(hKOOTE uitverkoop Heeren-, Jongeheeren- Kinderkleedingstnkken Wegens vergevorderd Seizoen tegen veel verminderde prijzen. Groote Opruiming van alle nog voorhanden zijnde Zomergoederen Soliede Rijwielen, Grand-Bazar Nationaal, Advertentiën van 1—5 regels 30 cent, elke regel daarboven 5 cent. Deze streng reëele uitverkoop heeft alleen en uitsluitend liet doel, onze clientèle met bet volgend Seizoen eene groote en uitgebreide collectie NOU- VEAUTE's, te kunnen aanbieden. Wij besloten dan ook al onze overgebleven) Zomer- en Wintergoederen beneden inkoopsprijs op te ruimen. pip* Overtuigt U van deze strikt eerlijke aanbieding! Voordain C 11. tegenover de Kaasmarkt, ALKMAAR. fliiilt® in het Magazijn van Heeren-, Jongeheer en en Kinder-Kleedingstukken, Laat, hoek Boterstraat, Alkmaar. H. S. CLOECK, Tailleur. Gebrs. Van Vuure, Zaadmarkt 78, ALKMAAR. Puike Oude Schiedammer Jenever, Galanteriëu, Huishoudelijke Artikelen. Specialiteit Ia goedkoop# XIHDIBSPlIIiBOlDIBIÏ, Winkeliers veel korting, voor reclame De Sterrenhemel. van alle in voorraad zijnde AanbevelendGEBR FORTUIN. voor onsrckeml la are prijzen. met ruitfreem ba I hoof <1. alle beweegbare deelen kogelbeweging. Prijs niet Cushion banden f 100. echte Dunlop banden 130. Inrichting voor het opnieuw vernikkelen en emaillceren van rijwielen. Ontvangen Nieuwe Bessen Frambozen. Tevens verkrijgbaar: Merk: NIGIITCAP. N.B. Als bewijs van echtheid, is cachet en kurk steeds voorzien van den naam der firma P. HOPPE. Aanbevelend, D. STAM ÜToordscliarwoude. Laat 151, bij liet Vlaanderhof, Alkmaar. Entreé vrij. Vaste prijzen. vanaf I tot 35 cent. Ruime keuze en uitmuntend geschikt voor Kinderfeesten en Tombola's. Lucifers beste 3]/2 cent per pak. Poetspomade l12 cent. Schoensmeer 1 cent. Gouden en Bronzen Kruis, Utrecht 1876. Eervolle Vermelding, Arnhem 1886. Handelsmerk wettig gedeponeerd. Door verschillende I A P 14 T \ÊJ A T F R D°01 duizel,den aI jaren doctoren aanbevolen. J O 11 I Ww 1 E- li gebruikt. ONSCHADELIJK VOOR KINDEREN. Met dit JACHTWATER eens per maand het hoofdhaar gewasschen, doodt men het levend onrein en de larven, zonder schade aan haar of huid. Het doet de roos verdwijnen, geeft een sterke haarbos en men behoeft nooit een fijne kam te gebruiken. Prijs per flacon t 1.pér halve flacon C>0 cent. Verkrijgbaar bij H. STöVE, Oudkarspel; P. DE WIT, Noordschar- woude; R. LUITING, ZuidscharwoudePLOEGER, Broek op Langedijk; D. STöVE, Dirks- horn; J. RANKE, Behagen. J. A. BASIE, ALKMAARNoord-Holland. Uit „het Evangelie der Natuur," VAN HERIBERT RAU. (Uit het Duitsch vertaald.) 36.) „Maar ziet men deze lichamen ook langs hun banen gaan even als de planeten „Neenofschoon zij ook bij hun omloop om de zon noodwendig door deze beschenen moeten worden, zoo zijn zij toch veel te klein, en boven dien ook niet dicht genoeg bij elkander om van de aarde af gezien te worden. Daarenboven heeft de volgende eigenaardige omstandigheid met hen plaats. Tweemaal in het jaar komen zwermen van „luchtsteenen" in de nabijheid van onze aarde, en dit geschiedt in den tijd van den 11 tot 14 November en van den 9den tot 14 Augustus. Men onderscheidt daarnaar een Augus tus- en Novemberzwerm. Van daar komt het dan ook, dat wij in die nachten vaak zulk een massa vallende sterren zien. Want zoodra daarbij „luchtsteenen" te dicht bij de aarde komen, trekt de aantrekkingskracht der aarde ze in haar bereik, zoo dat zij op de aarde vallen moeten. Hun vuurgloed wordt echter veroorzaakt, zooals ik reeds zei, daar een ontbranding bij hun komst in onzen dampkring. Zoo heeft men den 12den en 13den November 1833 in Noord-Amerika zulk een doorgang der aarde door zulk een zwerm waargenomen, waarbij de vallende sterren als sneeuwvlokken ter aarde vielen. Volgens Schia- parelli zijn vallende sterrendeelen van kometen, welke door de aantrekkingskracht der aarde naar hier vallen als de kometen op haren loopbaan den baan der aarde doorsnijden. De Augustus- zwerm stemt in zijn loop overeen met de derde komeet van 1862 en de Novemberzwerm met de komeet I van 1866." „Ziet men hen dan in dezen tijd altijd in zoo groote massa?" „GeenszinsDikwerf ontdekt men er maar enkele, dikwerf in 't geheel geene. Alle 33 jaren echter vertoont zich het verschijnsel met bizonderen glans zoo in 1833, 1866 enz. De komeet I van 1866 heeft een omloopstijd van 33j/2 jaren." „Hoe verheug ik mij zeide Herman dat gij mij ook aangaande „de vallende sterren" en „meteoren" ingelicht hebt. Het is toch een genot als men voor alles een goeden grond kan bijbrengen. Domme en onwetende lieden zeg gen „als men een ster ziet vallen, moet men spoedig iets wenschen, dat wordt dan vervuld." „Ja!" riep Jonas of: waar een vallende ster terecht komt, daar ligt een schat begraven." „Gij ziet, waartoe onkunde voertzeide de meester, zij maakt ons tot slaven van vooroordeelen en belachelijk in het oog van ieder beschaafd mensch. Buitendien leidt zij ons streven ook nog op verkeerden weg. Wij moeten ons hart niet met dwaze wenschen en het verlangen naar schatten bezwaren, maar ons tevreden stellen met wat wij hebben of redelijker wijze door eigen kracht verkrijgen kunnen. De grootste schat echter dien een mensch vinden kan, ligt in zijn eigen binnenste begraven en iseen blij- „Och jariep Herman welk een aan- genamenblijmoedigen ja ik durf zeggen zaligen toestand geeft ons reeds het enkele be wustzijn onzer hoogere ontwikkelingsedert gij meesterons geleerd hebtin het groote,, Evan gelie der Natuur," te lezen. Als wij in onder scheiding van velen een dieperen blik slaan in de waarheid en een juister oordeel Yellen over personen en omstandigheden hoe prijzen wij dan in stilte onze hoogere kennis! Wanneer ons ge voel ieder oogenblik de stem der waarachtige menschen waarde doet hooren wanneer wij in gevallen, waar in hartstocht en plicht met elkander, ja, verschillende plichten met elkander in strijd zijn, ons tot handelingen bepalen die wij, zoo dikwerf wij er aan terug denken nog billijken zullen. Hoe zegenen wij dan onzen geheiligden wil. Hoe blij en gelukkig zijn wij in ons binnenste „En eenmaal daaraan gewoon" zei de meester hoe loonend en bevredigend is dan ieder nieuw voedsel voor geest en hart. Wie eenmaal behagen schept in beschaving des geestes en in zoodanige uitspanningen die zijn verstand verrijken, laat alle andre staan en liggen als hij dergelijke smaken kan. Hij zoekt de ge legenheid daarvoor ijverig op en is er begeerig naar, als de tafelschuimer naar lekkernijen en de gierigaard naar geld. Een nieuwe ontdekking op 't gebied der algemeene kennis, is hem lie ver dan de deelname aan een luidruchtige fees telijkheid een uur van stille afzondering waarin hij zijn kennis vermeerderen kan, heeft voor hem meer waarde dan een geheele avond van zinledige scherts in een gezelschap van allé daagschheid gesleten. „En dan nog, meester riep Valentijn, en zijn oogen schitterden van schoone geestdrift, hoeveel anders gevoelen wij ons na zulk een edel genot, dan na uren in wilde pret doorgebracht. Oik weet nog heel goed, wanneer ik voorheen met mijn kameraden in de herberg had gezeten, en wij onzinnig hadden gerookt en gedronken, ge speeld en gedanst, hoewij dan de anderen morgen gesteld waren. Moeheid, somberheid en geme lijkheid maakten zich van mij meester en als ik er dan aan dacht hoeveel zuurverdiend geld er dien eenen avond door gegaan was, dan had ik van boosheid wel de handen aan mij zeiven kunnen slaan. En thans, nu ja, nu komen wij Zondags ook nog in een herberg bij één, en rooken ons pijpje, en drinken er een glas wijn of bier maar gespeeld wordt er niet meer, en gedanst slechts zelden. Daarentegen luisteren de anderen naar mij als ik hun mededeel wat gij, meester, ons hier geleerd hebt, en wij lezen daarover uit goede boeken nog het een en ander na en Clemon en Herman hebben ook reeds over andre dingen, als over handel, nijverheid en geschie denis iets voorgelezen en ons gezelschap wordt langzamerhand grooter „En als het winter wordt" viel Karei den spreker in de rede zal er ook een zangge zelschap opgericht worden „En wat ik zeggen wilde" ging Valen tijn verder. „Zooals ik mij voorheen na het genot ergerde, zoo verheug ik mij thans over onze samen komsten Zooals ik voorheen mijn geld en gezondheid er bij inschoot, zoo heb ik er thans gewin van, en wel een gewin en een vreugde, die mijn eigendom blijven eeuwig blijven." „Inderdaad hernam Clemon „Valentijn heeft gelijk zooals het hem en zijn kameraden gaat, zoo gaat het ons ook in onze vereenigingen." Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 4