T© koop f© Koop, Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 24 Juni 1894. bij J. Ill; WH, itoskniiibriig. Mooie Broedkippen bij fVAN DEK OORD, TE KOOP: Pil FBI Zeldzame Aanbieding. Mr, AN NIEUWKUYK, Leeren Werkschoenen, en Pantoffels. De Nieuwe Gaper, De clausing op Crispi. Mag men het bericht uit Rome gelooven, dan heeft 0ri8pi- niet minder dan 18,000 telegram men uit binnen- en buitenland ontvangen, om hem geluk te wenschen met het mislukken van den aanslag, door den anarchist Paolo Lega op hem gepleegd. In Algiers is een klein riviertje waarin door natuurlijke scheikundige werking inkt ont staat. Het wordt gevormd door de samenvloeiing van J;wee beekjes, waarvan 't eene ijzerzouten in sterke oplossing bevat, terwijl 't ander, door veengrond stroomende, een oplossing van gallus- zuur aanvoert, tweede noodzakelijke factor voor de vorming van inkt. Men kan vrij bevredigend met dezen natuurlijken inkt schrijven. Gen brief aan keizer Wilhelm. Keizer Wilhelm heeft uit Lausanne een brief ontvangen, met het adres Monsieur VErnpereur Guillaume a Berlin en met de aanteekening „persoonlijk." Het was een brief van een twaalfjarigen schoolknaap. Hij maakte zich bij den Keizer bekend als zoon van een griffier bij het Zwitsersche hooggerechts hof en kleinzoon van generaal Roger, en ver zocht in het Duitsche leger te worden opgeno men. De Keizer liet bij het Duitsch gezantschap te Bern onderzoek doen en toen bleek het, dat de knaap zich heimelijk dat schrijven had ver oorloofd, omdat hij volstrekt geen zin had in eene klassieke opleiding, die zjjn vader hem wilde geven voor eenige betrekking in den ge leerden stand gevoelde hij niets; hij verlangde naar eene positie als militair. Er wordt niet ge meld wat daarover met de familie onderhandeld is, maar wel dat de gezant verklaarde, dat het een flinke, vlugge jongen was. Het gevolg is nu dat de Keizer bevel heeft gegeven om hem op de cadettenschool te Karlsruhe te plaatsen, van waar hij later naar die te Potsdam zal gaan. Aan een particulier schrijven van een ha- rer abonné's te Pretoria van den 20 Mei j.l. ontleent de „Yeend. Ct." het volgende: Het groote nieuws, dat ik u kan mededeelen, is, dat hier naar aller gedachten een groote Kaf feroorlog zal komen. Te Pretoria zijn 175 man opgeroepen; die moeten Woensdag den 23 dezer uittrekken. Gisteren zijn de artilleristen met het geschut weggegaan en Vrijdag a. s. volgen de ammuni tie en de levensmiddelen. Gij begrijpt, dat zulks hier eene groote drukte veroorzaakt, want de oproeping raakt alle mannen van 18 tot 50 jaar. Gelukkig blijven wij er nog vrij van. Het gaat hier heel anders toe, dan in Holland. Men komt hier de menschen maar aanzeggen, dat zij op dien en dien tijd met geheel opgetuigd en ge zadeld paard, voorzien van 30 patronen en voor 10 dagen proviand, moeten opkomen, om te velde te trekken en oorlog te voeren tegen de Kaffers. Te Johannesburg zijn nog geene mannen op geroepen, omdat dit een ander district is. Deze komen later, als het noodig mocht blijken. Het ziet er hier dus niet heel pleizierig uit, maar algemeen is men niet bang, omdat men denkt, dat den Kaffer de vrees nog om het hart zal slaan, als hij den „witmensch" ziet. De Kaffers, die geen lasten willen betalen, zullen nu hoo- gerop gejaagd worden. Het terrein van den strijd is hier ver van daan, bij Zoutpansberg, op een afstand, die in niet minder dan 20 dagen met den ossenwagen kan worden afgelegd. S. L. is ook opgeroepen, maar die zal wel een rempla^ant koopen. Voor 100 p. st. is een remplagant te krijgen. Te Parijs is Maandag in openbare veiling een geel en gevlekt batisten hemd van Napo leon I voor 150 frcs. verkocht. Huwelijksadvertenties. In een der Ja- pansche bladen kan men de volgende lezen „Een jonge dame wenscht te trouwen zij is zeer mooi, heeft een rooskleurig gelaat in donker haar gevat, wenkbrauw-bogen in den vorm van een wassende maan en een kleinen maar sier lijken mond. Zij is ook zeer rijk rijk genoeg om den dag aan de zijde van haren geliefde bloemen en den nacht met zingen tot de sterren en tot den hemel door te brengen. De man op wien de keuze zal vallen, moet jong, knap en wel opgevoed zijn. Hij moet ook geneigd zijn met haar hetzelfde graf te deel en." Spoortreinen door huizen rijdende. De macht der spoorwegmaatschappijen gaat ver in Amerika. Te Chicago reden de treinen sinds lang over en langs de huizen, doch nu deze steeds hooger gebouwd worden, is het plan be dacht ze door de huizen heen te brengen. Voor den aanleg van een electrischen luchtspoorweg zal door de eerste verdieping van een achttal huizen een tunnel worden geboord, door welken de trein zal rijden. De weg zal geheel rusten op eigen grondslagen. Te Londen wordt geklaagd over het dreunen en schudden dat de onder- grondsche spoorweg veroorzaakt. Doch wat zul len de gewaarwordingen zijn van de inwoners van Chicago, die aldus de spoortreinen door hun huis krijgen Berlijnsclic Melkhuizen. De Berlijners gebruiken eiken dag in ronde cijfers 600,000 liter melk van de koe. Zoo willen ze althans liefst gelooven, doch in hoe verre die hoeveelheid soms is aangelengd uit pomp, put of waterleiding, dat weet zelfs de beste statisticus niet. Menigmaal komt echter daaromtrent iets aan het licht, wanneer mensch- lievende politiebeambten een verdachten melk kelder binnenstappen, hun officieelen melkmeter aanzetten en men alsdan spoedig den verkooper hoort schreeuwen, terwijl de onbarmhartige die naren der wet de te licht bevonden melk over de straat kan laten uitstroomen. Bij de schade komt dan nog de spot. De blauwwitte plas voor de deur verraadt aan de geheele buurt bij welken verkooper de koe een „houten staart," dat wil zeggen een pompzwen gel, heeft. Zonder hulp van dien „houten staart" moe ten zich dagelijks bijna 60,000 koeien de volle uiers doen ledigen, om Berlijn te geven wat het vraagt. 's Morgens vroeg wordt van de melkhoeven in den wijden omtrek de melk met lange spoor treinen naar de stad gevoerd, terwijl buitendien nog honderden boerenmeisjes langs de landwe gen met hare gevulde emmers komen aandragen. In de stad zelve heeft men één zeer merk waardige melkerjj. Een ondernemer heeft name lijk een 140 a 150 stuks van de beste Holland- sche koeien bijeen gebracht in een .groot ge bouw. Zoek daar eens naar de stallen en ge zult ze niet vinden. Want wie zou denken, dat hij daartoe moet trapklimmen, twee, drie verdiepin gen hoog. Daar staan de koebeesten in nette salons en in die salon-stallen kan men op be paalde uren vele personen zien zitten melkdrin- ken, melk, die zoo pas uit de koe is gekomen en door nette meisjes wordt rondgediend. Receptiehoudende koebeesten op de bel-etage, dat mag nog eens voornaam rundvee heeten. Zeden en gewoonten der volken. EEN CIIINEESCII DINER. Hieronder volgt de beschrijving van een mid dagmaal, dat ik kort geleden met een paar vrienden in een logement in Canton (China) ge bruikte. Het logement was een groot gebouw met vele vertrekken dat midden in een uitgestrekten tuin stond. In elk vertrek en in den tuin waren afzonderlijke tafels voor de bezoekers gedekt. Midden op elke tafel stonden acht kleine schotels met schijfjes oranjeappelen, appelen en peren, bittere amandelen, ingemaakte noten, gekookte eieren, die een groene kleur hadden, eendeninge wanden en in kleine dobbelsteentjes gesneden varkensvleesch. Daarbij stonden kleine vaatjes met zout, peper en suikerhouten staafjes, een groote lepel, kleine metalen bekertjes voor den wijn en een vork met twee tanden lagen bij iedere plaats. Het diner begon met de vruchten. Eerst be proefden wij met de stokjes te eten, maar gre pen spoedig naar de ons meer bekende eenvou dige vork. De rangschikking der gerechten komt eenen Europeaan wel wat vreemd voor. Op zoetigheid volgde varkensvleesch en daarna soep. Alles had een scherpen bijsmaak van knoflook paddestoe len, waterkastanjes en bamboesspruitjes. In een pauze werd er thee en gebak rondgediend en van toen af kwam er bij elk nieuw gerecht thee. De thee werd gezet in overdekte kopjes, waar uit we ook dronken. Wanneer wjj meer thee ver langden, werden er nieuwe theeblaren in schoone kopjes gedaan en daarop kokend water gegoten. Het tuitje aan het kopje belette den theeblaren in den mond te komen. Twee soorten wijn werden uit kleine wit me talen bekertjes gedronken, witte wijn uit rijst bereid, die als slechte brandewijn smaakte, en roode wijn uit leverkruid, met een eigenaardigen, bijzonderen bijsmaak. Tegen het einde van den maaltijd kwamen er drie fijne Chineesche scho tels op tafel, waarvan de ééne bestond uit ratten-, de andere uit katten- en de derde uit hondenvleesch. Een klein proefje van dit laatste was ons volkomen genoeg. Liever sterven dan gebraden „wau wau" eten Hoe de ratten en katten smaakten, weet ik niet. Kattenvleesch is een kostbare schotel voor de meer gegoede Chineezen, daar de prijs hiervan voor den armen Chinees te hoog is. Ten slotte kwamen er nog verschillende soorten van soep, soep van vogelnestjes niet te vergeten, die er niet zeer uitlokkend uitzag, zoo iets als ge latine, maar niet bijzonder smaakte. Onze servetten waren van Chineesch papier. Op het menu stond 1. zeeslakken. 2. gestoofde eenden. 3. duiven met ham. 4. soep met vogelnestjes. 5. gestoofd schapenvleesch met bamboesspruitjes 6. gekookte visch. 7. gestoofde krabben. 8. gebraden inktvisch. thee en gebak. 9. kippen met ham. 10. schildpadsoep. 11. gebraden hond. 12. gestoofde zwarte kat. 13. gebraden ratten. 14. zoutevisch. 15. gezouten eieren. 16. varkensgehakt. 17. ham en groenten. 18. rjjst. 19. rijstewater. 20. meloenen. 21. betelnoten. 22. kreeften. 23. verschillende soepen. Daar de schotels en schalen niet voor het einde van den maaltijd weggenomen werden, telde ik er minstens veertig op de tafel. (Overg. uit de „Holl. Lelie.") C. Do V. Ciiiiieesche mode. In China spelen de pauwenvceren een groote rol. Zij verleen en aan de personen, die ze dra gen, een bijzondere waardigheid, daar ze een van de belagrijkste eerbewijzen zijn. Het verlof om een pauwenveer op den hoed te steken, wordt als een der grootste onderscheidingen be schouwd, die de keizer wel kan verleenen. Elke beambte die zichzelven acht en elk officier, die meent dat hij moedig is, is dan ook niet eerder tevreden voor hij zich met een pauwenveer mag tooien, die als belooning voor groote burgerlijke en militaire diensten verleend wordt. De orde heeft drie klassen De veer met éen bosje aan de spits, de veer met twee en die met drie bosjes. Enkel de prinsen en de hoogst- geplaatste Tartaarsche grootwaardigheidbeklee- ders mogen de laatstgenoemde onderscheiding dragen. Den laatsten keer werd die aan den onderkoning „Litsung Tschang" verleend, dien men den eersten Chinees noemt, dien een derge lijk bewijs van keizerlijke genade ten deel viel. De pauwenveer wordt op het hoofddeksel ge plaatst en mag er twintig a vijf-en-twintig Ne- derlandsche duimen boven uitsteken. Japansche zeden. Het is een opmerkelijk feit, dat in Japan (en ook in China) het kussen en omhelzen als een bewijs van genegenheid iets onbekends is, met uitzondering alleen, dat de moeders gelijk overal in de wereld, haar kleine kinderen nu en dan kussen en knuffelen. Kan het Japansche kind echter loopen, dan houdt kussen en om helzen geheel op, men zou zoo iets, behalve bij kinderen, als zeer onzedelijk beschouwen. Japansche meisjes kussen elkander nooit en ouders kussen en omarmen hun kinderen nooit, zoodra zij kunnen loopendit is een regel die toepasselijk is op alle rangen en standen der samenleving. Ook worden in Japansche geschrif ten van alle tijden nimmer aanwijzingen gevon den, dat dit menschenras ooit dergelijke liefko zingen heeft gekend. Voor ons bewoners van het Westen is het een ondenkbaar iets een ge schreven overlevering voor den geest te halen, waarin geen gewag wordt gemaakt van een kus, een omhelzing, of zelfs maar een handdruk, want een handdruk is voor den Japannees een even onbekend iets als een kus. Men kan voortdurend zien hoe vader en zoon, man en vrouw, moeder en dochter elkander, na jarenlang gescheiden te zijn geweest, weder ont moeten, maar steeds zal men bij dergelijke ont moetingen het ontbreken van alle teekenen van persoonlijke liefkozingen ontwaren. Dergelijke personen zullen voor elkander nederknielen en elkander begroeten, zij zullen lachen en misschien ook wel een beetje schreien van vreugde, maar omarmen doen zij elkander niet en buitengewone uitingen van hartelijke genegenheid komen ook niet over hun lippen. Het sclirikkeljaar-recht der dames. In een schrikkeljaar heeten de dames het recht te hebben, de heeren te „vragen" ten dans gewoonlijk. In Nederland maakt de schoo- nere helft des menschdoms van dit recht geen bijzonder gebruik, doch in Engeland schijnt dit anders te zijn. Het „recht" heeft daar ook, of liever in Schotland, zijn ontstaan gevonden. Het dateert reeds van het jaar 1288. Toen werd door het Schotsche parlement eene wet afge vaardigd, bepalende dat gedurende de regeering van Margaretha ieder meisje en ongehuwde vrouw (weduwe of van haar man gescheiden) vrijheid zou hebben, den man harer keuze ten huwelijk te vragen. Weigerde hij haar tot zijne vrouw te maken, dan zoo luidde deze des potische wet moest hij f 1200 of minder boete betalen, al naar mate zijn fortuin en stand. Er bestond voor den heer der schepping maar éen middel om zich aan deze vogelvrij-verklaring te onttrekken, nl. zoo spoedig mogelijk zich te ver loven of te huwen. Toen Margaretha stierf, bleven de Schotsche vrouwen er op aandringen, dat het haar eens geschonken voorrecht zou behouden blijven. Dit kon nu eenmaal niet, maar om de dames tevre den te stellen, bepaalde het parlement, dat de wet eens om de vier jaar, en wol elk schrikkel jaar, van kracht zou zijn. Langzamerhand heb ben de dames zich ook dit recht laten ontglip pen en zich tevreden gesteld met het meer on schuldige voorrecht, om in een schrikkeljaar de heeren ten dans te mogen vragen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 24 Juni voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 24 Juni voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 24 Juni voorm. 9 uur, nam. uur J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 24 Juni voorm. 9.30 uur, geen dienst. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 24 Juni v.m. 9 nam. 2 uur ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 24 Juni voorm. 9.30 uur, nam. 2.30 u., ds. Gideonse. GEREF. KERK B. Zondag 24 Juni voorm. 9 uur, nam. 2 u Ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 24 Juni voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer. Marktberichten. ALKMAAR, 22 Juni Aangevoerd: 532 stapels Kaas, wegende 168736 Kg. Kleine f 28.— Commissie f26.50 Middelbare f27.50 53 HL Granen, als: 13 Tarwe f6.15 a f 5 Rogge f af 8 Gerst f a Chev. f f 23 Haver f 3.70 f SCHAGEN, 21 Juni 8 Paarden f 30 a 170., 12 Geldekoeie f 110—af 245, 23 Kalf- koeien f 150 a 180, 5 Vaarzen f 50 af 80 Nuchtere Kalveren f a 80 Schapen 118. a f22,50 190 Lammeren f5,af 10,— 22 magere Varkens f 12a f 18,— 27 Biggen f 9.— a f 12,Boter per kop f 0,42 a f 0,47 Kipeieren f 2,30, a f 2.80 per 100. ALKMAAR23 Juni 1894. Aangevoerd: 13 Paarden f60.— a f150.— 25 Koeien f 00.— a f170.— 30 Nuchtere kalveren f 6.a f 16. 28 Schapen f 12.a f20.77 Lammeren f6. af 12.—53 Magere varkens f16.a f17.213 Biggen f6.— a f 11.50; 5 Bokken en Geiten f3.— a f7.8 kleine id. f 0.60 a f 1.25; Aardappelen f 0.80 a f per zak nieuwe p. mandje f 1.25 Wortelen 4 f Kippen f 0.15 a f 1.50 Konijnen f 0.15 a 0.90 Kipeieren f3.50 a f4.per lOOstuks Eendeieren 4.— per 100 stuks; Boter per kop f0.52 a f0.57 AcLvertentiën. Den 29 JUNI a.s., hoopt onze geliefde f Vader Pieter Bierman ,/v. den dag te herdenken zijner 4£>-ja- ;f rise ambtsvervulling a" A# Gemeente-Veldwachter van Noord- scharwoude. J. BIERMAN en Echtgenoote. Noordscharwoude, Juni '94. 1 A.s. VRIJDAG 29 JUNI zal 't 1 I 45 jaar geïcdeii zijn, j I dat onze Grootvader Pieter Bierman, 1 de betrekking van Gemeente-Veldwach- t ter van Noordscharwoude aan- I v aardde. Zijne dankbare Kleinkinderen. Noordscharwoude, Juni '94. ca 12 a 13 duizend iiEELE liOOLPLAATE.V te NOORDSCHARWOUDE. (FIJN PATROON.) Brieven fr. letter X, Bureau dezer Courant. Tegen ongekend lage prijzen zjjn blJ Houttil, ALKMAAR, te verkrijgen LUTTIK-OUDORP C 61, ALKMAAR. Droge en Bereide Verfwaren Licht en Donkergroen, Rood, Bruin, Wit, Zwart, enz., van af 25 cent de 5 ons. Best drogende Verfolie. Lakken en vernissen. Kwasten en Penseelen. Drogerijen. Verkrijgbaar bij W. PEA A AT W.Pz.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3