"holland-lombok. Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 16 September 1894. Bestellingen op het Geïllustreerd GUL DENS-GEDENK BLAD, (zie bericht Holland-Lombok in dit nummer) worden mede aangenomen door den Uitgever dezer Cou rant. Men bestelle spoedig. de wereld is tegenwoordig niet te verdedigen met mannen, die niet hebben leeren schieten, niet met de spade hebben leeren omgaan en niet hebben leeren gehoorzamen aan het gegeven bevel, ook al is dat bevel voor hen ten eenen- male onbegrijpelijk De schrijver hoopt dat de ramp van Lombok tot beleid, tot voortdurende volharding zal lei den, welke eenmaal het recht zal geyen om in dagen van dreigend gevaar het „te wapen" uit te roepen. Daartoe heeft men slechts per soonlijk zijnen militieplicht te vervullen of zich aan te sluiten bij vrijwilligerskorpsen. De Hollander waakt niet voor zijne veiligheid. Geestdrift verdwijnt alras, maar bedaard overleg geeft betere waarborgen voor de toekomstdat men zich voorbereide voor de dagen van gevaar 1Brochure-De Beaufort. Het „Centrum" behandelt onder den titelEen nabetrachting op de jongste Kamerontbinding, de onlangs verschenen brochure-De Beaufort. Het blad meent, dat de schrijver zijne stelling, dat de wijze, waarop door de afgetreden regeering de ontbinding is voorbereid en aanbevolen, incon stitutioneel was, met veel bekwaamheid verdedigt. De brochure is het meest geschikt voor parle mentariërs van des schrijvers gehalte, met dezelfde eruditie en denzelfden smaak voor het behande len van teere en ingewikkelde quaesties als deze. Toch heeft zij ook voor het publiek waarde, niet alleen om het belang van haar onderwerp,maar ook omdat men eruit verneemt, dat een liberaal afge vaardigde het beroep op de kiezers zooveel mo gelijk beperkt wenscht te zien. Tegen het Engel- sche stelsel verzet zich dus een geestelijke afstammeling van hen, die het volk souverein hebben verklaard, een vertegenwoordiger van de partij, die in vroegere jaren aan het koning schap de zwaarste slagen heeft toegebracht. Wel is de heer de Beaufort een zeer tam liberaal, een conservatief, maar ook dezen hebben in theorie de beginselen aanvaard, waartegen zij nu in de praktijk reageeren en die de radicalen thans consequent willen toepassen. De brochure is een nieuw bewijs voor het feit, dat de liberale partij voor een zeer aan zienlijk deel van hare vroegere beginselen en leuzen is afgeweken. „Wat nu het eigenlijke doel van mr. de Beauforts brochure aangaat, gelooven wij, dat, hoe subtiel zijne redeneering ook zijn moge, hij toch te vergeefs de houding van het vorige kabi net in tegenspraak tracht te brengen met een goede practijk onzer grondwet." Aan de ontbin ding van Maart kan men onmogelijk het karak ter eener „gedurig terugkeerende regeeringsdraad toekennen de omstandigheden waren inderdaad buitengewoon. En het is volstrekt onjuist, dat de Kroon niet in volle vrijheid is te werk gegaan met het ontbindingsbesluit, hetgeen overtuigend blijkt uit het antwoord van H. M. op het ont- bindingsvoorstel der regeering. Pressie is er niet uitgeoefend dat antwoord der Regentes werpt het breedvoerig en vernuftig betoog van mr. De Beaufort omver. Wat de slotregelen van de brochure aangaat (die welke de rol van den constituioneelen vorst betreffen), stelt het blad de vraag, of het gezag der kroon bij de jongste Kamerontbinding in eenigerlei opzicht geleden heeft. „Wij gelooven van niet" is het antwoord. „De Kroon is niet iets, maar iemand, een persoon, geen orna ment, schreef dr. Schaepman eenige weken ge leden in dit blad. Als zoodanig heeft Zij zich ook tijdens de jongste crisis betoond, en daarom zijn wij van meening, dat voor de vrees, als zouden de dagen der constitutioneele monarchie welhaast geteld zijn, wanneer gehandeld wordt gelijk gehandeld is, geen de minste grond be staat Van Kol over de Soc. Dein. Van de hand van Rienzi (de heer H. van Kol, ing. Ie kl. in Ned.-Ind., thans met verlof) is een brochure verschenen, getiteld: „Mijn afscheid van den Soc. Dem. Bond", waarin hy de redenen uiteenzet, waarom de nieuwe Soc. Dem. Arbeiderspartij is opgericht. „Recht voor Allen" en zijn redacteur Domela Nieu- wenhuis worden scherp veroordeeld. „Wat partijdigheid, karakterloosheid en lastermoed betreft, zegt hij o.a., kan in Nederland geen enkel blad in de schaduw staan van het lijforgaan van Nieuwenhuis. „Men noeme in al die jaren onzer beweging iemand op, die door gunstige omstandigheden gevaar ople verde voor den persoonlijken invloed van Nieuwen huis, en die niet op allerlei wijzen, niet zelden door gemeene middelen, is tegengewerkt en zoo mogelijk geknakt en afgemaakt. Verzwijgen van het goede wat anderen deden, miskenning hunner verdiensten, ver dachtmaking hunner beweegredenen, vergrooting hun ner fouten, dat is de vaste, onafwijkbare tactiek, waaraan alle karaktervolle personen-en zelfstandige denkers werden blootgesteld. Zelf snakkende naar eer bewijzen, heeft hjj voor alle anderen die hem in den weg kunnen staan en hem niet vleien, slechts smaad en hoon over. „Wat heeft men van onze partij na jarenlange propa ganda gemaakt? Een handvol dwepers, waaronder slechts weinige mannen van vaste overtuiging; een groep haters en intoleranten, die niet weten wat zij willen en door luidruchtige uitdrukkingen hunne on macht en ontwetendheid verbergen. Geen helder af gebakend doel staat den meesten voor oogen; even wispelturig en onklaar als hun leidsman, was dan ook steeds de tactiek onzer partij, en nog altijd schijnt geen einde te komen aan het voortdurend weifelen." „En wat is er van ons partij-blad geworden? Het is niets anders dan het lijforgaan van Nieuwenhuis, die het voornamelijk gebruikt om zijn gal over alles en allen uit te storten. Het is onder zijne leiding, ondanks de „wenken" die het congres jaarlijks gaf om er mede op te houden, een diepgezonken schimp- blad geworden, dat de socialistische propaganda ont zaglijk heeft benadeeld en een schandvlek voor de so cialistische beweging." „Na een veertienjarig bestaan onzer partij kan, on danks alle kunstmiddelen, haar orgaan zijne kosten niet dekken, bedraagt het aantal leden geen */soo deel van de volwassen mannon van ons land. Na een kort stondig herleven is zij weer aanzienlijk verzwakt, brok kelt dagelijks af, en zij zal eerlang vermolmd ineen storten. Door de tactlöoze wyze van optreden, het ge mis aan verstandige organisatie, de demoralisatie der leiders en de verblindheid van vele aanhangers, is haar wasdom belemmerd, knaagt de kanker aan haar hart, en is hare levenskracht zoó goed als uitgedoofd." „wat men hun echter tot blijvende grief mag re kenen, is het ontbreken van elke poging 0111 het goede in den mensch aan te wakkeren en het kwade te be strijden; dat zjj steeds een beroep deden op haat en afgunst, wraakzucht en jaloezie; in plaats van te trachten de partijgenooten te ontwikkelen, hebben zij ze gefanatiseerd, er dweepzieke volgelingen van ge maakt, bekrompen secretarissen van een slecht be grepen geloof en de veroordeelen aangewakkerd in plaats van overtuigde socialisten te vormen. De toon gevende leiders hebben het op hun geweten, dat maar al te veel partijgenooten verbasterd zijn en gedemo raliseerd. Van deze partij is niets meer te hopen, zij zal zich oplossen in anarchisten, in sociaal-democra ten en in eene groep teleurgestelde afvallingen. Kracht kan van haar niet meer uitgaan. „Ik sidder bij de gedachte aan wat geschieden zou, wanneer de tegenwoordige partij-leiders de macht in handen kregen, en eene geslaagde geweldadige revo lutie het sein zou geven tot de losketening van al die met moeite bedwongen booze hartstochten en aan de kunstmatig gekweekte wraakzucht den vrijen teu gel zou laten. De bourgeoisie behoeft niet eens in te grijpen; onderlinge laster, verdachtmaking en moord zouden den strijd weldra in eene gruwelijke slachting doen ontaarden, en het volk naar een tiran doen snak ken als naar een redder in den nood." Vervolgens bespreekt Van Kol de scheiding tus- sclien de „revolutionaire" en de „parlementaire" so cialisten. Men moet of vrije communist of anarchist wezen met D. N. en de zynen, die alle deelneming aan den politieken strijd afkeuren of een politieke party vormen, gelyk in alle andere landen bij den strijd tegen het kapitalisme onmisbaar is gebleken. De nieuwe party acht den economischen en den poli tieken strijd onafscheidelijk van elkander. Volgens den schrijver moeten de sociaal-democraten aan de wetgeving deelnemen10. uit taktiek, om het vertrouwen der massa te winnen en deze tot zich te trekken, en 2o. uit beginsel, om door afgedwongen hervormingen het proletariaat geschikter te maken in den klassenstrijd eenmaal te overwinnen. Daarom verwerpen de parlementairen in beginsel nog niet de revolutie, waar geen andere uitweg mo gelijk is. Maar „de revolutie moet eerst door agitatie en propaganda, door ontwikkeling en wetenschap zijn voltrokken in de hersenen, eer dynamiet en bajon- netten haar helpen kunnen." „De organisatie onzer party," zegt hij verder, moet in de eerste plaats op moreele gronden berusten, re- kening houden met de fijtelijke toestanden, zich niet 'onderwerpen aan de formule van dwepers, maar aan den eisch der denkende arbeiders. De liefde voor vrij heid mag geen haat worden voor alle gezag, de geest van onafhankelijkheid geen bron van desorganisatie, de strijd der belangen geen oorzaak van afgunst en hebzucht. Wy moeten vooral de instellingen bestrij den, niet de personende oorzaken uitroeien, niet al leen de gevolgen wegnemen. „Doch voor alles moeten wij een volkspartij vor men, wat wij tot heden nooit geweest zyn. Dit kun nen wy alleen worden door met open vizier te strij den in het volle daglicht; geen geheime congressen, geen geheimzinnig verbergen onzer zwakte, doch rond weg mededeeling van onze sterkte en ons streven wij hebben ons niet te schamen voor ons doel, noch voor onze middelen. Dat verouderde samenzweren is niet meer van onzen tyd, is eener party die gelooft in haar beginsel en vertrouwen heeft in hare toe komst, onwaardig en belet het doordringen in de massa." Het vluchschrift wordt* thans ook in „Recht voor Allen" besproken. Het oordeel in 't algemeen luidt niet zeer gunstig zooals te verwachten is, maar het dient erkend dat de bespreking kalm en bezadigd is. Alles te weerleggen is voor ons ondoenlijk, zegt het orgaan van Domela Nieuwenhuis. Er staan in deze brochure nog meer dan 25 leugens, gelyk in die van v. Raay. Wy zullen het dus niet eens beproeven om ons te rechtvaardigen. Alleen dit. Yan Kol spreekt over een commissie van degelyke mannen, die, als zy de grieven van hem tegen Nieuwenhuis had onderzocht, versteld zou gestaan hebben over de brutaliteit van leugen en verdachtmaking. Welnu, als hy het ook wenscht, dan verklaar ik my bereid om een dergelijke commissie te aanvaar den, voor welke v. Kol zyn grieven zal brengen en ik my kan verantwoorden. Dat zou eerlijker zyn dan my te bekladden in privaatbrieven, waarop men on machtig is zich te verdedigen. We zullen zien of v. Kol dit durft aanvaarden. Uit eiken zin dezer brochure spreekt gekrenkte jjdelheid en gekwetste majesteit. Ontkend wordt dat D. N. van Kol steeds zou heb ben tegengewerkt. „Dat D. N. niet bang was voor zyn invloed, blijkt ook hieruit dat hy altijd de hoop uitsprak dat v. Kol zou komen wonen in dezelfde stad om dan te zamen te kunnen werken." Het blad doet vervolgens een aantal aanhalingen uit brieven van Yan Kol om in 't licht stellen, dat de schrijver der brochure nog al van opine veranderd is. Zoo betuigde Van Kol eens aan D. N. „Het kan zijn dat onze opiniën uiteenloopen, doch wat er ook gebeure, ik zal achting en eerbied gevoe len voor uw toewijding, uw moed en uw edel stre ven." En toen hy zyn zoontje naar my (d. i. Domela Nieuwenhuis) noemde, toen schreef hy „Moge dat kind, de ons geschonken zoon, een leven leven even vol toewijding en geestdrift voor het menschdom, als de man wiens naam hij draagt en aan wien ik hier bij schrijf." Er schijnt een noodlot te leggen op hen die tegen D. N. schrijven. Evenals Croll, zoo heeft ook Van Kol eerst D. N. hemelhoog verheven, om hem nu zoo laag mogelijk neer te trappen. li O M BS O li. Uit Batavia ontving de Tel. Vrijdag-ochtend het volgende telegram De versterking Pasingaban, ten zuiden van Mataram, waar volk uit Mataram was verzameld, is gisteren ingenomen en bezet, na een gevecht, dat den geheelen dag heeft geduurd. Het verlies aan onzen kant is gering. De- operaties worden voortgezet. De vijand versterkt de kampongs vóór Mataram. De Sassaks hebben het vorstelijk verblijf te Goenang Sari verbrand en de Baliërs hevig aan gevallen. Onze staf is van oordeel, dat Mataram bin- een week zal zijn veroverd. Zooals uit dit telegram blijkt, wordt de strijd met kracht doorgezet en worden wij flink bijge staan door de Sassaks. Meer en meer- wordt het duidelijk, dat de eerste berichten van het N. V. d. D., waarin o.a. werd gezegd, dat Mataram was verlaten, on juist moeten zijn geweest. Tot dusver heeft men deze plaats nog niet ingenomen en ofschoon dit het hoofddoel der operaties schijnt te zijn, kan het zelfs nog een week duren, alvorens Mataram in onze macht is. Dit moge vreemd klinken, na de vorige tele grammen, dat Mataram en Tjakra Negara zijn plat geschoten door de zware artillerie, verklaar baar is dit vrij langdurig verzet, als men aan neemt, dat de bevolking van Mataram zich voor een groot deel in veiligheid heeft gesteld in de omliggende kampongs en dessa's, welke door hen worden versterkt en verdedigd, zoodat onze troe pen slechts met moeite Mataram kunnen naderen. De kolonne-Segov trekt, van het noorden naar Mataram reeds is Rembega door haar bescho ten terwijl een ander deel der troepen uit het zuiden optrekt. De laatsten nu hebben een der versterkte dessa's, Pasingaban, genomen, echter niet dan na een geheelen dag strijdens, waarbij aan onzen kant eenig verlies te betreu ren valt, (een ander particulier telegram spreekt van twee dooden en vier gewonden.) Buitenland. Van 1 Januari tot 27 Aug. 1894 zijn aan de prefecteur van politie te Parijs 32,996 rij bewijzen aan wielrijders afgegeven, waaronder 400 aan dames. De eigenaars dezer rijbewijzen behooren tot alle rangen en standen, studenten, werklieden, leden der aristocratie, afgevaardigden, en leden van den gemeenteraad. In Engeland telt men ongeveer 80,000 wiel- rijdsters. Onder de vele hervormingen, welke het rijwiel in het leven roept, behoort misschien ook een wijziging in de kleederkracht der dames. Reeds thans ontmoet men in Parijs, volgens een Pransch blad, op de boulevards en in de straten tal van dames met korte broekjes, laag uitgesneden ves ten, kleinen vilten hoed op het hoofd en zonder rijwiel. De oorlog tusschen China en Japan. Een bericht uit Fusan verzekert, dat nagoeg geheel Zuid-Korea is opgestaan tegen de Japan ners. Tweeduizend Japanners verlieten Fusan om naar Seoul te marscheeren. De Koreanen hebben dit evenwel belet, en met groote verlie zen werden de Japanners genoodzaakt naarFu san terug te keeren. Tengevolge van de pogingen der Chineesche agenten om de troepen van het Britsche garni zoen over te halen in Chineeschen dienst over te gaan, heeft de bevelhebber dier troepen zijn manschappen gewaarschuwd aan zulke voor stellen geen gehoor te geven. Burgerlijke Stand. Gein. Ilecrhugowanrd. Ingeschreven van 131 Augustus 1894. Geboren Jacob, z. v. P. Dekker en M. de Beurs. Petrus Cornelis, z. v. J. Zuurbier en G. Trompetter. Helena Elisabeth, d. v. F. den En gelsen en G. de Ruiter. Geertje, d. v. J. Tromp en B. Stammis. Wilhelmina. d. v. G. Bekker en N. Smit. Dirk, z. v. C. Goed en D. Pauw. Ondertrouwd en getrouwd Geene. OverledenNeeltje Kooiman, wed. van C. Kooiman, 96 jr. Jan, z. v. J. Haringhuizen en G. Hoogendijk, 2 jr. Aaltje, d. v. J. Koemees- ter en T. Steur, 8 md. Hendricus, z. v. A. Swinkels en J. M. Klein, 8 md. Gein. Oude Niedorp. Ingeschreven van 131 Augustus 1894. Geboren Aatje, d. v. Hermanus Fredericus Stijgers en van Antje Duijves. Ondertrouwd en gehuwd Geene. Overleden Elisabeth Dekker, oud 28 jaar, d. v. Willem Dekker en van Antje Raatgers. Gein. Haringcarspel. Ingeschreven van 131 Augustus 1894. Geboren Teetje, d. v. Jan Pater en Ariaan- tje Bleeker. Lucia, d. v. Nicolaas Boon en Trijn tje Yelserboer. Margaretha, d. v. Pieter Bijwaard en Cornelia Bergen. Dederika, d. v. Klaas de Bakker en Trijntje Heertjes. Trijntje, d. v. Hen drik Kapitein en Trijntje Tentij. Thomas, z. v. Hendrik Smit en Jantje Bas. Ondertrouwd en gehuwd Cornelis Spaansjm. 23 jaar en Anna Maria Tol, jd. 21 jaar, beiden te Haringcarspel. OverledenMaria Wijnker, oud 2 jr. 346ste Staatsloterij. 5e KLASSE le lyst. Maandag 10 September 1894. No. 4581, 8708, 9962 en 17487 ieder f 1000. No. 772, 4014 en 15555 ieder f400. No. 1692 en 11281 ieder f200. No. 479, 2267, 10186, 11440, 14334, 14902, 16451 en 20431 ieder f100. 2e lyst. Dinsdag 11 September 1294. No. 6188, 8273. 12403 eu 13980 ieder f 1000. No. 235, 9920 ieder f400. No. 13462 f 200. No. 395, 6536, 8188, 9456, 11692, 16546 en 17290 ieder f 100. 3e lyst. "Woensdag 12 September 1894. No. 10423, 10650, 16605, 19578 en 20227 ieder f1000 No. 14160 en 20845 ieder f400. No. 3293, 4598, 13182, 14447 en 19262 ieder f200. No. 6494,7048,7405.12007, 13224 en 13903 ieder f 100. Donderdag 13 September 1894. No. 5958 en 20693 ieder f 1000. No. 1041, 7045,8561 en 18270 ieder f400. No. 3735, 4330, 5648, 11673 en 18118 ieder f200. No. 10245, 10565, 12529,1326313981, 14286, 17200 en 20348 ieder f100. PRE D IK BE U RT EN. NED. HERY. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 16 Sept. voormiddags 9.30 uur, Ds. Stramrood. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 16 Sept. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 16 Sept. voorm. 9 uur, nam. 2 uur, J. Boeijenga. NED. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 16 Sept. v.m. 9.30 uur, Ds. Melchers. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 16 Sept. vm. 9, nm. 2 uDs. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 16 Sept. v.m. 9.30 u. nam. 2.30 u. J. Lugtigheid, Cand. GEREF. KERK B. Zondag 16 Sept. vm. 9 uur, nm. 2 uur, Ds. Bakker, Avondmaal en Dankzegging. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 16 Sept. voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer. Marktberichten. Grociitciimnrkt Broek op Langedijk, Maandag 10 Sept. Aardappelen f a f0.Bloemkool le soort f3.a f7.Bloemkool 2e soort fl. a f2.Roode kool f2.50 a f3.50. Wortelen fl.— a f 1.25. Uien per 100 bos f 1,—a f Geele kool f3.f4,—, Nep f 1,25 a f 1,40 Witte kool f3.a f4. Dinsdag 11 Sept. Aardappelen f af.. Bloemkool le soort f 4.— a f 7.50. Bloemkool 2e soort fl a f2.Roode kool f2.50 a f3.50. Wortelen fl. a fl.30 Geele f4.Bosuien fl.a f Witte k. f4, Nep f 1,40 a ,0. Woensdag 12 Sept. Aardappelen f0.a f0.Bloemkool le soort f4.a f 7.Bloemkool 2e soort f 1. a f2.—. Roode kool f2.50 a f3,50. Wortelen fl, a f 1,25. Uien per 100 bosfl.af Geele kool f4.—. Witt k. f 4 Nep f 1,40 Reuzenkool f4.— a 7. Donderdag 13 Sept. Aardappelen f0.a f0.Bloemkool le soort f4, a f6.50 Bloemkool 2e soort f 1. a f2.—. Roode kool f2.50 a f3,50. Geele kool f4.— Uien per 100 bos fl.— af Wortelen f 1,25, Witte kool f4,Nep 1,40. Reuzenkoel f,4— a f7, Vrijdag 14 Sept. Aardappelen f 0,a f 0,Bloemkool le soort f4,a f,7—. Bloemkool 2e soort fl. a f 2,—. Roode kool f2,50 a f3,50. Uien per 100 bos fl,— af Wortelen f 1, a fl,30. Geele kool f4.— Witte k. f4,Nep 1,25. Reuzenkool 4,a 7, Zaterdag 15 Sept. Aardappelen f0,a f0,Bloemkool le soort f3,— a f6,—. Bloemkool 2e soort fl, a f2,—. Roode kool f2,50 a f3.50. Geele kool f4.Uien per 100 bosfl.af Witte kool f4,— Nep 1,25 Reuzenkool 4,— SCHAGEN, 13 Sept. 15 Paarden f 70a 190., 55 Geldekoeie f 100—af 230, 35 Kalf- koeien f 140 a 200, 40 Vaarzen f 50 a f90 110 Nuchtere Kalveren f8 a 20,— 255 Schapen 10. a f 27,— 200 Lammeren f 10,a f 17,50 magere Varkens f 14a f 18,30 Biggen f 6.50 a fl0,50Boter per kop f0,45 af0,50 Kipeieren f3 a 3.50 f —per 100. ALKMAAR, 14 Sept. Aangevoerd 529 stapels Kaa?, wegende 170473 Kg. Kleine f 26.— Commissie f24.50 Middelbare f26. ALKMAAR 45 Sept. 1894. Aangevoerd5 Paarden f 50.a f 75.25]Koeien f 150.a f210.21 Nuchtere kalveren f6.— a f20. 166 Schapen f 12.a f22.Lammeren f af 102 Magere varkens f15.a f22.290 Biggen f6.a f 11.5 Bokken en Geiten f 3. a f7.kleine id. f0. af Aardappelen f 0.80 per zaknieuwe p. mandje f Wortelen f 0.;per 100 bos Kippen f 0.15 a f 1.50 Konijnen f 0.15 a 0.85 Kipeieren f'3.50 a f4.per lOOstuks Eendeieren 4.per 100 stuks; Boter per kop f0.50 a f0.55 Peren fl.25 per zak; Bloemkool t.af 2, per 100; Uien f2.per 100 bos; Eenden f0.60 per stuk

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3