"Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 28 Januari 1894. Door de politie te Haarlem is een die venbende, bestaande uit 12 jongens van 11 tot 16 jaren, aangehouden, die zich in de laatste dagen aan een aantal diefstallen door middel van insluiping in winkels hadden schuldig ge maakt, o. a. schaatsen, kistjes sigaren, manden appelen, tabak- en sigarenpijpen, taarten enz. Reeds hebben enkelen hunner gevangenisstraf ter zake diefstal ondergaan. Te Onderdeiulaiii heeft een echtpaar het 69-jarlg huwelijksfeest gevierd. De oudjes tellen onderscheidenlijk 94 en 93 jaren. Eerstcllingcn. Zeep was het eerst te Londen gemaakt in 1524. Snuif het eerst in Engeland gebruikt omtrent 1705. Kaas wordt door Aristoteles genoemd iu 350 j. voor Christus' geb. Chinq Nounq leerde de Chineezen brood bak ken in 1998 voor Christus' geb. Suiker werd het eerst in Europa ingevoerd in 625. Tarwe het eerst in Engeland bekend in de zesde eeuw. Geïmporteerd in 1347. Kalkoenen het eerst in Engeland gebracht in 1570. Chinasappelen het eerst uit China in Europa ingevoerd in 1547. Koffie in Engeland aangevoerd in 1641. Paschen. Dit jaar valt Paschen in het vroege voorjaar, op den 25n Maart, wat eerst weder in de vol gende eeuw plaats zal hebben, namelijk in het jaar 1951, voorts in 2035, 2046, 2057, 2103, 2114, 2125, 2198 enz. Volgens de besluiten van het Concilie van Nicea, mag het Paashteest op het allervroegst op den 22n Maart gevierd wor den, wat geschiedt als het den 21n Maart volle maan is en deze dag een Zaterdag is. Dit had plaats in de jaren 1693, 1716, 1818 en zal zich weer herhalen in 1970, 2076 en 2144. Door enkele burgemeesters is géklaagd, dat de werkeloosheid in hunne gemeente be langrijk wordt vergroot door de aanwezigheid van vele met langdurig winterverlof zijnde mili ciens. Bedoelde burgemeesters geven in over weging, om een zoodanig langdurig verlof niet anders te verleenen, dan na advies van het hoofd der gemeente. Het aantal provinciale opcenten, 't welk in de belastingjaren 1894 en 1894/95, in de onderscheidene gewesten des rijks op de hoofd som van de gebouwde en ongebouwde eigen dommen, mitgaders van het personeel, zal wor den geheven, bedraagt in Noord-Brabant 20 22 17 Gelderland 7 5 55 Zuid-Holland 8 8 5 Noord-Holland 7 7 5 Zeeland 28 32 18 Utrecht 6 6 6 Friesland 36 36 215 Overijsel 10 10 10 Groningen 31 31 31 Drenthe 32 32 16 Limburg 16 19 13 Na jaren wachtens is er eindelijk in den laatsten tijd iets uitgelekt omtrent de uitkomsten der zevende tienjaarlijksche volkstelling. Om er iets van te weten te komen, moet men een exemplaar bestellen te 's Gravenhage, bij van Weelden en Mingelen. Wie zich evenwel een exemplaar aanschaft, zal zich waarschijnlijk teleurgesteld gevoelen, want de uitkomsten der beroepstelling komen er nog niet in voor De eerste volkstelling onder koning David duurde, als wij onze bij belsche geschiedenis goed hebben onthouden, maar negen maanden. Drie duizend jaar later doet men er bij ons te lande circa vier jaren over en dan krijgt men de uit komsten nog maar ten halve (Amst.) Ongeluk voorkomen. Men meldt aan de Prov. Nbr. Crt. uit Ze venbergen Door den heer C. H. de Keijzer, handelsrei ziger alhier, is Zaterdag jl. eene zeldzame daad van zelfopoffering voor zijne medereizigers ge pleegd in den trein, welke des morgens 7.45 uit Hasselt naar Eindhoven vertrekt. Het station Wijchmael gepasseerd zijnde, be speurde hij dat het rijtuig een verdacht geram mel maakte, doch niet ernstig genoeg om de noodrem over te halen. Tot Station Exel ging het vrij wel, doch tusschen de stations Exel en Neerpelt werd de toestand dermate, dat hij (na herhaaldelijk seinen te hebben gegeven buiten den waggon, hetgeen niet werd opgemerkt door het personeel) onmiddelijk de noodrem over haalde, welk middel echter den trein niet tot stilstand bracht. Goede raad was duur, niemand durfde den in vollen vaart zijnden trein te verlaten, om langs de loopplank een volgend rijtuig te kunnen be reiken, ten einde opnieuw de noodrem te be proeven. Tijd om te denken was er niet, dus nam de heer Keijzer het kloekmoedig besluit het rijtuig uit te stappen; hij bereikte gelukkig het volgende, haalt onmiddellijk de noodrem over, en de trein staat misschien een 190 meter ver der stil. Het treinpersoneel, alsmede de opzichter van weg en werken komen te voorschijn, het defect wordt onderzocht, waarvan de uitslag was, dat het geheele remtoestel onder bedoeld rijtuig over den spoorweg sleepte. "Volgens verklaring van genoemd personeel, zou een ernstig spoorwegongeluk om verschil lende redenen onvermijdelijk geweest zijn, in dien niet tijdig tot stilstand was gebracht. Thans kon de reis met eenige vertraging worden voort gezet. Flesschen trekkers. Dezer dagen, zoo meldt het „U. D.", maakte een handelaar te Utrecht, hier wederom op on aangename en weinig voordeelige wijze kennis met een lid der „zwarte bende." Een rijwielhandelaar nl. ontving het verzoek om een velocipede te zenden naar een opgegeven adres te Amsterdam. Hij ging er zelf hem om het te brengen. De zoon des huizes moest het wiel echter eerst beproeven, en toen onze stadgenoot op be taling aandrong, daar het wiel het jonge mensch zoo goed beviel, dat hij er niet meer mede te rugkeerde, werd hem een cheque ter betaling aangeboden. Toen evenwel door onzen handelaar aan de aangewezen Bank de cheque ter betaling werd aangeboden, moest hij vernemen, dat zij waar deloos was, daar zij was afgegeven door een lid van het flesschentrekkersgilde Aangifte bij de politie had geen gevolg, zoodat de rijwielhandelaar zonder wiel en zonder geld huiswaarts kon keeren. Vilten pantoffels voor de jeugd. De burgemeester van Kortenhoef, de heer Van "YValchen, heeft uit eigen middelen aan de leer lingen der openbare school vilten pantoffels ver strekt, om die gedurende den winter in de school te dragen. Van Eminenes. In het „Algemeen Politieblad" is gesigna leerd A. van Emmenes, redacteur van de Voor waarts, laatst wonende te Arnhem, door het ge rechtshof te Amsterdam in hooger beroep ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens het in het openbaar opruien tot eenig strafbaar feit. Hij heeft zich vermoedelijk naar Antwerpen begeven. Ter voorbereiding van de heffing der be drijfsbelasting moeten dezer dagen door de rijks ontvangers opgaven worden verstrekt o. a. betrekkelijk de personen, die een beroep, bedrijf ambt, waardigheid, bediening of betrekking uit oefenen of bekleeden, vrij voor het patentrecht, maar onderworpen aan de bepalingen der wet op de bedrijfs- en andere inkomsten, alsmede de personen, die wachtgeld of pensioenen genieten. Tevens zijn gegevens ingezameld nopens com- Den volgenden morgen echter werd heel iemand anders dan den verwachten Coindart bij hem aan gediend. Het was namelijk Calcatroni zelf, die met hooge borst zijn kaartje afgaf en geen minuut in het spreekkamertje verkoos te wachten. Toen de beide heeren alleen waren en de deur goed op slot zat, naderde de Italiaan vastberaden zijn ex-associe, die geheel verbluft scheen. »Zoo, mijnheer,begon de bezoeker, »het is dus waar wat men zegt? Uw zaken zijn dus totaal in de war?« »"Wat beduidt dat stamelde Antonin's vader «Zulke taal verwacht ik allerminst van u »Een toontje lager, als 't u blieftviel de andere hem koeltjes in de reae. «Een week lang ben ik zoo dwaas geweest te gelooven, dat de herinnering aan onze vroegere relaties u zoo goedertieren jegens mij had gestemd. Ik was er bepaald door getroffen Maar nu begrijp ik beter waarom u zoo bevreesd waart, dat de politie haar neus in uw zaken zou steken. »Mijn zakenprotesteerde Leroux met het wei- nigje energie, dat hem nog was bijgebleven. «Heden morgencc vervolgde de Italiaan onver stoorbaar kalm, «heb ik gedaan, waaraan ik vóór dien tijd, in de overtuiging dat u een eerlijk man waart, geheel verzuimde te denken ik heb de diamanten onderzocht.« «Dus u hebt ze niet beleend 1« riep de bankier, merkbaar verlicht. «Beleend, mijnheer? Sedert wanneer geeft een fatsoenlijk man stukjes glas in onderpand Leroux viel op zijn zetel terug en beefde aan al zijn leden. »Ahau begint al een minder hoogen toon aan te slaan dan zoo even Dus, om het publiek een rad voor de oogen te draaien en het omtrent den staat van uw zaken te bedriegen, schaamt gij u niet, uw schoondochter een armzaligen glaswinkel om den hals te hangen. Om den afgrond te bedek ken, die het vermogen uwer clientelle zal verzwel gen. begint u met het vertronwen te beschamen van een arm jong meisje, dat er bijvoorbaat reeds op vlast, zich met die denkbeeldige schatten te tooien.ee «Het was mijn plan haar te waarschuwen,» ver ontschuldigde zich de bankier. »Ik zou haar wel aan het verstand hebben gebracht, dat het mij op dit oogenblik Ik verwacht binnenkort nieuwe betalingen en dan .ee »Dan zal het onnoodig zijn mijnheer. Ik ga van hier, om mij zelf in handen te stellen van de jus titie van mijn eigen land, die mij van de eene of andere ingebeelde misdaad beticht. Niemand wordt om een paar onnoozele stukjes glas veroordeeld, dus ik gevoel mij volkomen veilig, maar gij zult te gronde gaan, uw naam zal aan de publieke verach- manditaire vennootschappen op aandeelen, coöpe ratieve of andere vereenigingen en onderlinge verzekeringmaatschappijen, als bedoeld in art. 1, letter b, van gemelde wet. Buitenland. In een Beiersch Gerechtshof. Bechter: „Gendarme, breng den volgenden getuige voor." De gendarme gaat heen en ter stond daarop wijst hij door de deur naar den rechter, op wien nu een man toetreedt. Rechter: „Hoe heet gij?" De man „Jacob Lorch." Rechter: „Hoe oud zijt gij?" „Jacob „Dat komt hier, dunkt nnj, niet te pas." Rechter„Wilt gij wel eens oogenblikkelijk zeggen, hoe oud gij zijt?" Jacob „Drieëndertig jaar." Rechter „Zijt gij lutersch of katholiek Jacob: „Maar, mijnheer de rechter!" RechterAls gij het nog eens waagt mij tegen te spreken, laat ik u op water en brood zetten." „Jacob „Ik ben lutersch." Rechter Zijt ge met den beschuldigde ver want, vermaagschapt of bij hem in dienst Jacob„Nu, die vind ik mooiHoe komt het u in de gedachten, mijnheer de rechter?" (Het publiek begint te lachen.) Rechter: „Houd uwe ongepaste aanmerkingen voor u Hef de hand op en leg den eed af." Jacob „Maar, waarlijk, mijnheer de rechter, dat is, dunkt mij, niet noodig (Gelach onder het publiek.) De rechter staat woedend op en roept„Ik laat u arresteeren, als gij u nog eens verstout tegen te spreken. Hef de hand omhoog en doe den eed Jacob heft de hand op. De rechter leest hem den eed voor en Jacob zegt hem dien na. Rechter „Wat hebt gij nu te zeggen Jacob„Het compliment van mijnheer den Overste en of U pleizier hebt van avond om acht uur bij mijnheer te komen soupeeren. De ree, die hij gisteren geschoten heeft, is aange komen." (Schaterend gelach onder het publiek.) Rechter: „Wat? Zijt gij dan geen getuige?" Jacob„Neen, mijnheer de rechter, ik ben de knecht van mijnheer den Overste en moest u de uitnoodiging brengen en omdat ik u niet thuis vond, ben ik hier gekomen. Toen ik naar u vroeg, heeft de gendarme naar binnen gewe zen en gezegd dat ik u daar zou vinden." (Al- gemeene hilariteit.) lersclie slimheid. Yan de bekende slimheid der Ieren levert het volgende verhaal een nieuw staaltje. Een Ier had voor zekere som de uitgraving van een put aangenomen. Nadat hij omsteeks 25 voet uitgegraven had, vond hij, toen hij 's mor gens aan den arbeid kwam, den muur ingestort en den put vol puin. Voorzichtig keek hij rond en toen hij niemand in de na-bijheid zag, hing hij zijne jas en hoed aan den muur en verschool zich in de struiken. Al spoedig zagen de buren, dat de put was ingestort en toen zij Patt's jas en hoed aan den muur zagen hangen, giijgen zij dadelijk aan het werk, om den onder het puin bedolvene op te graven. Na een paar uren hard gewerkt te heb ben, was de put leeg en juist toen de buren aan den bodem gekomen waren en naar Patt's lijk zochten, kwam hij levend en wel uit de struiken te voorschijn en bedankte hen vriendelijk, dat zij hem zooveel z waren arbeid bespaard hadden. Het vrouwen-kiesrecht in Australië. De mail uit Australië vermeldt den met groote spanning' verwachten uitslag der verkie- ting worden prijsgegeven. Morgen zal de woedende menigte uw bureaux bestormen en de u toever trouwde gelden terugeischen. Dat was het, waar u voor vreesdet. Vandaar uw bezorgdheid, om te be letten dat ik gevat werd, geheel overbodige zorg trouwens, want mijn eerste gang van hier zal zijn» naar het politiebureau.« »Om Godswil doe dat nietkermde Leroux. Waarmee kan ik u van dit noodlottige besluit af brengen -« «Met vijftienduizend francs. Van den eersten dag af heb ik gezegd, dat ik die som noodig had en daar blijf ik bij. Calcatroni laat zich niet afdingen. Als uw diamanten ter grifie komen, kosten ze u oneindig meer.» Hoe de vijftien bankjes van duizend francs ge vonden werden, weet ik niet, wel, dat Leroux ze niet in zijn brandkast vond. Maar toen Calca troni ze eindelijk, na een vrij lange poos wachtens, in zijn portefeuille borg en heenging, flaneerde hij de straat op met al het losse en zelfbewuste air van iemand, die weet, dat hij een goede daad heeft verricht. Naast de bankbriefjes in zijn portefeuille rustte een brief, dien hij onderweg op de post zou doen, een schrijven van Leroux, geadresseerd aan den hoofdcommissaris van politie, waarin hij verklaarde, dat de gestolen gewaande rivière achter een canapee voor den dag was gekomen en nu weer in het zingen op het eiland Nieuw-Zeeland, de eerste, waarbij de vrouwen ten volle van het kiesrecht gebruik mochten maken. Over het algemeen zijn deze verkiezingen zonder eenige stoornis afgeloopen. Alleen schijnt niet 't geheel en al zonder strijd afgeloopen te zijn in verscheidene gezinnen, waar man- en vrouwlief niet tot dezelfde partij behoorden. Zelfs kwam het in verschillende districten voor, dat de echtvriend en de echtvriendin elkander als candidaten van tegenovergestelde partijen op zeer verbitterde wijze bestreden, ofschoon men ze in de meeste gevallen na afloop der stemming arm in arm naar huis zag gaan. Voor de 74 zetels van het koloniale parlement had zich een buitengewoon groot aantal candi daten, niet minder dan 271, aangemeld. De meeste daarvan waren vrouwen, door wie ook van het na zooveel strijd verworven actieve kiesrecht ruimschoots gebruik gemaakt werd. Toch werden betrekkelijk maar weinig vrouwen gekozen, zoodat de schoone sexe voorloopig nog niet den boventoon in het Nieuw-Zeelandsche parlement zal voeren. Er was een aantal candidaten gesteld door eene geheel-onthouders-vereeniging, welke zich vooral in de gunst der dames-kiezers mochten verheugen. Eene plaats, die den welluidenden naam draagt van Onchunga, heeft zich de we reld-geschiedkundige vermaardheid verworven door eene dier candidaten tot haar burgemeester of liever tot haar burgemeesters te kiezen. Een zonderling gebruik in Spanje. Twintig jaren geleden bestond in Spanje nog het gebruik, dat, als de beul zjjn ambtsplicht volbracht had, hij terstond door gendarmes om ringd werd, die hem de handboeien aanlegden en hem in een gevangenis-cel brachten. Eenige uren later kwam er een griffier, van een ge rechtsdienaar vergezeld, in de gevangenis. De beul moest voorkomen en dan begon de volgende samenspraak: „Gij zijt beschuldigd van een gedood te hebben," zeide de griffier. „Ja, dat is waarheid," luidde het antwoord van den beul. Waarom hebt ge dien moord begaan?" „Om aan de wet te gehoorzamen en op last van het gerecht." Daarna werd een stuk opgemaakt, door den beul geteekend en den volgenden ochtend aan den rechter ten onderzoek voorgelegd. Deze deed dan uitspraak ten gunste van den beul, die vrijge sproken en onmiddelijk weder op vrije voeten ge steld werd, na vier en twintig uur als misdadi ger behandeld te zijn. Verzoening tusschen Wilhelm 11 en Bismarck. Dinsdag is op de persoonlijke verzoening van den keizer met prins Bismarck het zegel ge drukt. De keizer heeft zijn vleugel-adjudant Von Moltke naar Friedrichsruh gezonden met een brief, waarin hij Bismarck gelukwenscht met zijne genezing. Tevens zond hij hem een flesch ouden wijn. Bismarck liet zijn dank betuigen en mede- deelen, dat hij binnenkort den keizer persoonlijk zou bedanken. De Keizer heeft persoonlijk het initiatief ge nomen tot de verzoening met Bismarckreeds in September had hij in het telegram uit Güns den wensch te kennen gegeven, zich met den onden rijkskanselier, wiens einde naar mensche- lijke berekening niet ver meer is, te verzoenen. Caprivi heeft dit ook altijd goedgekeurd en aan geraden. Zondag was graaf Herbert von Bismarck op het Ordesfeest genoodigd. De Keizer vermeed echter op in 't oog vallende wijze hem aan te spreken. Daarna deelde hij Maandag den staats secretaris Marschal mede, dat hij op de verzoe ning met den ouden Bismarck het zegel wilde drukken. Dinsdagvoormiddag bracht de keizer een bezoek aan Caprivi en stelde den rijkskan selier in kennis met Bismarck's antwoord. blauw fluweelen etui prijkte. Van toen af zijn de zaken van het bankiershuis Leroux en Co., sterk vooruitgegaan. Zijn schoon dochter draagt tegenwoordig echte diamanten. Maar als men Calcatroni naar zijn voormaligen compag non of diens familie vraagt, antwoordt hij met een onverschillig schouderophalen »Ik zie die menschen niet meer!« EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 2