Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 17. Zondag 29 April 1894. 3e Jaargang. IA BEI SLAB. FEUILLETON. Het Erdmanns M E UWE L41GG1UKRR (fllBAVT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMI NTS PR IJS voor Noordscharwoudk, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk: per drie maanden SO ct.5 franco p. post 0O ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: üoordschairwoude. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. WIE^STR EG Vc RICII GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) Ol1 srtrekuren v TING HELD 11.232) 3.063) DEI ,an al ER. 6.374) i 1IOLLA11 station Noc 9.53stopt ge I)§CHE!V SPOOHWEG. (Greenwich lij<1 >rd-Scharwoude. Winter dienst.) RICHTING AI GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 1.) 11 S T E 1 12.04f HDAIH. 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.061) Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Hcld< en Donderd.met3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.metl] 11.432) 3.263) 3r. De met i) stopt geteekenden trein 6.574) les Donde des Maan regeld te 10.13... Zijdewind ird.met 2) Maand, d. te Zijdewind. AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. 12.24f Heiloo ei 1.58 4.15 Castricum. 8.36 De strijd is volstreden. Het conservatisme heeft bij de stembus getriumfeerd. Een overwinning echter, volgens een zoo afkeurenswaardig kies stelsel verkregen, heeft weinig zedelijke waarde. De tegenstanders der kieswet hadden, behalve de afgezaagde grondwetsbezwaren eigenlij k slechts één wapen, het was de leus: „kiezers, pas op je zakken, want de sociale verbeteringen, die men wenscht, konden wel eens een offer van de be lastingplichtigen vorderen. En dit wapen, al was 't niet van de edelste soort, bleek voldoende te zijn. Zelfs de onvermoeide pogingen van ware volks mannen als Kerdijk, Goeman Borgesius en zoo veel anderen stuitten op dat wapen af. Toch zal hun arbeid niet vruchteloos blijven. De goede zijde van deze beweging is deze, dat onze kamerleden zich in hun ware gedaante hebben vertoond. De toestand is zuiverder ge worden. Het volk heeft zijn vrienden leeren Wij verwachten, dat zij, die tot dezen uitslag hebben medegewerkt, de volle verantwoordelijk heid daarvoor zullen aanvaarden, en zich niet achter uitvluchten verschuilen. Die verantwoordelijkheid zal zeer zwaar zijn. Het nieuwe Ministerie waarschijnlijk een Min. Roëll De Beaufort v. d. Kaay mag op het aantal kiezers een honderdduizend tal beknibbelen, die heeren hebben den kiezers verzekerd, dat ook zij vóór eene groote uitbrei ding zijn; en de vooruitstrevenden houden hen natuurlijk aan hun woord. Maatschappelijke verbeteringen, zooals de pen sioenwet voor arbeiders, die door het tegenwoor dig Ministerie is voorbereid, eisclien wij ook van hen. Nu zullen die heeren moeten toonen, dat zij niet alleen afbreken maar ook opbou wen kunnen. Te Amsterdam zijn van de 23000 maar 10000 kiezers opgekomen. Op kleine plaatsen is beter gestemd, maar de kiezers zijn ook naar de stem bus gesleept. Waar bij de tegenwoordige kiezers zooveel vadzigheid en onverschilligheid bestaat, zou men daar nog durven beweren, dat nieuwe kiezers het gehalte zullen verminderen? Toen de heer Roëll Maandag 11. te Alkmaar de eandidatuur Y. d. Kaay zou verdedigen, ver voegden zich aan het lokaal ook de heeren Treub en Goeman Borgesius. Maar die heeren werden eenvoudig buiten de deur gezet op gronddat de bijeenkomst alleen toegankelijk was voor kiezers in het district Alkmaar. Lezers, hetzij gij tot de voorstanders van Y. d. Kaay of van Treub hebt behoord, aan u laten wij het over, onpartijdig de houding te beoordeelen van het Bestuur van eene Lib. Kiesvereeniging, dat den tegen-candidaat niet in de gelegenheid stelt, zich te verdedigen. Riinienlancl. Wegens het vroegtijdig invallen van de warmte bij een betrekkelijk langdurige droogte zijn te Langedijk duizenden koolplanten door de onverdelgbare vlooien vernield. Geheele plan- tenbanen moeten worden over gezaaid. Hebben de Langedijkers een ongunstigen winter gehad, dit kwaad is al weer niet in hun voordeel. Na den regen van verleden week zijn de onwelkome gasten verdwenen. Vrijdagmorgen had te Dirkshorn een zeer droevig ongeluk plaats. Zekere L. J., aan het mestvaren voor K. S. waar hij in betrekking was, had zijn vlet waarschijnlijk wat al te diep geladen, tengevolge waarvan het vaartuig zonk .en de ongelukkige mede naar de diepte ging en jammerlijk verdronk. De verslagene laat een vrouw met twee kin deren na. 21 koeieu verbrand. Woensdagmiddag is de groote boerderij, eigen dom en bewoond door Jan Krol te Bergum, in de vlammen opgegaan. De geheele veestapel, bestaande uit 21 koeien, ging verloren. Naar spelen van kinderen met lucifers bij een hooi rook, die zich op het heem bevond. Een eigenaardig nies. Bij de herstelling van het Raadhuis te Bol- sward is uit den voorgevel genomen het mes, dat, volgens overlevering, aldaar op bevel van den Magistraat te Bolsward was bevestigd als herin nering aan het treurig feit, dat bij het Friesche kinderspel, het zoogenaamde „varkensslachten", een jongen met dit mes werd gedood. Jammer dat geen jaartal op dit mes voorkomt Vermoedelijk is het drama voorgevallen in het einde der 16e of in het begin der 17e eeuw. Het mes bestaat uit een vierkant hecht van uit gesneden been, waarop voorkomen de zinnebeel den van geloof, hoop en liefde en gerechtigheid, gedekt door een staanden leeuw. Het lemmer, dat zeer verroest is, is in hecht omvat door een zilveren ring, waarop vermeld staat de naam van Ippe Willems Soon. Hoogstwaarschijnlijk is dit de naam van den jongen, die zijn speelmakker doodde, De grootte en vorm van dit mes is ge lijk aan een tafelmes uit den ouden tijd. Bij buitengewone gelegenheden en over ijs komen vele nieuwsgierigen, vooral de Priessche jeugd, om het mes te zien. Het zal dan ook weer in den voorgevel boven de waag worden aangebracht. Terwijl in gewone jaren de kerseboomen niet vóór de helft van April bloeien, hebben in de Betuwsche boomgaarden de vruchten zich nu reeds gezet en zijn al uit den haam, d. w. z. het laatste deel van de bloem is afgevallen. Het grootste gevaar van bevriezen is thans geweken, zoodat men hoop mag koesteren op een zeer overvloedige opbrengst der boomgaarden. De peren zijn den gevaarlijksten tijd ook door; de appelboomen zullen voor het grootste deel over enkele dagen pas in vollen bloei staan. Zij beloven zeer veel. Een treffend staaltje van bijgeloof wordt gemeld, niet uit Drente of Gelderlands achter hoek, maar uit Sliedrecht, een der welvarend- wier zoontje ziekelijk was, had eenigen tijd ge leden den raad ingewonnen eener waarzegster te Maassluis, die niet aarzelde om te verklaren dat het knaapje behekst was. Het eenige middel om den boozen geest uit te bannen was eene koolzwarte kip te nemen en die in een ijzeren pot met urine van het ziekelijk knaapje te koken, met een paar hoefijzers en eene hoeveelheid spelden. Vrijdag jl. kwam de moeder tot het besluit het aangegeven middel te beproeven. Zij had bij een wisselwachter eene echt koolzwarte kip gezien, die zij door haar kostganger liet koopen. Een ijzeren pot met urine van het kind en de voorgeschreven hoeveelheid hoefijzers en spelden werd te vuur gezet, maar toen het er op aankwam de levende kip daarin te doen, ontzonk der vrouw de moed. De kostganger was echter koelbloediger en volvoerde de beslissende daad, waarna de pot gesloten werd. Een paar malen deed de tot zoenoffer bestemde kip nog eene wanhopige poging om het deksel te openen; toen begaven haar de krachten en weldra was zij niet meer. Van een uitvaart van den boozen geest was evenwel niets te bespeuren in den toestand van het knaapje kwam niet de minste verandering. Van 7 uur 's avonds tot 's nachts 1 uur hield men den pot te vuurde zonder ling gekruide kippensoep was gaar, maar wat er verder mee gedaan moest worden, wist geen der in het geheim ingewijden de waarzegster had dat niet gezegd. Mistroostig ging men toen ter ruste en sedert is nog niet de minste uitwerking van het toovermiddel waargenomen. (D. Crt.) Vervolging van den Sociaal-Dcinocratisclien Bond. De arrondissements-rechtbank te Groningen, heden uitspraak doende in de bekende strafver volging, veroordeelde A. Rot, S. W. Coltof en C. Cornelissen elk tot 50 gulden boete of 10 dagen hechtenis wegens deelname aan een ver boden vereeniging, als bestuurders door ver- eenigde personen gepleegd. De eisch van het O. M. was twee maanden gevangenisstraf voor elk der beklaagden. (Uit het Duitsch vertaald naar Anton Freiherr von Perfall.) 6.) Sixtus draaide zich onrustig heen en weder. De graaf trok de schouders op. «Veroordeel, heer Erd- niann. Maar ik denk, met de meening van een hij stokte, als dorst hij 't volgend woord niet uit spreken. «Van een smid, wilt u zeggen," vulde Erdmann lachend aan, «zal hij er niet goed doorkomen? Niet waar? 't Is mogelijk, dat u gelijk heeft, heer graaf. »Vader!« fluisterde Sixtus. wien dit gesprek alles behalve goed deed, daar hij goed genoeg gevoelde, welke een belachelijke rol zijn wakkere vader in deze omgeving speelde, en hij drukte in 't geheim zijn hand. Zijn vader scheen hem te begrijpen en brak terstond het gesprok af, dat zich voor hem op zeer gevaarlijk terrein begaf. De studenten trokken zich terug. Graaf Sergius naderde Gilde en stelde zich met een sierlijke be weging aan het schoone meisje voor. «U vat de zaak gewis van een betere zijde op dan uwe gestrenge Papa, mejuffrouw? Dames ple gen dergelijke ridderlijkheden gaarne te vergeven. Als het carnaval komt, zal hij reeds lang in staat zijn, zijn schoone zuster in ons gezelschap te be geleiden. Het zal dan, zooals Sixtus mij verhaalde, uwe eerste intrede in de wereld zijn. Wij zullen u toch zeker ook wel op ons corpsbal zien, is te ho pen Gilde verloor geheel hare bezinning tegenover den jeugdigen volleerden cavalier. Het was de eerste maal, dat hare schoonheid door een jonkman van voornamen huize gehuldigd was. Zij voelde zich diep gekrenkt door hare onbehol penheid, zij overwon zich echter met zichtbaar ge weld en zag den graaf Sergius met vasten blik in 't gelaat. Hij was een schoon, bloeiend jongeling, ge heel anders in zijne bewegingen, in uitdrukking zijner mannelijke stem dan de jonge burgerluidjes, die haar vaderlijk huis af en toe bezochten. «Ik weet niet, of vader zich daartoe zal laten be wegen. Ik vrees, dat de verwonding van Sixtus juist het hare zal bjjdragen om uwe wenschen niet te voldoen. Zeg u, heer graaf, wat was toch eigen lijk de aanleiding tot dit duel?® vroeg Gilde, haar bezinning spoedig weder herkrijgend. «Aanleiding?® antwoordde de graaf lachend. «Het doet mij leed, u beter te moeten inlichten u ge looft wellicht aan een of andere liefdehistorie? Per soonlijke aanleiding was er in 't geheel niet, hem werd eenvoudig een tegenpartij gegeven, daar hij zonder zich met anderen te meten niet tot den innerlijken bond van 't corps kon toegelaten worden. «In alle opzichten zeer prozaisch,® antwoordde Gilde. «En daarvoor deze angst, deze zorgen eener moeder, eener geheele familieNu dan kan ik de ontevredenheid mijns vaders zeer goed billijken. «En toch gevalt u deze jeugdige overmoed en u heeft uwen broeder zoo 't mogelijk is, van heden af, nog meer lief dan te voren, juffrouw Gilde «Wie zegt u dat, heer graaf?® »U is een dame,« antwoordde de graaf lachend. Het gesprek met Sixtus was ondertusschen geëin digd. De oude Erdmann scheen niet overtuigd te zijn door zijn' zoon. Zonder handdruk verwijderde de vader zich van het bed. «Wij gaan, Gildesprak hij kort tot deze, zon der op den graaf eenigszins acht te slaan. Gilde trad nu eerst tot Sixtus, die haar verheugd de hand toestak. «Gildelispelde hij haar toe, «breng vader in zachter stemming. Hij is niet goed voor mij te spreken. Hij wil nu eenmaal alles van zijn stand punt uit beoordeelen. «Och, dat is het juistzuchtte Gilde in volkomen overeenstemming. «Daaronder lijd ook ik dagelijks Hoe benijd ik je, Sixtus, om je vrijheid. Vergeet daarom ook uwe Gilde niet. Wij zijn van nu af verbondenen. Hoort gij De vader drong tot vertrek, het was hem zicht baar onpleizierig in zoo'n omgeving. «En nog wat,® fluisterde zij hem toe. «Een har telijke groet van Fevi. Die arme Valentijn Zij drukte nog een kus op de lippen haars broe ders en ijlde haren vader na, die zich, niettegen staande alle mogelijke inspanning van de zijde des graven, met geen gesprek meer inliet en droog groetend de kamer verliet. In de deur kon Gilde niet nalaten, nog eenmaal om te zien. De betooverende oogen van graaf Ser gius waren met zulk een gevoelvolle uitdrukking op haar gericht, dat zij trots alle bezinning en kost schoolervaring toch moest blozen. Sixtus gevoelde zeer goed, welken indruk zijn vader op de aanwezige corpsbroeders moest hebben gemaakt. Er was een benaming in hunnen kring gebruikelijk voor een man uit het volk, wiens rok niet naar de nieuwste mode gesneden was «kaffer, en zijn vader, de onwellevende, onbeschaafde man met zijn lompe bewegingen, hem door zijn handwerk eigen, zijn harde vereelte handen, was in de eerste plaats een «aartskaffer®, zoo als de bena ming in den overtreffenden trap luidde. Tranen van woede, van bittere krenking welden hem in de oogen. Hij haatte al zijn vrienden op dit oogenblik, niet het minst den graaf Perin, met zijn weldoordachte redeneeringen. Wat zou die zich vroolijk maken over den goeden, redelijken vader, dien hij in zijn binnenste toch waarlijk hoogschatte. Hij voelde en zag den gapenden afgrond, die hem scheidde van al zijne vrienden. «Kafferhij las dit woord, dat hij zelf in onzinni- gen, overmoedigen hoogmoed vaak gebezigd had, op aller lippen en onwillekeurig steeg in hem een vij andig gevoel tegen al zijn vermeende vrienden op, die werkelijk tot een geheel anderen stand be hoorden. «Sixtus,® onderbrak graaf Sergius dezen duisteren

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1