laeest dit! A. BAK. Gooac MÉM la Groii Ronp. H.H.Bookers. .Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 23 September 1894. B. E. C. SEIIiMTTE li' Haarlem en li. fiOlVERM Ir Alkmaar AANBESTEDING. Zaterdag den 211 dezer maand, Het maken van een nieuw WINKELHUIS, aldaar. Sla' dit niet over 20 pCt. provisie. vervoeren van PASSAGIERS. Puike Oude Schiedammer Jenever, Bij C. KOOIMAN jgg|| Paardenslachter, Groot Nieuwland, ALKMAAR, „Blinde Vinken" k „Het isschersmeisje" „De Troonrede leert, dat de Regeering wer ken wil. Welke waarde het aangebodene hebben zal, moet de toekomst leeren, maar dit is zeker, dat er in de Kamer niets van de wetsontwerpen te rechtkomt, als de partijstrijd woedt, en de ver schillende fracties zich niet aaneensluiten in het wezenlijk belang des lands. l 11 n o it. Bij het departement der Koloniën zijn van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië per telegraaf de volgende inededeelingen ontvan gen omtrent het gebeurde op Lombok en de al daar plaats vindende krijgsoperatiënOntevre denheid van Poeng-Gawa's, dat het contract het knevelen Sassaks zou beletten, was voorname oorzaak van het gepleegde verraad. Gedurende vuur onzichtbaren vijand waren houding en dis cipline der troepen uitmuntend. Bivak te Am- penan versterkt. Batterijen te Aroeng-Kaleh en Pegasakgan opgesteld tot herneming Mataram met beste kansen en minste verliezen. Inneming Pegasangan kostte 3 gesneuvelden: te weten korporaal J. A. S. Meier, (algem. stam boeknummer 31307) fuselier, E. G. Betmeijer, (algem. stamboeknummer 33302; en fuselier J. B. Snix, (algem. stamboeknummer 24826) en 8 gewonden. Stemming der Sassaks goed. Boni leenroerige staat op Celebes bood hulptroepen aan. Onder dagteekening van 18 dezer is bij het departement van Koloniën dien ochtend van den gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indië ontvangen het navolgend telegram betreffende operatiën der troepen op Lombok Gisteren zijn Pasingaban en Pegasangan ge heel genomen na heftigen tegenstand van den vijand, die zware verliezen leed en groote voor raden voedsel achterliet. Wij kregen slechts 4 gewonden. Aan het „N. v. d. D." werd nog uit Batavia gemeldRepeteergeweren en kanonnen vennees- sterd. Wij maakten acht gevangenen. Donderdagmiddag ontving de „Tel." het vol gende telegram uit Batavia Sedert ons vorig telegram veroverden wij met geringe verliezen onzerzijds de stellingen te Pe gasangan en Sekar Bela, waar de vijand zich verschanst had. De Baliërs verdedigden zich manhaftig en lieten vele dooden achter, alsmede wapenen en enkele gevangenen. Onze oorlogs schepen vernielden eenigc pakhuizen aan de Kombal-baai. De Sassaks brachten vier afgesne den hoofden, waaronder dat van een aanvoerder der Baliërs. De gezondheidstoestand wordt slechter. Aan het „Nieuws van den Dag" werd geseind uit Batavia De Sasaks versloegen de Baliërs te Paboetan en verbrandden hunne eigendommen. Tjakra Negara wordt door ons gebombardeerd. Te Kaleh zijn drie granaten, van den vijand terechtgekomen, waarvan een sprong, zonder iemand te kwetsen. De Baliërs zijn voornemens Kaleh aan te val len. Het is bewezen, dat een deel der Sassaks in het verraad waren betrokken. De Sassaks brach ten vier afgesneden hoofden, waarbij dat van een invloedrijk verrader. Over de voeding der soldaten wordt geklaagd; de dienst is zwaar; er komen meer zieken. Buitenland. De oorlog tusschen China en Japan. China en Japan zijn weer duchtig slaags ge weest. Een telegram van 17 Sept. maakte melding dat volgens de berichten, welke uit verschillende bron zijn ontvangen, betreffende den tweedaag- schen veldslag, die op 15 en 16 Sept. bij Ping- yang is geleverd, de Chineezen volkomen gesla gen zijn. Twintig duizend Chineesche soldaten hebben zich aan de Japanners overgegeven. Te Londen werden uit Ping Yang den 18 dezer meerdere gegevens ontvangen. Volgens een depêche daar ontvangen zou het totale ver lies der Chineezen 17000 man bedragen, waar van ongeveer 14500 gevangen zijn genomen. Onder deze laatsten behooren 5 generaals en de geheele Chineesche état-major. De gevangenen zullen in afdeelingen van 1000 onder escorte naar Japan worden overge bracht. Volgens een later ontvangen bericht vielen de Japansche troepen den löden September Ping Yang aan en behaalden na een hevig gevecht een volkomen overwinning. Nog op denzelfden dag werd Ping-Yang door de Japanners genomen. De Chineesche strijdkrachten, welke de stellingen bij Ping-Yang bezet hielden, telden 20.000 man. Slechts weinigen ontkwamen. De meesten wer den gedood, gekwetst of krijgsgevangen gemaakt. Een groote hoeveelheid wapenen viel den Japan ners in handen. De verliezen der Japanners aan dooden en gewonden bedroegen 300 man. De dagbladen maken melding van het volgende telegram uit Tientsin De Chineesche vloot, met transporten, kwam Maandagmorgen te elf uur aan den mond der Jaloe. Men ontwaarde de Japansche vloot aan den horizonzij bestond uit negen pantserschepen, drie kanonneerbooten en vijf torpedobooten. Het Chineesche escader schaarde zich in twee linies. Onmiddellijk nam het schieten een aanvang, en werd gedurende anderhalf uur volgehouden. Daarbij werd de Japansche kruiser Saikio ernstig beschadigd; vervolgens raakte een Chineesch pantserschip, dat twee Japansche torpedobootcn trachtte te ontwijken, aan den grond. De Japanners slaagden er echter niet in het transport aan te vallen. Na drie uur werd het schieten zwakker, doch het bleef nog aanhouden tot den avond, toen de Japansche Yloot zich terugtrok naar het Zuiden. De bladen bevatten telegrammen uit Shanghai", meldende dat 6 Chineesche oorlogsschepen na den slag naar Port Arthur zijn teruggekeerd, zwaar beschadigd en opgepropt met gewonden. Aan boord van de Chih-Yuen en de King-Yuen, die gezonken zijn, moeten 600officieren en man schappen om het leven zijn gekomen. Men ver moedt, dat ook verscheiden transportschepen te gronde zijn gegaan en dat de troepen aanboord van een dezer schepen niet zijn gered. De verliezen der Chineezen worden geschat op 1500, die der Japanners op 1000 man. Aan de „Times" wordt geseind, dat de admi raal Ting en majoor Hanneken den aanval heb ben hervat. De laatste berichten van dezen zeeslag, te Londen uit Shangaï ontvangen, luiden iets gun stiger voor de Chineezen. Het blijkt namelijk, dat niet het grootste schip der Chineeche vloot de Tseng-Yuen, gelijk eerst gemeld werd, is vernield. De Tseng-Yuen werd wel zeer gehavend, maar kon nog naar Wei-hai-wei tcrugkeeren. De Tseng-Yuen mat 7300 tonnen. Het groote oorlogsschip, dat in den grond werd geboord, heet de Tsji-Yuen en mat 2300 tonnen. Ook bleek het onjuist, dat de Ting-Yuen, het tweede schip der Chineesche marine, nietende 7000 tonnen, verloren is gegaan. De tweede kruiser, die in den grond werd ge boord, heette de King Yuen en mat 2300 ton nen. Derhalve zijn de beide grootste schepen voor de Chineezen behouden gebleven. Volgens de krijgskundigen hebben de Chinee zen de overwinning behaald, want hun doel, de troepen aan land te zetten, werd bereikt, terwijl de poging der Japanners om deze landing te ver hinderen, verijdeld werd. Deze troepen moesten blijkbaar dienen om nog deel te nemen aan den slag, die reeds sedert eenige dagen bij Ping-Yang verwacht werd. Deze 6000 manschappen zouden echter toch te laat zijn gekomen, daar de slag bij Ping-Yang geleverd werd op denzelfden dag, waarop de zeestrijd plaats vond. De eetlust van Bismarck is altijd buiten gewoon groot geweest, ofschoon hij veel moeite heeft gedaan hem te beteugelen. „Ik eet te veel", zegt hij dikwijls, „en dientengevolge slaap ik slecht, daar de spijsvertering slechts werkt als men wakker is". Deze hebbelijkheid is ech ter erfelijk in zijn familie, zijn vader, zijn groot vader en al zijn voorvaderen waren groote eters en drinkers. „Als er bij ons in het land veel menschen waren, die zoo eten als wij", zegt hij, „dan zou er weldra hongersnood heerschen". In zijn jeugd dronk Bismarck in één teug een liter wijn uit en at elf eieren, zonder er den minsten last van te hebben. Hij kent allerlei keukenre cepten en houdt soms lange conferenties met zijn kok over het toebereiden van wild. Een teruggevonden trouwring. Een dame, te Londen, miste dezer dagen ha ren ring, nadat zij haar pluimgedierte gevoederd had. Overal werd gezocht, zonder goed gevolg echter. Eenige dagen later, toen men reeds niet anders dacht dan dat het voor haar zooveel be- teekende kleinood verloren zou zijn, kwam zij den ring te vinden ineen ei, dat zij at en natuurlijk door harer eigen kippen gelegd was. Een curieus artikel van uitvoer te Pakhoi (China) zjjn gedroogde hagedissen, waarvan elk jaar meer dan 100.000 uit genoemde stad wor den verzonden ter waarde van ongeveer f 6000. Zij worden gebruikt om er een geneesmiddel tegen oogziekten, zoogenaamden hagedissewijn uit te bereiden. Een bohendige truc werd dezer dagen uit gevoerd op een der stoombooten, die den geregel- den dienst verrichten tusschen Dover en Calais. De boot is in volle zee, eensklaps krijgt een dame natuurlijk een mooie, jonge dameeen hefti gen aanval van zeeziekte. Vervolgens wordt zij aangesproken door een net, bejaard heer „Is u ongestelt, mevrouw? Geloof mij, dat is niets, neem slechts een pastille." Hij houdt haar een doosje voor, de zeezieke neemt een pastille en, o! wonder, zij gevoelt zich eensklaps zóó wel, dat zij met smaak een biefstuk met aardappelen nuttigt. De oude heer wordt nu van alle kanten bestormd om de wonder dadige pastilles. „'t Spijt mij," zegt hij, „maar ik heb er niet één meer. Als u ze echter hebben wil, zal ik u bij het verlaten Yan de boot wel den winkel aanwijzen, waar ik ze gekocht heb." Als de boot aan land is, wijst hij zijn mede reizigers een drogisterij aan, die in een oogwenk 50 of 60 doosjes tegen 10 francs heeft verkocht. De pastilles zjjn echter niets anders dan gewone gomballetjes en geen 10 centimes waard. Het menschelijk geslacht gaat achteruit! Dat is herhaalde malen verteld en het eene be wijs na het andere werd aangehaald, om te ge tuigen voor de algemeene degeneratie. Een Weener geleerde heeft nu nog ontdekt, hoe men ook aan iemands neus kan zien, dat het geslacht lang niet meer is, wat het was. De neus is langer geworden en veel smaller, hij is gedegradeerd tot een afschuwelijk aanhang sel, dat ons gelaat ontsiert en op den keper be schouwd geheel nutteloos is. De neus heeft recht van bestaan, omdat hij dienst moet doen als reukorgaan; dat is zijn eenige doel. Doch ongelukkig genoeg heeft hij in den laatsten tijd zijn roeping verloren en ruikt hij in 't geheel niet meer. Nauwelijks be speurt hij de sterkste geuren. Men bezie eens den neus van onze zwarte broeders, de negers. Wat hebben die kereltjes neusgaten! En die groote neusgaten staan als gereed, om zelfs het kleinste geurtje op te van gen. Zoo'n neus moesten ook wij hebben Daarom moeten de Arische volkeren alles aan wenden om in den kortst mogelijken tijd te ko men tot een neus, die voldoet aan den meest bescheiden eisch en niet, als nu, slechts den dienst waarneemt van plaag gedurende den tijd dat elk redelijk mensch verkouden moest zijn. Maar hoe Dat heeft de Weener neusdokter niet verteld! Een paar advertentiën uit Amerikaansche bladen: „Mary Allen-Green stelt met diepe droef heid haar vrienden en kennissen in kennis met het overlijden van haar geliefden echtgenoot Fred Allen-Green. Tengevolge van dit overlijden wordt de jonge en ontroostbare weduwe erfge name eener fraaie boerderij en van een vermo gen van 38000 dollars." (Uit de „Louisville- Gazette.") Uit de „Jamestown Advertiser" „Na een on gelukkig huwelijk van twee jaren heeft mijn echtgenoot zich in zijn ongelukkig lot geschikt en zich opgehangen. Daar het mij onmogelijk is mijn groote boerderij alleen te beheeren en mijn 257 arbeiders aan het werk te houden zoek ik een echtgenoot, die zich niet afgeschrikt gevoelt door het voorbeeld van zijn voorganger. May Grevey, Jacksonville." PREDIKBEURTE N. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 23 Sept. voormiddags 9.30 uur, Ds. Geen dienst. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 23 Sept. voormiddags 9.30 uur, Ds. Habbema. GER. GEMEENTE. Zondag 23 Sept. voorm. 9 uur, nam. 2 uur, J. Boeijenga. NED. HERY. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 23 Sept. v.m. 9.30 uur, Ds. Melchers. NED. HERY. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 23 Sept. vm. 9, nm. 2 u. Ds. Gemser. GEREF. GEMEENTE A. Zondag 23 Sept. v.m. 9.30 u. nam. 2.30 u. Ds. Bouwma pred. te Doorn. GEREF. KERK B. Zondag 2<f Sept. vm. 9.30 uur, nm. 2.30 uur, Preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Zondag 23 Sept. voorm. 9.45 uur, Ds. Vrijer- Ma rk tbc rich ten. Grocnteniiiarkt Broek op Langedijk, Maandag 17 Sept. Aardappelen f a f Bloemkool le soort f3.— a f7.Bloemkool 2e soort fl.— a f2.—. Roode kool f2.50 a f3.50. Wortelen fl.— a f 1.25. Uien per 100 bos f .af Geele kool f3.—. f4,— Nep f 1,20 a f Witte kool f 3.a f4. Dinsdag 18 Sept. Aardappelen f af.. Bloemkool le soort f3.af 6.—. Bloemkool 2e soort fl a f2.Roode kool f2.a f3.Wortelen f. af. Geele f4.— Bosuien f a f Witte k. f4, Nep f 1,20 a ,0. Woensdag 19 Sept. Aardappelen f0.a f 0.Bloemkool le soort f3.a f 6.Bloemkool 2e soort f.1. a f2.—. Roode kool f2.— a f3,—. Wortelen f af Uien per 100 bos f af Geele kool f3.—. Witt k. f450Nep f 1,20 Reuzenkool f3.— a 7. Donderdag 20 Sept. Aardappelen f0.a f0.Bloemkool le soort f3. a f5.Bloemkool 2e soort f 1. a f2.Roode kool f2.— a f3,—. Geele kool f4.50 Uien per 100 bos f af Wortelen f Witte kool f4,Nep 1,20. Reuzenkoel f,3a f7, Vrijdag 21 Sept. Aardappelen f0,a f0,Bloemkool le soort f2,50 a f,4—. Bloemkool 2e soort fl.50 a f Roode kool f2,a f3,Uien per 100 bos f a f Wortelen f a f Geele kool f4.50 Witte k. f4,— Nep 1,20. Reuzenkool 3,a 7,— Zaterdag 22 Sept. Aardappelen f 0,a f 0,Bloemkool le soort f a f4,Bloemkool 2e soort f 1,50 a f2,—. Roode kool f2,— a f3.—. Geele kool f 4.50 Uien per 100 bosf af Witte kool f4,— Nep 1,20 Reuzenkool 7,— ALKMAAR, 21 Sept. Aangevoerd 495 stapels Kaas, wegende 155078 Kg. Kleine f 26.— Commissie f 24.50 Middelbare f 26. ALKMAAR 22 Sept. 4894. Aangevoerd7 Paarden f120.a f150.15 Koeien f170.a f200.21 Nuchtere kalveren f8.a f20. 175 Schapen f 10.a f20.Lammeren f af 113 Magere varkens f15.a f19.;227 Biggen f7.a 110.50; 6 Bokken en Geiten f2. af 10.kleine id. f 0. af Aardappelen f 1.25 per zak; nieuwe p. mandje f Wortelen f 0.- ;per 100 bos Kippen f 0.30 a f2.50 Konijnen f 0.20 a 0.90 Kipeieren f 3.25 a f 4.— per lOOstuks Eendeieren 4.per 100 stuks; Boter per kop f0.50 a f0.55 Peren fl.50 per zak; Bloemkool t.af 6, per 100; Uien fl.50 per 100 bos; Eenden f0.60 per stuk Eenige Marktberichten en Staatsloterij moe ten wegens plaatsgebrek blijven liggen. Advertentiën. Heden overleed na een langdurige ongesteldheid mijn geliefde Echtgenoot W A A KT KA SLOO V KN. in den ouderdom van 48 jaar. Uit aller naam, Wed. M. SLOOVES- Oud-Karspel, de Zeeuw. 21 Sept. 1894. De Notarissen zullen verkoopen op Dinsdag- 33 Oc tober 1894, des voormiddags 10 uren, in de herberg „DE SCHELVISCH" aan de KOOG te Zuidscharwoude Het Weiland en Water langs den Oosterdijk, bij het Oosterdel te Broek op Langendijk, groot 2,30.70 Hectaren. 2. Het Bouwland aldaar, groot 0,59.10 Hectaren. 3. Het Bouwland aan de Prekersloot te Noordscharwoude, groot 0,12.20 Hectaren. 4. Het Bouwland aan de Dirk Jongerlingsloot en aan de Molen- sloot te Zuidscharwoude, groot 0,51.50. Behoorende tot de nalatenschap van den Heer T. L. KOORN. Namens zijn principaal, den heer T. .1. LUTTERÖT, te Zuidscharwoude, zal door den bouwkundige AVIS, te O u d-K a r s p e 1, op 's avonds ten (5 ure in het lokaal van den heer A. KIST, onder gegadigden van den Lan gedijk, woeden aanbesteed: Bestek en teekening liggen in genoemd Café ter inzage. Aanwijzing op het terrein op Woensdag S0 dezer, des namiddags uur. Voor Ilrock op Kaïig'cclijk of Ziiid-Ncliarwoude, wordt iemand gevraagd alsllIMHIH- NKI.BTKK. lessen Reflecteerenden adresseere hunne brieven onder No. 15 aan het BUREAU DEZER COURANT. De ondergeteekende bericht het publiek van LANGEDIJK dat hij a.s. DON- DERDAG, den dag waarop H.H. M.M-. de Koning innen Alkmaar znllen bezoeken, niet zooals gewoonlijk vracht goed zal rij den, maar zicli op dien dag aanbevolen houdt tot liet UEd. Dw. Dienaar, MERK: Grande Champagne a f 3.50 I'etite Champagne a 2.50 Vieux Cognac line Champagne a 1.50 Tevens verkrijgbaar: Merk: NIGHTCAP. N.B. Als bewijs van echtheid, is cachet en kurk steeds voorzien van den naam der firma P. HOPPE. Aanbevelend, IX STAM, Aoordscliarwoiide. is steeds verkrijgbaar eerste kwaliteit dik vet Paardenvleesc Ji. Vraagt de bekende merken Sigaren bij C. Roggeveen Cz., Zaad m ar kt (50, ALKMAAR, JgtJT" Weder ver hoopers fabrieksprijs. ^||jf

Nieuwe Langedijker Courant | 1894 | | pagina 3