Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 5. Zondag 4 Februari 1894. 8e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Diamant en Simili. NI E UWE LAIGERIJKER COURANT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABOSSEMI NTS PR IJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Züidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct-, franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. U. KEIZER. BUREEL: .V oordsclia r wo n <1 e PRIJS DER ADVERTESTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer G ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIËiiTRilOËLmCi OP HOLLAWII^CHEV IPOORWEG. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station TSToord-Scharwoutle. (Winterdienst.) HICI1TI\G HELD E R. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) 6.37") 9.53... stopt ge GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04-j- 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.061) 11.432) 3.263) 6.574) regeld te 10.13... Zjjdewind AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.!5 8.36 Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Helder. De metstopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. RICHTING AMSTERDAM. Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. In de Nuts vergadering van het Depar tement Oudkarspel, trad Donderdagavond 1 Febr. als spreker op Ds. H. van der Meulen te Haastrecht. Op eene, de aandacht van het talrijk opgekomen publiek bezig houdende wijze sprak hij over „Loterijen". Gewezen werd op het reeds in vroege tijden bestaan der speel- of dobbelzuoht onder de menschen, blijkens de Romeinen, die huis en goed, vrouw en kinderen, en ten laatste hun eigen vrij heid op 't spel zetten. Wij hoorden hoe de later beter geregelde en in 't groot georganiseerde loterijen ont stonden, waardoor steden, gilden of andere vereenigingen in haren financieel en nood trachtten te voorzien; dat die loterijen soms een geheele maand, zonder ophouden bij de trekking duurden, en omdat de meeste hou ders van een aandeel er hij tegenwoordig wilden wezen, nog een groote bate voor - de stad, waar ze gehouden werden, afwierpen, terwijl ook de kerk er in gemoeid werd, want vóór de trekking aanving, werd soms een plechtige mis gevierd. De Hervorming heeft ook daarin verandering gebracht. In het tweede deel van zijn rede sprak de heer van der Meulen over het afkeurings- waardige, het onzedelijke der loterijen en wees er zeer ernstig op hoe de mensch zijn geluk niet moet verwachten van het toeval, maar eigen gaven, krachten en talenten gebruiken moet om te komen waar hij wezen wil, dat hij, als Columbus, 't oog naar 't westen ge richt, de hand aan 't roer geslagen in 't ge loof dat ginds een wereld ligt de han den aan 't werk moet slaan, om door eigen ijver, vlijt en spaarzaamheid zijn toestand te verbeteren, Om de talloos vele loterijen, en hier passeerden eenige personen die den menschen het geld uit den zak wisten te kloppen, de revue mocht deze eeuw wèl de eeuw der loterijen heeten, meende de spreker. De ware weldadigheid raakte vaak zoek te midden van de vele uitgestalde, uitlokkende prijzen, waarop men, ofschoon weldoende, tevens den begeerigen blik sloeg. „Lachende weldoen," was geheel iets anders, dan pret en vroolijkheid maken bij een op het touw gezette loterij om in anderer nood te voorzien of de gevolgen eener ramp te lenigen. Door den loco-voorzitter werd namens de aanwezigen, een woord van welverdienden dank aan den spreker gebracht voor den leer- zamen genoegelijken avond. Uit Zuidscliarwoude wordt ons gemeld: Woensdagavond mochten wij het genoegen smaken de reeds aangekondigde Tooneelvoor- stelling van het Ned. Tooneelgezelschap, direc teur de heer W. Hart, ten huize van den hr. A. Kist, alhier, bij te wonen. De geannon ceerde stukken „De Voddenraper van Parijs" als voorstuk, met het nastuk „Het Landhuis aan den Heerenweg" werden zeer verdienste lijk vertolkt. Een talrijk opgekomen publiek gaf telkens blijken van zijn ingenomenheid met het spel door een daverend applaus. Getroffen door zulk eene waardeering, gaf de heer Hart tij dons de pauze het publiek te kennen dat hij binnen enkele weken weder alhier zal optre den met het drama „De Twee Weezen". Mogen ook dan èn ondernemer, de heer Kist en het Ned. Tooneelgezelschap wederom de zelfde belangstelling ondervinden. Waarlijk, wij roepen den hr. Hart en zijn gezelschapeen welgemeend tot weêrziens toe. Een recht ge zellig bal besloot den avond. - Een droevig ongeluk heeft Donderdag avond plaats gehad. G. V. van Broek op Langedijk, die voor zijn patroon, den heer W. voor zaken naar Koedijk was geweest, is op zijn terugreis aan den Kanaaldijk, tusschen Alkmaar en Koedijk verdronken. Zekere J. K. die mede te Koedijk was, een goede bekende van den ongelukkige, aan vaardde mede de terugreis en ook van hem vernam men na dien jammerlijken avond niets. Heden echter berichtte men ons dat hij te Amsterdam vertoefd. G. V. laat eene vrouw met 4 kinderen na. Binnenland. Wat beteekent bankroet In vroeger eeuwen zag men op de marktplei nen de banken, waarachter de geldwisselaars (bankiers) stonden. Dit was bij het verwarde muntstelsel van die dagen een behoefte. Die bankiers namen tegen rentebetaling reeds gelden in bewaring en gaven voorschotten aan vertrouwde personen. Het waren dus in 't klein reeds deposito-banken. Wanneer de bankier niet aan zijn verplich ting voldeed, werd hij door het publiek aange vallen, dat met stokken de bank, met alles wat zich daarop bevond, stuk sloeg en den bank houder op de vlucht dreef. Zulk een geval noemde men banco rotto. Banco (Italiaansch) beteekent bank, rotto (men denke aan rotting) stok. Yan banco rotto maakte men bankroetd. w. z. bankbreuk. Koloniaal Werfdepot. Bij het koloniaal werfdepot werden in het jaar 1893 aangenomen 1421 personen als1038 Nederlanders, 150 Belgen, 172 Duitschers, 22 Luxemburgers, 25 Zwitsers, 10 Oostenrijkers, 3 Denen en 1 Rus, en werden van het leger hier te lande overgenomen 475 onderofficieren en minderen, n.l., 349 van de infanterie, 49 van de cavalerie, 52 van de artillerie, 13 van de genie, 11 van de koloniale reserve en 1 van de marechaussee, zoodat het totaal der wer ving 1896 man bedroeg, aan wie aan handgel den werd uitbetaald f 486.415. Het contingent voor 1894, door het koloniaal werfdepot te leveren, is bepaald op 1700 man voor Oost-Indië, nl. 1352 van de infanterie, 223 van de artillerie, 69 van de cavalerie, 26 van de genie en 30 schrijvers; en voor West-Indië op 100 man, nl. 80 voor Suriname en 20 voor Curacao. In zake Neerbosch is het onderzoek van den rechter-commissaris bij de rechtbank te Arnhem geëindigd. De uitkomst moet zijn: lo. dat van de beweerde onzedelijkheid geen enkel feit be wezen of zelfs waarschijnlijk gebleken is! 2o. dat er geen termen zijn tot veavolging van den heer van 't Lindenhout wegens tuchtiging of mishandeling. Wel zijn vier ondergeschikte beambten gedag vaard wegens tuchtiging op eigen gezag, onder welke een opzichter en een onderwijzer, die de kinderen van van Deth tuchtigden. De zaak komt voor op 10 Februari. Bclooiiing. Aan de officieren en minderen, welke diens ten verricht hebben bij het innen der tienden te Dongen, prov. N.-Brabant, zal, op last van H.M de Koningin-Regentes, eene geldelijke be looning worden uitgereikt tot een totaal bedrag van f 485.10. Onvoorzichtigheid. Door onvoorzichtigheid was deze week bij een bewoner van de Langestraat te Amsterdam een naald in het eten gekomen. Een vijfjarige jongen kreeg het scherpe voorwerp in de keel. Eene operatie in het Gasthuis is noodig geweest om de naald te verwijderen. Verijdeld. Iemand, woonachtig Czaar Peterstraat, was door de buren gewaarschuwd, dat zijn vrouw van plan was, met den inboedel er van door te gaan. Het handig gesmeede plan werd evenwel verijdeld, daar de man zich onder de bedstede had opgesteld. Het oogenblik van het uitdragen was geko men. De kruiers waren bezig den inboedel naar Het was de eerste opvoering van »Poeh-Poeh« in het Burgh-Theater. Mademoiselle Rosa d' Amant was juist naar het voetlicht getrippeld en boog een lieftallig bedankje voor het onstuimig applaus, waar mede haar optreden werd begroet. Terwijl zij even wachtte met haar rol te beginnen, totdat het rumoer eenigszins bedaarde, werden in alle hoeken van den schouwburg door allerlei soorten van toeschouwers, haastige opmerkingen over de schitterende verschij ning dezer jonge actrice gewisseld. In het parterre. Sakkerloot, wat 'n aardige meid en wat een schat van juweelen zeide een oude heer, kersversch van buiten, tot het jonge mensch uit de stad, die hem had mede getroond om de nieuwe operette te gaan zien. »Hoe heet zij »Haar naam was Jetje Damman, voordat zij op de planken kwam sedert dien tijd kent het publiek haar als Rosa d'Amant. Onder vakgenooten heet zij Rosa Diamant om de buitengewone verzameling diamanten die zij bezit.® «God zegen meWat een voordeelig vak moet dat zijn. Ik heb nooit zulke prachtige juweelen ge zien. 't Is in een woord keurig. Werkelijk, als het niet was dat ze haar hals en armen zoo erg bloot draagt, zou men haar voor een gravin hou den. Op het balcon. »0 wat keurige diamanten O, hoe snoeperig Zouden ze heusch echt zijn, mama?« vraagt een jonge dame op de eerste rij. «Echt, Hortense? Natuurlijk niet hoe kom je er bij Alles op het tooneel is valsch «Pardon, mevrouw,mengt zich een heer, zelf schitterend met juweelen overhemd- en dasspeldjes, benevens een drie of viertal ringen, zich plotseling tot haar overbuigend, in het gesprek«Pardon, mevrouwElke steen die MUe d'Amant draagt is echt en van het zuiverste water. Ik ben juwelier Fonkel uit de Kroonstraat misschien is mijn winkel u bekend en ik heb de eer haar lever ancier te zijn. Haar oorbellen kosten twee duizend guldenhaar halssnoer vijftien duizend, haar lin ker armband zeven duizend, de twee rechter tien duizend acht honderd samen, de ring aan haar linkerringvinger, drie duizend, de drie aan den middenvinger twee en vier zes, en vijf samen elf duizend de ring aan haar rechterwijsvinger, vier duizend vijf honderd gulden haar broche «Lieve hemel «Maar ik heb ook prachtige goedkoope ringetjes van af vijftig en zestig gulden, en als u bij toeval de Kroonstraat eens doorkomt, enz. enz. In een der loges. 't Is ronduit gezegd belachelijk, zoo'n beweging als ze over dat mensch maken, zegt Ida Mondigne de eerste actrice aan het Theatre des Variétés tot haren bejaarden aanbidder. «Zij kan niet dansen en zij kan niet zingen.® «En gij zijt in beide volmaakt,antwoordt de oude vlinder. »'t Is dus aan haar om jaloersch te zijn.« «Bah denk asjeblieft niet, dat ik jaloersch ben. Ons publiek aan de Variétés verwacht dramatische kunsthier zijn ze met een tentoonstelling van diamanten tevreden, 't Is gelukkig voor hen, dat ze niet meer eischen. Jaloersch, op Jetje Damman? o heer, neen We zijn wat goede vriendinnen. Ik bewonder Jetje zelfs. Ze is voor haar doen bizonder knap en uitgerekend, 't Was een goed idee van haar, om haar geld aan diamanten te besteden, in plaats er royaal van te leven.« «Een schitterend idéé, mag je wel zeggen. «Oude gek mompelt Ida binnensmonds daarna vervolgt zij luide«Ze had geen beter middel kun nen bedenken om zich te adverteeren. De menschen hebben den mond vol van haar juweelen en dat is voor sommigen grooter aanbeveling, dan talent of lichamelijke schoonheid. Er stond verleden zelfs een lang artikel over haar in een vau de grootste kran ten en den volgenden avond verdubbelde de direc teur haar salaris. Zooals ik zeg, het publiek komt om haar diamanten te zien, niet haar zelf. Ze zou een uitstekende vrouw voor een winkelier geweest zijn. Haar koopmansaard straalt in alles door wat zij doet. Zij heeft al haar diamanten van één man een juwelier in de Kroonstraat, die haar natuur lijk overal adverteert, 't Verwoudert me, dat ze hem niet trouwt.® «Men zegt, dat zij de jonge Wegland zal trou wen. Ahadaar staat hij juist in de stalles, en te oordeelen naar zijn stralend gelaat zou ik zeggen, dat het gerucht niet ongegrond schijnt.® «Bahnog een jongen. Een poosje geleden wierp hij mij lederen avond nog een bouquet toe, totdat ik hem verzocht heb, zich uiet ten mijnen koste zoo bespottelijk aan te stellen. Als hij mal genoeg is om haar te nemen, is het alleen om haar dia manten natuurlij k.« «Natuurlijk. Op het schellinkje. «Potdorie KeesAls we dat op den kop konden tikken, zou 't de moeite nog eens waard zijn. Beter dan paneeltjes zagen of brandkasten wegsjouwen. Zou ze die glimmertjes 's nachts hier in de kemedie laten «Nee Janus -ik heb er ook al over geprakke- zeerd, maar 't gaat niet. Ze heit ze altijd bij der.® «Hoe brengt zij ze heen en weer?« «In zoo'n groote leeren tasch 'n handverliesje, zooals al die tooneeldames gebruiken. Maar ze het 'n vrijer, die alles voor der draagt die jonge meneer daar beneden iu de eerste rij stoelen ach ter de muziek, 't Rijtuig voor de deur en hij er bij met een gezicht, alsof ie iedereen aan wil vliegen, die naar der dürft zien. Der is geen kijk op, hoor 1®, In dr stalles. «Charmant! Charmant!® zegt een bejaarde bon-

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1