Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 15. Zondag 15 April 1894. 3e Jaargang. J. II. KEIZER. Wat nu? FEUILLETON. Het Erdmanns NIEUWE S 'IIIMil. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMi NTS PR IJS voor Noordsciiarwoude, Oüdkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden 50 et., franco p. post 60 ct. UITGEVER: BUREEL: Aoordscliarwoude. PRIJS DER ADVERTENT1ÈN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIENSTREGELING DP DE\ HOLLA*RSEIIEX SPOORWEG. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Voord-Scharwoude. Winter dienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.86* 7.461) 11.232) 3.063) 6.37") 9.53... AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.061) J 11.432) 3.263) 6.574) 10.13...: - regeld te Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Helder. De metstopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met 3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. RICHTING AMSTERDAM. GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 '12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Bij dit nummer een bijvoegsel. behoort De stembus heeft haar eerste woord gespro ken. Of wij voldaan zijn over den voorloopigen uitslag We zijn niet ontmoedigd, maar toch wel een weinig teleurgesteld. De herstemmingen hebben nog veel goed te maken. Tot zoolang blijven wij met vreeze vervuld. Op vele plaatsen is de kans voor de kieswet mannen gering, in andere zal een harde strijd gestreden moeten worden. Zooals het zich laat aanzien, kan misschien de zegepraal van één enkelen voorstander over de kieswet beslissen en zal wellicht van een kleine groep kiezers het hoogste staatsbelang afhangen. Bedenkt daarom kiezers, dat uw stem ditmaal dubbele, misschien tiendub bele waarde heeft, en dat ge voor een groote verantwoordelijkheid wordt ge plaatst. Nooit werd sedert 1848 een zoo heftige ver kiezingsstrijd gestreden. Maar ook nooit werd bij de stembus de gewone partij verdeeling zóó vergeten, dat men zijn stem uitbracht op iemand, dien men vroeger krachtig had bestreden, en wel, omdat hij thans met ons hetzelfde doel, de aan neming van de kieswet beoogt. Onder de tegen standers van de Wet-Tak staan onverbeterlijke conservatieven naast de heftigste sociaal-demo craten, ofschoon de beweegredenen wijd uiteen loopen. De socialist Cornelissen, redacteur van „Recht voor allen" verklaarde in eene vergadering te Amsterdam, dat hij de kieswet-Tak liefst zal zien vallen, en dat dit de wensch van al zijn partijgenooten behoort te zijn, omdat de aanne ming van die wet het volk voor jaren tot tevre denheid zal stemmen en de kans op eene door hem ge wensch te revolutie zou verminderen. Wij laten de verantwoordelijkheid voor deze veronderstelling voor rekening van dezen fana- tieken volksleider, maar aan zijne vruchten kent men den boom. Voor hem beteekent dus de aan neming van de kieswettevredenheid onder 't volk, verwerping van die wetde revolutie. Dat het voortdurend tegenhouden van maat schappelijke hervormingen koren op den molen is van deze partij daarvan zijn ook wij over tuigd. Men heeft gevraagd, of men dan uit vrees voor het volk ook de meest onbillijke wenschen zou moeten inwilligen. Neen, duizendmaal neen, antwoorden wij. Maar de vraag om kiesrecht is niet onbillijk, en het beste middel, om het socialisme te bestrijden isdoe reclit aan het volk, en liet zal uw vertrouwen niet beschamen. De weinige oproerkraaiers zullen tegenover een rechtvaardig bestuur machteloos zijn. Maar hoe moet nu onze houding zijn bij de herstemming In ons district hebben wij te kiezen tusschen Mr. W. v. d. Kaaij en Mr. M. W. P. Treub. Alzoo tusschen een liberaal en een radicaal. Stellen wij ons nog eens helder voor den geest, dat het hier geen keuze geldt tusshen deze twee personen, nog minder tusschen de liberale en radicale partij, maar eene keuze vóór of teeren de kieswet. Herinneren wij ons, dat j deze afgevaardigde alleen zal hebben te stemmen over 't ontwerp-Tak of in het ergste geval over een nieuw ontwerp, dat door een nieuw Ministerie zal worden aangeboden. De heer Treub verklaarde openlijk, dat hij deze kamer zedelijk I onbevoegd achtte, om andere, belangrijke zaken af te doen. Bovendien is uit de eerste stemming voldoende gebleken, dat voor een radicale meer- derheid niet gevreesd behoeft te worden. Wij aarzelen dus niet in dit bijzonder ge val en voor deze eene kamerzit ting u den heer Trent) aan te be velen. „Maar een radicaalzegt ge „een 't Is kluchtig, wanneer wij door sommigen in hun onkunde de zondenlij st van de radicalen hooren opmaken. Weet ge, wat wij tegen de radicalen hebben? Zij zijn uit de liberalen voortgekomen, maar hebben zich daarvan afgescheiden en hebben later de liberalen krachtig bestreden. In dien strijd hebben zij het aan harde verwijten en bit teren spot niet laten ontbreken. Maar is het toch ook niet waar, dat de lib. partij zoovele elementen bevat, die altijd tegen houden, altijd remmen en zich achter uitvluch ten verschuilen, zoodat zij de meer vooruitstre vende onder hen voortdurend tot werkeloosheid dwingen Overigens kunnen wij ons niet met alle pun ten van het radicaal program vereenigen. Maar om u te toonen, dat dit program er niet zoo vreeselijk uitziet, als velen wel meenen, vroegen wij den heer Treub een exemplaar daarvan en zullen wij het aan het einde van dit artikel vermelden. Het zal dan duidelijk worden, dat de radicalen in de hoofdzaken niet zooveel van de vooruitstrevende liberalen verschillen. Vergun ons nu nog eene vergelijking. Verbeeldt u, ge zijt ernstig ziek. Nu zijn er in uwe woonplaats twee geneesheeren. De eene is uw vriend, met den anderen verkeert gij op gespannen voet. Nu weet gij, dat uw vriend u ntet kan helpen, maar dat de andere geneesheer het middel bezit, dat u genezen kan. Zoudt gij dan niet tot den laatsten uw toevlucht nemen Verklaring is zeker overbodig. Nu weten wij, dat de kieswet niet alle maat schappelijke ziekten zal genezen, maar het mid del zal zeker herstel geven voor deze ziekte Er is een talrijke klasse in de maatschappij die zich bitter beklaagt, omdat zij door de meer bevoorrechte tot onmondigheid wordt veroordeeld. PROGRAMMA van den Radicalen Bon<1. I. Algemeen kiesrecht, mede ter voorbe reiding van algemeen stemrecht. II. Een kiesstelsel dat de vertegenwoordi ging ook der minderheden zooveel mogelijk waar borgt. III. Afschaffing der Eerste Kamer. IV. Een regeling van het arbeidscontract ten einde: a. te voorkomen overmatigen of onvoldoend betaalden loonarbeid; b. te verhinderen eiken arbeid van kinderen, welke schadelijk is voor hun lichamelijke of geestelijke ontwikking; c. te waken voor gezondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaatsen; d. te voorkomen dat arbeiders, wier arbeids kracht door ouderdom, ziekte of ongeval is ver minderd of te loor gegaan, afhankelijk worden van openbare, kerkelijke of particuliere liefdadig heid; e. te zorgen, dat de rechten der arbeiders niet minder dan die der werkgevers zijn gewaar borgd. V. Dadelijke voldoening door de overheid aan de sub IV gestelde eischen, wanneer zij zelve direct of indirect als werkgeefster optreedt. VI. Vervanging en beperking der armen zorg, door verplichte verzekering tegen de ge volgen van ziekte, invaliditeit, ouderdom, wer keloosheid. Concentratie van armenzorg. Zorg van de overheid voor voldoenden onder stand van hulpbehoevenden, zoo dikwjjls die niet of niet onvoldoende wordt verstrekt door de ker kelijke en particuliere liefdadigheid. Ontheffing der gemeenten van overmatigen en ongelijken druk der armenzorg. VII. Maatregelen van overheidswege voor betere huisvesting der niet- of mindervermogende. (Uit liet Duitsch vertaald naar Anton Freiherr von Per fall.) 4.) De vereelte hand van den arbeider en het schoots vel worden uit de hoogte minachtend aangezien zij zijn een onoverkomelijke grens in hetj mensche- lijk gezelschap, trots alle vrijzinnige en ophelderende redeneeringen. Het is toch zóó. Al die schreeuwers openen hun huis veel liever voor een netgekleeden zwendelaar met fijne handen, dan vooreen wakke ren handwerksman, wien misschien de onaangename geur zijner werkplaats in de kleeren zit. Honderd maal zal men u uwe afstamming van een smid voor de voeten werpen, niet met woorden, dat zou onwellevend zijn, maar met duizend gebaren en blikken, die u het bloed nog erger doen koken. Ik zou het niet kunnen verdragen Ik beging een on geluk Daarom bleef ik binnen de mij door de natuur aangewezen grenzen. Daar moest eens iemand komen, om het te wagen met mij den spot te drij ven Ik zou het hem niet raden 1 Al dat oversprin gen van den eenen stand in den anderen, het is tot niets nut. Onze voorvaderen hebben dat wel goed begrepen en zij waren gelukkig en toch geacht daarenboven. Echte, eenvoudige burgers, voor wien zelfs ridders en keizers ontzag hadden. Nu hij maakte een verachtelijk gebaar, «die zich zelf ver acht, dien veracht alles en met rechtk «Gij behoeft toch van Sixtus geen ambachtsman te maken" spraken moeder en dochter te gelijk op denzelfden toon, »dat is slechts inbeelding van je. En nu, waar het 't wel of wee uwer beide kinde ren geldt, zult gij allerminst aan die zucht toege ven. Gij kunt toch met uwe zwarte handen Gilde niet naar het bal geleiden of met Sixtus bezoeken afleggen bij de heeren professoren? Valentijn kan alles voortreffelijk in orde houden. En dien neemt het niemand euvel, dat hij zwarte handen heeft, zelfs niet Fevie van den bakker Schwarzdie heeft ook breede vingers van het eeuwige broodkneden." «Zoo, altijd nog die Feviebemerkte Gilde. Valentijn trok de schouders op. «Hupsch genoeg voor een smid. En haar breede vingers passen juist goed bij de mijne,sprak hij, zijn beide grove han den uitstrekkend. «Pan heeft de een tenminste den ander niets te verwijten.De vader was klaarblijkelijk ontstemd, zijn voorhoofd was gefronst. »Hoor, Monikasprak hij plotseling, «ik wil mijne kinderen elk offer bren gen. Van mijnentwege zelfs ophouden met te wer ken, zoo ik het kan laten, daar het in uwe oogen nu eenmaal een schande schijnt te zijn, maar met het bal en met de professoren, dat past niet, dat moogt gij niet verlangen en verwachten van mij. Dat uitlachen kan ik niet verdragen en het eene of andere heertje zou het niet kunnen laten, en dan zijn vuist trok zich als een schroef te samen. «Wees gerust, vader« zeide Sixtus lachend, «dat zullen wij alleen wel in orde brengen, en wat den arbeid betreft, gij behoeft u daarom niet den min sten dwang op te leggen. Gij hebt moeder angstig gemaakt. En ik geloof steeds, gij doet onrecht aan hen, die gij altijd slechts uit de verte hebt leeren kemnen. Wat helpt alle geleerdheidalle vorming zonder handwerkDat voert den staat het noodige levenssop toe, terwijl de anderen het tot ideale doel einden verwerken «Aardig gedachtNiet kwaad gedachtmom pelde Erdmann hoofdschuddend. «Overigens, laten wij die zaak met rust. Wat zal heden avond ge schieden tot viering van de terugkomst onzer kin deren Zullen wij iemand noodigen Monika lachte eenigszins spottend. «Wie dan Wel, Schwarz met Fevi, en Riemers allen brave, nette lieden, die zich verheugen zullen, Sixtes en Gilde te zien.« «Braaf en net,« antwoordde getroffen de mees- teres.« Maar toch geen gezelschap voor Sixtus en Gilde.cc «En wat zegt gij daarvan, Sixtus vroeg de vader, zonder op Monika acht te geven. «Ik ben er sterk voor. Het zijn allen oude be kenden, in 't bijzonder de oude Riemers. Hoe vaak speelde ik vroeger in zijn zadelmakerijalles kon ik wegstoppen, maar nooit verdroot 't hem.« «En gij, Gilde wendde hij zich tot zijne dochter. «Eerlijk gezegd,antwoordde deze, «ik stel bitter weinig belang meer in deze luidjes. «Ik heb een ander plan gevormd. «En welk?« «Ik ben van plan met moeder naar den schouw burg te gaan, Lohengrin' wordt gegeven. Zeker heeft zij hem nog niet gehoord, en als wij heden met een gezelschap daarheen gaan, dan gaat het morgen als een loopend vuurtje voor de stad het was een fameuse lasler.« «Goed, als de »Lohengrin«, die ik ook niet ken, u absoluut noodig is om te blijven leven, Moni, ga hem dan zien met Gilde. Dan is echter elke uit- noodiging overbodig. Sixtus en ik gaan samen een voudig naar do kroeg hierover, daar ontmoeten wij ze allen te samen. «Behalve Fenk, zei Valentijn eenigszins geërgerd. Erdmann dreigde lachend met den vinger. «Nu, Fevi zal u wel weten te vinden zonder uitnoodi- ging en zonder kroeg. Uitgemaakt dus, de vrouwen in den schouwburg, de mannen in de herberg! Ik moet nog even naar beneden in de werkplaats, over een kwartier ben ik gereed, en dan gaan wij. De moeder en Gilde gingen naar hare kamer om toilet te maken, waarbij Gilde de noodige verkla ringen en ophelderingen van het beroemde tooneel- stuk gaf, opdat hare moeder zooveel mogelijk zou den kunnen begrijpen, wat ze zag. Sixtus liet zich door Valentijn van Fevi vertel len Valentijn maakte hem door zijne onbeperkte loftuigingen zoo begeerig naar het wederzien van dat meisje, dat hij in zijn jonge jaren ook heel best gekend had, dat hij zich zelf beloofde, zoo spoedig

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1