Gebroeders FORTUIN, Groot* Janrlijliseie Opruiming Najaarsopruiming f2M o van alle voorhanden zijnde tot veel verminderde prijzen. GROOTE Lappen voor spotprijzen. Halt! Werda! Niet verder! OPRUIMING. 12.50 NIKKEL WERKMANS-HORLOGES de Wed. Jolis. Denijs, Hoogzijde E No. 11, te SCHAGEN. Ol'TG HEEREN-, JÖNGEHEEREN- en KINDERKLEEDING-MAGAZIJN, Yoordam 11, ALKMAAR. Noordscharwoude, K. S 311T. NAAI-MACHINES tegen veel verminderde prijzen. worden onder garantie voor «w en hooger, verkocht in het Horloge-, Goud- en Zilvermagazijn van bi O De Sterrenhemel. Neen, maar dat is wat moois, dat kan iedereen gebruiken, en haast voor niets. Luister wat onder^e- teekende voor TACHTIG CENTEN aanbiedt: Door uitbreiding mijner zaak was het mij onmogelijk dit jaar zoo spoedig met mijne gewone jaarlijk- sche aanbieding voor den dag te komen als anders. Nu ik alles zoowat kan overzien, bemerk ik dat de onderstaande artikelen mij nog in den weg liggen die ik voor weinig geld, ja bijna voor spotprijs vari de hand wil doen. Voor Een gulden en dertig centen kan men alom bij den Boekhandelaar W. M. HEIJL, Hamburgerstraat te Utrecht, bestellen, het pakket OPRUIMING inhoudende: 1. Voordrachten. De geschiedenis van Simson. 2. De geschiedenis van Elia. 3. Samenspraak tusschen vier jonge dochters over Rom 13: la. 4. Samenspraak tusschen twee jonge dochters over «Heeft niet de mensch een strijd op aarde." 5. Samenspraak tusschen drie personen over «Onderzoek de Schriften." 6. Samenspraak tusschen drie personen over »Van 't Kruis tot de Kroon." 7. Een Horlogehanger. 8. Een prachtige muziektol. Veel tot aanprijzing van dit pakket te zeggen is ken. Bij ontvangst van 9. Een prachtig mooie brievenhanger. 10. Een hamer met steel. 11. Een nijptang. 12. Een lucifershanger. 13. Twee prachtig geïllustreerde muurteksten. 14. 6 Geïllustreerde Nieuwjaars- en Felicitatie- kaarten. 15. Paul Rabout de Prediker der woestein, een verhaal uit het leven der Waldenzen, groot 179 blz., gebonden in linnen prachtband. 16. Een prachtige Christelijke Scheurkalender voor het jaar 1894. lepaald overbodig. De inhoud zal voor zich zelfspre- van Een gulden dertig cents waarop vermeld staat OP RUIMING wordt dit pakket Iranco toegezonden door den Boekhandelaar W. M. HEIJL Hamburgerstraat Utrecht. 1. Een Horlogehanger. 2. Een prachtige Muziektol. 3. Een prachtig mooie brievenhanger. 4. Een hamer met steel. 5. Een nijptang. 6. Een lucifershanger. 7. Zes mooie geïllustreerde Nieuwjaars- en Feli- citatiekaarten. 8. Een prachtige humoristische Scheurkalender voor het jaar 1894. Wanneer men al deze artikelen afzonderlijk zou willen koopen, kan men gerust een rijksdaalder neer leggen. Doch door uitbreiding van mijn zaak ruim ik dat alles voor den spotprijs van tachtig cents op. Zend dus spoedig een postwissel van Tachtig cents aan den Boekhandelaar W. M. HEIJL, Hambur gerstraat te Utrecht, doch vergeet niet op het postwisselstrookje te zetten: Halt Werda! (ES ES n O T O I ES) Uit „het Evangelie der Natuur", VAN HERIBERT RAU. (Uit het Duitsch vertaald.) 11.) „Dan moeten de verste planeten lange jaren „Dat is ook zoo „Hoe lang is dan b.v. het jaar van Uranus „Daar JJranus op een afstand van bijna 400 mil- lioen mijlen om de zon loopt, gebruikt hij, om slechts éénmaal zijn baan af te leggen, 84 van onze jaren. Eén jaar op Uranus is dan gelijk aan 84 jaren ongeveer, volgens onze tijdreke ning." „Een jaar op Neptunus, de verst verwijderde planeet," ging de meester voort, „is 165 van onze jaren. Gij kunt uit deze getallen opmaken, hoe lang ongeveer die banen wel moeten zijn. „En hoe groot is Mercurius?" vroeg Herman. „Hij behoort tot de kleine planeten!" ant woordde de „onbekende." Men kan uit onze aarde 25 zulke bollen maken, als Mercurius is. Zijn dichtheid daarentegen is veel grooter." „Is dat misschien Mercurius riep op dit oogenblik Johannes, terwijl hij op een flikke rende ster wees, die niet ver van de onder gaande zon stond en straalde, als een pracht volle diamant. „Neen, mijn jongen zei „deze schoonste en schitterendste ster van ons firmament is Venus, dus de planeet, die volgens ons zonnenstelsel, na Mercurius het dichtst bij de zon staat." „Ik meende," viel Herman in, „dat men deze ster de avondster noemde „Dat doet men ook!" antwoordde de „onbe kende" en vervolgde„Daar Venus ons, door haar nabijheid bij de zon, 's morgens en 's avonds in den omtrek van dat gesternte zicht baar wordt, daarom noemt men haar ook de morgen- of avondster. Wat Venus echter zoo interessant voor ons maakt, is dat zij in de meeste opzichten op de aarde, die wij bewonen, gelijkt; meer nog, dan één der andere planeten. De dag, het jaar, de vorm, de grootte en massa van dit hemellichaam is slechts weinig van de onze verschillend. Ook de sterkte van het zon nelicht komt ten naasten bij, bij die op aarde. „Maar Venus staat toch dichter bij de zon, dan de aarde „De baan van Venus ligt tusschen die van de aarde en van Mercurius, op gemiddelden afstand van 14x/2 millioen mijlen van de zon, de aarde op een afstand van 20 millioen mijlen." „En den omloopstijd „Is 224 dagen, 16 uren en 41 minuten. De middellijn der wereldbol, die wij Venns noemen, bedraagt 1698 mijlen, dus bijna evenveel, als de middellijn der aarde, die 1718 mijlen is." „O, mijn Godhoe wonderbaar schijnt mij datzei Johannes, het klare, open oog op de avondster richtend. „Hoe vaak reeds heb ik deze schoone ster gezien, als ik in de vroegte naar mijn werk ging. Haar vriendelijk schitteren trok mij altijd aan, maar ik wist er nooit anders bij te denken, dan: „hoe heerlijk!" En nu, hoe geheel anders wordt het mij om 't hart, als ik haar nu aanzie, en daarbij denk „Gij, licht gesternte, zijt een hemelbol, als die, waarop ik leef! Een wereld vol bergen en dalen, rijk ge tooid met allerlei wonderen eener zeker nog vroolijker Natuur, dan de onze. Ook op u wan delen misschien wezens, op mij gelijkend, wel licht volkoinener, edeler, wijzer dan ik wezens, die wellicht denken, voelen, streven en naar veredeling streven, als ik!" „En" voegde de meester er aan toe „evenals die schepsels, ben ook ik een schakel der ketting, die al die millioenen en millioenen zonnen en werelden omslingert. U verwant, proeft mijn geest zijn Goddelijkheid, als hij, door de oneindigheid des ruims strevend, u be groet, en zelfs dien verwijderden werelden, op welke gij u beweegt, haar wonderen afluistert, haar wetten opspoort, haar banen berekent." „O meesier!" riep Clemon. „Hoe zullen wij u danken, dat gij ons met de sterrenwereld en haar wonderen dat gij ons met het groote, verheven evangelie der natuur bekend gemaakt hebt. Nu eerst heeft „die wereld boven ons" beteekenis en leven voor ons „Danken, mijn lieve vrienden," sprak de meester met innemende hartelijkheid „dan ken kunt gij mij daarvoor 't best, als gij recht ijverige apostelen dezer groote en eeuwige evan geliën wordt, op welke alleen de menschheid een gelukkiger en betere toekomst kan bouwen. Bel oond ben ik echter geheel, als ik slechts zie, dat gij door een vertrouwbare kennis der natuur edeler en juist daardoor gelukkiger menschen wordt." „Maar laat ons op een ander voorwerp terug komen. De zon staat dus 't naast aan welke planeet „Aan Mercurius.'" „En dan volgt?" „Yenus!" „En langs de derde baan beweegt zich om de zon „De Aarde." „Nu, dat zij een bol is met een middellijn van 1718 mijlen of 12748 K. M., heb ik zoo even reeds gezegd. „Wat nu haar dubbele be weging betreft, die kent gij „Ja!" antwoordde Johannes - „De aarde wentelt éénmaal in de 24 uren om haar as, waardoor dag en nacht ontstaan, en dan nog tegelijkertijd om de zon, waardoor in den loop des jaars, Lente, Zomer, Herfst en Winter ont staan." „En dezen weg van 129 millioen mijlen" sprak de meester verder „doorzweeft zij dus in 365 dagen, 5 uren, 48 minuten en 46 seconden, en wel in een elliptische baan, die men eclip tica af zonsweg noemt. Daardoor komt onze aarde de zon op bepaalde tijden van 't jaar ongeveer 700000 mijlen naderbij, dan op andere tijden. Het punt, waarin dat geschiedt noemt men het punt der zonnenbijstand, het tegen overgestelde het punt der zonnenafstand." Wordt vervolgd. Snelpersdruk van J. H. Keizer, Noordscharwoude.

Nieuwe Langedijker Courant | 1893 | | pagina 4