Nieuwe Langedijksr Courant", van Zondag 25 Maart 1894. j vermoedelijk zal hij zijnen collega te Volendam wel een wenk hebben gegeven, en allicht is dit misschien de oorzaak geweest, dat er een einde kwam aan het spel van logen en bedrog. De „pofferbakker" zal nu andere „poffers" moeten gaan bakken, want hij is gevangen ge nomen. (N. Asser Crt.) Engclsclic voorkomendheid. Een Utrechtenaar, die de vorige maand een uitstapje naar Engeland heeft gemaakt, deelt mede, wat hem daarop reis is wedervaren. Hij nam te Liverpool een biljet le klasse via Pres ton naar Belfast. De trein kwam te laat te Pres ton aan en miste de aansluiting. Onze reiziger bleef zitten, niemand maakte hem op dit gemist hebben der aansluiting opmerkzaam, en een poosje later ging de trein met verbazende snel heid verder. Toen hij te Fleetwood aankwam, stond een man op de stoomboot, en vroeg onzen reiziger, die reeds meende dat hij te laat was voor de boot „Reiziger van Liverpool „Ja," zeide onze vriend, en zag even rond. Hij bemerkte nu eerst, dat hij de eenige passa gier in den trein was. Naauwelijks was hij op de boot of deze stak van wal, twintig minuten over den bepaalden tijd. „Ben ik de eenige passagier die mee is ge komen?" vroeg hij eenige oogenblikken later verbaasd aan den hofmeester. „Ja, mijnheerwas het antwoord. „Wij heb ben op u gewacht, daar uw aankomst uit Pres ton ons per telegraaf bericht was. U zijt met een extra-trein gekomen. De trein uit Liverpool had de aansluiting te Preston gemist." Zulk een voorkomendheid van een spoordirec- tie tegen een passagier, nog wel een vreemde ling, zal overal elders zeker zonder wederga zijn. Miiiisterie-Lcttcrspel. Minister Yan Tienhoven beeft zijn ontslag aangevraagd. Hu blijft er dus over: Seijffardt, Tak, LEly, SMidt, Van Dedem, PiErson, JansEn, (Stemvee.) Door de namen op andere wijze onder elkaar te plaatsen, kan men het woord „cordaat" sa menstellen C. Lely. PiersOn. SeyffaRdt. Yan DeDem. TAk. JAnsen. SmidT. (U. D.) Twee avonturiers. Dezer dagen gingen twee jongens uit de Saenredamsrtraat, te Amsterdam, naar de ouders meende naar school, maar naar zij aan hunne schoolkameraadjes hadden meegedeeld, op weg naar Haarlem. Toen de knapen op den gewonen tijd niet thuis kwamen, besloten de ouders de polietie van hun wegblijven in kennis te stellen. Er werd naar Haarlem getelegrafeerd, doch daar kon men geen inlichting verschaffen. Tot dusver zijn de jongens nog niet gevonden. Inkuilen van het lof van suikerbieten. men gelooft, dat deze uitvinding een groote toe komst zal hebben in verband met het gebruik van het rijwiel tot militaire doeleinden. Te Liverpool stond dezer dagen zekere Mannell, een man van 25 jaren, terecht wegens bigamie, of eigenlijk wegens trigamie. Hij had achtereenvolgens drie vrouwen getrouwd en twee daarvan verlaten. Zijn derde vrouw klaagde hem aan bij het gerecht. Manuell werd veroordeeld tot 7 jaren dwang arbeid. Ingezonden mededeeling. ANALYSE door Br. H. W. BakhuisRoozeboom, Chemisch Laboratorium der Universiteit te Leiden. Gewichtsprocenten. Het gehalte aan Eiwitstoffen bedraagt 15.70 Het vetgehalte bedraagt 6.53 Het gehalte aan koolhydraten (zetmeel etc.) 63.95 Waarvan in koud water oplosbaar 6.74 Het gehalte aan minerale stoffen 1.43 Het watergehalte bedraagt 11.82 Cellulose 0.57 100.00 Abnormale bestanddeelen, van welken aard ook, konden niet aangetoond worden. Op grond van deze en meedere door mij verrichte analysen, verklaar ik Schilling''s haverbloem Yoor een zui ver voedingsmiddel, dat uitmunt door een bij zonder groot gehalte aan vet en eiwitstoffen. De physische toestand is bovendien eene zeer gunstige. De bij uitstek fijne verdeeling, waar toe deze Haverbloem gebracht is, maakt de toe bereiding uiterst gemakkelijk. Zij draagt zeer bij tot de verteerbaarheid en verhoogt daardoor de voedingswaarde. Mede ten gevolge der fijn heid is eene zuivering van de onverteerbare deelen der zemelen verkregen, zooals tot dusver bij de bereiding van Haverbloem niet bereikt was. Het gehalte aan cellulose is tot een zoo danig gering bedrag gedaald, als slechts in de fijnere soorten Tarwebloem wordt aangetroffen. De fabrikant, de Heer F. SCHILLING, heeft zijn fabrikaat, onder mijne voortdurende con trole gesteld. (w. g.) Dr. H. W. Bakhuis, Roozeboom, Lector in de scheikunde. Leiden, 1 Febr. 1894. A LLER I, I) I. Aan het loket van een Spoorweg Station in 't jaar 1894 Twee kaartjes enkele reis na Amsterdam, maar er mot een tweede bij zijn voor een kind, die reist op half fatsoen. Afgeluisterd Juiste definitie. „Wat is toch die „chaos," waar papa het al tijd over heeft," vroeg een klein meisje aaD ha re oudere zuster. „Och, zie je" was het antwoord „dat was toen er nog niets was, of toen alles nog niets was en er ook nog geen plaats was om het op te bergen." een officier in de kamer (bedoeld w,ordt: solda ten kamer) te roepen; orde! Onze jeugdige militair had dit in wat ruimer zin opgevat en meende, dat in elke kamer, waar een officier kwam, aldus gehandeld moest worden. Een wielrijders-avontuur. Dinsdag hadden een tweetal wielrijders, toen zij van Venloo een uitstapje naar het nabijge legen Herungen maakten, een alles behalve aan gename ontmoeting. Op den weg tusschen He rungen en Louisenburg passeerden zij een voor den ploeg gespannen os. Het dier schijnt door de rijwielen verschrikt te zijn, tenminste plotse ling werd hij woedend en zette de rijders ach terna. Ondanks alle moeite, die de voerman zich gaf, werden hij en de ploeg in razende vaart medegesleurd. De wielrijders spanden hun uiter ste krachten in om vooruit te komen, maar aan houdend hoorden zij het gesnuif van den os achter zich. Om een einde aan de vervolging te maken reed de een het bosch in, waar de os hem onmogelijk volgen kon, terwijl de andere afsteeg en over een breede sloot heensprong, de viets aan haar lot overlatende. Het woedende dier zette zijne dolle vaart voort en eerst na ge- ruimen tijd gelukte het den voerman hem tot staan te brengen. De beide wielrijders kwamen met den schrik vrij. Grondlasten. Als eene bijzonderheid, misschien eenig in ons land, kan vermeld worden, dat door het bestuur van het waterschap „Binnenpolder van Hedik- huizen" (N.-Br.) als beheerende de goederen van de corporatie van ingelanden, uit die bezit tingen ook weer dit jaar de grondlasten van al de belastingschuldigen, welke van die corporatie deel uitmaken, worden betaald. Een en ander beloopt eene som van ongeveer f3000. Te Volendam woont zekere C. K., beter bekend onder den naam van „pofferbakker," die voor eenigen tijd zocht in contanten te komen Hij bedacht het volgende: Zijne dochter stuurde hij naar den vracht schipper van Volendam op Edam, en vertelde dezen hoogst eenvoudigen man, dat de heer pastoor gezegd had, dat hij £150 moest hebben. Kwam dat geld niet, dan zou de moeder van den vrachtschipper stervenzij vertelde er ook zelfs bij, dat hij er volstrekt niet met den heer pastoor over spreken mocht, want, zeide zij „dan wordt jou het hoofd afgeslagen!" Onze vrachtschipper wist in Edam geld te leenen; hij bracht het bij den „pofferbakker," die het binnenpalmde* Een poosje later stuurt de „pofferbakker," zijne dochter weder naar denzelfden vrachtschip per, met de boodschap; „dat de heer pastoor te Volendam nu f200 moest hebben; komt het geld niet, zoo sprak zij dat moet mijn broer een visschersknecht in zee van boord vallen en verdrinken. Maar komen de f200 wèl, dan zal de heer pastoor missen lezen, en behoeft Dirk niet te verdrinken." En weder wist onze eenvoudigen man f200 machtig te worden (nu van een fabrikant uit Deventer, waar hij heen reisde), en weder borg onze „pofferbakker" de gelden in eigen buidel. Van een ander te Volendam wist hij later f40 los te krijgen, en misschien zou er nog meer in zijn bezit gekomen zijn, wanneer de zaak ten laatste niet aan de politie was ter oore gekomen. De „pofferbakker" liep eindelijk in de val. Aan zijn zwager (alias de bollenprikker) vertelde hij, dat zijne vrouw (die reeds lang dood was) hem gedurig in haar doodhemd verscheen, en dat zij niet kon „rusten" of er moest f200 wor den betaald bij den heer pastoor. De zwager moest bij mej. de wed. W. te Ilpendam (in welk dorp hij bijna dagelijks met visch vent) om f 200 i vragen voor den pastoor van Volendam. De zwager (even onnoozel als de Volendammer- vrachtschipper) gelooft aan de praatjes, en komt om f200 vragen bij mej. W. Deze heeft wel f 100 maar niet f 200 zij zendt Jaap, den visch- venter, dus naar den heer pastoor te Ilpendam, om de andere f 100. De heer pastoor te Ilpendam i begreep natuurlijk, dat bedrog in 't spel was ren, zoodat de vonken hun om de leden spatten. Zoo ver wij in de geschiedenis der Burgstraat teruggaan, en dat is vele honderden jaren zoo lang stond hier een smederij en behoorde die aan de Erdmannszoo lang ook draafde geen paard de stadspoort uit, dat niet door een Erdmann was beslagen. Ridders, die tot het vroolijke steekspel uittogen of den heerban des Keizers volgden met hun rui ters jonkers en edelvrouwen, met den valk op de vuist, de wapperende veêren op de baretten, vlei ende woorden op de lippen; bedilachtige patuciërs en burgersbedelmonniken landlieden met hun zware merriesvloekende zwedengehelmde rui ters van het legerFransohe dragonders al deze bezochten deze plaats. In vroeger tijd zouden de Erdmanns de kunst ook verstaan hebben, een duchtig zwaard, een houw- en steekvast harnas te smeden en daarom hoog ge roemd zijn geworden door krijgs- en edellieden maar niet alleen geduchte zwaarden smeden, ook die zwaarden te hanteeren zouden ze verstaan heb ben, zooals de sage verhaalt. Valentijn Erdmann, de smid, zou namelijk eens op een dag van 't jaar vijftienhonderd zoo en zooveel aan het hoofd van zijn gildebroeders een hevigen uitval gedaan hebben tegen een zeker bisschoppelijk leger, dat de stad benauwde en met zijn kloekmoedige gezellen den Bisschop het belegeren der stad voorgoed afgeleerd hebben. In 't kort, de Erdmanns waren een echte sme- dentamilie, krachtig, gezond burgerbloed, dat met Door den heer C. W. Snijder, zoo schrijft men ons uit Oud-Vosmeer, is in het najaar van '93 een proef genomen met het inkuilen van blade ren van suikerbieten, welke men als geslaagd kan beschouwen, daar het rundvee er gaarne gebruik van maakt. Als bijvoer kan het vooral in dit jaar, dat zich in het algemeen zoo ken merkt door gebrek aan hooi en stroo, goede diensten bewijzen. Buitenland. Een draagbaar rijwiel. Een jong officier van het Belgische leger, de heer Decamij, heeft een draagbaar rijwiel uitgevonden, dat men toe slaan en gemakkelijk op den rug dragen kan trots terugblikken kan op zijn voorvaderen, echt vleesch van den gezonden kern, waarvan we hier boven spraken, en Andreas Erdmann was een on- vervalscht lid dezer familie, zoowel wat zijn krach tige spieren als zijn eerlijken, eenvoudigen zin be trof. Hij had zijn handwerk lief en achtte het; hij keek met trots op zijn lederschort en zijn krach tige ledematen, het erfdeel zijner vaderenhij was Erdmann, de smid en wilde niets anders zijn hij was een aristocraat van het handwerk, van den arbeid. Iedereen verwonderde zich, dat de oude Erdmann den ganschen dag, als een knecht den hamer han teerde, eiken voerman de hand drukte't was im mers onnoodig, hij was eigenaar des huizes, en zijne wederhelft, de brouwersdochter uit de Burgstraat had hem een ruime som gelds mee ten huwelijk gebracht. Zijne naburen, alle kleine burgerluidjes, die, als 't slechts eenigszins mogelijk was, zich van den arbeid onthielden, om in een nobel kleed in de nieuwe stadswijken te boemelen of in een koffiehuis den tijd te dooden, als groote heeren, lachten om den eenvoudigen Erdmann en zagen bij 't voorbij gaan zijner werkplaats met echt groote heeren vergenoegen en met geringschatten de blikken op zijn schootsvel neder. »Als ik Erdmann was,« dacht dan menigeen in zijn dompige werkplaats, »ik maakte mij de vingers niet meer vuil en leefde als een heer van huishuur en renten.« Maar zoo gaat 't gewoonlijk, die 't niet te gebruiken weet, heeft het juist, en ons ge- INGEZONDEN. Het toekomstig kiesrecht P Wanneer het ontwerpTak geen genade vindt in de oogen der Natie, zien sommigen in hunne verbeelding een MinisterieDe Meijier en een kiesrecht, alleen voor hen, die minstens twee vertrekken bewonen. Zij, die buiten deze bepa ling vallen, zullen dan hun best doen, om hun éénig woonvertrek in tweeën te deelen, een stukje van zolder, stal of korenschuur af te schutten tot een tweede vertrekje of aan een portaal zoo veel mogelijk het aanzien van een kamertje ge ven. lijken moeten het derven als werkezels.« Deze blikken en woorden achtte Erdmann echter niet, ofschoon zij hem niet'ontgingen, maar de eeuwige stekelige praatjes en voorslagen van zijne vrouw, Monika, die konden 't hem vaak lastig maken. Monika Haslager was op de grenslijn der oude en nieuwe stad geboren. De oude Haslager, een rijke crouwer, die van beneden af begonnen en door zijn.speculatieven kop tot rijkdom was gekomen »liet zijne beelderige dochter een voor den toenma- ligen tijd in burgerlijke kringen buitengewone goede opvoeding geven, en de moedei, een goede, maar eerzuchtige vrouw zag niet ongaarne, hoe de schoone Monika hare schoone oogen naar hoogere kringen van gezelschap richtte en dank harer vurige lich ten, niet vergeefs. Een veeltakkige kroon met groote dikke paarlen verscheen haar vaak in den droom, zwevende over de braadpan. Dat had een beteeke- nisEn waarom dan niet Het bruine sap van Haslager kon menig verdorden stamboom weder tot bloei brengen. Zij was dus in 't geheel niet verheugd, toen de jonge Andreas Erdmann, de welgestelde smidszoon, om Monika's hand vroegzoozeer was zij reeds ingepakt door de zucht der sgroote lui,« die uit het nieuwe stadgedeelte tot haar was overgewaaid haar eigen gebied, waarin ze was gewonnen en groot geworden, waar zij geacht en ontzien werd zelfs, had ze leeren minachten. Gelukkig was datzelfde proces bij de jeugdige Monika nog niet zoover gevorderd, dat zij haar ge- Als tegenhanger van „een koffiehuis met ver gunning" kan men dan de volgende advertentie lezen Tc huur aangeboden: Een woning met kiesrecht. Zeer geschikt voor een antirevolutionair; of Ken Huisjesmelker zoekt langs d. m. e. m. gebr. weg zich in ver binding te stellen met politieke volksleiders voor de levering van een mooie partij kiezers. Billijke voorwaarden of Aanbesteding. Op den zooveelsten April a. s. zal aan den laagsten inschrijver publiek worden aanbesteed Het aanbrengen van het kiesrecht in ruim 300 arbeiderswoningen. Het bestek zal in gereedheid worden gebracht, zoodra de Min. heeft beslist, of in plaats van hout ook papier mag gebruikt worden. X. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 25 Maart voormiddags 9.30 uur ds. Straw,rood. Maandag 26 Maart geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 25 Maart voormiddags 9.30 uur, ds. Habbema. Maandag 26 Maart voorm. 9.30 ds. de Boer. GER. GEMEENTE. - Zondag 25 Maart voorm. 9 uur, nam. 2 uur, J. Boeijenga. Maandag 26 Maart voorm. 9, nam. 3 uur Kinderfeest. J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 25 Maart nam. 1.30 u. ds. Gemser. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 25 Maart vm. 9 ds. Gemser. Maandag 26 Maart voorm. 9 uur, Bevestiging der nieuwe leden, ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 25 Maart voorm. 9.30 uur, nam. 2.30 u. ds. Gideonse. Maandag 26 Maart voorm. 9.30 uur, Leden bevestiging. GEREF. KERK B. Zondag 25 Maart voorm. 9 uur, nam. 2 u. Bs. Bakker. Maandag 26 Maart, voorm. 9 uur, dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 25 Maart voorm. 9.30, ds. Vrijer. Maandag 26 Maart geen dienst. Marktberichten. Broek op Langedijk. Aardappelen p. mand f 0.afO.Bloemk. f a f (lichte) f0.a f0 Reuzen f f Roodekool f4. a f8.Witte f af Geele f 3. a f 8. en Wortelen f a f Uienf f 3.a f3,50 p. mud. Nep f0. a f0. Bieten f 8. a f 12 per duizend. Rapen f 2.f 2.50 ALKMAAR, 16 Maart. Aangevoerd: 6 stapel Kaas, wegende 3492 Kg. Kleine f 32.50 Commissie fMiddelbare f28. 1022 HL Granen, als: 77 Tarwe f5.50 a f7.— 15 Rogge f af Gerst f a Chev. f 5.— f 5.50; 532 Haver f 3.25 f 4. af.af Boonen, 161 Paardeb. f 5.50 a f 108 Bruineb. f6.— a f8.Citroenb. f 10.a f Duivenb. f af. Witteb. f 11.a f 12.50 30 Kanariezaad f 6.75 a f 7.Rood Mosterdz. f af Geel mosterdz. f 0.a f Kool zaad f a f Lijnzaad f Karweizaad t a fa 1 Blauw Maanz. f a f108 Erwten zonde burgerlijke natuur vergat. Zij kon de grove vereelte hand van den statigen Andreas met zijne heldere, trouwe, blauwe oogen, die eens de speel genoot harer jeugd was, niet afslaan, en de oude Haslager bleef niet achter. Zoo werd Monika, Erdmann's vrouw en 't behoefde beiden niet te berouwen. Monika's eenigermate lichter, naar 't nieuwe en bijzondere gerichten zin, dien zij reeds van hare moeder erfde, werd in deze met ijzer bezwangerde lucht kennelijk vaster en zekerder. Andreas wist haar standsgevoel als burgeres en vrouw van een kloeken smid, wat zij in haars vaders huis nooit zoo ondervonden had, opnieuw levendig te maken, als hij, gelijk een aristocraat in merg en been, op zijn voorvaderen wees, die allen den hamer zwaai den, en vooral op den ridderlijken Valentijn, die een' Bisschop bedwong. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 2