Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. N°. 29. Zondag 22 Juli 1894. 3e Jaargang. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. FEUILLETON. Het Erdmannshuis. NIEUWE LANGEBIJKER COURANT. Deze courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. ABONNEMI NTS PR IJS voor Noordscharwoude, Oüdkarspel, Zuidsciiarwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO et-, franco p. post 0O ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: ïloorclscliarwoiide. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruiinte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. »lE\§TKE(;i]LI\» OP DEI HOLLAID§CHE\ SPOORWEG. (Greenwich lijd.) Vertrekuren, van af station Noord-Scharwoude. (Zomerdienst.) RICHTING HELDER. GREENWICH TIJD. 6.36* 7.461) 11.232) 3.063) 6.37") 9.55... stopt ge- GREENWICH TIJD. 6.18 7.30* 9.37 12.04f 1.38 3.55 8.16 AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.56* "j 8.061) j 11.432) j 3.263) 6.574) regel d te 10.15... Zijdewind AMSTERDAMSCHE TIJD. 6.38 7.50* 9.57 12.24f 1.58 4.15 8.36 Deze trein rijdt alléén des Donderdags tot Den Helder. De metstopt des Donderd.met 2) Maand, en Donderd.met3) des Maand., Vrijd. en Zaterd.met4) geteekenden trein des Maand, te Zijdewind. RICHTING AMSTERDAM. Deze trein rijdt alleen naar Amsterdam en stopt niet te Heiloo en Castricum. f Deze trein rijdt alleen des Donderdags tot Uitgeest. Proclamation. De BURGEMEESTER van Oudkarspel; Gelet op art. 4 tot en met 6 van de Alg. Plaats. Politie-Verordening verleent vrijheid aan de tap pers aldaar, om op Zondag-, den dezer maand, muziek- en danspartijen te geven en ook, om na den bepaalden tijd van sluiting te tappen. Oudkarspel, den 16 Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, C. KROON. Men verzoekt ons het onderstaande te plaatsen, waarom wij het door ons te plaatsen bericht over het zangersfeest laten vervallen. Alleen la ten wij het programma van feestviering er ach ter volgen, ter bekendmaking voor belangheb- „Ilet zangersfeest, dat op zondag 29 Juli aanstaande te Oud-Karspel zal plaats hebben, beloofd der moeite waardig te zijn om het met een bezoek te vereeren. Heden reeds begint men met 't maken van tenten en versieringen alle Logementhouders zijn druk bezig om de feest- genooten zoogoed mogelijk te kunnen ontvangen. De besturen doen al het mogelijke 't feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Voor alles is het te wenschen dat goed weder de feestvierende begunstigd, niet alleen omdat in het tegenovergestelde geval veel van het te verwachten succès zou verloren gaan maar ook omdat dan de optocht door de gemeente niet zou kunnen plaats hebben." 's Middags ten 12 uur in den kolfbaan van den heer G. Slatemaker Jz. ONTVANGST van de deelnemende Zanggezel schappen door het Hoofdbestuur van den Bond. WELKOMSTLIED te zingen door Orpheus" van Oudkarspel, daar na generale repetitie van de koornummers voor Samenzang, waaraan door alle Vereenigingen wordt deelgenomen. 's N a m. 2 uur SAMENZANG. Openbare Uitvoering op 't Schoolplein, met begeleiding van het Stafmuziek korps van de Kon. Ned. Marine te den Helder. 's Nam. 3 uur. OPTOCHT DOOR DE GEMEENTE, 's Nam. 3V2 uur CONCERT IN DE KERK, door al de deelnemende Vereenigingen. 's Avonds 6Y2 uur op 't Schoolplein CONCERT DOOR HET STAFMUZIEKKORPS der Kon. Ned. Marine te Den Helder, Kapel meester de heer J. Koning. 's A v o n d s 8 uur in de. Kerk. GROOT SYMPHONIE-CONCERT, door het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, te Den Helder, Kapelmeester den heer J. Koning. NA AFLOOP BAL Twee vrouwen kochten op de Nieuwe Markt te Rotterdam aan een stalletje eenige goederen en zetten haar spoormandjes naast zich op den grond neder om gemakkelijker te kunnen betalen. Toen een der vrouwen haar mandje weder opnemen wilde, ontdekte zij dat dit ver dwenen was, vermoedelijk meegenomen door een boerin, die ook voor het kraampje gestaan had. Na op de Markt geruimen tijd gezocht te heb ben, zagen zij de bewuste boerin parmantig met het vermiste mandje aan de hand voortstappen. Een ruk, een stomp en een duw van de zijde der benadeelde en een overhaaste vlucht van de dievegge waren het gevolg van deze ontmoeting. In de jongste vergadering van den genees kundigen raad voor Limburg en oostelijk Noord- Brabant kwam een schrijven ter tafel van dr. Wenckebach uit Heerlen, waarin ernstige klach ten geopperd werden over het betreurenswaardige feit, dat een vroedvrouw uit S., ten gevolge van laakbare onverschilligheid, bij tal van vrouwen de kraamvrouwenkoorts had overgebracht, zonder zich te storen aan den raad van bevoegde per sonen, oin de praktijk tijdelijk te staken, of zich behoorlijk te ontsmetten. Dit gaf den inspecteur aanleiding tot behandeling der vraag, of hetge- wenscht is, in de toekomst van overheidswege strengere maatregelen vast te stellen tegen de verspreiding van kraamvrouwenkoorts door vroed vrouwen. Hij voor zich meende deze vraag in bevestigenden zin te moeten beantwoorden. Onder verwijzing naar hetgeen dienaangaande in Prui sen geschiedt, toonde hij uitvoerig aan, hoe 't ook ten onzent een dringende eisch des tjjds wordt, in deze de noodige voorziening te treffen. Spreker somde niet minder dan een 40tal stand plaatsen in Limburg en oostelijk Noord-Brabant op, waar de vroedvrouwen voor meer dan 30 jaar hun diploma verworven hebben en men vei lig mag aannemen, dat zij niet behoorlijk ver trouwd zijn met de toepassing der antiseptis in de verloskunde en op dit gebied den gang der wetenschap niet hebben gevolgd. En dat het in vele andere streken van ons vaderland niet beter is gesteld, meende hij te mogen afleiden uit de sterftecijfers. De vergadering was het met dr. Wintgens eens, zoodat besloten werd in dien geest een schrijven te richten tot den min. van binnen- landsche zaken. Zooals bekend is, heeft de jongste alge- meene vergadering der maatschappij tot nut van het algemeen besloten, dat wederom in den aan staanden winter, door sprekers, uit te noodigen door het hoofdbestuur, voordrachten zullen ge houden worden over onderwerpen welke in ver band staan met het streven der maatschappij. Daar het tot dit doel op de begrooting van uit gaven uitgetrokken bedrag wederom voldoende is, om voor ongeveer 150 dezer voordrachten de reis- en verblijfkosten der sprekers te vergoeden, en de ervaring van vorige jaren doet vermoeden, dat in ongeveer even zoovele spreekbeurten zal moeten worden voorzien, is het met het oog op de regeling van een en ander noodig, dat de aanvragen tijdig ter kennis van den algemeenen secretaris worden gebracht. Het hoofdbestuur noodigt daarom de besturen der departementen uit, zich vóór 1 September a.s., des verlangd voor een der voordrachten aan te melden. Het hoofdbestuur heeft daarbij een lijst ge zonden van sprekers die zich bereid verklaard hebben, in het seizoen 1894'95 in departe menten, die dit verlangen, op te treden. Na de nederlaag. Te Eist heeft de R.-K. candidaat het ten slotte toch gewonnen, zooals men weet. Die nederlaag doet een protestantsche R. in een advertentie in de „Betuwe" (het blad wilde de raadgeving niet als ingezonden stuk opnemen) den volgenden raad geven In de Betuwe wonen zeker 50 a 60 Katho lieke kiezers op goederen der Protestanten, welnu Protestanten, laat die menschen ongestoord in vrede wonen op het door hen gepachte goed, maar is de pacht om, verhuurt dan uw goed aan warme Protestanten, dan kunt ge gemak kelijk ruim 100 stemmen winnen. De Katholieken dulden immers ook geen Protestanten op hunne Het zal niet veel helpende tijd voor zulke middelen is nu eenmaal voorbij, teekent de „Maasb." hierbij aan. Een Zandtaart. Die arme LelietjesZij moeten naar het vol gende recept zandtaartjes bakken. Anderhalf ons boter gele boter mooie goudgele boter vette fluweelachtige goudgele roomboter. Anderhalf ons suiker witte suiker sneeuw witte suiker fijn zandig hermelijn witte sneeuw suiker. Anderhalf ons aardappelmeel gipsstofachtig hagelwit aardappelmeel zacht donzig stuivend aardappelmeel. Twee eieren, mooie versch - doorschij nende eieren roeren door elkander lang zaam de boter het meel de suiker met twee dooiers der eieren langzaam lang zaam roerend, papmakend roerend tot stijve goudgele pap. Kloppen het wit der eieren kloppen snel als kinderkoorts kloppen tot bevrozen sneeuw het wit der eieren. Door de stroogele pap roeren vluchtig en snel de bevrozen sneeuw. Nemen 'n vorm besmeren met boter en suiker den vorm. De stroogele pap er in werpen, haastig snel werpen in den vorm, de stroogele pap. Gaar laten worden in den in den diep zwarten oven gitzwarten oven weer kaatsend den roodschijnenden gloed van den gloeienden pot. Rood stil door het zwart van den oven komende van den pot die gloeiende stralen. En gaar en koud geworden e ten gaan langzaam langzaam proevend de goudgele pap geworden tot een goudblonden zandtaart deftig langzaam langzaam proevend eten. Een vrijerij te Wierden. Een boerenknecht bracht Zondag zijn meisje thuis en toen hij bij het afscheid nemen haar voor de zooveelste maal eeuwige liefde en trouw zwoer, maakte zij van die gelegenheid gebruik de portemonnaie uit den zak van haar geliefde (Uit het Duitsch vertaald naar Anton FreiUerr von Perfall.) 18.) »Wanneer die zaak zich zóó heeft toegedragen, en het meisje werkelijk van uwe zijde geen steun vond, houdt u dan rustig, ik zal het mijne er toe doen. Maar eerlijk gezegd, heer Erdmann, het ver denken, dat het pogen van het meisje door de ouders ondersteund werd, ligt voor de hand, veel meer dan eene zoo ruwe afwijzing uwer zijds aan te ne men. Wat nog ongeloofelij ker wordt, als men den gronden hoort, die u daartoe zouden bewogen heb ben ontbreken van zekere vooruitzichten en der gelijke Hoe komt u er toe, daarover bij een graaf Perin bezorgd te zijn?" antwoordde graaf Perin, een gereseveerde koele houding aannemend. »Ik zie, u houdt mü voor een' leugenaar, wat mij in geen geval ooit is overkomenU kunt het niét begrijpen, dat een Erdmann zich niet gelukkig schat, zijne dochter gravin Perin te zien worden? wellicht kunt u het begrijpen, als ik u zeg, waarom ik eigenlijk hier ben." De onbeleefdheid van den graaf maakte het Erd mann lichter, met zijne aangelegenheden voor den dag te komen. »Uw heer zoon Sergius," vervolgde hij, »is een vriend van mijn zoon Sixtus als corpsbroeder. Die jonge lui denken nu eenmaal anders over ver schil van geboorte dan wij, ouden. Helaas! Mij paste die omgang ook niet. Een graaf Perin heeft andere aanspraken in het leven en andere be hoeften, dan een Erdmann moet hebben. Maar wat hekommeren heden ten dage de heeren zonen er zich om, om de denkwijze der ouders, der vaders! Het kwam uit, zooals ik gedacht had, mijn Sixtus werd meegesleept in een leven, dat voor zijne mid delen en ook voor de mijne dus, veel te kostbaar was." De graaf kon een zucht niet onderdrukken. »De gevolgen daarvan waren schulden, en ook deze werden voor de beide heeren in compagnie gemaakt. Ook uw zoon leefde boven zijn vermogen. Het zal u gewis reeds genoeg gebaard hebben! Ik betaalde echter, zoolang ik kon, maar thans zijn het slechte tijden, men kan zichzelf ternauwernood red den; en daar komt me de borst heden met een eerenschuld van duizend thaler! Heeft u van die geschiedenis niets vernomen, heer graaf?" Deze werd zichtbaar ongeduldig. »Maar om welke reden moet ik hooren van een schuld van uw zoon, mijnheer? Of wilt u misschien mijn Sergius verantwoordelijk stellen? Wat kan hij daaraan doen, dat uw zoon zich in kringen beweegt, die voor hem niet geëigend zijn?" «Dus uw zoon heeft u daarvan geen woord ge zegd?" ging de smid op geërgerden toon voort, «dat is in alle opzichten sterk 1 Zoo hoor het van mij, heer graaf, die duizend thaler zijn een schuld van uwen zoon, m ij n zoon heeft slechts goedgevon den borg te staan met zijn woord voor een som, die hij anders niet zou gekregen hebben. En daar hij zijn woord van eer niet inlassen kon, en te laf hartig was, zijn vader een openlijke bekentenis te doen, liet hij de geheele geschiedenis over aan zijn vriend Sixtus. De rijke Erdmann zou betalenNu, heer graaf, begrijpt u ook wellicht, dat ik geen leu genaar ben en er niet naar tracht, mijne Gilde gra vin Perin te zien worden." De toorn, die in hem opkwam, sleepte hem mede. De graaf, die slechts met moeite een zekere ge rustheid huichelde zijn bleek gezicht en de sid derende hand bewezeil, dat dit niet zoo was be val met een enkele beweging den administrateur zich te verwijderen; met een schaamteloozen lach, verdween deze. »U komt natuurlijk," begon de graaf, zonder zich eenigszins wegens het onrecht, dat de smid hem aandeed, te verontschuldigen, »om van mij de be taling der som te vorderen? Niet meer dan billijk! En wanneer is de wissel vervallen?" «Morgenantwoordde Erdmann kort. De graaf wischte zich over zijn bezweet voorhoofd, zijn trekken werden slap, als die van iemand, welke plotseling ongesteld werd. «Morgen," herhaalde hij, «en op woord van eer" staat onder den naam zijns zoons?" «En onder die van mijn zoon," voegde Erdmann er bij, in een hatelijke opwelling één oogenblik de zielsangst des graven met genoegen betrachtend. «Dan is hij verloren! Hij moet zijn uniform uit trekken ik kan morgen die som niet betalen." Hij scheen deze woorden in zijn angst tot zich zeiven te spreken en geen acht te geven op het bijzijn van den smid; plotseling hief hij meteen geheel andere uitdrukking op 't gelaat zijn hoofd. »U weet, als man van zaken, hoe vaak een beta ling zeer ongelegen komen kan. Ik heb in den laats ten tijd groote uitgaven het valt mij op dit oogenblik dan ook zeer moeielijk." Trots de aangewende energie, sprak toch de grootste vertwijfeling uit de gelaatstrekken van den graaf. De smid keek hem diep in deoogen. «Het is u niet alleen moeielijk, op dit oogenblik, maar zelfs onmogelijk, heer graaf," zeide hij. «Waar toe die achterhoudendheid onder mannen!" De graaf sprong met een zeer gevoelig antwoord op de lippen op. Erdmann leg de zijne hand op diens schouders; de uitdrukking zijner ernstige en toch zoo zachte blauwe oogen moest wel kalmeerend werken op graaf Perin deze liet het trotsche hoofd zwijgend zinken. «Ik ben zelf in een moeilijk geval, heer graaf, en dan heeft men een scherpen blik, maar ook een medelijdend hart. Wat ik daarom aan de zaak doen kan, zal ik doen, en gaarne. Mijn zoon is ook, wel beschouwd mede schuldig maar zooals ge zegd is, de duivel haalt mij, dat het nu juist zijn moest." Hij krabde zich vertwijfeld in zijn nog welig haar. «Daarvan is geen sprake, heer Erdmann," ant-

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1