tiebrofdm F»ItTMY. Groote Jaariyksche Opruiming A \;ij;i;irso|)ruiiiiiii» f2.50 o van alle voorhanden zijnde tot veel verminderde prijzen. GROOTE Lappen voor spotprijzen. OPRUIMING. Halt! Werda! Niet verder! f3.50 cl de Wed. Johs. Denijs, Hoogzijde E No. 11, te SCHAGEN. H HEEREN-, JONGEHEEREN- en KINDERKLEEDING-MAGAZIJN. Toordam 11, ALKMAAR. Noordscharwoude, K. S M I T. NAAI MACHINES tegen veel verminderdeprijzen. NIKKEL WERKMANS-HORLOGES worden onder garantie voor «w en hooger, verkocht in het Horloge-, Goud- en Zilvermagazijn van bt O De Sterrenhemel. Door uitbreiding mijner zaak was het mij onmogelijk dit jaar zoo spoedig met mijne gewone jaarlijk- sche aanbieding voor den dag te komen als anders. Nu ik alles zoowat kan overzien, bemerk ik dat de onderstaande artikelen mij nog in den weg liggen die ik voor weinig geld, ja bijna voor spotprijs van de hand wil doen. Voor Een gulden en dertig centen kan men alom bij den Boekhandelaar W. M. HEIJL, Hamburgerstraat te Utrecht, bestellen, het pakket OPRUIMING inhoudende: 1. Voordrachten. De geschiedenis van Simson. 2. De geschiedenis van Elia. 3. Samenspraak tusschen vier jonge dochters over Rom 43: la. 4. Samenspraak tusschen twee jonge dochters over Heeft niet de mensch een strijd op aarde." 5. Samenspraak tusschen drie personen over »Onderzoek de Schriften." 6. Samenspraak tusschen drie personen over »Van 't Kruis tot de Kroon." 7. Een Horlogehanger. 8. Een prachtige muziektol. Veel tot aanprijzing van dit pakket te zeggen is 9. Een prachtig mooie brievenhanger. 10. Een hamer met steel. 11. Een nijptang. 12. Een lucifershanger. 13. Twee prachtig geïllustreerde muurteksten. 14. 6 Geïllustreerde Nieuwjaars- en Felicitatie- kaarten. 15. Paul Rabout de Prediker der woestein, een verhaal uit het leven der Waldenzen, groot 179 blz., gebonden in linnen prachtband. 16. Een prachtige Christelijke Scheurkalender voor het jaar 1894. Depaald overbodig. De inhoud zal voor zich zelf spre ken. Bij ontvangst van postwissel van Een gulden dertig cents waarop vermeld staat OP RUIMING wordt dit pakket franco toegezonden door den Boekhandelaar W. M. HEIJL Hamburgerstraat Utrecht. Neen, maar dat is wat moois, dat kan iedereen gebruiken, en haast voor niets. Luister wat onderge- teekende voor TACHTIG CENTEN aanbiedt: 1. Een Horlogehanger. 2. Een prachtige Muziektol. 3. Een prachtig mooie brievenhanger. 4. Een hamer met steel. 5. Een nijptang. 6. Een lucifershanger. 7. Zes mooie geïllustreerde Nieuwjaars- en Feli- citatiekaarten. 8. Een prachtige humoristische Scheurkalender voor het jaar 1894. Wanneer men al deze artikelen afzonderlijk zou willen koopen, kan men gerust een rijksdaalder neer leggen. Doch door uitbreiding van mijn zaak ruim ik dat alles voor den spotprijs van tachtig cents op. Zend dus spoedig een postwissel van Tachtig cents aan den Boekhandelaar W. M. HEIJL, Hambur gerstraat te Utrecht, doch vergeet niet op het postwisselstrookje te zetten: Halt Werda! (lt EIHOIVTOIR) Uit „het Evangelie der Natuur", VAN HERIBERT RAU. (Uit het Duitsch vertaald.) 10.) Nu bestaat voor mij de geheele natuur niet meer uit dat paar akkers, die ik beplant, maar uit een onmetelijkheid van verschijningen, die zich aan mijn verbaasden geest op tallooze we relden openbaren, terwijl onze geheele aarde slechts een naamloos klein deeltje is van 't groote geheel. Nu sta ik daar niet meer voor mij, enkel met het doel, mij zoo goed mogelijk door het leven te slaan, maar ik voel, dat ook ik een schakel als is 't dan ook een zeer kleine ben van de oneindige keten van het bestaan, dat zich over al deze werelden uitstrekt. Daardoor gevoel ik mij ook meer ver heven. Ik ben mij mijne waarde als mensch meer bewust geworden en ik weet, dat ik niet enkel besta, om te eten, te drinken, te arbeiden en te slapen, maar ook om te denkengeestelijk te leven en als klein raadje feitelijk mee te werken En ik kan niet genoeg zeggen, hoe mij dat alles opheft, vroolijk stemt en tot dubbelen en hon derd voudigen vlijt aanspoort." „Denkt gij, dat het mij in onze fabriek anders gaat?" - riep Herman. „Tot nu toe be schouwde ik onze fabriek niet anders, dan als een recht prettige en rijke bron van bestaan nu moet zij dat nog wel blijven voor mij, maar, ik ben toch ook tot het inzicht gekomen, dat elke fabriek ook werkelijk in het algemeene leven, in het groote geheel, ingrijpt. Wij houden meer dan tweehonderd menschen bezig. Ik moet mij schamen, als ik u zeg, dat mijn vader die anders een zeer braaf en rechtvaardig man is deze vierhonderd handen, als machinen beschouwd heeft. Maar kan iemand, die ook slechts een enkele maal in het groote evangelie der Natuur zooals de meester het noemt gelezen heeft, ook zoo denken Ja, waarlijk, sinds ik mij met de Natuur meer en meer be vriend, wordt niet alleen mijne kennis uitge breid, wordt mijn gezichtskring niet alleen ver groot, neenNatuur en menschen worden mij ook liever, en gelijk ik zelf tot het bewustzijn mijner menschenwaarde kom, zoo eer ik ook deze waarde zelf in den geringste mijner broeders!" „En zeker zijt gij, evenals ik, door dat alles in tevredener en gelukkiger stemming!" zei Johannes. „En" viel Karei in, die zich met Yalentijn reeds sedert eenigen tijd na stommen groet bij hen had aangesloten „welk genoegen bren gen zulke uren, zooals wij met elkander bele ven. Anders zat ik vaak na den arbeid den gan- schen avond en dikwijls tot laat in den nacht in de herberg. Daar werd gedronken, gespeeld en getwist, en dikwijls kwam het tot handtas telijkheden „En verdriet van allerlei aard!" volein digde Yalentijn. „En het zuur verdiende loon ging in licht zinnigheid zoekging Karei voort. Nu kan ik drinkgelagen noch spel meer lijden. Ja, ik kan zelfs niet begrijpen hoe 't mogelijk was, dat ik er vroeger zoo'n genoegen in hebben kon. En zooals 't mij gaat, zoo gaat het ook Yalentijn en velen onzer kameradenwant, gij moet weten, vrienden, dat Yalentijn en ik onder de jonge handwerkslieden een kleine vereeniging gesticht hebben, 's Zondags namelijk komen al degenen onder ons, die lust tot leering gevoelen, in den tuin van een vroegere herberg te samen. Wij genieten daar na den wekelijkse hen arbeid een glas wijn of bier, terwijl ik den kameraden weder alles voordraag, wat Valentijn en ik in den loop der week van den meester leerden." „Ja!" zei Valentijn, „en wanneer ons hier en daar de noodige helderheid ontbreekt, of als wij ons nog wat nauwkeuriger willen onderrichten, dan verschaft ons Clemon de noodige boeken en wij lezen bij afwisseling voor." „Ei!" riep Johannes verheugd; dan hebt gij inderdaad nieuwe jongeren voor onze zaak gewonnen „Ja, zoo is 'tantwoordde Karei „en niet weinig ook!" „Met hoe velen zijt gij dan vroeg Her man „Wij beiden niet meegeteld 34 antwoordde Yalentijn. „En mag men die bijeenkomst ook voor een enkele maal bijwonen?" vroeg Herman, „dat ding bevalt mij en ik heb grooten lust, een dergelijk Zondagsonderhoud onder mijn fabrieks arbeiders in te voeren." „Kom, als gij wilt!" antwoordde Karei „aanstaande Zondag zijn wij op het Jachthuis." Zij waren nu in den tuin van den „onbeken de" aangekomen en vonden hier reeds, ofschoon het nog helder was, den verrekijker op een tafel opgesteld. De hemel was zoo vroolijk, dat men aan zijn geheelen omtrek geen wolkje kon be speuren. Clemon en Jonas echter stonden naast den meester, die hen verscheidene maankaarten ter beschouwing had voorgelegd. Toen deze door de gezamelijke jongeren waren doorgezien, begon „Gij ziet, mijn vrienden, ik ben bereid, mijn be lofte heden te voldoen. Zoodra het donker ge worden is, willen wij eenige planeten beschou wen, en vóór dien ons met hen bekend maken." „Welke is de planeet, die 't naast bij de zon staat?" vroeg Yalentijn. „Mercurius!" gaf de meester ten antwoord. Hij loopt om de zon op een gemiddelden af stand van acht millioen mijlen. Wat zal nu in betrekking tot zijn omloop om de zon het gevolg zijn van die nabijheid der zon?" „Dat Mercurius veel minder tijd noodig heeft dan de andere planeten, om zijn loop om de zon te volbaengon!" riep Johannes. „Zeker!" zei de meester Hij loopt ook inderdaad in 87 dagen, 23 uren en 15 minuten om de zon en nog wel met een buitengewone snelheid van 578,880 mijlen per dag." „Dus heeft één jaar voor de bewoners van Mercurius slechts ongeveer 88 dagen vroeg Karei. „Ja!" antwoordde de meester.„In zoo verre wij tenminste de omloopstijd van een pla neet om de zon een jaar noemen." Wordt vervolgd. Snelpersdruk van J. H. Kiizer, Noordicharwoude.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 4