aan je oogen Koop bij hem een badkuip, ga op een plankje zitten, wasch zeker lichaamsdeel onder water en je bent genezen. De Hagenaars kunnen er van vertellen, 'n Consult kostte f 20 en vele patiënten kregen dan nog den raad, vooral een reisje naar Leipzig te maken. Louis Kühne dus nummer één. En Seqeah en alle andere wondermannen op den achtergrond. Opheffing der geneeskundige faculteiten ligt nu voor de hand, zegt „'t Mbl." De uitgaven daarvoor en die voor ziekenhuizen kunnen nut tiger worden besteed. Wie is zoo „verstandig" en koopt er een exem plaar van de beroemde „Nieuwe Geneeskunde Te Exloo kwam op het gemeentehuis een man aangifte doen van de geboorte van zijn 28ste kind. Door de afdeeling Breda der „Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst" is tot de geneeskundigen te Breda en omstreken eene uitnoodiging gericht, om zich voortaan te onthouden van het afgeven van huisdoctors attesten of verklaringen van overlijden, zooals die door levensverzekering-maatschappijen en bografenis-fondsen worden gevraagd. Hardvochtig. In „Ons Zuiden" leest men het volgende „Zooals wij de vorige week mededeelen, heeft eene oude, krankzinnige vrouw in een huis op den Steenweg te Roermand een glasruit inge slagen en zich toen toegang in de woning ver schaft. Zij werd toen in arrest genomen en naar het politieburean overgebracht. Daar bleef zij van Woensdag-avond tot Zaterdag-morgen, en hoewel zij voldoende van voedsel werd voorzien, moest zij al dien tijd op een stoel blijven zitten, zonder dat zij de vermoeide leden een enkel oogenblik kon neêrstrekken. Dit was nu wel niet de schuld van den com missaris van politie, maar toch vraagt men zich af, of het wettelijk en menschelijk gehandeld is, aan mijn smachtend luisterend oor zouden open baren. Zoodra de man het mij ter hand gesteld en mijne woning den rug had gekeerd, snelde ik de trap op naar mijn kamer, draaide de deur op slot en zette de phonograaf op tafel. Met bevende handen bracht ik de verbinding tot stand en de cilinder zette zich in beweging. Mijn liefdesverklaring kwam het eerst. Ademloos luisterde ik er naar, bijna te opgewonden om den zin van mijn eigen woorden te vatten. Vervolgens klonken de drie kussen, waarmede ik mijn aanzoek had besloten. Daarna was er een pauze. Ik kon mijn hart hooren bonzen, terwijl ik elke zenuw in spande, om de liefelijke tonen van Isabella's zilve ren stemgeluid op te vangen. Hoordaar klinkt hetNeen dat is haar stem niet! Wat zegt die andere? »0 asjeblieft meheer Beuzelman, de wasch- vrouw staat beneden en ze zeit, ze vertrapt het om heen te gaan, zeit ze, voor dat uwe d'r eindelijk die zeven gulden achttien en een kleine cent van verleden jaar betaalt." 't Was of mijn bloed stolde toen ik dat hoorde, toen de verpletterende waarheid zich aan mij op drong, dat ik de phonograaf |na mijn liefdesbetui ging had laten doordraaien en dat zij mijn daarop gevolgde samenspraak met de hospita trouw had overgenomen. Ontzet, vernietigd zonk ik in een stoel neder en hoorde ik de verradelijke machine haar duister geheim onthullen. Daar klonk mijn stem weer, niet zoo duidelijk als bij mijn vurige woorden, voor Isabella's oor bestemd, maar toch volkomen hoorbaar en akelig herkenbaar: »M'n lieve juffrouw Plensklonk het. »Niks lieve juffrouw Plensviel de andere stem eene hoogbejaarde, diep ongelukkige vrouw zóó lang zonder bed te doen verblijven in een poli tiebureau Naar men zegt, was de schuld gelegen aan een der heeren van het bevolkingsbureau, die aanvankelijk zeide, dat de vrouw niet inge schreven was, en later ontdekte, dat zulks wèl het geval was. Daardoor werd de overbrenging naar Den Bosch vertraagd." De onverzettelijke burgemeester. Uit Ylst wordt gemeld In onze gemeente doet zich een geval voor, dat, gelukkig, zeker geheel op zichzelf staat. Er had zich namelijk eene commissie gevormd van eenige personen, die gaarne iets bijdroegen tot leniging van den nood, om eene tooneeluitvoering te geven ten voordeele van de zwaar beproefde Wierumer visschers. Ofschoon men zich reeds van veler medewerking en steun verzekerd, kan van het plan niets komen, omdat de Burgemeester wei gert de vereischte toestemming te geven. Buitenland. De bier-pronuctie over het afgeloopen jaar heeft in ronde cijfers bedragen 15.100.000 hec toliters in Beyeren, 3.700.000 in Wurtemberg, 1.700.000 in Baden, 900.000 in Elzas-Lotharin- gen en 33.200.000 in het overige gedeelte van Duitschland. Aan bier-accijns werd over het geheele rijk een bedrag van ruim 80.000.000 mark betaald. Gemiddeld gebruikt ieder bewoner vzn Beyeren jaarlijks 727.3 liter, van Wurtemberg, 184.2, van Baden 103, van de rijkslanden 69,6 en van 't overige Duitschland 88.7 liters bier. Men verzekert, dat Pruisen in den Bonds raad voor de intrekking der verbanning van de Jezuieten uit Duitschland zal stemmen, maar van andere zijde wordt te kennen gegeven, dat de Bondsraad het daartoe strekkend besluit van den Rijksdag niet zal goedkeuren. Voortdurend komen petities in tegen de toe lating der Jezuieten, b.v. uit Hessen met 14,152, uit Breslau met 52,315, uit Eisenach met 7203, uit Dessau met 13,853 handteekeningen. Het is duidelijk, dat de afkeer van de Jezuieten niet is verminderd. (N. Ass. Ct.) De nieuwe Panama-maatschappij is gecon stitueerd, die de voldoening van het kanaal, volgens het plan van Bertissol, op zich zal nemen. De voornaamste crediet-instellingen van Parijs zijn er in betrokken. In een dorpje bij Napels heeft dezer dagen een boer een kameraad met een knuppel dood geslagen, omdat hij een lucifer weigerde. De pruik van den burgemeester. Peter de Groote had, zooals bekend is, heel wat eigen aardigheden, en een er van was, dat, daar hij niet veel haar had, hij dikwijls bij het voelen van koude op het hoofd, vorst Menzikoff, of een ander edelman die in zijn nabijheid was, zijn pruik afnam, en zelf opzette. Toen hij zich naar Holland begaf, kwam hij ook te Dantzig op een Zondag, op het oogenblik, dat de poorten van de stad volgens oud gebruik tijdens de gods dienstoefeningen zouden gesloten worden. De keizer begaf zich ook naar de kerk. Men gaf een stoel, iets hooger dan de overige en natuurlijk keek ieder met meer opmerkzaam heid naar den Czaar, dan naar den predikant. Peter luisterde aandachtig en wendde zijn oogen niet van den kansel af. Toen hij echter gevoelde dat zijn hoofd koud werd, nam hij zonder com plimenten en zonder een woord te spreken, de groote pruik, die het hoofd van den naast hem zittenden burgemeester dekte en zette dien zelf op, waarna hij weer met de meeste aandacht zat te luisteren. De kaalhoofdige burgemeester en de Czaar met de groote pruik, stelden den ernst van de ver- gadering op een wel wat zware proef. Nu de tentoonstelling gesloten is, loopen te Chicago een 40,000 personen zonder werk rond, van wie een vierde gedeelte reeds aan alles gebrek hebben. snibbig in, »toon dat uwe 'n fatsoenlijk heer is en geef dat mensch 'r centen. »Het schikt op het oogenblik waarlijk niet,* ant woordde de mijne. »Het geld dat ik van de week stellig verwachtte, is' weggebleven maar over een paar dagen ben ik in staat, ieder die wat van mij hebben moet, tot den laatsten cent te betalen. Als u zoo vriendelijk wilt zijn, het voor mij aan de waschvrouw voor te schieten en op het boekje te schrijven, zult u mij een grooten dienst doen.« »Nou, maar ik vertik het,« was het antwoord. »Da's duidelijk Hollandsch, hè?« En vervolgens op een schrillen, zelfs bij de machinale nabootsing merkbaar huilerigen toon ))Ik heb uwe 't laatste verreljaars kost en inwoning gegeven en verschotten d'r bij, en al dien tijd heb ik geen cent van m'n goeie geld teruggezien. Ik heb zelfs de vracht voor die worststopper, of wat is 't voor 'n mal ding, motten voorschieten en al wat ik van uwe krijg is(met een mislukte nabootsing van mijn stem) Juffrouw Plens, ik beloof u over een paar dagen zal ik op mijn woord van eer betalen. Ba! Ik ben d'r misselijk van en uwe] zei me niet langer met mooie uitvluchten paaien. We zeilen zien of d'r nog recht in 't land is, om een arme weduw vrouw tegen zulk slag als uwe te beschermen, en zoowaar als ikke hier voor uwe sta, ik laat me niet afschepen. Nou weet uwe, waar u je aan te houwen hebt.« dJuffrouw Plens« antwoordde mijn stem lang zaam en duidelijk. Huister eens, als u wilt ik zal u een geheim vertellen. Ik ben verloofd met een rijke jonge dame hier in de buurt.(Toen ik dit zeide, was ik in de aangename verbeelding, de waarheid hoogstens een paar uren vooruit te loopen). »Als u nog een poosje geduld wilt hebben, zal ik 344=ste Staatsloterij. 3e KLASSE le lfjst. Maandag 11 Dec. 1893. No. 9254 f25.000. No. 6661 f1000. No. 8985 en 15096 ieder f400. No. 3624, 4831, 12000 en 14496 ieder f200. No. 3205, 5945, 7199, 9010, 9564 en 17109 ieder f100. 2e lfjst. Dinsdag 12 Dec. 1893. No. 10220 f 5000. No. 13838 f 2000. No. 3073, 17584 en 20797 ieder f 1000. No. 19713 f 200. No. 2881, 3776, 4018, 10053, 16404 en 19473 ieder f100. 3e lijst. "Woensdag 13 Dec. 1893. No. 2481 en 15192 ieder f1500. No. 4915, 8784 en 16744 ieder f400. No. 1982, 7084 en 13646 ieder f100. 4e lijst. Donderdag 14 Dec. 1893. No. 6465 f1000. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 17 Dec. voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. NED. HERY. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 17 Dec. voormiddags 9.30 uur, geen dienst. GER. GEMEENTE. Zondag 17 Dec. voorm. 9 uur, nam. 2 uur, J. Boeijenga. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 17 Dec. nam. 1.30 ds. Versteeg. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 17 Dec. vm. 9 nam. 2 uurds. Gemser Avondmaal. 20 December 's avonds 6 uur. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 17 Dec. voorm. 9.30 uur, ds. Gideonse nam. 2.30 uur Lezing. GEREF. KERK B. Zondag 17 Dec. voorm. 9 uur, nam. 2 uur Preeklezen. Woensdag 20 Dec. 's avonds 6.30 uur, Zui- derkerk, Ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 17 Dec. voorm. 9.30, ds. Vrijer. Marktberichten. Broek op Langedijk. Aardappelen p. mand f0.afO.Bloemk. f af (lichte) f0.a f0 Reuzen f2.50 f 4.50 Roodekool f 3.a f 5.Witte f af Geele f2.a f4.Wortelen f a f Uien f3.25 p. mud. Nep f0.a f0. Bieten f 8.a f 12 per duizend. Rapen f 2. f 2.50 SCHAGEN, 14 Dec. 26 Paarden f40 a f 120.14 Geldekoeie f 80, af 240, Kalf- koeien f a 4 Yaarzen f 50 a f 90 10 Nuchtere Kalveren f 7 a 16.290 Schapen f 16. a f26,960Lammeren f 5,af 16,— 13 magere Varkens f 13 a f 15,Biggen f7.a t 10,Boter per kop f 0,50 a f 0,60 Kipeieren f3,50, a f 5.— per 100. ALKMAAR, 15 Dec. Aangevoerd: 224 stapels Kaas, wegende 70134 Kg. Kleine t 32.75 Commissie f32.Middelbare f31.75 3293 HL. Granen, als: 216 Tarwe f6.50 a 6.75; 13 Rogge f5.10 af 890 Gerst f4.10 a Chev. f 5.— f 5.75; 1449 Haver f 3.10 f 3.70 af.af Boonen, 483 Paardeb. f 5.75 a f6.438 Bruineb. f8.a f 9.25Citroenb. f9.— a f 12.Duivenb. f6.25 a f 6.30 Witteb. fa f'65 Kanariezaad f 7. a f 8.— 21 Rood Mosterdz. f a f .- Geel mosterdz. f a f Kool zaad f af Lijnzaad fa Karweizaad f a f 5 Blauw Maanz. fa f150 Erwten Groene, f 7.a f 15.— groote f Grauwe f 12.af 16.50; Vale f 7.50 12. Witte f a f PURMEREND, 12 Dec. Aangevoerd 162 stapels kaas. Kleine f32.50. Commissie f Middelbare f Kipeieren per 100 stuks 4.— a f5.—. binnenkort mijn schuld aan u kunnen afdoen en nog een aardig extraatje geven op den koop toe. Maar als u herrie gaat maken, bederft u 't voor mij en dan kunt u meteen zien hoe u aan je geld komt. Dat is de waarachtige waarheid. Denk er maar eens goed over en wees verstandig.* Hier werd ons gesprek door het boven vermelde schellen afgebroken. Dat had de phonograaf niet opgenomen, maar de bons, waarmede mijn hospita de deur achter zich had dichtgesmeten, kwam flink uit. Een paar seconden wentelde de cilinder zwij gend voort om eindelijk Isabella,s stem weer te geven. sBeste mijnheer Beuzelman,sprak de machine, »van harte gefeliciteerd met uw engagement met uw rijke jonge buurdame. Ik ben dol nieuwsgierig; hoe heet zij komt ge niet eens aan om ons aan elkander voor te stellen Uw aanzoek om mij was natuurlijk maar een grap, weliswaar een min of meer onkiesche, maar die ik u gaarne vergeven wil, op voorwaarde dat gij uwe aanstaande overhaalt, mij bruidsmeisje te maken, als u trouwt. Als u dat ziet te bewerken, blijf ik, als altijd uw vriendin Isabella Goudberg.« Haar stem zweeg, maar uit het instrument kwam een vreemd, proestend, half ge smoord geluid, als van iemand die t-e vergeefs beproeft zijn lachen te bedwingen. Dat was het laatste strootje. Ik greep het ellen dige klikding beet, slingerde het op den grond en schopte het nijdig in een hoek. Het zuur liep uit de potten van de batterij en bedierf mijn hospita's vloerkleed. Ik was er blij om. Tusschen dien dag en den volgenden verdween ik. Mijn schuldeischers zijn vreeselijk benieuwd waar ik uithang; maar ze krijgen het niet te weten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2