Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 24 December 1893. Plaatselijk Nieuws. Binnenland. maar al te zeer meenen dat ons omringt, maar ons dankbaar verheugen over het feit, dat wij zei ven er nog zijn; d. w. z. dat wij menschen zijn, die naar het voorbeeld van den grooten Meester de heerlijke gave bezit ten om anderen blij en gelukkig te maken en dien hemel te schenken, waaraan wij, omniet onder te gaan in onze zorgen, toch zoo groote behoefte hebben. Ik wensch u een Kerstfeest toe, rijk aan zegen. H. L. Men schrijft ons De Zangvereeniging Orpheus onder directie van den heer J. Yis, gaf jl. Don derdagavond eene uitvoering voor kunstlievende leden in het lokaal van den heer Gr. Slotemaker Jz., te Oudkarspel. Men was het allen eens, dat Orpheus" weder haar best had gedaan en men een avond van veel kunstgenot had gesmaakt. Met de nrs. „Lommerkoelte," „Vertrouwen" en „Berg en Dal" was men wel het meest gelukkig. Op zeer verdienstelijke wijze werden deze stukken ver tolkt, en toonde het Mannenkoor hier in z'n volle kracht te zijn. „Schaatsenrijdersliedje", ge zongen door het dameskoor, verwierf mede veel bijval, en een welverdiend applaus bewees, dat de vertolking van dit nr. door het talrijk publiek gunstig werd beoordeeld. Door de dames Borst, Zomer en Eecen werden we verrast op twee qnatre-mainsdeze niet onwelkome afwisseling van het programma, zoo mede de uitvoering der pianopartijen, viel zeer in den smaak en als welverdiend loon oogstten zij een daverend applaus. Gerustelijk durven wij beweren dat de leiding van den directeur de vereeniging weer een schrede verder heeft gebracht op het gebied van zangkunst en komt den heer Yis daarvoor allen dank toe. Te Zuidscharwoude is tot kerkvoogd herbenoemd de heer Jb. Greidanus. Beroepen te Zuidscharwoude de heer J. H. Mühring, pred. te St. Maarten en Yalkoog. Persoonlijk verhinderd de uitvoering van het „Gemengd Koor" te Zuidscharwoude, bij te wonen, ontvingen wij van bevriende hand het volgende: Wie „Het Gemengd Koor" van Zuidschar woude jl. Woensdagavond heeft gehoord, zal zeer zeker vol lof zijn over de vertolking der verschillende nummers. Ik treed niet gaarne in bijzonderheden. Wel ontdekten wij hier en daar minder vastheid in de maat, wel scheen 't mij toe alsof in 't begin de stemmen wat mat klon ken, maar langzamerhand herstelde dit en werd het geluid voller. Allen waren, zoo 't scheen, voldaan en wij twijfelen niet of de indruk, die het „Gemengd Koor" heeft achtergelaten, zal nog door velen bewaard worden. Een koor, onder leiding van een zeer verdienstelijk directeur, als de heer K. S. Oosterhout blijkt te zijn, moet voorzeker in kracht toenemen. Onzedelijkheid. De zaak der sergeants T. v. A. en v. d. S. van de grenadiers schijnt een staart te krijgen. Yan de medeplichtige tamboers, die met opzen ding naar de klasse discipline zijn gestraft, daar zij niet onder een artikel der wet te brengen waren, is op requisitie van den auditeur-mili tair, destijds nog te zijner beschikking gelaten één tamboer, die over den le luitenant plaatse lijk adjudant te Leiden, zijn meerdere in rang, uitlatingen had gebezigd, voor dezen hoogst be- leedigend. De luitenant daarop gehoord, werd genoodzaakt eene klacht in te dienen wegens beleediging. De tamboer voerde getuigen aan. En zoo vervolgens. De luitenant werd geconfron teerd, en is nu, ten derde male naar Den Haag opontboden, nergens te vinden, zooals reeds kort in onze avond-editie werd gemeld. verbaasd dwalen hun blikken langs die stapels hel kleurige. schitterende kleedingstukken; daarbij komt dat ae aanwezigheid van den kapitein-kleederma ker en zijn factotum, den sergeant-meester, een oude gedecoreerde, en op zulke dagen een opper machtig persoon, het ontzagwekkende inhunoogen nog vergroot. Op een kortaf gegeven bevel, beginnen de lote- lingen zich te ontkleeden, en stapelt elk zijn klee deren naar gelang hij ze uittrekt, op een hoopje voor zich neder. Terwijl de kapitein, aan weerszijden geflankeerd door een paar schrijvers achter een groene tafel troont, loopt de sergeant van den eenen naar den anderen en geeft op nijdigen toon antwoord aan dezen of genen rekruut, die vrijpostiger dan zijn lotgenooten, hem op fluisterenden toon zijn belan gen voordraagt en zijn gunst tracht te winnen, ter verkrijging van een beter of mooier pak. Vergeefsche moeitehij is zoo nijdig als een spin en zoo koppig als een ezel er is niets aan te doen iedereen zal de voorgeschreven uitrusting ontvangen. Plotseling roept hij luidkeels »Heidaar jijAls je klaar bent met uitzoe ken 't Is verboden, zich zelf te bedienen Verstaan Het is Buksch, tot wien dezen uitval gericht is; Buksch, die een stapel broeken ontdekt hebbende van een levendiger blauw en veel glanziger stof dan de andere, nu bezig is om ter sluiks een uit te In deze netelige zaak kunnen, naar de N. R. I Ct. verneemt, weldra meer personen betrokken wordeu. Weldra zal deze tamboer wegens be leediging van zijn meerdere in rang, terecht moeten staan voor den krijgsraad, terwijl deze meerdere door zijne vlucht zich aan verdere verantwoording wel is waar kan onttrekken, doch zich zei ven toch zedelijk vernietigt. (Tel.) Wik- en Weegloonen. De minister van binnenlandsche zaken heeft zijn antwnord ingezonden omtrent de wetsont werpen houdende vernietiging van raadsbeslui ten van Alkmaar. Hoorn en Edam tot heffing van wik- en weegloonen. Dat de besturen dezer gemeenten door de ver nietiging der raadsbesluiten van Juni 1891 in ernstige financieele ongelegenheid zullen geraken, schijnt den minister niet juist te zijn. Evenals vele leden der Kamer meent hij dat de besturen die moeilijkheden aan zich zelf zouden hebben te wijten, daar zij, die vernietiging bij gebreke van intrekking hunner besluiten geruimen tijd te voren, immers sedert Juli laatstleden, hebben kunnen voorzien. Het denkbeeld om de voorgedragen wetten eerst na afloop van den termijn, waarvoor de heffingen vroeger werden goedgekeurd, in wer king te doen treden, schijnt geene aanbeveling te verdienen. Evenmin is er voldoende grond om de gevolgen der vernietigiug bij dezo wets ontwerpen te regelen. Mochten de gemeenteraden wegens het gemis van de opbrengst der wik- en weegloonen hun toevlucht willen nemen tot heffingen die even zeer niet met het voorschrift der wet zijn over een te brengen, dan zoude op de medewerking van den minister tot het verkrijgen der ver- eischte goedkeuring niet zijn te rekenen. Yoor zoover den minister bekend is, zijn de te Hoorn en Edam geheven wordende markt- gelden niet in strijd met de wet. Ook de minister betreurt, dat in den tegen- woordigen ongunstigen toestand der gemeente- financiën het nemen van dezen maatregel moet worden voorgesteld. Met voldoening ontwaarde hij intusschen, dat die maatregel nagenoeg alge meen ten volle werd gebillijkt. Mochten zich gevallen, met de thans behandelde overeen komstig, in andere gemeenten voordoen, dan zal de regeering ook deze niet uit het oog ver liezen. Dat door den voorgedragen maatregel een drie tal gemeenten op theoretische gronden van eene bron van inkomsten zouden worden beroofd, kan niet worden toegegeven. Het geldt hier de hand having niet van een theoretisch beginsel maar van een stellige wetsbepaling. Wanneer de gemeenten zich houden aan de bepalingen der wet, wil de regeering haar gaarne de ge legenheid schenken om uit die bron ook in het vervolg te putten.. De voorgedragen maatregel schijnt volkomen gerechtvaardigd. De minister heeft zijnerzijds getracht, om zooveel en zoo lang mogelijk met de gemeentebesturen overleg te plegen, ten einde deze voordracht te voorkomen. Dat overleg leidde echter niet tot eene bevredigende uitkomst. Nieuwe methode van boterbereiding. De heer L. v. d. Woude, te Leeuwarden, heeft aan H. M. de Koningin-Regentes het ver zoek gericht, dat hem eene vergoeding worde gegeven als hij eene betere methode van boter bereiding bekend maakt, waardoor men niet alleen eeen betere qualiteit van de boter ver krijgt, maar ook hare duurzaamheid verhoogt. De Regeering stelt er groot belang in dat deze zaak wordt onderzocht, maar is niet bereid daar voor geld uit te geven. Nu is de „Friesche Maatschappij van Landbouw" met die zaak in kennis gesteld en heeft de heer Mesdag met den heer Yan der Woude overlegd om proeven te nemen op de boerderijen die zich daartoe bereid verklaren en aan de zuivelschool te Bolsward. Den eenen dag zal de boter op de gewone wijze worden bereid en den volgenden dag zal de heer Van der Woude de boter volgens zijne methode bereiden. Beide partijen worden tegen marktprijs gekocht en naar Leeuwarden gezon den, waar een commissie van drie boterhande- laren, aan wier bevoegdheid niet valt te twijfelen zoeken, terwijl hij met de andere hand den stapel tegenhoudt, opdat hij niet zal omvallen. Maar de sergeant heeft het in de gaten gekregen en snelt woedend op den boosdoener toe, terwijl hij schreewt «Wil jij je klavieren daar wel eens afhouden Heb je 't ooit zoo zout gevreten een broek van onderofficiers-laken in de wacht te durven slepen «Komaan, voortmakenroept de kapitein, haas tig van zijn zetel achter de groene tafel opstaande, tusschen beidenris er geen enkele broek te vin den die den kerel past Allomaakt toch wat voort hij zal kouvatten hij laat al een kwar tier lang de vredesvlag van zijn achterbastion wap peren Kom haast je wat, sergeant hier zet hem maar vast zijn chacot op, in afwachting dat hij zijn broek krijgt en zet jij ver volgt hij op Buksch borstrok wijzend, «zoolang je kraag opwaar je gisteren zoo'n stuk in had, als ik me niet vergis, hélodderige pummel Buksch geeft geen antwoord op de lieflijke toe spraak hij vergenoegt zich met een onwijzen glimlach en begint te proesten en te fniezen op een vreeselijke wijze. Des kapiteins voorspelling komt uit hij heeft het danig te pakken ge kregen Eindelijk wordt hem een broek gegeven hij past die en durft haar »een pietsie« te kort vinden, maar wordt tot zwijgen gebracht met de kernach tige verzekering «dat dit, voor den dit en dat, in dienst mode is.« beide partijen zal onderzoeken, dat onderzoek 14 dagen later herhalen en over 1 maand nog eens. Afschaffing der tollen. In de Kamerzitting van jl. Zaterdag heeft de heer Van Kerkwijk zijn leedwezen er over uit gesproken, dat de Minister blijkbaar niet heeft gedaan aan de afschaffing der tollen. En te moer omdat toch de Min. herhaaldelijk verklaringen en toezeggingen heeft gedaan, die de Kamer in de meening brachten, dat tollen zoowel te water als te land spoedig zouden zijn afgeschaft. Nu zegt de Min. wel, dat de vermogensbe lasting bijna 2 millioen minder heeft opgebracht dan de raming, maar met dat faillissement-Pier- son hebben wij niets te maken, zegt Spr. (Luid Gelach). In ieder geval de tolbetalenden mogen niet de dupe zijn van die mindere op brengst. In het belang van den landbouw drong Spr. op de toegezegde afschaffing aan, waarvan de noodzakelijkheid reeds vóór 20 jaar is erkend. Wat is een dame, die wielrijdt Dat moet toch zeker wel eene hoogstbelang- rijke vraag zijn, daar het weekblad „Wieler sport" zelfs een prijs heeft gesteld op de beste beantwoording er van. Er zijn tal van antwoorden ingekomen. Een paar laten we hier volgen Een schoone op een rijwiel, Die den eenvoud betracht, Is vrouw'lijke gratie, Ten toppunt gebracht. Een schoone op een rijwiel, Mits ned'rig gebleven, Is: vrouw'lijke gratie, Ten toppunt verheven. Zotternij, Dat zeggen wij, Is een dame op een fiets, Anders niets. Een wielsterdat is 't nieuwste woord Toch wordt het wijd en zijd gehoord. Verklaring? 'k geloof 't duidelijk is: De ster van 't wiel] of heb 'k 't mis Van twee kanten. De volgende advertentie verscheen onlangs in een der bladen van San Francisco „De heer, die in eeu omnibus op een roem- taart is gaan zitten, is bij de dame, die de taart pas gekocht had, bekend en al heeft hij ook geen medelijden met de arme weezen, voor wie deze versnapering bestemd was, toch wordt hij dringend verzocht drie gulden vijftig, benevens de kosten dezer advertentie over te maken aan het bureau van dit blad, om te voorkomen, dat zijn ergerlijk gedrag openlijk ten toon wordt ge steld." En onmiddellijk onder deze advertentie las men er eene van den volgenden inhoud „Als de min of meer beschonken dame, die een heer eene lakensche broek van vijf-en-twin- tig gulden liet bederven, door eene vette zelf standigheid, in een papier gepakt, op de plaats te leggen, waar hij wilde gaan zitten, niet on middellijk dit bedrag overmaakt aan het adres van dit blad, onder lett. A. B. zal er eerstdaags door middel van de pers aan de zaak openbaar heid gegeven worden." Zoodat men ook hier weer ziet, dat eene zaak altijd van twee kanten kan bekeken worden. Iets nieuws? Wie de haven van Huizen bezoekt, kan daar een drijvend huis in vinden, het opschrift heb bende Werkt zonder kosten. Onder dat huis is eene boot verborgen, door den herbergier Kooij, te Huizen woonachtig gemaakt en die bij een dezer dagen gehouden proeftocht op de Zuiderzee eene snelheid ontwikkelde van een uur gaans afstand in 10 minuten. Waardoor de boot be wogen wordt, is alsnog een geheim, zoomede de constructie er van stoom en electriciteit, zegt men, spelen hier echter geen rol. Binnenkort zal het vaartuig, volgens de Avondpost naar Amsterdam opgezonden en aldaar tentoongesteld worden en men meent, dat deze vinding eene totale omwenteling in de scheepvaart tengevolge zal hebben. Openhartig. Yoor het raam van een sigaren-magazijn op den Haarlemmerdijk is^ een biljet geplakt, waarop staat te lezen „Wegens geldgebrek finale uitverkoop.^ «Ziezoo, nu zijn mouvest nog,« roept de kapitein. Buksch neemt het hem toegestoken kleedingstuk aan, draait het om en om, beziet het van alle kan ten, van voren, van achteren, op de zijden, en be sluit eindelijk de rechtermouw aan te trekken waar hij echter slechts met zeer veel moeite en met behulp van een kleinen roffel op het gespannen laken onder de okselholte, slaagt zich in te wrin gen daarna probeert hij de tweede mouw te van gen, die achter op zijn rug bengelt. De eerste poging is vruchteloos, ook de tweede en de derde even zeer; maar nu begint Buksch onder de gestrenge blikken van den ongeduldig wordenden kapitein het hoofd te verliezen en zijn hand grijpt in de ijle ruimte wanhopig naar de weerspannige mouw rond. Eindelijk schiet de sergeant hem te hulp hij is er Neen! hij is er nog niet. Het mouwvest is nieuw en min of meer te nauw, en eerst na verscheidene krachtige rukken, met wild opgeheven zwaaiende armen en gekromden rug, heeft hij er zich »bijna« ingewurmd. Slot volgt. Een oproeping door onbekende personen gedaan om een vergadering in Plancius te Am sterdam te houden er zouden middelen aan de hand worden gedaan om 20,000 werkeloozen te helpen heeft een singulier verloop gehad. De „bestuursleden" kwamen niet en de binnen- gekomenen wilden hun dubbeltje terug hebben dat zij al dan niet gestort hadden. Een tweetal personen, die op de hoogte der plannen waren, bleken niet voldoende licht te kunnen geven. Gelukkig werd de teleurstelling van den vroolijksten kant opgenomen en onder de leuze: „alles kost een dubbeltje" ging men uiteen. Bij den Donderdag j.l. te Scliagen ge houden verpachting van de opbrengst der markt- gelden en die van de belasting op de schapen hokken, gedurende het jaar 1894, werden de volgende prijzen geboden Marktgelden, paarden en runderen, K. Snaas, f590; schapen en lammeren, P. de Wilde f405; varkens en biggen, L. Hornong Jr., f85; konijnen en gevogelte, S. van Scheijen, f24; verpachting schapenhokken, P. de Wilde f 525, zoodat het geheele bedrag der verpachting 1629 gulden bedraagt. In een Donderdag jl. gehouden vergadering van de vereeniging tot het houden van jaar- lij ksche Paasch tentoonstellingen van vee te Schagen, is besloten de eerste tentoonstelling te doen plaats hebben op 14 Maart 1894 de aan de tentoonstelling verbonden verloting, waarvoor 10000 loten a 50 cents zullen worden uitgegeven, den 15 Maart 1894. Onder de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van de afdeeling Langedijk van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin zij met het oog op hare kas aan de vereeniging voor 1894 f 2.50 subsidie toezegt. S. Trompetter van Hoorn beloofde een zilveren medaille als prijs voor de beste inzending van 2 of meer Tesselsche schapen. De vereeniging telt p.m. 200 leden. De aangeboden begrooting voor 1893/94 sloot in ontvangst en uitgaaf met de som van f 7 60. Opmerking verdient nog, dat deze tentoonstelling al» inzendingen ook vette var kens vraagt, doch voor rammen geen afdeeling heeft gemaakt. De tentoonstelling zal gehouden worden op het marktplein te Schagen, entree vrij, de keuring op een aangrenzend afgesloten terrein. Een drukfout. In een provinciaal blad vonden wij de vol gende advertentie Burgelij ke Strnd. Gemeente Velsen. De Secre taris zal op de beide Kerstdagen voor aangiften van den Burgerlijken Stand geopend zijn van voorm. halftwaalf tot namiddags halfeen. In een uitvoering artikel in de „Midd. Ct." spreekt de heer G. van Deth nogmaals over Neerbosch. „Heb ik gelasterd, waarom vervolgt men mij dan niet luidt de grond toon van zijn betoog. Geen advokaat in kwade zaken, maar een der meest geachte advokaten te Amsterdam staat gereed hem te verdedigen. En terwijl men, vooral van christelijke zijde, allerlei slechts van hem (van Deth) vertelt en verspreidt, tracht men bovendien zijn kinderen nog van hem te vervreemden. Zijn oudste zoon, student in de theologie te Amsterdam, heeft men alle subsidie geweigerd als hij verder bij zijn vader tehuis woonde en hij heeft zich thans te Alcoude moeten vestigen. Ten stelligste handhaaft de heer v. D. ove rigens de juistheid zijner medeelingen. Minstens 99 pet. van hetgeen hij zeide, kan worden be wezen. Een nieuw Weekblad. Bij Gebr. Belinfante te 's-Gravenhahe zal ver schijnen een nieuw Staatkundig Weekblad onder den titel van „De Liberaal." Het weekblad stelt zich, blijkens het voor woord in het proefnummer opgenomen, voor, belangrijke gebeurtenissen op staatkundig en maatschappelijk gebied te bespreken en zich daarbij, zijnen naam getrouw, te bewegen in de vrijzinnige richting. Dit blad wordt gesteund door een kring van mannen, die in de bijzondere omstandigheden van den tegenwoordigen tijd aanleiding vinden om geregeld aan het publiek mede te deelen, wat hunne studiën en dagelij k- sche werkzaamheden hen omtrent de openbare zaak in Nederland doen denken. Als redacteur van „De Liberaal" is opgetre den jhr. mr. H. Smissaert, te 's-Gravenhage, terwijl medewerking hebben toegezegd mrs. J. baron d'Aulnis de Bouroulli, W. H. deBaufort, A. van Delden, R. J. Fruin, A. P. de Lange e. a. Prostitutie. Uit Den Haag wordt gemeld De Christelijke werklieden-vereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren," afdeeling van het Nederl. Werklieden Verbond „Patrimo nium," heeft zich met een adres tot den ge meenteraad gewend met verzoek omlo. af- schaffling der gereglementeerde ontuchten 2o. sluiting van alle siechte huizen, inzonderheid zoogenaamde café's met damesbediening, met straffen tegen houders daarvanen ten 3o. strenge maatregelen ter handhaving der openbare zedelijkheid, enz. Aan bovenstaand adres wordt adhaesie be tuigd door den „Nederl. Roomsch Katholieken Volksbond, en door de 's-Gravenhaagsche ver eeniging „Bijbel en Oranje".

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2