Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 25. Zondag 24 Juni 1894. 8e Jaargang. Plaatseli jk Nieuws. FEUILLETON. Het Erdmanns S IE UWE IHI.llIJhlI (lillIAIT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMi NTS PR IJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct-, franco p. post ÖO ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: Yoordscliarwoude. PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct-, elke regel meer S ct- Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. l»l*lY*TItKGKL8YG OB' DE.¥ IIOLLAYDSC IBKY «POOUWIX;. (Greenwich lijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. (Zomerdienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* j 7.461) 11.232) 3.063) 6.374) 9.55... AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.06 11.432) 3.263) 6.574) 10.15... - regeld te Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Helder. De met stopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. GREENWICH TIJD. RICHTING AMSTERDAM. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 j 3.55 6.38 I 7.50* I 9.57 I 12.24f 1.58 I 4.15 AMSTERDAMSCHE TIJD. i I* Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Schreven we voor eenigen tijd, dat er te kort koolplanten zouden zijn, de tijd en de na tuur hebben die uitspraak niet bevestigd, want er is op dit oogenblik overvloed de sterke re gens hebben het ongedierte in de planten gedood, geen zonnewarmte beeft nieuw ongodierte in het leven geroepen. Deze week is het uitzetten der planten op de akkers zoo goed als geëindigd. Wel zullen nog zoo nu en dan planten worden „ingeboet," die verloren zijn gegaan en worden er nog tusschen de bloemkool doorgezet, het al- gemeene plantenzetten, waarvoor de kinderen vacantie kregen, is gedaan. De groote afvoer van wortelen is in vollen gang, 's morgens om één, uiterlijk twee uur begeven de landbouwers zich reeds naar de akkers om tijdig op de Broeker veiling te kunnen zijn. Een enkele bouwer levert reeds bloemkool. Het zal echter nog wel een drie of viertal weken duren, eer de bloemkool- handel van beteekenis wordt. De Heer G. W. Melchers heeft het beroep naar Zuidscharwoude aangenomen. Oudkarspel. Kon men tot heden elk jaar een grooter of kleiner aantal rijtuigen met jon gelui opnoemen, die op Dinsdag de Schager ker mis bezochten en onze gemeente doorreden, dit jaar werd niet één kar opgemerkt op Dinsdag. Welk een verschil met een tiental jaren geleden, toen de vrouwen hier bij elkander „op de thee" gingen om de 80, 100 of soms meer fraai op getuigde paarden, mooie karretjes en flinke jonge deerns met hare vrijers ter kermis te zien gaan. Nu schijnt dat rijden zoo goed als gedaan, met uitzondering van den laatsten zondag, wanneer Schagen haast te klein is om al de gasten dien dag te ontvangen. Binnenland. Donderdag hebben een paar handige zak kenrollers de kermis te Schngen bezocht. Zij zijn met een vijftal goed gevulde beurzen huis waarts gekeerd. De politie is met het geval in kennis gesteld. Een ieder zij echter voor a.s. Zondag, den druksten dag der kermis, gewaar schuwd. Tegen den socialist V. onlangs te Alkmaar- thans wonende ten huize zijner ouders te Arn hem, werd door de arr.-rechtbank te Alkmaar ter openbare terechtzitting 5 maanden gevange nisstraf geëischt, ter zake van beleediging van den burgemeester van Castricum in het thans gestaakte socialistisch weekblad de De Alarm klok. De kleine steentjes vóór het Paleis. De arr.-rechtbank te Amsterdam, heeft uit spraak gedaan in de zaak van het jongemensch Bartholdus Louman geheeten, die op 16 Maart, jl. onwillig was zich van de kleine steentjes vóór het koninklijk paleis op den Dam te ver wijderen en den korporaal, die hem deed opslui ten om hem daarna aan de politie over te leve ren, had beleedigd en geschopt. De rechtbank overwoog o.a., dat, hoe nuttig het consigne van den plaatselij k-cemmandant, door dezen van zijne ambtsvoorgangers overge nomen, ook moge zijn in het belang van het verkeer en de openbare orde, het niet op eenig voorschrift, laat staan eenig wettelijk voor schrift berust, zoodat het loopen over die steen tjes welke volgens de eigen verklaring van den commandant publiek terrein zijn niet is een strafbaar feit. Mitsdien heeft de rechtbank den beklaagde van alle rechtsvervolging ontslagen. Huiselijk ouwcder. „Weinig gelieven," zegt Robert Collyer, „zul len, denk ik, ondervonden hebben, dat hun hu welijksleven, volkomen aan de droomen van den tijd hunner vrijage beantwoordde. Het mijne heeft het ook niet gedaan. Maar wie zou 't in zijn hoofd krijgen tegen den Hemel te morren, omdat October niet zoo schoon is als Mei Als mijn ondervinding van eenig nut kan zijn, houd ik het er voor, dat een onweder, mits het geen ernstige schade aanricht, soms evenzeer den dampkring in huis kan zuiveren als daarbuiten. En zoo zeker ben ik van de heilzame uitwer king, die het heeft, dat, als ik hoor zeggen, dat een paar vijfentwintig jaar samen geleefd heeft, zonder ooit het minst verschil gehad te hebben, ik begin te vragen, of die twee dan niet al zeer onverschillig voor elkaar geweest moeten zijn." Een afschaffer schrijft aan 't U. D. Vier redenen, waarom ik den sterken drank haat. Sedert ik dat helsche vocht niet meer ge bruik is 1. mijne gezondheid beter, 2. mijn hoofd meer helder, 8. mijn hart lichter, 4. mijn beurs zwaarder. Uit Den Haag wordt met zekerheid be richt, dat jhr. De Ranitz Maandag 1.1. totH. M. de Koningin-Regentes het verzoek heeft gericht, te mogen worden ontheven uit zijne betrekking van adjudant van H. M. de Koningin, en het leger met pensioen te mogen verlaten. Een uitvinding. De heer A. L. Deden te Diemerbrug beweert een toestel te hebben uitgevonden, waardoor elke botsing van spoortreinen kan voorkomen worden. De werking van het toestel is zeer eenvoudig en moet zoowel op de lijn als aan de machine worden bevestigd, hetgeen met zeer weinig kos ten kan geschieden. De uitvinder stelt zooveel vertrouwen iu zijn vinding, dat hij zich bij een te nemen proef tusschen twee op elkander in komende treinen, waaraan zijn vinding is toege past, wil plaatsen, overtuigd zijnde, dat hem geen letsel zal geschieden, daar beide treinen op een bepaalden afstand, zonder de hulp van de machinisten zullen blijven staan. Woensdag omstreeks 7 uur namiddag vond men 20 min. ten zuiden van Zamlvoort in het duin bij de Zeereep het lijk van een mans persoon, eenigszins in staat van ontbinding ver- keerende, terwijl 10 pas van hem af eene revol ver gevonden werd. Bij de lijkschouwing door dr. Gerke werd bij het hart eene kogelwond gevonden. In zijn horloge stond de naam van Jan Bon, naar zijne kleeding te oordeelen was hij smid of stoker. Op het lijk werden nog eenige patro nen gevonden. Uit Dordrecht wordt gemeld Donderdag namiddag was een ploeg arbeiders van den Staatsspoorweg op het terrein nabij het spoordok werkzaam met het lossen van petro leum. Uit de gevulde tank werd" de petroleum daartoe in vaten getapt, die op het terrein in rij in gelid stonden. Terwijl alles druk aan het werk was, had een jongen, belast met het noteeren der vaten, de onvoorzichtigheid een lucifer aan te strijken. Plotseling, op welke wijze is onbekend, sloeg d'ë vlam over naar de naastbijzijnde vaten, die tot aan den rand gevuld waren. In minder dan een oogenblik sloeg eene kolos sale vuurzuil uit de vaten naar boven. De vlam deelde zich mede aan de tank en deed de afge dropen olie vlam vatten. Een ernstig onheil stond te vreezen. Door de tegenwoordigheid van geest van den hulparbeider Gooreman werd het dreigende gevaar afgewend. Hij greep onmiddellijk een der groote dekkleeden, zooals bij de H. S. M. in gebruik zijn, en spreidde dat, met hulp zijner kameraden, over de vlammen uit, waardoor de brand in zijne geboorte verstikt werd. De vlammen van de tank bluschte men door middel van natte dweilen. Cooreman en eeu zijner kameraden hebben onbeduidende brandwonden bekomen, maar bei der jassen zijn deerlijk door de vlammen gehavend. Een nieuwe, hoogst belangrijke proef zal te Snppciiiecr aan de fabriek der firma W. A. Scholten worden genomeu. Er wordt nl. bij be doelde fabriek, uit de tjalk van schipper J. 01- dekamp een lading turfstrooisel gelost, aange voerd uit de fabriek van bovengenoemde firma te Nieuw-Dordrecht. Uit dat turfstrooisel zal men trachten papier te vervaardigen. Gelukt deze proef, dan zal men, evenals thans van stroostofpapier, ook kunnen spreken van turfmolm-karton. (Uit liet Duitscli vertaald naar Anton Freiherr von Per fall.) 14.) Het carnaval, een lichtzinnige avond in de ade- lijke club hadden achthonderd thaler, die hij drie maanden tevoren van een woekeraar leende, opge slokt. Sixtus wist goeden raad anders had Sergius de som ook niet zoo opgedreven. Zijn naam stond im mers toch reeds op de lijst der vogelvrij verklaar den van den woekeraar, wien het Erdmannshuis in de Burgstraat en de wakkere, op zijn reputatie trotschen Erdmann zekerder panden waren, dan het oude vervallen goed des ouden, zelf als wrak be kenden graaf Perin Ja Sixtus zou helpen. Be verblinde was er op bedacht, zijne in de kringen, waarin hij nu ver keerde, nederig geldende geboorte door een optre den als edelman te bemantelen een daad, waar door hij zijn eigen ruïneering bevorderde. Hij ge loofde zijnen vriend Sergius deze bede niet te mogen weigeren, te meer, daar hij zelf vaak graaf Sergius als borg kon opgeven, al was het dan ook voor een beduidend kleiner schuldbedrag. Het was reeds elf uur. Met de sporen van een doorgesjouwden nacht op 't gelaat, lag Sixtus op zijn bed uit te kijken in den zonnigen hemel van den prachtigen voorjaarsdag, die door de ramen van zijne slaapkamer hem tegenlachte. Het dolle leven in vereeniging met de steeds toenemende en meer dreigende zorgen; den strijd met zijngrenze- looze begeerte naar genot en de ontbrekende mid delen om daaraan te voldoen, gaf zijn anders zoo jeugdig gelaat iets kouds, iets strengsduistere wolken legerden zich op het zacht gerimpelde voor hoofd. Een opgeslagen brief lag op het dek. Het was een vrouwelijk handschrift de hoofdoorzaak van zijn slechte luimwant zoo vaak hij hem in zag, stiet hij een zware zucht uit en streek hij zich over het voorhoofd. Het was een brief van Fevi. Lieve Sixtus Sedert acht dagen wachtte ik je vergeefs. Vader spreekt soms op zoo'n rare wijs van het Erdmannshuis". Er moet iets zijn voorgevallen of er moet iets drpigen. Zeker weet Gij daarvan wel meer, en verkeert Gij in groote bekomme ring. Voor wien zult Gij uw hart beter kunnen uitstorten dan voor mij, uwe Fevi Juist wan neer een ongeluk dreigt, dan wordt ware liefde beproefd. Of hebt Gij mij niet meer lief? Gij verkeert tegenwoordig met zulke hooge heer schappen, is U soms de onbeduidende Fevi op 't laatst in den weg? O, zeg het dan rondweg ik geef U uw woord terug, en wat ik ook lijde, ik acht het gering tegenover het bewust zijn, U lastig te vallen. Of houdt u werkelijk het ongeval der familie terug, dat ik uit vaders spreken meende te raden Ja, dat is het, niets anders! O, dan bid ik juist om dat ongeval o, kom dan, Sixtus, kom dan tot uwe Fevi wat het ook zij, zij zal het u gewillig helpen dragen. Meszt Liebe nicht mit so 'engem Wasz Was ware Liebe denn wenn sie nicht gabe mehr als sie empfing, Wenn sie nicht fest ünd treü im Unglück bliebe, Der Hofïnüng letzer Rest. Was ware Liebe Ik heb deze woorden der ,Griseldis', die m onlangs in den schouwburg tot tranen bewoog, niet vergeten. Alzoo kom, Geliefde, en begraaf uwen kom mer op de eenige plaats waar hij behoort, in het hart uwer. Fevi Hij wist zeer goed van welk ongeval Fevi's vader sprak. Hij was niet, zooals Fevi geloofde, weg ge bleven, om met zijne bezorgdheid alleen te zijn, in tegendeel, hij moest tot zijne schande bekennen, dat hij juist in de laatste dagen noch aan dezen akeligen toestand noch aan Fevi gedacht had. Ver scheidene studenten-feestelijkheden, eenige duels hadden hen daartoe geen' tijd gelaten. Eerst deze ongelukzalige brief sleurde hem uit zijnen tuimel, wees hem op een zorgvolle donkere toekomst. Zij wilde allen kommer, alle zorgen, alle »armoede« bedoelt zij wellicht, met hem deelen schreef Fevi, maar gedeelde armoede blijft ook armoede, en nu, nadat hij met volle teugen het leven geno ten had, scheen hen de duivel der armoede dubbel gruwelijk. Als het ongeluk waarlijk over het Erd mannshuis zon losbreken, als alles verloren was, wat bleef hen dan nog voor hoop Arbeid Daar door wordt men niet rijk, daardoor kan men niet genieten Een rijk huwelijk, dat zou nog red ding kunnen aanbrengen. Zoo ernstig als heden, schoot die gedachte nog nooit bij hem op. Werd zij verwezenlijkt, dan behoefde hij zich niet los te scheuren uit het wellustige droomleven, dan viel de rijpe vrucht zonder moeite daarvoor aan te wenden hem in den schoot. En waarom niet? Hij had in de laatsten tijd alleen in de voornaamsten en rijk ste kringen der stad verkeerd en met het grootste geluk hij gevoelde zich daar thans geheel tehuis, het ging hem, evenals 't Gilde ging. Zijne socia listische ideeën, met welke hij vroeger zoo'n aan stoot gaf in »de zwarte beer,« waren sedert lang vervlogen. Er bestond ontegenzeggelijk een onuit- wischbaar onderscheid in het leven, niet dat der soorten, maar een veel sterken, dieper dat dei- vorming. Evenwel, die vorming, welke hij nu eenmaal meende te bezitten, kon hem het ongeluk nietont- rooven ook niet de armoede En zal de onbemiddelde, beroeps- en naamlooze Sixtus met zijne goede vorming in deze kringen nog geduld worden Neen, nimmer meerant woordde het hem van binnen. Dan is ook de vor-

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1