Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 19. Zondag 13 Mei 1894. 3e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Het Erdmanns NIEUWE LAIGEIIJKSR Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. A B 0 N N E M 1 NTSPRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Lanöedijk per drie maanden 50 ct.s franco p. post 60 ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Noordscliarwoiide. PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. DIE1§TRE«EL1N(; OP DEI llOLL l\DM IIE\ SPOORWEG. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van af station ,Noor<l-)Seliai-\voiide. (Zomerdienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) 6.374) 9.55... stopt ge- GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.06 11.432)| 3.263) 6.574) regel d te 10.15... Zijdewind AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Helder. De metstopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met 3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. RICHTING AMSTERDAM. Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Wij kunnen de jeugd van Langedijk aan genaam nieuws vertellen, dat haar ongetwijfeld blijde zal stemmen. De heer C. Kroon Cz. van Oudkarspel heeft van zijn erf een gedeelte afgestaan en laten in richten voor speeltuin, waar men zich voor 2l/2 cent kan vermaken met rekstok, ringen, schop, wip, zweeftouwen enz. Wij twijfelen geenszins of men zal er met Pinkster druk van genieten. Blijkens achterstaande advertentie wordt de speelplaats morgen geopend. Konden wij verleden jaar als eene bijzon derheid vermelden dat de heer H. Barten, om streeks dezen tijd van't jaar, ons de eerste nieuwe aardappelen liet zien door hem zelf geteeld, ook nu weer werd ons bericht dat door genoemden heer op den 8 Mei jl. nieuwe aardappelen zijn gerooid van flinke grootte. Rinnenland. De heer Sijpkens, predikant te Schellink hout, heeft voor het beroep naar de gemeente Heer Ilugowaaril bedankt. De heeren mrs. H. Goeman Borgesius en A. F. K. Hartogh, zijn in commissie voor de „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" naar Kopenhagen vertrokken. Te Helmond overleed dezer dagen de klompenmaker J. R. Men had hem het doods kleed aangetrokken. Toen men 's morgens in de lijkkamer kwam, was Jan op en keek de ver baasde aanwezigen eveneens verwonderd aan. Leukweg zei onze Jan, die immer van een grapje hield: „Ze liepen daarboven barrevoets en had den nog geen klompenmakerij noodig." De schijn- doode, andermaal ingestort, is nu werkelijk over leden. Aldus meldt een der Limburgsche bladen. Door de politie te 's Gravenhage is eene dienstbode aangehouden die zich ten nadeele harer meesteres schuldig maakte aan diefstal en valschheid in geschrifte. Zij onderteekende nl. valschelijk rekeningen, die zij moest voldoen. De aangehoudene, die bekend heeft on naar het huis van bewaring is overgebracht, eigende zich op die wijze een aardig sommetje toe. De sport was te 's Gravenhage in dienst van de verkiezingen. Een bord met eene aan beveling voor mr.' Bevers, candidaat der katho lieke partij, werd door de stad rondgezonden op een tweewieler. Wat is liefde. Geen vraagbaak, geen woordenboek, geen wet, die daarop een juist antwoord geeft. Men weet er alleen van, dat zij blind en oneindig en on vergankelijk is. Dit was zij ook bij een jonkman, woonachtig in een dorpje niet ver van Bergum, en bij haar, die hij noemde zijne teedere minnares. Zelfs zijn driemaandelijksch verblijf binnen „zekere" muren hadhunne liefde niet doen verflauwen en de ge noemde drie eigenschappen er van wel voor goed bewezen. Toen hij dus voor enkele dagen het looden dak boven zijn hoofd weder verwisselde met den helderen blauwen hemel, waaruit de voorjaarszon intusschen groen en bloemen over het aardrijk had gestrooid, toog hij terstond naar zijn dorpje, om de trouw hunner liefde door het zegel der wet te doen bekrachtigen. Gearmd liepen ze langs Bergums straten. Doch daar kwam de gemeenteveldw. Menninga plotseling op hunnen weg en deze, zich herin nerende, dat de jonkman in het politieblad had gesignaleerd gestaan en dat hij ook als deserteur was opgeroepen geworden, arresteerde den brui degom zonder mededoogen. Na een teeder af scheid van zijne bruid genomen te hebben, werd hij weggeleid, naar andere oorden, waar onder trouw niet gerekend, maar ontrouw aan de ver plichtingen jegens het leger en de wetten der maatschappij wordt gestraft met een duurzaam heid, die hem minder welkom dan de geneugten van den echt zal zijn. Dat deze laatsten hem echter nog eens zullen tegenblinken als de prijs der toekomst, dat ver wachten wij niet anders van de liefde, die blind, oneindig en onvergankelijk is. B. Ct. Waarschuwing voor moeders. Dr. Kooperberg te Leeuwarden richt eene waarschuwing aan de moeders, om hunne pas geborenen en zuigelingen niet bij zich te bed te nemen, 't Is waar, met het beste voornemen bezield neemt eene moeder haar schreiend kindje bij zich, maar weldra vraagt de natuur hare rechten en slaapt de moeder den diepen slaap der vermoeide huisvrouw, te diep gewoonlijk, om te bespeuren, dat zij bij de minste omwenteling den mond en den neus van het kind bedekt, de lucht daardoor afsluit en den stikkingsdood te weeg brengt. Het is dr. K. alleen in den loop van het laatste jaar zes malen voorgekomen, dat hij 's morgens bij een overleden kind werd geroepen dat naar alle waarschijnlijkheid door de zooeven genoemde onvoorzichtigheid der moeder om het leven was gekomen. Het spreekt, dat andere geneeskundigen eene gelijke ervaring opdoen en op de meest ernstige wjjze wordt door hen dan ook dikwijls gewaar schuwd. De ouders meenen echter gewoonlijk, dat „stille stuipen" of iets dergelijks het den vorigen avond nog zoo gezond kind in den nacht zullen hebben aangetast. Deze meening wordt doorgaans door familieleden en buurvrouwen als eene bewezene waarheid bevestigd. De dokter denkt er evenwel het zijne van, maar, om de diepbedroefde moeder niet nog meer ter neer te slaan door het opwekken van een altijddurend zelfverwijt, geeft ook hij toe en verklaart ook hij op dat oogenblik, dat waarschijnlijk stuipen de oorzaak van den dood waren. Ieder, wie zulks aangaat, neme echter deze vermaning en raadgeving ter harte(N. A.) Vrouwen in de schoolcommissie. De drie dames, die te Loosdrecht waren ge kozen tot leden der schoolcommissie, hebben voor deze opdracht bedankt. Een belangrijke ontdekking. In de Molenstraat te 's Gravenhage werden dezer dagen, ten huize van den heer Saaces, goud- en zilversmid, bij het verwijderen van het behangsel in de binnenkamer gobelins van belangrijke grootte ontdekt. Wegens de dikke stoflaag, waarmede zij bedekt zijn, is het nog moeilijk te bepalen wat zij voorstellen. Men her innert zich, dat eenige jaren geleden in die buurt een dergelijke vondst is gedaan. Storm op zee. Weer zijn proeven genomen met zeepwater, als een middel om bij storm de golven der zee te doen bedaren, nu door kapitein Gall, den gezagvoerder van de Senegal, een stoomboot der Messageries Frangaises. Bij vrij onstuimig weer liet de kapitein 6 pond zeep in een voldoende hoeveelheid water oplossen en daarna het sop zoo voorzichtig mo gelijk in zee loopen. Allengs vormde zich een kring van zeepwater om de boot ter breedte van 40 voeten. De ontstuimige golven braken tegen dezen zeepgordel en konden het schip niet be reiken. Zelfs toen de boot zich in beweging zette, volgde deze beschermende kring de boot en brak eerst, toen de snelheid zeer aanzienlijk werd. De kapitein was zeer tevreden over den uitslag dezer proefneming. Droogmaking der Zuiderzee. In de Engelsche pers wordt het verslag der commissie omtrent de plannen voor de droog legging der Zuiderzee druk besproken. Geen blad, dat er geen gewag van maakten dat men dikwijls vreemde opmerkingen vindt behoeft nauwelijks gezegd te worden. Zoo onderstelt een blad in allen ernst „dat een kanaal door den te maken polder zal gemaakt worden om Amster dam te verbinden met de Noordzee, via den Helder, maar," zoo wordt er aan toegevoegd, „de stad heeft reeds een korten waterweg naar zee via IJmuiden." Een ander ziet in het plan een verwijt aan de gekroonde hoofden en de regeeringen van Europa, want terwijl de groote mogendheden jaarlijks honderden millioenen gelds verspillen in de toebereidselen voor mogelijke oorlogen, bereidt eene der kleinere natiën een machtige industrieele onderneming voor, die den voorspoed en het geluk des volks zal doen toe nemen. De oude aardigheid, dat de Hollanders Holland genomen hebben, wordt letterlijk waar. Slechts twintig jaren geleden veroverden de on tembare Hollanders 12,000 „acres" op de Zui derzee als een begin. Thans zal een stuk lands aan Nederland toegevoegd worden, zoo groot als Berkshire of Buckinghamshire. Valsclie bankbiljetten. De kantonrechter te 's Gravenhage veroor deelde dezer dagen den directeur van het „Ca sino" tot f 15 boete of 3 dagen hechtenis wegens het verspreiden of ter verspreiding in voorraad hebben van stukken papier in den vorm van een bankbiljet van f 100 en aan de achterzijde (Uit liet Duitsch vertaald naar Anton Freilierr von Perfall.) 8.) Het corpsbal der Rhenania stond voor de deur. Dat gaf een heele drukte in M.Dat bal toch gold sinds jaren als het fijnste van het seizoenalle mogelijke pogingen werden gedaan om een intro ductie daarvoor te verkrijgen, maar «Rhenania® was daarmee zeer spaarzaam en kieskeurig. Slechts de beste familiën, uitgezonderd de huisgenooten der medeleden, hadden toegang. In het comité zat na tuurlijk ook graaf Sergius Perin. De voornaamste familiën der stad prijkten reeds op de lijst der gas ten, zelfs het hot had reeds toezegging gedaan, op het bal te zullen verschijnen. Eén naam op de lijst echter verwekte algemeen bedenken der jongelui «Erdmann met familie.® Men kon onmogelijk Sixtus, een lid van het corps, verbieden, zijn eigen familie te introduceeren, maar aan de andere zijde was te duchten, dat de hoogere standen daaraan aanstoot zouden vinden, den smid Erdmann op het bal van «Rhenania® te zullen ont moeten het kostte in dat geval Sixtus zijn geheele reputatie. Tot groote verwondering van alle aanwe zigen was het Sergius, die zich met warmte de zaak aantrok. Hij ontwikkelde plotseling zulke vrij zinnige ideën van de eer des handwerks, van be lachelijke vooroordeelen, enz. dat hij alle tegen spraak suste. Maar een paar dagen later verscheen Sixtus we derom aan de commissietafel om een tweede fa- miliekaart te vragen voor vrouw Schwarz, met hare dochter. «Wie is die Schwarz, Vos vroeg graaf Sergius. Sixtus werd zeer verlegen. «Een bevriende fainilie.« Toen fluisterde hij Ser gius in 't oor: »de moeder van Fevi.« Sergius lachte hard op. »De bakkersvrouw uit de burgstraat?« Maar Vosjelief, »Rhenania« is toch geen rendez-vous voor studentenliefjes! Verkomisch, een bakkersfamilie! Daar zijn toch wel andere ge legenheden Allen lachten en hadden braaf pret over den ver liefden vos. Sixtus werd rood van toorn. «Juffrouw Schwarz is geen studentenliefje maar mijn bruid,antwoorde hij vol energie. Vernieuwd gelach. »De bruid van een vos!Als wij onze bruidjes allen willen uitnoodigenklonk het van alle zij den. «Ik verlang, dat de zaak niet in 't belachelijke behandeld worde,® antwoordde Sixtus, «die familie Schwarz is een eerwaarde familie, en wanneer deze niet in het gezelschap past, dan behoort ook de fa milie Erdmann en ik zelf hier niet.« «Niet zoo driftig, Sixtus!® antwoordde Sergius, wien de gedachte. Gilde moet dan ook wegblijven, al het andere deed vergeten. «Het is toch een groot verschil, of het zijn eigen familie dan wel een vreemde betreft. O, Heer! als 't op mij aankwam, ik zou geen enkel lieftallig meisje weren, en een vroolijke bakkersdochter is mij liever dan een ha telijke generaalsdochtermaar er bestaat nu een maal onderscheid van stand, waarover wij ons niet gemakkelijk kunnen heenzetten, terwille der andere luidjes niet. Het hof, de gansche adel verschijnt kortom gij moet dat zelf inzien, er ligt geen be- leediging in Maar er is wel een uitweg te vinden, een jong meisje loopt er nog reis door, maar de moeder! de moeder!de bakkerin! Wat figuur zal die maken Sixtus beefde van verontwaardiging, hij dacht aan zijn goede moeder, zou die beter figuur maken? De afgrond gaapte weder voor hem, dien hij toen was overgesprongeneen medelijdende wolk had hem aan zijn oog onttrokken, doch een enkele windvlaag deed haar uiteenwaaien. «Wij moeten elkaar wederkeerig tegemoet komen, Sixtus, daar is niets anders aan te doen. LaatFevi met Gilde samenkomen onder geleide uwer moeder en niets staat meer in den weg.« Nieuwe verwondering over de tot nog toe nooit gekende verdraagzaamheid des graven. Wanneer het hem goed was, die toch alle verantwoording droeg, wie zou er zich dan nog tegen kanten! Sixtus was met deze regeling tevreden, hoewel hem alle vreug de op 't bal reeds verdwenen scheen, en Fevi kreeg eene uitnoodiging. Er heerschte natuurlijk geen geringe vreugde in de familie Schwarz, zelfs de oude meester drukte Sixtus de hand, toen hij de kaart bracht; de moe der had hij voor altijd op zijn zijde gebracht. De krenking, die er in lag, dat zij niet mede was uit- genoodigd, gevoelde de goedhartige vrouw niet. Het was een plechtige dag in het Erdmannshuis, den 14e FebruariEen loopen en springen, trap op, trap af van personen, die men anders hier niet zag! Nu eens een naaister met groote doozen, aan leèren riemen gedragen, dan weer een schoenma kersjongen met zorgvuldig in vloeipapier gepakte laarsjes, dan weder een tuinmansknecht met een geurigen bloemruiker, die met grooten haast de trap afstormde. Reeds om twee uur 's middags kwam de kapper uit de buurt, een elegant jongmensch, die in 't voorbijsnellen van den smidswinkel den lachlust der knechts opwekte door zijn dorre lange beenen. En boven, op de mooie kamer, wat zag het er daar uit! Daar golfde het van tule en zijde en bloemen, linten en sleepen, en daar midden in Gilde met gloeiend roode wangen en opgebonden haar, voor een expres daarvoor geleenden staanden toilet spiegel en achter haar den friseur met blijkbaar welgevallen door den overvloedigen gouden haardos woelend, onder ontelbare geschiedenissen van gra vin R, die een prachtige blonde pruik besteld had voor den huidigen avond, om haren armelijken haar tooi te bedekken. En hoe de haartooi onder de hoogere standen voortdurend slechter werd. Dan weer van de vrouw des apothekers, die zich alle moeite had gegeven, om eene uitnoodiging te be-

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1