Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 31 December 1893. Buitenland. 3-44ste Staatsloterij. Marktberichten. De scheepvaart in West-Friesland. De afd. Alkmaar en Omstreken van de ver- eeniging „Schuttevaer" hield op 29 December hare jaarvergadering in Schagen. Uit de bespre kingen van tal van onderwerpen bleek, met hoeveel moeilijkheden de scheepvaart in dit deel des lands heeft te kampen. Een drietal punten werd meer in 't bijzonder besproken. De heer D. Groot van Dirksliorn klaagde over de sluisgelden tusschen den polder Wieringer- waard en Anna Paulowna. Voor deze keersluis, die altijd open staat, moet men 1 cent per HL. inhoud graan betalen, wat enkele schippers soms op 3 gld. en meer per week komt te staan. Deze gelden zijn ten voordeele van den polder Zijpe. De heer IJ. Bood van Kolhorn klaagt over de haven-verzanding te Kolhorn. De verbeteringen in den loop van den zomer aangebracht, leidden tot niets. De bank is door de N. O. stormen opnieuw opgeworpen, en nog slechts bij volzee kan men binnenloopen. Wan neer de havenhoofden 20 M. werden vooruit- gebracht, zou de stroom worden verplaatst en kon men tot blijvende verbeteringen geraken. Vreemd is het zeker, dat op den polder Waard en Groet de kosten van onderhoud rusten, ter wijl de gem. Barsingerhorn de kaai- en haven gelden voor zich int. De vergadering besloot beide punten op de algem. vergadering te Enk huizen ter sprake te brengen. De heer Wagemaker van Opmeer had op eene audiëntie bij den commissaris der Koningin de toestanden van de vaart tusschen de machine in de Heer Hugowaard en de Huigedjjker brug, zoomede het lage waterpeil in de Ringsloot ge durende de zomermaanden, besproken. Z.Ex. had hem echter verwezen naar de II.H. Maclaine Pont, hoofd der uitwaterende sluizen in West-Friesland en C. Kroon, dijkgraaf van het Geestmer-ambacht. Besloten werd dat de voorzitter met den heer Wagemaker persoonlijk de klachten van den schipper bij genoemde H.H. zullen inbrengen. Bloedvergiftiging. De schoenmaker K. te Deventer sloeg zich met een hamer op de hand, waardoor een blaar ontstond. Hij prikte kort daarna de blaar met een els door en toen zij nog niet spoedig genoeg naar zijn zin zich ledigde, sneed hij haar eenige dagen later door, waarna de hand opzwol. Toen deed hij blauwsel op de wond. Eenige dagen later overleed hij. Een retour van twintig jaar. Ruim 20 jaar geleden vertrok uit Oud-Beier land iemand naar Amerika. Op de reis naar Rotterdam deed de conducteur der boot de gewone vraag „enkele leis of retour"? De man vroeg toen hoelang retours geldig waren, waarop de conducteur ten antwoord gaf „zoolang u het bewaart." De man is thans terug gekomen en had zijn retourkaart goed bewaard, en ofschoon ze reeds lang op die booten zijn afgeschaft, werd dat retour nog als geldig aangenomen. Gearresteerd. De Rotterdamsche politie arresteerde een bedelaar, die zich in het bezit bevond van 1450 gulden aan gouden tientjes. De politie heeft den man aan de justitie over geleverd. Uit den „toren" gevlucht. Op den Tweeden Kerstdag gelukte het den brigadier der marechaussees te Heerlen (L.) zeke ren Jacob Rademakers te arresteeren, die wegens diefstal nog zes maanden gevangenisstraf moest ondergaan en verdubt werd van diefstallen te Weiten en Winthagen. Daar R. bij een vorige aanhouding te Kerk- rade uit het gevangenhok was ontsnapt, besloot de brigadier hem voor alle securiteit geboeid in den „toren" op te sluiten. R. bleek echter niet voor een klein geruchtje vervaard. Hij wist een gat in het plafond te breken, waardoor hij den zolder bereikte. Daar brak hij een stuk uit den muur naast de trap en liet zich toen van een hoogte van een paar «Dat kan je morgen aan den kolonel doen." «Die a-aap van 'n jongen «Wat sakkerment wie? de kolonel? Wil jij je brutalen bek houden »N-neen sergeantjedie andere in het watertoen heb ik eerst n-netjes m'n broek uit getrokken en toen «God zegen me! wat is die boer bezopen Smoel hoüenen oogenblikkelijk de doos in En de arme Buksch wordt tusschen een paar miliciens weggevoerd, om zijn tweeden nacht in dienst, in de politiekamer door te brengenhet wordt zoetjes aan gewoonte. Den volgenden morgen, bij het rapport, houdt de kolonel in zijn lectuur op, om eensklaps tot de officieren van de week te zeggen «een der man schappen van ons regiment schijnt gisteren een verdrinkend kind uit het water gehaald te hebben weet een van u wie dat geweest isDe offi cieren zien elkander aan en schudden ontkennend het hoofd, waarop de kolonel vervolgt: «Hij zal trouwens gemakkelijk genoeg zijn uit te vinden, aangezien zijn uniformbroek op de kade werd gevonden en aan het politiebureau bezorgd...« «Pardon, kolonelvalt de kapitein hierop eens klaps in, «maar dan ben ik er waarschijnlijk ach ter dezen morgen heb ik vernomen, dat een rekruut van mijn compagnie gisterenavond met een burger broek is thuis gekomen 't Is een zekere Buksch hij was, als naar gewoonte, dronken en bevindt zich op het oogenblik in arrestee. meter vallen. Beneden stond hij weer voor gegrendelde deuren. Daar hield hij zich schuil, totdat de maréchaussées hem ter confrontatie kwamen meevoeren. Toen deze den toren beklommen, wipte hij ongemerkt weg. Eer de maréchausées zijn ontvluchting hadden geconstateerd en van hunne verbazing waren bekomen, had R., ter wijl de markt in vollen gang was, ten aan- schouwe van de onthutste marktbezoekers in de richting van het Streeperbosch het hazenpad ge kozen. Tot dusverre is 't den maréchausées nog niet gelukt hem op te sporen. Examens hoofdakte. De volledige uitslag van de in 1893 gehouden examens ter verkrijging der akten van bekwaam heid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres is als volgt Mannelijke candidaten opgekomen 1267, terug getrokken 184, afgewezen 594, toegelaten 489. Vrouwelijke candidaten opgekomen 113, terug getrokken 8, afgewezen 21, toegelaten 84. De werkloozcii te Amsterdam. Zonder eenige oproeping van de zijde der aanvoerders kwamen de werkloozen Woensdag te elf uur op den N. Z. Voorburgwal bijeen, waar te elf uur een spreker, Visser geheeten, optrad en zjjn „medeburgers" mededeelde, dat, nu twee leden van het comité ernstig gekwetst waren, een nieuw comité móest worden gevormd. Daarom zou de beweging twee dagen rusten, waarna Vrijdag een groote protestmeeting zou worden gehouden. Men moest nu eerst nog een kwartiertje wachten, daar Van Kol misschien te kwart over elf hier ter plaatse zou zijn, om de werkloozen toe te spreken. Kwam Van Kol niet, dan moest men kalm uiteengaan. Daartegen gingen verschillende stemmen op. Men kon best een comité missen, als men maar pal bleef staan en niet voor de politie op den loop ging, enz. De spreker van zooeven hield daarop met eenige vrienden raad, met het gevolg, dat toen na een kwartier Van Kol niet was verschenen, de spreker mededeelde, dat toch tot een wandel tocht was besloten. Hij en twee andere personen, die met hem op de stoep stonden, zouden voorgaan, eerst naar „Constantia", waar men nog iets te bespre ken had. Allen trokken nu naar genoemd gebouw, waar de pers de toegang werd ontzegd. Visser had zich evenals Samson tegen elke betooging ver zet, maar de vergadering stemde daar niet mede in. Men zou Geel wreken en hem tot lijfwacht strekken. Te 1 uur eindigde de vergadering, waarop een deel der aanwezigen, niet aaneengesloten, de stad introk. Op weg naar de Kalverstraat ontmoette men op de brug tusschen Singel en Raamsteeg een detachement van politie, dat halt hield. Uit de menigte klonken de kreten „moorde naars" „steenen" „aansluiten" enz. De inspec- teus beval daarop de brug te ontruimen, maar het trekken der wapens was voldoende om allen te doen vluchten. Alleen in de Raamsteeg vielen eenige slagen. De menigte verzamelde zich weer op den Voor burgwal, bij de Molsteeg dezelfde plaats waar men Dinsdag had saamgeschoold. De drie deta chementen van politie welke waren uitgerukt, verdwenen spoedig. 't Bleef echter zeer druk op den Voorburgwal. Van 2 tot 3 uur waren er op verschillende punten in het centrum der stad, als Dam, Nieuw- straat, Voorburgwal, Spui, vele nieuwsgierigen bijeenen was de politie enkele malen genood zaakt met den stok tot doorloopen aan te ma nen, bij eene charge in de Raamsteeg werd een persoon gekwetst. Domela Nieuweuhuis en Rot brachten Woens dag een bezoek aan Geel in het Gasthuis en bevonden hem naar omstandigheden redelijk wel. Een paar pezen aan eene hand zijn doorge sneden. Te 3 uren 15 hadden Domela, Rot, Wollring «Buksch?Buksch?herhaalt de kolo nel, zijn geheugen raadplegend «Buksch?... wacht even is dat niet onze nathals van eer gisteren «Juist kolonel. «Laat hem eens hier komen.« Eenige oogenblikken later verschijnt Buksch, vreeselijk benauwd, voor den kolonel, die hem op kortaangebonden toon vraagt «Heb jij dat kind uit de rivier gehaald «Ja, kolonel,antwoordt Buksch inwendig sidde rend, «maar ik wist niet ik kwam daar toevallig langs, ziet u en toen zijn een paar gauwdieven met mijn broek aan den haal ge gaan «Dat wil zeggen, dat je ouder gewoonte weer dronken waart? «Neen kolonel, waarachtig niet!« betuigt Buksch levendig, «toen nog nietmaar daarna toen heb ik een paar druppeltjes moeten nemen, begrijpt u, tegen de kou.« «Hoor eens, Buksch; je schijnt mij geen kwade kerel te zijnJe hebt een goed hart,« zegt de kolonel, «want je hebt geen oogenblik geaarzeld om in het hartje van den winter te water te springen om een kind het leven te redden. Luister eens boertje zie hier, hoe kan een flinke kerel als jij zich nu zoo verlagen, om zich eiken dag dronken te drinken en als een varken aan te stellen. «Och kolonelwat zal ik u zeggen, de gelegen heid, de kameraden.® «Laat ze uaar de maan loopen, wat weerlicht 1 (deze met een doek om het hoofd gewonden) en j Samson eene bijeenkomst met den burgemeester ten stadhuize. De conferentie duurde een half uur. Wollring beklaagde zich over de wijze, waarop de politie Dinsdag is opgetreden. De burgemeester verklaarde, dat dit met zijn medeweten was geschied, en dat hij de volle verantwoordelijkheid op zich nam. Een wandelend spreker. Het algemeen gebruik is, dat sprekers in ver gaderingen staan, hetzij in een „broek" of wel vrjj op een verhooging. Een enkele maal komt het ook voor, dat de redenaar zittend vertelt wat hij heeft te zeggen. Er dreigt thans een nieuwe categorie te ontstaan de wandelende sprekers. Woensdagavond wandelde een man met een pet op en de handen in den zak van den Dam naar de Munt te Amsterdam en omgekeerd daarbij met tusschenpoozen en steeds zijn weg vervolgende, socialistische stellingen verkondi gend. De wandelende propagandist had heel veel bekijks langzamerhand hadden zich vele nieuws gierigen achter hem aangesloten, zoodat deze „spreker" alweer in afwijking van den ge wonen regel zijn publiek achter zich had. {Te T). Paarden zijn niet altijd gesteld op het bijzijn van hun natuurgenooten. Dit bleek deze week bij een boer in den omtrek van Scliagen, die het paard van een bij hem overnachtenden gast in de weide liet brengen, waar zijn twee paarden liepen. Niet lang duurde het of de vreem deling werd door die twee duchtig vervolgd en achterna gezeten en het eind van den strijd was, dat de vreemdeling in het water werd ge jaagd. Met veel moeite werd het dier door den ter hulp snellenden boer en zijne buren van een wissen dood gered. Weer een profetie. 13 Nov. 1899 vergaat de wereld aldus heeft prof. Rudolf Falb in een voordracht te Leipzig gedecreteerd. Een revolutionairo komeet, in 1866 ontdekt en die zich aan astronomische regelen niet stoort, zal dan met de aarde in botsing komen en als de wereld al niet vergaat (wat prof. Falb derhalve ook nog tot de mogelijkheden schijnt te rekenen), dan zal men een ongekend schouwspel te zien krijgen, tus schen 13 en 15 Nov., nl. een val van ineteoorstee- nen, gelijk een sneeuwstorm. Misschien echter we hebben nog vijf jaren tijd is inmid dels de „revolutionaire komeet" bekeerd De Javaantjes uit Chicago. Uit San Francisco ontving de „Ind. Mercuur" de volgende mededeeling De Javaantjes zijn den 11 en November weder uit San Francisco vertrokken. De 1300 ton Ja- vaansche producten, die zij medenamen naar Chicago, zijn alle verkocht, doch in plaats daar van hadden zij een collectie artikelen van aller lei soort, voldoende om een aantal galanterie winkels te vullen. Elke vrouw van het gezelschap, die bij aan komst in dit land hare bagage wel in een doek kon knoopen, vertrok met minstens twee Sara toga koffers vol Amerikaansche kleedingstukken. Eene der danseressen had kennis gemaakt met een der voornaamste actrices van Chicago en was door deze ingewijd in de geheimen eener Ame rikaansche dames-garderobe. Ons Javaantje was alleen verwonderd over den met juweelen versierden kouseband harer vriendin. Zij had gewild dat deze den band lager zou dragen, of minder stof zou verkwisten aan hare rokken. De meeste vrouwen hadden ook corsetten gekocht, doch meer als curiositeit, want het dragen was haar niet bevallen. Ruim twintig mannen gingen naar huis met een goed- koope handnaaimachine enkelen hadden echter 25 doll, voor de hunne betaald. uit eerbied voor je zelf en uit respekt voor de uni form die je draagt. Kom! beloof me nu, hier op je woord van eer, dat het niet meer zal gebeuren.® «Oheer in den Haagzucht Buksch, wien deze woorden diep hebben getroffen. «Och, kolo nel nou, daar danik zal me niet meer bezuipen, daar, ik zweer het u «Bravoen nu afgemarcheerd, voor dit maal zal ik je de straf kwijtschelden, maar ver geet niet, wat je me hier op je woord van eer hebt bezworen !cc Buksch heeft woord gehouden en werd een der beste soldaten van «de kompie.« - EINDE. Elke man en jongen had zich een gouden horloge met ketting aangeschaft. De Javanen vielen het meest in den smaak van alle buiten- landsche dorpelingen in Madway. Zij, hun dorp en hunne wijze van leven waren vreemd, en toch was alles echt. Dames dweepten met hen, reporters vielen de bestuurders dag en nacht lastig, en boekdeelen werden over hen volge schreven. Het dorp was zoowel financieel als in elk ander opzicht een groot succes. In tal van Amerikaansche steden heerscht ellende door gebrek aan werk. Te New-York loopen 80,000, te Chicago 120,000 te Philadel phia 60,000 personen ledig. Een Italiaa'nsch blad wil den financieelen nood van Italië lenigen door eene haardbelas ting, gelijk Peter de Groote in Rusland invoerde. Volgens de Philadelphia Times woont op een half uur afstands van Mexico een zeer rijk voormalig Spaansch officier, den Pedro Guierrer- res, die sedert veertig jaren nooit uit zijne kamers komt en zich zelfs niet aan den eenigen be diende vertoont die voor hem zorgt. Deze onge lukkige grijsaard is in Spanje ettelijke jaren gelukkig getrouwd geweest met een meisje uit Honolulu, dat eindelijk ziek werd. Hare kwaal werd voor melaatschheid verklaard en in wanhoop maakte zij een einde aan haar leven, waarop haar man alles verkocht en naar Mexico toog, in den waan dat hij dezelfde ziekte had. Hij houdt zich bezig met muziek en lezen. Hij ver staat verscheidene talen en alle tijdschriften en boeken van beteekenis worden hem uit alle oor den der wereld toegezonden. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 31 Dec. voormiddags 9.30 uur Ds. Stramrood. 's Avonds 6.30 uur Ds. Stramrood. 1 Januari geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 31 Dec. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. 's avonds 6.30 u. Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 31 Dec. voorm. 9 uur, nam. 6 uur, J. Boeijenga. Maandag voorm. 9 uur, J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 31 Dec. voorm. 9.30 ds. Gemser. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 31 Dec. vm. 9 nam. de hr. Karmelk 's avonds 6 uur ds Gemser. Maandag voorm. 9 uur, ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 31 Dec. voorm. 9.30 uur, nam. 2.30 uur, ds. Gideonse. Maandag voorm. 9.30 uur, Ds. Gideonse. GEREF. KERK B. Zondag 31 Dec. voorm. 9 uur,'s avonds 6.30 u. ds. Bakker. Maandag voorm. 9 ure, ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 31 Dec. voorm. 9.30, ds. Vrijer. 4e KLASSE le lijst. Woensdag 27 Dec. 1893. No. 3491 en 7680 f1500. No. 3755, 4400, 7622 en 13446 ieder f1000. No. 14379 en 16863 ieder f400. No. 1989 en 19777 ieder f200. No. 3841, 4271, 8688,12410, 14544, 14913, 17647 en 20691 ieder f100. 2e lfjst. Donderdag 28 Dec. 1893. No. 1501 f25000. No. 7386 f 5000. No. 12081 f2000. No. 12518 f1000. No. 1183, 3204 en 17527 ieder f400. No. 397, 1735, erf 15809 ieder f200. No. 1951, 2840, 4235, 6452, 7125, 14959 en 15239 ieder f 100. Broek op Langedijk. Aardappelen p. mand f0.afO.Bloemk. f af (lichte) f0.-a f0 Reuzen f2.50 f4.50 Roodekool f3.a f6.50 Witte f af Geele f2.a f4.Wortelen f a f Uien f3.50 p. mud. Nep f0.a f0. Bieten f 8.a f 12 per duizend. Rapen f 2. f 2.50 ALKMAAR, 29 Dec. Aangevoerd: 3 stapels Kaas, wegende 1261 Kg. Kleine f 30.50 Commissie f 30.— Middelbare f 30. ALKMAAR 30 Dec. 1893. Aangevoerd5 Paarden f40.— a f90.5 Koeien f120.— a f160.32 Nuchtere kalveren f8.a f16. 174 Schapen f10.a f 18.Lammeren f a f 65 Magere varkens f16.a f20.154 Biggen f10.a f13. 6 Bokken en Geiten f 1.50 a f6.kleine id. fO.— afO.Aardappelen 1.30 cents per zak ;p. mand f Wortelen 0.75 p.zak f .- Kippen f 0.65 a f 1.50 Konijnen f 0.60 a f 1.25; Kipeieren f5.a f6.per lOOstuks; Eendeieren fO.per 100 stuks; Boter per kop f0.57 a f0.67 SCHAGEN, 28 Dec. 12 Paarden f 30 a f112.Geldekoeief a f 3 Kalf- koeien f 120 a 150, 4 Vaarzen f 50 a f70 12 Nuchtere Kalveren f 5 a 14.590 Schapen f 16. a f26,960 Lammeren f 5,—a f 16,29 magere Varkens f 14 a f 16,Biggen f9.a til,— Boter per kop 0,52 a f 0,57 Kipeieren f4,50, a f 5.— per 100.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 2