NIEUWE Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 28. Zondag 15 Juli 1894. 8e Jaargang. Nieuwstijdingen. FEUILLETON. Het Erdmanns LANGEDIJKM COURANT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. A110SNEÏ1 NTS PRIJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden ct., franco p. post (5O ct. UITGEVER: J. H. KEIZER. BUREEL: o orclschar w oud e PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 ct., elke regel meer 55 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. UIEIiTRËOËLIlO OP DE.f HOLLA«D§€IIEI NPOOKWEG. (Greenwich tijd.) Vertrekuren van af station Noord-Scharwoude. (Zomerdienst.) RICHTING II E L D E R. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.46J) 11.232) 3.063) 6.37")9.55... stopt ge- GREENWICH TIJD. 6.18 j 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* 8.061) Deze trein.rijdt alléén des Donderdags tot Dèn Helde en Donderd.met 3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met 11.432) J 3.263) ;r. De metstopt e geteekenden trein regel d te 6.57") j 10.15... Zfjdewind les Donderd.met 2)Maand, des Maand, te Zijdewind. AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitge< 9.57 12.24f niet te Heiloo ei est. i.58 4.15 8.36 Castricum. RICHTING AMSTERDAM. Laiigcdijk. Nu de groententeelt in vollen gang begint te komen is het niet oneigenaardig te weten hoe groot het aantal kleine vaartuigen is, voor het landbouwbedrijf in deze streek be- noodigd. Landbouwers die het kunnen weten, begrooten dit aantal op circa 2000 stuks. Rekent men hier nog een belangrijk getal grootere vaar tuigen bij voor het vervoer der groenten naar Amsterdam en andere plaatsen, dan behoeft het niemand te verwonderen, dat een negental schui temakerijen in den zomer druk werk hebben met het maken van herstellen dier vaartuigen. Een meisje van 12 jaren, dochtertje van den heer K. Douma te Kooten in Achtkarspelen, is, uit school komende, door de dienstbode en de dochter van den landbouwer R. O. V. op ergerlijke wijze mishandeld. Genoemde boer meende, dat het meisje en haar kameraadje zijn varkens, die in het land liepen, hadden gesla gen en had haar daarom reeds achterna gezeten, maar de meisjes waren hem te vlug af. Daarop legden de dienstmeid en de dochter van den boer zich in hinderlaag en het gelukte haar het meisje van den heer D. te vangen (haar kame raadje had het geluk te ontkomen.)-Nu werd het kind onder aanhoudende mishandeling in de schuur gesleept en met een dik touw, waaraan een ketting, aan de spanten opgehangen, zoodat zij juist met de teenen den grond kon raken. In dien toestand hebben zij het arme kind bijna twee uur laten hangen, terwijl intusschen het mannelijk personeel in haar onmiddellijke nabij heid bedaard voortging met het afladen van hooi, waardoor het kind nog bijna stikte van stof en hooikrok. Een oudere zuster, die daar juist voorbijkwam van de andere kinderen hoorende, dat het haar zusje was, die daar zoo erbarmelijk jammerde, begaf zich in de schuur, vond daar haar zusje hangen en trachtte haar los te snijden, maar zij werd verjaagd onder bedreiging haar zusje waagde terug té komen. Het geval kwam einde lijk ook den vader ter oore en deze ging dade lijk naar den rijksveldwachter en met dezen heeft hij daarop het kind uit een vreeselijken toestand verlost en meer dood dan levend naar huis gebracht. De rijksveldwachter heeft touw en ketting in beslag genomen en van het ge beurde proces-verbaal opgemaakt. Een vermakelijke voorval. Men meldt het volgende vermakelijke voorval uit Katwoud (N.-Holl.): De 19-jarige B. alhier zou Zondag gaan ba den in de Zuiderzee, en ontkleedde zich daartoe op een stuk uiterwaardsland, toebehoorende aan den veehouder T. De laatste, vermoedelijk boos dat er in zijn gras geloopen werd, maakte zich zoo driftig, dat hij, gekleed, te water liep om B. een pak slaag te geven! B. is een goed zwemmer, en ging dus wat verder van den kant. T. waagde het ook, maar stond spoedig tot den hals in het nat. Zwemmen kon hij niet, en (daar het water hem tot de lippen steeg) begon hij hard om hulp te roepen. Hij zou zijn waagstuk allicht met den dood heb ben moeten bekoopen, zoo B. hem niet ter hulp ware gesneld. Spoedig stond T., druipnat, te trillen op den oever; zijn drift was bekoeld, en B. kon zich nu ongestoord verfrisschcn in de koele wateren der Zuiderzee! Naar men verneemt zullen zich de klerkeu der posterijen en telegrafie tot den minister van Waterstaat wenden met een adres, dat ter tee- kening aan alle klerken wordt rondgezonden -en waarin op lotsverbetering wordt aangedrongen. Door de reorganisatie van 1891 is hun "alle uitzicht op bevordering ontnomen en de weg af gesneden om door het doen van examens een hoogeren rang te bereiken. Overtrouwen. Een Nederlandsch man en vrouw, die onge veer 16 jaren geleden in Amerika (Californiëj met elkander gehuwd zijn, hebben zich in hunne icgciiwuuiuige wuuupiaais ni neuenanu (Zioeter- woude) laten overtrouwen. Zij hadden namelijk bij hun terugkeer in het vaderland, pl. m. vijf jaren geleden, verzuimd hunne huwelijksacte uit Amerika, volgens art. 139 van het Burger lijk Wetboek, binnen het jaar na hunne terug komst in de huwelijksregisters van de plaats hunner vestiging te laten beschrijven. Het in Amerika gesloten huwelijk was derhalve volgens de Nederlandsche wet ongeldig en behoorde overtrouwen plaats te hebben. Beiden waren daartoe gezind en hadden dus nog geen berouw over hun in Amerika feitelijk begonnen huwe lijksleven. Spruitkool, die voor eenigen tijd gezaaid is, 'kan nu verplant worden. De koolplanten moeten een halven meter van elkaar staan. Groeien ze later te sterk, dan moet men dien overmatigen wasdom temperen door een gedeeltelijke ontbla dering der planten. Maar, men plukke dan de bladeren niet vlak bij den stam af, omdat anders de spruiten of kooltjes klein en hard worden. Bij gewone groeikracht en niet te dichten stand plukke men liefst geen bladeren af. Een geslepen oplichter! Onlangs werd de bevolking van De Wijk (Drente) vermeerderd met een persoon, die met een der schoonen van De Wijk al wonder spoe dig omtrent een huwelijk overeenkwam. Hij ondernam met zijne aanstaande een reisje naar Holland om haar aan zijne familie voor te stel len en bezocht bij die gelegenheid een notaris ten einde zijn gelden voor het inrichten van zijne huishouding in ontvangst te nemenbetaling kon echter niet voor 15 Juli geschieden; het bruidje moest natuurlijk bijspringen. Na de terugkomst van het paar is hij daarop onder voorwendsel, dat zijn moeder ongesteld was, alleen teruggekeerd en heeft laten weten, dat de zaak van het huwelijk slecht stond. Volgens nadere inlichtingen is de oorzaak hiervan geble ken te zijn gelegen in de omstandigheid, dat de man reeds gehuwd was. Het geld is natuurlijk verdwenen. Uit eenige nadere bijzonderheden blijkt, dat De Jong het hem niet zou hebben verbeterd. kolhornsche armenzorg. De waarzeggerstent, met de bewoners, is in de gemeete Kolhorn teruggebracht, en neerge zet aan den Westfrieschen djjk. Doch de bezwa ren van den pachter van het grasgewa3, evenals die van bestuurders van daar voorbijkomende rijtuigen, hadden het gevolg dat aan de tent nu eene plaats werd aangewezen bij de gemeente lijken vuilnisbelt, buiten het dorp. Logeervereeniging. De heer J. M. Koen, hoofd der burgerschool voor jongens te 's Gravenhage (Raamstraat 27,) heeft zich gewend tot alle onderwijzers in Neder land, met het doel eene logeervereeniging voor kinderen van onderwijzers op te richten. „Laten wij, zoo zegt hij, coöperatief te werk gaan. A. stuurt bijv. zijne twee kinderen 10 dagen naar B; B. stuurt zijn jongen 14 dagen naar C.C stuurt 3 van zijn telgen naar A. Zoo betalen we elkander met toebeurzen. Omdat de aantallen dagen en kinderen in dit geval wel niet altijd precies zullen uitkomen, nemen we aan, dat degene, die een kind een dag uit lo- geeren stuurt, éen gulden betaalt, maar even eens een gulden krijgt voor elk kind, dat hij éen dag te logeeren heeft." Om dit behoorlijk te organiseeren wordt er verzocht, dat ieder, die mee wil doen den ont werper eene opgave zende, inhoudendea. naam van den aanvrager, b. hoeveel kinderen zijn ge zin telt; c. naam en leeftijd der kinderen, voor welke plaats gevraagd wordt bij anderen d. of deze kinderen intellectueel, moreel of lichame lijk bijzondere zorg vereischen; e. in welke streek men ze het liefst zag geplaatst; f. voor hoe langg. van toth. voor hoeveel lo- geergastjes (jongens en meisjes) nog plaats zou zijn i. voor hoelang; j. van tot.k. wat er in de omgeving te zien is. Komen al die opgaven op eene plaats, dan kan misschien aan alle verzoeken worden vol daan en de vacanties worden daardoor aange- (Uit het Dnitscli vertaald naar Anton Freiherr von Perfall.) 17.) In de kanselarij, aan de rechterzijde, de tweede deur, gelijkvloersch," was het norsche antwoord. »U zult. anders wel den tijd hebben, want Lehman is bij hem, en dat duurt gewoonlijk nog al lang." Een verachtelijken blik werpend op Erdmann, sleurde bij verder over den rooden tegelvloer, waar op juist de middagzon eenige gloeiende stralen wierp. Die man was ook een stuk van Herrenwörth en waarschijnlijk het taaiste, als 't op een vernietigen aankwam. Erdmann kromp ineen, toen hij den naam Leh man hoorde noemenéén der slimste woekeraars uit de hoofdstad heette zoo, hij sloop reeds sedert weken het Erdmannshuis voorbij, al ware hij een gier, azende op het doodelijk getroffen wild! Hier had reeds die gier zijn klauwen geslagen in zijn weerloos offer. Een hooge, gewelfde zaal, was het waar Erd mann wachtte. Een aangename koelte verkwikte den door zonnebrand verhitten smid; de wanden waren met geelgeworden van- ouderdom gebarsten schilderijen, waarop de voorzaten van het slot ston den afgebeeld, met hertengeweiën en oude wapens bedekt. Hier en daar teekenden zich, vooral bij de laatste, groote tusschenruimte, die klaarblijkelijk eerst in de laatste jaren waren ontstaan, want nog tamelijk frissche stoffiguren, bij het wegnemen der wapens aan het licht gebracht, waren op den wand duidelijk zichtbaar. Erdmann was geheel in beschou wing verdiept; de geharnaste ridders, die zoo be dachtzaam op hem neerzagen, boezemden hem ont zag in. Hij ontblootte onwillekeurig het hoofd in deze ruimte. Kruisbogen, radbuksen, degens en zwaarden hingen rondom, heel onderaan een groot tweemans slagzwaard, «Contra torrentem" stond met gouden letters op de reeds door roest verteerde kling te lezen. Het was ternauwernood te lezen, want een spin had daar juist een dicht en fijn net overheen gesponnen. Hoe gaarne had Erdmann hem slechts om te beproeven rondgezwaaaidMaar de huivering van die begraven eeuwen rondom hem overviel hem en zijn kinderlijk respect voor de over levering liet hem ternauwernood toe. aan het doel van zijne komst hier te denken. Halfverroeste hoef ijzers hingen tusschen de wapens. Wie weet op welk steekspel ze den grond hadden doorgroefd?! Het moesten groote paarden geweest zijn, die ze droegen, oordeelde de smid naar hun grootte, Zij namen zijne geheele belangstelling in beslag. Gaarne had hij er één van de spijkers afgenomen, waaraan het hing, om het naderbij te kunnen bezien, of misschien niet één het teeken van zijn smederij droeg. Zorgvuldig zag hij om zich heen, alles was leeg rondom hem, niemand te zien; hij greep er een. «Goed werk!" sprak hij in zich zelf, terwijl hij het van alle kanten bekeek. Het Erdmannstee- ken ontbrak. Juist wilde hij het weder op zijne plaats hangen, toen de deur achter hem knarste hij liet het ijzer vallen, zoo schrikte hij. Toen hij omkeek in de verwachting, den graaf zelt te zien, zag hij een gestalte, die allerminst in deze voorname omgeving paste. Een corpulent, klein mannetje, op wiens onzuiver wit vest, een gouden ketting hengelde; zijn rood aangezicht glom van vet en een tevreden, smoezig lachje speelde om zijn mond. -LehmanErdmann kende hem terstond, hij voelde toorn in zich opwellen, maar bedwong zich. «Ah Mijnheer Erdmann riep Lehman verrukt, terwijl hij een gouden knijpbril op zijn krommen dikken neus zette. «Hoe komt gij hierheen? Zeker wegens dit oude ijzer daar." Hij streek met zijn wandelstokje de stoute ridders over den neus. »Bij GodGij hebt gelijk, ik heb het hem reeds gezegd, den graaf. Oud ijzer is het, anders niet, en het ijzer, gij weet het, heer Erdmann, zelf wel het best," een spottend lachje gleed over het ge meen gezicht, «staat slecht zeer slecht! Maar, er wordt van famielie overieveiing oudheids- waarde gesproken en een belachelijke prijs ver langd, dien ook Lehman niet betalen kan. Dui zend thaler voor dien rommel, is dat niet belache lijk, heer Erdmann? Binnen enkele weken gaat hij er onder, de heer graaf' Men moet slechts wachten kunnen. Andreas werd de keel als 't ware dichtgeschroefd met den grootsten lust had hij het slagzwaard daar I van den muur genomen, om dit nietswaardig insect j naast hem neer te leggen in ongebonden toorn. Deze heilige herinneringen aan reeds lang vergeten I daden van edele geslachten op geslachten, die hem j zooeven nog met eerbied vervulden, zouden voor zulk een som in de handen van een woekeraar ge raken, voor een som gelijk aan die. welke een ver dorven nakomeling in één nacht verbraste? De bittere hoon, het vreeselijk tragische, dat daarin lag, schokte onbewust de ziel van den wakkeren, eenvoudigen manin zijn geest zag hij de dikke vleezige vingers van dien jood zich begeerig uit strekken en altijd groeien altijd groeien, tot zij ten laatste alles omspanden de wapens - de ridders de zaal het gansche slot verder het Erdmannshuis steeds verder alle vaste, j oudeerwaardige bezittingen ridders en burgers Hij moest zich geweld aandoen, om niet met een grofheid uit te barsten. «Naar mijne gedachten,zeide hij, «zijn deze wapens voor de graaf Perin van onschatbare waarde, in 't algemeen onvervreemdbaar, en het is mij be grijpelijk, hoe de graaf slechts daaraan denken kan.« «Dat is u begrijpelijk antwoordde Lehman on beschaamd. «Mij niet! Hij zal spoedig wat meer moeten geven, dan deze paar dingen. Het zijn slechte tijden, heer Erdmann een loerende blik trof den smid. »U is zelf daardoor getroffen-niet waar Ieder, die in ijzer doet, en als ik goed ge hoord heb, hebt gij u ook wat te ver daarmee in gelaten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1