Meuwe Langedijker Courant', van Zondag 9 September 1894. predikb¥ürten7~ is echter het waarschijnlijkste. Vermoedelijk zal hij vandaar wel naar den overkant worden ge zonden, naar Boeleleng, waar het observatieve bataljon thans wol zal zijn aangekomen. De gouverneur-generaal seinde Dinsdag, dat hij in overleg met de commandanten van zee macht en leger en den raad van Indië verster king van de marine en zending van mariniers onnoodig acht, doch de zending waardeert van een detachement koloniale reserve en 500 man suppletie-troepen. De troepen zijn thans allen op Lombok, het materieel gedeeltelijk; de rest volgt spoedig. Het 9e bataljon met een sectie berg-artillerie naar Kela, ten zuidwesten van Mataram, is ver trokken, met het bevel om het met granaten te beschieten. De zeemacht vernielde het paleis te Mataram. Er zijn meer oorlogschepen aangevraagd, om de Westkust te blokkeeren. Mataram is ver laten. De troep is thans zoodanig hersteld, dat aan- vallenderwijs kan opgetreden worden, en daar mede is de tweede periode geopend, welke zoo menige expeditie in onze Indische bezittingen gekenmerkt heeft: eerst verraad en verliezen en eerst daarna de overwinning. Heden (Zaterdag) vertrekt het detachement der koloniale reserve onder kapitein Drijber uit Amsterdam. Voor het bureau van den plaatselijken com mandant te Amsterdam verdrongen zich deze week vele jongelingen, die zich kwamen aan melden voor den dienst in het Indiche leger. De vorige week hebben een 40tal jonge man nen bij de koloniale reserve te Nijmegen vrij willig dienst genomen. De 66-jarige Harmen Bijl, te 't Meer bij Hee renveen, die van 1873 tot 1884 bij het leger in Oost-Indië diende en als zoodanig gedeco reerd werd, heeft zich tot het Lombok-comité te Tiel gewend met de mededeeling, dat hij zich beschikbaar stelt. Als curiositeit zij gemeld, dat het „Hbl." uit Hohenstein een schrijven ontving van een 19- jarig brillantslijper, die vroeger zeevarende was en „umgehend" van de redactie opgave wenscht der voorwaarden, waaronder vrijwilligers voor Lombok worden aangeworven. Van iemand, die onbekend wil blijven, is bij het departement van koloniën, ten behoeve van de militairen op Lombok of de daar gewonden, ontvangen een som van f1000. Dit bedrag wordt, overeenkomstig de bedoeling van den gever, ter beschikking gesteld van het centraal- comité van het „Roode Kruis" te Batavia. Door de Nederl. stoomvaart-maatschappij „Oceaan" is aan den minister van koloniën aan geboden, naar aanleiding van het voorgenomen dirigeeren naar Indië van het korps mariniers, daarvoor een stoomschip beschikbaar te stellen, voldoende ingericht voor het vervoer van troe pen, tegen een passage van f 140 met inbegrip van voeding en geneeskundige hulp voor korpo raals en minderen, per hoofd voor officieren en onderofficieren naar evenredigheidontscheping der troepen op Java of Lombok ter keuze van den minister. De heer C. L. Leendertz zet in een vlugschrift kortelijks uiteen wat op dit oogenblik op Lom bok de toestand is. Onze nederlaag is onmisken baar, maar wordt overschat door wie ons gezag er door aan het wankelen zien gebracht. Alsof dat gezag zoo zwak stond, dat één nederlaag het in gevaar bracht, en alsof wij altijd moes ten overwinnen en dit de eerste nederlaag ware! Met voorbeelden wordt toegelicht, hoe menigmaal wij door zulk verraad verliezen hebben geleden; een verraad, dat mogelijk is door te goed ver trouwen, dat noodzakelijk is, waar ervaring ons geleerd heeft, in Indië onze veroveringen te moe ten doen en behouden, als het kan door onder handelingen liever dan door onmiddellijk wapen geweld. „Het geheele terrein waarop de oorlogshande ling heeft plaats gehad, zal waarschijnlijk in op pervlakte overeenkomen met dat, waarop Am sterdam is gebouwd. Het is met goede wegen doorsneden, welke door rijstvelden en klapper tuinen worden omzoomd. De kampongs en de huizen zijn meerendeels aan die wegen gelegen. De afstand van Ampenan tot Tjakra Negara, de plaats waar de kollonne van Lawick van Pabst allerhevigst werd beschoten, en generaal van Ham is gesneuveld, bedraagt hoogstens vier paal, dat- is ongeveer een uur gaans. Het grootste verlies is dus geleden gedurende de beschieting van Tjakra Negara en tijdens den terugtocht van daar tot Mataram. Beide plaatsen zijn een half uur gaans van elkander verwijderd. Het hoofdbivak bij Mataram is waarschijnlijk prijs gegeven, omdat de terugtochtslijn naar Ampenan werd bedreigd en ten einde nu de expedition- naire macht voor een geheele vernietiging te be hoeden, is men zuidelijk van den hoofdweg, vu rende, naar Ampenan teruggetrokken." Het leger is 20,000 man sterk en deels met Snider-, deels met Minié-geweren bewapend. De artillerie telt een 50-tal kanonnen, meest oude stukken. Yan Mataram voert een goed onderhouden weg naar Tjakra-Negara. Behalve eenige Balische huizen ligt hier de nieuwe poeri of het buiten verblijf van den vorst. Dit paleis wordt beschre ven als een prachtig gebouw waarvoor zich een ruim plein uitstrekt. Binnen deze gebouwen en woningen heeft de kollonne van Lawick van Pabst een schuilplaats gezocht en is de generaal van Ham gesneuveld." Aan een „militair-aardrijkskundige beschrij ving van het eiland Lombok," door den kapitein van den Indischen generalen staf, H. P. Wil- lemstjjn (die nu zulk een werkzaam aandeel in de tegenwoordige Lombok-expeditie neemt) zijn volgende bijzonderheden ontleend De krijgsmacht van den vorst van Lombok kan worden berekend op een maximum van 110,000 (100,000 Sasaks en 10,000 Baliërs), waarvan er p.m. 20,000 in geval van oorlog be stemd worden om koelie- en transportdiensten te verrichten. De Sasaks zijn geheel ongeoefend en in vredestijd zelfs niet met geweren gewa pend. Zij worden in geval van nood opgeroepen en voor het grootste deel van lansen, voor een klein deel van vuursteen- en percussiegeweren voorzien elke inboorling draagt verder een kris. Omtrent hun militaire eigenschappen kan slechts gezegd worden, dat zij verre van twistziek en in geenen deele oorlogszuchtig van aard zijn slechts zelden en niet dan na aanhoudende kwelling, zullen zij zich tegen het gezag ver zetten. De Balische krijgslieden vormen geen staand leger, doch worden in oorlogstijd opgeroepen en dan met geweren bewapend. Slechts 150 man zijn doorloopend onder de wapenen en vormen een lijfwacht voor den vorst. In vredestijd wor den de Baliërs geregeld bij ploegen opgeroepen om zich in het schijfschieten te oefenen, zoodat zij zeker hierin oefening bezitten. Het aantal geweren kan op p.m. 25,000 stuks geschat worden, waaronder p.m. 1000 achterla ders zijn voor de vorstelijke personen en „poenggawa's" (Baliërs die den vorst in de uit oefening van zijn gezag bijstaan). In tijd van oorlog wordt eerst de Balische krijgsmacht van geweren voorzien en de overschietende vuurwa pens worden aan een deel der Lomboksche dienstplichtigen uitgereikt, terwijl de overigen met lansen worden uitgerust. Dit aantal vuur wapens kan echter vermeerderd worden, daar er op Lombok geweren worden gemaakt. De 70 80 stuks kanonnen, die op Lombok gevonden worden, kunnen weinig schrik inboe zemen, omdat zij van zeer oude constructie zijn, grootendeels zelfs geen affuiten bezitten en hoofdzakelijk voor saluutschoten gebezigd worden. Op den weg van Tjakra Negara liggen 47 stuk ken geschut, waaronder 12 lilah's. Hoewel Mataram de hoofdzetel is van het Lomboksch bestuur, verwijlen de vorsten bij voorkeur op een der zeven in de nabijheid ge legen lustverblijven, te weten Narmada, Lingsar, Goenoeng, Sari,, Bogawati, Andana, Pringa-rata en Tjakra-Negara. Het „N. v. d. D." ontving gisteren het vol gende telegram Lindgreen, Ujlaki en van der Plank met 60 soldaten uitgeleverd. Zij waren goed behandeld. De lijken waren ongeschonden begraven. Radja had plan aan te vallen. Bij het nieuwe bombardement werd de Kroon prins gewond. Balineezen trekken naar het ge bergte terug. Het 2e bataljon bezet een verlaten verster king Westelijk Mataram. Het 9e heeft stelling genomen te Kaleh, den vijand beschoten en teruggeslagen met achter lating van repeteergeweren en lansen. Onzerzijds geen verliezen. De marine verhindert vlucht van Djilantik naar Bali niet. Het detachement suppletie-troepen, dat den 15en Sept. e.k., ter sterkte van 208 onderoffi cieren en minderen van het Koloniaal-Werfdepot naar Batavia moet vertrekken, zal op plechtige wijze naar Rotterdam worden overgebracht. Op voorstel van den commandant van dat dé pot is door den M. v. O. goedgevonden, dat het muziekkorps van het Werfdépót dat detachement van Harderwijk naar de inschepingsplaats uitge leide zal doen. Indische spionnen. Men vraagt hoe het mogelijk kon zijn, dat kapitein Lindgreen in zijn benarde positie tus- schen de Baliërs, den brief van generaal Yetter in handen heeft kunnen krijgen. Een Indisch officier, die meer dan een expe ditie medemaakte, gaf in de „Amst. Crt." daarop het volgende antwoord Voor het overbrengen van rapporten of brieven door den postenketen worden spionnen gebezigd. Daarvoor gebruikt men kettinggangers, gestrafte inlanders, die als koelies mee op expeditie gaan en deze gevaarlijke diensten geheel vrijwillig verrichten, met het vooruitzicht bij welslagen kwijtschelding van straf te erlangen, soms tot mandoer te worden verheven. Voor dit gevaarlijk werk het meest geschikt, zijn de Palembangers, die als spionnen echte branies zijn en voor geen paar dooden te sterven bang zijn. In den regel wordt meer dan een kettinggan ger uitgezonden met hetzelfde bericht, om als de een in handen van den vijand mocht vallen, kans te hebben dat de ander zijn doel bereikt. De brieven worden in den regel in een doosje lucifers verborgen, omdat, indien de spion ge dood mocht worden door den vijand en gefouil leerd, dit het minste argwaan wekt. Vooral op Atjeh, waar zich onder onze vijan den deserteurs bevinden, moet men dubbel be vreesd zijn, dat een brief in handen van hen valt en de inhoud bekend wordt. Of de kapitein Lindgreen op deze wijze den brief van generaal Vetter gekregen heeft, is na tuurlijk niet bekend; het bericht eischt zelfs nog officieel bevestiging doch indien het zoo is, dan is het meest denkbare geval dat een ketting jongen de facteur is geweest. Een rebus. Te Lekkerkerk vindt men in den gevel van het koffiehuis van mejuffrouw D. van der Wou den een steen met het jaartal 1646 waarop on der de beeltenissen van Adam en Eva in het paradijs het volgende opschrift voorkomt: Het A. A. 10 is 11, 8 soect die 20. Tot goed begrip van dit raadselachtig opschrift moet men de beide A's in den eersten regel le zen als paar a. Als men dan nog de cijfer leest, zooals zij in het Fransch luiden, dan krijgt menhet paara- dies (dix) is ons (onze) wie 't (huit) soect die vindt (vingt). Een lief meisje. Te Gestel bij Eindhoven kregen twee meisjes, de 23-jarige J. v. R. en de 18-jarige M. B., die beiden in één dienst woonden, twist met elkaar. Toen de oudste haar tegenstandster niet met woorden overbluffen kon, trok zij een harer klompen uit en sloeg de andere daarmede her haaldelijk voor de borst, totdat zij bewusteloos neerviel. Na onderzoek van een geneesheer, con stateerde deze dat het arme meisje inwendig zwaar gekneusd was, en niet buiten levensge vaar verkeerde. De daderes is in verzekerde be waring genomen. Holland—Lombok. Een schoon denkbeeld zal worden verwezen lijkt door den uitgever F. B. van Ditmar, te Rotterdam. Naar aanleiding van de gebeurtenissen op het eiland Lombok heeft deze ijverige uitgever na melijk het plan opgevat, om ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der door het verraad op Lombok gevallen officieren en minderen een „geïllustreerd Guldens-Gedenkblad" het licht te doen zien. Dit voornemen bezit ongetwijfeld in hooge mate de sympathie van een ieder, die zijn vaderland lief heeft en dus ook medelijden koestert voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van het Lombokverraad. Met recht mag de uitgever dan ook spreken van een nationale onderneming. HollandLombok zal de naam wezen van het nieuwe gedenkboek, waarvoor jhr. De Casem- broot een voorrede zal schrijven eD alle Neder- landsche letterkundigen, toonkunstenaren, teeke naars enz. zullen worden uitgenoodigd hun me dewerking te verleenen. Spoedig zal de heer Van Ditmar deze uitgave meer uitvoerig aan- Dagblad van Z.-H. en 's-Hage Beschaafd Europa. De volgende tabel is samengesteld door Camille Flammarion, betreffende de uitgaven per hoofd en per jaar, voor Oorlog en voor Onderwijs, in eenige Staten van Europa. Oorlog. Onderwijs. Frankrijk la-- f 1.75 Engeland. 9.30 1.55 Nederland 8.95 1.60 Saksen 5.95 0.95 Wurtemberg 5.95 0.25 Beieren 5.95 1.30 Pruisen 5.10 1.95 Rusland 5.10 0.07 V2 Denemarken. 4.40 2.35 Italië3.80 0.90 België3.45 1.25 Oostenrijk 3.40 0.80 Zwitserland 2.05 2.10 Buitenland. In Italië doen de Roomsch-katholieke geestelijken aan wielrijden. Dit blijkt voldoende hieruit, dat kardinaal Sarto, bisschop van Man tua, het gebruik van het rijwiel afkeurt en het zijnen geestelijken verbiedt, als niet passende aan hunnen staat. Hij bedreigt de weerbarstigen met gestrenge straffen. In Frankrijk heeft in 1893 de belasting op rijwielen (132,276 stuks) 950,000 fr. opge bracht. De oorlog tusschcn China en Japan. Een aanzienlijke Japansche krijgsmacht zou een eiland in de Society Baai, veertig mijlen ten N.-W. van Port Arthur hebben bezet, om van daar uit de operatie te leiden. De ontsche ping ondervond geen verzet. De Japanners ne men maatregelen, om aan een lang beleg weer stand te kunnen bieden. Een deel der Japan sche vloot keert naar Japan terug om nieuwe troepen over te brengen. Er wordt beweerd dat de Chineezen talrijke troepen door Mandjoerije naar Korea zenden. Generaal Yamagata is vertrokken naar Korea, ten einde het opperbevel over de Japansche troepen te aanvaarden. Het Japansche leger in Korea telt nu bijna 100.000 man. Men gelooft, dat toebereidselen worden getroffen voor een aanval tegen Peking. Burgerlijke Stand. Gein. Nooi'dscharwoude. Ingeschreven van 1—31 Augustus. 1894. Ondertrouwd en getrouwd Geene. Geboren Aagtje, d. v. Jacob Moeijes en Trijn tje IJfs. Overleden. Geene. Gein. Zuidscharwoudc. Ingeschreven van 131 Augustus 1894. Ondertrouwd Jan "Witte en Dieuwertje Bet. Cornelis Kok en Trijntje Nol. GetrouwdRijn Heertjes en Trijntje Rutsen. Jan Witte en Dieuwertje Bet. Cornelis Kok en Trijntje Nol. Geboren Jan Francis z. v. Jan Francis van der Vliet en Alida Margaretha Dijkman. Alida Wilhelmina, d. v. Johannes Maximilianus Jo- sephus Engeringh en Maria Roza Geertruida Bierman. Cornelia, d. v. Dirk Swager en Grietje Oudes. Jan, z. v. Arie Hartog Junior en Aaltje Dekker. Jakob, z. v. Arnout Kramer en Eefje Schaak. Overleden Geertje Schouten, wed. Pieter Waij- boer 78 jaar. Cornelis, z. v. Sijbrand Rol en Trijntje Bregman bjjna 1 jaar. Johan Kuijper, z. v, Jan Kuijper en Alida Hobenten is 29 jaar. Cornelis, z. v. Gerrit Goudsblom en Maartje Po land bijna 6 jaar. Levenloos kind van Andries Winder en Maartje Bouwer. Gem. Winkel. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1894. Geboren Dirkje, d. v. Pieter Leijen en Geer- tje van Soelen. Maria, d. v. Willem Blaauw- boer en Guurtje de Jong. Maartje, d. v. Gerrit Leijen en Aafje Leijen. Jan Cornelis, z. v. Pie ter Wit en Johanna Osten. Pieter, z. v. Gerrit Bas en Anna Kuin. Albert, z. v. Barend Hart en Geertje Otter. Dieuwertje, d. v. Cornelis Zwakman en Aaltje Eriks. Jacob, z. v. Cornelis Weder en Neeltje Olij. Aris, z. v. Teunis Rol en Klaasje van Leijen. Gezina Guurtruida, d. v. Gerhard Holwerda en van Grietje Kos. Ondertrouwd Geene. Getrouwd D. Kleen, jm. 24 jr. en M. Koorn jd. 21 jaar. Overleden Geene. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL^ Zondag 9 Sept. voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 9 Sept. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 9 Sept. voorm. 9 uur, nam. 2 uur, J. Boeijenga. Preeklezen. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 9 Sept. v.m. 9.30 uur, Ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 9 Sept. -vm. 9, nm. 2 u. Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 9 Sept. v.m. 9.30 u. nam. 2.30 u. Cand. Los. GEREF. KERK B. Zondag 9 Sept. vm. 9 uur, nm. 2 uur, Ds. Bakkerpreeklezen en voorbereiding. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 9 Sept. voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer. Marktberichten. Groentemarkt Aoordscharwoudc. Maandag 3 Sept. Bloemk 3a f 6,Middelb. f 2,Wortelen f 1,50, f 1,25, f Bosuien f Roodekool f 2a 3,. Geele f 3 a 4.. Uitschot Bloemk. f Nep fl.25 per mud. Dinsdag 4 Sept. Bloemk f 3,a 5,Middelb. f 2,Wortelen f 1,25, f 1,50, f Roodekool f3,— Bosuien f Geele f3 a4.—. Uitschot Bloemk. f Nep f 1.25 per mud. Woensdag 5 Sept. Bloemk f5,50 a 7,Middelb. f4,Roodek 3,— Wortelen f 1,50, f 1,25 Bosuien f Geele f3.a 4Uitschot Bloemk. f Ramme- sen f Nep f 1.25 per mud. Donderdag 6 Sept. Bloemk f 3,—, a 6,—, Middelb fl.— a 2,—, Wortelen f 1,50, f 1,25; Roodekool f2,— Bos uien fGeele f 4.Rammenassen f Nep fl.25 per mud. Zaterdag 8 Sep. Bloemk f 5. a 5,75, Middelb. f2,—Wortelen f 1,25 a f 1,50. Roode kool f3,—Bosuien f Geele kool f 4,Uitschot Bloemk. f Ram menassen f Nep f 1.25 Groentcimiarkt Broek op Langedijk, Maandag 3 Sept. Aardappelen f a f0.Bloemkool le soort f3.a f7.Bloemkool 2esoort fl. a f2.--. Roode kool f3.a f3.50. Wortelen f .- a f Uien per 100 bos f 1,30. a f Geele kool f4.—. f Nep f 1,25 a f 0, 0 Witte kool f 4.a f Dinsdag 4 Sept. Aardappelen f af.. Bloemkool le soort f3.—af 7.Bloemkool 2e soort fl a f2.Roode kool f3.a f3.50. Wortelen f .- af. Geele f 4.Bosuien f 1.30 a f Witte k. f 4, Nep f 1,25 a ,0. Woensdag 5 Sept. Aardappelen f 0.a f 0.Bloemkool le soort f6.a f 9.50. Bloemkool 2e soort f 1.- a f2.—. Roode kool f3.— a f3,50. Wortelen f af,. Uien per 100 bos f 1.30 af Geele kool f4.Witt k. f4 Nep f 1,25 Donderdag 6 Sopt. Aardappelen f0.a f0.Bloemkool le soort 13.50 a f 7. Bloemkool 2e soort f 1.— a f2.—. Roode kool f3.- a f3,50. Geele kool f4.Uien per 100 bos fl.30 a f Wortelen f Witte kool f4,Nep 1,25. Reuzenkoel f8,a f Vrijdag 7 Sept. f0,— a f0,—Bloemkool le soort f4,a f9,—. Bloemkool 2e soort fl. a f 2,—. Roode kool f 3,a f 3,50. Uien per 100 bos f 1,30 af Wortelen f af,. Geele kool f4.— Witte k. f4,— Nep 1,25. Zaterdag 8 Sept. Aardappelen f 0,a f 0,—. Bloemkool le soort f3,— a f7,—. Bloemkool 2e soort fl, a f2,—. Roode kool f3,a f3.50. Geele kool f 4.—Uien per 100 bos fl.30 af Witte kool f 4,Nep 1,25 SCHAGEN, 6 Sept. 5 Paarden f 75a 155., 57 Geldekoeie 1 120—al 265, 20 Kalf- koeien f 160 a 220, 18 Vaarzen 1 60 a f125 15 Nuchtere Kalveren! 8 a 24,— 335 Schapen 14. a f 26,— 160 Lammeren f 8,—af 15,— 20 magere Varkens f 12a 1 15,— 30 Biggen f 6.50 a f 10,50Boter per kop f 0,40 a f 0,45 Kipeieren f3 a 3.50 f per 100. ALKMAAR, 31 Aug. Aangevoerd: 541 stapels Kaas, wegende 166655 Kg. Kleine! 27.— Commissie 125.50 Middelbare f26.

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3