Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 9 September 1894. rijstveld Rijstveld "I k PaggnJ.Hoag) LOM It O li. Met het oog op de belangrijke gebeurtenissen op Lombok, geven wij hier eenen afdruk van de stereotype der sinuatieteekening van Mataram en omstreken, opdat men zich een duidelijker voorstelling zal kunnen maken van het terrein waar onze heldhaftige mannen op zoo'n laaghar tige wijze werden overvallen en vermoord en waar de strijd thans wordt voortgezet. Onderstaande mededeelingen putten wij uit verschillende bladen. Bij het departement van koloniën is Zaterdag van den gouverneur-generaal van Ned-Indië ont vangen het navolgende telegram betreffende de expeditie op Lombok: „Geest troep zeer goed. Gezondheidstoestand gunstig. In bivak hard gewerkt aan defensie. 30 en 31 dezer verkenning gedaan in richting Mataram. Vijand versterkt Mataram en maakt voorwerken. 31 dezer met sectie bergartillerie hem daaruit verdreven. Gezien dat marinescho- ten treffen. Offensieve kracht vijand gering. Vet ter voornemens dagelijks te verkennen. Spionnen berichten, dat de door Baliërs verlaten stellin gen door Sasaks bezet zijn, ook Kota-Radja (hoofdkwartier der Baliërs in den strijd tegen de Sasaksche opstandelingen.) Observatiecolonne we der naar Boeleleng gezonden. Vetter andermaal opgave verzocht van de gesneuvelde, gewonde en vermiste Europeesche mindere militairen. Het „Hbl." ontving het volgend telegram uit Batavia „De artillerie op Lombok is nu 32 stukken sterk, onder leiding van majoor Feuilletau de Bruyn. „De rijksbestuurder Djelantik blijft volhouden, dat hij onschuldig is aan het verraad en heeft verlof gevraagd met zijn leger naar Bali te mo gen oversteken. De gouv.-generaal (Viceroy) heeft deze vergunning geweigerd en bevolen Djelantik als vijand te behandelen. „Tjakra Negara is thans ingesloten door de Sasaks". De telegrammen toonen, dat alle krachten worden ingespannen om de verraderlijke over- heerschers van Lombok te tuchtigen. In afwach ting van de versterkingen uit Java, die Zondag avond of Maandag zouden aankomen, heeft reeds de vloot met die taak een aanvang gemaakt en Mataram den zetel van den vorst gebom bardeerd. Ampenan, de havenplaats, is in het bezit der onzen, en daar en in den omtrek zijn vermoedelijk de 32 kanonnen opgesteld onder leiding van den majoor der artillerie G. Feuil letau de Bruyn. Van gewicht is ook de mededeeling, dat de Sasaks Tjakra Negara ingesloten hebben. Daar uit blijkt, dat de onderdrukte inboorlingen van Lombok krachtig medewerken om een eind te maken aan de overheersching der Baliërs. Dit kan van groot nut zijn bij de operatiën, welke zeker terstond na de ontschepping der verster kingen zullen worden begonnen. De weigering van het verzoek van den rijks bestuurder Djelantik, met de zijnen naar Bali te mogen oversteken vanwaar de overheer- schers van Lombok in de vorige eeuw gekomen zijn toont, dat het Indisch bestuur hen wan trouwt. Trots zijn herhaalde verzekering, dat hij onschuldig is aan het vorraad, is het dan ook ongelooflijk, dat hij er niets van geweten heeft, en dan is zijn stilzwijgen, na de vredelievende betuigingen, die er aan voorafgingen, zeker on vergeeflijk. Hij heeft dan medegewerkt om het verraad te doen gelukken. De correspondent der „N. R. Crt." te Bata via seinde „De kapitein van den generalen staf Willem stij n en controleur Liefrinck zullen de Sasaks tegen de Baliërs aanvoeren. Deze vermijden om in het open veld op te treden. De vorst van Gowa heeft hulptroepen aan geboden. Alle aanvulling van troepen, materiëel enz. heeft Lombok bereikt. De gezondheidstoestand is uitstekend." Door den gouverneur-generaal van Nederlands- Indië zjjn gisteren bij telegram de namen opge geven van 45 Europeesche militairen beneden den rang van officier, die bij de jongste gebeur tenissen op Lombok gesneuveld zijn, en van 22, die nog vermist worden. In het bedoelde telegram wordt verder door den landvoogd gemeld „Yolgens van Praja gekomen hoofden zijn ten te zijn,« besloot Sixtus, geheel door den eigen- aardigen, in de ziel doorborenden blik van Strehlen overmeesterd. «Wanneer gij dat bezit, Erdmann, dan noemeik u broeder, dan zijt gij rijp, dan heb ik geenerlei geheimen meer voor u; verraad kon uw dood zijn. Kom morgen op hetzelfde uur weder, dan begint het onderricht. Goeden nacht Sixtus.Hij drukte hem innig de hand en kuste hem broederlijk. »En nog iets toon u in uw wezen niet ver anderd, laat het hoofd niet dieper hangen, dan weleer en verkeer openlijk met mij. Men gaat mij na en juist uwen goeden naam, onverdacht, maakt u ons waard. Tot morgen avond, Sixtus Hij wenkte hem nogmaals vriendelijk toe en toog weder aan 't werk. Sixtus wankelde verdoofd over den donkeren gang naar zijne kamer. Uit No. 23 klonk een hard gesnork, Wolf droomde van zijne sirene. Uit de kamer van Strehlen drong de smalle lichtstreep als (een bloedig wapen hem in 't oog en de kus des wrekers brandde hem op de lippen, zoodat hij den slaap niet vatten kon. HOOFDSTUK VIII. De machinenfabriek van Böhme, aan welke een eigen smelterij verbonden was, nu in 't bezit van actiëngezelschap was weder in volle wer king. De vroegere bezitter scheen genoeg uit de schip breuk gered te hebben, om een der hoofdactionairs te worden, die de fabriek onder voorbehoud van Sasaks in massa opgerukt tot Oostelijken oever Bakak en is kapitein Lindgreen (in de „Neder- landsche Staatscourant" van 30 Augustus als vermist opgegeven) met de tachement ingesloten beoosten Tjakra Negara. Sasaks zouden trachten hem in veiligheid te brengen. Bergkanons en marine beschoten Mataram. Versche troepen reeds te Ampenan aangekomen. Gezondheidstoestand gunstig." Het „Hbl." ontving uit Batavia het volgend telegram „De Sasaks hebben bericht gezonden, dat ka pitein Lindgreen met zijn detachement omsin geld is door de Baliërs in Dewahouse ten oosten van Tjakra. De Sasaks trachten hem te ontzetten. „Djelantik bevindt zich thans te Telok Romba, op de noord-westkust van Lombok, en zal ver moedelijk naar Bali worden verwijderd." Ter toelichting diene Met het Dewahouse, waarvan het telegram spreekt, wordt bedoeld een hindoetempel. (De- wa god.) Zulk een tempel is gewoonlijk niet overdekt en bstaat uit een vierkante ommuurde ruimte. Die muren zijn 50 a 100 passen lang en 3 voet hoog. Door een tusschenmuur is die ruimte in twee deelen verdeeld, waar binnen een paar groote boomen schaduw verspreiden. In nissen tegen de binnenzijde der muren aan gebracht worden de bloemen geplaatst, die als offers aan de Hindoe-godheden worden aange boden. Uit zulk een tempel werd onze troep verjaagd tijdens het gevecht voor Djagaraga gedurende de 2e Balische expeditie. 40 der onzen bleven als gesneuvelde daarin achter. Het „Hbl." ontving verder het volgende te legram „Adboel Kadiot Omrekat, vriend van den radja van Lombok, agent eener Engelsch-Chineesche Kongsee, gevangen genomen." Met het oog op de gebeurtenissen op Lombok is bepaald, dat ingelijfden bij de militie te land, die, onder de wapenen zijnde, tot de geoefen- den van hun wapen zijn overgegaan, of, zich met groot verlof bevindende, bij hun vertrek met onbepaald verlof gerekend werden tot de geoefenden te behooren, bij detacheering bij het leger in Nederlandsch Indië, op den voet van het bepaalde bij koninklijk besluit van 29 Juli 1873, boven de gewone gratificatie of premie aan die detacheering verbonden, zullen genieten een gratificatie of premie ad honderd gulden, dus in het geheel drie honderd gulden, mits zij zich den ouden naam der firma hadden overgenomen. De arbeidsloonen werden eenigszins verlaagd; wien het niet naar den zin was, werd ontslagen, omdat er toch arbeiders te veel waren, en de nieuwe di recteur verstond geen praatjes. Het eerste jaar zou een aanzienlijk batig slot opleveren, dat was zijn streven. Een oorverdoovend leven klonk dag en nacht uit de ontelbare smids- en slotenmakerswerkplaatsen, uit den hoogoven en de smelterijen, die alle te sa men een rookende, puffende, vuurspuwende, kool- en roetzwarte stad vormden. Waarlijk een hymne van den arbeid, zooals er geen heerlijker kon ge dacht worden! En hoe dat alles in elkander greep Die duizend gespannen spieren, die ontelbare, knar sende, snorrende raderen en radertjes, en in alle richtingen loopende drijfriemenwat een orde heerschte in dezen schijnbaren chaos! Het geheel geleek op een reusachtig levend wezen, welks on telbare leden en leedjes slechts door één wil en tot één einddoel bewogen werden. En wat een som van verschillende bewegingen, van den reusachti- gen hoogoven der smelterij af, in welks muil de arbeiders het ruwe erts schudde, tot in de polijst- kamer waar de afgewerkte michine haar laatste polijsten onderging I Een kleine wereld, die de groote wereld beschaamt door haar doelbewustzijn door hare besparings- en omzettingssysteem! De arbeiderskwartieren om de fabrieksgebouwen aansluitend, onderscheidden zich in kleur weinig van deze; dezelfde eenvoudigheid en naaktheid, de zelfde roet en rookkleur. Het waren welbeschouwd in den loop van de ingetreden maand Septem ber of in de volgende maand voor die detachee- hebben aangemeld. Voor ieder milicien die ter detacheering bij het leger in Oost-Indië wordt aangebracht, alzoo ook voor den zoodanige die zich onder de wa penen bevindt, wordt een aanbrengpremie van f 10 toegekend. In September gaan ongeveer 760 man, deels wervingstroepen, deels koloniale reserve van hier naar Indië. Binnen zeer korten tijd kan desvereischt het bataljon mariniers en kunnen zoo noodig verschillende oorlogsschepen naar Indië vertrekken. De Sasaks, meldt het „N. v. d. D., blijven ons flink steunen en schijnen in massa uit hun kampongs in den Oosthoek te komen om hun overheerschers, de gevreesde Balineezen, met ons te bevechten. Veel aangenamer is de tijding, dat de ver miste kapitein der infanterie J. C. Lindgreen met zijn detachement althans teruggevonden is. Zij behoorden waarschijnlijk tot de geteisterde kolonne Lawick van Pabst, zijn bij het verlaten van Tjakra Negara in Zuidoostelijke richting teruggetrokken en hebben zich toen vermoedelijk versterkt in het Dewahuis. In de vroegere Balische expeditie in 1849 en '1868 vervulden zulke godshuizen van de Baliërs die, zooals men weet, een verbasterd Hin doeïsme belijden telkens een groote rol. Zij werden altijd met groote woede verdedigd en door de onzen slechts met veel inspanning inge nomen. Wanneer men nu bedenkt, dat het deta chement Lindgreen zulk een geheiligde plaats heeft bezet, dan laat het zich denken met hoe veel tegenstand de kleine troep al die dagen heeft te kampen gehad. Waarschijnlijk voortdu rend verontrust en zelfs in den nacht door sluip- patrouilles bedreigdGelukkig kunnen zulke „roemah Dewa" uitstekend voor een verdediging worden gebruikt, omdat zij meest op een heuvel zijn gebouwd en omgeven zijn met een borstwe ring van klipsteenen. Moge het blijken dat het detachement genoeg zaam vivres bij zich had, maar vooral dat de andere vermiste officieren, de 1ste luitenant der artillerie A. van der Plank, de 1ste luit. der infanterie E. de Graaf en de off. van gez. 2de kl. S. Ullaki, zich hierbij bevinden en met de 95 als vermist opgegeven minderen behouden tot hun kameraden wederkeeren Zeker zullen thans alle krachten worden ingespannen om hen te ook slechts machinenmagazijnen, evenals die andere daar, slechts met dit verschil, dat in plaats van ijzer en staal, vleesch en spieren traden. Andreas Erdmann had het nog goed getroffen, hij was ten minste werkbaas, d. i., hij had zes of zeven knechts, waaronder ook Valentijn, onder zij toezicht, en ar beidde tamelijk zelfstandig in de smederij, die in den omtrek der smelterij stond. Daardoor had hij tenminste nog het karakter van den handwerksman behouden, en was nog niet opgegaan in het groote arbeidersleger. De hem toebedeelde woning bevond zich in het smidsgebouw zelf en al ware zij voor den voorma- liggen bezitter van het groote Erdmannshuis zeer primitief, zij had toch het voordeel van de kwar tieren der groote massa verwijderd te zijn, waar elke persoonlijkheid, zelfs de familie opgaat in de algemeenheid. Monika verstond bij uitnemendheid de kunst ha ren Andreas, tenminste tusschen zijn vier muren, de oude gewoonten eens bezittenden burgers niet geheel te doen missen. Verscheidene uit hun schip breuk geredde, hem persoonlijk dierbare voorwerpen en meubelen gaven de beide woonkamers een be- hagelijk uitzien. In haar uiterlijk streefde zij er naar, trots de be duidend verminderde uitkomsten, Andreas het on derscheid tusschen voorheen en thans zooveel mo gelijk te bemantelen. Ook de arbeid viel hem mee. De vele paarden, bij de fabriek in gebruik, moes ten beslagen, het geheel wagen materiëel in orde gehouden worden, zoodat zelfstandige arbeid nog in ontzetten. De kapitein van den staf H. P. Willemstij n en de controleur Liefrink, die beiden door hun dienstreizen een groote bekendheid met de Sasaks hebben verkregen, zijn de aangewezen mannen om den aanval te leiden. In de laatste dagen werd in elk telegram, dat werd ontvangen, weder gemeld, dat het bom bardement van Mataram werd voortgezet. Ook nu weer, en daarbij komt thans de bijvoeging, dat de Balineezen, ten westen door de marine en de artillerie beschoten, ten oosten door de Sasaks omringd, er de voorkeur aan geven in Tjakra Negara te blijven en zich van een uit val onthouden. Wijselijk trouwens, want al de aanvullingstroepen zijn thans te Ampenan geland. De volgende mededeeling in dit telegram geeft alsmede reden tot verblijding. De vorst Gowa, het rijkje op Zuid-Celebes, in de buurt van Makasser, is in zijn eigen land niet altijd gehoorzaam, maar dit aanbod, om hulptroepen te leveren, behoeft toch volstrekt niet te worden verdacht. Het is immers bekend, dat hij zeer arm is en hierin een goede gelegenheid ziet, vooreerst om daarin verbetering te brengen en tegelijk om zijne woelige onderdanen, die hij moeilijk in bedwang kan houden, een afleiding te bezorgen. Wij weten niet of er bij de Indische regee ring groote bezwaren bestaan om in het voorstel te treden, maar uit een oogpunt van taktiek dunkt het ons toch niet geheel verwerpelijk. Reeds in den Compagniestrijd hebben de Makas- saren en Boegineezea onder Aroe Palakka aan Speelman in vele veldtochten groote diensten bewezen door onstuimige aanvallen en hun uit stekende eigenschappen als ruiters. Juist omdat de Karaëng van Geo iets tegenover ons heeft goed te maken, zou de aanneming van zijn aan bod de eenigszins gespannen verhouding op Zuid-Celebes wellicht kunnen zuiveren. Goest Djelantik, rijksbestierder van Kareng Asem, de vasalstaat van Lombok op Bali, wordt nu op last van den gouverneur-generaal als vijand beschouwd. Hij schijnt naar de noord westkust gebracht te zijn, buiten de nabijheid zijner stamgenooten van Mataram. Het is uit de bewoordingen van het telegram (Djelantik with troops North coast) niet volko men duidelijk of hij daar met zijn eigen troep door de onzen werd geinterneerd, of dat hij door een deel van onze troepen is medegenomen, nu die daarheen op verkenning gingen. Het eerste de verste verte niet ontbrak. De beambten erken den spoedig, dat zij in hem een degelijke kracht verworven hadden en behandelden hem met alle achting; daarbij kwam nog zijn conservatieve kracht van zijn familieleven en zijn' zin voor alle historie en traditie. Geen wonder, dat de communistische lucht, die alle fabrieksruimte, doorzweefde op den werkbaas Erdmann geen vat konden krijgen. En die lucht groeide aan tot een stevige bries, vooral, nadat opnieuw de loonen waren verminderd. Betrokken gezichten, heimelijk gefluisterde bedrei gingen, onwillige arbeid overal. In de smederij van Erdmann ging het goed; An dreas ging zijnen gezellen voor door een goed voor beeld te geven, hij was vlijtig en tevreden. Ook in de meeste werklaatsen was geen geschikte gele genheid over de bestaande toestanden nauwkeurig na te denken, daartoe hadden de arbeiders geen tijd. Maar in de ijzersmelterij, waar de helsche hitte, de vergiftigde lucht booze gedachten kweek ten, alle hartstochten opwekten, waar de arbeiders om een ontoereikend dagloon zich verlaagden tot onmenschelijke diensten, waar zij aan de hitte van eeuwigdurende vlammen waren blootgesteld, als verdoemelingen, waar zij door zwaveldampen dag aan dag langzaam maar zeker werden vergiftigd, daar gistte het in alle hoeken en gaten, daar wer den ingenieurs en beambten vaak getroffen door blikken, die hen bezorgd maakten. Wordt vervolgd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 2