Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 27 Mei 1894. Be veridtsisg op Jual. De onderwijzer en de straatjeugd. De geneenteraad van Zutfen heeft aangeno men de verordening, „regelende het openbaar lager onderwijs in de gemeente Zutfen." Daarin komt o. a. de volgende bepaling voor „Zij (de hoofden der scholen) zijn bevoegd van hande lingen, door de leerlingen buiten de school ge- gepleegd, kennis te nemen en die te behandelen als waren deze in de school gepleegd." Naar wij meenen bestaat een dergelijke be paling ook te Leeuwarden. Beleediging per briefkaart. In verband met de laatste Kamerverkiezing te Schiedam werd door de arrondissements-recht- bank te Rotterdam een zaak wegens eenvoudige beleediging behandeld. De winkelier P. v. Y., te schiedam, had quaes- tie met den geneesheer L. V. over de huur van een pakhuis, dat hij van dien heer in huur had gehad en schreef hem de volgende briefkaart. Schiedam, 7 April. Pieter, schrijf mij voor Dinsdag of de candi- daat, dien je voorstelt, ook zulke lange vingers als jij heeft, zie je, dan stem ik hem niet." Bjj verstek werd dientengevolge tegen den winkelier f25 boete of 5 dagen hechtenis ge vorderd. De ontrouwe burgervader. De gewezen burgemeester van Engelen A. H. P. d. B., die wegens verduistering van gelden, door de rechtbank te 's-Hertogenbosch tot 18 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld en reeds ongeveer 4 maanden in voorloopige hech tenis doorbrengt, is Woensdag jl. in hooger be roep door het gerechtshof aldaar tot dezelfde straf verwezen, met bepaling echter, dat de on dergane voorloopige hechtenis geheel in minde ring der straf zal worden gebracht. Uit de iOe eeuw. De Betuwe is een zijner oude gebouwen min der rijk. Zaterdag brandde te Echteld af de ge- heele behuizing van de wed. Ii. Augustinus. Yroeger was dit eene sterkte, bekend als het huis te Wijhe, Nijenstijn, de Ridderhof of het Spijker. Het gebouw dagteekent met het kasteel te Echteld, het Hof d'Ooi, de Bisschop e. a. uit de 9e of 10e eeuw. De fondamenten liggen 9 voet onder de grond en zijn 2 a 3 M. breed. De muren zijn 1 M. dik terwijl de bouwsteenen (moppen) 1 voet lang zijn. De gaten door het uitgraven der klei voor het bakken der steenen ontstaan, zijn nog aanwezig. Een der nieuwe ministers over 't Kiesrecht. De nieuwbenoemde ministers van financiën Sprenger van Eyk heeft zich indertijd ook uit gelaten over kiesrechtregeling. Zoo schreef de minister in zijn weekblad (Ne derland,) dato 10 Sept. 1892, o.a. het volgende. Een Tweede Kamer, geboren uit het kies recht van 1887, moge vooralsnog minder impo pulair zijn dan de Kamers in de laatste jaren voor de Grondwetsherziening het noodige ze delijke gezag is niet weggelegd voor eenige Ka mer, die zich niet daarin onderscheidt van alle vorige en van de bestaande, dat het kiesrecht gevestigd zij op geheel anderen grondslag, dat aan alle verband tusschen het betalen van be lasting en het kiesrecht een einde zij gemaakt en dat een groot kenmerkend verschil worde in 't leven geroepen tusschen den ouden toestand en den nieuwen. Geen volksvertegenwoordiging, bekleed met zedelijke gezag een eerste vereischte voor de goede werking der constitutioneele instellingen is denkbaar, indien van het kiesrecht velen zijn uitgesloten, die in geschiktheid om te kie zen voor een groot aantal kiezers niet onder doen. Gesteld al, dat vrees voor de gevolgen van toekenning van kiesrecht aan sommigen, die er voor in aanmerking komen, niet geheel ijdel was nooit zoii daarin een reden mogen liggen, om jegens vele anderen een onbillijkheid te be gaan. Een Regeering en een Vertegenwoordiging, die uit vrees voor het volk onbillijkheid zouden plegen door achterstelling van wie dat niet ver dient, oordeelen zich zelf. Zedelijk gezag kun nen zij niet hebben. Daarom liever de grootste uitbreiding van het kiesrecht dan eenige onbillijkheid! Ministerieele Anecdote. De schrijver der „Brieven uit de Hofstad" in de „Middelburgsche Courant" beweert, dat omtrent de samenstelling van het nieuwe minis terie de volgende anecdote de ronde doet „Het is bekend, dat al wat Van der Wijck heet in de laatste jaren flink carrière maakt, en dat drie broeders van dien naam de hoog ste betrekkingen bekleeden. Toen nu het lijstje voor het nieuwe Kabinet aan de Koningin-re gentes werd aangeboden, zou H. M. hare be vreemding hebben te kennen gegeven, dat onder acht te benoemen personen niet één Van der Wijck was. De kabinets-formateur moest zijn ve.izuim erkennen de voor marine voorgedragen titularis werd geschrapt en door den secretaris generaal Van der Wijck vervangen." Si non vero Volgens sommige bladen zou de tegenwoor dige minister van Oorlog van plan zijn, de Ka mer voor te stellen, onze geweren door een nieuw systeem te vervangen. „Het Centrum" vraagt spottend, of het offer vaardige Nederlandsche Volk de millioenen, die daarvoor noodig zijn, niet door vrijwillige bij dragen zou wilien bijeenbrengen. Brievengaarders. Het bestuur van den te Leeuwarden opge- richten „Bond van brievengaarders" heeft eene circulaire gericht tot alle collega's in Nederland met het verzoek om als lid toe te tredén. De contributie is bepaald op fl.50 per jaar. In herinnering worde gebracht, dat de bond ten doel heeft lotsverbetering en verheffing van het ambt van brievengaarder. Goed beloond? De rijkste landbouwer in de gemeente Beilen, betaalde aan de vrouw van een arbeider 20 cen ten per week. Daarvoor moet deze vrouw 2 maal daags de helft van pl. m. 35 koeien mel ken. Stel dat zij, om de grootste helft niet te nemen, 15 koeien melkt, dan moet zij 210 koeien melken, voor 20 cents, dat is nog meer dan 10 voor één cent. De vergaderingen, die in ons district zijn gehouden, om tot eenheid te komen bij 't stel len van een candidaat, hebben nog tot geen een stemmigheid geleid. Besproken werden o. a. Mi-, _'AI3. de Lange. Wij kennen den heer De Lange als een handig advokaat, een geacht burger van Alkmaar en een zeer goed improvisator. Maar geven deze eigenschap pen voldoende waarborgen voor zijne geschikt heid als kamerlid Zouden we niet de voorkeur geven aan een man van parlementaire ervaring In verkiezingszaken was de heer D. L. gewoon lijk een der pleitbezorgers van een miniatuur- politiek, waarvan Alkmaar steeds het middelpunt was. Voor 't plattelandsgedeelte van ons district bestaat er dus weinig reden, deze candidatuur te steunen. 13e heer Groneman. Een landbouw- specialiteit heeft als vertegenwoordiger van een landbouwend district veel vóór, maar ofschoon de heer G. in zijn omgeving geacht wordt als een man met een gezond verstand en een helder oordeel, aan een kamerlid stellen wij hooger eischen. Men kan landbouwspecialiteit zijn, zijn beste krachten aan de belangen van den land bouw besteden, maar daarin gesteund worden, zoo al niet door een academische, dan toch door een wetenschappelijke opleiding. Bovendien, voor deze kamerzitting, waarin geheel andere zaken te behandelen zijn, geven wij de voorkeur aan een rechtsgeleerde, en wel aan een man van ervaring. Mi*. II- -T- Sniiclt, oud-minister van Justitie. Al is het ministerie Tak-Pierson afge- het eilandje, draaiden zich als planten naar de zon, en ofschoon graaf Sergius, zijn fijne danseres, de professorsdochter, van geluk stralend weder terug voerde tot den rector magnificus, en de officier, haar cavalier, het bijzonder druk tegen haar had, toch ontging haar niets. Zij vond daarin rijke scha deloosstelling voor de nijdige blikken, die haar wer den toegeworpen door haar geslachtsgenooten, en voor de scherpe opmerkingen, die zij hier en daar moest hooren. Hier was zij thuis, dat gevoelde zij niet in het Erdmannshuis. Heel in de verte was dat in duistere nevels verdwenen. De tijd om te soupeeren naderde. Uit de neven zaal klonk reeds glazengerinkel, de voorbode van tafelvreugde. Sergius moest haar] tot hare moeder terugvoerenhij had er alles voorgegeven om met haar te soupeeren maar de moeder, die was de steen des aanstoots; haar gansche voorkomen, hare plompe manieren verraadden haren stand. Tot nu toe had men geen acht op haar gegeven, men wist zelfs niet, dat die komieke vrouw in haar oud modisch kleed, de moeder was van het schoone, door allen bewonderde meisje. En nu zou dat blij ken Men zou vragen, wie zij was hij zou zich schandvlekken in de oogen van al zijn standsge- nooten, hier aanwezig. Ook zijn vader, de oude graaf, was daar en nooit zou hij het hem vergeven! En welke uitvlucht moest hij zoeken voor Gilde, zonder haar te krenken Hij verkeerde in alles behalve prettigen toestand. In elk geval was hij verplicht als cavalier, de familie Erdmann een goede plaats te bezorgen. Bij de moeder trof hij Sixtus en Fevi aanhij benijdde hem om zijn ongebon denheid. Dat vervloekte standsvooroordeel, het kon iemand toch zeer onaangenaam zijnDe eetzaal had zich ondertusschen reeds gevuld, er was geen keus meer onder de beschikbare plaatsen. »U soupeert toch met ons, graaf Perin vroeg Gilde, die dat voor vastgesteld achtte. «Helaas, ik moet mij eerst tot mijn papa en eenige verwanten begeven, die ik tot heden nog veronachtzaamd heb, maar zoodra ik loskomen kan, juffrouw Gilde, zal het mij een groote eer zijn.« Gilde preste de lippen op elkaar, zij raadde de oorzaak wel, toen zij slechts een blik sloeg op hare moeder, die haar op eenmaal zelf ook belachelijk voorkwam. Op 't oogenblik was deze haar een groote overlast. Eindelijk ontdekte graaf Perin nog eenige onbe zette plaatsen maar, o, ongelukDe exellente, met welke hij aan den ingang in den vooravond gesproken had, zat aan dezelfde tafel met eenige jonge dames en officieren. Hij moest de Erdmann's en Fevi voorstellen, er bleef geen andere keus. «Vrouw Erdmann met hare dochter juffrouw Schwarz mijnheer Erdmann Excellente gravin Feningen de freulle Feningen overste baron Luchesi luitenant Von Stirum Met een galante buiging nam hij beleefd afscheid. Gilde bad hem met een oogopslag tot spoedig terugkeeren. De exellente Feningen schikte verder op, dan strikt noodig was, om genoegzaam plaats te maken. De andere dames monsterden met veelzeggenden blik treden, toch is 't van 't hoogste belang, de vooruitstrevende partij te versterken. In plaats van den minister Pierson hebben wjj diens tegen stander Sprenger van Ejjk gekregen, terwijl de heer Schneider minister van oorlog werd. "We hebben dus behoefte aan een man, die mede werkt, om de voltooiing der belastinghervorming in het goede spoor te leiden. Van den minister van Oorlog hebben we na tuurlijk geen persoonlijke dienstplicht te wach ten, maar laat ons dan toch mannen afvaardigen, die dezen minister het genot betwisten, om eenige millioenen voor nieuwe geweren uit te geven. En dit verwachten wij van een vooruitstrevend cahdidaat als Mi*. Smidt. Met yolle over tuiging bevelen wij den kiesvereenigingen in ons district dezen candidaat aan. Buitenland. Het Godsoordeel. De Akra-Negers gelooven, volgens mededee- liugen van den zendeling P. Steiner, aan het Godsoordeel. Dat is, volgens hen, het onfeilbare middel, niet alleen om de beleedigde onschuld te zuiveren van de zwaarste verdenking, doch ook om hen te ontdekken en te straffen, die zich hebben schuldig gemaakt aan tjoverij. Tegen de uitspraak der Godsoordeelen kan men niet in hooger beroep komen en niemand waagt het, aan hun onfeilbaarheid en hun juist heid te twijfelen. Op verschillende wijze, wordt het Godsoordeel ingeroepen. De eene bestaat hierin, dat den ver dachte de oogen wörden gewasschen door den Fetisch-priester. Bij deze operatie weet de pries ter den beschuldigde hij mag nu werkelijk schuldig zijn of niet een dosis vergift, dat hij onder zijne lange nagels verborgen heeft, in de oogen te strijken, waardoor de ongelukkige onmiddellijk blind wordt. Alleen door het toe dienen van een tegengift is hij te redden. Het Godsoordeel wordt ook op de volgende wijze ingeroepen Uit een pot met kokende plan tenboter moet een stuk ijzer te voorschijn worden gehaald, zonder dat de aangeklaagden zich de hand mogen branden. Wie zich brandt, is schuldig. Wanneer deze proef zal worden genomen, ver zamelen allen zich rondom den Fetisch-priester, die, wanneer het een moord of een diefstal be treft, den dader reeds kent. De priester laat tus schen drie steenen een vuur aanleggen en zet daarop een pot met plantenboter. Rondom het vuur strooit hij wit zand, hij doodt eenige witte hoenders besprenkelt de omgeving met haar bloed werpt zich dan op den grond en prevelt een gebed. Hierop roept hij voor het aangezicht van hemel en aarde den misdadiger op, zich aan te melden. Geschiedt dit niet, dan wordt aan allen het bevel gegeven, naar voren te treden en zich aan het Godsoordeel te onderwerpen. Ieder moet nu driemaal om het vuur loopen en bij alle Fetischen zweren, dat hij met het gepleegde misdrijf niets uitstaande heeft. Daarbij steekt hij de hand in den pot om het ijzer uit de kokende boter te voorschijn te halen. Zoo nu en dan druppelt de priester een vloei stof in de boter, zoodat deze sissend en vlam mend omhoog gaat. Allen onderwerpen zich aan de proef, zonder zich te brandenslechts de schuldige maakt een uitzondering hij zal zich branden, wanneer hij ten minste niet vooraf aar zelend en stotterend zijn misdaad heeft bekend. Dan wordt hij in een oogwenk gebonden en de Fetisch-priester heeft gericht en de waarheid aan den dag gebracht. Het geheim, waardoor de anderen het ijzer uit de kokende olie hebben kunnen halen, ligt- alleen in de omstandigheid, dat de priester hen, vóór zij zich aan de procedure onderwerpen, in een pot laat grijpen, waarin zich het sap van boombladeren bevindt, dat zich zoo aan de huid der hand vastkleeft, dat de aandrang der hitte tot op een minimum wordt beperkt. Voor rookers. Weeners, die dol zijn op hun pijp en zich slechts een ideale wereld kunnen voorstellen, de kleedij van vrouw Erdmann. De overste ver brak het pijnlijke stilzwijgen, dat de voorstelling volgde. »U verschijnt zeker voor de eerste maal op het bal, juffrouw Erdmann, en zoo ik goed gezien heb, met onweersprekelijk succes De jonge gravinnen trokken hun kleedjes nog verder naar zich toe. »Ik durf u haast niet meer te vragen, hoe het u hier bevalt, als men zich zoo door allen gevierd ziet.« «U heeft meer gezien, dan ik, heer Baron,ant woordde Gilde lachend, «ik ben ook nog te oner varen in deze wereld, om een succes te kunnen beoordeelen, maar zeker weet ik, dat ik mij koste lijk amuseer." «Zeer wel mogelijk, juffrouw Erdmann,mengde de excellente zich in 't gesprek, «ik voor mij heb echter het Rheanenbal nog nooit zoo vervelend ge vonden, als nu. Niet waar, Emma wendde zij zich tot hare dochter. «Ontzettend, mama,® lispelde deze ten antwoord. «Het is ook een geheel ander gezelschap dan vroeger,a ging de excellente voort, «zoo veel vreemde gezichtenanders ontmoette men niets dan be kenden." «Ik zou denken, dat moest het onderhoud nog meer leven bijzetten,antwoordde Gilde, die den steek onder water zeer wel gevoelde, «al het nieuwe trekt aan, brengt nieuw leven voort! Meent dat ook niet, Heer Baron Deze leegde zijn champagneglas in éenen teug, om het sarkastische lachen te verbergen, dat hem wanneer ieder aan zijn „brandertje" zuigt en het roet aan de gordijnen hangt van den tabaks rook, hebben zich vereenigd tot een bond, onder het korte, doch voor rookers alles-zeggende de vies Gut Rauch. Door de ij verige bemoeiingen dezer vereeniging is gedurende de Pinksterdagen een congres gehouden van pijpen rookers, het vierde van dezen aard. De deelnemers, die uit alle deelen van Oosterijk waren opgekomen, heb ben veel gerookt en druk gesproken over het doel, dat zij zich voor oogen stellen, wanneer een tabakswolk de wereld voor hen doet ver dwijnen een Bond van Duitsche rookvereeni- gingen in Oostenrijk. De statuten van den nieu wen Bond worden op deze vergadering in be handeling genomen en goedgekeurd. De pijpenrookers bezitten reeds een eigen or gaan en tijdschrifi, dat tot titel draagt(De Pijp). De redacteur van dit blad, die tevens gekozen is tot voorzitter van den rookersbond, is de heer Blenk. Aan het congres was verbonden eene tentoonstelling van pijpen, die een zeer groot aantal pijpen uit de meest verschillende landen bevattedaarbij was een merkwaardige verza meling uit den tijd van het tabaks-college van Friedrich Wilhelm I. Uit Parijs. Het ongewone, het onmogelijke schijnt hier nog alleen de aandacht te prikkelen, schrijft de Parjjsche Corr. van 't U. D. Zoo stroomt thans alles naar de voorstelling van een Fakir of In- dischen toovenaar, toe. De man is voor een goed deel ontkleed en men kan zich overtuigen of zijn toeren slechts bedrog zijn ef niettrouwens ik zag ze hem verrichten bij vrienden van mij, in eene gewone kamer, vlak bij mij. Hij neemt, onder meer, een adder, laat zich door het dier bijten, snijdt het dan den hals af en eet den kop voor onze oogen op. Daarna neemt hij een dolk en haalt daarmede zijn eigen oogen uit, laat het u bekijken en duwt het dan weder op zijne plaats. Ilij heeft ook een degen, waarmede hij zich den buik doorsteekt, zoodat de punt er aan de andere zijde weer uitkomt. Zijne aldus verkregen wonden geneest hij door er de handen op te leggen. Wij vroegen hem, of hij ook gelijk sommige andere fakirs de macht bezit, op de vlakka hand eenige zaadkorrels te leggen en ze, in het vol gende oogenblik, langzaam te doen ontkiemen. Hij antwoordde ontkennendzijn macht is alleen geneeskracht van wonden. Hij beweert, dat er zulk eene wilsinspanning toe noodig is, om zich op één der verschillende machten van den fakir toe te leggen, dat de zinnen voor al het overige worden afgestompt dat hij niet in staat zou zijn iets meer te lee- ren, of iets anders uit te voeren. Zoo heeft men andere fakirs, die op het water loopenzij zou den weer zijne kunsten niet kunnen doen. Deze voorstellingen zijn zoo vreeselijk om aan te zien. dat [er telkens verscheidene vrouwen flauw val len maar toch is het er dagelijks stampvol en betwist men elkander de plaatsen. Men is in het uitgeprikkelde Parijs er te veel op belust eenige nieuwe sensatie te gevoelen. De Duitsche kleermaker Dowe, de uitvin der van het kogelvrije pantserkleed, bevindt zich te Londen en geeft daar voorstellingen in het Alhambra. Bij de eerste vertooning werd weer uit geweren van verschillend kaliber geschoten op een paard, dat door het pantserkleed werd beschermd, zonder dat de kogels dat konden doorboren. Het publiek weigerde echter het aan bod van den Duitseher aan te nemen om zelf het pantser voor te doen en op zich te laten schieten. Duizenden nieuwsgierigen woonden de proefnemingen bij. Uit Berlijn wordt van den 25 Mei be richt Aan de militaire inrichting voor scheepvaart op het Tempelhofer feld had heden-nacht ten 4% ure eene groote ontploffing plaats. De gasmeters en een groot aantal gevulde gas-cylinders ontploften onder een hevigen knal. Het gebouw, waar zij bewaard werden, is ver nield. Het instortend puin beschadigde de om- I liggende bewoonde barakken. De gas-cylinders bij de woorden den excellente om de lippen zweefde. «Zeker, mijn juffrouw! Ik behoor in dit opzicht ook niet tot de conservatieven, wat de bal verschij ningen betreft." «Dat is enkel een kwestie van smaakmeende de excellente. «Uw dochter bezocht zeker reeds vaak het Rhena- nenbal en wil nieuwe indringers niet laten gelden, bemerkte Gilde stekelig. «Zeer vaak voer de excellente uitde jonge gravin wierp Gilde een boozen blik toe, «zeer vaak! dat is niet mogelijk, daar mijne dochter nog zoo oud niet is, maar toch vaak genoeg, om zich over de veranderingen, die in dit gezelschap hebben plaats gehad, te verwonderen Luitenant van Stirum, een jong, statig officier met gebruind gelaat, trok zich ondertusschen de oude vrouw Erdmann aan, wier verlatenheid hem medelijden inboezemde. Hij begreep op het eerste gezicht hare stelling en zij wierp hem een dank baren blik toe, toen hij met haar een gesprek begon. Zij antwoordde hem zoo hartelijk, zoo een voudig, dat de jonge wakkere man er behagen in schepte en het'gesprek daarom niet varen liet. Sixtus en Fevi hoorden en zagen niets van dat alles, zij waren geheel in elkaar opgegaan. De cham pagne, die Sixtus liet aanrukken, hitste hun vurige bloed nog meer aan. Wordt vervolgd

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 2