Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 6 Mei 1894. komst echter was zij zeer vermoeid. II. Bussum-prijs. Handicap. "Wedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder. Prijs f 400. De winner ontvangt f 300, de tweede f75, de derde f25. Afstand ongeveer 2000 me ter. De vijf ingeschreven paarden waren opge komen. De baan was intusschen zeer zwaar geworden. Bij deze race kenmerkte zich Mandoline" als een voortreffelijk draver met prachtigen stap. Zij nam dadelijk de leiding en zij won weer gemak kelijk met 3 a 4 lengten van „Deca." Dicht bij de finish was „Robin Hood" door een flinke spurt derde geworden. III. Prijs van 's Graveland Harddraverij han dicap, aangespannen, voor paarden van alle lan den en rassen, die geen beter record dan 1.54 getoond hebben. Mimimum-afstand 2200 M. Eerste prijs: f300.— tweede prijs: f75.— derde prijs f25. Dertien dravers waren ingeschreven De verwachting was hoog gespannen. Vooral van „Expectation" verwachtte men zeer veel. 't Was een mooi gezicht, de baan gestoffeerd met die dravende paarden. Al dadelijk kwam „Yoël Tabor" voor. Men was verrast door zijn eleganten krachtigen gang. „Expectation" volgde eerst, toen „Phrynia" enz. maar bij de laatste ronde liep „Phrinia" in en „Expectation" voorbij. De uitslag was: le „Tabor" in 4 min. 10y5 sec., 2e „Phirinia" in 4 min. 194/5 sec. en 3e „Expectation" in 4 min. 20'/5 sec. Onder luid applaus werd de uitslag van deze belangrijke race bekend. IV. Prijs van het Gooi. Handicap, hordenren voor paarden van 4 jaar en ouder. Prijs f 475. De winner ontvangt f350; de tweede f 100; de derde f25. Afstand ongeveer 3200 meter. Weer kwam „Mandoline" hier dadelijk voor, maar „Ida" was eerst een leelijke concurrente. Langzaam echter liep zij uit, „Entricer" liep in en kwam haar voorbij. De belangstelling hier was, als gewoonlijk, bij een hordenrace zeer groot. „Mandoline" sprong voortreffelijk. Zij won ook hier den eersten prijs met 2'/2 lengte voor „Entricer." „Ida" kwam derde aan. V. Cruys-Bergen-Prijs. Record-harddraverij, aangespannen voor paarden van alle landen en rassen. Paarden zonder record worden door den han dicapper geplaatst. Paarden met een record van 1 min, 53 sec. of slechter 3000 Meter. Voor iedere betere record-seconde tot 1 min. 47 sec., 26 Meter meer. Voor iedere betere record-seconde van af 1 min. 46 sec., 27 Meter meer. le Prijs f400.—, 2e prijs 1100.3e prijs f 50.—, „Mirka" nam de leiding, „Redburr" was twee, „Rejected, de eenige telganger, drie. „Mirka" liep zeldzaam mooi. „Redburr en Lartschik" wer den gediskwalificeerd en bij het passeeren van den start ook „Redfloat," die anders den derden prijs had gehaald. Nu was de uitslag dat van de beide overblijvende „Mirka" mooi den eersten en „Rejected" den tweeden prijs won resp. in 5 min. 393/5 sec. en 6 min. 22/5 sec. VI. De laatste was Noord-Holl. Steeple Chase. Handicap voor paarden van 4 jaar en ouder. Prijs f 550. De winner ontvangt f 425de twee de f 100de derde f 25. Afstand ongeveer 4000 Meter. „Brièr" hield zich uitstekend onder zijn kra- nigen berijder, „Douglas," gaf het spoedig op. Sweet Brièr," won met zes lengten van „Pas cal" bereden door Marcussen. Verschillende nieuw gekozen leden van de Tweede Kamer hebben reeds een zitplaats in de vergaderzaal uitgekozen. De heer Tak van Poort vliet zal zijn oude plaats innemen op de mid- denbank aan de uiterste linkerzijde tegen het beschot, laatstelijk bezet door den heer Zijp, die zijn buurman ter rechterzijde wordt, zijnde deze zetel ontruimd door den heer Kerdijk, die op de plaats van den heer Kielstra naast den heer Heldt gaat zitten. Voorts is de plaats van den heer Van Houten nog open, daar zijn opvolger voor Groningen, prof. Drucker, het oud lid De Meijier op zijn bank zal vervangen. Ook de buitenlandsche pers houdt zich met den uitslag onzer verkiezingen bezig. Het oordeel der Tempseen der meest gematigde der repu- blikeinsche organen in Frankrijk, luidt aldus: „Zonder ons een oordeel aan te matigen over de meerdere of mindere behendigheid van de taktiek, door dezen bekwamen staatsman met zoo droeven uitslag gevolgd, is er alle reden om de onvermijdelijke verdaging van deze kiesrechtuit breiding te betreuren. Deze hervorming kon niet te spoedig, kon niet in te vrijzinnigen geest worden tot stand gebracht. Uitstel doet de be- teekenis der zaak toenemen en vermindert de weldoende betrekking. Zulk een wet kan een waarborg zijn voor den maatschappelijken vrede als zij snel wordt ingevoerd, zij wordt een oor zaak van tweedracht als zij ter elfder ure „uit weerstrevenden handen moet worden gerukt." En na de vraag te hebben gesteld wat verder moet worden gedaan, besluit het blad met deze woorden „Voor hem, die nadenkt en die den blik wat verder slaat dan de dag van heden, moet het duidelijk zijn, dat de staatkundige, maatschap pelijke en zedelijke toestand van de Nederlan den zich evenmin als in welk land van Eu ropa ook leent voor onbepaald uitstel van her vormingen. De democratie staat voor de deur Van de wijze, waarop men haar begroet, zal het er van afhangen, of haar optreden vredelievend zal zijn, dan wel of er een tijdperk van alge- meene woeling door zal worden ingewijd. De Tribuna, het orgaan van den Italiaanschen minister-president Crispi, bespreekt den uitslag der herstemmingen van Woensdag 24 April cn komt tot de volgende slotsom „Zal Tak nu kans zien om de eenheid in de liberale partij te herstellen Of zal die partij bij alle mogelijke combinaties weerbarstig blijven? Wie moet er nu gaan regeeren en hoe? De kieswet die een waarborg voor de inwendige rust zou hebben geboden, is ingetrokken, zal nu ook van de groote half voltooide financiëele her vormingen van Pierson worden afgezien? In de gegeven omstandigheden is een Cabinet d'affaires mogelijk. Maar dan? Voor wie nadenkt en het oog op de toekomst richt, is de staat kundige, sociale en moreele toestand in de Ne derlanden er niet naar om het met halve maat regelen te probeeren. Evenals in andere landen van Europa staat ook daar de democratie voor de poort en klopt aan. Het hangt geheel af van de wijze waarop men haar ontvangt, of hare komst vreedzaam zal zijn, dan wel het begin van een periode van algemeene rustverstoring." Buitenland. De Parijsclie politie volgt thans een ge heel ander stelsel om de anarchisten te beletten hunne aanslagen te doen dan het vroegere, dat tot geen resultaten leidde, omdat het nagejaagde individu of in een huis met verschillende uit gangen wist te ontsnappen, of, als hij schrander was, weldra begreep, dat de politie hem op de hielen zat en zich dan natuurlijk schuil hield. Op de prefecteur van politie kent men het domicilium, het atelier, waar zjj werken, wan neer zij werken, de plaats, waar zij hunne maal tijden gebruiken, van meer dan duizend anar chisten. Het volgende stelsel wordt nu in practijk gebracht. Eiken morgen vertoont zich een agent, vóór de anarchist opgestaan is, aan diens domicilium, klopt en antwoordt op de vraag van den anar chist „Wie is daar Een agent. Dan doet de anarchist open en vraagt„Wat moetje hebben?" waarop de agent antwoordt„Ik ben een agent van de veiligheidspolitie en ik kom alleen con- stateeren dat gij tehuis zijt. Tot weerziens En de agent verwijdert zich, terwijl de ander een zucht van verlichting slaakt. In de restauratie hetzelfde tooneel. Terwijl de anarchist zijn ontbijt gebruikt, tikt iemand hem op den schouder. „Wat wilt gij vraagt de anarchist. „Nietsantwoordt de dienaar der justitie. „Ik ben een agent der veiligheidspolitie, ik kom maar eens zien of gij nog altijd op dezelfde plaats uw maal gebruikt. Ga voort met eten. Tot weerziens Hiermede is echter nog niet alles afgeloopen. Onze anarchist is weer naar zijn atelier terug gekeerd en heeft de twee bezoeken, die hij in den loop van den dag kreeg, reeds weder ver geten. Na het sluiten van zijn werkplaats wordt hij op straat door een onbekende aangesproken. Het is een nieuwe agent, die hem goeden dag wenscht. Goeden dag, antwoordt de anarchist, maar voegt er bij „Ik ken u niet." „Ik," is het antwoord, „ken u wel, gij zijt een anarchist en ik ben een agent der veilig heidspolitie. Ik kwam eens zien of gij dezen namiddag op uw werk waart. Mijn taak is vol bracht. Ga eten." Men kan wel denken, dat de anarchist na deze derde interpellatie een diepen zucht van verademing slaakt. Elke anarchist wordt aldus eiken dag veront rust. Natuurlijk moet daartoe een groot aantal agenten op de been zijn, maar dit is geen be zwaar voor de prefectuur van politie, het is haar om niets anders te doen, dan om aan de nog kleine bende dier agitators te doen begrijpen, dat zij het oog op haar gevestigd heeft. Te weten dat zij geen stap kunnen doen, zonder dat de po litie er van weet, is voor de anarchisten een ware kwelling en reeds is de opmerking ge maakt, dat velen niet op hun gemak zijn, dat de politie hunne gangen zoo scherp nagaat. De jonge koning van Servië heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij zijn ouders," de ex-koning Milan en koningin Nathalie, weder in alle rechten als leden van het regeerend stamhuis worden hersteld. Tevens is Milan op nieuw in zijn rang van generaal van het Ser vische leger bevestigd. Deze besluiten hebben vrij wat sensatie gemaakt, bij de bevolking der hoofdstad schijnen zij echter goed te zijn opge nomen. "Van vele zijden moet Alexander tele grammen van gelukwensching hebben ontvangen. Naar men verzekert, zou Nathalie nu spoedig te Belgrado terugkeeren. Uit Gratz wordt gemeld, dat tot dusver alle pogingen vruchteloos zijn gebleven om de zeven heeren te redden, die zich gewaagd heb ben in de grot van Lugloch bij Sembach, maar wien door het water de terugweg is afgesneden. Het eenige, wat men kan doen, is de personen, die zich in de grot bevinden, voorloopig van levensmiddelen te voorzien. Zij waagden zich in de grot, ten einde deze te onderzoeken, als leden van het „Yerein für Hohlenforschung." Tenge volge van de hevige regens steeg echter het water in de grot dermate, dat hun de terugweg werd afgesneden. Alle pogingen om in de grot door te dringen bleven daarom vruchteloos. In dien het water niet spoedig valt, zullen de zeven onderzoekers waarschijnlijk niet gered kunnen worden. I)e Panama-Maatschappij. Uit Parijs wordt van den 3 Mei bericht De rechtbank heeft haar goedkeuring gehecht aan de overeenkomst, welke is gesloten tusschen de curatoren der Panama-maatschappij, de erfge namen van den bankier De Reinach en Corne lius Herz. De erfgenamen van De Reinach zul len aan de curatoren uitkeeren 1.550.000 francs en Herz 1.500.000 francs. Door deze transactie wordt een einde gemaakt aan de pogingen, welke in het werk zijn gesteld, ten einde van de Engelsche regeering de uitlevering van Herz te verkrijgen. Burgerlijke Stand. Gemeente Noordscharwoude. Ingeschreven van 1—30 April 1894. Ondertrouwd Dirk Keppel, 22 jr. en Adriana Groet, 21 jr. Willem Muller, 22 jr. en Maartje de Graaf, 24 jr. GetrouwdGeene. GeborenArie, z. v. Jacob Ootjers Az. en Jo hanna Stins. Jan, z. v. Simon Keeman Cz. en Maartje van den Abeele. Overleden: Anna Margaretha Steul, 38 jaar, echtg. van Johannes Frank. Gemeente Oudkarspel. Ingeschreven van 1—30 April 1894. Ondertrouwd: E. v. d. Ham, oud 29 jr. en G. Duineveld, oud 23 jr. P. Moeijes, oud 21 jr. en A. Pranger, oud 25 jr. J. Paarlberg, oud 26 jr. en G. Kamp, oud 25 jr. C. Visser, oud 27 jr. en A. Scheltus, oud 23 jr. Overleden: Catharina Bruijn, oud 12 w. Jacob Kostelijk, oud 8 w. GeborenJacob, z. v. C. Smit en Guurtje Smit. Niesje, d. v. A. de Jager en IJtje Bakker. Jan, z. v. P. Kramer en M. Swager. Klaas, z. v. K. Dekker en Grietje Kuit. Jan, z. v. C. Kaag en T. Baij. Gemeente Zuidscharwoude. Ingeschreven van 130 April 1894. OndertrouwdCornelis van der Gragt en Klaasje Jongerling. Martinus Bruin en Maartje Arends. Cornelis de Boer C.Pz., wedn. van Hiltje Met selaar en Trijntje de Vries. GetrouwdCornelis van der Gragt en Klaasje Jongerling. Overleden: Trijntje Meiten, wed. van Hendrik Kramer, oud 78 jr. Franciscus Bekker, oud 17 weken. Geboren: Nicolaas, z. v. Jan Spaans en Ma- rijtje Mak. Willem, z. v. Jacob Groenveld en Trijntje Sieuwertsen. Jacobus, z. v. Martinus Zijp en Maartje Appelman. Iefje, d. v. Cornelis de Geus Pz. en Geertje Kroon. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 1—30 April 1894. Bevallen Gr. de Boer, geb. Toepoel, D. M. C. Schagen, geb. Blankendaal, D. OverledenAaltje Schouten, echtg. van D. Ven, 66 jr. Ondertrouwd: M. Riedel van Oudendijk enN. Bak. Jan Pik en G. Vredenburg. W. Slot en Tr. Bak. P. Gootjes, van St. Pancras en E. v. der Molen. Jan Visser en W. Schoon. P. Kee man van Noordscharwoude en Tr. de Wit. GehuwdGeene. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 6 Mei voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 6 Mei voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 6 Mei voorm. 9 uur, nam. 2 uur, J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 6 Mei voorm. 9.30 u. Ds. van Riet. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 6 Mei voorm. 9 nam. 2 u. ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 6 Mei voorm. 9.30 uur, voorbereiding, nam. 2.30 u., ds. Gideonse. GEREF. KERK B. Zondag 6 Mei voorm. 9 uur, nam. 2 u. Ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 6 Mei voorm. 9.30, Ds. Vrijer. Marktberichten. SCHAGEN, 2 Mei 6 Paarden f 35 a 150., 83 Geldekoeie f 80—, a f 180, 90 Kalf- koeien f 120 a 250, 30 Vaarzen f 80 a f160 60 Nuchtere Kalveren f4 a 16, Schapen 1 a f 100 Lammeren f 6,—a f 12,22 magere Varkens f 14 a f 20,— 30 Biggen f 10.a f 13,—Boter per kop f 0,90 a f 1,— Kipeieren f 2,25, a f 2.50 per 100. ALKMAAR, 4 Mei Aangevoerd194 stapels Kaas, wegende 69640 Kg. Kleine f 30.50 Commissie f29.Middelbare f29. 313 HL Granen, als18 Tarwe f 6.60 a f 19 Rogge 14.50 af 31 Gerst f3.25 a Chev. f 5.30 f 195 Haver f 3.25 f 3.50 af.af 23Boonen, Paardeb. f4.90 a f Bruineb. f6.50 a f7.75; Citroenb. f 10.a f Duivenb. f af Witteb. f 10.af—.— 1 Kanariezaad f ALKMAAR 5 Mei 1894. Aangevoerd9 Paarden f70.a f150.50 Koeien f40.a f180.58 Nuchtere kalveren f5.— a f46. 350 Schapen f 10.a f 22.1122 Lammeren f6. af!2.—114 Magere varkens f16.a f30.325 Biggen f9.a f 13.50; 11 Bokken en Geiten f2. a f6.A0 kleine id. f 0.30 a f 0.40; Aardappelen f 0.75 af per zak ;p. mand f Wortelen f Kippen f 0.60 a f 1.25 Konijnen f 0.20 a 1.10 Kipeieren f2.50 a f3.50 per lOOstuks Eendeieren 4.per 100 stuks; Boter per kop f0.50 a f0.57 geboren isIk voor mij verkies het verbloeden vóór het verdorren aan den stam, die mij reeds lang vreemd geworden is.« Zij stond op en maakte zich gereed om heen te gaan, niet zonder te voren een proevenden blik op zich zelf in den spiegel gewor pen te hebben, waarbij zij trotsch het hoofd in den nek wierp. »Kom, FeviGij moet wat huishoude- lijker omgaan met uw liefkoozingen gij hebt nog veel tijd vóór u, en gij Sixtus,zij boog zich over zijn legersteê, »groet graat Sergius. Vertel hem vaak van mij, en stel zoo mogelijk de geschiedenis vast met het corpsbal. Het zal een zwaren strijd kosten met vader. Gansch bedwelmd verlieten de beide meisjes de kamer van Sixtus, de eene vol jonge, vurige liefde, de andere van koene, stoute hoop. HOOFDSTUK III. Graaf Sergius sloot zich na het bekende voorval nog nauwer bij Sixtus aan en deed alle moeite hem het onderscheid van stand te doen vergeten. Ternauwernood was Sixtus in staat uit te gaan met een com pres tegen kouvatten beschermd, of hij moest Sergius in het ouderlijk huis introduceeren. Tegenkanting mocht niet baten. Sergius wist hem op zeer bekwame wijze tot zijne plannen over te halen. Vrouw Erdmann, die van het bezoek in kennis gesteld was, ontving den graaf met een waardig heid en aangenomen koelheid, waardoor heen ech ter het genoegen en de vreugde over zulk een be zoek duidelijk heenblonkterwijl Gilde met de na tuurlijke gemakkelijkheid eener groote dame den graaf tegentrad en door haar geestig, levendig on derhoud, door het bevallige van hare figuur zijne blikken volkomen van de gebrekkige huishouding wist af te leiden. Hare droomen van toen zij aan het krankbed des broeders neerzat, hadden immers meer vasten grond gekregen. Haar tegenzin in de lage atmosfeer van het ouderlijk huis en in het geheele stadskwar tier, waarin zij woonde, was steeds meer aange groeid. Graaf Sergius, die nu naast haar zat en geen oog van haar afwendde, was de man, aan wiens arm zij daar uitvliegen kon. De oude Erdmann liet zich niet zien en Sergius vroeg slechts heel in 't voor bijgaan naar hem. Monika had hem gebeden »Hij zou zich toch vooral niet met zijn leeren voorschoot voordoen, Dterwille van Gilde niet,« had zij er uitdrukkelijk bijgevoegd. Het scherpe moederoog had genoeg gezien. Graaf Sergius, niet door zijn vermogen zijn vader was bezitter van een tamelijk bezwaard land goed wel door zijnen naam, tot de eerste fami- liën des lands behoorende, was een wel opgevoed jongmensch met helder hoofd, week, ontvankelijk gemoed, maar tamelijk zwak, wankelmoedig karak ter. Daarenboven was hij uitgerust met alle eigen schappen van een jong cavalier, voornaam uiterlijk, fijne manieren, onverschrokken moed, open hart jegens gebreklijdenden, onbegrensden hartstocht voor sport van allerlei soort, tot welke hjj ook zijn kleine liaisons durfde te rekenen. Hij behoorde tot de ver lichten van zijnen stand, die met hun helder ver stand het onhoudbare van eene gestrenge afschei ding van standen, de nietigheid van geërfde titels tegenover zelfverworven verdiensten zeer goed inza gen, maar toch te veel egoist zijn om niet de voor deden voorbij te zien, welke hun titels nog altijd boden, en hun innige overtuiging prijs te geven. Met lijf en ziel corpsstudent verachte hij zijne jonge studeerende gelijken, die het beneden hun waaide achtten, met burgelijke studenten, in nauwer aanraking te komen, en hun jonge leven tusschen hun club, een kamer a part en tingeltangel ver boemelden wien de lust der wapenen en de vreugde der knijp vreemd waren, en het deed hem een bij zoeder genoegen, een dezer verwijfde heertjes voor de kling te krijgen en in bloedige pleisters gekleed te zien. En toch was Sergius door en door aristo craat, die zich niet buiten de grenzen begaf, welke hfj zichzelven had getrokken. Slechts de hevige hartstocht, dien hij voor Gilde koesterde, kon hem bewegen, een bezoek te brengen in het Erdmanns- huis en, erkennen moest hij het, hij gevoelde zich aangenaam verrast. Het oudeerwaardige huis met breede trappen, en massieven hout- en steenarbeid wekte zijne belangstelling. Er lag iets aristocratisch in, het herinnerde hem de voormalige grootheid van het handwerk, waarvan hij niet het minste begrip had. In zijn binnenste moest hij zich scha men, hier een meer solide welgesteldheid te zien heerschen, dan in het van jaar tot jaar meer ver weerde slot zijns vaders. Buitendien maakte hij zich wijs, dat het smidshand werk steeds als een ridder lijk werd aangezien. Gildes wellevendheid, die meer dan eene gravin zou beschamen, liet ten laatste alle bedenkingen vergaan. Haar donker glanzend oog, dat soms zoo schelmsch, soms zoo roerend ernstig schitteren kon, dan weer vurig lichtte, en wederom in nevel scheen te zwemmen, elke gemoedsbeweging trouw weer gevend, verteerde zijn gansche voorvaderenschaar met hun wapenschilden mee totasch; haar goudblond welig haar, dat in sierlijke lokken langs hare slapen hing, scheen hem eene kroon te dragen van echter glans, dan hij ooit gezien had. Tot nu toe bezat hij immer het koene bewustzijn der jeugd onweder- staanbaar te zijn, als meester van de stelling. Hij was gewoon den meisjes het hoofd op hol te bren gen, nu was dat juist andersom Hij voelde zijne zekerheid op eens vervliegen, hij was zoo verward, zoo geheel overbluft, dat hij in 't gesprek met Gilde niets eens gelijken tred met haar kon houden, en bij het afscheid gevoelde hij zich zoo onbeholpen, als een der smidsknechts, wier lied lustig door 't venster naar buiten galmde. Gilde en Sixtus be merkten het welde eerste vervolgde hem in over moed der overwinning als geslagen vjjand tot aan de huisdeur. Wordt vervolgd

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 2