Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 6. Zondag 11 Februari 1894. 8e Jaargang. Plaatselij k Nieuws. Paaschlciïtöonstelling te Scliagen, FEUILLETON. Diamant en Simili. NIEUWE I, (Villi!, mum. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMi NTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 ct., 'franco p. post 0O ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: IWoordscharwoude. PB IJS DEB ADYERTE JiTIËS: Yan 15 regels 30 ct-, elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. MIHIXTREGEUV» OP I>E\ llOLLAl»§€IIKl MPOOItWKG. («ïeemvicli tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. (Winterdienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.46 Dj 11.232) 3.063) 6.37") 9.53... AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.061) 11.432) 3.263) 6.574) 10.13... - regeld te Deze trein rijdt allééirdes Donderdags tot Den Helder. De metx) stopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met 3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. GREENWICH TIJD. RICHTING AMSTERDAM. .8 I 7.30* I 9.37 I 12.04f AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 j 12.24f Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. VEESLAG van „HULPBETOON" over liet jaar 1893. Evenals het vorige jaar heeft de vereeniging getracht, door het verstrekken van versterkende middelen aan zieken, en bij het begin van den winter, door het uitreiken van kleederen en en kele dekens, eenigszins te gemoet te komen aan de behoeften van eenige arme gezinnen in deze gemeente. ONTVANGSTEN Aan Contributie Loterij „Hulpbetoon". Saldo 1S92 ƒ343,10 75,50 59,94 Totaal 478,54 UITGAVEN: Aan versterkende middelen Dekking en kleeding Brandstof Bodeloon Diverse uitgaven /•215,19'/2 103,66 y, 21,35 15,50 4,30 Totaal 360,01 ü,ecapitulatie De ontvangsten bedroegen ƒ478,54 De uitgaven360,01 BATIG SALDO ƒ118,53 Door het vertrek van Mevrouw KIST—Van Steenbergek en Mevrouw LUDWIGKoper en door het bedanken van Mej. VAN DER VEL DEN—Luit en Mej. de Wed. P. BERKHOU WERDe Boer, moesten vier nieuwe bestuurs leden gekozen worden. Zoodat het tegenwoordig Bestuur bestaat uit de damesA. Stolp, Pres.- SecretaresseN. BOODBrands, Penningmees- teresse; G. BOON—De Boer: IJ. ZOMER— Wit; G. DE BOER -Van Twuiver N. GREI- DANUS-Bruin en C. C. DUKER-Van der Lee Be Pres.-Secretaresse, A. STOLP. Zuidscharwoude, Januari 1894. Jl. Dinsdagavond werden eenige voor drachten ten beste gegeven in het lokaal van den Heer J. van Zalinge te Oudkarspel, door de declamator H. Kijlstra van Drachten. Wij willen elke voordracht niet gaan opnoemen, en in welke hij bepaald veel succès had, want die waren er wel bij, maar wij willen alleen zeggen, dat er wel hartelijk is gelachen, doch dat het geduld te veel op de proef werd ge steld: le met de voordracht „Kermisreizigers'" (wat minder tot zijn genre schijnt te behoo- ren) en 2e met de lange pauze tusschen elk nummer. De coupletzanger stond er wel alleen voor, maar 't was ook half 1 uur, toen we huiswaarts keerden en we hadden in den tijd van 5 uur toch niet meer dan 6 voordrachten of coupletten geboord. Of de piano er de schuld van was dat het niet vlug en rond van stapel liep, kunnen wij niet zeggen, maar dit weten wij wel dat het accompagnemenl niets anders was dan een aanraken der toetsen; geluid kwam er niet uit. Dit zingt dan ook zeer slecht en moeiolijk. Overigens was het bepaald niet zoo'ri ongezellige avond, maar toch had het publiek, dat zeer talrijk was, wat meer kun nen genieten. Bij de, op den 6 Februari jl. gehouden stemming voor een lid van bestuur van de Kerk- en Dergmeer polder is als zoodanig her benoemd de heer A. Eecen Pz. te Oudkar spel. De handel in goede kool is aan den Lan gedijk nog altijd stug. Uitschot gaat bij mas sa's weg, vooral in zakken naar Engeland. De prijs is van 1 tot 2 gulden. De schuren zijn nog opgevuld met beste kool, waar echter hoegenaamd geen vraag naar is verzending heeft evenmin plaats. De Langedijkers wach ten op koude en vorst, die gelukkig voor de boeren achterwege blijft. De kooplieden hebben, naar we vernemen, weinig kool in voorkoop, zoodat elk vleugje ten goede van de bouwers komt. Binnenland. te houden Woensdag 14 Maart 1894. Art. 2 van de voorwaarden luidt: Ieder kan op deze tentoonstelling vee inzenden, mits daarvan aan gifte is gedaan, voor of op Zaterdag 10 Maart 1894, bij den secretaris der vereeniging te Schagen. Met deze aangifte moet gelijktijdig worden ver meld het nummer van het progamma voor mede dinging. Art. 4. le. ged. Voor mededinging naar de uit geloofde prijzen is een vereischte, dat de aangever (of inzender) minstens twee maanden eigenaar van het vee is geweest. Art. 5. le ged. Het vee zal 's morgens ten negen uren op de plaats der tentoonstelling of op het ter rein voor de beoordeeling moeten aangevoerd zijn; hetgeen later komt, zal niet kunnen mededingen. Art. 10. De tentoonstelling zal aanvangen des morgens negen uur, en eindigen des middags twee uur. Behoudens bijzondere toestemming van het Bestuur zal geen vee van het tensoonstellingsterrein mogen worden afgevoerd, vóór de sluiting. Art. 12. De inleggelden van elk nummer van het programma, zijn bepaald op 50 cents voor leden der vereeniging, en op óén gulden voor nietleden. Art. 13, le ged. Tot de tentoonstelling op het Marktplein is voor iedereen de toegang vrij. Vee, Landbouwwerktuigen en voorwerpen, niet in dit programma gevraagd, kunnen tot opluistering worden ingezonden mits men, met inachtneming van art. 2, hiervan kennis geeft aan den Secretaris, J. P. Wagenaar te Schagen. Prijzen zullen worden uitgeloofd voor de navolgende rubrieken A. Rundvee, uitsluitend met hard voeder gemest No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst ge- mesten OS, geboren in 1890 of vroeger, le prijs f30; 2e prijs f15. No. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst ge- mesten OS geboren ln 1891. le prijs f25; 2e prijs f15. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemes te KOE, (afgewisseld.) le prijs f25; 2e prijs f10. No. 4. Voor de beste, fijnste, en zwaarst gemes- ten KOE, (niet atgewisseld.) le prijs f30; 2e prijs 115. R. Bijstieren van zuiver inlandscli ras. No. 1. Voorden besten rijstier, geboren in 1891, of vroeger, le prijs f30; 2e prijs f20. No. 2. Voorden besten rijstier, geboren in 1892 "1e prijs f40; 2e prijs f30; 3e prijs f20. No. 3. Voor den besten Pinkstier, geb. in 1893. le prijs f30; 2e prijs f 153e prijs f 10. C. Melkvee van zuiver inlaudscb ras. No. 1. Voor de beste Melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Januari 1894. le prijs f25; 2e prijs f 15. No. 2. Voor de beste Melkkoe, geboren in 1891, (Twinter) die gekalfd heeft na I Januari 1894. le prijs f25; 2e prijs f10. No. 3. Voor de beste Melkvaars, die gekalfd heeft na 1 Januari 1894. le prijs f25; 2e prijs f10. No. 4. Voor de beste kuispink. le prijs f15; 2e prijs f 103e prijs f5. D. Wolvee. No. 1. Voor de beste oonschapen, met of zonder lammeren. In te zenden minstens vier stuks, le prijs f 10; 2e prijs f5. No. 2. Voor de beste overhouders. In te zenden minstens 10 stuks, le prijs f10; 2e prijs f5 No. 3. Voor de beste schapen van volbloed Texelsch ras. In te zenden minstens 2 stuks. Prijs: Zilveren Medaille, uitgeloofd door den heer Simon Trompetter te Hoorn. E. Varkens. Voor de beste vette varkens. In te zenden min stens 2 s;uks. le prijs f10; 2e prijs f5. •a) Bernard Fonkel's karretje reed op een zandweg. Hij maakte het zich niet meer moeielijk met ge wone burgermenschen te bedienen of in den slappen tijd zijn artikelen met stofdoek of schuier op te poetsen. Hij had in den l&atsten tijd geen slapte gekend, maar zat voor een lessenaar achter in zijn winkel in weelderig nietsdoen en tevreden voldoe ning verzonken en bewaarde zijn attenties voor een hoogere klasse van koopers. Slechts de helft van den voorrraad in zijn win kel behoorde hem, maar als de zaken zoo voort gingen, hoopte hij spoedig geheel onafhankelijk te zijn van de kooplieden, die hem hun waren tegen hoogen interest in bruikleen afstonden. Hij was juist bezig de kansen dezer aangename waarschijnlijkheid nogmaals te overwegen, toen een dicht gesluierde jonge dame den winkel binnen trad en in plaats van zich naar een der toonbanken aan weerszijden te begeven, onmiddellijk naar hem toestapte. Zij lichtte haren sluier op. «Juffrouw Mondigne«, riep hij uit. «Kan ik u even afzonderlijk spreken vroeg de jonge dame. «ZekerZekerMag ik u voorgaan hierheen als 't u blieft, juffrouw. «Leent u diamanten uit vroeg juffrouw Mon- digne. «Natuurlijk doe ik dat. Er is geen bal of receptie, waarop mijn juweelen niet door een of andere dame worden gedragen. «Ik zal u zeggen wat ik van plan ben als u mij geheimhouding wilt beloven. «Ik wil er een eed op doen, juffertje.« «Uw woord is voldoende. U weet dat de Varié tés van avond een nieuw stuk opvoert «Ja le Roi Rococo. «Juist! u weet ook dat onze schouwburg in den laatsten tijd slechte zaken heeft gemaakt «Ja al het geld vloeit in de Burghkas. «Er is een scherpe concurrentie tusschen de twee schouwburgen. Het Burg-theater komt morgen met de première van een nieuw stuk uit. De vraag is nu, welk stuk zal slagen. Wat inhoud en opvoering betreft is het onze verreweg het beste, maar die diamanten doen de schaal tot ons nadeel overslaan.® «Dat doen zedat doen zedat doen ze !a riep de heer Fonkel opgetogen. «Veronderstel nu eens dat wij de bordjes ver hingen veronderstel dat de bladen, op den morgen van den dag waarop de Prinses van Golconda ge speeld wordt, in hun recensie over le Roi Rococo het publiek berichten, dat niets grootscher, schit terender, onvergelijkelijker kan zijn dan de kwis tige juweelenpracht in het nieuwe tooneelstuk van de Variétés.® Fonkel sperde zijn oogen zoo wijd mogelijk open. «En veronderstel dan verder,vervolgde juffrouw Mondigne, «dat daarbij tegelijkertijd vermeld werd, dat alle diamanten afkomstig zijn uit de ruim voor ziene magazijnen der firma Bernard Fonkel. Wat dan «Wat dan Wel mijn omzet zou verdubbeld worden.« «Dan staat het in uw macht dien te verdubbe len, door mij meer diamanten te leenen dan Jetje Damman heeft »U leenenhebt u wel eens nagedacht weet u hoeveel haar juweelen waard zijn «O ik heb geen echte diamanten noodig. Simili is even goed zooals u dat gewoonlijk uitleent.« Bernard Fonkel was op het punt zich te ver spreken en een feit te verklappen, maar hield zich nog bijtijds in en verzonk in een diep stilzwijgend nadenken. »U hebt simili-diamanten in voorraad,vervolgde Ida Mondigne. «Ik heb ze in de uitstalling gezien. Daar ligt een halssnoer en een bracelet, precies zooals Jetje Damman ze draagt, alleen hebben ze niet dien glans. Maar in het electrisch licht zal het onderscheid ternauwernood merkbaar zijn.® »U hebt volkomen gelijk, mijn beste juffrouw. Iedere steen die Rosa d'Amant draagt heb ik in simili laten namaken om aan de groote dames uit te leenen. Maar al zijn ze nagemaakt, kosten ze toch nog een hoop geld. En ik heb als regel aan genomen, ze nooit zonder onderpand in bruikleen te geven. «Ik heb drie duizend gulden. «Zooveel zijn ze niet waard, hoogstens twee en een half.« «Dat doet er niet toe. Ik wil u die drie duizend ter hand stellen ik heb ze bij mij. En ik geef u duizend gulden, als ik ze van u ter leen kan krij gen, zoolang het nieuwe stuk gaat.« Het was een aanbod dat Bernard Fonkel deed watertanden, hoewel hij nog steeds in ernstig ge peins scheen verdiept. «Ik zie er waarlijk geen kans toe, juffrouw Ida,® zeide hij eindelijk. »U ziet dat ik er mijn geheele uitstalling nagenoeg voor leeg zal moeten halen. «Ik heb ze alleen 's avonds noodig. U sluit om vijf uur. Breng ze mij dus tegen zes en kom ze na elven weerom halen. «Daar zegt u zoo iets.« »U kunt er duizend gulden mee verdienen, of meer, als het wezen moet.« «Zeg vijftien honderd en ik zal het doen,® riep de juwelier opgewonden. «Goedvijftien honderd zal het zijn. Hier is uw onderpand, u zult mij de steenen dus heden avond tegen zes uren zenden «Afgesproken zonder mankeeren, hoor Te zes ure precies bracht Bernard Fonkel de ju weelen in een doos naar Ida Mondigne. «Hier zijn ze, juffrouw,zeide hij. «Nu ga ik

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1