"Nieuwe Langedijkar Courant", van Zondag 10 Juni 1894. Een wreed vermaak. Men meldt uit Andel: Gisteren-nacht hebben de dieven van jonge ooievaars hunnen jaarlijkschen strooptocht in deze gemeente gedaan, en het eenige hier nes telende ooievaarspaar van hunne jongen beroofd. Ook te Veen zijn de jonge ooievaars uit de nesten geroofd. Een streek van II. de Jong. Toen Dinsdag te Amsterdam H. de Jong in den celwagen van de gevangenis naar de raad zaal van het gerechtshof werd gereden, wist de man, door een gaatje in den bodem van dien wagen zijn dagvaarding te steken, die hij ge heel beschreven had. Dit stuk werd door een straatveger gevonden, die het aan een rechercheur overhandigde, waar na het aan den advocaat-generaal werd gezon den. Op de dagvaarding stond o. m.„Verzoeke dit aan de redacties der dagbladen te geven." Neerbosch. De Groningsche commissie, die zich ten doel stelt om f2000 a f3000 bijeen te krijgen om daardoor den heer Van Deth, naar deze zegt, gelegenheid te geven den heer Van 't Linden- hout aan de Justitie over te leveren, is er nog lang niet. Blijkens een opgave van dr. Louis A Bahlen heeft zij f450.09y2 ontvangen, terwijl nog f200 is toegezegd. De heer Van Deth deelt mede, dat opnieuw eenige adressen aan de Tweede Kamer zijn ver zonden, waarin aangedrongen wordt op eene Staats-commisie van enquête in zake Neerbosch, te weten uit Delfzijl met 25, uit Wagenborgen met 20, uit Bergen op Zoom met 206, uit Goes met 140 en uit Vlissingen met 274 handteeke- ningen. In het geheel draagt derhalve het adres nu 2179 handteekeningen. In een begeleidend schrijven heeft de heer Van Deth tevens om een audiëntie verzocht. In 't (Nieuwsblad voor Nederland) d.d. 4 Juni kwam een advertentie voor van den vol genden inhoud „Vier mannen gevraagd, van 35 tot 40 jaren oud, fatsoenlijk gekleed, allen Amsterdammers, voor eenige uren, tegen 25 ets. per uur en vrij middagmaal. Nette bezigheden, bewijzen van goed gedrag noodzakelijk. Adres in persoon Maandagmiddag 12 nur precies, op de Nieuwe brug, hoek Damrak." Honderden flinke mannen treurige werke lijkheid gaven gevolg aan de oproeping, die, met nieuwsgierigen, spoedig tot een duizendtal aangroeiden. Zij waanden zich allen dupe van een flauwen grappenmaker, toen zich niemand, die ook maar eenigzins op een .werkgever geleek, opdeed. Honderden personen trokken eindelijk het Damrak af, naar de bureaux van genoemd dagblad, waar men geen inlichtingen kon ge ven. Maar toch is 't een eerlijke zaak. Een jonk man wenschte gisteren in 't huwelijk te treden en heeft uit de zeer vele sollicitanten een vier tal gekozen om bij die gewichtige plechtigheid als getuigen op te treden. Die vier personen werden Woensdagochtend te 9 uur door de brui degom opgewacht, en per rijtuig gebracht daar, waar hun tegenwoordigheid werd vereischt. Men weet nog niet waar de sedert 24 Mei gevluchte oud-griffier Schreuers hij is 76 jaar oud verblijf houdt, doch daar de familie hieromtrent niet ongerust is en geen opsporing laat doen, veronderstelt men dat hij zich in het missie-huis te Steyl bij Venlo schuil houdt, al waar men vermeent hem gezien te hebben. Op verzoek der familie werd dezer dagen door de rechtbank te Roermond als bewindvoerder in zijn boedel voorgesteld de notaris De Bruin, te Roermond. Volgens gerucht zou het passief bedragen drie ton tegen een zeer klein actief. Er zal dus voor die arme lui, die hun zuurverdiende spaarpen ningen aan den vromen man toevertrouwden, weinig overschieten. »Een naam is geen borgtocht, duizend klinkende namen dwalen heden ten dage in ellende rond. De wereld staat voor u open Welke wereldDe we reld eens kleinen beambte, van een luitenant binnen weinige jaren? De staat van vermogen uwer fami lie is niet de beste, ik heb nauwkeurig onderzocht. Met moeite houd uw vader zijn huis in orde, zoo als het zijnen stand past, uw studententijd kost hem tal van slapelooze nachten. Reeds heeft men er u op gewezen uw brood zelf te zullen moeten ver dienen. Gilde is in allen gevalle ook slechts een smidsdochter, maar niet tegenstaande dat in zekeren welstand grootgebracht, zij heeft geen begrip van 's levens nood en zorgen. Ziet u, daarom arbeid ik nog in mijn oude dagen als een gezel, om mijn kind die nooden en zorgen in de toekomst te be sparen. Ik heb haar nu eenmaal ontzettend lief, mijn lieve Gilde, ofschoon ze mij in den laatsten tijd vervreemd is ën nu zou ik haar opofferen voor het uitzicht op eene gravenkroon? Heer graaf,hij legde de zware hand op den schouder des jongen mans, die diep beschaamd in stilte de waarheid zijner woorden inzag, en het niet waagde, den smid in het vast op hem gerichte oog te zien, »ik wil wel gelooven, dat het u ernst is met Gildeu is echter nog jong en overdenkt dat nog zoo niet Ik weet, u denkt in uw binnensteik ben het, die een offer brengen moet, wat weet de oude daarvan. Ik offer al de voordeelen van mijnen stand, den vrede met mijne familie, mijne gansche toekomst! Zoo denkt u. Maar juist in dit offer ligt de kiem van het ongeluk, en de geofferde is ten laatste De valschc munters voor 't gerecht. Nadat gedurende eenige dagen verscheidene terechtzittingen waren gehouden ter behande ling van het valsche-munters-proces, heeft de Off. v. Justitie bij de Rechtbank te Amsterdam de volgende straffen geëischt Voor Krausse 9 jaar en 4 maanden, wegens 1294 malen gepleegde valschheid in geschriften en gebruikmaking van valsch papier, drie malen gepleegd voor Suzanna Toebaerts 7 jaar, wegens medeplichtigheid aan het eerste, en het in voor raad hebben met het oogmerk het te doen uit geven voor Thumm 7 jaar wegens medeplich tigheid en uitgiftevoor Van Liemt 6 jaar we gens medeplichtigheid en gebruikmaking, twee malen gepleegdvoor Prey wegens medeplich tigheid en medewerking tot het doen uitgeven 5 jaar en 6 maanden voor Sinnige 5 jaar we gens uitgifte, twee malen gepleegdvoor Arnzt 5 jaar wegens het hebben in voorraad met het oogmerk om te doen uitgeven voor Reinpt 5 jaar en 6 maanden wegens uitgifte, vijf malen gepleegdvoor Keeze 5 jaar wegens uitgifte, twee malen gepleegd en voor Loeschke 4 jaar wegens uitgifte eenmaal gepleegd. Yoor het aan Krausse ten laste gelegde mis drijf wordt door het strafrecht eene gevangenis straf van ton hoogste zeven jaar geëischt. Deze straf kan echter onder verzwarende omstandig heden met een derde gedeelte worden verhoogd. Door toepassing van deze bepaling op Krausse voor te stellen, kwam het O. M. tot den eisch van 9 jaar en vier maanden. Weer wat nieuws. Edison heeft weer wat nieuws uitgevonden. De naam er van is kinetoscoop. 't Is een toe stel, waarmee aan gekleurde photographieën niets minder dan leven en beweging wordt gegeven. Men heeft b.v. eene photographie van een smids winkel. Bekijk deze met behulp van den kine toscoop, dan ziet ge, in volle natuurlijkheid, hoe het ijzer in het vuur wordt gelegd, hoe het daarin wordt verhit, hoe het daarna met hamers op het aanbeeld wordt gesmeed, hoe de vonken er af spatten, do rook omhoog stijgt, de roode gloed van het vuur zich verspreidt, in 't kort eene smederij in volle werking. Het heeft Edison twee jaren van inspannend nadenken gekost, vóór hij er in is geslaagd, dit toestel te vervaardigen, gelijk hij dat wenschte. Hij denkt nu den kinetoscoop te vereenigen met den phonograaf, zoodat men, rustig in zijne huis kamer zittende, niet alleen b.v. van eene elders gehouden tooneelvoorstelling woord voor woord kan laten herhalen, maar zelfs de spelers kan waarnemen in al hunne gebaren en bewegingen. De kinetoscoop is thans op weg naar Europa. TeAmsterdam zal dit toovertoestel over weinige dagen te bezichtigen zijn bij Edisons agent, den heer J. Lewis Young van „The Words Phono graph Co." Rokin 140. Een huzaar niet een goed(?) hart. In den nacht van Pinkster-Zon-op-Maandag jl. bracht een huzaar te 's-Hertogenbosch zijn meisje te huis. Doch, hetzij dat laatstbedoelde nog geen trek had zich in de armen van goed Morpheus te werpen, hetzij dat zij moeilijk van haar ridder kon scheiden, hetzij dat ze Hein den welbekenden „lekkere Hein" een goed vriend van haar galant en dus van haar, in 't gezicht had gekregen, ze verkoos niet haar kwar tier, het bovengedeelte van een der krotten, die de talrijke slopjes van den Vuchterdijk in meer dan voor gezondheid en goede zeden gewenschte hoeveelheid kan aanwijzen, te betrekken en Hein, met Piet den huzaar, beiden in alle eer en deugd, ook voor een goed deel aan de hand van po- litie-agenten en in het huis van bewaring aldaar opgegroeid en van jongs af vertrouwde en be proefde vrinden, zijn, peprikkeld door minnenijd en dapper door het gebruik van meer dan de noodige „Kooymannetjes", in minder dan geen tijd handgemeen. „De trap opschreeuwde Piet zijn lief toe. „Laat 'm stikken Mie blijf maar hierad viseert Hein. Dat was te veel voor den huzaar; te meer wijl Mie blijkbaar meer neiging toonde om het Gilde. Voordeelen van standOok ik heb ze, ik acht mijnen stand even hoog, als u den uwen, en ik ben even trots op mijne voorvaderen, die door arbeid en vlijt mij een zorgeloos bestaan verschaft hebben, als u op de uwen. Dat eerste offer neem ik dus van mijn standpunt niet als een offer aan De breuk met uwe familieDat is een treurig offer, dat noch ik noch Gilde mag aannemen! Uwe toe komst Daarmee offert ge ook tegelijk de toekomst mijner GildeKortom, als u het waarlijk eerlijk met Gilde meent, dan moet u terugtreden. U kunt het nu nog, zoo u een man is. In uwe jaren ver geet men dat ras!" Graaf Sergius was verstomd over die rede van Erdmann, zoo vlot voor de vuist uitgesproken. Yan deze zijde dacht hij aan geen hindernis, hij was er reeds van overtuigd, dat de vader zoowel als de moeder zich hoog vereerd zou gevoelen door zijn aanzoek. Zijn geheele trots op zijn stand, die de liefde tot Gilde had teruggedrongen, zette zich op de achterpooten. Een graaf Perin afgewezen door een meestersmid Erdmann, zoo iets was nog nooit gehoordHij moest Gildes beeld met alle kracht bezweeren, om gelaten te blijven. »Uwe afwijzing overvalt mij zoo», antwoordde hij, zich met geweld bedwingend, »dat mij elk ant woord ontbreekt. Slechts zóó veel weet ik, dat ik Gilde niet verlaten kan nog wil. U vat de liefde tot een meisje ook slechts van uw materieele stand punt op en bedenkt niet, dat wij, hoe zal ik mij uitdrukken, mij welopgevoeden, vergeef mij dat woord, iets inniger, fijner gevoelen, dan arbeids- advies van Hein dan het bevel van Piet te vol- gen. Laatsgenoemde trekt zijn mes en steekt Hein overhoop. De onvermijdelijke toeloop van buren en de verschijning der politie volgt. Hein wordt naar het gasthuis en Piet naar het huis van bewaring getransporteerd. Hein herstelde gelukkig voorspoediger dan men had durven ho pen Piet kreeg van den krijgsraad 6 maanden gevangenisstraf en Mie, om onpartijdig te blij ven, schonk hart en hand aan „Chef," medelid van de club, waartoo ook Hein en Piet behoo- ren. Het ontslag van Dijkstra. Zooals men weet, hebben Ged. Staten van Friesland het besluit der gemeente Menalduma- deel goedgekeurd, waarop A. Dij kstra te Menal- dum is ontslagen. In de overwegingen luidt het o. m. Dat het in het openbaar belijden van de (in „De Arbeider" van 10 Febr.) door hem ontwik kelde en als de zijne erkende beginselen van nadeeligen invloed moet zijn op de vervulling van den op hem als onderwijzer rustenden plicht, om het schoolonderwijs der kinderen dienstbaar te maken aan hun opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden en moet ondermij nen het gewenschte vertrouwen der ouders in den onderwijzer die met het schoolonderwijs hunner kinderen belast is; dat wijders in vermelden brief leerlingen wor den verspreid welke moeten leiden tot minach ting van 't gezag en tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands, terwijl daarin openlijk wordt verkondigd, dat de schrijver het bestaan van den Staat overbodig ja, noodlottig acht; dat overigens de wijze, waarop Andries Dijk stra als ondergeschikt gemeente-ambtenaar zich blijkens zijn bovenaangehaald schrijven in „De Arbeider", tegen het hoofd der gemeente heeft uitgelaten, is zoo verregaand ongepast, dat ook daaruit met grond mag worden afgeleid zijne ongeschiktheid, om in zijne tegenwoordige be trekking de hem toevertrouwde taak naar eisch te vervullen dat dus het onderwerpelijk Raadsbesluit van den Raad der gemeente Menaldumadeel, waarbij Andries Dijkstra, onderwijzer der derde klasse aan de school voor o. 1. onderwijs te Menaldum, als zoodanig wordt ontslagen onder aanvulling der motieven, als boven is geschied, behoort te worden goedgekeurd. Een aantal ingezetenen der gemeente Oud- Beierland, aangeslagen in de laagste klasse van den hoofdelijke omslag of in de hondenbelasting, waren in gebreke gebleven om die belasting te voldoen. Dezer dagen werden zij vanwege het gemeen tebestuur verrast met de inkwartiering van sol daten. Dit dwangmiddel hielp uitstekend, want allen liepen om het hardst naar den ontvanger om te betalen. Naar men verzekert zullen thans eenige leveranciers van de gemeente aan Burgemeester en Wethouders soldaten ter inkwartiering zen den, omdat hunne rekeningen over 1893 nog niet zijn betaald. Buitenland. De uitvoering van het plan om eene spoor verbinding te verkrijgen tusschen Frankrijk en Engeland door middel van brug of tunnel over of onder het Kanaal, ligt nog in het halfduister, zegt de Fransche correspondent van „De Tele graaf." Een rijk liefhebber van zeevaart, de prins Albert van Monaco, heeft met veel nadruk de bezwaren van een brug over het Kanaal voor de schepen uiteengezet. Niemand twijfelt aan de uitvoerbaarheid van een diergelijk werk. In techniek bestaan geen overkomelijke bezwaren meer. Alles is mogelijk en uitvoerbaar. Het is maar de vraag of de aan wezigheid der brug niet meer last dan genoegen zal geven. Iedere beperking van het ruime sop is een vermeerdering van gevaar voor den zeeman, die zijn schip verdedigen moet, en die met Zuid- lieden. Dat wij andere begrippen van liefde hebben, en Gilde u vergeet dat geheel door hare opvoeding niet meer tot den arbeidenden stand maar tot de welopgevoede standen behoort en daarom denkt, zooals ik. Of zoudt u gelooven, dat Gilde gelukkig zal zijn aan de zijde van een wak keren handwerksman Onmogelijk Van een stoffe lijk standpunt gezien, moogt u wellicht recht heb ben, dan is graat Perin zeker geen gewenschte partij, ik kan u dat niet tegenspreken en u wil in dat opzicht niet overtuigd zijn. Ik begrijp u vol komen, en toch geef ik het niet op, naar uwe inwilliging te streven. U kunt mij uw huis ver bieden, ik zal het zoover niet laten komen maar uwe dochter lief te hebben, kunt u mij niet verbieden, evenmin op een anderen tijd weder te komen, als ik u ook stoffelijke voordeelen kan aan wijzen Tot zoolang, leef gelukkig, heer Erdmann Hij stond op om heen te gaan. »Heb nog een oogenblik geduld, heer graafDe smid hield hem tegen. »Wat u daar even van uwe soort liefde zeidet, die geheel anders zou zijn, dan de onze, zoo moet ik getuigen, dat mij zoo iets geheel onbegrijpelijk isIk weet slechts, dat ik mijne Moni recht lief had en nog heben 't zal uitkomen, maar ik wil niet dat u heengaat in het geloof, dat ik mijn kind zou sparen alleen Yoor een rijken vrijer Ik wil alleen een man voor haar hebben, die in ordelijke ver houding met haar kan leven, zoo was het steeds gewoonte bjj de Erdmanns. En wanneer u dat zult geworden zijn en u mijn oogappel nog lief heeft, Wester storm zeker niet zonder vrees de pijlers der brug zou naderen. Buitendien zou de kans van aanvaring veel grooter worden, omdat alle schepen zouden trach ten midden tusschen de pijlers te blijven. Het Nauw van Calais is thans reeds een uiterst ge vaarlijke doorgang ter zake van de stroomingen, van den mist, van de zandbanken en van de veelvuldige stormen. Gaat men daarin, zooals het plan luidt, 120 pijlers zetten, ieder twintig meters dik, zoo wordt de doorvaart vernauwd met een elfde gedeelte. De schepen moeten dus gaan door de openingen tusschen de pijler even als visschen, die trachten door de mazen van een net te komen. Aan weerszijden zullen dus de vaartuigen, zonder goede ankerplaats te heb ben, zich moeten ophoopen, om het gunstig oogenblik voor doorvaart af te wachten. Zoo gaat het voortdurend aan de Straat van Gibraltar, waar honderden schepen altijd wach ten, totdat zij, als de westewind ophoudt, de Middellandsche zee kunnen uitkomen. Maar daar is zelden mist, er zijn geen pijlers midden in de doorvaart, en het bezwaar bestaat maar van één zijde, terwijl in het kanaal de mist alle vaart zou onmogelijk maken. Men wil de brug beschermen met geluidsei- nen en lichtseinen. Maar geluidseinen hoort men in het Kanaal van alle kanten, alle schepen hebben ze. En lichtseinen van eerste kracht, zichtbaar op grooten afstand, zijn niet practisch, als zij dicht bij elkaar, op iederen pijler, zullen moeten worden geplaatst. Dan zouden zij een onafgebroken lichtband vormen, die geen dienst zou doen aan de doorvarenden. De prins van Monaco komt tot het besluit, dat de verbinding zeer wenschelijk, maar door middel van een brug af te keuren is. De weder stand der Engelsche en ook der Fransche scheep- vaarders, die natuurlijk een goed deel van hun vrachten zouden zien overgaan op den spoorweg, zal ook nog wel wegen in de schaal, om een vaste verbinding tusschen Engeland en Frankrijk voor onbepaalden tijd tegen te houden, hetzij die verbinding brug of tunnel worde. De havens langs de Noordzee zouden er zeker weinig door gediend zijn. De werkstaking der koetsiers te Londen nadert haar einde. De hertog van Devonshire (voorheen Lord Hartington, de gewezen leider der liberale unionisten in het Lagerhuis) is als bemiddelaar opgetreden tusschen de rij tuig-ver huurders en de koetsiers. De uitslag dezer pogin- gingen is geweest, dat beide partijen zich bereid hebben verklaard de beslissing hunner geschillen op te dragen aan een scheidsrechter. Als zooda nig is gekozen de heer Asquith, de minister van binnenlandsche zaken. De heer Asquith heeft zich reeds bereid verklaard deze taak op zich te nemen. Vermoedelijk zal derhalve weldra een einde komen aan den twist. Te Parijs is de aangekondigde vergade ring van aandeelhouders der Suez-kanaalmaat- schappij gehouden. De vergadering was zeer rumoerig, daar vele aandeelhouders krachtig protesteerden tegen de herkiezing van den heer Charles de Lesseps tot mededirecteur. Niettemin werd ten slotte de heer De Lesseps toch her kozen. Ook de andere, reeds medegedeelde voor stellen van het bestuur werden goedgekeurd, in de eerste plaats het voorstel tot het verleenen eener jaarlijksche toelage aan de famiie De Les seps. Tot nieuwe directeuren werden gekozen de heeren John Stokes, M. J. Patinot en E. Dawes. De vergadering werd geleid door den voorzitter van het bestuur, den heer Guichard. Trouw eener duif. Geruimen tijd geleden was te Schwerzen, een duif reeds tusschen de klauwen van een havik, toen de 72-jarige heer Hollam, een geweerschot in de lucht loste, ten gevolge waarvan de roofvogel zijn prooi liet varen. De redder nam de ernstig gekwetste duif mede, verpleegde het diertje en voorzag het van alle lekkernijen. Toen de duif, die eerst na ge- ruimen tijd hersteld was, haar kooi weder kon verlaten, volgde zij den ouden heer, als hij buiten zijn woning kwam, overal. Zelfs wilde het diertje des avonds niet eerder in den duiventil alvorens dan staat ook voor u mijn huis open. heer graaf! Dat u achter mijn rug een verfoeielijk spel met Gilde zou drijven en het kind van Erdmann onge lukkig zou maken, dat geloot ik niet van u. Waar bleet dan de eer, te wier liefde u adelijken, uwe gezichten zoudt laten verminken. Spreek nu nog met het meisje en zoo God wil, tot wederzien, heer graaf Sergius ontroerde bij de laatste waarschuwing des vaders en nam afscheid met koele, afgemeten houding. Gilde zat in doodsangsten op hem te wach ten. Opzettelijk had Erdmann den ganschen tijd niet met haar over hare verhouding tot Sergius ge sproken en zij wist ook niet, hoe hij daarover dacht, ofschoon zij niets goeds verwachtte. De duistere rimpels op het voorhoofd haars geliefden, zeiden haar alles. »AfgewezenMet dito woorden wierp Sergius zich op een stoel in Gildes kamer. Gilde kon hare ooren niet gelooven, zij werd plot seling overmand door een onwilligheid tegenover den vader, die in zijn onverstand haar levensgeluk verstoorde. Wordt vervolgd

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 2