Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 5 Augustus 1894. Prijs-Xatgooien Bierhuis met biljart. K. Blom Cz. DE 1I0LLAIMDSCI1E LELIE (Johanna van Woude.) Vleeschhouwerij. Paardenvleesch, bij J. PELS, Voormeer. P.J. MENS, Kapper, Vlechten, Toupets Scheidingen, enz. Spoedig, net, solied en goedkoop. Bliksemafleiders zoo schrijft onze berichtgever was ik te Essehen ook getuige, dat twee dames met tranen in de oogen haar wedervaren mede deelden. Uit het gedrang der visitatiezaal in de wachtkamer komende, misten beiden haar por- temonnaie, waarvan de een f26 de andere f 180, benevens sleuteltjes en spoorkaartje, bevatte. U I E De uien hebben hier en daar te kampen met wat men in het Noorden noemt de wolf. Bij het openen van enkele uitjes, die blijkbaar ziek zijn, doordien ze de bladeren laten hangen, enz. vindt men enkele, soms verscheidene maden. Dr. Ritzema Bos, van Wageningen, zegt hier omtrent De maden in de uien zijn die van de grijze uienvlieg (Anthomyia antiqua.) De aangetaste planten, die doordat zij in groei achterblijven en verwelken, duidelijk genoeg van de gezonde planten te onderscheiden zijn, moe ten zoo spoedig mogelijk van den akker worden verwijderdechter moet men ze niet uittrek ken, wijl ze dan afscheuren en aldus maden in den grond achterblijvenmen moet ze met een of ander instrument in haar geheel uit den grond nemen. Later doode men de met de plan ten uitgegraven maden door deze planten op een hoop ongebluschte kalk te leggen en deze te blusschenof ook wel door de planten in 't vuur te werpen. Daar er verscheiden generatiën achter elkaar in een jaar voorkomen en de ziekte zich dus steeds meer uitbreidt, zoo is het gewenscht, dat men reeds vroeg in 1 jaar beginne met het weg nemen der zieke planten. Twee jaren achter elkaar uien telen op de zelfde grond werkt de vermeerdering van het insect in de hand, daar de pop in den grond overwintert. Den grond waarop dit jaar uien worden ge teeld, die aan de maden leden, werke men in 't najaar diep om, opdat de poppen zoo diep mo gelijk worden begravenvele van de vliegen, die er uit moesten komen om haar geslacht voort te planten, zullen dan niet de oppervlakte kunnen bereiken. Om zoo min mogelijk last van de uienmaden 'te krijgen, moet men den grond, waarop de uien zullen worden geteeld, in 't najaar diep omwerken, vervolgens einde Februari of Maart eggen. Den mest brenge men reeds in 't najaar vrij diep in den grond men neme ouden, niet te verschen mest. In 't voorjaar kan men com post, slijk, roet enz. op den akker brengenook wel kippenmest, mits deze sedert het vorige jaar gelegen heeft en met aarde vermengd is. Yersche mest, in 't voorjaar gebruikt, schijnt de vliegen aan te trekken. Laat zaaien is met het oog op de uienmade beter dan vroeg zaaien men zaaie tusschen 15 Maart en 15 April. Buitenland. Eene ondragelijke hitte heerscht in het Oosten van Amerika. Dinsdag ochtend stond de thermometer te New-York 105 graden F. in de schaduw. Voor 2 uur 's middags waren in de stad reeds 33 gevallen van zonnesteek voorge komen. Te Chicago is het al even erg. Te Chicago is door een aantal inwoners eene actie ingesteld tegen het gemeente-bestuur, tot het verkrijgen van schadevergoeding, wegens de schade, welke tijdens de jongste werkstaking aan hun perceelen is toegebracht. Tot dusver bedraagt de som, welke als vergoeding voor de geleden schade wordt geëischt 40.000 dollars. Malaboch, het oproerige kafferhoofd, dat voor generaal Joubert 's troepen gevlucht is, heeft den generaal om vrede gevraagd. De bevelhebber der Transvaalsche krijgsmacht heeft den eisch gesteld, dat Malaboch zich op genade of ongenade zou overgeven. Volgens een Reuter telegram uit Pretoria dd. 1 Augustus heeft het kafferhoofd Malaboch, na Zondag jl. vergeefsche pogingen te hebben gedaan om zich door het cordon der Transva lere heen te slaan, zich overgegeven, zoodat de oorlog als geëindigd kan worden beschouwd. Voor postzegelverznmclelaars. Een eigenaardige briefkaart is dezer dagen te Straatsburg ontvangen. Het was een briefkaart van boomschors, waarin de letters met een mes gpsneden waren en waarop boven het adres het opschrift stond„Posterij der oerwouden van Amerika. De afzender was de ontdekkingsrei ziger Rudolf Crouna. De ontvanger heeft deze briefkaart, waarop de stempels van Montreal en van Straatsburg staan, ten geschenke gegeven aan het postmu- seum te Berlijn. De oorlog tusschen China en Japan. De oorlog tusschen China en Japan is nu eindelijk verklaard. De Japansche regeering ver klaarde China den oorlog en bracht haar besluit onmiddellijk ter kennis van de vertegenwoordi gers der buitenlandsche mogendheden te Tokio. De oorlog in Oost-Azië, die vermoedelijk niet spoedig zal beslist worden, is derhalve nu eene uitgemaakte zaak. Intusschen gaat de Japansche regeering voort haar houding zoo goed mogelijk te rechtvaar- De Engelsche regeering verklaart, dat zij bij den oorlog tusschen China en Japan onzijdig zal bljjven en ook uit St. Petersburg komt het zelfde bericht betreffende de houding der Rus sische regeering. Zoolang de Engelschen zich buiten don strijd houden en niet tot de bezet ting van Port-Hamilton overgaan, zal ook Rus land de Chineezen en Japanners den twist laten uitvechten. Wat de houding der Vereenigde Staten betreft, betoogt de (New-York Herald,) dat er niet de minste reden bestaat voor presi dent Cleveland om, gelijk gemeld werd, als scheidsrechter bij dit geschil op te treden. „Im mers zegt het New-Yorksche blad China heeft niet het minste recht op Korea. Er bestaat daarom geen enkele aanleiding tot de benoe ming van een scheidsrechter." Ten slotte begint nu ook de Spaansche regee ring zich met den oorlog te bemoeien. Tenmin ste de officieuse pers te Madrid begint reeds te betoogen, dat Spanje Japans opperheerschappij te Oost-Azië niet kan dulden, omdat daardoor de Spaansche kolonieën op de Philippijnsche eilanden in gevaar kunnen komen. Voorloopig evenwel is Spanje's houding bij dezen twist van geen belang. In de eerste plaats komt het er op aan, wat Engeland en Rusland zullen doen. Wat China's plannen betreft, deelt de corres pondent van de (Times) te Peking mede, dat de Chineesche regeering, nu de Japanners de vij andelijkheden zijn begonnen, vast besloten is den oorlog met alle kracht door te zetten en tot het laatste vol te houden. De onderkoning Li Hung Chang, de man, die alle regeeringszaken leidt, verklaarde uitdrukkelijk, dat China nu den strijd tegen Japan tot het uiterste zou vechten. On danks de geleden verliezen blijft de Chineesche regeering, vertrouwende op haar rijke hulpmid delen, van mening, dat zij ten slotte de over hand moet behouden. Voorloopig zal zeker Japan door zijne betere leger-organisatie in het voordeel blijven, maar op den duur en zeker zal deze oorlog niet spoedig beslist worden zal China met zijne rijke hulpmiddelen ongetwijfeld ruimschoots tegen Japan opgewassen blijken. Het zal echter de vraag zjjnofandere mogendheden eendergelijken langdu- rigen strijd in Oost-Azië zullen toelaten, maar dan komt nog de neteligste quaestie aan de orde, hoe de buit zal worden verdeeld. Tot dusver ontbreken nog voldoende gegevens om op deze vraag reeds een beslissend antwoord te kunnen geven. Terwijl de Japanners ter zee voorspoedig wa ren, leden zij te land, bij den aanval op de Chineesche stellingen bij Yachen eene gevoelige nederlaag. Met verlies van twee duizend man, werden de Japanners teruggeslagen en genood zaakt naar Seoul terug te trekken. De Chinee sche gezant heeft Tokio reeds verlaten en in middels gaan de Chineesche voort steeds meer troepen over land naar Korea te zenden. Volgens een bericht uit Shangaï telt het Chineesche leger, dat van de landzijde Korea is binnengetrokken, ongeveer 20.000 manschappen. De troepen, die bij Yachan streden, behoorden tot de beste soldaten, die de onder-koning Li Hung Tsang tot zijne beschikking had. De Ja panners begonnen ook hier den strijd, maar de Chineezen, die aangevoerd werden door Euro- peesche officieren behielden de overhand. Den 27n Juli werd de Chenyuen door twee Japansche kruisers aangevallen. Na een hevig gevecht werd de aanval der Japansche schepen afgeslagen. Een der Japansche kruisers werd zoo geteisterd, dat het schip als verloren wordt beschouwd, maar ook de Chenyuen werd zoo geteisterd, dat het schip te nauwernood de haven van Shangaï kon bereiken. Het zal zeker gerui- men tijd duren, voordat de Chenyuen weer in staat zal wezen zee te kiezen. Inmiddels zijn uit Chefoe weer 9 transport schepen met Chineesche troepen naar Korea vertrokken, en ook van de landzijde worden steeds meer troepen gezonden. De stelling, welke de Chineezen bij Yachan hebben ingenomen, wordt sterk genoeg geacht om verdere aanvallen der Japansche troepen te kunnen weerstaan. Evenwel verwachten de Chineezen gedurende de eerste dagen geen verdere poging der Japanners om de Chineezen te verdrijven, daar zij gedu rende den oersten strijd, die twee dagen duurde, te ernstige verliezen hebben geleden. De opgewondenheid in China groeit snel aan. De vreemdelingen veroordeelen het barbaar- sche gedrag der Japanners en eischen bescher ming der vreemde vlaggen. De Engelsche en de Russische gezant in China hebben verklaard dat de houding der Chineesche regeering tot dusverre hoogst gematigd is en de algemeene instemming wekt der vreemdelingen in het Oosten. Volgens een bericht uit Tientsin heeft de Chineesche keizer een manifest aan 't volk uit gevaardigd, waarin hij de Japansche uitdaging aanneemt en zijn onderkoningen en bevelheb bers gebiedt de vervloekte Japanners gezamelijk uit hun holen te drijven. Zijn Majesteit stelt de Japanners aansprakelijk voor de gevolgen van den onrechtvaardigen oorlog en het bloedvergie ten. De belangstelling van den Keizer in de ge beurtenissen blijkt zeer groot te zijnZijn Ma jesteit wilde naar Tientsin verhuizen, teneinde dichter bij 't oorlogstooneel te zijn, maar Li- Hoeng-Tsjang heeft het hem afgeraden. China ontwikkelt de grootste bedrijvigheid in zijn krijgs toerustingen. De keizerlijke tuighuizen werken dag en nacht door. De Chineesche oorlogsvloot is teruggekeerd naar Tjsefoe. Daaruit blijkt dat ze onbekend was met het uitloopen der Russische schepen. Het gewone oefensmaldeel gaat op de Koreaan- sche kust kruisen. Voortdurend komen uit het binnenland troe pen te Takoe aan, maar vele soldaten zijn on derweg gedeserteerd. De troepen schepen zich in naar Korea. Gedurende de vijandelijkheden staan de Chi neezen in Japan en de Japanners in China onder de bescherming der gezanten van de Vereenigde Staten in de beide landen. Het Japansche volk en de vreemdeligen in Japan brengen vrijwillig op groote schaal oor logfondsen bijeen. Naar de Times uit Tokio wordt bericht, zijn voordat de Kow-Shing in den grond was ge boord de Chineezen er in geslaagd vijf duizend man te ontschepen, welke zich verschanst heb ben te Asan. Daar bevindt zich de geheele Chi neesche vloot. Men verwacht een beslissenden Uit Londen wordt geseind, dat de bekende Chineesche onder-koning Li-Hung Chang in ongenade is gevallen. Naar het heet, is de kei zer zoo vertoornd over de verliezen, welke de Chineezen hebben geleden, dat hij Li-Hung Chang van zijn ambt ontzette en hem alleken- teekenen zijner waardigheid heeft ontnomen. Caserio voor liet hof der gezworenen te Lyon. Er waren voor het hof von assises te Lyon bij de behandeling van hét proces tegen Caserio uit gebreide maatregelen van voorzorg genomen. Eene buitengewoon sterke militaire macht was op de been. De deuren van de gerechtszaal waren alle door politiedienaren bezet. Slechts aan diegenen werd toegang tot de zaal verleend, die voorzien waren van eene kaart. Ten negen ure werd Caserio binnengebracht, de handen met eene keten geboeid, geleid door twee gendarmen, die gevolgd werden door vier anderen. Caserio scheen onver schillig omtrent alles te zijn. Een tolk bracht het Fransch in het Italiaansch over, en de ant woorden van Caserio in het Fransch. Nadat de acte van beschuldiging was voorge lezen, begon het verhoor. De voorzitter zeide hem dat zijne familie alles gedaan had om hem van de anarchistische leer af te houden. Uw broeder, uwe moeder, allen hebben getracht u terug te brengen op den rech ten wegmaar gij hebt weerstand geboden. Zoo doen trouwens de anarchisten. Zij willen van de familie niets weten. Er bestaat eene grootere familie dan die van het bloed. Het is de menschheid, antwoordde Caserio. Nadat de voorzitter verder gewezen had op zijne anarchistische woeling in Italië, bracht hij hem onder het oog, dat hij er veroordeeld was wegens het uitdeelen van anarchistische vlug schriften onder de soldaten. Eindelijk heeft hij Italië verlaten om den militairen dienst te ont gaan. Gij hebt het vaderland verloochend na eerst uwe familie verloochend te hebben, liet de voorzitter er op volgen. Mijn vaderland, dat is de geheele wereld, antwoordde Caserio. De voorzitter ging hierna zijne omzwervingen in Zwitserland na, vervolgens zijne komst te Lyon in 1893. Overal zocht hij den omgang met anar chisten. Ik zocht, natuurlijk, de werklieden op. Neen, de anarchisten, en alleen omdat zij anarchisten zijn. Ik kon toch niet met bourgeois omgaan. Na te Vienne geweest te zijn, komt gij te Avignon en daarna te Cette. Waarom te Cette Omdat daar anarchisten waren, niet waar? en omdat gij met hen kondet spreken. Daar was het gij u in betrekking gesteld hebt met den anarchist Saurel, die u in kennis heeft gebracht met Viala. Gij hebt te Cette ook geen aangifte gedaan van uw verblijf. Men wist wel dat ik er was. O ja, maar dat neemt niet weg, dat gij de voorschriften der wet niet hebt opgevolgd. Gij waart te Cette de ziel van eene anarchisti sche groep. Het bewijs er van is daarin gele gen, dat er geen anarchist te Cette kwam, die u niet opzocht in het hospitaal, waar gij onder behandeling waart. Daar was het dat men u de photographieën van Ravachol en van de anar chisten te Chicago liet zien. Hier zijn die pho tographieën. Zij waren niet zoo groot. Dit doet er niet toe. Na eenige verdere vragen haalde de voorzit ter uit een pakje op de tafel den dolk te voor schijn, waarmede Carnot vermoord werd. Hij liet den dolk aan de gezworenen zien, dien men zooals hij zeide, als een reliquie wil bewaren. Gij zijt te Lyon gekomen om Frankrijk, dat u gastvrijheid heeft verleend, in rouw te dom pelen. Ja, ik was er gekomen om mijn plan uit te voeren. Toen ik de Marseillaise en den kreet „Leve Carnot!" hoorde, begreep ik dat het oogen- blik gekomen was en ik hield mij gereed. Den president Carnot hebt gij met uwen dolk gedood en het openbaar ministerie zal u zeggen dat gij met voorbedachte rade gehandeld hebt. Gij verfoeit, gelijk gij gezegd hebf, alle hoofden des staats, alle bourgeois. Erkent gij dat gij uwen aanslag sinds lang hebt voorbereid - Ik zal in mijne verklaring daarvan ophel dering geven. Gij hebt de misdaad van Ravachol, van Vaillant, van Emile Henry goedgekeurd. Ik keur ze nog goed. Gij hebt gezegd „Arme Vaillant, hij heeft niemand gedood!" Gij hebt nog vele andere hef tige woorden gebezigd. Dit alles kan ten bewij zen strekken, dat gij van uwen patroon zijt weg gegaan om den president der republiek te dooden. Ik beaam alles, uitgezonderd de verkla ringen van den soldaat Leblanc. Ik heb in Fe bruari niet kunnen zeggen, gelijk beweerd is, dat ik naar Lyon wil gaan om den president te dooden, want ik kon niet weten dat hij naar Lyon zou vertrekken. En hebt gij gehandeld als uitvoerder var een klompot? -Ik heb alleen voor mij zelf gehandeld. Nadat in het verdere verhoor Caserio op nieuw verklaard had, dat hij voor zich alleen heeft gehandeld, en dus geen medeplichtigen had, gaf de voorzitter te kennen, dat dit inder daad het geval schijnt te zijn. 's Daags nadat gij de misdaad bedreven hebt, is aan mevr. Carnot het photographisch portret van Emile Henry gezonden, met deze woorden er onder: Hij is wel gewroken Keurt gij het zenden van dit portret goed Ja, ik keur allies goed. Hiermede was het verhoor zoo goed als ge- Er volgde eene pauze, en daarna werden de getuigen verhoord. Met algemeene stemmen werd de in aanmer king neming van verzachtende omstandigheden verworpen en werd Caserio ter dood veroordeeld. Toen het doodvonnis werd uitgesproken, riep Caserio Leve de anarchie Advertentiën. op Woensdag 8 Augustus a.s., bij de Wed. Jb. KRAAKMAN te %iID§CIIARWOUDE. Prijs en premie in contanten. De ondergeteekende bericht aan het publiek van Zuidscharwoude en omstreken, dat hij ZATERDAG, 4 A.TJ- GUSTUS a.s., een Bierhuis zal openen waarin een BILJART is geplaatst, en houdt zich voor bezoek beleefd aanbevolen. ZUID-SCHARW OUDE, Aug '94. Bij den ondergeteekende verschijnt 1 iederen Woensdag: 1 Weekblad voor Jonge Dames ONDER HOOFDREDACTIE VAN 1 Mevr. S. M. C. van Wermeskerken-Junius 1 F ,,De Hollandsclie Lelie" is het eenige Week- blad in Nederland voor Dames uit de hoog- ste en beschaafdste kringenlet hierop voor I I uwe advertentiën. Prijs per jaargang f 4.50 fr. p. p. f5.— Proefnummers gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. ALKMAARSCHE f®, Dag-elijks verkrijgbaar VERSCH &22X11 GESLACHT NIEUWE SLOOT 30, ALKMAAR, beveelt zich beleefd aan voor het maken en re- pareeren van Onder minzame aanbeveling. uDi'jlcii billijk en soïiede ver- vaaa tligti. geplaatst en onder zocht door A. VAN REE SINT MAARTEN.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3