Weekblad voor LANGEDIJK en Omstreken. XT. 38. Zondag 23 September 1894. 3e Jaargang. Loliii»' voor de Nationale Militie. Plaatselijk Nieuws. N ieuwstij dingen. FEUILLETON. Het Erdmannshuis. NIEUWE LAMIJKER COIRAIT. l>ezc courant verschijnt eiken Zaterdagnamiddag. AB0NNEI1 NTS PR IJS voor Noordscharwoude, Oudkarspel, Zuidscharwoude en Br. op Langedijk per drie maanden SO ct., franco p. post OO ct. UITGEVER: J. II. KEIZER. BUREEL: üoordscliai'woude. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 ct., elke regel meer 5 ct. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Brieven rechtstreeks aan den Uitgever. Proclamatiën. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zuid-Scharwoüde brengen ter kennisse van de be langhebbenden Dat de loting der in het vorig jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woensdag, den 24 Oetober 1894, ten raadhuize dei- gemeente Heer-Hugo waard. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des vóórmiddags ten 9'/2 ure, zich aldaar te bevinden om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlan gen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zij zich binnen drie da gen na de loting aan liet raadhuis dezer gemeente vervoegen om de noodige opgave te doen en boven dien op Donderdag, 25 Oetober e.k., des namiddags ten 3 ure, aldaar verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het ver- eischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onderteekenen. Zuid-Scharwoude, den 20 Sepember 1894. Burgemeester en Wethouders, J. W. C. KROON. De Wethouder, J. BOON. Te Noordscharwoude is op den 17 dezer ten huize van D. Stam, Logementhouder aldaar een kegelclub opgericht, waarvan 't bestuur be staat uit de heeren W. van Loo, President, R. H. van Dort, Secretaris, beide te Oudkarspel en D. Blom, Penningmeester, te Noordscharwoude. Op initiatief van den Burgemeester, den heer J. W. C. Kroon, zal den 10 Oetober te Zuidscharwoude eene soirée gegeven worden ten bate van het te Amsterdam opgerichte fonds voor de nagelaten betrekkingen op Lombok. Reeds nu hebben verschillende familiën hare medewerking toegezegd. Koninklijk bezoek. Na de Koninklijke Academie te Breda zal de Cadettenschool te Alkmaar de eer genieten van bezoek onzer Vorstinnen. Naar wij vernemen worden H.H. M.M. 27 dezer te Alkmaar verwacht. Het bericht dat de Koninginnen een bezoek aan Alkmaar zullen brengen is door de ingeze tenen met groote geestdrift ontvangen. De Gemeenteraad, onmiddelijk bijeengeroepen, benoemde uit zijn midden een commissie van 5 leden, n.l. de heeren mr. J. P. Kraakman, C. J. Canters, A. Goede, C. W. Bruinvis en J. de Wit Dz., teneinde de komst voor te be reiden en de ontvangst zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Een blanco krediet werd daartoe aan B. en W. verleend. De feestcommissie noodigde nog 27 heeren uit die haar zullen adsisteeren. Besloten werd lijsten bij de ingezetenen te doen rondgaan ten einde gelden te verkrijgen voor de algemeene feestvieringte trachten de ingezetenen op te wekken tot het brengen van eenheid in de wijze van versiering van straten en huizen op verschillende plaatsen in de stad muziekuitvoeringen te doen plaats hebben en 's avonds een schitterend vuurwerk af te steken. Om in het huwelijk gelukkig te zijn. Voor gehuwde en ongehuwde dames. Een vrouw van veel ondervinding zegt hiér omtrent het volgende Voor alles heb ik altijd belangstelling getoond voor die zaken, welke mijn echtgenoot belang inboezemen. Dat wil nu niet zeggen, dat ik hem steeds met allerlei vragen lastig val, maar ik ben altijd een goed toehoorster geweest. Jaren geleden ben ik al tot de ervaring gekomen, dat wanneer een man iets wil mededeelen, hij dit doet, zonder dat er hem naar gevraagd wordt en dat niets hem zoo zeer tegenstaat als tot me dedeelen genoodzaakt te worden, wanneer hij er niet toe gestemd is. Een ander belangrijk punt is, dat ik hem nooit tegenspreek. Ik berust eenvoudig in het geen hij zegt om later mijn eigen oordeel over de zaak te laten gaan en te handelen, zooals het mij het beste voorkomt. Dan beschouw ik het verder als een voorna men plicht, mij zooveel mogelijk aantrekkelijk in zjjne oogen te maken. Het is betrekkelijk zeer gemakkelijk om een echtgenoot te krijgen, maar heelwat moeielijker om hem in den waren zin des woords te houdenen niets ergert een man meer dan dat het meisje, dat hem door haar netheid en bekoorlijkheid wist te boeien, ver anderd is in een vrouw, die met afgetrapte pan toffels en een gescheurde japon door het huis loopt. En tenslotte laat ik nooit een onbeteekenend verschil van meening zoover komen, dat het een ernstige oneenigheid wordt. Zoover moet een vrouw kunnen gaan, dat zij beweert de goedkoope zware sigaren van haar man gaarne te ruiken, liever dan het genoegen, dat hij er in schept om die te rooken, te beder ven. Zijn echtgenoot tevreden te doen zijn met zich zelf, is de eerste stap om hem tevreden te maken met zijn vrouw. De Rederij kerskamer „Onderling Oefening", van Sint Maarten zal deelnemen aan den wedstrijd te Maastricht. Wie zou in een stoelenmatter zooveel ver nuft zoeken Een vrouw te Amsterdam gaf ongeveer veer tien dagen geleden eenige keukenstoelen met biezen zittingen mede om te matten aan een stoelenmatter. Sedert die stoelen gerepareerd te rugkwamen, was de huiskat, anders een rustig beest, tamelijk onrustig, als het beest in de na bijheid van genoemde stoelen kwam. Men sloeg hierop geen acht, daar alle katten op zekere tijden aan alle stoelen, deuren en kasten krabben maar deze kat scheen het trouw op die stoelen begrepen te hebben, aan welker zittingen hij dag aan dag zijn nagels scherpte.- Herhaalde klappen en schoppen mochten niet baten en toen eindelijk de zitting geheel stuk was, onderzocht de vrouw des huizes deze en haalde daaruit eenige kleine vischjes! Een niet onaardig middel dus om klandizie en werk te behouden, op de hulp van de huiskatten rekenend, die op den reuk van de visch natuur lijk alle moeite doen om deze machtig te worden en door het vernielen der stoelen, den stoelen matter opnieuw werk verschaffen. Gedachteulezen. Men heeft de laatste jaren den bekenden hyp notiseur en gedachteulezer Verbeek zien optre den Kreps en zijn dochter hebben herhaalde lijk voorstellingen gegevende kunst van ge- dachtenlezen is dus niet nieuw. Toch onderscheiden zich de verrichtingen van den heer Cumberland, een Spanjaard van Gi braltar, in menig opzicht van die zijner voor gangers in de mysterieuse kunstvoor een deel zijn ze eene combinatie van hetgeen de Engelsch- man Cumberland, de Franschman Verbeek, Kreps en anderen hebben vertoond. Een groot verschil tusschen hem en Verbeek en Kreps is, dat beide laastgenoemden met een medium werkten, ter wijl de heer Odrap Cumberland alles alleen doet. Iets geheel nieuws, is het volgende Terwijl de heer Cumberlandgeblinddoektis, trekt iemand uit het publiek met krijt eene zeer on regelmatige lijn, ter totale lengte van verschei dene meters en met vele bochten op den houten vloer der zaal. Door die lijn worden op afstan den dwarsstrepen getrokken en nu loopt de heer Cumberland, de hand vasthoudende van den per soon, die de lijn heeft getrokken, geblinddoekt over die lijn, bukt even en raakt met zijne hand den vloer, waar zich de dwarsstrepen bevinden. Dit en vele andere verrichtingen, b. v. het vlug teekenen van een portret van een persoon, waar aan iemand uit gezelschap denkt wekken zeer de bewondering. De heer Cumberland licht zijne proeven toe in het Franseh. Nu het aardaappelrooien in vollen gang is, blijkt eerst recht de waarde van het be sproeien met Bouille Bordelaise. Aan het loof was trouwens ook reeds te zien, dat het voorbe hoedmiddel hielp, daar het langer groen bleef. De knollen echter wijzen het nog duidelijker uit. Te Meeden ontving een landbouwer van zijne besproeiden Turken per halve hectare 30 H. L. en van Magnum-Bonzums zelfs 45 H. L. meer dan van de niet behandelde velden. Bo vendien zijn eerst bedoelde van veel betere kwa liteit. Daar staat alleen tegenover, dat het be sproeien per (halve H. A.) op f 6 komt. üligriUiin. Dit nieuwe middel tegen migraine is uitge vonden door dr. Overlach en wordt door de firma Meister en Lucius en Brüning teHoechst a/M. fabriekmatig bereid. Het is een verbinding van antipyrine en citroenzure caffeine, en wordt in de „Alig. medicin Central-Zeitung" om zijne verrassende uitwerking sterk aanbevolen. Dr. Bauerstein, die jaren lang door migraine ge kweld werd en zelf de proef nam van het mid del, beschrijft de werking aldus „Eenige minuten na het innemen van de ver- eischte dosis (1.1.) krijgt men een gevoel dat de pijn begint te minderen na 12 tot 15 minuten wordt dit gevoel dikwijls met de gewaarwording van warmte die het lichaam aangenaam door straalt of onder het optreden van een licht zwee- ten, voortdurend sterkerin 20 tot 30 minuten is een toestand van bijna volkomen pijnloosheid, en in 50 tot 60 minuten volkomen genezing in getreden, dikwijls gepaard met een gevoel van algemeen welbehagen, dat vele uren aanhoudt en gunstig werkt op de nachtrust." Verder heeft migranin het voordeel, dat men er geen schadelijke nawerking van ondervindt. Het best wordt het in water opgelost ingenomen, en dan nog een wijnglas vol water nagedronken. Een goede dag. Maandagmiddag vond een kruier van de Hol- landsche spoor op het stationsplein te 's-Graven- hage een briljant ter waarde van verscheidene honderden guldens. Zonder zich een oogenblik te bedenken, begaf hij zich naar het hoofdcom missariaat van politie, waar hij vernam dat tele grafisch reeds navraag naar het verlorene was gedaan en f 100 premie voor den vinder waren uitgeloofd. Dat was voor den eerlijken kruier een goede dag! Moord te Schagcn. Voor eenig dagen deelde men aan de „Tel." uit Alkmaar mede, dat de zoon van den pas eervol ontslagen veldwachter O. reeds veertien dagen voor den moord van Klaas Boes had ge hoord, dat hij voornemens was de beide vrou wen te vermoorden. De 16-jarige J. O., die door de justitie werd verhoord, heeft dit thans vol mondig bekend en tevens er bij gevoegd, dat toen op Zondag-morgen de misdaad ruchtbaar werd. Boes hem (zij werkten beiden bij den zelfden baas) een muntbiljet van 10 gulden in de hand stopte, met de woorden: „houw je mond J. O. weigerde eerst, doch beangst voor Boes nam hij het eindelijk aan en verstopte het. Ook de vrees voor de wraak van Boes schijnt hem toen verder te hebben doen zwijgen. Er komen nu zaken aan het licht, die ieder (Uit het Duitscli vertaald naar Auton Freilierr von Perfall.) 27.) «Ik zal voor een passend verblijf zorgen, kom morgen in het «Hótel Imperial", als gij werkelijk standvastig blijft, dan zal ik u 's avonds komen op zoeken." Ik kom Sergiusfluisterde Gilde, «en vertrouw op u «Alzoo afgesproken, tot weerzien!" Sergius kuste haar gloeiende wangen en spoedde zich met haas tige schreden, als voelde hij niets van de zware verantwoording, die hij pas zoo lichtzinnig op den hals gehaald had. Gilde ijlde met kloppend hart naar huis. Haar eenmaal genomen besluit werd bij den aanblik der fabriek nog versterkt. Heden nog wilde.zij met ha ren vader spreken. Deze was juist uit de werkplaats met Valentijn binnengekomen, en zat aan de net gedekte tafel aan zijn avondboterham, die zijn vrouw hem toe bereid had. Het eenvoudige nette kamertje, dat door het zachte schijnsel eener lamp werd verlicht, het zindelijke tafelgereedschap, de tevreden gelaats trekken der beide mannen, die met gezonden eetlust de welverdiende spijze verwachtten, welke de zor gende huisvrouw binnenbracht, dat alles maakte een scherp contrast met het tieren en razen, met het rustelooze drijven daarbuiten. Erdmann vermoedde niet, dat in dit contrast wellicht de oplossing der vraag besloten was, waar mee hij vaak zijn hersens martelde. Hoe konden deze arme lieden met hun lot verzoend worden? Door de familie, door het bewustzijn, een thuis te hebben, al was het dan ook nog zoo armelijk. Daar kwam Gilde binnen. Haar moeder sloeg haar met wantrouwende blikken gade. «Waar bleeft gij zoo lang vroeg Andreas, wien haar roode aangezicht en snelle ademhaling op viel. «Bij Fevi »Zóó lang vroeg haar vader ongeloovig. «Ja, en nog ergens anders.Zij wierp haren doek op 't bed en plaatste zich buiten het schijnsel der lamp. Haar moeder ontstelde. »Nog ergens anders? Gij zijt toch niet«vroeg Moni, terwijl zij Andreas angstig gadesloeg, wiens voorhoofd zich rimpelde. «Ik zocht plaatsingik kan en wil u niet langer meer lastig vallen« zei Gilde vastberaden. Andreas wierp toornig zijn mes op de tafel. «Meisje voer hij uit. «Laat mij met rust met uwe plaatsing. Gij blijft, gij komt toch niet te kort, bij ons denk ik.« «Maar vader, ik beklaag mij immers niet; gij kunt toch niet verlangen, dat ik nog langer hier een onnut leven slijte Wat zal er hier van mij worden Waartoe hebt ge mij dan zoo'n opvoeding gegeven Toch niet om mijn leven te slijten in een rnachinenfabriek Andreas stond op, zijn eetlust was vergaan. In zijn binnenste kon hij haar geen ongelijk geven, zij was werkelijk te goed voor deze plaats, maar hij kende ook haar karakter, hij wist zeer goed, dat graaf Sergius nog steeds haar innig geliefde was en hij het arme, hulpelooze meisje "als een welkome buit zou aangrijpen en ze ten slotte be driegen. Zijn oogen fonkelden bij die gedachte, hij dorst haar niet te laten heengaan. «En wat wilt ge dan worden vroeg hij. «Gouvernante, winkeljuffrouw, schrijfster of zoo iets. Ik heb reeds het uitzicht, als zoodanig geplaatst te worden." «In de stad zelf?" vroeg de vader verder. «Zoo 't eenigszins mogelijk is, hier in de stad, om dicht bij u te zijn", antwoordde Gilde, zoo ze geloofde, met sluwe berekening. «Of wellicht in de nabijheid van graaf Perin," voer hij uit; de naam alleen was genoeg, om hem in woede te ontsteken. «Ja, daarom wilt gij in M... blijven, of liever daarom wilt gij weg van hier en daarom" hij bleef voor haar staan, en zag haar doorborend aan «laat ik je geen stap van hier gaan! Of gelooft gij misschien, dat ik zoo blind ben, dat alles niet te bemerken? Gelooft gij dan, dat wij niet weten, waar ge zoolang bleeft?" Gilde trilde over al haar leden, zóó had zij ha ren vader nooit gezien, zij waagde geen woord meer te zeggen. Ook Moni en Valentijn zwegen. Andreas was tot het uiterste gebracht, elk woord had zijn woede doen losbarsten, en dan was hij vreeselijk! Weg was alle vrede, alle geluk, dat zoo even nog over de kamer scheen te liggen. Het avondeten bleet onaangeroerd staan. Gilde schreide luid in één der duisterste hoeken. «Ga te bed, en staak dat gejank," gebood de vader, terwijl hij zijn gang door de kamer voor een oogenblik staakte. «Misschien zijt ge morgen verstandiger." Gilde voldeed aan zijn bevel, en verliet de ka mer. «Geen stap komt ze uit het huis," begon de oude opnieuw, wien de gedachte aan den jongen graaf niet meer verliet. «Andreas," waagde Moni voorzichtig te antwoor den, «wees toch wat bedaarder. Met geweld maakt gij het nog slechter. Als zij haar hoofd toont en ons weerstreeftWat kunnen wij er dan aan doen? zij is immers mondig?" «En omdat ze mondig is, heeft ze daarom het recht, een veile deern te worden?" «Andreasriep Moni ontzet uit ep zij borg haar aangezicht in hare handen. «Nu ja, dat is immers toch het eind van 't liedje, en eer ik dat duld, eer deze graaf' hij hief de vuist dreigend omhoog «eer bekommer ik mij niet om dit recht en houd haar gevangen. Ga te bed, Moni, en laat mij alleenik ben niet goed ge luimd, en dan zou ik dingen kunnen zeggen, waar van ik later spijt zou hebben. Wellicht is 't mor gen beter. Ga, Moni Zij reikte hem de hand met een vleiend gebaar

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 1