F k Heeren-Confectie, -1 I cl Hof B 25, Fijnzwarl p1 coQ cl O H. JL KWHL. ALKMAAR. "Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 1 Juli 1894. AANBESTEDING. C. de Geus Dz. Zeldzame Aanbieding. GÉ. VAN NIEUWKUYK, Leeren Werkschoenen, en Pantoffels. De Nieuwe Gaper, ft afkomstig uit de welbekende magazijnen van PEEK CLOPPENBÜRG. §JI^^ Goederen naar maat kun - I O nen daar vervaardigd worden. SOLIDE STOFFEN. ELEGANTE I0DELLEN. De prijzen netto k contant, beneden alle concurrentie. HjB Qt| li O 1 oogenblik voort te gaan, en eerst als hij verzoekt, zijne zending niet nog moeielijker te maken en meedeelt, dat Qarnot onder behandeling der dokters is, zwijgt het publiek en verlaat versla gen en ontdaan den schouwburg, om aan de me nigte daarbuiten mee te deelen, wat ze hebben vernomen. De geneesheeren achtten eene operatie nood zakelijk. De dolksteek had eene diepe, breede wonde veroorzaakt. Ook inwendige bloeding was niet uitgesloten. Men slaagde er in deze te verhinderen en ging over tot de operatie. Bij de eerste snede van het mes slaakte de patient, die weer in eene verdooving was gevallen, hartverscheurende kre ten: „Gleuoeg genoeg! ge doet me te veel pijn!" Om twaalf uur hadden de dokters nog eene flauwe hoop op herstel, maar om half een werden den stervende door aartsbisschop Couülè de H. Sacra menten toegediend en om kwart vóór eenen gaf hij den geest. De massa's daarbuiten, die vóór eenige uren. feestvierende en uitgelaten, beschenen door het schitterende licht door illuminaties, rondjoelden, hadden zich ondertusschen verspreid, dezen naar de Prefecture, om meer te liooren, genen om schreeuwende, met de driekleur voorop, het Ita- liaansche consulaat te bestormen, anderen eenige koffiehuizen met Italiaansche bediening binnen dringende, weer anderen naar de gevangenis, om den moordenaar op te eischen. Maar de lichten werden spoedig uitgedoofd, de koffiehuizen wer den gesloten en allengs bedaarde het rumoer en volgde eene doodsche stilte. Mevrouw Gamot had verschillende telegram men ontvangen en vertrok tegen elf uur, verge zeld door hare twee zoons met een extratrein, die voor haar gereed was gehouden. Te Parijs verspreidde het gerucht van den aanslag zich eerst tegen elf uur. De opgewon denheid was de eerste uren hevig, en nog om drie uur in den morgen bevonden zich talrijke groepen op de boulevards en in het' quartier Latindie den aanslag bespraken. Te Marseille, waai- de Sint-Jansdag feestelijk werd gevierd, maakte de uitgelatenste blijdschap in een oogenblik plaats voor doffe stilte. De dader heet Gaserio Santé lronimo, 22 jaar oud, bakker van beroep. Hij is een Italiaan en was gesignaleerd als een zeer gevaarlijk anar chist. Hij was pas Zondagmorgen naar Lyon ge komen, met het doel Qarnot te dooden. De verbittering van het volk tegen den moor denaar en tegen alles wat Italiaansch is, nam Maandag van uur tot uur toe. Gfroote volksme nigten verzamelden zich voor de gevangenis, waarheen de moordenaar was overgebracht, én eischten, dat hij aan hen zou worden uitgele verd, om kort recht aan hem te plegen. In de koffiehuizen, waarvan de eigenaren Italianen zijn of waar door Italianen wordt be diend, is alles kort en klein geslagen. Maatre gelen moesten worden genomen, om het Itali aansche Consultaat te beschermen. Het volk zwaaide met de Fransche vlag en riep„weg met de vreemdelingenMen trok reeds op naar het Italiaansche Consultaat, doch politie en gendarmen dreven de menigte uiteen. Patrouilles kurassiers trokken aanhoudend door de straten. Over den moordenaar valt weinig te melden. Hij heeft volledig bekend, maar weigerde nadere bijzonderheden omtrent zijne beweegreden op te geven. Men heeft een werkmanszakboekje, 20 Juni 1894 geteekend te Parijs, bij hem gevon den, waaruit blijkt dat hij geboren is te Motta Visconti, in de provincie Milaan. Tevens blijkt het tot een groep anarchisten te behooren. Te Cette heeft hij eenigen tijd ver blijf gehouden bij een bakker. Van daar is hij naar Lijon vertrokken, na eerst bij een wapen koopman een dolk te hebben gekocht. Bij een tiental anarschisten te Cette is huis zoeking gedaan. Vier zijn er gevat. Er was veel volk in de straten. De Times merkt op „Uit de laatste jaren treedt bij Qarnot het meest zijne herhaalde weigering naar voren, om, niettegenstaande bedreigingen en verzoeken, van zijn recht van gratie gebruik te maken ten gunste van veroordeelde anarschisten als Ravachol, Vail- lant en Henrij. Misschien staat dit ook met zijn plotselingen en vreeselijken dood in verband." De Bail ij News geeft hem de eer„Hij heeft de republiek door meer dan eene crisis, welke hare stevigheid bedreigde, geholpen en in zijn land den vrede bewaard. Hij is in menig op zicht een ideaal president geweest. Hij heeft ge noeg luister om zich heen verspreid, om Parijs te doen vergeten dat het geen hof had, maar was zoo bezorgd als een grondwettig vorst, om in de politiek niet te zeer naar voren te treden. Zijn heengaan op dit oogenblik is niet alleen een groote ramp voor Frankrijk, maar ook een ongeluk voor Europa De Italiaansche gezant te Parijs heeft van Qrispi een telegram ontvangen, waarin hij zegt levendig bewogen te zijn door de tijding van de verfoeilijke misdaad, welke Frankrijk van zijn hoogsten magistraat en Italië van een vriend berooft. „Wil", zoo luidt het verder, „aan mi nister Dupuy de gevoelens van diepe droefheid overbrengen, waarvan de Regeering en het ge- heele Italiaansche volk vervuld is." Uit Rome wordt gémeldUit alle Itailiaan- sche provinciën komen berichten van rouwbe toon. Te Venetie en te Genua is het volk vóór de Fransche consulaten uiting komen geven aan gevoelens van sympathie voor Frankrijk. Een der Duitsche bladen, het Fransche volk I tot kalmte aanmanende, merkt op, dat de ver bitterde menigte niet het recht heeft voor de euveldaad van één mensch een geheel volk ver antwoordelijk te stellen. „Het anarchisme", zoo vervolgt het, „kent geen nationale perken. Voor de Franschen, die zelf een van de grootste con tingenten aan het anarchistenleger leveren, is er zeker geen reden, om Italië en de Italianen te doen boeten voor de omstandigheid, dat de moor denaar toevallig van Italiaansche nationaliteit is. Het kritieke van den tegenwoordigen toestand bestaat echter hierin, dat men niet met zeker heid zeggen kan of de opgewonden menigten te ParijsMarseilleLyon deze onloochenbare waar heid respecteeren zullen en of verder de Fran sche rij ks-autoriteiten voldoende vastberadenheid en voldoende neiging voor een vreedzaam ver loop zullen hebben, om, mocht de toorn des volks tegen de Italianen losbarsten, zoo noodig met kracht van wapenen die uitbarsting te onder drukken." Het verhoor vn n den moordenaar. Carnots moordenaar, Caserjo, is door den rechter van in structie Benoist verhoord. „Waarom hebt gij den president der republiek willen vermoorden?" aldus luidde de eerste vraag, welke de rechter tot hem richtte. „Hebt gij hem gekend P Hadt gij een particulieren grief tegen hem?" „Neen" luidde het antwoord „Hij was een tyran en daarom heb ik hem gedood". „Gij zijt anarchist?" „Ja, en ik ben er trotsch op". „Welke redenen hebben u tot den moord ge dreven „Dkt zal ik wel zeggen aan de jury. De jury zal de redenen vernemen, welke mij tot deze daad hebben genoopt. Ik zal mij dan nader ver klaren." „Hebt gij medeplichtigen?" „Neen, ik heb geheel op eigen gezag gehan deld." „Kent gij iemand te Lyon?" „Neen, ik ben hier nooit eerder geweest. Wel heb ik in de buurt gewerkt, te Vienne, bij een bakker, nu ongeveer een jaar geleden". „Hoe hebt gij den heer Carnot getroffen?" „Ik ben vooruit gegaan, na eerst het paard van een kurassier ter zijde geschoven te hebben. Ik hield den dolk verborgen in fnijn mouw. Ik had slechts de hand op te heffen. Ik heb den stoot gericht tegen het onderlijf van den presi dent. Toen ik toestiet, riep ikleve de anarchie De menigte viel mij toen aan, wierp mij tegen den grond en overstelpte mij met slagen. De agenten hebben mij toen naar het politie-bureau gebracht." Ten slotte vroeg Caserio, of de president wer kelijk dood was. Deze vraag liet de rechter na tuurlijk onbeantwoord en daarmede was het ver hoor afgeloopen. Het is dus zeker, dat de moor denaar tot de -anarchisten behoort. Als een staal tje van het oordeel der anarchisten over den moord, deelt de Matin een onderhoud mede, dat zijn correspondent te Londen had met Louise Michel en den Nederlandschen anarchist Cohen, die sedert zijn verbanning uit Frankrijk ook te Londen woont. Louise Michel noemde Carnot's dood een „daad van rechtvaardigheid, omdat in hem de geheele bourgeoisie is getroffen", en Cohen zeide: „Het is geen moord, maar eene executie. Ravachol, Yaillant en Emile Henry zijn gewro ken." Heeft de moordenaar medeplichtigen? Bij een nader verhoor door den rechter van instructie schijnt deze tot eene ontkennende beantwoording dezer vraag gekomen te zijn. Men moet echter wel in 't oog houden, dat 't uiterst moeilijk is om hieromtrent eene geves tigde opinie te krijgen, omdat Caserio bij een hardnekkig stilzwijgen is blijven volharden. Het volle licht over de motieven, die hem tot zijn misdrijf geleid hebben, en over de omstandighe den, waaronder hij zijn boevenstuk pleegde, zal dus wel niet vóór de openbare terechtzitting ver spreid worden. De dag hiervoor is reeds bepaald, daar de rechter van instructie het voorloopig onderzoek gesloten verklaarde, waarop het gerechtshof in raadkamer de openbare behandeling tegen den 23n Juli bepaalde. De stad Lyon heeft 10,000 francs bijgedragen voor een op te richten standbeeld voor Carnot, waarvoor eene inschrijving is opengesteld. De presidentsverkiezing in Frankrijk. Om een uur opende de heer Challemel-Lacour j het Cpngres. Met een enkel woord herinnerde de voorzitter aan Carnot's dood, waardoor de bijeenroeping van het Congres noodig was gewor den, en daarna las hij het artikel voor der grond- j wet, hetwelk bepaalt, dat bij overlijden van den I president der republiek onmiddellijk het Congres j moet worden bijeengeroepen, tot verkiezing van een nieuwen president. Tevens las hij artikel 9 voor, luidende„De president der republiek wordt gekozen met eene volstrekte meerderheid der Senatoren en Kamerleden." Nauwelijks had de president de bijeenkomst geopend, of de socialist Dejeante riep „Ik vraag het woord om de afschaffing voor te stellen van het presidentschap." De heer Challemel-Lacour stoorde zich niet aan deze interruptie. Toen riep de bekende socialist Michelin: „Ik teeken protest aan, weg met de dictatuurOok de bekende Bonapartist Bandry d'Asson wilde het woord voeren, doch dit werd hem onder hevig tumult geweigerd. Eerst toen kon de stemming een aan vang nemen. De meeste der Senatoren en Kamerleden wa ren aanwezig. Yan de 581 Kamerleden en de 300 Senatoren ontbraken er slechts een veertig tal. Eenige onthielden zich van stemming, gelijk o. a. de Parjjsche afgevaardigde Bourlard, die toen zijn naam werd voorgelezen, uitriep „Ik stem niet." Ook de heer Casimir Périer nam geen deel aan de stemming. De heer Périer kwam eerst om 3 uur in de zaal en werd mèt een algemeenVive la républiquc begroet. In het geheel waren 851 congres-leden aan wezig. Er werden uitgebracht 845 stemmen, waarvan 6 blanco of van onwaarde. De heer Périer verkreeg terstond 451 stemmen en werd derhalve als president der Fransche republiek geproclameerd. Na afloop van het congres en de gebruikelijke receptie reed de nieuwe president, begeleid door een escadron kurassiers naar Parijs, waar hij bij zijne aankomst door generaal Borius en de overige leden van het militaire huis van den president werd begroet. Gelijk reeds is gemeld, heeft de president voorloopig zijn intrek genomen in het ministerie van buitenlandsche zaken en zal daar verblijf houden tot na de teraardebestelling van Carnot, welke op Zondag 1 Juli is bepaald. Carnot's weduwe. Zooals men reeds weet, heeft de nieuwbe noemde president de kieschheid gehad om nog niet het voor hem openstaande palais de l'Elij- sée te betrekken, maar huist hij voorloopig aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Tot na de begrafenis van haar echtgenoot zal mevr. Carnot dus in het paleis van den presi dent de bewijzen van deelneming, die haar van alle oorden der wereld toekomen, in ontvangst kunnen nemen. Onder al die betuigingen is er misschien geene, die een hartelijker indruk maakt, dan die van eene vrouw, wier lot veel overeenkomst met dat van de diepgetroffen weduwe vertoont. Het is de keizerin-wed uwe Eugénie, die ook in haar jeugd niet aangewezen scheen een zoo hoogen rang te bekleeden, toch jaren lang de eerste vrouw van Frankrijk was, om na het genot van al dien roem even onverwacht als tragisch van haar troon ge veld te worden. Ook deze vrouw leeft nu als weduwe in droevige herinnering aan de haar ontvallen betrekkingen en aan haar vroegeren roem, verwijderd van het land waar eenmaal aller oogen tot haar opzagen. Het getuigt nu voor haar gemoed, dat zij die door de partij van den vermoorden president uit al haar glorie gestooten is, eergisteren haar bij zonderen secretaris Pietri naar den Franschen gezant te Londen zond met het verzoek, om mevrouw Carnot van hare oprechte deelneming te overtuigen. Mark t berichten. ALKMAAR, 29 Juni Aangevoerd 436 stapels Kaas, wegende 149956 Kg. Kleine f 28.— Commissie f 26.— Middelbare f 27.— 24 HL Granen, als: 2 Tarwe f a f 1 Rogge f af. 4 Gerst f 4. a Chev. f f 7 Haver f 2.90 f 3.75 SCHAGEN, 28 Juni 10 Paarden f 35 a 150., 15 Geldekoeie f 100—af 260, 10 Kalf- koeien f 140 a 230, 4 Vaarzen f 45 af 88 16 Nuchtere Kalveren f 10a 17,25 190 Schapen t 8. a f25,— 200 Lammeren f6,— af 10,— 30 magere Varkens f 14a f 19,— 20 Biggen f 8.50 a f 10,50 Boter per kop f 0,40 a f 0,50 Kipeieren f2,40, a f 2.75 per 100. ALKMAAR30 Juni 1894. Aangevoerd: 12 Paarden f50.a f325.8 Koeien f120.a f'230.18 Nuchtere kalveren f8.a f18.- 30 Schapen f 12.a f18.62 Lammerenf7.— af 12.41 Magere varkens f15.a f19.311 j Biggen f7.a f 12.J; 2 Bokken en Geiten f3. a f6.1 kleine id. f 0.60 a f 1.25; Aardappelen f 0.80 per zaknieuwe p. mandje f 1.25 Wortelen f 3.— ;per i 100 bos Kippen f 0.10 a f 1.50 Konijnen f 0.10 a 0.90 Kipeieren f3.— a f3.50 per lOOstuks Eendeieren 3.75 per 100 stuks; Boter per kop f0.50 a f0.57 i BOVENCARSPEL (Station) 28 Juni. Mei- rapen f4 a f4,50 Wortelen f 1,30 a f 1,50 per 1000. Aardappelen: Streeker Muizen f 1,60 a f 1,85, kleine f0,90 a f 1,25, blauwe f 1,60 a f 1,70, ronde f 1,60 a f 1,70 per mud. Bloem- kool: fijne f5 a f6,75, grove f3,50 a 6 per j 100. PR EDIKBEURT EN. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 1 Juli voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 1 Juli voormiddags 9.30 uur, geen dienst. GER. GEMEENTE. Zondag 1 Juli voorm. 9 uur, nam. 6 uur J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 1 Juli voorm. 9.30 uur, Ds. Versteeg. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 1 Juli v.m. 9 nam. 2 uur geen dienst. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 1 Juli voorm. 9.30 uur, nam. 6 u., ds. Gideonse. GEREF. KERK B. Zondag 1 Juli voorm. 9 uur, nam. 2 u. Ds. Bakker. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 1 Juli voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer. Advertentiën. De ondergeteekende is voornemens op ZA TERDAG r JULI, 's avonds M uur, bij gunning te laten aanbesteden Het bouwen van een Kool-Bergplaats. Bestek en teekening liggen ter inzage bij den heer A.. KIST, te Zuidscharwoude. Tegen ongfelcend lagfe prijzen zijn bij Houttil, ALKMAAR. te verkrjjgen LUTTIK-OUDORP C 61, ALKMAAR. Droge en Bereide Verfwaren Licht en Donkergroen, Rood, Bruin, Wit, Zwart, enz., van af 25 cent de 5 ons. Best drogende Verfolic. Lakken en vernissen. Kwasten en Pcnscelen. Drogerijen. Verkrijgbaar bij W. PEIAAT W.Pz. r F—H Aanbevelend I a

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3